Rusk wist Bonn te winnen voor ondertekening kernstopverdrag Duurzame zege van soepele lijn-Schröder waarschijnlijk HET WEER Kroesjtsjev naar Tito Reeds ontvluchte oud-militair leider van Britse treinroof? Politie overstroomd door waardeloze inlichtingen Pauze verwacht in Oost-W est-o verleg Middenbermongeluk goed afgelopen Regering geeft ƒ50.000 voor herbouw Skoplje 23 Zuidafrikaanse negers ter dood veroordeeld Oude dame beroofd na aanrijding SCOTLAND YARD BOEKT WEINIG VOORUITGANG Vrouw schept haar rivale met auto Volkswagengarage in Parkwijk gesloten Slippende auto richt grote schade aan Vandaag kabinetszitting <ejore you ouiji FALCON REGENJASSEN Wisselvallig Aan het strand: Zege voor Schroder Bonn is „om" Hearings in Washington In de krant van heden: Het woord is aan Vierjarig kind valt uit openstaand raam PRINSESSEN UIT EN TH IS Schooljongens en treinen Grappen Bezoek aan „lachtent" liep slecht af Telefoontjes Centralisatie 48e JAARGANG NUMMER 234 MAANDAG 12 AUGUSTUS 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) BONN. West-Duitsland zal toetre den tot het verdrag over het stopzetten der kernproeven. Dat is het resultaat van het bliksembezoek, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk zaterdag en gistermorgen aan Bonn bracht. In besprekingen met zijn Westduitse collega Schroder, bondskanselier Ade nauer en vice-kanselier Erhard, zag Rusk kans de Westduitse vrees uit de weg te ruimen, dat het Moskouse ver drag een gedeeltelijke erkenning van Oost-Duitsland zou inhouden. De Amerikaanse minister verzekerde de Westduitse politici ervan, dat Washing ton nog eens uitdrukkelijk zou verklaren, dat erkenning van het Ulbricht-regime uit gesloten is en dat Oost-Duitsland niet be schouwd zal worden als verdragspartner, maar als niet-erkende staat, die strikt een zijdig aan het verdrag deelneemt. Ook zal de Amerikaanse regering, net als de Britse, in nota's aan alle landen waarmee diplomatieke betrekkingen onder houden worden, uiteenzetten dat er geen sprake kan zijn van erkenning van Oost- Duitsland, ook al is de D.D.R. tot het kernstopverdrag toegetreden. Welke andere verzekeringen Rusk in Bonn nog heeft gegeven is onbekend. De minister vroeg zijn Duitse gesprekspart ners namelijk om strikte geheimhouding van het besprokene in verband met de Senaatszitting in Washington, waaraan Rusk vandaag deelneemt om ratificering van het verdrag te verdedigen. Hij wilde uiteraard vermijden, dat de Senatoren uit de kranten zouden vernemen wat zij van daag pas uit de mond van de regering gaan horen. Eveneens vandaag zou het Westduitse kabinet bijeenkomen om het officiële be sluit tot toetreding te nemen. Er is geen kans meer, dat men toch nog tot een an dere beslissing komt. Bezwaren verwacht men. alleen van de kant van de C.S.U.- ministers, de partij vrienden van Franz Jo- Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Dankzij de koelbloedigheid van een door een aanrijding getroffen automobilist is een doorschieter op de middenberm on der Sassenheim zonder persoonlijk letsel en verdere botsingen afgelopen. De negentienjarige J. T. G. van der P. uit Heemstede werd zaterdagavond op de oostelijke rijbaan van rijksweg 4 aan de linker achterkant geraakt door een inwo ner van Amstelveen, die een inhaalma noeuvre te krap uitvoerde. De geraakte wagen vloog als een kaatsbal over de weg, sloeg door de middenberm en kwam door het ontbreken van een vangrail op de andere rijbaan terecht. De heer Van der P wrong zich uit de wrakstukken. Gezien het gevaar voor het van Lisse komende verkeer rende hij de rijbaan op en kon auto's, die kwamen aanrijden, tijdig tot staan brengen. De veroorzaker van het ongeluk zou vol gens de rijkspolitie onder invloed van drank hebben gereden. Zijn rijbewijs werd in beslag genomen. Van de auto van Van der P. is slechts een puinhoop over, de auto van de andere betrokkene werd zwaar beschadigd. Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind, in hoofdz,aak tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen nog enkele buien maar ook zonnige perioden. Matige wes tenwind en middagtemperaturen van 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: De eerste dagen nog wisselvallig en koel. sef Strauss. De secretaris-generaal van de Christelijk Sociale Unie, Zimmerman, heeft zich enige dagen geleden namelijk zeer sterk uitgesproken tegen het verdrag. De ontwikkeling in Bonn is een grote* overwinning voor minister van buitenland se zaken Schroder, die van het begin af gepleit heeft voor Westduitse deelneming aan het kernstopakkoord. Schröders posi tie is daarom versterkt, terwijl C.D.U.- fractievoorzitter Von Brentano, die de af gelopen weken steeds maar hamerde op alle bezwaren die aan dit akkoord zouden kleven, nu niet bepaald aan gewicht ge wonnen heeft. Dit is vooral belangrijk, om dat men nu toekomt aan het Oost-West- overleg over verdere ontspanningsmaatre gelen. Rusk bracht Adenauer verslag uit over zijn gesprekken met premier Kroesjtsjev, maar in de korte tijd die beschikbaar was kon men geen gemeenschappelijke Ameri kaans-Duitse basis vinden, waarop verde re Oost-West-besprekingen zouden moeten plaatsvinden. Adenauer schijnt er nog eens de nadruk op te hebben gelegd, dat Bonn alleen kan instemmen met ontspanningsmaatregelen als die het Duitse probleem dichter bij een oplossing brengen. Tegen niet-aanvalsverklaringen van de NAVO en het Pact van Warschau lijken de Westduitsers overigens niet veel bezwa ren meer te hebben, als deze tenminste gepaard zouden gaan met communistische garanties voor Berlijn. Ook zouden de Westduitsers nu bereid zijn hun bewapening onder controle te ver minderen, indien deze ontwapeningsmaat regelen niet tot Duitsland beperkt zullen blijven en als daarmee parallel afspraken zouden lopen, die de Duitse hereniging na- derhij brengen. Hoe dan ook, het ziet ernaar uit, dat Bonn het standpunt van Schroder heeft overgenomen, dat men met obstructie niet veel verder komt en dat men beter kan proberen invloed op de Oost-West-bespre kingen uit te oefenen dan boos in de hoek te gaan staan. WASHINTON (AP) Minister Rusk heeft gisteren bij zijn terugkeer in Wash ington de verwachting uitgesproken, dat het nog wel even zal duren voordat de De Nederlandse regering heeft vijftig duizend gulden beschikbaar gesteld aan de Zuidslavische regering voor de herbouw van de onlangs zwaar door een aardbeving getroffen stad Skoplje. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 5 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4 Sport 4, 7, 8, 9 Feuilleton 5 Horen en Zien 5 Kunst 5 Economisch nieuws6 Beurs 6 Scheepsberichten 6 Topsy 10 Luidsprekers 10 Uit nummer bestaat uit tien pagina's volgende ronde van onderhandelingen tus sen Amerika en Rusland over verdere ontspanningsmaatrcgelen, op gang zal ko men. Hij verwachtte dat lange tijd in be slag zal worden genomen door de voorbe reidende gedachtenwisselingen tussen de Verenigde Staten en hun bondgenoten. Rusk bracht zijn president voorlopig te lefonisch verslag uit van zijn ervaringen in Moskou en Bonn. Kennedy is vandaag naar Washington teruggekeerd om gede tailleerd te worden ingelicht. Vandaag begonnen ook de openbare .hearings" van de Senaat over het kern stopverdrag. Men verwacht een grote meerderheid voor goedkeuring (ca. 80 van de 100 stemmen vóór). De hearings worden bijgewoond door de senaatscommissie voor Buitenlandse Za ken, Defensie en Atoomenergie. Tot dege nen die als „getuige" zullen verschijnen, behoren behalve Rusk, onderminister Har- riman; William C. Forster, directeur van het Amerikaanse ontwapeningsbureau; mi nister van Defensie McNamara en de chefs van staven. MOSKOU (Tass) Premier Kroesjt sjev en zijn echtgenote zullen op 20 augus tus voor een vakantie in Joegoslavië aan komen. Zij zijn hiertoe door president Tito uitgenodigd, toen deze eind vorig jaar een bezoek aan de Sovjet-Unie bracht. De Russische regerings- en partijleider zal o.m. worden vergezeld door Joeri An dropov, secretaris van het partijcomité van Moskou, die is belast met de betrek kingen tussen de Russische communisti sche partijen in andere landen. Het wordt het derde bezoek van Kroesjt sjev aan Joegoslavië. De eerste maal was in mei 1955, toen hij Tito zijn verontschul digingen aanbood voor de vijandige hou ding van de Sovjet-Unie, die haar hoogte punt vond in de uitstoting van Joegosla vië uit de cominform in 1948. In september 1956 bracht Kroesjtsjev een particulier bezoek aan het land van Tito. Daarna ontstond weer een verkoeling door het Russische optreden tegen de op standelingen in Hongarije. Het komend bezoek wordt gezien als een nieuw bewijs dat Kroesjtsjev, tegen China in, de politiek van vreedzame coëxistentie wil voortzetten. KOKSTAD (Reuter) Een rechtbank In Kokstad, in de Zuidafrikaanse Kaappro vincie, heeft zaterdag 23 Afrikanen ter dood veroordeeld. Zij werden schuldig ge acht aan het vermoorden van vijf blan ken in februari van dit jaar. De 48-jarige aannemer Norman Grobbe- laar, zijn vrouw, twee dochters en een neef werden indertijd op gruwelijke wij ze vermoord gevonden in een steengroe ve in Transkei. De Afrikanen zijn volgens de overheid tot de moord aangezet door de illegale poqo-organisatie, die radicale maatrege len tegen de blanken in Zuid-Afrika voor slaat. Alle beklaagden hadden verklaard niets van de moorden te weten. Zij kunnen be roep aantekenen. In Amsterdam is zaterdag de 76-jarige mevrouw M. J. E. Beek aangereden en beroofd door de man, die de auto be stuurde. Toen zij de Ceintuurbaan overstak werd zij aangereden door een auto, waarvan de chauffeur na de aanrijding in zijn wa gen bleef zitten. Twee personen hielpen de niet ernstig aan een knie gewonde dame overeind en keerden zich daarna tegen de chauffeur. De chauffeur was tenslotte bereid de dame naar haar huis in de Gerard Dou- straat te brengen. Maar toen zij was uit gestapt en om haar tas vroeg die nog in de auto lag, zei de onbekende chauf feur dat hij eerst zijn auto wildde keren. Hij deed dit, doch reed meteen weg. In de tas zat 7.50. De politie vraagt de twee mensen, die de dame overeind hebben geholpen, zich te melden (bureau Pieter Aertzstraat). Thomas B Reed: Een staatsman is een geslaagd poli ticus die dood is. Terwijl haar ouders nog sliepen, kreeg de vierjarige Sylvia Ton in de Gasthuis laan in Haarlem zondagmorgen het open staande raam van haar slaapkamer in de gaten. Het kind boog zich zover voorover dat het het evenwicht verloor en uit het raam viel. Het meisje kwam vier meter lager neer. Ter observatie werd Sylvia in het Grote Gasthuis in Haarlem opgenomen. LONDEN (AFP/AP) De rechercheurs die naar de oplossing van de grootste treinroof in de Britse geschiedenis zoeken, overwegen de mogelijkheid, dat de over val door een voormalige militair werd ge leid en dat deze misschien een jaar lang bezig is geweest met de voorbereidingen. Deze leider de politie noemt hem „Mr. Big" is misschien uit Engeland vertrokken voordat zijn goed gedrilde man schappen donderdag de posttrein Glasgow- Londen tot stilstand brachten en zich met meer dan 25 miljoen uit de voeten maak ten. De politie vond hem niet in zijn normale schuilplaatsen en overweegt Interpol in te schakelen. De gezochte wordt door Scot land Yard beschouwd als een van de wei nige misdadigers die tot een dergelijke tot in de puntjes geregelde overval in staat zijn. Men vermoedt dat hij naar Spanje of Frankrijk is gevlucht. Prinses Irene is zondag gebruind en vrolijk glimlachend de gure Hollandse zomer tegemoetgetreden, maar in het Italiaanse buitenverblijf der konink lijke familie amuseren prins Bernhard en prinse Beatrix zich onverdroten onder de stralen van de gloeiende Italiaanse zon. Prins Bernhard ver gezelde zijn oudste dochter naar een hippisch centrum, maar mocht zelf nog niet in het zadel vanwege zijn rugblessure. Prinses Irene arriveerde zondagmid dag op Schiphol. Zij kwam uit Italië, waar zij met haar ouders en zusters in het koninklijk vakantieverblijf in Porte Ercole haar verjaardag had gevierd. Tevoren had zij sinds begin juli ten behoeve van haar studie in de Spaanse taal in Barcelona bij een bevriende familie gelogeerd. Alles Wijst op een criminele operatie, die als een overval in tijd van oorlog, tot in de puntjes werd voorbereid. Een Britse liefhebberij bij uitstek het observeren van treinen zal misschien op den duur de identiteit der bandieten onthullen. Schooljongens met vakantie en sommige volwassenen brengen soms uren door langs de spoorbanen om locomotief nummers, de types van treinen en andere gegevens te noteren. Aangènomen wordt, dat de bendeleden de rol van dergelijke waarnemers speel den, toen zij de route observeerden en een plek kozen voor de hinderlaag. De politie stelt thans belang in gesprekken met schooljongens, die dergelijke mannen heb ben waargenomen. De gewonde 57-jarige machinist van de trein, Jack Mills, heeft inmiddels de pers te woord gestaan: „Het waren ongeveer 20 tot 30 bandieten. Zij liepen overal heen en weer. Eén van hen maakte een grapje met mij en zei: „Wij zullen uw naam en adres noteren en u enkele quids (platte uitdrukking voor pond) sturen als het ach ter de rug ig," aldus Mills. Zijn tweede machinist, de 26-jarige Da vid Whitby, schreeuwde terug: „Wij wil len jullie quids niet." Mills zei,, dat de man die hem een klap gaf mét een ijzeren staaf, sprak „met het accent van een be schaafde Londenaar." Na vier dagen van zorgvuldig speurwerk kan Scotland Yard overigens nog niet bo gen op aanwijzingen die spoedig licht zul len werpen op de zaak. Zaterdagmiddag werd bericht, dat men de vrachtauto had gevonden die door de bandieten was gebruikt. Het is echter niet zeker dat deze vrachtwagen iets te maken heeft gehad, met de treinroof. Scotland Yard is verder in het bezit van de handboeien, waarmee de overvallers de machinist van de posttrein en de bij rijder aan elkaar vastbonden. De fabri kant van deze handboeien,- die elke koper moet inschrijven in een speciaal register, Een dertigpjarige Amsterdamse heeft haar rivale met een auto geschept. De aanrijding is goed afgelopen voor het slachtoffer. De vrouw, die door een man, met wie zij drie jaar omgang had gehad, was ver stoten, zag zaterdagmiddag in de Wees- perstraat haar 21-jarige opvolgster lopen. Zij reed op haar rivale in en schepte de ze. De aanrijding liep voor de jongste vrouw goed .af. De andere vrouw had na dit voorval, bij een drogist eên slaapmiddel gekocht, waarvan zij thuis een hoeveelheid innam Zij werd ijlings door de inmiddels ge waarschuwde politie naar het ziekenhuis vervoerd, waar haar maag werd Jeeggep pompt. Daarna werd zij naar het politie bureau overgebracht. Voor twee inwoners van Beverwijk is het bezoek aan de kermis tijdens het afgelo pen weekeind minder plezierig verlopen Zo had een 25-jarige jongeman zaterdag avond plaatsgenomen op de draaischijf in de zogenaamde lachtent, waarbij hij door de middelpuntvliedende kracht met het hoofd tegen de houten omheining sloeg. Hij moest met een hersenschudding naar het Roode Kruisziekenhuis worden overge bracht. Voorts had een 17-jarige jongeman zon dagmiddag waarschijnlijk verzuimd de ketting vast te maken van het stoeltje, waar hij in de zweefmolen op was geze ten. Tijdens het draaien sloeg hij tegen de grond met als -gevolg enige ontvellin gen in het gezicht en een lichte hersen schudding. Hij werd eveneens naar het zie kenhuis overgebracht. is bekend. Natuurlijk heeft de koper een valse naam opgegeven. Niettemin zou men hier een spoor in handen kunnen hebben dat enig perspectief biedt. De politie houdt sinds meer dan 48 uur het oog op de woningen van vijf inwoners van Londense voorsteden, die ervan wor den verdacht bij de treinroof betrokken të zijn geweest. Gebleken is, dat geen van de vijf sinds donderdag meer in zijn wo ning is geweest. De namen der vijf ver dachten zijn de politie telefonisch meege deeld door verklikkers, die goed thuis zijn in de Londense onderwereld Bij de politie blijven telefoontjes bin nenkomen van mensen die menen inlich tingen te kunnen geven. Het overgrote deel hiervan is echter afkomstig van „amateurs", die worden aangetrokken door de uitgeloofde beloning van 2,6 miljoen, of van zonderlingen. Hoofdcommissaris Gerarld McArthur heeft d^ leiding van de opsporing in het gebied van Cheddington. Hij merkte op, dat de plaats diè voor de hinderlaag werd gekozen, de bandieten de tijd gaf om uit het noorden bèricht te ontvangen dat het geld in de trein zat. Na de overval zou den de deelnemers zich kunnen versprei den en die ochtend weer in hun bed of op het werk in Londen kunnen zijn. Eventuele bankbiljetten waarop bank- employé's aantekeningen hebben aange bracht, zullen misschien verbrand wor den, omdat de afkomst hiervan nagegaan zou kunnen worden. De rechercheurs speu- rèn o.m. naar rook uit de schoorstenen van afgelegen boerderijen. In Engeland, waar zoveel gedecentra liseerd is, voelt men weinig voor de op richting van een rijksrecherche, omdat dit de staat teveel macht zou geven. Maar het heeft scherpe critiek uitgelokt, dat Scotland Yard oorspronkelijk slechts twee man naar de plaats van dé treinroof zou hebben gezonden, alsof het een gewoon routine-geval betrof. De rest zou aan de plaatselijke politie zijn overgelaten, die nauwelijks tegen de geweldige taak om de overvallers op te sporen lijkt te zijn opgewassen. De grote garage van de Volkswagen dealer Koks en De Jong in Parkwijk is ge sloten. De technische staf van dit filiaal in Haarlem-Oost is overgeplaatst naar de Houtgarage aan de Wagenweg. De garage in Parkwijk heeft al vele ga ragehouders gehuisvest voordat het auto mobielbedrijf van Koks en De Jong er een afdeling in onderbracht na ingrijpende wijziging en aanvulling van de accommo datie. Thans is men bezig de apparatuur te ontmantelen. Binnen afzienbare tijd hoopt de firma Koks en De Jong aan de Vondelweg ter hoogte van de Vergierdeweg een nieuwe vestiging te openen. De werkzaamheden aan dit pand zijn reeds zover gevorderd, clat het betonskelet overeind staat. Men is door het slechte weer van de afgelopen winter echter achterop geraakt met het tijdschema; aanvankelijk was men van plan deze garage in dit najaar te openen. Op de Bloemendaalseweg in Bloemen- daal heeft zaterdagmiddag een automobi list aanzienlijke schade aangericht aan zijn voertuig en aan diverse verkeersob- jecten. zoals een lantaarnpaal en verkeers- zuil etc. Om kwart over twee kwam de heer R. P. E. G. uit Rotterdam aanrijden in de richting van het dorp. Bij de Rijperweg wilde hij een wagen inhalen, maar hij be gon te slippen en zijn wagen botste op een geparkeerd staande personenauto. Na te zijn teruggekaatst deed de wagen een verlichtingsmast als een rietje knik ken en nadat de wagen verder nog een verkeerszuil had geramd sloeg hij over de kop. Met de wielen omhoog bleef de auto liggen. De tweede inzittende, mej. M. V. uit Groningen liep slechts lichte verwondin gen op.. Ook de bestuurder kwam nage noeg met de schrik vrij. De schade aan de .voertuigen en aan de verkeersattributen is echter bijzonder groot.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1