Twee auto's door de middenberm op weg Amsterdam-Utrecht AGENDA D ASPIRIN"® Vriendendienst kost inwoner van Leeuwarden het leven C. Verolme steekt loftrompet over Zuidafrikaanse Unie NIBBELTJE EN Z'N PRETPILLEN Bib POLLE, PELLI EN PINGO en bondig^) AEG AUTOMATISCH Zeehond uit Capelle gaat naar Artis Jongen getroffen door ketsende kogel Nederlander verdronken in Oostenrijk Valkenburg krijgt een speelbank Plezierjacht bij Urk vergaan Mr. dr. R. H. Pos naar Cuba Zoon ziet ouders na 26 jaar terug ,Langkloof' te water gelaten Dienstweigeraars willen leesvrijheid Havenvolksfeesten in Rotterdam Onbestendig weer h MAANDAG 12 AUGUSTUS 1963 2 Haarlem V elsen-IJmuiden Beverwijk Kerkelijk nieuws Roulettesysteem zou niet in strijd zijn niet loterijwet vakantie, goede reisl daar staat BAYER achter ZEVEN DODEN IN HET VERKEER Kerkelijk nieuws ER IS BZ t>& Vtetm IS KLAAR, NU DB ■SlEOTSl N061 eeM VLEU6EU 2DWDER SIEUTEL», IS 6BBN VLeuóBt,' •JULU& KUNM6N WIET VERMN6EN, y /WAT DAT IK VOOR Al LES PIA ATS V^T?\nu HEB IK ZIE fcfcbN SlEUTgLPElUEi loo O 20EK MAAR, poue ■PI BI APr.PERFECTL AC VI AUTOMATISCH HANDIGE OPEN GREEP VEDERLICHT WERKRAPPORTEN r 1 s Op de r(jkswegr Amsterdam-Utrecht heeft rich zondagavond in de gemeente Loener- sloot een gecompliceerd ongeluk voorge daan, waarbij vijf personen-auto's waren betrokken. Twee ervan slipten, schoten door de middenberm en sloegen op de te genovergestelde rijbaan over de kop. Niemand werd ernstig gewond, alleen een knaapje, dat in één van de door de middenberm geschoten wagens zat, werd licht gewond. De materiële schade was groot. Een passerende auto, die in de richting Amsterdam reed, was de oorzaak van dit ongeval. De bestuurder van deze wagen zag op het ogenblik dat hij een auto met een kleine aanhangwagen aan het inhalen was, plotseling de achterlichten van een andere wagen voor zich opdoemen. Hij schrok, raakte het aanhangwagentje, reed vervolgens de voor hem rijdende auto aan. schoot door de middenberm en sloeg op het andere weggedeelte over de kop. Een met grote snelheid rijdende tegenlig ger kon de auto nog juist ontwijken. Van de twee auto's die wel waren geraakt, werd er één later aangereden door een achteropkomende auto. Ongeveer een uur later passeerde een personenwagen de plaats van het ongeluk, Een vrijdagavond te Capelle aan de IJsel aangetroffen zeehond is zaterdagmid dag gevangen. Het dier is naar Rotter dam overgebracht, waar het een tijdelijk onderkomen heeft gekregen in de diergaar de BHjdorp. Vandaag zal de nog jonge zeehond naar Artis in Amsterdam worden overgebracht. Wachters van de stormvloedkering had den de zeehond vrijdagavond ontdekt op een vlot bij de kering. Het een meter lange beest, dat waar schijnlijk een baby verwacht, had in Ca pelle aan de IJsel veel bekijks, zo zelfs dat het verkeer werd gestremd. Sommige kinderen konden het dier aaien maar toen iemand probeerde het met een touw te vangen dook het onder het water van de Hollandse IJsel. Later zat het weer rustig op het vlotje. rijdende in de richting Amsterdam. De bestuurder van deze auto zag plotseling de achterlichten van de verongelukte wagens, die in de middenberm stonden geparkeerd en werd hierdoor zo in de war gebracht dat hij uit alle macht remde. Ook deze auto nam de middenberm en schoot op de andere weghelft over de kop. De bestuur der kroop ontdaan maar ongedeerd uit zijn wagen. Waarschuwingsschot politie De zestienjarige G. de Zee uit Enschede heeft vrijdagavond, toen hij op enige af stand stond te kijken hoe de politie een dronken man in de Nieuwluststraat pro beerde te overmeesteren, een afgeketste kogel uit het pistool van een der agenten in het bovenbeen gekregen. De kogel is in de polikliniek van Zieken zorg uit het been verwijderd. De jongen kon na behandeling naar huis gaan. Voordat het tot het waarschuwingsschot van de agent kwam had de dronken man, een 42-jarige Enschedeër de bewoners van de Nieuwluststraat omstreeks tien uur de schrik op het lijf gejaagd. Hij liep name lijk achter de huizen van deze straat en bonsde op verschillende deuren en ramen. Toen de politie arriveerde kwam de man met een geopend mes in de hand een gang uit. Hij liep op één van de agenten toe, waarop een collega het pistool trok en een waarschuwingsschot afvuurde. De kogel ketste echter af en trof het been van de kijkende jongen. De agenten slaagden er ten slotte in de dronken man te overmeesteren en naar het politie-bureau over te brengen. Hier werd hij ter ontnuchtering opgesloten. Er is procesverbaal wegens openbare dron kenschap tegen hem opgemaakt. De 35-jarige heer P. Rooyackers uit Nuenen is in het meer bij Zeil am See (Oostenrijk) verdronken. De heer Rooy ackers nam deel aan een groepsreis. Hij was ongehuwd. Het stoffelijk overschot is door duikers geborgen. c Grote Kerk, dinsdag 20 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 10 u.: „Tarzan in New York", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Geld speelt geen rol", a.l. t Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u. en'dinsdag 14 en 20 u.: „Meneer de gravin is niet thuis", a.l. Lido, 14 en 20 u.: „55 dagen in Peking", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Im schwarzen Rössl", a.l. Minerva, 14.30 u.: „In het paleis van de waterkoning", a.l.; 20.15 u.: „Les tricheurs", 18 j. Rembrandt, 10.30 u.: „De gevaarlijke op dracht", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Op kamers bij „die" vrouw", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het geheim zinnige eiland", a.l. Studio, 10.30 u.: Jeugdvoorstellingen, a.l.; 14.15, 19 en 21.15 u.: „De nacht van de kouwe neuzen", a.l. Monopole (Zandvoort), 14.30 u.: „Konink rijk der humor", a.l.; vandaag 19 en 21.30 u.: „De rust van een verdoolde", 18 j. Dins dag 19 en 21.30 u.: „Een avond aan het strand", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19e eeuw Dagelijks ge opend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot 8 september avondopen stelling van 20.3022.30 u. Prentenkabinet: Etsen van Rembrandt. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van tekeningen en aquarellen uit Spanje en Baskenland van Poppe Damave. Tot en met 31 augustus. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zon dag tot 1 u. Dagelijks klassiek grammo- foonplatenconcert van 21-22 u.: 17de- en 18de-eeuwse muziek. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): H. F. Bootzaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-22.30 u. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Tentoonstelling van cultuur-historische diorama's. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot en met 1 september. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse. Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Vishal, Foto '63, tentoonstelling van amateurfotografen uit Haarlem en om geving. Dagelijks geopend van 10-17 u„ zondag 13-17 u., vrijdagavond 20-22 u. Tot en met 1 september. Linnaeushof, Bennebroek: Openlucht tentoonstelling van zomerbloemen. Mini- corso in tropentuin. Tentoonstelling van beeldhouwwerken van de „Carolus Kring" uit Den Haag. Dagelijks geopend van 9-18 uur. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20 u. af. Van 21-23.15 u.: Caba ret door Fiet en Frans Koster, Natascha Emanuels en Enrico Neckheim (pianist). „Waagtaveerne" (Damstraat/Spaarne) Iedere avond (behalve maandag) van 20 u. af: Internationaal liederenrepertoire door Cobl Schreyer en Ronnie Potsdammer. Vleeshal (Grote Markt): dagelijks (be halve zondag en vandaag) 14.30 u. en woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag ook 20.15 u.: Voorstellingen Poppentheater Merlijn. Tot en met 24 augustus. Jeugdcircus Bas (Duinlustparkweg no. 56, Santpoort): dagelijks, behalve zondag, voorstellingen om 14 en 20 u. Tot en met 16 augustus. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de trant van vrijdag 9 augustus). MAANDAG 12 AUGUSTUS City, 20 u.: „Mariandl". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen- Noord: 14 tot 17 uur,:filaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 1-7. en 19 tot 21 uur. R.rk. leeszaal en .bibliotheek, parochie zaal, Venüsstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-N.: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. Santpoort, Duinlustparkweg 56, 14 en 20 uur: voorstellingen Jeugdcircus Bas. DINSDAG 13 AUGUSTUS City, 70 u.: „Mariandl". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandgg. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21 uur; wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan, Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.-k. leeszaal en bibliotheek, dinsdag gesloten. Santpoort, Duinlustparkweg 56, zie on der maandag MAANDAG 12 AUGUSTUS Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „De gens, dolken en doodsgevaar". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De weg tot elkander". W.B. Theater, 20 u.: „Drie stappen van de galg". DINSDAG 13 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Op het altaar der liefde". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Hercules en de koningin der amazones". Advertentie SPIEGELGLADDE STALEN ZOOL. VEDERLICHT Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosternijkerk (toez.) J. Mol, kand. te Diemen. Een hotelhouder in Valkenburg (L.) gaat een speelbank openen met een elektrisch roulettespel, een uitvinding van een Haag se industrieel, die daarop octrooi verkre gen heeft. De uitvinder is van mening dat deze roulette wettelijk toelaatbaar is vol gens de Loterijwet omdat de spelers een aanmerkelijke invloed op de loop van het rouletteballetje en dus op het spel kunnen uitoefenen. Zij moeten met een bedienings knop het balletje in de gewenste afdeling van een constant draaiende rouletteschijf schieten. Elke deelnemer moet zich tevo ren aan de speeltafel een tijdlang oefe nen om behendigheid te verkrijgen en de toevalsfactor uit te schakelen. Niet ieder een kan deelnemen, want er wordt een be sloten „Club van tweemaal Zeven opge richt, waarvan slechts lid kunnen worden meerderjarige leden van te goeder naam bekend staande verenigingen. De exploi tant zal een deel van de exploitatiewinst afstaan ten bate van het revalidatiecen trum voor gebrekkige kinderen, dat bin nenkort in Valkenburg gebouwd zal wor den. Het standpunt van de Justitie om trent de toelaatbaarheid van deze vorm van roulette zal worden afgewacht. Een beslissing daaromtrent zal pas genomen worden als de nieuwe roulette in exploita tie is. Advertentie Het nieuwe motorjacht van de heer G, Roelfsema uit Schiedam is zaterdagavond op de dijk van de Noordoostpolder gesla gen en vergaan. De eigenaar, zijn vrouw en twee kinde ren konden zich druipnat op dë dijk in veiligheid stellen. Zij kregen bij een boer droge kleren. Het jacht kreeg met de haven van Urk in zicht omstreeks zes uur 's avonds mo- torpech. De schipper wierp zijn anker uit, doch dit kreeg geen houvast in de bodem. Onder de stormachtige wind dreef het scheepje 2 km. zuidoostelijk van Urk op de basaltblokken van de dijk, waarbij het aan stuurboord verbrijzeld werd. De eige naar was verzekerd. Een vriendendienst, verleend aan de 31- jarige kraanwagenchauffeur J. G. Lempe uit Leeuwarden, heeft de 25-jarige fa brieksarbeider Y. Greben uit dezelfde stad het leven gekost. Greben ging met Lempe mee om te hel pen toen deze opdracht kreeg met een kraanwagen een geslipte auto uit een sloot langs de rijksweg Bergum-Drachten te trekken. Terwijl dit werk aan de gang was, ge markeerd door een fel geel zwaailicht, vloog een busje, bestuurd door een 29- jarige inwoner van Bergum, met grote snelheid op de kraanwagen. De heer Gre ben liep zware kwetsuren op en overleed later in het Diaconessenhuis in Leeuwar den. Chauffeur Lempe, die in de cabine zat, kreeg een hoofdwond en een shock. De bestuurder van het busje, die met een kaakfractuur in het ziekenhuis in Dok- kum ligt, is in arrest gesteld wegens rijden onder invloed van drank. Zijn passagier, een 21-jarige inwoner van Driesum, die in het wrak van het busje bekneld zat, ligt met een dijbeenfractuur in het Diacones senhuis in Leeuwarden. In het Wilhelminagasthuis in Amster dam is de 62-jarige Amsterdamse haven arbeider W. C. Koppenberg overleden. Toen hij vrijdag zonder, richting aan te geven in de Tasmanstraat plotseling af sloeg \Verd hij op zijn bromfiets door een hem achteropkomende .motor aangereden. De 35-jarige mevrouw Greiner uit Mühl- heim (West-Duitsland) is zondagmorgen in het Julianaziekenhuis in Veenendaal aan haar dinsdag bij een verkeersongeluk op gelopen verwondingen bezweken. Mevrouw Greiner, haar echtgenoot, een grootmoeder en vier kinderen waren toen betrokken bij een zware aanrijding op de weg Utrecht-Arnhem. Een dertienjarig zoontje kwam daarbij op slag om het leven. Als gevolg van een auto-ongeluk is za terdagavond te Ingen het echtpaar G. D. van de Horst-van Capelle uit Ingen om het leven gekomen. De personenauto van het echtpaar werd in de flank aangereden door een vracht wagen met aanhanger en totaal vernield. De 52-jarige mevrouw Van de Horst over leed ter plaatse, haar 56-jarige echtgenoot bezweek in het ziekenhuis te Tiel. Op de weg van Rossum naar Ootmarsum is zondagavond de 62-jarige A. Masselink uit Denekamp aangereden door een per sonenauto. De man, die met een rijwiel op een donker gedeelte rechts op deze weg stond, was vrijwel op slag dood. In de afgelopen nacht is de 26-jarige bromfietser W. J. Bielefeld uit Haaksber gen op de Hengelosestraat aldaar veron gelukt. Hij reed op zijn bromfiets op deze weg toen een achter hem rijdende Duitse personenauto hem wilde passeren. Op dat moment kwam uit de tegenovergestelde richting eveneens een auto. Bij het pas seren raakten beide elkaar waarbij de Duitse wagen werd weggeslingerd. De auto trof de bromfietser. Deze was op slag dood. De Nederlandse auto sloeg een paar maal over de kop en werd evenals de Duitse wagen zwaar beschadigd. De be stuurder van de Nederlandse auto werd licht gewond. Na zestien jaar in Den Haag zijn land te hebben vertegenwoordigd heeft mr. dr R. H. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname, zaterdag ons land verlaten. Als opvolger van de Nederlandse ambassa deur in Cuba, de heer G. W. Boissevain, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, gaat hij thans in Havanna de be langen van het koninkrijk behartigen. Hij werd op Schiphol o.a. uitgeleide gedaan door de óud-vice-premier, drs. H. A. Kort hals, de Cubaanse ambassadeur in ons land, de heer Carlos Maristany, zijn broer 'mr. H. Pos, procureur-generaal van Suri name, die naar Nederland is gekomen voor een jaar verlof, en de vroegere Suri naamse premier, mr. S. D. Emanuels, die hem in Den Haag als gevolmachtigd mi nister opvolgt. Zaterdagmorgen hebben de héér en me vrouw T. BaxLeonard te Dordrecht die 65 jaar waren getrouwd na 26 jaar hun zoon Theunis en zijn vrouw ontmoet De heer T. Bax jr. was in 1937 naar Zuid- Afrika geëmigreerd met zijn echtgenote C, BaxDijkstra. De Lionsclub in Dordrecht had Bax jr naar Nederland laten overkomen. Zij had samen met de Lionsclub in Benoni, de plaats waar hij reeds twintig jaar woont, een actie gevoerd om het reisgeld bijeen te brengen. Beroepen te Elim (Dr.) J. Pluim, kand te Meppel die geen verdere beroepen meer in overweging kan nemen. „Zuid-Afrika heeft eeuwenlang onze lief de gehad en ook nu moeten wij het onze sympathie tonen", heeft de heer C. Ver olme zaterdag gezegd bij de tewaterlating van het koelschip „Langkloof" in Heus- den. „Op-mijn'reizen heb ik geleerd, dat geen land ter wereld zoveel voor de gekleurde bevolking doet als Zuid-Afrika. De re gering heeft niets nagelaten wat in het belang kon zijn voor de niet-blanken. Het is dan ook niet voor niets dat honderd duizenden andere Afrikanen naar de Unie zijn gegaan." De minister van Economische Zaken van de Unie van Zuid-Afrika, de heer N. Diederichs, sloot zich bij deze woorden aan. „Als u ooit Zuid-Afrika wilt beoordelen' zei hij, „benader de rassenkwestie dan niet theoretisch, maar denk aan de men sen, die er leven en die de problemen in de praktijk tot een oplossing moeten brengen. De Zuid-Afrikaan is geen kolonist, hij heeft geen andere volken verdreven, zijn streven is niet zelfzuchtig. Zuid-Afrika is ons vaderland en wij geloven dat ons voortbestaan ook ten voordele is van de niet-blankengroepen in ons land, zowel materieel als geestelijk. Ook daarom zul len wij ons vaderland nooit prijsgeven." „Zuid-Afrika heeft Europa nodig en Europa Zuid-Afrika", aldus de minister. 2829. Ziezo, dat was dus goed gegaan. Nibbeltje vloog verder en keek overal rond, of er iets voor hem te doen viel. Toen viel zijn oog op een schoolgebouw, Hij keek door één van de ramen en zag daar voor de klas een meester staan. Oeioei! zei Nibbeltje. Wat ziet die er verschrikkelijk streng uit! Daar zullen de kinderen 't niet gemakkelijk bij hebben! Hij besloot daar eens binnen een kijkje te gaan nemen. 1248-E. „Het is ook in ons voordeel dat Europa sterk wordt, want dankzij de financiële middelen uit onze hulpbronnen hebben wij een grote markt voor het Europese zaken leven. Buitenlands kapitaal heeft Zuid- Afrika niet nodig, maar als het vergezeld wordt van buitenlandse kennis is het zeer welkom." De echtgenote van de Zuidafrikaanse minister van Economische Zaken, me vrouw Margo Diederichs-Cilliers, ver richtte op de werf van Verolme de tewa terlating van de vrachtvaarder „Lang kloof", die met haar draagvermogen van 9700 ton tot de grootste zuivere koelsche- pen ter wereld gaat behoren. De „Langkloof" geheel ingericht voor het vervoer van fruit en vlees is in aanbouw voor de „South African Marine Corporation Ltd." in Kaapstad, een rede rij die veel lijndiensten onderhoudt op Europa en Amerika. Het is het eerste schip, dat speciaal voor deze rederij werd ontworpen en gebouwd, alle andere eenheden van haar vloot zijn „tweedehands" overgenomen. De stapelloop van het opmerkelijk ran ke schip werd een spectaculaire gebeurte nis, doordat de Maas ter plaatse zeer smal is. Het gevaar bestond dus, dat de „Langkloof" van de helling op de andere oever zou lopen. Acht schotten en zeven sleepankers, die met staaldraden aan het achterschip waren verbonden, remden de snelheid voldoende af. Precies voor de gegraven inham in de andere oever in de volksmond „De Goudvis- enkom" zwenkte het casco naar het midden van de rivier. Sleepboten vingen het daar op en brachten het naar de wal- lekant. Het schip zal over enkele maan den worden opgeleverd. De „Langkloof" heeft een lengte van 158,73 meter, een breedte van 20,96 me ter, een holte tot het shelterdeck van 12,22 meter en een diepgang van 7.68 me ter. Een Verolme-MANN-dieselmotor met een vermogen van 9600 pk bij 135 schroef- omwentelingen per minuut zal zorgen voor een proeftochtsnelheid van 18,5 mijl per uur. De zes koelruimen hebben een ge zamenlijke inhoud van 477.200 kubieke voet, de fruitruimen kunnen gekoeld wor den van plus 13 graden Celsius tot min 2 graden en het vleesruim tot min 18 graden Celsius. Het overgrote deel van de tewerkge stelde mannen met erkende gewetensbe zwaren tegen de militaire dienst in de Rijks Psychiatrische Inrichting te Eind hoven en het kamp Vledder in Drente heeft de ministers van Defensie, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Sociale Zaken en Volksgezondheid een request gezonden, waarin wordt verzocht om opheffing van de bepalingen in het reglement voor de tewerkgestelden, welke het lezen en/of in bezit hebben van com munistische en andere revolutionaire en wat genoemd wordt extremistische lec tuur verbieden. In het request wordt ge zegd dat deze bepalingen bezwaarlijk in overeenstemming zijn te brengen met de geest, die uit het beginsel van persvrij heid spreekt en dat zij een aantasting zijn van het recht op vrije meningsvor ming. Voor het verkrijgen van een ob jectief beeld van de internationale verhou dingen is het volgens hen noodzakelijk van deze lectuur kennis te kunnen nemen. De verklaring is in de R.P.I. in Eindho ven op een enkele uitzondering na door de 70 tewerkgestelden getekend. In het kamp in Vledder tekenden 34 van de 43 dienstweigeraars. Afgebrand. In Bellingwolde is de arbeiderswoning van de heer H. Bisschop aan de Kolonieseweg tot de grond toe af gebrand. De bewoners bleven gespaard. Door trein aangereden. Een bejaarde inwoner van het Limburgse Baexem is zondagavond op een niet beveiligde over weg in de buurt van zijn woonplaats door de sneltrein Zandvoort-Maastricht geraakt en daarbij ernstig aan een arm gewond. Verdronken. In de Roer bij Roer mond is zondagmiddag het driejarig zoon tje Rudy van de familie Starman uit Roer mond verdronken. Het kind was samen met zijn broertje van vier bij de waterkant aan het spelen en schoot plotseling in het water. Bedrijfsongeval. Tijdens rangeerwerk zaamheden op het haventerrein van de Staatsmijnen in Stein is zondagmorgen de 59-jarige Hubert Baltus uit Maastricht onder een wagon terechtgekomen. De heer Baltus was vrijwel onmiddellijk dood. Naar concilie. Piofessor dr. L. J. van Hoik en dr. H. Faber zullen als officiële waarnemers van het Internationaal Ver bond voor Vrijzinnig Christendom en Ge loofsvrijheid (IVVC) de tweede zittingspe riode van 't Vaticaanse concillie bijwonen. Professor Van Hoik is remonstrant, dr. Faber vrijzinnig-hervormd. Anderhalf jaar. De rechtbank in Dor drecht heeft een 28-jarige dameskapper en een 23-jarigé monteur, die tal van auto's hadden gestolen in Nederland, België eii Duitsland, een inbraak gepleegd in een wasmachinefabriek in Barendrecht en in Antwerpen en Zwijndrecht buitenboord motoren van jachten hadden gestolen, ver oordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf. Zaterdagmiddag om precies half vijf loeiden in de haven van Rotterdam de scheepssirenes en gingen allerwege het Rotterdamse groen-wit en het nationale rood-wit-blauw de lucht in. De Rotterdam se havenvolksfeesten ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de wet tot het graven van de Nieuwe Waterweg wa ren begonnen. Een week lang zal de Rotterdamse bur gerij de schepping van Pieter Caland fees telijk herdenken. De betekenis hiervan en van Caland zelf werd zaterdagmiddag aan de voet van het te zijner ere aan de Veer haven opgerichte monument belicht door mr. dr. K. P. van der Mandele en door burgemeester mr. G. E. van Walsum, die een krans bij dit monument legde. Advertentie pi nis i J00ÜUÜ00ÜÜ<JU0(JO0ÜÜÜÜ0ÜO0O0OO 30CO000O0OO00000O0O000O0OO00O Het K.N.M.I. deelt mee: Onder invloed van een depressie boven de Noordzee had het weer gedurende het weekeinde een onbestendig karakter. Bui en brachten vooral in het noorden van het land veel regen. Hoewel de hoofdkern van de depressie nu over Zuid-Zweden naar het oosten wegtrekt, blijven randstorin- gen. die van de Britse eilanden naar ons land komen, voor wisselvallig weer zor gen. Ook de komende 24 uur is er kans op buien. In de temperatuur komt niet veel verandering. Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. a Neerslag: laatste 24 uur. SB S sr o£ Den Heider zwaar bew. wzw 18 6 Ypenburg zwaar bew. wzw 19 0 Vlissingen onbewolkt zzw 13 0,3 Eelde mist zzw 19 12 De Bilt zwaar bew. zw 19 4 Twente geheel bew. zzw 19 2 Eindhoven geheel bew. zw 20 11 Zd-Limburg geheel bew. zzw 20 4 Helsinki zwaar bew. 0 22 1 Stockholm half bew. wzw 21 0 Amsterdam geheel bew. zw 19 2 Brussel geheel bew. zw 19 2 Luxemburg zwaar bew. w 19 8 Parijs licht bew. w 22 0,1 Bordeaux geheel bew. w 27 .0 Grenoble onweer wnw 27 3 Nice zwaar bew. nnw 26 0 Berlijn onbewolkt zw 22 5 Frankfort geheel bew. windst. 22 5 München zwaar bew. z 27 0,2 Genève onweer zw 27 3 Locarno geheel bew. O 26 0 Wenen half bew. zzo 27 0 Innsbruck half bew windst. 29 0 Belgrado onbewolkt windst. 27 0 Rome onbewolkt windst. 30 0 Ajaccio licht bew. O 27 0,5 Madrid onbewolkt ZO 35 0 Mallorca half bew. windst. 32 Lissabon onbewolkt n 21 0 Dinsdag 13 augustus Zon op 5.19 uur, onder 20.10 uur. Maan op uur? onder 15.20 uur. Maanstanden 12 aug. 7 22 uur laatste kwartier. 19 aug. 8.35 uur nieuwe maan. 27 aug. 7.54 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in Mmuiden Maandag 12 augustus Hoog water 8.31 en 20 58 uur. Laag water 4 07 en 16 24 uur Dinsdag 13 augustus Hoog water 9.33 en 22.07 uur. Laag water 4.59 en 17.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2