Verdienstelijk debuut van Telstar tegen DWS-A IN DE VISHAL EN OP ZEE Hogedrukketels met een schoorsteen van 125 m. bij Papierfabriek Velsen Eerste trap voor Telstar Den Helder komt sterk op als aanvoerhaven voor vis Eervolle nederlaag (1-3) Brigadier D. W. van Akooy 1 oktober met pensioen Naar begin Duitser kwam in een mui terecht HAARLEMSE RECHTBANK Sport in IJmond Spaarlustig Zandvoort Overzicht directie der visserijen Zandvoort organiseert weer zandbouwwedstrijd Uitspraken Proefdraaien met veel lawaai 11 DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1963 4 rocfeii». wmmmmm a-*» «J W v «y Fï - S V VX 4 X U 5 :-#v wmk-.-h r&JfcF - 75S3 De lancering van Telstar is redelijk geslaagd. Wel leed de nieuwe semi- profclub uit Velsen een 1—3 nederlaag tegen de eredivisieploeg DWS-A, maar er is toch wel degelijk sprake geweest van een echte wedstrijd, waarin de eind' uitslag lang onzeker is gebleven. Ge durende lange perioden waren de witte Velsenaren sterk in de meerderheid, maar doelman Jongbloed bleek in su perieure vorm en de keren, dat hij toch nog geslagen was zorgde rechtsback Flinkevleugel voor redding. Voor de wedstrijd hield burgemeester mr. J. C. Biihrmann een toespraak, waar in hij de vreugde van het gemeentebestuur over de topfusie tussen Stormvogels en VSV beklemtoonde en speciaal dank bracht aan de gemeenteraad, de wethou ders voor de sport en de financiën en de directie van Hoogovens. Hij wees er op, dat Telstar nu de sterkste club in Kennemerland is. „We hebben nu al de beste arbiter van Nederland op ons ter rein, namelijk Leo Horn, en hopelijk zien we straks ook het beste voetbal, het ere divisievoetbal, op Schoonenberg" zei de burgemeester, die zich over de nieuwe tenues enthousiaster betoonde dan over de nieuwe naam. Nadat DWS een afbeelding van de nieu we kotter Telstar had ontvangen en scheidsrechter en grensrechters Duiyen- boden en Bakker een havengezicht, ver richtte de burgemeester de aftrap. Het begin was duidelijk voor DWS-A, en al spoedig bleek dat rechtsback De Jager niet in zijn beste vorm verkeerde. Hij moest linksbuiten Hollander laten gaan, maar gelukkig greep doelman Stuy goed in. Acties van Dikstaal en Van Dolder kondigden aan, dat Telstar zich niet zon der meer zou laten slachtofferen, maar doelman Jongbloed toonde onmiddellijk, dat hij dit seizoen vol goede voorne mens is. Toch kwam Telstar, dat na het aarze lende begin spoedig tot kalmte was geko men, steeds weer terug. Farenhorst ver raste door zijn snelheid De Jong nogal eens, maar zijn acties sorteerden toch veel minder resultaat dan die van links buiten Van Weerlee, die steeds weer vin nig doorzette en doorlopend gevaar sticht te. Doordat ook rechtshalf Van Wooning steeds weer in de voorhoede opdook, kon de Telstar-ploeg ondanks het niet altijd in drukwekkende werk van het binnentrio het Jongbloed zeer lastig maken. Deze hield echter stand, en zo kon DWS-A dit eerste Telstar-geweld bedwingen. Aan de andere kant dreigde voortdurend gevaar, want midvoor Koopman mocht dan niet zo resoluut zijn, maar Vonhoff deelde toch zoveel secure passes uit, dat Hol lander en Lenz doorlopend gevaarlijk wa ren. Rechtsbuiten Verschoof had het tegen de fel vechtende Smits niet gemakkelijk, maar doordat Brom nog niet in topvorm verkeerde, konden Verschoof en Lenz soms toch gevaarlijke combinaties opzetten. Na dat eerst Jongbloed Van Dolder nog eens het scoren had belet was het toch raak aan de overkant. Van links kwam de bal bij de snel doorgesprinte Lenz en deze kon de uitgelopen Stuy gemakkelijk passe- Telstar bleef doorvechten, maar het spel was toch nog wat te simpel om Niessen en zijn mannen afdoende uit po sitie te spelen. Toch leek de grote ijver vruchten te gaan afwerpen. Dikstaal be gon wat beter te draaien en dat kwam het werk van de linkervleugel ten goede. Er ontstonden soms verwarde situaties voor het DWS-doel, maar keeper Jong bloed bracht steeds redding, of het nu een schot van André, een kopbal van Faren horst of een kogel van Van Dolder betrof. Een schot van Van Weerlee stopte hij met de voet en dat gaf De Jager aanlei ding om het ook eens te gaan proberen. Hij rukte met de bal op, maar strandde, en toen kreeg Hollander weer eens vrij spel. Hij vond Lenz, en deze kwieke Lim burger faalde weer niet (0-2). Een wat geflatteerde voorsprong, maar het duurde niet lang. Dikstaal gaf Van Dolder een afgemeten voorzet, en De heer D. W. van Akooy, brigadier bij de Gemeentepolitie te Zandvoort, zal op 1 oktober wegens het bereiken van de pen- sor->gerc"htigde leeftijd, van zijn korps afscheid nemen. Jongbloed, keeper van DWS, behoeft helemaal niet zo angstig naar de weg rollende bal te kijken. Het schot van Farenhorst sorteert namelijk niet het door hem gewenste effect. Overigens begon Telstar slecht: het nieuwbakken elftal verloor met 1-3. deze speler toonde nog altijd een schui verspecialist te zijn. Leo Horn applau disseerde voor het schot, dat het eerste Telstar-doelpunt in het bestaan van de club betekende. Na de hervatting had Telstar Dikstaal vervangen door Allart en DWS-A Koop man door Temming. Beide spelers deden aanvankelijk opvallende dingen. Nadat Jongbloed eerst grote moeite had gehad met schoten van Van Dolder en André beproefde Temming aan de andere kant Stuy met een gevaarlijke kopbal. De held van Heemstede versaagde echter niet. Allart loste een kogel, die de paal schampte, en toen hij een nieuwe poging waagde moest ook hij ervaren hoe sterk Jongbloed kan zijn. Het spel golfde snel op en neer, en bereikte nu snel het sta dium van de rechtsbacks. Eerst haalde De Jager een inzet van Vonhoff uit de hoek, daarna redde Flinkevleugel bij een door André opgezette aanval, toen Jong bloed uiteindelijk geslagen was. De bal kwam echter terug bij Allart en toen kreeg Telstar eindelijk een onverdachte kans op de gelijkmaker. De linksbinnen schoot echter huizenhoog over, en toen even later Temming met een enorm hard schot een voorzet van Verschoof afrondde was de strijd beslist. (1-3). Aan beide zijden verrichtten de keepers nog enkele fraaie reddingen, maar Tel star raakte toch zichtbaar vermoeid en toen kreeg DWS-A alle kans nog een beetje show-voetbal weg te geven. Aan beide zijden volgde nog een redding door de rechtsback en toen floot Hom af. Juist op tijd, want het duister begon al flink in te vallen. In de kleedkamer toonde trainer Toon van der Enden zich tevreden over de eerste wedstrijd van Telstar. Naar zijn mening zal de snelheid wat moeten wor den opgevoerd en mankeert er nog het een en ander aan de conditie. Een goed presenteren van de positie is daardoor ook nog niet mogelijk, maar hij ver wacht toch wel dat daaraan veel zal kunnen worden geschaafd. Wel toonde hij zich teleurgesteld, dat De Jager zo'n zwakke partij had gespeeld. Pikant was het daarom des te meer, dat Leo Horn juist De Jager als uitblinker noemde, overigens in één adem met Stuy. De scheidsrechter had het spel van Tel star heel redelijk gevonden, al ontbrak er volgens hem nog wel wat aan het tempo en de snelheid van balbehandeling. Men kan wel stellen dat de talrijke toe schouwers (5000), die dit debuut van Tel star hebben bijgewoond, niet ontevreden naar huis zijn gegaan. Want men was het er toch algemeen over eens, dat de ploeg de tegenstander uit de eredivisie uitste kend partij had gegeven, en dat toch feite lijk Jongbloed een gelijkspel in de weg had gestaan. De elftallen waren: Telstar: Stuy, De Jager en Smits, Van Wooning, Kort en Brom, Farenhorst, Van Dolder, André, Dikstaal (Allart) en Van Weerlee. DWS-A: Jongbloed, Flinkevleugel en De Jong, Hof stee, Niessen en Burgers, Verschoof, Lenz, Koopman, Vonhoff en Hollander. Het elftal van Telstar: op de voorste rij van links naar rechts: Stuy, Dik staal, André, Farenhorst en Van Dol der, daarachter trainer Van der Enden, De Jager, Van Weerlee, Van Wooning, Smits, Kort en Brom. Telstar stelde zich gisteravond aan het publiek voor. Velen wilden dat mee maken en begaven zich naar het sport park Schoonenberg in Velsen. Zo ook onze verslaggever in gezelschap van onze fotograaf. Wat gebeurde er even wel bij de ingang van het terrein: een bestuurslid van de nieuwe vereniging weigerde de fotograaf op vertoon van zjjn perskaart de toegang. Alleen met een te kopen kaartje zou hij de wed strijd mogen bjjwonen. Reden: een per soonlijke kwestie van het betrokken be stuurslid. Maar door dit optreden treft hij niet alleen de fotograaf maar eerder de IJmuider Courant en dus de lezers van dat dagblad. Hopelijk vindt het bestuur van Telstar spoedig een op lossing in deze zaak. Hoewel hij de zwemkunst niet machtig bleek, waagde een 35-jarige Duitser zich woensdagmiddag bij het strand van Wijk aan Zee toch te ver in zee. Hij kwam daar bij in een mui terecht en raakte in ern stige moeilijkheden. Leden van de plaatse lijke reddingsbrigade haalden de reeds bewusteloze Duitser per motorvlet uit zee. Door 't toepassen van kunstmatige adem haling konden de levensgeesten weer wor den opgewekt. Hij werd vervolgens ter observatie naar het Roode Kruiszieken- huis in Beverwijk overgebracht. GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren woensdag als volgt: an dijvie 7-17, sla 3,5-17, spinazie 4-15, bos- peen 10-37, waspeen 10-27, sperziebonen 30-54, snijbonen 30-57, postelein 4-13, to maten 25-54, komkommer 10-19, prei 24- 33, bloemkool 12-36 en doperwten 70-119. De Haarlemse rechtbank heeft donder dagmorgen een 20-jarige reclametekenaar uit Haarlem conform de eis van de offi cier veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. De man werd schuldig bevonden aan dief stal van een geldkistje uit een Haarlems café. Een eveneens 20-jarige Haarlemse vertegenwoordiger werd vrijgesproken van medeplichtigheid aan dit feit. De recht-, bank sprak hierbij uit dat ze niet de over tuiging had dat de man schuldig was. Hij zelf heeft het ten laste gelegde steeds ont kend. De officier van Justitie had tegen hem drie maanden geëist. Vervolgens veroordeelde de rechtbank een 23-jarige verkoper uit Haarlem tot f 100 boete, subsidiair twintig dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar. De man had vorig jaar in Bonn zijn paspoort verkocht voor 25 mark. Tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en drie jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid ver oordeelde de rechtbank een 22-jarige bank werker uit Zaandam. De man had onder invloed een auto bestuurd in Zaandam en daarbij eéh wielrijder aangereden, die hierdoor vrij ernstig was gewond. De of ficier van Justitie had vorige week zes maanden met aftrek en drie jaar ontzeg ging geëist. Een 20-jarige oud-leerling van een Haar lems lyceum werd conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot vijf maanden met aftrek, waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De jongeman werd schuldig bevon den aan de diefstal van een bromfiets en het stelen van een aantal voorwerpen uit geparkeerde auto's. Zijn 18-jarige vriend werd van dit laatste vrijgesproken. Hij werd veroordeeld tot drie maanden met aftrek, waarvan één voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar als medeplich tige bij het stelen van de bromfiets. Tegen hem had de officier eveneens vijf maan den geëist. Woensdag De aanvoer in ÏJmuiden was woensdag 1115 kisten vis, waarvan 48 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 450 schol, 10 schar, 44 bot, 293 haring, 168 makreel, 35 schelvis, 36 wijting, 28 kabeljauw- en gul en 2 diver sen. In guldens, per kilogram: heilbot 2.50 2.20, gr. tong 5.404.90, grm. tong 4.704, kim. tong 54.70, kl. tong I 5.705.40, kl. tong II 5.705.20, tarbot I 3.703.10, zalm 5.70. Per 50 kilogram: kl. schol II 3210.20, schar 328, bot 119, verse haring 34 15.20, makreel 2914.80, kl. schelvis II 4838, wijting 35, gr. gul 7156, mid. gul 67—52, kl. gul 47—42. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 136 100. Woensdag werden in ÏJmuiden de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 107—5820, KW 24—148—6500, SCH 171 —5100, SCH 261—6860, VL 14—4980. Aanvoer van donderdag Donderdagmorgen hebben 33 vaartuigen in ÏJmuiden 3915 kisten vis gelost, 525 stuks gladde kabeljauw en 7.000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 550 kisten schelvis, 350 wijting, 240 gul en kabeljauw, 5 koolvis. 775 haring, 1000 makreel, 750 schol, 5 tarbot en 100 varia. Prijzen van donderdag Per kilogram, in guldens: tarbot 3,10- 2,30; heilbot 4,50-2,50; gr. tong 5,50-5,20; grm. tong 5-4,30; tong I 6-5,30; tong II 5,80 -5,30; zalm 6-5,20. Per 125 kilo: gr. kabeljauw 104-78; mid del kabeljauw 112-83; gr. koolvis 132-116; gr. leng 86. Per tien stuks: gr. kabeljauw 124-92; middel kabeljauw 62-49. Per hoop: vleet 160-61. Per 50 kilo: gr. schelvis 42; middel schel vis 50-40; kim. schelvis 45-37; schelvis I 62-42; schelvis II 32-7; witte koolvis 33; koolvis I en koolvis II 28-15; gul I 58-29; gul II 40-28! gul III 29-10,50; gr. schol 41- Half september zal de eerste van de twee nieuwe hoge-drukketels bij Van Gel der Zonen te Velsen in gebruik worden ÉZWSWiMïmÊÈiMMËê-MÊM Burgemeester Bührmann heeft gister avond op Schoonenberg op forse wijze de aftrap verricht in de openings match van Telstar tegen DWS-A. Hij bleef nog lang op het veld staan kij ken of uit zijn voorzet misschien een doelpunt zou ontstaan, maar die goal bleef nog even uit. Van Dolder (links) zou er tenslotte voor zorgen. Rechts staat Leo Hom. In Uitgeest zal 7 september in hotel Brandjes het ronde-toernooi om de pro vinciale titel beginnen. De volgende zestien deelnemers spelen om de twee plaatsen die recht geven op deelneming aan het kam pioenschap van Nederland 1964: Abbink (Oostzaan), Ansema, Van Heerde, Van der Sluis, Westerloo, Smit (allen uit Amster dam), Dukel (ÏJmuiden) Beeke (Weesp), C. en G. Westerveld (Purmerend), Veenstra (Breezand), Holstvoogd (Zaandam), J. en N. van Hal (Abbenes), Grooteman (Werver- hooff), Beliën (Heemstede). Er wordt uit sluitend op zaterdagmiddag en zondag morgen gespeeld. Het eersteklasse-toernooi wordt gehou den van 27 september tot 26 oktober. Als kanspaarden starten: Beeke, Van der Sluis, Ansema, Holstvoogd en Dukel. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK. GEBOREN: Jeroen, z. v. W. Brethouwer en C. Bras; Boudewijn, z. v. B. Schouten en M Bus; Anna M. E., d. v. C. J. M. de Goede en C. Molenaar; Josina J., d. v. D Gerritsen en W. van Breemen; Johanna G. C., d. v. J. J. Kerssens en C. A. Tol; Mireila S., d. v. M. C. Tedde en A. M. S. Cappers; Jozina A., d. v. H. Nannen en L. Hakkoer; Marco J. H., z. v. R. Bla&uw- broek en A. C. G. Berlips; Yvonne, d. v. P. Kooij en M. Doekes; Jan J., z. v. J. J, Nijmeijer en A. M. E. Koehorst; Hendrik, z. v. B. Laamers en H. Treuren; Petra, d. v W. H. Janssen en S. C. Verbruggen; Moni que M., d. v. W. Poede en H. C. M. Beek; Margriet P. C., d. v. S. de Vries en G. A. Sein; Sabina A., d. v. H. F. Pronk en M. M. Appelman; Marjan E., d. v. C. Reijnders en E. de Jong; Charles G., z. v. G. C. Dekker en G. Bakker; Jolanda M., d. v. V. van den Berg en J. W. de Visser; Wilhelmus, z. v. W. v. d. Ven en H. W. Jansen; Harry, z. v. A. de Boer en M. A. Volkerink; Robert, z. v. J. A. Arends en D. v. der Gaag. ONDERTROUWD: H. W. Twisk en C. D. Kaptein; H. W. Beentjes en G. de Graaf; W. Lettenmeijer en M. C. Weststrate; Q. Kramer en C. M. de Wit; M. H. Pronk en K. T. H. Doesburg. GETROUWD: C. Bergshoeff en C. M. Kaaijk; F. Papajewski en F. C. G. Janssen; E. J. M. de Ruijter en E. S. Eijking. OVERLEDEN: L. van der Plas, oud 32 jaren, geh. m. A. Post; A. C. Duineveld, oud 72 jaren, geh. m. G. A. van der Lem; M. P. v. der Marei, oud 81 jaren, geh. gew. m. C. Poppen; T. Krom, oud 82 jaren, geh. m. C. Henneman; P. Klees, oud 81 jaren, geh. m. M. Kelder; E. E* van der Molen, oud 77 jaren, geh. m. L. Boezerooy; C. Borst, oud 91 jaren, geh. gew. m. S. van der Ster; A. Docter, oud 71 jaren, geh. m. C. Bienefelt; M. J, Bon, oud 58 jaren, geh. m. J. M. Frank; J. M. Batteram, oud 91 jaren, geh. gew. m. C. v. Leeuwen. Spaarde Zandvoort zoals wij eerder berichtten in de maand juli bijna een ton bij de Rijkspostspaarbank, bij de Nuts- spaarbank te Zandvoort lagen over deze maand de cijfers nog zeer beduidend hoger. Ingelegd werd namelijk een bedrag van 540.041 en terugbetaald 265.915, zo dat het spaartegoed 274.126 bedroeg en steeg tot een totaal van 5.585.678. Het aantal spaarders steeg in deze maand tot 4.818 genomen. Aan deze ingebruikneming gaat een periode van proefnemingen vooraf, waarbij onder andere stoom met een zeer hoge druk door de leidingen geblazen wordt teneinde deze te zuiveren van ha merslag, roest, zand en laskorrels. Het schoonblazen van deze leidingen hetgeen met zeer veel lawaai gepaard gaat zal overdag geschieden in de periode vanaf maandag 12 augustus tot en met zaterdag 17 augustus. Tegelijk met deze nieuwe ketel (no.30) zal de nieuwe 125 meter hoge schoorsteen in gebruik komen, die de gassen van de beide nieuwe olieketels op een zodanige hoogte zal uitblazen, dat de omwonenden geen last zullen hebben van vliegas. In december zullen dezelfde proefnemin gen plaats hebben met de andere hoge- drukketel, no.31. Beide ketels, die een druk hebben van 125 atmosfeer, zullen dienen om de strtoorhvoorziening aan de nieuwe ponskaartenkartonfabriek van Crown,Van Gelder te waarborgen en te-. Vens enkele befetaahde installaties te var vangen. 32; middel schol 38-32; kim. schol 36-27; schol I 37-29; schol II 28-18,50; schol III 17-8; schar 30-20; wijting gestript 26-11; wijting dicht 21-16. haai 29-17; haring 27,40-22,80; makreel 30-13,40; pilchards 15,40-11; rode poon II 15; tarbot 124-90; tongschar 67-60; bot 19-9. Besommingen van donderdag Donderdagmorgen werden in ÏJmuiden de volgende besommingen in guldens, ge maakt: IJM 56—10.750, KW 171—2700, KW 127—7900, KW 59—6500, IJM 73 en KW 164—14.600. Haringvangsten KW 95100 uit dertig netten, KW 37 70, KW 130—120 uit halve vleet, KW 40— 100 uit halve vleet, KW 163—17, KW 170— 40 nog twintig netten halen, KW 14170 uit twintig netten, KW 22120 uit halve vleet. Gemiddelde vangsten: Katwijk 80, Sche veningen 56 en Vlaardingen 41. Haringuitvoer Blijkens het overzicht van de naar ver schillende landen uitgevoerde hoeveel heden pekel- en steurharing gedurende het tweede kwartaal van dit jaar, samengesteld door de dienst Nederlandse haringcontrole te Den Haag, was het nettogewicht 4.001.449 kilogram, waarvoor 4.018.834 werd betaald. De uitvoer in het tweede kwartaal van het vorige jaar was 3.071.465 kilogram, de opbrengst was 3.099.154. De uitvoer van ÏJmuiden was in het tweede kwartaal van dit jaar 124.693 kilo gram, de waarde was 126.052. Uitgedrukt in percentages zorgde Sche- veningen voor 43.03 percent, Vlaardingen voor 29.26 percent, Katwijk 24.19 percent, ÏJmuiden 3.12 percent en de overige plaatsen voor 0.37 percent van de totale uitvoer in het tweede kwartaal van 1963. Op zee Van de Franse trawler St. August is woensdag 800 meter binnen de Goodwins een man overboord geslagen. Nadere be richten hierover zijn niet bekend. Om streeks elf uur meldde woensdagmorgen de KW 159 Maria Ellen, dat zij de avond tevoren de visserij had beëindigd. Het schip had gevist op 59 graden noorderbreedte en is nu op weg naar de loshaven. Gisteren waren de haringvangsten iets beter dan dinsdag en maandag. Woensdag in de middag werd het operatieterrein iets naar het westen verlegd, waar meer werd gevangen. Verscheidene schepen midden vangsten van 3550 kantjes. Er waren dagvangsten van om en nabij de honderd kantjes. De VI. 121 Willem en de SCH 242 Huibertje konden dinsdagavond een trek melden van 60 kantjes. Beide schepen hebben gisteravond hun vangst voor Hart lepool verwerkt. In span vissende Urkers hebben gister middag bewesten Noordwijk aardige trek jes pilchards gemaakt, er waren trekken bij van 50 tot 100 kisten. Enkele Urkers hebben hun vangst in Scheveningen ver kocht. Een span was donderdagmorgen aan de IJmuider markt. De KW 164 Helena en de IJM 73 Hoop 3 hebben hun 600 kisten in span gevangen haring donderdagmorgen in ÏJmuiden ver kocht. De haring was van prachtige kwali teit en werd door de handel graag gekocht. De prijs schommelde om de 25. Aanvoer in Scheveningen In Scheveningen werden vanmorgen aangevoerd: 50 kisten schelvis, 30 wijting, 50 gul en kabeljauw, 620 kisten haring, 100 schol en 500 kilogram tong. Uit het overzicht van de directie der vis serijen over mei blijkt dat de hoeveelheid en opbrengst der door trawi- en snurre- vaadschepen aangevoerde zeevis met in begrip van trawiharing er in de voor naamste aanvoerhavens als volgt uitzag ÏJmuiden 6.720.902 kilo voor 5.765.901 (tegen vorig jaar mei 8.383.570 kilo voor 6.250.186), Scheveningen 3.065.373 kilo voor 1.923.109 (2.123.176 kilo voor 1.366.570), Vlaardingen 68.916 kilo voor 76.396 (243.904 kilo voor 81.700), Den Helder 302.862 kilo voor 365.867 (81.494 kilo voor 89.207), overige aanvoerplaatsen 495.374 kilo voor 786.642 (318.984 kilo voor 459.598). Totaal 10.653.427 kilo voor 8.917.915 (11.151.128 kilo voor 8.247.261). De aanvoer van de voornaamste vissoor ten was: verse trawiharing 798.196 kilo voor 173.314, gemiddeld 0,22 per kilo, gezouten trawiharing 433.044 kilo voor 517.084, 1,19, verse makreel 3.089.763 kilo voor 1.048.754, 0,34, schelvis 680.835 kilo voor 361.857, 0,53, kabeljauw 687.814 kilo voor 553.028, 0,80, wijting 635.563 kilo voor 284.587, 0,45, schol 2.046.699 kilo voor 719.442, 0,35, tong 1.551.114 kilo voor 4.447.180, 2,87, tarbot 162.817 kilo voor 396.359, 2,43. Er werden in mei in totaal 10.501 kantjes maatjesharing (4.178) en 290 kantjes steur haring (5) aangevoerd. Het aandeel van de trawlnetvisserij in deze aanvoer was 39 percent voor 4.199 kantjes gezouten haring tegen 34 percent en 1.172 kantjes gezouten haring voor mei 1962. Een kwantum van 99 kantjes gezouten haring was afkomstig van de spanvisserij, uitgeoefend door twee kotters uit Wieringen met een Katwijkse bemanning. De kwaliteit van de eerst-aangevoerde maatjesharing, afkomstig van de drijfnet visserij, lag beneden die van de laatste jaren gedurende de aanvang van het sei zoen. De grote haring in het bijzonder was schraal en gemengd met ijlachtige exem plaren. De maatjesharing daarentegen, die in de laatste twee dagen van de maand werd aangevoerd, was kwalitatief aan merkelijk beter, hoewel de grote haring nog gemengd bleef met magere en schrale exemplaren. De maatjesharing, gevangen met het trawlnet, was kwalitatief niet beter dan de drijfnetharing. Ook bij deze haring wa ren vooral de grote haringen mager en schraal. De kwaliteit van de maatjesharing, af komstig van de spanvisserij, was zowel in verse als gezouten toestand zeer goed. De haring was erg vet en mals en de groothandel had vooral voor de gezouten haring een grote belangstelling. De prijzen, die per kantjes voor gezouten haring op de afslagen werden betaald waren (cijfers van vorig jaar mei tussen haakjes): kleine maatjesharing 410 tot 48 388 tot 104), grote maatjesharing j 197 tot j 52 256 tot 65), steurharing 144 tot 22 tot 186). De door de spanvissers aangevoerde ge zouten haring bracht door de grote be langstelling, die bij de handel voor deze haring bestond, nog van 206 tot 61 per kantje op. De ruime vangsten hadden tot gevolg, dat de „nieuwe" haring ditmaal gemiddeld tegen lagere prijzen werd ver handeld dan in de aanvang van het vorige seizoen, zodat de maatjesharing op de eer ste verkoopdag voor 0,45 bij de klein handel verkrijgbaar was. In mei was de aanvoer van verse haring in Scheveningen 417.067 kilo en in ÏJmui den 379.750 kilo. 35 percent ging naar de vismeelfabriek. De aangevoerde verse haring was voor een groot deel als bijvangst afkomstig van de trawi visserij. De haring, gevangen op 56 en 57 graden, was klein van afmeting, ge deeltelijk kapot en gemengd met maatjes- achtige haring. Een groot percentage van deze haring werd voor de consumptie afge keurd. De noordelijker bemachtigde haring bestond uit grote ijle haring, waarvoor de binnenlandse handel zich meer interes seerde. In ÏJmuiden werd uit Denemarken nog een hoeveelheid verse haring ingevoerd van ongeveer 85.000 kilo. In Scheveningen was de prijs van 0,59 tot 0,22, in ÏJmuiden van 0,64 tot 0,22. De kopers waren de binnenlandse handel, de visconservenfabrieken en de exporthan- del voor onder andere België en Oosten rijk. De uitvoer van gezouten haring was 11.627 vaten van 100 kilo tegen 7.344 vaten in mei 1962. Op dinsdag 13 augustus organiseert de „stichting Touring Zandvoort" op het Zui- derstrand bij de reddingspost de tweede en laatste zandbouwwedstrijd van dit sei zoen voor kinderen van badgasten en in woners in de leeftijd van 6 t/m 16 jaar, die in drie groepen zullen worden onder verdeeld naar leeftijd. De wedstrijd be gint om 2 uur precies en er zal ditmaal gewerkt mogen worden naar eigen vrije keuze. Men kan zich voor deze wedstrij den aanmelden ten kantore van de stich ting, het V.V.V.-kantoor op het Raadhuis plein. 's Avonds zal op dezelfde dag om pre cies tien uur het laatste vuurwerk in dit seizoen worden ontstoken op het strand voor de Rotonde.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4