Eendrachtige Franse ploeg pas laatste ronde naar de in T#T R.C.H. - Telstar De Vries schakelde zichzelf uit in race van de F.D.-klasse Aantal jongere atleten komt zelfs op vier nummers uit 25 AUGUSTUS 54.188,75 NU AL IN DE POT Nederland hoopte tevergeefs: 7de honkbalcompetitie Honkbalprogramma Nederland raakte 'n zwemrecord kwijt Wim van Duyl weer eens klasse apart Zaterdag en zondag Nederlandse kampioenschappen i Nel Zwier en Koch zijn niet aanwezig Engelsen brachten nog 41 runs bijeen, maar toen... HERENTHALS BEPAALD NIET IN FEESTSTEMMING Valt beslissing in VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1963 11 Belgen nu eens niet de grote animators Scheelde weinig Zo onverschillig VOOR DE EXTRA PRIJS AANVANG 4.00 UUR Bezwaarlijk Prestatie U itslagen Rondsteam-MCC Slotwedstrijd ZONDAG 11 AUGUSTUS - R.C.H.-TERREIN HEEMSTEDE gTffïfi cgg* Van onze sportredacteur) HERENTHALS De woonplaats van de grote wiciervedette Rik van Looy was gisteren bepaald niet in feeststemming. Men had hier, de laatste dagen gewend geraakt aan successen in het wereldtoer- nooi, wel al zo'n beetje aangenomen dat de Belgische ploeg ook wel een eervolle plaats zou innemen bij de tijdrit over bij na 100 kilometer. Maar ziedaar, België was nu eens een keer nergens en de bloe men waren voor de uiterst verheugde Franse ploeg, die na twee van de drie ronden op de autostrada tussen Herenthals en Geel nog de vierde plaats innam, maar dankzij een fenomenale krachtsinspanning uiteindelijk liefst ruim 37 seconden sneller bleek dan de Italianen. De Russen, verleden jaar tweede met Italië op de eerste plaats en Uruguay als derde, kwamen op het laagste trapje van het erepodium. Maar men kon moeilijk met reden volhouden dat de Italianen veel sterker waren dan de Russen. Want wat zou men zeggen van een tijdsverschil van 0,08 sec. bij een tijdsduur van ruim twee uur, ofwel preciezer 7583 seconden Een paar krachtige trappen op de pedalen en de tweede plaats was de Russen ten deel gevallen! Maar goed, zo gaat dat te genwoordig in de sport. Minimale delen van een seconde zijn beslissend. Teleurstelling was er overigens niet al- een voor Rusland. Men 2ou de Poolse wielrenners maar eens moeten gaan vra gen hoe ze zich voelden aan het einde van de rit. Tweederde deel van de race, die gedeeltelijk bij regen werd verreden, leidden zij en eigenlijk niemand twijfelde aan hun eindzege. Maar ziedaar, in de laatste ronde verloren zij hun ploegmak- ker Jozef Beker en weg was de cadans, weg de élan, weg ook de wereldtitel. De ploeg klapte volkomen in elkaar en mocht eigenlijk nog heel blij zijn met de vijfde plaats op de rangschikking achter Dene marken, dat een bijzonder verrassende eindsprint bleek te hebben. Want via de zevende plaats in de eerste omloop en de vijfde in de tweede vochten de Denen, die in het wereldtoernooi tot dusver één van de wilskrachtigste en mo reel sterke afvaardiging vormen, zich naar de vierde plaats. En u kunt het geloven of niet, maar ze waren net zo uitgelaten alsof ze zojuist de erepalm van de tijdrit hadden weggedragen. Die uitgelatenheid was er beslist niet bij de Nederlanders. Men had echt wel een beetje gehoopt op een goede rit van het viertal Schuuring, Cooremans, Zoet en Van Ginneken. Maar toen hun na de eerste ronde een matige achtste plaats ten deel viel, was het al wel duidelijk dat er heel wat zou moeten gebeuren om een echt eer volle positie te bewerkstelligen. In de twee de ronde van 32.600 meter zat er helemaal niets meer in, maar dankzij een laatste grote krachtsinspanning kwam er toch nog een zevende plaats uit de bus en het scheelde slechts 2,05 seconden of de Ne derlandse amateurs hadden Zweden nog van de zesde plaats verdrongen. Maar dat nam niet weg dat het als geheel toch wel een teleurstellende ver toning was. Die laatste dertig kilome ter over de natte autostrada bewezen toch wel duidelijk dat het echt wel mogelijk was de andere ploegen van hogere plaat sen te verdringen. Maar goed, het hele wereldtoernooi is al zo'n beetje een te leurstelling voor de oranje-ploeg en waar om dan ook niet deze tijdrit in het Kem- perland? De nieuwe wereldkampioenen tijdens de huldiging. Het zijn v.l.n.r. de Fran sen Chappe, Bidault, Mosse en Bechet. Evenals op de baan waren ook in He renthals onder de 21 ploegen enkele non- valeurs aan de slag. Om voorbeelden te noemen, dat waren: Japan, Noord-Korea en Amerika, waarvan de ploegen tijden maakten, die de gemiddelde Nederlandse amateur op de weg individueel op zijn naam kan brengen. Die Japanners en Ko- reanen zijn om velerlei redenen al bij voorbaat kansloos, maar het doorzetting!» vermogen van deze kleine, pezige marl netjes, die vele duizenden kilometers heb ben gereisd om in een 'land waarin ze misschien nog nooit van hebben gehoord aan de start te komen, is bewonderens waardig. En het moet vooral de Japanners ge noegen hebben gedaan dat zij nog niet eens een kwartier achterbleven bij een uitgesproken wielerland als België, dat zij op de baan liefst vier wereldtitels zagen behalen. Net zoals hel voor Frankrijk, dat op de weg toch echt wel wat presteert, zo ple zierig was alle grote wielerlanden de loef af te kunnen steken. Die jonge, uiterlijk zo onverschillige, harde wieierknapen, deed het dan ook echt wel wat toen de Marseil laise officials en publiek omhoog deed ko men van hun zitplaatsen. En de pure vreugde om de eindzege, die pas in de laatste ronde gestalte had gekregen, was zo oprecht dat die vier er zich niet voor schaamden elkaar in de aanwezigheid van zeer velen voor de zoveelste maal om de hals te vliegen en elkaar te bedanken voor de eendrachtige samenwerking, die uiteindelijk leidde tot een resultaat dat allen, die er bij aanwezig waren, tot 18- karaats konden bestempelen. Nederland schenkt het thuisfront maar geen verheugende resultaten. Ook gis teren weer niet. De prent beeldt de Nederlandse ploeg uit, met Schuuring (tweede van rechts) aan kop. Geheel links Cooremans, daarnaast Van Gin neken en geheel rechts Zoet. Advertentie Het komende competitieweekeinde kan wel eens beslissend worden voor de honk balhoofdklassers. Sparta krijgt in eigen huis tweemaal het zwakke UW te be kampen en een betere gelegenheid om zich van twee achtereenvolgende nederla gen te herstellen kunnen de Rotterdam mers zich niet denken. OWO dat op de tweede plaats staat komt niet in het veld en kan het verschil zien aangroeien tot zeven punten en dat met nog maar vijf wedstrijden voor de boeg! EDO krijgt het in de dubbele wedstrijd tegen HHC niet gemakkelijk maar twee winstpunten zitten er toch wel in. En juist deze twee punten zouden EDO's behoud wel eens kunnen worden. EHS speelt za terdag op het veld aan het Badminton pad tegen WGA. Zondag wordt in Amster dam de return-match gespeeld. In de eerste klasse worden twee zeer belangrijke wedstrijden gespeeld om de bovenste plaats. Allereerst het duel tus sen Ajax en WVHEDW en de wedstrijd HCK-Storks. Bij overwinningen van Ajax en HCK is de strijd beslist: dan zal Ajax niets meer in de weg staan om na vele jaren weer de hoogste afdeling te betre den. De degradatiekandidaten Kennemer land en SC Haarlem krijgen het uiterst moeilijk. Kennemerland moet op bezoek bij ABC en SC Haarlem ontvangt Vole- wijckers. Het honkbalprogramma voor het komen de weekeinde luidt: Zaterdag 10 augustus: Hoofdklasse: EHS WGA (16 uur). Eerste klasse: ABC KeonemerlanJT SC HaarlemVolewijckers (15 uur), AjaxWVHEDW. Overgangs klasse: HazenkampHCAW, Rooswijk HFC Haarlem. Tweede klasse A: HCTIW Thor, OGGeuzen, QuickBlauw Wit. Tweede klasse B: TYBBFeijenoord. Derde klasse C: RivalenBloemendaal, ThamenDSS, Res. tweede klasse A: CTC ADO 2, SVV 2—Sparta 3, EDO 2—HCK Re-, tweede klasse B: HCAW 2Vole wijckers 2, RCH 2OWO 3. Zondag 11 augustus: Hoofdklasse: HHCEDO (11 uur), HHCEDO (14 uur), SpartaUW (11 uur), Sparta—UW (14 uur), WGA— EHS. Eerste klasse: HCK—Storks, ADO— PSV. Overgangsklasse: SVVNeptunus, RFCTerrasvogels. Tweede klasse A: Ro- burSpartaan. Tweede klasse B: Blue LionsLaakkwartier, CTCRCH, DIO THB. Derde klasse C: DCGRood Wit. Res. eerste klasse: SC Haarlem 2EHS 2, Storks 2—WGA 2, Schoten 2—HHC 2, OWO 2Sparta 2. Res. tweede klasse A: Rooswijk 2UW 2. Res. tweede klasse B: WVHEDW 2—WGA 3, Ajax 2—Schoten 3. De Zweedse zwemster Christine Hagberg heeft donderdag tijdens wedstrijden in Stockholm haar eigen Europese record op de 100 meter vrije slag verbeterd. Zij maakte een tijd van 1 min. 01,7 sec., 0,3 sec. sneller dan het oude record dat zij- op 18 juli van dit jaar in Baastad had ge vestigd. De recordverbetering van Christine Hagberg was niet de enige, die tijdens de wedstrijden in Stockholm werd geregis treerd. Op de 4 x 100 meter vrije slag maakte de ploeg van Neptune Stockholm een tijd van 4 min. 14,0 sec., hetgeen even eens een nieuw Europees record betekende, n Nederlandse ploeg, bestaande uit Cockie Gastelaars, Adrie Lasterie, Erica Terpstra en Ineke Tigelaar hield dit record sedert 28 augustus 1962 met een tijd van 4 min. 15,1 sec. Later werd bericht dat Christine Hag berg haar recordverbetering op de 100 meter vrije slag had verricht als eerste zwemster van de ploeg, die het record op de 4 x 100 meter vrije slag scherper stelde. De andere zwemsters waren Agneta Thu- nell. Majvor Weiander en Karin Stein- back. 0e Grouwster zeilmaker Ulbe de Vries voelde zich donderdag op de eerste dag van de Holland Week, gehouden op het IJsselmcer voor Muiden, de ongelukkigste stuurman. Onbedreigd ging hij bij de laat ste boei nog aan kop van het grote Flying Dutchman-veld maar kwam pas als zes tiende over de ljjn. Door 'n kapitale blun der in het korte kruisrak schakelde De Vries zich zelf uit voor een plaats aan de top. Het aantal FD's dat na twee uur uit stel donderdag op het IJsselmeer aan de start kwam, heeft de verwachtingen ver overtroffen. Ruim zestig schepen waaronder meer dan de helft buitenlanders zeilden hun baan. In dit sterke gezelschap hebben on ze landgenoten de strijd bijna volledig be heerst. Bij de eerste boei ging de Italiaan Henk Snepvangers Ruim 300 atleten kijken met spanning uit naar de Nederlandse atletiekkampioen- schappen, die zaterdag en zondag op de Ne- nyto-sintclbaan in Rotterdam zullen wor den gehouden. Driehonderd dames- en he renatleten voor wie deze wedstrijden 27 titels staan op het spel liet hoogte punt betekenen van het seizoen 1963. Twee Nederlandse kampioenen, Nel Zwier die de wedstrijdsport een vaarwel toeriep en Cees Koch. de kogel- en discusmatador, uitgeschakeld door een blessure, zullen hun titels niet verdedigen en langs de kant toekijken. Voor het merendeel der nummers heb ben alle favorieten ingeschreven. Op de 400 meter zal Fred van Herpen echter op verzoek van zijn dokter niet starten, om dat de medicus het voorbije seizoen reeds zwaar genoeg achtte voor deze jonge, nog niet geheel volgroeide atleet, de huidige recordhouder met een tijd van 47.4 sec. In welk jaar vond men een 400 meter zo sterk bezet met 21 inschrijvingen, waar bij twee atleten onder de 48 sec. bleven en in totaal zo'n 13 lopers rond de 49 lie pen?' Hebben de Nederlandse sprinters Hans Smit, Frans Luitjes en Piet Tamin- ga (met rugwind) geen 10.5 sec. gelopen, slechts 0,1 sec. verwijderd van de voor Tokio gestelde eis? En nu toch het grote woord eruit is ook verspringer Leo de Winter, hinkstapper Henk Evers, midden- afstanders Jan van Uden en Henk Snep vangers en bij de dames Truus Cruiming, Ellen Ort en hoogspringster Marije Tho mas, toonden grote vooruitgang te hebben geboekt, waarbij Tokio 1964" in hun hersenen staat gegrift. Natuurlijk is het in de Nederlandse at letiek niet zo moeilijk de favorieten op de verschillende nummers aan te wij zen. Wel moeilijk is het voor de atleten, net onder de top, zich de aanstormende jongeren van het lijf te houden. Jammer is het dat een aantal jongere atleten deze kampioenschappen aangrijpen om op twee, ja zelfs vier nummers uit te komen. Is dat bij de werp- of springnum- mers nog niet zo erg, bezwaarlijk is het wel, dat onder andere Gijs de Bode en de jonge Anton Blok zowel de 800 als de 1500 meter lopen, hetgeen betekent dat zij zaterdag en zondag viermaal aan de start komen. En wat te zeggen van de 18-jarige Hubert van Lieshout, de tien kamper met toekomst, die aan de 110 meter horden, 400 meter, het kogelsto ten en het discuswerpen deelneemt. Op de lange afstanden, de 5 en 10 km, lopen Aad Steylen, Cees Clement, Joep Delnoye, Theo Roelofs, Joop Evers en Dick de Bruin zowel op zaterdag als zon dag. Henk Snepvangers (1500 en 5000) en Eef Kamerbeek (speer, discus. 110 hor den en 400 horden) hebben eveneens een bijzonder zwaar programma voor de boeg. Hieronder volgt een lijst van de Neder landse kampioenen 1962 en de beste tot nu toe geleverde prestaties in 1963. names: 100: Lenie Boele: 1. Ellen Ort 10.8; 2 Truus Cruimini; 10.9; S. Tilly v»n der Zwaard 12.-. 200: Tilly v. d. Zwaard: 1. Tilly v. d. Zwaard 24.1; 2. Truus Cruiming 24.4; 3. Ellen Ort 24.5. 400: Tilly v. d. Zwaard: 1. Tilly v. d. Zwaard 54.7; 2. Gees.te Soesbeek 56.6; 3. Gerda Kraan 56.7. 800: Gerda Kraan: 1. Gerda Kraan 2.05,9; 2. Jan- ny van Eyck-Vos 2.09.4; 3. Ilja Laman 2.15.4. 80 m. horden: Lia Hinten: 1. Lia Hinten 11.-; 2. Toos Mutter 11.6; 3/4. Selma Heystek en Ellen Ort 11.8. Vèrspringen: Corrie Bakker: 1. Corrie Bakker 6.34; 2. Ellen Ort 5.92; 3. Lia Hinten 5.91. Hoogspringen: Nel Zwier: 1. Marijke Thomas 1.67; 2. Liberta Lansink 1.61; 3/4. Marja van der Staal en Anneke Leenstra 1.60. Speer: Wil Hulshof: 1. Wil Hulshof 45.71; 2. Henny de Bruijn 45.7; 3. Annie Weissche 39.80. Discus: Loes Boling: 1. Loes Boling 44.33; 2. Esther Schot 41.77; 3. Bettie Toussain 40.42. Kogel: Loes Boling: 1. Corrie van Wijk 13.94; 2. Els Noorduyn 13.61; 3. Ina Oude Avenhuis 13.61. Heren: 100: Hans Smit: 1. Hans Smit 10.5: 2. Frans Luitjes 10.5; 3. Piet Tamminga 10.5 (RW). 200: Frits Boss: 1. Jaap Noordenbos 21.2; 2. Hans Smit 21.5; 3. Frans Luitjes 21.6. 400; Louis Dekkers: 1. Fred van Herpen 47.4; 2. Jaap Noordenbos 47.7; 3. Jan Vellinga 48.8. 800: Chris Konings: 1. Jan van Uden 1.50.5; 2. Henk Snepvangers 1.52.4: 3/4. Kees Koppelaar en Chris Konings 1.52.8. 1500: Henk Snepvangers: 1. Henk Snepvangers 3.48.3: 2. Ton Blok 3.53.9; 3. Harry Jansen 3.54 4. 5000: Joep Delnoye: 1. Joep Delnoye 14.23.6; 2. Cees Clement 14.25.2; 3. Jos Scheyen 14.34.1. 10.000: Fons Veldhuizen: 1. Joep Delnoye 29.58.6; 2. Cees Clement 30.21.2; 3. Fons Veldhuizen 31.06.8 110 horden: Eef Kamerbeek: 1. Eef Kamerbeek 14.2; 2. Peter Nederhand 14.6; 3. Peter Dellensen 14.9. 400 horden: Jan Parlevliet: 1. Leo Stevens 53.7; 2. Jan Parlevliet 54.5; 3. Ferry van 't Zant 55.1. Vèrspringen: Joop Kant: 1. Leo de Winter 7.56: 2. Henk Evers 7.28; 3, Gerard Weisscher 7.26. Hoogspringen: Rein Knol: 1. Rein Knol 1.88; 2, Harry van Kleef 1.87.5; 3. Jan Broekhoeven 1.86.5 Hinkstapspringen: Henk Evers: 1. Henk Evers 15.64; Ab Hofstere 14.32; 3. Joop Kant 14.26. Polshoog: Servee Wijsen: 1. Servee Wijsen 4.25; 2. Fred Krikke 3.95: 3. Ed Mieremet 3.90. Speer: Eef Kamerbeek: 1. Frans v. d. Heyden 64.91; 2. Jaap Brouwer 62.42: 3. Piet Olofsen 61.87 Discus: Cees Koch: 1. Cees Koch 55.26; 2. Her man Timme 51.09; 3. Eef Kamerbeek 49.37. Kogel: Cees Koch: 1. Cees van Wees 16,12; 2 Cees Coch 16.09; 3. Piet van der Kruk 15 86. Kogelslingeren: Jan Romani: 1. Jan Roman) 58.76; 2. Gerard de Groot 45.42; 3. Wim Schoen maker 43.43. Boggianti nog op kop maar twee rakken later was het Verhagen, die als eerste rond de ton ging. Een sterk schiftende wind zorgde daarna in het grote kruisrak voor vele verschuivingen. Ulbe de Vries was in dit rak uitstekend op dreef, koos met zorg zijn slagen en ging aan het einde als eerste rond de boei. In het korte kruisrak haalde hij echter te veel over bakboord door, verzeilde zich en zag toen een groot aantal concurrenten voorbij stuiven. Verhagen die het minder goed had getroffen in het grote kruisrak greep met kleine voorsprong op Bart Kraan de over winning. In de Finnjollen heeft Wim Maarse een schitterende overwinning behaald. In het eerste rak maakte hij zich los van zijn tegenstanders bij wie de houder van het Olympische brons, de Belg Andre Nelis. Halverwege de wedstrijd had Maarse al een voorsprong van IV2 minuut op Nelis, die goed werd gevolgd door Koos de Jong. De laatste werd in het korte kruisrak naar de finish voorbij gelopen door Tiemen Vries. In de Draken was Wim van Duyl weer een klasse apart. Zonder problemen stuur de hij zijn schip naar de overwinning. Warners heeft in zijn schip de helmstok verwisseld voor een plaats aan de fok aan het roer zit nu de oud-Olympisch kam pioen Daan Kachelland. Zijn eerste optre den in de Draken was van korte duur. Bij de start ging hij al uit op een bak boord-stuurboord protest van een van de andere zeilers. De uitslagen luiden: Flying Dutchman-klasse: 1. Verhagen (N.), 2. B. Kraan (N.), 3. Rappel (Did.). Drakenklasse: 1. Van Duyl (N.), 2. Klomp (N.). Pampusklasse: 1. Heineke, 2. Sijtema. Finn-klasse: 1. Maarse (N.), 2. Nelis (B.), 3. Vries (N.). Olympia -jollen: 1. lingwerf (N.). Vrijheidsklasse: Kriesch (N.). Jansen (N.), 2. Stel- 1. Willemsen (N.), 2. Een- voor het- -merendeel nit jongere cricketers bestaand Nederlands Bondself- tal, waarin onder meer de Rood en Wit ters Luining en de gebroeders Van Bu- chem, alsmede de „Haarlem"-spelers Van Wijk en Van Alphen waren opgesteld, heeft donderdag op het terrein van VOC in Rotterdam helaas geen kans gekregen zijn capaciteiten te tonen in de match tegen de Maryiebone Cricket Club. De wedstrijd is op jammerlijke wijze verregend. Nadat het er in de morgen uren al bepaald somber had uitgezien, trokken de Engelsen 's morgens om half twaalf toch naar de wickets. Een uur la ter moesten de spelers echter een veili ger heenkomen gaan zoeken. De regen brak in alle hevigheid los en het terrein van VOC werd bedekt met flinke plassen. Onder deze omstandighe den kon van verder spelen niets meer. ko men. Het MCC-team had zonder wicket- verlies 41 runs bijeengebracht. De toer van het Engelse cricketteam wordt zaterdag en zondag besloten met de wedstrijd tegen het Nederlands elftal op het rerrein van Rood en Wit in Haar lem. De kans is aanwezig, zo vernamen wij dat de MCC ter versterking van het team nog een speler uit Engeland laat overkomen. Het is te hopen dat de weer goden het komende weekeinde geen roet in het eten zullen gooien. Hoe deze wed strijd zal aflopen Is moeilijk te voorspel len. Ofschoon het Nederlands elftal naar onze mening niet op zijn sterkst werd samen gesteld waarom een speler als Ter Haar, een bijzonder sterk openingsbat, geen kans werd gegeven blijft voor ons een vraagteken mag het nationale team als een evenwaardig tegenstander voor de Engelse ploeg worden beschouwd. Jan van Uden Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11