VMF zou Indonesië een krediet van 100 min geven Actiecomité Van Marle staakt de oppositie Passagiersvervoer op Schiphol met 8 percent gestegen De Beurs Ir. Damme: Geen commentaar OTEM gaat door Enquete naar gebruik van bankpapier Bankdisconto in Canada duurder Interim Unilever Northwestern and Pacific Hyp. banken Gunstig spaarresultaat bij Boerenleenbanken E. C. R. M. Douqué overleden Trage ontwikkeling in Horecaf-sector Koreaanse order voor Yerolme Kort economisch nieuws „Droge" perioden in bierfestival Nieuwe leger predikanten Kindercircus gaat in Utrecht optreden In eerste halfjaar Benelux-feesten in de Baarles SCHEEPVAARTBERICHTEN Suriname verhoogt invoerrechten Geïsoleerd Amerikaanse gift voor Skoplje Mogelijke uitzondering op egalisatiebelasting Siamese tweeling in Amerika geopereerd MAANDAG 12 AUGUSTUS 1963 6 Commissarissen benoemd Willem Grollenberg-prijs Directielid van Noury en Van der Lande Omzetten in 1962 slechts met ruim 4.25 omhoog Orale anti-conceptie middelen Goederen- en postvervoer wisten zich te handhaven Stormachtig weekeinde Bokswedstrijd gerelayeerd door de „Syncom 2" Nationale Pax Christi- voettocht geëindigd Kort nieuws Ir. M. H. Damme, directeur van de Ver enigde Machine Fabrieken Stork-Werk- spoor, heeft geen commentaar op heden vanuit Djakarta gelanceerde berichten, volgens welke de V.M.F. onlangs aan In donesië een vijfjarig krediet van 100 min zou hebben aangeboden voor de aan koop van industriële apparatuur in Neder land. Ir. Damme beperkt zich er toe te herinneren aan zijn mededeling aan het A.N.P. na zijn terugkeer uit Indonesië op Schiphol waarin hij zei, dat hij de gele genheid heeft gehad met de autoriteiten van Indonesië op vriendschappelijke wij ze over de belangen van de industriële samenwerking van gedachten te wisselen. Op dit moment heeft ir. Damme aan zijn mededeling niets toe te voegen. Natuurlijk blijft de V.M.F. als toonaan gevend concern op het gebied van machi nerieën en apparatuur waaraan Indone sië grote behoefte heeft, zoeken naar ge schikte vormen van samenwerking en wil zij alles in het werk stellen om tot nor male zaken met Indonesië te geraken. Het zou echter voorbarig zijn reeds thans indicaties te verstrekken over de mogelijk heid van concrete resultaten. Advertentie Houders van oprichtersaandelen van de Onafhankelijke Televisie Exploitatie Maat schappij (OTEM) n.v. i.o. hebben besloten de activiteiten voor invoering van reclame televisie onverkort voort te zetten. Het streven zal thans in de eerste plaats ge richt zijn op een bundeling van krachten, die reclametelevisie voorstaan. Naar de mening van de OTEM verdient het aan beveling deze samenwerking vaste vorm te geven binnen een voor dit doel in het leven te roepen stichting. Houders van oprichtersaandelen OTEM besloten tot oprichting van de vennoot schap over te gaan. Op voorstel van de voorzitter van het werkcomité, prof. dr. J. R. M. van den Brink, werd tot navol gende samenstelling van de raad van com missarissen besloten: dr. C. F. Karsten, voorzitter, drs. W. J. Claus, mr. J. C. S. Nijenbandring de Boer, W. Pluygers en mr. D. J. Veegens. Voorts verenigde de vergadering zich met het voorstel de besprekingen teneinde te komen tot samenwerking met andere groeperingen, te doen voeren door de heren dr. C. F. Karsten en mr. C. A. Steketee. Bij het aftreden van de 75-jarige heer W. A. Grollenberg als president van de Algemene Publiciteits Unie N.V. (De la Mar-groep) is een stichting in het leven geroepen tot het verlenen van de Willem Grollenberg prijs. Deze zal periodiek in geld worden uitgekeerd aan Nederlanders, die door bijzondere prestaties hebben bij gedragen tot de verhoging van kennis of verdieping van inzicht op het terrein van de reclame en de haar omringende weten schappen. De Nederlandsche Bank laat een enquê te houden over de houding van het publiek tegenover het bankpapier en het gebruik dat daarvan wordt gemaakt. De enqêteurs en enquêtrices zijn in het bezit van een door de Nederlandsche Bank afgegeven in troductiebrief. Het Nederlands instituut voor motiva tion and marketing research (NIMM) waaraan de Nederlandsche Bank de en quête-opdracht heeft verstrekt, vervaar digt, aan de hand van de door de enquê teurs en enquêtrices in een groot aantal gezinnen verzamelde gegevens, voor de Nederlandsche Bank statistieken. Gege vens omtrent afzonderlijke personen wor den door het NIMM niet aan de Neder landsche Bank doorgegeven. OTTAWA (AP) De Bank of Canada heeft haar discontotarief met onmiddel lijke ingang verhoogd van 3V2 tot 4 per cent. Het tarief was op 6 mei verlaagd tot 3% percent. Dat was de vierde ver laging sinds juni 1962 toen het nog 6 percent bedroeg. De verhoging van het tarief is een tech nische aanpassing in verband met de toe genomen onzekerheid en de opwaartse druk op de rentevoet, die zich de laat ste weken op de Canadese fondsenmark- ten ontwikkeld heeft. De verhoging is vol gens Louis Rasminsky, gouverneur van de Bank of Canada, geen signaal voor een fundamentele wijziging van de mone taire politiek der bank. In verband met desbetreffende voor schriften van het Londense beursbestuur deelt Unilever nv. Rotterdam mede, dat op 14 augustus een vergadering van haar raad van bestuur zal worden gehouden, waarin de uitkering van een interimdivi dend op haar gewone aandelen zal worden behandeld. Ten aanzien van het in vorenbedoelde berichten genoemde krediet van honderd miljoen gulden kan slechts gezegd worden, dat de V.M.F. hoopt orders te verkrijgen, die over een bepaald tijdperk om dit be drag heenspelen, en waartoe dan een be paalde kredietvorm zou moeten worden gevonden. Het spreekt echter vanzelf dat hierover, met name wat betreft de te ver lenen garanties, intensief contact met de Nederlandse regering dient te worden op genomen. Voorshands verkeert deze gehele aange legenheid derhalve nog in het allereerste stadium en valt over het resultaat van deze eerste contacten der .V.M.F. met In donesië nog niets met zekerheid te zeg gen. Blijkens de voorlopige cijfers over het op 30 juni afgesloten boekjaar van de Northwestern and Pacific Hypotheekbank n.v. zijn de normale baten uit interest en huren vrijwel gelijkgebleven aan die van verleden jaar. De gerealiseerde winst uit verkocht vast goed, een bate, die naar haar aard wisselvallig is, was beduidend lager. Op de balansdatum waren vijf hypotheken tot een gezamenlijk bedrag van 45.900 dollars in executie (vorig jaar drie tot gezamenlijk 46.900 dollars). Bij de afwikkeling van deze posten ducht de directie geen verliezen. Van de Tweede Northwestern and Paci fic Hypotheekbank N.V. waren de normale baten gelijk aan die van verleden jaar. De gerealiseerde winst op verkocht vast goed was bij deze maatschappij iets hoger dan verleden jaar. Op de balansdatum was nog slechts één hypotheek in exec- cutie, tot een bedrag van 3.250 (vorig jaar drie tot gezamenlijk 28.097 dollars). Ook op deze post verwacht de directie geen verlies. Het actiecomité van aandeelhouders „Hoofdpoort" (het Rotterdamse Assuran tieconcern M. van Marie) is tot de con clusie gekomen, dat de positieve factoren, die voor de omwisseling pleiten, de nega tieve zodanig overtreffen, dat het zich achter het omwisselingsaanbod van com missarissen en directie stelt. Zoals bekend, zijn in de op 31 juli ge houden jaarvergadering van de N.V. Maatschappij van Assurantie, Discontering en Beleening der Stad Rotterdam anno 1720 (maatschappij Hooftpoort), de oudste en bekendste pijler van de Van Marle Groep, enige bedenkingen naar voren ge bracht namens een aantal aandeelhouders tegen de voorgestelde omwisselingsverhou ding. Na deze vergadering heeft het actie comité tweemaal langdurige besprekingen gehad met het bestuur van het concern. Het comité spreekt zijn erkentelijkheid uit voor de zeer openhartige wijze waar op de directie aan het comité inzage heeft verschaft van alle cijfers, die op de om wisseling van aandelen van de N.V. Maat schappij van Assurantie, Discontering en Beleening der Stad Rotterdam anno 1720 in aandelen van de op te richten houdster maatschappij betrekking hebben. Uit de verschafte uitvoerige cijfers is het comité gebleken, dat de reservepositie van het concern zodanig hoog is, dat daaruit een veel hogere waarde resulteert voor de nieuw uit te reiken aandelen dan het comi té uit de balanscijfers had kunnen aflei den. Tevens is gebleken dat bij de aan aan deelhouders uitgekeerde dividenden een 1 r;n rr-T - i'iyjsijvr'in'nmcih'v Juli heeft voor de banken, aangesloten bij dé Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht en de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven, een gunstig spaarresultaat opgeleverd. Ge stort werd aan spaargelden 282 miljoen en terugbetaald 203 miljoen zodat het spaaroverschot 79 miljoen bedroeg. Het spaaroverschot is hoger geweest dan in juli 1962 toen 58 miljoen meer werd ge stort dan terugbetaald. Hiermee is de ont wikkeling van het eerste halfjaar voort gezet. In de eerste zeven maanden bedroeg het spaaroverscnot f 404 miljoen, hetgeen ruim 151 miljoen meer is dan het vorig jaar. Het gezamenlijk inleggerstegoed bij het georganiseerde landbouwkredietwezen bedroeg per 31 juli 1963 5.809 miljoen. Op 53-jarige leeftijd is zaterdag in zijn woning te Amsterdam overleden de heer Eduard Carel Rudolf Maria Douqué, lid van de hoofddirectie van de Koninklijke Industriële Maatschappij Noury en Van der Lande N.V. te Deventer. De begrafenis geschiedt op woensdagmiddag 14 augustus om 13.00 uur op de begraafplaats Zorgvlied. nog veel conservatievere uitdelingspolitiek is gevolgd dan het comité veronderstelde, doch het moet toegeven dat daardoor de waarde van de aandelen zoveel te meer is gestegen. De directie van het concern verdedigt deze uitdelingspolitiek door er op te wijzen, dat daardoor de zekerheid tegenover verzekerden zoveel te groter is en wordt. In 1962 was de ontwikkeling in de Ho- recafsector trager, dan in voorgaande ja ren. Het aantal overnachtingen in hotels steeg minder, dan in voorgaande jaren. De omzetten der restaurants liepen gemid deld nog trager op. De totale omzet van 1962 lag slechts 4,25 percent hoger, dan in 1961. Bij twintig percent der hotels en dertig percent der restaurants daalden de omzetten, terwijl ruim zestig percent de zer bedrijven enige omzetverhoging genoot. De hotellerie in de vier grote steden ont wikkelde zich gunstiger dan in overig Ne derland De restaurantsector liet het om gekeerde beeld zien. De bedrijven in de kuststreken zagen de omzetten met 2,5 tot 25 percent dalen, behoudens in Zeeland. Het Verolme concern heeft een order ge kregen" voor "de bouw van een zogenaamd moederschip voor de Koreaanse vissers vloot* dit heeft de heer C» Verolme bekend gemaakt. Het schip, draagvermogen 7.000 ton, is van een geheel nieuw type, ontwik keld in samenwerking met Nederlandse leveranciers. Het zal op zee de vangsten van de vissersschepen overnemen en deze al tijdens de terugreis met een diepvries installatie verwerken voor de consumptie. De bouw zal waarschijnlijk plaatsvinden op de werf in Alblasserdam. Het schip moet volgend jaar december in de vaart komen. De directeur van de n.v. Nationale Volksbank, de heer Th. J. M. Rees van den Ende (68), zal op zaterdag 31 augustus met een receptie in kasteel ,,Oud Wassenaar" de dag gedenken dat hij veer tig jaar aan de vennootschap is verbonden. De n.v. Nationale Volksbank, opgericht op zijn initiatief, is een van de grootste commerciële instellingen op het gebied der gezinskredieten, met kantoren in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. Van 16—30 augustus zullen 28 Poolse landbouw deskundigen een veertiendaags bezoek brengen aan Nederland, waarna opnieuw 28 Poolse des kundigen naar ons land komen. Zij worden uit gezonden ter oriëntering van bepaalde land bouwmethoden, meer speciaal op het gebied van het drogen van groen veevoer. Nederland heeft 400.000 schepels Amerikaanse mais aangekocht voor november/december afle vering en 112.000 schepels Amerikaanse sojabonen voor september aflevering. De president van Renault Nederland n.v,. de heer René Schott, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Egypte heeft besloten alle takken van handel in het land te nationaliseren en het openen van nieuwe zaken te verbieden. Om voor de verdere duur van het Bredase bierfestival verdere incidenten te voorkomen is in overleg met burge meester en politie besloten tot en met 15 augustus, wanneer het bierfestival eindigt, enkele taploze perioden in te voeren voor de grote festivalhal. In die tijd zal het orkest, dat tot dus ver de hele avond de feestmuziek ver zorgde, niet spelen. Er zullen nu platen worden gedraaid en ter afwisseling zijn er een optreden van een ander muziek gezelschap en een variéténummer inge last. De verkoop van hele en halve liters bier is inmiddels gestaakt. Op deze manier wil de stedelijke overheid bereiken dat de feestelijkheden hun gezelligheidskarakter behouden. Op last van de politie is de grote festivalhal zaterdagavond veligheids- halve anderhalf uur vroeger dan was aangekondigd ontruimd. Het tappen werd in overleg met de exploitanten stopgezet. Die avond liet de politie ver sterking aanrukken, nadat ruzie was ontstaan tussen een aantal feestgangers en enkele politiemannen. De vechters bazen raakten onder invloed van drank slaags met de politie waarbij rake klap pen vielen. In verband met deze orde verstoring zijn een vader en drie zoons uit Breda wegens verzet tegen de politie ingesloten. Acht predikanten hebben gevolg gegeven aan de oproep van hoofdlegerpredikant kolonel ds. B. A. Bos, zich beschikbaar te stellen voor de geestelijke verzorging van het leger. De hervormde predikanten ds. C. G. Bons uit Zeist en ds. P. L. J. Wapenaar uit Grijpskerke, de gereformeerde predi kanten ds. E. Groenenberg uit Oppenhui zen, ds. T. W. Penning uit Dirkshorn en ds. I. Vergeer uit Tzum en de vrije-evan- gelische predikant ds. J. H. Pijlman uit Meppel zullen per 1 september een jaar en zes weken als reserve-legerpredikant onder de wapenen komen. Bovendien zal ds. C. Langbroek, christelijk gereformeerd predikant uit Veenendaal, opnieuw als re serve-legerpredikant in dienst treden en heeft ds. J. G. H. Schout, gereformeerd predikant uit Bant (Noordoostpolder), zich als legerpredikant in lang verband be schikbaar gesteld. Het Nederlands Nationaal Kindercircus uit Hoofddorp heeft al weer een druk sei zoen achter de rug en er liggen nog vele voorstellingen in het verschiet. De belang rijkste is wei die van 24 augustus in de Margriethal van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs in Utrecht. Het kindercircus zal dan een voorstel ling geven ten bate van de aktie Dousadj (waarvan h.k.h. prinses Beatrix ere-pre sidente is). Voorafgaand zal op 19 augustus in het Utrechtse stadhuis een persconferentie worden gehouden, welke onder leiding zal staan van de burgemees ter van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ra nitz. Het comité „Aktie Dousadj" en het ge meentebestuur van Utrecht doet al het mogelijke de voorstelling van het kinder circus te laten slagen. Men hoopt dat de 3200 zitplaatsen van de Margriethal alle zullen worden bezet. Verder staat het kin der circus nog een uitvoering te wachten in Haarlem voor de speeltuinvereniging „Vondelkwartier" (op 17 augustus), ter wijl ook nog met andere plaatsen in ons land besprekingen worden gevoerd. In september zal in de manege te Hoofd dorp, het seizoen worden besloten. De op brengst zal dan worden bestemd voor po lio-patientjes en andere minder-valide kinderen. Naar aanleiding van mededelingen over de orale anticonceptie in de jongste af levering van het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde deelt het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming en de Nederlandse Stichting Consultatiebureaus voor Huwelijks- en Ge slachtsleven, in overleg met de voorzitter van de medische raad van de stichting dr. L. I. Swaab, mee, dat het reeds lang bekend is dat bij een deel van de vrouwen de tabletten bijverschijnselen kunnen ge ven. Deze klachten verdwijnen echter wan neer de tabletten niet meer worden inge nomen. Enkele van de in het artikel ge noemde bijverschijnselen komen niet bij de toepassing van de orale anticonceptie voor, doch alleen bij de veel hogere doses die ter genezing van bepaalde afwijkingen worden toegepast. Het bestuur van de N.V.S.H. verklaart met nadruk dat tot nu toe geen enkele schadelijke werking van de tabletten werd vastgesteld, hoewel hiermee een zeer grote ervaring bestaat, die, zoals de redactie van het Ned. Tijd schrift voor Geneeskunde erkent, maar weinig moderne geneesmiddelen kunnen evenaren. Het eerste halfjaar van 1963 is voor wat het passagiersvervoer op Schiphol betreft 'eslpten ipet een stijging ten opzichte van de ovéreenkomstige periode in 1962 van 8%. Het aantal passageiers kwam van 759.591 op 820.412. Vooral het passagiers vervoer naar en van Europese bestemmin gen nam aanzienlijk toe; in het geregelde vervoer bedroeg de stijging hier 8% en in het ongeregelde vervoer liefst 45%. Het intercontinentale passagiersvervoer gaf in het geregelde verkeer een daling te zien van 3°/o en in het ongeregelde verkeer een stijging van 3%. Het totale aantal passagiers dat met lijn diensten van, naar en via Schiphol reisde, bedroeg in de periode 1 januari tot en met In Baarle-Nassau-Hertog zijn zaterdag middag de Benelux-feesten begonnen, ge organiseerd mede in het kader van de her denking 150 jaren koninkrijk 1813-1963. Met medewerking van onder meer het trompetterskorps der artillerie uit Breda en een balletgroep werd een historisch spel opgevoerd, waarin de geschiedenis, groei ende ontwikkeling van de beide Baarles wordt geschetst. Later op de mid dag verzorgde het artilleriekorps, gesto ken in ceremonieel tenue, een show voor het Baarlese gemeentehuis. Aagtekerk 10 v. Rotterdam n. Amstedam. Aalsum 10 65 m. n.o. Ouessant n. Trinidad. Achilles 11 in Panamakanaal v. Manta. Acmaea 10 200 m. w. Bermuda n Portsmouth. Adara 10 te Buenos Aires v. Porto Alegre. Adrastus 10 v. Liverpool n. Port Said. Alamak 10 260 m. n.w. Perim n. Jabbaldhanna. Alcor 10 v. Las Palmas n. Duinkerken. Aldabi 10 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Algorab 10 te Antwerpen. Alkaid 12 te Quebe verwacht. Almkerk 10 te Hongkong. Alnitak pass. 10 Fernando Noronha n. L. Palmas. Alphard 10 v. Antwerpen n. Bremen. Amerskerk 10 te Rotterdam. Ammon 11 te Georgetown v. Willemstad. Annenkerk 10 75 m. w. Gibraltar n. Antwerpen. Area 12 te Curasao verwacht. Argos 10 te Venstpils. Bali 11 v. Djibouti n. Suez. Balong 10 v. Calcutta n. Chalna. Banda 10 500 m. z. Hawaii n. Valparaiso. Banggai 10 230 m. o. Gibraltar n. Tiypoli. Bantam 10 25 m. n.w. Malta n. Port Said. Barendrecht 12 v. La Spezia n. La Skhtrra. Batjan 12 v. Guayaquil te Manta verwacht. Batu 10 v. Le Havre n. Port Everglades. Batavia 11 te Bangkok. Bussum 11 v. Immingham n. West-Indie. Caltex Madrid 12 in Goll v. Oman n. Rotterdam. Caitex Naples 10 100 m. o. Pt. Sudan n. Bahrein. Calt. Pernis 10 450 m w. Bombay n. Vizagapatn. Caltex Rotterdam 10 180 m. n, Benghazi n. Sidon. Caltex Utrecht 11 te Avonmouth v. Port Said Camerounkust 11 te Freetown. Camphuys 10 v. Bahrein n. Ummsald. Carrillo 11 v. Balboa n. Corinto. Cartago 10 v Puerto Bolivar n. Balboa. Castor 10 te Iskenderun. Ceres 11 te Hamburg Dahomevkust 10 v. Rotterdam n. Amsterdan. Daphnis'll te Rotterdam. Delft 10 v. Mayaquez n. Rotterdam. Diemerdijk 12 te Portland. Dinteldijk 11 v. Cristobal n. Antwerpen. Diogenes 12 te Pisco verwacht. Dorestad 12 te Punta Cardon verwacht. Drente 10 220 m. n.w. Perim n. Damman. Elizabeth Broere 12 te Bombay. EssoAmsterd 10 760 m. o.n o. Hawaii n. Yokohama Esso Den Haag 10 11 m. o. Kp. Blanc n. Banlas Esso Rotterdam 10 te Rotterdam. Forest Hill 12 te Tripoli verwacht. Forest Lake 12 te Bahrein verwacht. Forest Town verm 11 v. Fao n. Little Aden. Fravizo 10 v. Ostrand n. Pitea. Friesland KRL 10 te Manilla. Friesland SSM 10 v. Stettin n. Rotterdam. Gaasterland pass. 10 Kp. Abrolhos n. Cabedello. Gabonkust 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Geeststar 11 te Barbados. Groote Beer 11 v. Rotterdam n. New York. Gulf Hollander 10 v. Suez n. Mena A1 hmadi. Hector 12 te Rhodos verwacht. Helicon 11 te Rotterdam. Hermes 11 te Antwerpen v. Hamburg. Hilversum 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Inca 10 dwars Kp. Spartel n. Cristobal. Jacob Verolme 10 v. Cruz Grande n. Baltimore. Jagersfontein 10 v. East-London n. Durban, Japara pass. 10 Suez n. Aden. Jason 12 te Rotterdam. Kalydon 11 te Puerto La Cruz. Karimun 10 v. Antwerpen n. Bremen. Katelysia 12 v. Thameshaven n. Saltend. Keizerswaard 10 v. Builenbaai n. Gibraltar. Koningswaard 10 400 m n. P. Rico n. Cornerbr. Kopionella 10 325 m. n.w. Fort Aleza n. B. Aires. Korenia 11 v. Rotterdam n. Dakar. Kreeft 11 v. Rotterdam n. Vigo. Kreon 12 te Paramaribo. Ladon 10 v. Paramaribo n. Georgetown. Laga 11 te Rotterdam. Leersum 10 355 m. w. Vancouver n. Vancouver. Liberiakust 10 200 m. o.n.o. Madeira n. Le Havre. Loppersum 10 te Houston v. Bermuda. Maashaven 10 v. Lagos n. rede Lagos. Maaslloyd 11 te eBira. Madisonlloyd 10 te Aden. Mainlloyd 11 te Penang. Mentor 12 v. San Juan n. Punta Del Gada. Moordrecht 11 v Curasao n. Puerto Miranda. Muiderkerk 12 rede Colombo. Munttoren 11 te Rotterdam. Naess Comm. 10 107 m. o. Gibralt. n. Thameshav. Neder-Ebro pass, in Manzanillao n Balboa. Nestor 10 68 m. o. Kp. Bon n. Piareus. Noordwijk 17 te Hampton Roads verwacht. Oberon 12 te New York. Ommenkerk 11 te Adelaide. Ondina 12 te Suez. Oostkerk 10 1100 m. w. Fremantle n. Kaapstad. Oranje 12 te Vllsslngen. Oranjestad 10 v. Southampton n. Lissabon. Osiris 13 op Orinoco River. Ouwerkerk 10 v. Hamburg n. Amsterdam. Overijsel 10 v. Aden n. Akaba. Pacaya 12 te Buena Ventura verwacht. Palamedes 10 v. Tocopilla n. Ilo Peru. Pericles 9 20 0m. o.n.o. Kp. Canaveral n. R'dam. P G. Thulin 10 350 m. n w. Lima n. Qulntero. Philippia 10 300 m. z.o. St. Vincent n. Sheernesh. Pieter S. 10 te Rotterdam. Poolster 11 v. Rotterdam n. Zeebrugge. Prins Willem v. Oranje 10 v. Antw. n. Hamburg. Prins Willem IV 10 te Rotterdam. Prins Willem V 11 te Baycity v. Chicago. Prov.singel 10 200 m. o. Barcelona n. N.-Amerlka Pygmalion pass. 19 vllsslngen n. Hamburg. Randfonteln 10 te Antwerpen. Rempang 12 te Port Sudan verwacht. Roebiah pass. 12 Jamaica n. New Orleans. Rondo 11 te Antwerpen. Rossum 10 v. Curasao n. Cristobal. Rijnkerk 10 v. Duinkerken n. Port Said. Sarpedon 10 v. New York n. Curagao Scheldelloyd pass. 10 Gibraltar n. Duinkerken. Scherpendrecht 10 v. Suez n. Djibouti. Schiedijk 10 v. New York n. Antwerpen. Schiekerk 10 v. Manilla n. Hongkong. Schielloyd 10 240 m. n.n.o. Borneo n. Tj. Mani. Sepia 12 v. Singapore n. Mena Al Ahmadi. Servaaskerk 12 et Antwerpen. Simonskerk 10 v. Hongkong n. Penang. Sinon 12 te Turks eiland verwacht. Sirrah 11 te Rotterdam. Skadi 12 v Ceua n. Aberdeen. Soestdijk 11 v. Rotterdam te Hamburg. Solon 12 te Georgetown verwacht. Sommelsdijk 10 v. New Orleans n. Lake Charles Stad Amsterd. 10 36 m. z.w. Cartagena n. IJmuld Stad Rotterd. 10 12 m. z.o. Dungenes n. Palermo. Stad Utrecht 10 140 m. n.o. Funchal n. IJmuiden. Steenkerk 11 v. Palermo n. Antwerpen. Stentor 10 v. Port of Spain n. Curagao. Steven 12 te Beyrouth. Straat Frazer 10 25 m. n.w. Dakar n. Walvisbaai. Sumatra 10 v. New York n. Malta. Tahama 11 v. Mersin n. Landsend. Tamara verm. 10 v. Hamburg n. Tripoli. Telamon 12 v. Willemstad n. La Guaira. Thuredrecht 11 v. Norfolk n. Rio de Janeiro. Tjipanas 10 te Saigon. Tjitjalengka 10 620 m. n.w. Tr.Dacunha n. K'stad. Towa 12 te Lissabon. Utrecht 10 te Yapata. Van Linschoten 10 te Tema v. Lagos. Van Riebeeck 13 te Muscat verwacht. Van Waerwijck 11 te Kaapstad. Vivipara 10 30 m. n.w. Messina n. Port Said. Vlist 10 440 m. z.o. Malta n. Landsend. Waardrecht 10 v. Vlissingen n. U.S.-Golf. Waibalong 12 te Mombasa. Westerdam 12 te Roterdam. Willem Ruys 10 v. Suez n Colombo. Woltersum 13 te Jacksonville verwacht. Wonogiri 10 v. Pt Alberni n. New-Westminster. Wonosari pass 10 Vlissingen n. Antwerpen. Zuiderkerk pass. 12 Kp. Guardaful n. Aden. KLEINE VAART Alcetas 10 180 m. o. ;Malaga n. Cadiz. Ardeas 10 45 m. z.w. Ouessant n. Gibraltar. Atlas 10 120 m. z.z.o. Ouessant n. Bilbao. Bab T. 8 v. Hamina n. Zaandam Dido 9 30 m. z. Alicante n. Barcelona. Flevo 10 15 m. n.w. Ile de Yeu n. Amsterdam. Gramsbergen 9 400 m. w. Villano n. Dublin. Heerengracht 9 14 m. n. Gjedsed n. Amsterdam Hydra 9 v. Teignemouth n. Terneuzen. Joost 9 v. Amsterdam te Delfzijl. Kaap Falga pass. 9 Kiel n. Gefle. Looiersgracht pass. 10 Terschelling n. Kotka. Marianne pass. 11 Noordhinder n. Rouen. Phidias 9 te Hoek van Holland n. Rotterdam. Wllpo 9 v. Delfzijl n. Karskar. 30 juli 1963 746.212, hetgeen 6% of 43.188 meer is dan in 1962 (703.024). In diezelfde periode maakten 74.200 passagiers gebruik van chartervluchten (vorig jaar 56.567), hetgeen een stijging betekent van 31%. In het (geregeld en ongeregeld) handels verkeer nam het aantal vliegtuigbewegin gen met 4% toe van 25.418 tot 26.449 vluchten. He goederenvervoer bleef in de eerste 6 maanden van 1963 vrijwel op het zelfde niveau als in de overeenkomstige periode van 1962. Het bedroeg 28.161.356 kg tegenover 28.375.097 in 1962. Op de ge regelde lijnen vertoonde het goederenver voer met een totaal van 24.758.971 kg (1962: 24.624.444 kg) een stijging van 1%. Het chartergoedeienvervoer in de eerste helft van 1963 liep iets terug en kwam van 3.750.653 kg in 1962 op 3.402.385 kg in 1963. Het postvervoer tenslotte vertoonde over de eerste zes maanden van 1963 met 2.794.442 kg een lichte vooruitgang ten op zichte van de eerste helft van 1962 toen 2.783.360 kg werden vervoerd. De Surinaamse regering heeft de in voerrechten e.a. op henzine en kroondop- pen (voor „soft drinks") verhoogd. De prijs van 1 liter oenzine is aan de pomp nu vijf cent duurder geworden en steeg van sf 0,20 tot sf 0,25. De fabrikanten van „soft drinks" overwegen de winkelprijs met twee en een halve cent per flesje te ver hogen. (Van onze weerkundige medewerker Voor het eerst na zeven weken heeft dit weekeinde in de Nederlandse havens weer het stormsein gehanden. Het is het meest omstuimige en vooral in het noorden ook het regenrijkste weekeinde van deze zo mer geworden. Zaterdagavond meldde Hoek van Holland enkele uren windkracht acht en ook zondag overschreed de zuid wester langs de Wadden en de Hollandse kust de grens van harde wind. Tijdens en kele stoten werden snelheden tot 75 km. per uur bereikt. In het westen en noorden regende het zaterdag een groot deel van de dag, maar in Limburg bleef het droog. Zondag vielen er op meer plaatsen buien, sommige gepaard gaande met onweer. Het vliegveld Eelde, waar zaterdag 3 augustus een temperatuur van 32 graden Celsius werd genoteerd, noteerde zaterdag j.l. slechts 16 graden. Inmiddels breidt een sterk hogedrukge- bied boven de oceaan zich naar IJsland en Schotland uit, waardoor in de loop van de week een verbetering van het weer kan intreden. De temperatuur blijft voor augus tus voorlopig nog aan de lage kant. Zaterdag is voor de eerste maal een sportreportage door middel van een ver- bindingssataliet van het ene continent naar het andere uitgezonden. Het betrof het verslag van de bokswedstrijd om de we reldtitel in het middengewicht tussen de Nigeriaanse bokser Dick Tiger en de Ame rikaan Gene Fullmer. De „Syncom-2" heeft ervoor gezorgd, dat de Amerikanen ervan getuige konden zijn hoe hun landgenoot in Nigeria een vergeefse poging deed om de wereldtitel in zijn bezit te krijgen. De nationale Pax Christi voettocht, die van 4 augustus af werd gehouden, is za terdag geëindigd. De tocht, die begon in Egmond, vond een hoogtepunt in Alkmaar, waar de deel nemers werden ondergebracht bij gezin nen uit de plaatselijke hervormde ge meente. Schagen ontving hen met een Westfriese dansgroep, die zowel routiers als gastouders tot laat in de avond over het marktplein deed dansen. In Midden- meer werden de deelnemers ingelicht over de geschiedenis van de Wieringermeerpol- der. De route liep vervolgens over Me- demblik, Hoorn, Grootebroek en Enkhui zen. Met de „Insula" ging het gezelschap naar Urk, waarna nog twee dagen werd gelopen in de Noordoostpolder. Hier wer den vooral de nieuw gebouwde kerken be zichtigd. In Hoorn gaf de bisschop van Haarlem, mgr. Van Dodewaard, blijk van zijn be langstelling. Het thema van deze tocht luidde „De vrede van Christus door het geloof". Het zogenoemde „Gelders eiland", bestaande uit de gemeenten Pannerden en Herwen en Aerdt is door de terug gave van Elten van de rest van Neder land geïsoleerd. De beide gemeenten met samen ruim negenduizend inwo ners worden door een oude Rijnarm, die bfj Angeren (Betuwe) weer in de Rijn uitkomt, van overig Nederland ge scheiden. De enige behoorlijke wegen gaan over Elten. De steenfabrieken van het „eiland", die ongeveer twaalf percent van de in Nederland verwerkte stenen leveren, moeten na de teruggave van Elten een groot deel van hun vrachtwagens over een smal, kronkelig en in slechte staat verkerend dykweggetje laten rijden. De grensposten aan de wegen van Lo- bith en Spük naar Elten gaan om zes uur 's morgens open en sluiten respec tievelijk om tien en zeven uur's avonds. BELGRADO (Reuter/AFP/AP) De Verenigde Staten zullen Joegoslavië 50 miljoen dollar verstrekken ten behoeve van het door een aardbeving getroffen Skoplje. De helft van dit bedrag is een gift, de andere 25 miljoen dollar worden verstrekt in de vorm van een lening op lange termijn. Dit besluit van de Amerikaanse rege ring werd ter kennis van president Tito gebracht door de Amerikaanse minister van landbouw Orville Freeman, die op het ogenblik in Joegoslavië vertoeft. Het Rode Kruis van Albanië heeft Slopl- je meer dan 50 ton asfalt geschonken. Het is vrijdag in Skoplje aangekomen met 11 funktionarissen die na de lossing naar hun land zijn teruggekeerd. Deze daad var) Albanië heeft in Belgrado groot op zien gebaard vanwege de bittere politie ke I vete tussen de twee landen. In Skoplje heeft zich zaterdagiddag een nieuwe aardbeving voorgedaan. En kele gebouwen en reeds beschadigde hui zen stortten in. De jongste beving was de sterkste die in de afgelopen week door het seismo logische instituut van Skoplje werd geregi streerd en de 289ste sinds de ramp van 26 juli. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft laten doorschemeren dat buitenlandse effecten, die vele zo ge noemde mutual fund beleggingsmaatschap pijen op het ogenblik in hun portefeuilles hebben, zullen worden vrijgesteld van de rente-egalisatiebelasting. Om voor vrijstelling in aanmerking te komen moest het beleggingsfonds in juli jl. tenminste 80 percent van zijn totale beleggingen in buitenlandse effecten heb ben gestoken. In dat geval wordt het fonds de keuze gelaten krachtens de voorgestel de wetgeving voor de rente-egalisatie-be lasting te worden behandeld als buiten landse maatschappij in de Verenigde Sta ten. GLENDALE (Reuter) Chirurgen van een ziekenhuis in Glendale, in de Ameri kaanse staat Californië hebben zondag een Siamese tweeling gescheiden, die met buik en borst aan elkander was gegroeid. Een woordvoerder van het ziekenhuis heeft verklaard, dat de tweeling twee jongetjes het goed maakt. Hun moe der is zestien en de vader negentien jaar. De operatie werd uitgevoerd toen de kin deren een dag oud waren. „Vrouwen stemmen niet". Van de 20 personen die voor het kantongerecht in Sommelsdijk terecht moesten staan we gens het niet verschijnen op het stem bureau tijdens de verkiezingen, was slechts éér vrouw uit Nieuwe Tonge naar de rechtszaal gekomen. Zij had niet ge stemd, zo vertelde zij, omdat haar moeder en grootmoeder haar hadden verteld dat het in de familie tradifte was dat vrouwen niet gingen stemmen. Wegens deze „voor lichting" van thuis beperkte de officier de eis tot een rijksdaalder, waarmee de kan tonrechter het eens bleek te zijn. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever lste tijdv. 485—486 602—603 170,30—170,70 f 155,60—156,30 ƒ168 gb-169,50 Slot 2de tijdv. 486 170,80 f 156,60 169,90

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6