Pastoor De Rük nam afscheid van oud-katholieke gemeente IJmuiden Brulboei wint uitgestelde match tegen IJmuider Reddingsbrigade een goed beter af Handel zocht naar visje, fabriek was SUOMI-atleten weerden zich goed tegen topfiguren in Rotterdam Vijf beroemde orgels maakten in Santpoort uitstekende muziek CENTRIFUGE Burgemeester van Velsen bezocht zelfbouwers Felle strijd om Pieter Houtkoper-wisselbeker T elstar-combinatie klopt Blauw Wit Seizoen is begonnen voor Stormvogels v5ld« Weekoverzicht van de vishandel Havenberichten Jachtje tussen de pieren gekapseisd Henri Dunant komt morgen in IJmuiden Sport in IJmond Wethouder vertelde Eskimo-verhaal Stormvogel vooraan in Fastnet-race Duitse titelstrijd op hoog niveau In de vishal en op zee Nieuwe Kanaalboot met pech terug fèe!'ï? and* dl IJmuidens^"*strandvoet- balccjp^ijjriy^: RIBLAPPEN MAANDAG 12 AUGUSTUS 1963 4 annex AARDAPPELSCHILMACHINE Als president seminarie naar Amersfoort STOFZUIGERS dé Kans op een derde plaats gestegen Raadslid D. Koger stelt B. en W. vragen over supermarkt Wijkerbaan 1111 i Makreel naar Frankrijk Laman en Blok kwamen tot aardige prestaties Vier jongenskampen in Velsen geopend Hoogtepunt aan slot van Santpoortse feestweek DINSDAG-VOORDEEL Botermalse van 2.38 vooi 19 \v* P pond 150 gr Boterhammenworst 45 c GROENEND A AL'S SUPERSLAGERIJEN Justa Heine op 100 m gediskwalificeerd Burgemeester Bührmann van Velsen heeft zaterdagmorgen, in gezelschap van de directeur voor de volkshuisvesting, de heer Stuurman, een bezoek gebracht aan de acht bouwvakkers, die, zoals men in de IJmuider Courant van 31 juli heeft kun nen lezen, aan de I.Tmuidense Eridanus- straat in hun vrije tijd een eigen woning bouwen. De burgemeester en de heer Stuurman luisterden met grote belangstelling naar de zelfbouwers, die zelf bijzonder tevre den waren over hun vorderingen. Vier van de acht dakkapellen waren zaterdag gereed en men heeft goede hoop binnen het bouwschema te kunnen blijven, Bur gemeester Bührmann liet zich lovend uit over deze wel zeer nuttige vrijetijdsbeste- ging en zei, dat het prettig zou zijn. als dit voorbeeld door anderen gevolgd zou kunnen worden. Intussen heeft ook de rijksluchtvaartin- spectie belangstelling getoond voor de er varingen van de acht wakkere mannen aan de Eridanusstraat, maar dit gold iets anders dan de bouwactiviteit. Zoals we na melijk reeds hebben gemeld, kwam op een dag een stuk ijs uit de lucht vallen bij de in aanbouw zijn woningen. Genoemde in spectie beschouwt het nu als haar taak uit te vinden, waar dit ijs vand-.an kwam- Advertentie droogt 3 kg wasgoed In 4 minuten schilt 3 kg aardappelen In 20 seconden Vraagt vrijblijvend demonstratie Betaling in overleg Velserduinweg 173 Telefoon 4402 De Kennemers jeugd heeft zondag weer fel gestreden om de Pieter Houtkoper beker tijdens een traditioneel terugkerend sportfestijn, dat ook nu weer in het sport park Adrichem werd gehouden. Het was in een zeskamp, dat de pupillen en adspi- ranten om deze kostbare wisselbeker stre- den. De onderdelen waren: bal ingooien, raak de paal, doelschieten, vèrschieten, hard lopen en baldribbelen. Leden van de Ken- nemers jeugdcommissie, aangevuld met een aantal ouders, vormden de jury. De wisselbeker werd gewonnen door M- Aar denburg, die 4750 punten bijeengaarde; tweede werd P. Koebolt met 4500 punten en derde P. Kramer met 4550 punten. Een Telstar-combinatie heeft in een sterke tweede helft een ploeg van Blauw Wit verslagen, die onder meer Mul, Spa- rendam en Royé in zijn gelederen had. In de eerste helft draaide het bij de Vel- senaren nog niet zo best. Donga kon toen dan ook de Amsterdammers naar een voorsprong schieten. Na de hervatting bleek dat de beslis sing nog lang niet gevallen was. De wit te ploeg drong sterk op en na tien minu ten kon Bakker gelijkmaken. Wel wist Mul Blauw Wit opnieuw een voorsprong te bezorgen, maar het was weer Bakker die met een bekeken doelpunt voor 2-2 zorgde. Een uitgerekende voorzet van Van Dolder gaf Zoeteman de kans er 3-2 van te maken. De oud-katholieke gemeente van de H. Engelmundus heeft zondag afscheid geno men van pastoor D. N. de Rijk. Er was zeer grote belangstelling in de kerk aan de Wilhelminakade, waar de scheidende pastoor zijn laatste mis opdroeg, daarbij geassisteerd door pastoor Keman. Altaar en priesterkoor waren met bloemen ge sierd. Het koor zong de 22ste mis van H. Rinkel, een compositie van de aarts bisschop van Utrecht, opgedragen aan de oud-katholieke toonkunstenaar A. Verhey. In zijn afscheidsprediking ging pastoor de Rijk uit van Paulus aan de Galaten, hoofd stuk 6, vers 14: „Ik echter, wil in niets anders roemen dan in het kruis van onzen Heer Jezus Christus". Pastoor De Rijk dankte in het bijzonder zijn collega pas toor Keman voor de harmonische samen werking; voorts bracht hij dank aan de oud-katholieke verenigingen in de parochie, de stille werkers aan het verenigingsge bouw, kerkbestuurders, de organist, koor en dirigent, kosters en misdienaars. Hij hield zijn gemeente voor ogen het woord van Paulus als een stoere belijdenis om de roem te blijven zoeken in het kruis van Christus. Na afloop van de kerkdienst heeft pas toor Keman in een persoonlijk dankwooré zijn scheidende collega en diens echtge note bedankt voor de goede samenwerking. Er waren tegenstellingen, doordat de ka rakters verschillen, maar samen hebben beide priesters hun best gedaan, waarbij de beide vrouwen het hunne hebben bij gedragen. Pastoor Keman bad voor de toe komst van de nieuwe president van het seminarie en wenste pastoor De Rijk in zijn nieuwe functie kracht toe, daarbij Gods zegen afsmekend. Namens het kerkbestuur en de gemeen te noemde de heer J. Wijker Jobzn. de scheidende priester een plichtsgetrouw, een zeer beminde en geliefde herder. Met een bede voor de toekomst van de pas toor, zijn vrouw en gezin in Amersfoort schonk hij namens de gemeente een be drag onder couvert. Dit deed ook de heer J. van Riessen, namens alle verenigingen ter plaatse met enkele welgemeende woor den van dankbaarheid. Pastoor De Rijk ten slotte dankte nog maals niet slechts voor de geschenken en de erkentelijkheid, die was uitgesproken, maar vooral voor alle dankbaarheid, die hij en zijn gezin mochten ervaren in de korte tijd, dat hij als pastoor in IJmui den verbleef. Niet alleen na deze toespra ken in de morgenuren, doch ook gister avond na de Vespers hebben alle aanwe zigen, onder wie bestuurders van de ver eniging Het Witte Kruis, predikanten' van de Nederlands hervormde kerk en verte genwoordigers van de rooms-katholieke kerk, alsmede van instellingen uit de bur gerlijke gemeente met een handdruk en goede wensen afscheid genomen van pas toor en mevrouw De Rijk. Dinsdag zal het gezin van pastoor De Rijk zich in Amersfoort,, aan de Koningin Wilhelminalaan 3, vestigen. Voor Stormvogels is het seizoen nu ook begonnen. Drie elftallen van Storm vogels zijn gisteren naar Spaarndam ge weest, en zondag gaat een combinatie spelen in Wijk aan Zee. Op 25 augustus en 1 september nemen het eerste en twee de elftal deel aan het toernooi van Sint Pancratius in Badhoevedorp, en op 1 september zal ook het derde team in actie zijn, nameljjk bij ODIZ in Zaandam. Allemaal wat ongebruikelijke namen voor Stormvogels, dat vorig seizoen nog in het betaalde voetbal speelde. Men moet nu weer in de vierde klas beginnen en heeft zich ten doel gesteld zo snel mo gelijk door te stoten naar de eerste klas se. Eenvoudig za) dat niet zijn, want men is natuurlijk tal van prominenten kwijtge raakt, ofwel aan Telstar, ofwel aan ande re amateurclubs. Toch heeft men nog en kele sterke spelers overgehouden waar van we kunnen noemen Siem de Graaf, Jan Haverkamp, Wim Maarleveld, Hans Plokker, Gerrie Freriks, Kees Glas, Wil lie Wortel en Piet Kloosterman. De vereniging wordt nu geleid door het volgende bestuur: P. W. Nan, voorzitter; Jos de Waard, secretaris; Jac Mooy, pen ningmeester; P. Heilig jr, tweede secreta ris; P. Heilig sr, commissaris van mate riaal; J. W. Groebe, poolcommissaris; H. Veldman, contactman met Telstar en A. Bakker, secretaris technische commissie. De elftallen van Stormvogels zijn als volgt ingedeeld: het eerste in de vierde klas van de KNVB, het tweede in de re serve eerste klas KNVB. het derde in de reserve derde klas en het vierde, vijfde en zesde respectievelijk in de eerste, twee de en derde klasse HVB. Met de training is men ook al begonnen en wel op het VSV-terrein. Deze training wordt geleid door Han Janssen. Binnen kort zal de training voor de jeugd weer beginnen. Advertentie Electrolux Excelsior Erres Holland Electro Ruton, AEG Philips enz VERKOOP - REPARATIE Retalier overlee VELSEROS i iV WEG 173 TELEFOON 4402 De uitgestelde wedstrijd van de IJmui- dense strandvoetbalcompètitie tussen de elftallen van de IJmuider Reddingsbriga de en het clubhuis De Brulboei werd za terdag onder heel slechte weersomstan digheden gespeeld. Een hevige zuidwesten wind verhinderde de spelers omMot-aan- vaardbaar voetbal te komen. Bovendien barstte er in de tweede helft een stortre gen over de spelers los. Maar de enthou siaste strandvoetballers lieten zich niet van de wijs brengen. Onder leiding van de voortreffelijke referee Palm werd de wed strijd reglementair uitgespeeld. In de eerste helft was de IJmuider Red dingsbrigade sterk in de aanval vanwege het sterke windvoordeel. Vele malen ver schenen de IJRB-ers voor het heiligdom van doelman Verduin. Doch niet éénmaal konden zij tot doelpunten komen. Enerzijds kwam dit door het goed verdedigen van de Brulboei-achterhoede. Anderzijds was de Reddingsbrigade-voorhoede slecht op schot. In feite waren de zeldzame aanval len van de withemden nog gevaarlijker. In de tweede helft nam het Brulboei-aan- valskwintet, met de sterke wind in de rug het initiatief over. Het sterke aanvalsspel zaaide al spoedig onrust in de gelederen van de Reddingsbrigade, waarin Jelle Blinkhof. Willem Pronk en Pieter Fahder uitblonken. Hun manmoedig verweer kon „Vies spelletje" in Beverwijk? Geruchten als zou het gemeentebestuur van Beverwjjk een aantal winkeliers, die zich zullen vestigen in de Wjjberbaan het winkelcentrum van Meerestein tot koop van de panden bewogen hebben zon der er bjj te vertellen, dat de Coöperatie een supermarket zou openen in de onmid dellijke nabijheid van deze winkels, zijn voor de heer D. Koger, lid van de Prot.- Chr.-fractie in de Beverwjjkse raad. aan leiding geweest het college van B. en W. te vragen deze geruchten te ontzenuwen. De heer Koger heeft het college de vol gende vragen voorgelegd: 1. Heeft uw college kennis genomen van het artikel in het Dagblad Kennemerland van 10 augustus 1963 met het opschrift „Gemeente speelt vies spelletje met ons"? 2. Heeft het college met name kennis ge nomen van de niet geringe, in bedoeld ar tikel vervatte, aantijging aan het adres van de gemeente (het college) dat met de middenstanders in de levensmiddelen branche, die zich mettertijd in het nieuwe Lijnbaancomplex zouden vestigen, „een vies spelletje wordt gespeeld" en dat hun „de das is omgedaan' 'in verband met het toestaan van de vestiging van een super markt door de Coöperatie in het Lijnbaan complex"? 3. Indien de vragen onder 1 en 2 beves tigend worden beantwoord, kan het col lege dan aantonen of voorbedoelde aan tijging al dan niet op juistheid berust on der aanvoering van de nodige motieven daarvoor? 4. Is het voorts juist, dat bovenbedoelde vestiging aan de „Coöperatie" is toege staan zonder dat door het college, naar ik aanneem in afwijking van de gebruikelijke procedure, daarover advies is ingewonnen bij het C.O.M.? 5. Indien de vraag onder 4 bevestigend wordt beantwoord, om welke redenen heeft het college dan aanleiding gevonden in deze geen advies te vragen aan het C.O.M. en zonder dit advies bedoelde vestiging toe te staan? echter niet verhinderen, dat Brulboei drie doelpunten scoorde. Pim Hartman nam de eerste treffer voor zijn rekening. Enkele minuten later benutte Theo Aardenburg, via de lat, een strafschop. Hans v. d. Ma ten was de laatste goede schutter in de wedstrijd, die door 3-0 door Brulboei ge wonnen werd. Brulboei maakt een goede kans op de derde plaats. Pav. Zuidpier 6 Strandplateau 7 5 1 Marktplein 8 4 3 Brulboei 7 2 4 Pav. Zeedistel 8 2 3 Kaikzandsteenfabr. 7 2 2 Pav. Noordzee 8 2 2 Pav. Zeezicht 6 12 IJRB 6 1 1 Groentehandelaren 7 10 6 0 0 14— 4 12 1 14— 5 11 1 18— 8 11 1 12— 7 8 3 13— 5 8—14 15—18 11— 9 5—15 6—20 Het programma voor deze week luidt als volgt. Dinsdag: Zeezicht-de Tunnelboys (Zeezichtveld); woensdag: Zeezicht- IJ.R.B. (Zeezichtveld): donderdag: Noord- zee-Kalkzandsteenfabriek (Zuidpierveld) vrijdag: Zuidpier-Zeezicht (Zuidpierveld) en StrandplateauIJ.R.B. (Zeezicht-veld). De competitieleider heeft een verzoek van Paviljoen Noordzee om de don derdag te spelen wedstrijd tegen de Kalk zandsteenfabriek uit te stellen nog in be-, raad. Van de zijde van de politie-autoriteiten wordt verzocht aan de deelnemers en toe schouwers hun vervoermiddelen niet te plaatsen in de Geul nabij de oude Strand weg. Hier zal voortaan proces-verbaal te gen de overtreders worden opgemaakt. De aanvoer van vis in IJmuiden is ook vorige week bepaald niet groot geweest. Reeds maandag was het voor de handel zoeken naar een goed visje, terwijl het met de haring al even zuinig gesteld was. Er waren die dag twee schepen met vleetha ring aan de markt; de kwaliteit liep wel zeer uiteen. De beste exemplaren werden door de conservenfabrieken gekocht. De rokerijen dorsten het niet aan. Verschei dene kisten van deze vleetharing gingen naar de vismeelfabnek. De aanvoer van haring was in de volgende dagen al niet veel ruimer. AI waren er dan twee bijzon der mooie aanvoeren bij, namelijk door de IJM 73 „Hoop III" en de KW 164 „Helena", die woensdag zeshonderd kisten prachtige gave haring (in span gevangen) op de vei ling brachten. Vrijdag zorgde de KW 159 eveneens voor zeshonderd kisten (grove) haring en bovendien nog 350 kleine kistjes (van 20 kilo). Deze haring was voor de exporteurs, rokerijen en conservenfabrie ken; de laatstgenoemde hebben voorts nog enkele partijtjes pilchards, afkomstig van in span vissende Urker kotters, weten te bemachtigen. Aanvankelijk leek het er op, dat het een beste makreelweek zou worden, maar zo is het toch niet geworden. De makreel bleef bij een aanvoer van vijfduizend kisten vast op prijs. Hiervan zijn flinke partijen naar Frankrijk gegaan. De overige gegadigden moesten wel mee; voor een kist goed bruikbare makreel werd tot twintig gulden neergeteld. In de volgende dagen was de aanvoer van makreel be duidend lager, met een kleine opleving op vrijdag, waar de exporteurs als de kippen bij waren. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Mlchale M. van Hamburg; Tczew, Stettin; Basse Indre, Antwerpen, voor IJmuiden; Quiescence. Swan sea. Isis, Londen; Hontestroom, Londen; Elsa Essberger, Aruba; Brinda, Londen, voor IJmui den; Severity, Londen; Ruby, Gent, naar Zaan dam. Rudolf Buisman, Newport, schroot voor IJmuiden; Hado, Swansea; Skauvann, Monrovia, erts voor IJmuiden; Hinde, Londen; Eemland, Hamburg; Vechtstroom, Swansea; Basildon, Gent, voor IJmuiden; Texelstroom, Hull; Deborah, Leith; Aagtekerk, Rotterdam; Mytongate, Neith; Hoe Vinces, Londen; Whitby Abby, Goole; Wil- .ia, Londen; Athel Viscount, Curacao: Frederik, Rotterdam; Seawife, naar Buitenhuizen; Buka, Londen; Neth. Coast, Leith; Heimatland, Stran- genaes; Lieb Lienerhoern, Ala; Hada. Livrepool; Vesta, Norrköping, stukgoed voor Velsen. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Dahomey- kust van Rotterdam; Bulero, Gefle, erts voor IJmuiden; IJstroom, Grangemouth; Hoocreef, Londen; Wilma Frank, Merikarvia; Lapland, Lu- lea. erts voor IJmuiden; Reggeborg, Gefle; Vij gendam, Lindiana, voor IJmuiden; Minos, Kotka; Embla. Southampton; Saint Thomas, Le Havre; Ouwerkerk, Hamburg; Gurzuf, Fiodozia; Waver- stroom, Londen; Stavenhagen, Wismar; Cortia, Gothenburg; Amstelborg. Mantyluoto: Eem- stroom, Rouaan; Simson met sleep, Wilhelmsha- yen, vo.or IJmuiden; Tukker, Kotka; Sverker, ÉnthenffërgT £ss'cT ËnVtfén, GothërlbuVêHoechst, Bremen; Hëerengracht, Haukipudas; Aldebaran, Kotka; Prinsenbeek, Hamina; Aeneas. Kopen hagen, Nero,Aarhus;. Basel, Kiél: Amazone, Linnköping; Pial, Swansea; Hollandia, Swansea; Taurus, Par; Theano, Dublin; Pean, terug Noord zee; Biak. Grangemouth; World Compaigner. Monrovia, voor IJmuiden; Walma, Kotka, hout voor Velsen. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Kongsbru naar Saint Thomas; Zonnekerk, Kaapstad: Looi ersgracht, Kotka: Chenietank 1, Helsingborg; Muttersegen, Helsingborg; Hendrika Maria, Hel singborg; Rheinland, Curagao; Tor, Malmö; Mi- das. Kopenhagen; Prins Willem IV, Rotterdam; Stad Gouda, Pepel; Jean E., Londen; Pea N., Freyburg; Borelly, Abö: Hellerdine Wessels, Kot ka; Leonidas, Benghazi, stukgoed voor Buiten huizen; Tuskar, Vlaardingen, van Velsen: Heriot, Leith; Tczew, Hamburg; Lappwing, Londen, wals- materiaal van IJmuiden; Hoogland, Vrangmuota, van IJmuiden; Somert, Klaipeda, van IJmuiden; Bremer Import, Ventspils, walsmateriaal van Umuiden. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Belette naar Milazzo; Rijnstroom, Huil; Zaanstroom, Shoreham; Vliestroom, Londen; Paulpigott, Os- termoor; Francisca H. Visser, Casablanca; Sand- viken, Hamina; Vesta, Rouaan, van IJmuiden; Vijgendam, Kalmar. van IJmuiden. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Chiron van Madeira; Ubbergen, Klaipeda; Calvijn, Hamina. Maandag vertrokken uit IJmuiden; Michael M naar Hamburg: Anna Luise, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herk.omst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Tijdens de zondag in Rotterdam op de Nenyto-sintelbaan gehouden Nederlandse atletiekkampioenschappen hebben de Suo- mi-atleten Ilja Laman en Anton Blok op nieuw fraaie prestaties geleverd, al heb ben zij dan op de door hun gekozen wed strijdnummers geen eerste plaatsen kun nen bezetten. Op de 800 meter dames kon de jeugdige Ilja Laman van Suomi, die vorig jaar jeugdkampioen was, zich natuurlijk niet meten met de oppermachtige Gerda Kraan van De Bataven uit Leiden en de GAC- loopster Janny van Eijk-de Vos. Tot op 600 meter kon Ilja in de schaduw van haar beide voorgangsters blijven, van wie Gerda Kraan meteen de leiding nam di rect gevolgd door Janny van Eijk-de Vos. Het zeiljachtje „Barbara" is gisteren tussen de pieren in IJmuiden gekapseisd. De bemanning bestond uit twee koppen. De ene zag het gevaar blijkbaar aanko men en wist tijdig overboord te springen. De andere ging met zijn schip kopje on der Een achttal zwemmers kwam te hulp en met vereende krachten is het ongeveer zes meter lange jacht toen naar de wal kant gebracht. Gerda Kraan werd kampioene in 2 min. 10,2 sec. 2. Janny van Eijk-de Vos 2 min. 12,9 sec. en Ilja Laman 2 min. 17,9 sec. Een zeer spannende race was de 1500 meter heren, waarvan de Suomi-junior Anton Blok deelnam. Tot viermaal toe hadden de atleten in deze strijd de harde wind op het rechte stuk tegen. Toch ble ven Henk Snepvangers, die ook vorig jaar de titel behaalde, Ton Blok en Deelstra van Trekvogels dicht bijeen. In een felle eindsprint, die op 300 meter van de eind streep werd ingezet, maakte Snepvangers zich los. Ton Blok vond in Deelstra een geweldige tegenstander, maar won niette min op de streep met een handdikte. Snepvangers liet 3 min. 53,4 sec. afdruk ken als eerste; 2. Ton Blok 3.55,6 en E. Deelstra, dezelfde tijd. GEEN SPREEKUUR De wethouder voor onderwijs te Bever wijk, de heer Hermes, houdt woensdag aanstaande geen spreekuur. Het Roodekruishospitaalschip „Henri Du nant" wordt morgenmiddag in IJmuiden verwacht. Het schip, dat zeventig invalide patiënten aan boord heeft, allen afkomstig uit Gouda en omgeving, komt morgen uit Schoonhoven. Het zal ligplaats kiezen aan de laad- en loswal op de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal in IJmuiden. Daar zal, tussen halfacht en acht uur des avonds de Hoogovenharmonie een serena de brengen aan de passagiers. Een dames comité zal, zoals de traditie in IJmuiden wil, versnaperingen aanbieden. Woensdag morgen wordt de reis (naar Makkum) voortgezet. De kotters zorgden voor een goede aan voer van kleine schol. Wat er aan grove schol en tong op de veiling kwam, bleef beneden de verwachtingen; de prijzen wa ren er dan ook- naar vooral tirat de tong betrof. De Belgen hadden grote belangstelling voor gladde en stijve kabeljauwen; voor de ijskabeljauwen was niet veel animo en die bleven dan ook meest in het binnen land. De bijvangsten van de haringschepen bleken niet best van kwaliteit. Dit is wel begrijpelijk, want in de eerste plaats was het die schepen om de haring te doen en aan alles wat er dan bij werd gevangen is veel minder aandacht besteed; het war me weer heeft deze toch al met weinig zorg behandelde vis voorts geen goed ge daan. Geen wonder, dat de schelvis en de wijting, na selectie, een grote verschei denheid in prijzen te zien gaven. Het pas naar de tweede klasse gepromo veerde DEM heeft in een plaatselijke ont moeting met het naar de derde klasse ge degradeerde Kennemers een nuttig partij voetbal gespeeld. Kennemers won met 0—1. Kennemers, versterkt met de oud- Stormvogels-spelers Van Duivenbode en De Graaf, liet een vlot spelletje zien. Voor de rust gebeurde er weinig, maar in de tweede helft was DEM veel voor het Kennemersdoel te vinden. Bij een snelle Kennemers-uitval was het Van Duiven- bode die de bal met een listig tikje om de uitgelopen Aardenburg speelde (01). In IJmuiden-West, IJmuiden-Oost, Drie huis en Santpoort zijn vandaag jongens kampen in gebruik genomen waar de Vel- ser jeugd zich gedurende 14 dagen in de vrije natuur kan uitleven. Wethouder A. de Jong opende het kamp in IJmuiden- Oost, aan de Herenduinweg, waar hij de jonge „piraten" een boeiend eskimo-ver haal vertelde. Maandag volgende week krijgen de kampen een nieuwe bezetting. Een draaiorgelconcours in de Hoofd straat vormde zaterdagmiddag een hoog tepunt aan het einde van de Santpoortse feestweek. Vijf beroemde draaiorgels lie ten zich horen en mr. Romke de Waard, voorzitter van de Vereniging van vrien den van het draaiorgel, gaf een explica tie, waarin hij duidelijk trachtte te ma ken, dat draaiorgels niet slechts „kermis achtige muziekverstrooiing" brengen, doch dat er van een draaiorgel wel degelijk ar tistieke en muzikale waarde kan uitgaan. De draaiorgels zelf hebben zijn mening zaterdagmiddag onderschreven en het in zeer grote getale opgekomen publiek heeft de goede muziek zeer gewaardeerd, blijkens het veelvuldig en enthousiast ap plaus dat na elk nummer opklonk. Naast kleine orgels „De Oranjestad" en „De Stad Amsterdam" waren daar de orkestorgels „De Goliath" en „De Wit te Ruth". Maar het pronkstuk van de ze draaiorgelshow was wel het „Gaviola- Advertentie iiftv I'S Vil., ZEEWEG 229 - CEPHEUSSTRAAT 81 De Stormvogel, de supersnelle racer van Bruynzeel, lag voorop toen de deelne mers aan de Fastnet-race de Lizard, de zuidelijke punt van Cornwall passeerden. Het Zweedse jacht Capricia kwam in twee de positie met een achterstand van meer dan een uur. De Amerikaan Bolero doem de 35 minuten later aan de kim op. De Fastnetrace. die elke twee jaar wordt gehouden, ging zaterdag van start voor Co- wes (eiland Wight). De race wordt be schouwd als het grootste evenement voor zeegaande jachten. Er nemen 130 schepen uit twaalf landen aan deel. De route is vanaf Wight naar de Fastnet Rock aan de zuidelijke kust van Ierland en vandaar te rug naar Wight., waar de deelnemende schepen woensdag of donderdag worden verwacht. De afstand is ongeveer 600 mijl. Drie nieuwe Duitse records en talloze voortreffelijke prestaties zijn de oogst van de Westduitse atletiekkampioenschappen, die van vrijdag tot en met zondag in Augsburg voor ruim 75.000 toeschouwers zijn gehouden. De grote man van deze 63ste kampioenschappen was de 29-jarige Helmut Janz, die voor de zevende achter eenvolgende maal de titel op de 400 me ter horden veroverde terwijl hij met 49,9 sec tevens de beste Europese jaar prestatie leverde. De andere Duitse records kwamen op naam van de 20-jarige Wolfgang Rein- hardt, die bij het polsstokhoogspringen tot 4,92 meter kwam en Barbel Henning, die de 400 meter dames in 54.1 seconden aflegde. Alfred Hebauf behaalde een dubbele zege op de 100 en 200 meter in resp. 10,3 en 20,7 sec, terwijl Peter Kubicki de titels op de 5 en 10 km veroverde. Jürgen Kalfelder liep op de 400 meter met 46,- de snelste tijd, die dit jaar in Europa is gemaakt. Bij de dames lagen de prestaties even eens op hoog niveau. Jutta Heine, die op de 100 meter wegens twee valse starts werd gediskwalificeerd, revancheerde zich door de 200 meter met grote overmacht te winnen in 23,8 sec. Antje Gleichfeld no teerde op de 800 meter 2.07,1 en Helga Hoffmann kwam bij het vèrspringen tot 6,32 meter. Op de werpnummers waren Kriemhield Hausmann (52,89 m discus) en Annaliese Gerhards (53,45 m speer) een klasse apart. orgel". Dit orgel werd omstreeks 1930 door de bekende orgelbouwèr Karl Frei in Breda gebouwd. Naast het vervaardi gen van orgels hield hij zich ook inten sief bezig met het arrangeren en compo neren van draaiorgelmuziek. Van deze eigen composities werden zaterdag onder meer de Gaviolagalop en de Thomson- mars gespeeld, werken die zich uitstekend zouden lenen als repetoirestukken voor harmonie- en fanfare-orkesten. Werd vroeger het pierement het hand kracht bespeeld, deze zware bezigheid ig later overgenomen door motorische kracht. Doch vijf dames en heren uit het publiek, beproefden zaterdag hun krachten op het draaien van een orgel. De kunst om ge lijkmatig te draaien bleek echter maar voor een enkeling weggelegd te zijn. De voorzitter van het Santpoortse feest- weekcomité, de heer W. J. A. Westerho ven heeft medegedeeld, dat er volgend jaar een groot nationaal draaiorgelcon cours in Santpoort gehouden zal worden. „De voorbereidingstijd was dit jaar te kort. Van de zijde van de draaiorgelbezit- ters en publiek is reeds de basis gelégd om het volgend jaar gedurende de Sant poortse feestweek een groot nationaal con cours te kunnen realiseren. Dan zullen er in Santpoort tientallen mooie draaiorgels te zien en te horen zijn," zei de heer Wes terhoven. Aanvoer van maandag 'In IJmuiden zijn vanmorgen door 77 vaartuigen aangevoerd 9.193 kisten vis, 610 gladde kabeljauwen en 18.000 kilogram tong. Bij deze aanvoer waren: 1.440 kisten schelvis, 15 radio, 690 wijting, 110 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 2.900 haring, 540 kleine kistjes haring, 1.400 makreel, 1.680 schol, 36 tarbot, 510 varia en nog 250 kleine kistjes makreel. Prjjzen van maandag Per kilogram, in guldens: tarbot 3,40— 3,10, heilbot 4,70, grote tong 5,705,40, grootmiddel tong 4,40—3,90, kleinmiddel tong 4,70—4,50, tong I 6—5,40, tong II 6— 5,40, zalm 5. Per 125 kilo: grote kabeljauw 12296, middel kabeljauw 124—110, grote koolvis 104, grote leng 84. Per tien stuks: grote kabeljauw 98—76, middel kabeljauw 6040. Per stuk: kreeft 13,50. Per hoop: rog 57. Per 50 kilo: jumbo's 52. grote schelvis 4641, middel schelvis 45—35, kleinmiddél schelvis 45—35, schelvis I 44—27, schelvis II 23—48. schelvis III 98, koolvis I 40, koolvis II 37—34, gul I 5541, gul II 48— 36, gul III 3322, grote schol 4638. mid del schol 4634, kleinmiddel schol 3829, schol 38—31, schol II 26—21, schol III 16— 9, schar 2414, poon 3635, haai 28—16, wijting gestript 24—7,50, wijting dicht 11— 8,90, tongschar 67—55, tarbot 156—108. griet 88. haring 23—11, makreel 21—9, hake 45. Besommingen van maandag KW 128—3270, KW 16—2130, KW 77— 3660, KW 114—3290, KW 169—2050, KW 144—9660, KW 38—3100, KW 10—2400, KW 28—3340, KW 200—4850, KW 137—3100, KW 116—2600. KW 97—3140, KW 90—3240, KW 178—3100. Haringvangsten KW 70—10, KW 40—13, K W7—5, KW 170 geen vangst. Gemiddelde vangsten: Kat wijk 7, Scheveningen 13 en Vlaardingen 13. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond vanmorgen uit: 250 kisten schelvis, 50 wij ting. 210 gul en kabeljauw, 900 haring, 300 makreel. Op zee Van de schepen die zondag hebben ge vist kwamen allesbehalve bemoedigende berichten. De IJM.37 Delft wist te vertel len, dat de IJM.82 Rotterdam de beste trek maakte en dit bracht 25 kistjes op. Voor de rest waren het trekjes van twee tot 15 kantjes waarmee men zich tevre den moest stellen. De schrale vangsten zijn er de oorzaak van, dat er reizen van lan ger dan veertien dagen worden gemaakt. "Schipper Korbee van de Haarlem zei, dat hij liever op IJsland vaart, dan op deze manier te moeten vissen want dan maakt hij een kortere reis, met een beter resul taat. De vorige maand in dienst gestelde Britse kanaalboot Avalon, die een dienst onderhoudt tussen Harwich en Hoek van Holland, is zaterdagochtend met motor- pech naar Harwich teruggekeerd. De bij na zevenhonderd passagiers, voornamelijk vakantiegangers, die een onplezierige nacht op de ruwe zee hebben doorge bracht, zullen de oversteek met andere schepen maken.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4