AGATHA CHRISTIE VERTELT: TONIC B—l mbêè 1= UITGAAN IN HAARLEM® PANDA EN DE MEESTERZET ESS ER DE PROGRAMMA'S Vlootdagen geopend in Den Helder HET MYSTERIE VAN DE SPAANSE KIST In grote /i party-bottle (niet 3/4 f J liter, maar f fJJ een héle liter!) i v. DUIVENBODEN VRIJÖAG 9 AUGUSTUS 1963 g SlOi Kerkelijk nieuws aluminium jaloezieën nabeschouwingen Sterk Brandpunt T elèvisiefirogram ma De radio geeft zaterdag MUZIEK POPPENTHEATER CABARET TENTOONSTELLINGEN DIVERSEN i Stipt op de minuut, zoals gewoon lijk, betrad Hercule Poirot het kamer tje waar juffrouw Lèmon, zijn alles zins bekwame secretaresse, haar da gelijkse instructies afwachtte. Op het eerste gezicht maakte juf frouw Lemon de indruk van een veel hoekige figuur. Zij voldeed daardoor ten volle aan Poirots verlangen naar symmetrie. Niet dat Hercule Poirot, waar het vrouwen betrof, zijn zucht naar geometrische precisie zo ver dreef. Integendeel, hij hield er wat dat betreft een bepaald ouderwetse smaak op na. Hij had namelijk een geprononceerde voorkeur voor ron dingen... ja, men zou het bijna wulpse rondingen kunnen noemen. Vrouwen moesten ook liefst vrouwen zijn. Hij hield van weelderige vormen, een fris se kleur, een exotisch uiterlijk. Er was eens een Russische gravin ge weest... maar dat was al heel lang geleden. Een dwaasheid uit zijn jonge jaren. In juffrouw Lemon had hij echter nooit de vrouw gezien. Zij was meer een menselijke machine... een preci- sie-instrument, van weergaloze doel treffendheid. Zij was achtenveertig en gezegend met een totaal gebrek aan fantasie. ,.Goedenmorgen, juffrouw Le mon." „Goedemorgen, juffrouw Lemon." Poirot nam plaats en juffrouw Le mon legde de post van die ochtend, netjes uitgezocht, voor hem neer. Zij nam haar zetel weer in en zat met stenoblok en potlood klaar. Maar die morgen zou er een kleine afwijking in de gewone gang van za ken komen. Poirot had een ochtnd- blad meegebracht. Zijn ogen gleden belangstellend over de voorpagina. Daar stond met grote, vette koppen: MYSTERIE SPAANSE KIST. JONG STE ONTWIKKELINGEN. „U hebt waarschijnlijk de ochtend bladen al gelezen, juffrouw Lemon?" „Zeker, monsieur Poirot. De be richten uit Genève zijn niet bepaald gunstig." Poirot schoof met een veelzeggend gebaar de berichten uit Genève ter zijde. „Een Spaanse kist," sprak hij peinzend. „Kunt u me precies zeggen, juffrouw Lemon, wat dat voor een soort kist is?" „Ik denk, monsieur Poirot, dat het een kist is, oorspronkelijk uit Span je afkomstig." „Dat lijkt me geen al te gewaagde veronderstelling. U kunt dus niet uit eigen ervaring spreken?" „In de regel dateren zij uit de zes tiende eeuw, geloof ik. Ze zijn groot en voorzien van een rijk geelkoperen beslag. Ze zien er erg fraai uit, wan neer ze goed onderhouden worden. Mijn zuster heeft er namelijk een ge kocht op een veiling. Zij gebruikt hem bij wijze van linnenkast. Het is een mooi gezicht." „Een zuster van u zal haar meu belen ongetwijfeld keurig onderhou den, daarvan ben ik overtuigd," zei Poirot met een hoofs buiginkje. Daarop constateerde juffrouw Le mon op droeve toon dat de dienstbo den van tegenwoordig hun handen niet meer wisten te gebruiken bij het wrij ven van meubilair. Doch Poirot verdiepte zich alweer in de krant en las de namen van de genen die bij de mysterieuze zaak be trokken waren: majoor Rich, de heer en mevrouw Clayton, overste McLa ren en de heer en mevrouw Spence. Die namen zeiden hem natuurlijk niets. Maar toch waren zij verbonden met karakters, haat, liefde en angst. Een drama was het, waarin Poirot echter geen rol vervulde. Maar hoe graag wilde hij er een rol in spelen! Zes mensen op een avondfeestje bijeen, in een vertrek waar een grote Spaanse kist tegen de muur stond. Zes mensen. Vijf van hen praatten vrolijk, aten verschillende hapjes aan een koud buffet, draaiden grammo foonplaten en dansten... Maar de zes de lag vermoord in de Spaanse kist... „O", dacht Hercule Poirot, „wat zou mijn goede vriend Hastings hier van hebben genoten! Welk een roman tische vlucht zou zijn fantasie hebben genomen. Wat zou hij een dwaze veronderstellingen hebben geopperd 1 Ah, ce cher Hastings! Op dit ogen blik mis ik hem wel heel erg. In zijn plaats..." Hij slaakte een zucht en keek eens naar juffrouw Lemon. Die had na tuurlijk reeds lang gemerkt dat Poi rot niet bepaald in de stemming ver keerde om brieven te dicteren. Daar om had zij de hoes van haar schrijf machine genomen en wachtte tot ze beginnen kon met de achterstand in haar typewerk in te halen. Niets in teresseerde haar minder dan lugube re Spaanse kisten met lijken. Poirot zuchtte nog eens en bekeek de reproductie van een damesportret in de krant. Op krantenpapier kwa men die maar zelden tot hun recht. Maar niettemin.wat een gezicht! Mevrouw Clayton, echtgenote van de vermoorde... Impulsief duwde hij juffrouw Le mon de krant onder de neus. „Kijk eens goed naar dit gezicht!" klonk het bevelend. Juffrouw Lemon keek gehoorzaam, maar zonder belangstel ling. „Wat denkt u van haar, juffrouw Lemon? Dat is mevrouw Clayton." Juffrouw Lemon keek even naar het protret en zei toen: „Zij lijkt een beet je op de vrouw van onze bankdirec teur, toen we nog in Croydon Heath woonden." „Dat is interessant," zei Poirot. „Vertel me eens wat u van die direc teursvrouw afweet." „O, dat is werkelijk niet veel moois, monsieur Poirot." „Dat verwachtte ik ook allerminst. Maar ga voort." „Er liepen indertijd praatjes... over mevrouw Adams en een jonge schil der. Meneer Adams heeft zich toen doodgeschoten, moet u weten. Maar toen wilde mevrouw Adams toch ook niet met die andere trouwen en die heeft toen, meen ik, vergif genomen. Maar ze hebben hem er bovenop ge haald. gelukkig. Tenslotte is mevrouw Adams hertrouwd met een jong advo caat. Ik geloof dat er daarna wéér moeilijkheden zijn geweest, maar toen waren zij al uit Croydon Heath weg, zodat ik geen bijzonderheden weet." Hercule Poirot knikte ernstig. „Was zij een mooie vrouw?" „Och, niet wat je noemt echt mooi.. Maar ze scheen iets te hebben..." „Juist, dat is het. Iets ondefinieer baars, waarover de sirenen van deze wereld beschikken! De Helenas van Troje, de Cleopstras Juffrouw Lemon stak nu vastbeslo ten een vel papier in haar schrijfma chine. „Heus, monsieur Poirot, daar mee heb ik me nooit beziggehouden. Dat lijkt me zo'n malligheid. Wanneer alle mensen gewoon nun plicht deden en niet aan zulke rare dingen dachten „Het mysterie van de Spaanse Kist" is het tweede van een reeks verhalen door de beroemde Engelse detec tive-schrijfster Agatha Chris tie die wij in de loop van de maand augustus zullen publiceren. zou alles veel beter gaan." Na op deze wijze te hebben afgere kend met alle menselijke zwakhe den en hartstochten, bracht juffrouw Lemon haar vingers boven de toet sen, vol ongeduld om te gaan tikken. „Ja, ja, zo ziet u de zaken," sprak Poirot, „en op dit ogenblik zit u al weer te springen om uw eigen plich ten ter hand te nemen. Maar die plicht omvat meer, juffrouw Lemon, dan brieven typen, archief bijhouden en telefoontjes aannemen... Dat alles doet u werkelijk uitstekend. Maar ik heb, behalve met paperassen, met le vende mensen te maken. Ook daarbij heb ik uw hulp nodig." „Natuurlijk, monsieur Poirot," ant woordde juffrouw Lemon geduldig. „Wat wilde u dat ik voor u deed?" „Ik vind dit een verbazend interes sant geval. Wilt u zo goed zijn alle ochtendbladen voor mij na te lezen en ook de aanvullende verslagen, die nog in de avondbladen zullen ver schijnen? Maak voor mij daarvan een resumé." „Heel goed, monsieur Poirot." Daarna verdween Poirot naar zijn zitkamer en daarbij speelde hem een droef lachje om de lippen. „Het is werkelijk de ironie van het lot," zei hij bij zichzelf, „dat ik, na mijn goede vriend Hastings, deze juf frouw zou krijgen. Groter tegenstel ling valt er niet te bedenken. Ce cher Hastings... wat zou hij hierin een ple zier hebben gehad. Ik zie hem al heen en weer lopen, onderwijl de meest fantastische verzinsels op elkander stapelen en al wat de kranten erover afdrukken als zuivere waarheid slik ken. Maar die arme juffrouw Lemon zal het werkje dat ik haar heb opge dragen helemaai Aiet leuk vinden Prompt op tijd kwam juffrouw Lemon met een volgetypt papier bij hem. „Hier hebt u alle gegevens, mon sieur Poirot. Maar die zult u wel niet als vaststaande féiten mogen beschou wen. De kranten verschillen soms aanmerkelijk in hun lezing van 't ge val. De vermelde feiten zijn vast niet meer dan zestig percent juist, zou ik denken." „Dat is laag geschat, juffrouw Le mon. Wel bedankt voor uw moeite." De feiten waren sensationeel ge noeg en lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Majoor Charles Rich, een gefortuneerde vrijgezel, had aan een paar vrienden op zijn kamers een gezellig avondje aangeboden. Het ge zelschap bestond uit de heer en me vrouw Clayton, de heer en mevrouw Spence en overste McLaren. Overste McLaren was een zeer oud vriend, zowel van Rich als van de Claytons. De heer en mevrouw Spen ce vormden een jong echtpaar, dat nog niet zo lang met de anderen be vriend was. Arnold Clayton bekleedde een func tie aan het ministerie van financiën. Jeremy Spence was eveneens ambte naar. Majoor Rich was achtenveertig, Arnold Clayton vijfenvijftig, over ste MacLaren achtenveertig, Jeremy Spence zevenendertig. Van mevrouw Clayton werd gezegd dat zij enkele jaren jonger was dan haar man. Een van de gasten was op het laatste moment verhinderd geweest het avondje bij te wonen. De heer |j Clayton had namelijk 'n telegram uit S Schotland ontvangen dat hem plotse- ling voor dringende zaken naar het noorden had geroepen. Het heette dat hij de trein had genomen van 20.15 S uur van King's Cross. Het avondje was verlopen zoals dat bij zulke gelegenheden gewoonlijk g gaat. Iedereen scheen zich bijzonder te hebben geamuseerd, 't Was er niet onordelijk toegegaan. Van dronken- g schap was geen sprake geweest. Om kwart voor twaalf was men naar huis s gegaan. De vier gasten hadden met g elkaar een taxi genomen. Overste Mc- g Laren was eerst naar zijn club ge- s bracht. Vervolgens hadden de Spen- g ces Margharita Clayton thuisgebracht g naar Cardigan Gardens, vlak bij Sloa- ne Street. Vandaar waren zij naar huis gereden, in Chelsea. De griezelige ontdekking was de volgende ochtend gedaan door William Burgess, de huisknecht van majoor Rich. Deze was niet inwonend, maar g hij was al vroeg de zitkamer komen g opruimen, vóór hij de majoor zou gaan wekken met een kopje thee. Toen g hij met opruimen bezig was, schrok g Burgess van een grote vlek, die zich op het lichte kleedje aftekende, waar- op de Spaange kist stond. Het leek =j wel alsof er vocht uit de kist was g gesijpeld. De bediende had onmiddel- s lijk het deksel opgelicht. Toen had g hij, tot zijn ontzetting, het lijk van •de g heer Clayton in de kist zien liggen. Kennelijk was hem een steek in de g nek toegebracht. In zijn eersie opwelling was Burgess g de straat opgesneld en had een poli- tieagent gehaald. Dit waren de naakte feiten. Zij wer- s den nog met enige nadere bijzonder- heden omkleed. De politie had onmid- g dellijk mevrouw Clayton verwittigd. g die er absoluut kapot van was. Het g laatste had zij haar man gezien de vorige avond even na zessen. Hij was g toen zeer ontstemd thuisgekomen met g het bericht dat hij onverwachts naar gjj Schotland moest, in verband met de g verkoop van een hem toebehorend on- M roerend goed. Hij had er echter bij g zijn vrouw op aangedrongen dat zij g toch vooral naar het feestje zou gaan. g De heer Clayton had daarna op dp g club nog met McLaren gesproken. g Hij had met zijn vriend een borrel gedronken en hem de situatie uitge legd. Toen had hij op zijn horloge ge- kenen en gezegd dat hij op weg naar King's Cross nog net even gelegenheid had bij majoor Rich langs te gaan. Hij had namelijk geprobeerd hem te lefonisch te bereiken, maar geen ge- g hoor gekregen. g Volgens Burgess was de heer Clay- jg ton om vijf voor acht 's avonds bij g de fiat aangekomen. Majoor Rich was toen nog niet thuis. Omdat hij elk ogenblik werd verwacht, had Burgess de heer Clayton voorgesteld binnen even op hem te wachten. Clayton had gezegd dat hij daarvoor eigenlijk geen tijd had, maar wel een briefje zou achterlaten: Dan kon hij zijn trein nog net halen. (Wordt vervolgd) Advertentie II Bottled by Kaak De commandant zeemacht in Nederland, vice-admiraal mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, heeft gisteravond op het haven terrein in Den Helder de opening verricht van de vlootdagen 1963 en tevens van de, in het kader van de vlootdagen te houden tentoonstelling van de Nederlandse vereni ging van zeeschilders. Beide evenementen trekken jaarlijks tienduizenden bezoekers. De vlootdagen worden dit jaar gehouden op 9 en 10 augustus. Aan de kapitein-luitenant ter zee L. D. de Kroon, hoofd van de marinevoorlich tingsdienst in Den Haag, is het erelid maatschap van de vereniging van zee schilders aangeboden. Ds. J. Koekebakker overleden. In Middelburg is in de ouderdom van 88 jaar overleden ds. J. Koekebakker, emeritus predikant van de Doopsgezinde Broeder schap. Hij is predikant in Den lip, Aar denburg, Middelburg en Goes geweest, voorzitter van de Nederlandse commissie voor hulp aan de noodlijdende doopsge zinden in de Oekraine en van 1921 tot 1946 bestuurslid van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Bapt. gemeenten Beroepen te Hengelo (O.) R J. Vóórhaar te Vroomshoop. Advertentie De beste service bij Ged Oude Gracht 108 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 18657 Vrarst r.c-ijsopga'af De KRO-rubriek „Brandpunt" telde slechts één onderwerp, maar dat was er dan ook één: oud-commissaris Voorde wind, die nu voor de geluidscamera ver telde, dat hij een voorstander was van een harde bestraffing van sexuele moorde naars (zo niet de doodstraf, dan levens lange opsluiting) en een tegenstander van de wijze, waarop nu met steun van psychiaters over dergelijke mensen recht gesproken wordt. Nadat de crimi noloog prof. Nagel (alias de schrijver J. B. Charles) de Voordewindse oplossing als verouderd en gevaarlijk afgewezen had, bevestigde de commissaris (die zei, niet te weten wat criminologie was) nog, dat hij en zijn mannen destijds een zeer ge vaarlijke souteneur, die te water was ge raakt, wat laat uit zijn positie redden. De man kwam niet meer bij en stierf op de wallekant. De Amsterdamse pro cureur-generaal heeft gelast, terzake als nog een onderzoek in te stellen. Een zeld zaam sterke reportage. „Zo ik iets ben", het door Dr. H. W. van Tricht samengestelde spel, waarme de de Haagse Comedie de 100 jaar ge leden geboren schrijver Louis Couperus herdacht, mochten wij niet, gezeten in een schouwburgstoel, volgen. Op de beeld buis gebracht, viel dit assortiment van gespeelde fragmenten uit de romans en andere verhalen van de grote „Hagenaar" ons echter niet helemaal mee. Hoogtepun ten van de uitzending waren voor ons de tweespraken met de Franse porcelein-re- parateur (uitstekend getypeerd door John Koch) en met de kachelsmid, die zo graag het werk van zijn opdrachtgever las. Die opdrachtgever, Couperus zelf, vond door de hele uitzending heen een werkelijk sublieme vertolker in Gijsbert Tersteeg, die vooral in enige monologen de dandy met diens delicate smaak prach tig typeerde. Al deze fragmenten werden gespeeld en voorgedragen in moderne avondkleding (ook dus b.v. de delen uit het aan Alexander de Grote gewijde werk „Iskander"); wellicht had men deze op lossing aanvaard, om van deze herden kingsvoorstelling één geheel te maken en om duidelijk te maken, dat het werk van de society-schrijver nog in deze tijd past. Ons kwam het echter voor, dat deze mo dernisering mede in de weg stond van de bedoeling van samenstellers en gezel schap, de belangstelling voor het werk van Couperus weer te doen opleven. Of gold het hier toch slechts een sympathiek eerbetoon, door de Haagse Comedie aan de Hagenaar-bij-uitstek gebracht? J. Damshuizer VOOR VRIJDAG AVRO: 19.30 Rooster... magazine voor de rijpere jeugd. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Ripcord 4, TV-feuilleton. 20.45 In AVRO's Televizier. 21.00 Marika Rökk Show, muzikaal amu sementsprogramma. 22.00 Nederlanders in Israël (II), filmreportage. NTS: 22.30-22.35 Journaal. VOOR ZATERDAG NCRV: 15.00 Concours Hippique te Bla- ricum reportage. 15.30 Onder de loep: fi latelistisch allerlei. 15.50 Mister Magoo, tekenfilm. NTS: 16.00 Eurovisie: Wereld kampioenschappen wielrennen voor ama teurs op de weg bij Renaix. NCRV: 16.30 Concours Hippique te Blaricum, reportage (II). 17.00 Voor de kinderen. 17.15-17.45 Idem. 19.30 Lassie, TV-feuilleton. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Joeksbox '30, voor tie ners tot tachtigers met top-hits van toen. 21.00 Drie maal negen. TV-film. 21.30 De zangles. TV-spel. 21.50 De Lucille Ball Show. 22.40 Dagsluiting. NTS: 22.50-22.55 Journaal. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Moderne pianowerkjes (gr.). 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Djinn, gevarieerd programma. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoonmuziek. 12.55 Ka tholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen- nieuws. 13.20 Musicerende dilettanten: Fanfare-orkest. 13.45 Licht pianospel (gr.) 14.05 Muziekprogramma Jos Timmer. 15.00 Balletmuziek (gr.). 15.15 Tierelantijnen Tops, herhaling van 6 jaar Tierelantijnen. 16.00 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.30 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte grammofoonmu ziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte grammofoonmuziek. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Lichte grammofoonmuziek. 17.50 Har monie-orkest. 18.30 Roulette: lichte gram mofoonmuziek. 18.50 Voor de kleuters. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Populai re klassieken (gr.). 21.00 Snipperavond: muziek voor vakantiegangers en thuisblij vers. 21.40 Operetteklanken (gr.). 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in: godsdienstig programma. 23.00 Moderne grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.35 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws en socialis tisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoon muziek. (Om 8.30 Voor de kinderen). 8.50 Wegwijzer: tips voor vakantie en snipper dagen. 9.00 Postduivenbericht. en ochtend gymnastiek voor het gezin. 9.10 Accor deonensemble en solist: moderne muziek. 9.25 Klassiek strijkkwartet (gr.). 9.45 Bui tenlands weekoverzicht. VPRO: 10.00 Sa men thuis, praatje. 10.05 Zo rijk als Job, overdenking. VARA: 10.20 Klassieke gram mofoonmuziek. 11.00 Weense lichte mu ziek (gr.). 11.30 Gesproken portret. 11.45 De drie Discotiers: lichte grammofoonmu ziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw en postduivenberichten. 12.34 Tussen start en finish: sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Lichte grammofoonmuziek voor de teenagers. 14.10 Voor de twintigers. 14.45 radio jazzclub. 15.15 Streekuitzendmg. 15.35 Ope ramuziek (gr.). In de pauze (plm. 16.25- 16.45) Boekenwijsheid. 17.30 Actualiteiten. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Pro menade-orkest en zangsolisten. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Kunst en moraal: samenvatting van lezingen. 19.45 Japanse muziek (gr.). 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Disco- Festival. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Moderne grammofoonmuziek. 22.15 Sportnieuws. 22.30 Nieuws. 22.40 Als de klok 13 slaat, hoorspel. 23.10 Dansorkett met zangsolisten en vocaal ensemble. 23.40 Moderne kamermuziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws en repor tage van de wereldkampioenschappen wielrennen 12.05 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Amusementsmu ziek. 12.50 Programmaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Topliedjes. 14.00 Nieuws. 14.03 Gevarieerd programma met om 16.00 en 17.00 Nieuws. Tussen 14,00 en 17.30 Flitsen van de wereldkampioenschappen wielrennen. 18.00 Nieuws. 18.03 Orgelmu ziek. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Amuse mentsmuziek. 21.00 Operettemuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Licht casinoconcert. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.55-24.00 Nws. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii 3. Toen de onbekende een kurk op de fles had ge daan, hief hij haar op naar de maan. Met hese stem prevelde hij een paar onverstaanbare woorden en ver volgens snelde hij naar een dode boom, die aan de rand van het moeras stond. Hier plaatste hij zijn fles op een dorre, verknarde tak, naast enkele andere exem plaren die daar reeds stonden en knikte bedachtzaam. „Een nacht in de volle maan om het gistingsproces te bevorderen", zo hoorde Panda hem mompelen, „en dan lageren in de kelder, zodat de gedachte tot vol heid rijpt.Harmonisch, en toch niet te zwaar. Hij deed een stap achteruit om zijn werk te bewon deren en.viel met een doffe plons in het moeras. Dinsdag 13 augustus. Grote Kerk, 20 u.: concert in de serie gemeentelijke (gratis toegankelijke) orgelconcerten door Al- bert de Klerk. Programma: Bach, Vi valdi, Frank Martin. Ibert. Donderdag 15 augustus, Grote Kerk, 15 u.: concert in de serie gemeentelijke (gratis toegankelijke) orgelconcerten door Al- bert de Klerk. Programma: Dandrieu, Bach, Pachelbel, Gabriel Pierné. Taveerne „In 't Goede Uur", Korte Hout straatNieuwe Kerksplein: Dagelijks klassiek grammofconplatenconcert van 21-22 u. Tot en met 18 augustus 17e en 18e eeuwse muziek. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1: Dagelijks van 20-22.30 u.: Klas siek grammofoonplatenprogramma. Waagtaveerne Damstraat Spaarne: Elke avond van 20-24 u. en vrijdag en zater dag van 20-1 u. (maandag gesloten): Internationaal volksliederenrepertoire en moderne chansons door Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. Vleeshal: tot en met 24 augustus iedere dag behalve zondag om 14.30 u. kinder voorstellingen. Maandag: Het torenhaan tje, dinsdag: Het blauwe water, woens dag: De toverhoed, donderdag De Chi nese draak, vrijdag. De fluit van Boze- bol, zaterdag: Prins Dadeltje. Iedere woensdag-, donderdag-, vrijdag- en za terdagavond om 20.15 u. spel voor vol wassenen: „Spiegel de kat of hoe de hek senmeester z'n vet kreeg" van Margreet Boldingh. Poppentheater „Merlijn" van Rien en Maaike Baartmans. Café-chantant „Adam en Eva", Raamvest: Iedere avond van 20 u. af geopend. Van 21 tot 23.15 u. het cabaret „Pas op voor Eva's" door Frans en Fiet Koster, Na- tascha Emanuels ejj Enrico Neckheim (piano). Maandagavond voor reserverin gen. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. Avondopenstelling van 20 juli tot en met 8 september van 20.30-22.30 uur met kaarsverlichting, bloemen en oude mu ziek. Prentenkabinet: Tentoonstelling van et sen van Rembrandt Vishal: Tentoonstelling „Foto '63". Dage lijks van 10-17 u., zondag van 13-17 u. Vrijdag tevens van 20-22 u. T/m 1 sep tember. Museum Het Huis Van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling van cultuur historische diorama's. Tot 1 september geopend van 1017 u. Zon- en feestda gen van 13—17 u. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 10—12.30 u. en van 13.30— 17 u. Zon- en feestdagen van 14—17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat-Nieuwe Kerksplein: Tentoonstel ling van werk van Poppe Damave. Tot en met 31 augustus. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. 's Zaterdags en zondags van 10-18 u. en van 20-21 u. Kunstcentrum „De Ark". Nieuw Heilig land: H. F. Bootzaal: Expositie van oude Bijbelse gravures van Jan Luyken. Tot 10 augustus zomerexpositie. Dagelijks van 9-20 u Gemeentelijke Expositiezaal, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost: Tot en met 18 augus tus expositie: „Creativiteit in Kenne- merland", geopfnd: zaterdag en zondag van 14-17 u. Woensdag en vrijdag van 19-21 u. Aula J. A. Oudheusden ulo-schooi, Leegh- waterstraat, Hoofddorp: Van 5 augustus tot en met 17 augustus expositie moder ne Nederlandse plastiek: „In brons be stendigd". Geopend dagelijks, behalve zondag van 14-17 u. en van 19-22 u. Linnaeushof, Bennebroek: Openluchtten toonstelling van zomerbloemen, mini- corso in tropentuin Tentoonstelling van beeldhouwwerken van de „Carolus Kring" Den Haag Teylers Museum, Spaarne 16: Schilderijen 19de en 20ste eeuw, tekeningen Holland se, Franse en Italiaanse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historische en natuurkundige instrumenten, mine ralen, 31-toons Fokkerorgel. Dagelijks behalve maandag van 11—17 u. Eerste zondag van de maand van 13—17 u. Cruquius Museum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp 1953. Geopend dagelijks van 9—12 30 u. en 13.30—17 u. Zondag van 10—17 u. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat: Oude religieuze kunst Geopend op werkdagen (behalve maandag) van 1012.30 u. en van 13 30 —17 u Zon- en feestdagen van 14—17 u. Grote of St. Bavokerk: Te bezichtigen op werkdagen var, 9—17 u. Stadhuis: Te bezichtigen op werkdagen van 9— 12.3C u Daarna melden bij de portier. R.-k. Kathedrale Basiliek: Voor bezich tiging melden bij de portier. Zaterdag 10 augustus, Openluchttheater, Bioemendaal 14.30 u.: kindervoorstelling: „De Vingermannetjes", sprookje geba seerd op net bekende vijftal Duimelot, Langejan, Likkepot enz. Voorstelling door toneelgroep „Het Masker". Plaats- kaarten tegen gereduceerde prijs 0,50) verkrijgbaar aan de loketten van Haar lems Dagblad/Opr. Haarlemsche Cou rant, Grote Houtstraat en Floresstraat. Zondag 11 augustus, „De Oase", Vogelen- zangseweg, 9 u.: Koninklijke Nederland se Natuurhistorische Vereniging. Óch- tendexcursie naar de Amsterdamse Wa terleidingduinen. Vertrek bus 8.30 uur station Haarlem. Hildebrandzaal, Smedestraat, 20 u.: Elke zondag dansen. Orkest The Sunbeams. Dansleider: R. van de Berg. Haarlems Kegelhuis. Tempeliersstraat 14- 18 u.: Iedere middag (behalve zo dag) vrij kegelen op geautomatiseerde banen. Rondvaarten naar Groenendaal. Vertrek Turfmarkt: dagelijks 10.30, 12.30, 14.30 en 16.30 u. Vertrek Groenendaal: 11.15, 13.15, 15.15 en 17.30 u. Poffertjeskraam Wagenweg/Dreef. Tot en met 31 augustus.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7