Twee democratische officieren verlaten Duitse legerleiding Baby Kennedy overleden Trouwe Hitler-militairen krijgen nieuwe kans HET WEER Parijs onttrekt vliegtuigen aan NAVO bevel Kennedy: kernstoppact is een „nationaal belang" BOUSSAC S :t •- "TT Roomboter wordt 5 cent duurder Drie Nederlanders in Australië vermoord Invasie in Haiti is definitief mislukt Nederland tekent het akkoord ook ^fUTCKI5 vejoreyou my! WIJZIGINGEN MET HAKEN EN OGEN Finse jeugd vlagt voor Harold Macmillan FALCON REGENJASSEN Koel en wisselvallig Aan het strand: Het woord is aan Opvallende overplaatsingen In de krant van heden: Wie kan er tegen een stootje? MACHINIST VAN BEROOFDE TREIN Heden etaleren wij restanten en andere IMPRIMÉ's. Guldens goedkoper. KENNEMERLAAN 55 «X ixii Eigenaardig 48e JAARGANG NUMMER 232 VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef! 15295. IJmuider Courant DAGBLAD voor velsen-ijmuiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der V Met ingang van vandaag is roomboter vyf cent per pakje van een half pond duurder geworden. Deze prijsverhoging wordt veroorzaakt door een zekere schaarste aan roomboter, doordat momenteel minder boter, maar veel meer volvette kaas en volvet melk poeder wordt geproduceerd. In de detailhandel varieerden de prijzen van roomboter tot dusverre van 98 cent tot f 1,06 per half pond. BOSTON (Massachusetts) (Reuter) Patrick Bouvier, de baby die mevrouw Kennedy woensdag ter wereld heeft ge bracht, is vandaag in het kinderziekenhuis te Boston overleden. De inspanning cm te blijven ademen heeft te veel van het hartje gevergd. Het kindje was in een overdrukkamer geplaatst om de ademhalingsmoeilijkheden te verlichten. President Kennedy bracht de afgelopen nacht in het ziekenhuis door, waar twee ploegen artsen elkaar afwissel den bij de behandeling van de baby, die vijf pond woog en vijfeneenhalve week te vroeg werd geboren. Het kindje had adem halingsmoeilijkheden omdat de longen niet volledig waren ontwikkeld. Finse kinderen met Britse en Finse vlaggetjes bereidden premier Macmil lan van Engeland een geestdriftig welkom tijdens zijn bezoek aan het strand van Valkeakoski, een centrum van de Finse papierindustrie, dat jarenlang handelsrelaties met Enge land heeft onderhouden. Vandaag is Macmillan met zijn grote gevolg, waar onder de zojuist uit Moskou terugge keerde Lord, Home, naar Stockholm vertrokken. Advertentie (Van onze correspondent) BONN. Op 31 augustus treedt de Westduitse generaal Hans Speidel, doc tor in de wijsbegeerte, af als opperbevel hebber van de NAVO-landstrijdkrachten van Midden-Europa. Hij wordt opge volgd door de 56-jarige luitenant-gene raal Johann Adolf graaf Kielmannsegg, die tot nu toe de tiende pantserdivisie in Sigmaringen commandeerde. Speidel gaat, ondanks zijn 65 jaren, nog niet met pensioen, maar wordt in Bonn strategisch adviseur van de regering. Deze aflossing van de wacht, die op een routine-aangelegenheid lijkt, bergt een aantal kleine haken en ogen. Speidel zou namelijk pas begin volgend jaar naar Bonn gaat en pas dan door Kiel mannsegg worden opgevolgd. Dat dit nu al gebeurt komt door De Gaulle, die het niet met Speidel kan vinden, omdat deze een NAVO-man is en De Gaulle een man van de nationale defensie. Op de achtergrond spee't in de "erhou- ding tussen de beide generaals een rol dat BXkTÊUÖRISSTK HAAfcLEM TÉ'C'13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM'TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk een bui. Overwegend matige wind tussen noordwest en zuid west. Aanhoudend koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen toenemende bewolking. Tegen de avond nadert bij een ma tige zuidwestelijke wind een regen front. Middagtemperatuur 17 tot 18 graden. Zeewater ruim 17 graden. Vooruitzichten: Lucht stroom van de Oceaan houdt het weer koel en wisselvallig. BONN (DPA) Frankrijk heeft een zijdig de bevelstatus van enkele van zijn luchtmachteenheden binnen de Noordat- lantische Verdragsorganisatie veranderd en besloten, zich het gebruik van deze eenheden ook in geval van oorlog voor te behouden. Volgens een bekendmaking van de Franse ambassade in Bonn gaat het om eenheden die tot dusver in Algerije wa ren gestationeerd. Tot op heden zouden ze bij een oorlog automatisch onder NA- VO-bevel zijn gekomen. De vliegtuigen zullen nu worden toegevoegd aan de Fran se strijdkrachten in Oost-Frankrijk. De Franse ambassade heeft erop gewe zen, dat zowel de Westduitse regering als de NAVO van dit begin juli genomen be sluit op de hoogte is gesteld. In de be velverhoudingen voor Franse luchtmacht eenheden die reeds ter beschikking van de NAVO staan komt door het besluit van de Franse regering geen verandering. Berichten volgens welke Parijs de in Oost-Frankrijk en West-Duitsland gesta tioneerde eskaders van de Franse tacti sche luchtmacht aan het rechtstreekse NAVO-bevel heeft onttrokken, sprak de ambassade tegen. Een Nederlandse immigrant, zijn vrouw en zijn dochter zyn gisteravond in hun huis in Charleston, veertig kilometer van Adelaide, vermoord. De slachtoffers waren de 26-jarige Nico- laas Thomassen, zijn 34-jarige vrouw Vi vian Marie en hun tien-jarige dochter Roxane. De twaalf-jarige Thomas, de vier-jarige Robert en een baby van vyf maanden ont kwamen dit lot. In Adelaide is een zestienjarige jongen voor de kinderrechter geleid. Hij wordt beschuldigd van moord. Volgens de politie is de jongeman met een geweer de keuken binnengelopen en heeft hij geld geëist. Toen hij niets kon vinden beval hij mevrouw Thomassen zich uit te kleden en schoot vervolgens twee- naai op haar. Haar man kwam binnen, vocht met de jongen en werd ook neerge schoten. Roxane keek ontzet toe en vlucht te naar een andere kamer. De jongeman vcflgde haar echter en schoot haar neer toen zij zich achter een kast verborg. Thomas wist te ontsnappen en de politie te alarmeren. Het vierjarige zoontje en een vijf maanden oud dochtertje bleven onge deerd. De indringer heeft zich teter bij de politie gemeld. Schopenhauer: De goedkoopste soort trots is de na- Speidel.in 1944 by het Duitse oppercom mando in Parys als stafgeneraal diende, eerst onder Heinrich von Stülpnagel, die na de mislukte aanslag op Hitier op 20 juli 1944 zelfmoord pleegde, later onder Von Rundstedt. Twintig jaar geleden dus, on der andere by de Duitse overgave van Parys, stonden de lange Fransman en de dikke gebrilde Duitser als vyanden tegen over elkaar en daarin schynt nog steeds weinig verandering gekomen te zijn. Speidel was overigens, ondanks commu nistische beschuldigingen, nimmer 'n echte nazi-generaal. Hij had contacten met ver zetslieden van de-20ste juli, ook al had hij geen actief aandeel in het verzet tegen Hitler. In Parijs behoorde de conservatieve in Württemberg geboren Speidel tot de kring van Stülpnagel en de schrijver-offi cier Ernst Jünger, die zich in 1944 in het geheim beraadden op een vrede na een Duitse nederlaag. Graaf Kielmannsegg, Speidels opvolger, was actiever in het verzet. Hij wist van de aanslag op Hitier en onderhield contacten (.onservatieve tendensen in de rest van de met graaf Stauffenberg, de man die de bom Westduitse legerleiding ,die kennelijk met tionale trots. in de barak van de Führer plaatste. Met moeite ontkwam Kielmannsegg aan de Gestapo. Na de 20ste juli werd hij voor straf overgeplaatst. Voor de internationale samenwerking lijkt de benoeming van Kielmannsegg op de NAVO-post door uit verleden op het eerste gezicht dus een vooruitgang, vooral ais men weet dat de uit Neder-Saksen stammende graaf een eminente kenner van de moderne strategische problemen is. Op het tweede gezicht echter is er minder reden tot juichen. Want Kielmannseggs be noeming in Parys betekent dat hij niet meer in aanmerking kan komen voer de opvolging van de inspecteur-generaal van het Bondsleger Foertsch. Voor die hoogste functie in de Bundes- wehr zou Kieionannsegg j ui siJaüsontter ge schikt zijn geweest, omdat hij behoort tot de kleine leidende groep in het nieuwe i Westduitse leger, die zich van de eerste schreden van de Duitse herbewapening af heeft ingezet voor democratische toestan den in het Bondsleger, vcor democratisch optreden van meerderen tegenover min deren en voor meningsvrijheid en staats burgerlijke rechten van de soldaten. Staatsburgers in uniform moeien de nieuwe Duitse soldaten zijn volgens Kiel mannsegg en in geen geval militairen in een eigen wereldje mat eeh eigen moraal en erecode. Deze denkbeelden werden jarenlang door generaal-majoor graaf Baudissin, een per soonlijke vriend van Kielmannsegg, binnen het Bondsleger bepleit, met als resultaat dat Baudissin naar Parijs is overgeplaatst en wel als directeur van het NATO De fense College. Het is dus wel opvallend dai Kielmannsegg en Baudissin, de twee officieren wier namen al sinds jaren ge ïdentificeerd worden met democratische tendensen binnen het leger, allebei naar het buitenland zijn overgeplaatst. Dat houdt verband met de aanwijsbare oer- de trouwe Hitler-gencraals Heusinger en Foertsch meer op heeft dan met beide progressieve graven. Van minister Strauss en diens opvolger Von Hassel kan men het zelfde zeggen. Wèerravporfen 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haadem 2 Beeldverhalen 2, 7 Buitenlands nieuws3 Van Dag t'H Dag3 Op de Praatstoel 3 Filins 4 Uit stad en omgeving 4, 5 Medische eyzar^fng 5 In de Vis-'a' eop zee5 Agatha Christie 7 Kunst 7 Horen en Zien 7 Uitgaan in Haarlem7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten .9 Topsy lö Sport 11 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's WASHINGTON (AFP) Paul Verna, een der organisatoren van de invasie op Halt:, heeft verklaard dat de ongeveer 500 opstandelingen besloten hebben zich in het gebergte terug te trekken en een guerilla- strijd tegen president Piivslier te gaan voeren. Haitiaanse ballingen hebben bevestigd, dat de opstand praktisch is mislukt én dat de revolutionaire strijdkrachten hun stellingen moeten verlaten. Uit San Domingo wordt vernomen, dat president Duvalier ongeveer 500 man naar de grens heeft gezonden om eventuele in filtratie over land te verijdelen en de te rugtocht voor de opstandelingen af te snij den. De pet van de EHBO-man die op de baan wordt aangereden vloog nog door de lucht op het moment dat deze plaat werd geknipt tydens de „stock car races" te Hednesford in het Engelse graafschap Staffordshire. De man wilde de bestuurder van de gekantelde auto te hulp snellen toen hy door de andere wagen werd geschept, Hy ligt met een gebroken been in het zieken huis; het vermeende slachtoffer man keerde niets. In deze, by Amerikanen en Britten geliefde, wedstryden ryden afgedankte deurloze auto's, waarvan bumpers en zykanten zyn versterkt zodat ze een stootje kunnen velen. (Van onze correspondent) Ook Nederland zal het kernstopverdrag tekenen. De regering zou zo vernemen wij dc. koningin reeds van haar voor nemen op de hoogte hebben gebracht. WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft het gedeelteiyk kernstop verdrag ter ratificering naar de Ameri kaanse Senaat gezonden met een speciale boodschap waarin hij zegt, dat het ver drag een „nationaal belang" is. Hij somt hiervoor tien redenen op: 1. Het verdrag staat volkomen op zichzelf en is niet afhankelijk van andere over eenkomsten. 2. Al verzekert het de wereldvrede niet, het bevordert die toch en het zal, al verbiedt het die niet, de kernbewape ningswedloop tegengaan. 3. Het zal een einde maken aan de ver ontreiniging van de dampkring dóór radio-actieve stoffen. 4. Het beschermt de Amerikaanse rechten in de toekomst omdat elke aan het ver drag deelnemende partij het recht heeft zich terug te trekken als zij van oordeel is dat haar hoogste belangen door bui tengewone gebeurtenissen in gevaar worden gebracht. 5. Het akkoord brengt geen verandering in de status van niet-erkende regimes en kan zelfs geen stilzwijgende Ameri- Advertentie 1 kaansé erkenning van een land dat hu niet erkend wordt, inhouden. 6. Het verdrag zal de 'Amerikaanse voor uitgang op het gebied van de kern wapens niet tegenhouden omdat de Verenigde Staten van plan zijn hun arsenaal op voldoende peil te houden en dóór te gaan met een ontwikkelings programma, waarbij onder meer onder grondse kemproeven zullen worde» ge nomen. 7. Het verandert niets aan de noodzaak om de westelijke en Amerikaartse mih- taire kracht op hetzelfde peil te hand haven om het hoofd te kunnen bieden aan alle gebeurtenissen. 8. Omdat de Amerikaanse positie np kem- wapengebied naar verhouding sterk is, zal het verdrag deze beveiliging meer garanderen dan bij e<-n onbeperkte voortzetting van de kernproeven het ge val zou zijn. 9. De risico's van schendingen in het ge heim van het verdrag zijn veel kleiner dan de risico's vr.n proefnemingen in onbeperkt aantai 10. Het verdrag is het resultaat van de voortdurende inspanning van twee Amerikaanse regeringen en met de grondslagen ei-van is zowel de Democra tische als- d« Republikeinse partij het beslist eens. Kennedy waarschuwt voorts deze ge legenheid om een veiliger en vreedzamer wereld te bewerkstelligen niet te laten voorbijgaan. Senator Humphrey is uit Moskou terug gekomen met de mededeling dat Kroesj- tsjev de Duitse kwestie onoplosbaar acht. Krijgen wij onze zin, dan betekent dat oor log en krijgt u uw zin, evenzeer, aldus de Russische premier volgens de senator. Kroesjtsjev vergeleek de taaiheid van de koude oorlog met die van een machtige eik, welke niet met één bijlslag omgehakt kan worden, maar stukje voor stukje. Zy die zich tegen het kernstopakkoord ver zetten moeten volgens Kroesjtsjev naar een psychiater. „Jullie hebben Adenauer en andere bondgenoten, maar wij hebben ook een paar zonderlinge geallieerden", al dus de Russische premier. De machinist van de overvallen posttrein Glasgow-Londen poseert voor een van de rijtuigen van de Royal Mail. Tijdens de verbluffend goed voorbereide, en feilloos uitgevoerde roof was hij gedwongen geboeid toe te kijken hoe de overvallers 120 postzakken ter waarde van enkele tientallen miljoenen guldens uit de voor ste twee rijtuigen sleepten. De postsorteerders in het achterste deel van de trein merkten niets. Voor een verslag en beschouwing van onze correspondent in Londen verwijzen wij naar pagina 3 Senator Humphrey noemde het „eigen aardig" dat West-Duitsland jaarlijks zaken met Oöst-Duitsland doet ter waarde van 1800 miljoen gulden maar zich tevens be zorgd toont dat de Amerikaanse positie verzwakt wordt door 'n kernstopverdrag te ondertekenen. „Onze westelijke geallieer den", aldus Humphrey, „doen grote zaken met de Sovjet-Unie, maar als Washington probeert de spanningen tussen Oost en West te verlichten zegt Bonn dat goed opgelet moet worden of de Verenigde Sta ten niet zacht worden tegenover de Sovjet- Unie. Het kernstopakkoord is gisteren in Mos kou door 22, in Washington door 31 en in Londen door 26 landen ondertekend. Com munistisch China, Noord-Korea, Noord- Vietnam en Cuba lieten verstek gaan in Moskou; Frankrijk was de opvallende af wezige in de westelijke hoofdsteden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1