Nederlander Jo de Haan klom als derde op ere-schavotje Benoni dag in Beheyt Ronse schonk België op laatste zijn zesde regenboogtrui m Balans Zware dagen voor de zeilers in Hollandweek II op het uiterst woelige IJsselmeer Arie den Hartog wilde Ronse, maar trapte m revanche een wiel nemen scheef Van Looy's zwieper bracht niet het gewenste succes Debacle voor de stad Ronse Barth is kampioen van Europa Tennisprofs volle week in Noordwijk Yvonne Reynders eerste bij dames Wereldtitel ging naar de Italiaan Flaviano Vicentini Hestia nu tweede Haast eindigde als eerste in Canada MAANDAG 12 AUGUSTUS 1963 7 Ook Piet van der Touw en De Graaf starten tegen de wereldkampioen Ronde van St. Laurent Vijftien paarden strijden mee in kampioenschap (Van onze speciale verslaggever) RONSE. Doodrustig, maar met in de plooien van het gezicht de sporen van die lange 2S2 kilometer en 200 me ter nog duidelijk zichtbaar, wachtte Jo de Haan, uitblazend op de stang van zijn lichtgewicht racefietsje, op hetgeen de toekomst voor hem zou ontvouwen. Tien meters voor de Brabander eindig den de wereldkampioenschappen wiel rennen voor profs op de weg, zondag in Ronse bij een zo nu en dan stotend harde westenwind verreden, in een ver schrikkelijk geharrewar. Ergens onder al die schoenen van druk gebarende en fel discussiërende officials, renners, ploegleiders en toeschouwers lag de eindstreep', een lijn waarop tegen half vijf Renoni Behevt België zijn zesde regenboogtrui in deze voor onze zuider buren z" gunstig verlopen titelstrijd had geschonken. De 26-jarige Jo de Haan. woonachtig in Huybergen, wilde echter slechts één ding dolgraag weten. Aan een ieder die hem maar dicht genoeg naderde vroeg de Ne derlander het: „Ben ik nu derde of vierde geworden?". Niemand kon hem een bevre digend antwoord geven, alhoewel de blon de André Darrigade op datzelfde moment met trots de Franse t.v.-kijkers vertelde hoé hij nu precies derde was geworden. Reden van al deze consternatie: de mas sale eindspurt die na 7 uur 25 minuten en 26 seconden de beslissing bracht. Als een angstaanjagend samengepakte meute stoof bijna het ganse peloton in de zeven tiende en laatste ronde op de finish af. Maar de breedte van de straat was slechts berekend op twaalf man. Opeens gebeurde het: Rik van Looy, fel sprintend in eerste positie, voelde zich bedreigd worden. Rechts van hem verscheen Jan Janssen, links de al even gevaarlijke sprinter Be- ronde demareerde Simpsom als een blik- heyt. Van Looy wilde echter persé winnen, semschicht uit het peloton, haalde het Van Looy kan zijn nederlaag nog steeds niet goed verwerken. Nors tuurt hij voor zich uit. Naast hem geeft de prille wereldkampioen bij de profs, de Belg Beheyt, uiting aan zijn gevoelens. Rechts de als derde geëindigde Jo de Haan. Behalve Rik van Looy liepen ook de organisatoren van de wereldkampioen schappen op de weg in Ronsse zondag avond met zorgelijke gezichten rond. Bjj opbod hadden zij destijds beslag ge legd op de regenboogstrijd van de ama teurs en de professionals. Het had het lieve sommetje van 7,8 miljoen francs gekost en daarbij kwamen nog een klei ne 5 miljoen francs voor de kosten van de installaties en dergelijke. Maar die zouden er gemakkelijk weer uitkomen en mogelijk zou er zelfs nog een zoet winstje overblijven, zo rekende men in Ronsse. De wielerminnende Belgen moesten daartoe in massa's toestromen en wie zou het willen missen als Rik van Looy zijn derde wereldtitel op eigen bodem ging behalen. Met 130.000 bezoekers op twee dagen zou men in Ronse al quitte spelen. Wel nu, de organisatie zal diep in de geldtas moeten tasten, want zowel zaterdag als zondag bleef het bezoekers aantal ver beneden de verwachtingen. De Ronsenaren, die echt niet met zo veel genoegen aan dit wereldkampioen schap zullen terugdenken, geven de schuld aan het slechte weer en de tele visie. drukte zijn eigenlijke knecht in de rich ting van de balustrade en gaf toen zijn jonge landgenoot Beheyt een zwieper, die slechts weinigen zullen kunnen weerstaan. Doch ziedaar, Beheyt, de 22-jarige prof uit Deinze (nabij Gent gelegen) tastte nog dieper in zijn reservoir van sprintkwalitei ten, sprong als in een flits van wielerko- ning Rik II weg en stelde alle prognoses In het ongelijk: een outsider mocht zien ln het zo begeerde tricot hullen. De favo rieten der favorieten, Van Looy. bereikte dankzij zijn „foefje" nog de tweede plaats; Darrigade, eens de gevreesde sprinter, zag zichzelf al op de derde trede van het scha votje staan. Het duurde lang alvorens de heren de definitieve uitslag via de microfoons over het door 75.000 mensen omzoomde terrein deden schallen. Zij wensten namelijk ze kerheid, vroegen om een finishfoto, die Be heyt inderdaad als winnaar aanwees, op een banddikte gevolgd door Van Looy en als derde.de Nederlander Jo de Haan, die zowaar kans had gezien Darrigade te verschalken. Jan Janssen, scherp rem mend door die ondubbelzinnige zwieper, kreeg de zevende plaats toegewezen. Het betekende een sensationeel einde van een over het algemeen vrij vlak koersverloop. Trouwens, het beste bewijs hiertoe levert wel die massale eindsprint. Heèl lang duldden de grote favorieten ve lé uitlooppogingen. In de veertiende ronde kwam daar echter verandering in. Van Looy, Post en Poulidor nestelden zich toen aan de kop van het peloton, het tempo vloog omhoog, waardoor ook de aller laatste poging van de Ier Seamus Elliott én de Engelsman Tom Simpson plotseling minder allure kreeg. Nog in de voor laatste ronde beëindigde het peloton deze Britse aangelegenheid. Vier van de écht Nederlanders stapten vroegtijdig van hun fiets. Hugens en Zil verberg opende de rij: gezamenlijk von den zij het na elf ronden welletjes. Oor zaak: bij Hugens een lekke band, bij Zil verberg een breuk van pion 16 (een van dé tandjes in de derailleur), waardoor hij uit zijn evenwicht raakte, in botsing kwam met een Spanjaard en even later met die hobbelige en akelige kinderhoofdjes ken- nismaakte. Beiden liepen een zo groot tijdverlies op, dat zij het na twee ronden wel voor ge zien hielden. Het pechduiveltje sloeg ech ter nogmaals in het Nederlandse kamp toe, te weten in de dertiende ronde. Terwijl alle oranje-truien „van voren zaten", reed Ab Geldermans plat. Ook hij zag het nog even aan, maar keerde een ronde later in de Nederlandse cabine terug. Weer een omloop later volgde Dick Enthoven dit voorbeeld. Doodeerlijk gaf hij ais reden op: „Na 210 kilometer ging het niet meer. Op de „rotte" keien van de Louise-Marie werd ik uit de wielen gereden". Eerlijker kan het niet. Voor het overige rest ons slechts weinig te vertellen. De eerste werkelijk serieus lijkende ontsnapping geschiedde in de elf- de ronde, toen Anglade en Elliott het polo- ton dé rug toekeerden. Een ronde nadien breidde de Italiaan Zilioli de kopgroep uit tot drie man. Dit drietal bouwde een vrij comfortabele voorsprong van 1 minuut en 23 seconden op, die echter tijdens het ver dere verloop snel slonk. In de vijftiende kopgroepje in en voelde zich sterk genoeg om door te gaan, hetgeen het einde van Anglade en Zilioli inluidde, want alleen El liott kon zijn hoge tempo nog bijbenen. Totdat de vedettes ook dit tweetal tot de orde riepen. ütaar zoals gezegd, een outsider, en nog ypj een renner die pas een jaar geleden tot de Tijen der profs toetrad, doorkruiste ook hun plannen. Een teleurstelling voor de vele supporters van Rik, een dubbele voor hemzelf. Was het immers niet juist Beheyt die na veel gepraat mokkig toe stemde voor Van Looy te zullen rijden. Wat de Nederlanders betreft: Piet Da- men klasseerde zich nog als elfde, Peter Post als negentiende. Tot slot mogen van de uitvallers de namen van Bahamontes, Anglade (kramp), Wolfshohl, Altig (rug klachten), Manzaneque en Peres-Frances niet onvermeld blijven. De uitslag luidt: 1 en wereldkampioen Benoni Beheyt (Belg) de 278,8 km in 7 uur en 25 min 26 sec; 2 Rik van Looy (Belg) op 10 cm; 3 Jo de Haan (Ned); 4 André Darrigade (Fr); 5 Raymond Pou lidor (Fr.); 6 Gilbert Desmet (Belg); 7 Jan Janssen (Ned); 8 Franco Cribiori (It); 9 Jean Stablinsky (Fr); 10 Sigi Rens' (W- Dld)11 Piet Damen (Ned); 12 Louis Proost (Belg); 13 Michael Wright (G.B.); 14 Jacques Anquetil (Fr); 15 Robert Caza- la (Fr.); 19 Peter Post (Ned) allen in de zelfde tijd als de winnaar. Bijna ineengestrengeld flitsen Beheyt (rechts) en Van Looy over de eind streep. Favoriet der favorieten Rik II weet echter dat hij verslagen is, teruggewezen door een van zijn eigen knechten. Achter Van Looy De Haan, die als derde finishte, rechts daar naast Jan Janssen en geheel rechts ,yos>rag,p Darrigacf?, De Westduitse Ferrari-rijder Barth heeft zondagmiddag het Europese kampioen schap bergklim 1963 veroverd door een eerste plaats in de klim van Freiburg Schauinsland. Hij legde het 11,2 kilometer lange parkoers tweemaal af in de totale tijd van 13 min. 26,6 sec. en zracht z'n pun tentotaal daardoor op 35. De Duitser Hans Hermann werd met een Abarth tweede in 13 min. 29,6 sec. f De balans na de wereldkampioen schappen wielrennen 1963 ziet er als volgt uit: sprint: profs: Santé Gaiardoni (Italië), amateurs: Patrick Sercu (België), da mes: Salina Ermoleva (Rusland); ach tervolging. profs: Leandro Faggin (Ita lië), amateurs: Jean Walschaerts (Bel gië), dames: Beryl'1 Burton (G.B.); ploe gen: Rusland; stayers: profs: Leo Proost (België), amateurs: Romain de Loof (België); wegwedstrijden: ploegentijd rit: Frankrijk, dames: Yvonne Reyn- ders (België), amateurs Flaviano Vi- centini (Italië), profs: Benoni Beheyt (België). Van 19 tot 25 augustus zal het tennis- circus van Tony Trabert in Noordwijk zijn tenten opslaan voor het jaarlijkkse prof- toernooi. Duurde het toernooi in de voor gaande jaren meestal drie of vier dagen, dit jaar zullen de wedstrijden een volle week in beslag nemen omdat liefst veer tien profs naar ons land komen. Het zijn: Lew Hoad, Rod Laver, Ken Rosewali, Ashley Cooper. Mel Anderson, Alex Olmedo, Barry Mackay, Earl Bu- cholz, Andres Gimeno, Luis Ayala, Michael Davies. Kurt Nielsen, Robert Haillet en Frank Sedgeman. Voor de deelnemers aan de Holland- week II waren het zaterdag en zondag zware dagen. De stormachtige wind van windkracht zeven tot acht uit westelijke richtingen had het IJsselmeer bij Muiden veranderd in een kolkende binnenzee. Za terdag besloten de organisatoren alleen de Draken, RORC-jachten en ronde- en plat bodems te laten starten. Zondag kwamen daar de Flying Dutchmans, Finn,jollen en Pampussen nog bij. Een beslissing die lang niet door iedereen werd gewaardeerd. Ze ker niet door de zeilers die van deze wed strijd een lekgeslagen boot, een gebroken mast of afgescheurd tuig overhielden. De tweede boei van de baan een gijp- boei bracht een opeenhoping van om geslagen boten. Het Flying Dutchman- veld dat hier in plane doorkwam, werd in enkele seconden met vier schepen ver minderd. In de Finnjollen waren het zes boten, die in het grauwe IJsselmeerwa- ter verdwenen. Eén van de zeilers, die zonder moeilijkheden de finish bereikten, was Ben Verhagen in de Flying Dutch- manklasse. Achter de Duitser Kamerer kwam hij als tweede binnen en behaalde hierdoor in het eindklassement de hoofd- Prijs- j Andere zeilers van formaat, zoals de Noorse Olympische kampioen Peter Lun- de, Ulrik Jager, De Vries, de Zuidafri kaan Metcalfe en de Oostenrijker Aute- ried, kregen geen kans de finish te be reiken. Door omslaan of averij moesten zij naar de thuishaven worden gesleept. In de Finnjollen vormden zondag An dré Nelis, de winnaar van het Olympisch Brons, de Amerikaan Bob Andre, Wim Maarse en Tiemen Vries de kopgroep, di- België kreeg er op de eerste dag van de wereldkampioenschappen wielrennen'op de weg in Ronse een regenboogtrui bij. Yvonne Rëynders, de grote favoriete bij de dames, drukte inderdaad als eerste haar wiel over de eindstreep. Over de 65 kilometer en 600 meter, het parcours moesten de fietssters viermaal afleggen, deed het tamelijk frêle meisje 2 uur 3 minuten en 18 seconden, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 32 kilometer en 578 meter per uur. Haar landgenote Rosa Seis volgde op korte afstand. De Russin Aino Puronnen legde beslag op de derde plaats. De Belgische rijdster Marie-Rose Gail- lard, die vorig jaar in Salo de regenboog trui voor zich opeiste, strandde ditmaal in het zicht van de haven. Kramp wierp haar terug naar de tiende plaats. De einduitslag was: 1. en wereldkam pioene Yvonne Reynders de 65,6 km. in 2 uur 3 min. 18 sec. (gem. snelheid 32,578 km. per uur), 2. Rosa Seis (Belg.), 3. Aina Puronnen (Rusland), 4. Aimone Ele- geest (Belg.), 6. Ann Illingworth (G.B.), 7. Nina Briks (Rusl.), 8. Valentina Kirilo- va (Rusl.), 9. Elsy Jacobs (Lux.), 10 Ma- rie-Rose Gaillard (Belg.) allen in dezelfde tijd als de winnares. Aangezien de Nederlandse amateur- "crinters Piet van der Touw en Aad de isf zijn ontheven van hun contractuele ''•rplichtingen in Aarhus te starten zullen beide Nederlanders vanavond toch in het Olympisch stadion van Amsterdam kunnen uitkomen in de rëvanches van de wereldkampioenschappen. (Van onze speciale verslaggever) Zonder het van elkaar te weten vertolk ten Arie den Hartog en resenboogtrui-be- zitter tot zomer 1964, de Italiaanse „lief hebber" (Vlaamse benaming voor ama teur) Flaviano Vicentini, zaterdagmiddag rond half zes in het Belgische stadje Ron se twee uiterste uitingen van gevoelens. Vicentini straalde, zijn wangen ontvingen, zoals de gewoonten het in zijn zonnig land voorschrijven, de ene kus na de andere, want hij, 21 jaar geleden geboren in Grez- zano nabij Verona, mocht na 5 uur, 1(1 minuten en 20 seconden „pcdalercn", waarin de ragdunne tubes 196 kilometer en 80 meter wegdraaien, op de hoogste trede van het ere-schavotje stappen. Een cabine naast de druk doende en overgelukkige Azurri, waar inmiddels de nieuwbakken amateur weg-kampioen han den te kort kwam, zat Arie den Hartog diep voorovergebogen op een stoel; rond om hem heen bevonden zich de overige, voor het merendeel doodvermoeide Neder landers. Arie's blauwe ogen stonden vol bittere tranen, niet omdat hij als 19de en laatste drager van het oranje-tricot over de streep flitste, maar omdat hij, na de grote teleurstelling van vorig jaar in Salo. ook in België een keiharde morele opdof fer kreeg te verwerken. Halverwege de twaalfde en laatste ron de spatte Den Hartogs illusie op een hooggenoteerde nlaats als een geknapte ballon in d"!" "ermlinterde stukjes uit een. Op fr r - re helbng van de heu vel met de charmante naam van Louise- Marie, gelegen een kilometer voor de fi nish, waar de weg louter en alleen uit slordig gevoegde kasseien bestaat, sprong plotseling de Italiaan Vicentini uit het 19 man sterke peloton weg, om alsnog aan sluiting trachten te krijgen bij het voor ste tweetal, de zwoegende Westduitser Böl- ke en de hardnekkig kop wdigerende Huysmans. Attente Arie den Hartog, de helblonde tuinderszoon uit Zuidland, reageerde ogen blikkelijk, stond op zijn pedalen en. trapte zijn achterwiel scheef. Doorrijden stond onherroepelijk gelijk aan het snel leeglopen van de band, afstappen beteken de echter het einde van een lang gekoes terde wens: revanche voor de ongelukkige derde plaats in Salo, waar hij, zoals be kend, kort voor de eindstreep met zijn rechtervoet uit de toeclips schoot. Er rest te hem als keus slechts het eerste. Vicentini, al bij de allereerste ontsnap ping present maar daarna slechts een stil figuur, kreeg evenwel toch iemand anders in zijn kielzog, namelijk de Fransman Francis Bazire. Beiden liepen in korte tijd het leidende duo in, waarna Vicentini, dit jaar winnaar in liefst 15 coursen, als gezegd, in de spurt de grootste snelheid ontwikkelde. Bazire had evenmin moeite Bölke voor te blijven en de Duitser liet op zijn beurt weer Huysmans achter zich. En daarmee beleefde Ronse een andere tragedie. Een Belgische, preciezer uitge drukt. Want in de elfde en voorlaatste ron do kon diezelfde Huysmans nog met een zeer soepele draai van de pedalen een stevige voorsprong van 43 seconden op bouwen op de toen als nummer twee lig gende Nederlander Gerrit de Wit, die hij in de klim naar de tamelijk steile Kruis berg ineens had losgereden. Daarachter volgden 20 renners, maar die, zo mijmer den talloze Belgen langs de goed bezette route, lagen 1 minuut en 23 seconden ver wijderd van de fit lijkende én naar een zege strevende Huysmans. Maar de werkelijke en definitieve slag, zo bleek later, viel pas in de allerlaat ste ronde. De 22-jarige Winfried Bölke leidde deze feitelijk direct al bij het ingaan van de twaalfde omloop in. Bij de ere tribune demarreerde hij uit het peloton, bestaande uit 20 renners, onder wie Kar stens, Cornelisse, Den Hartog en Pieter- se, liep de leeggereden De Wit op het vlak ke stuk na de Kruisberg in en kreeg Huys mans even voor de heuvel Louise-Marie te pakken, op hetzelfde moment dat het in hoog tempo draaiende en klaarwakke re peloton De Wit opslokte. Luttele se conden nadien diende de latere winnaar zich aan: Vicentini sprintte weg in gezel schap van de Fransman Bazire, Den Har tog kreeg pech en de aanleiding voor zijn verdriet. Overigens behoort er nog een tragische noot bij dit relaas. Zijn naam: Gerrit de Wit, met Den Hartog (ja, vooral Arie wiens oranjetrui al na de tweede ronde bijna in iedere kopgroep was terug te vinden) en Jan Pieterse, ongetwijfeld bij zonder strijdlustig in deze zo levendige course, waarin onze landgenoten eigenlijk van het begin tot even voor het einde hebben gedomineerd. Volkomen afwezig tuurde Gerrit na af loop, gezeten naast de zwaar beproefde Arie, naar de grond. Zijn moeder streek hem opbeurend door het korte kapsel, zijn verloofde fluisterde hem iets toe. Gerrit vertoefde echter met zijn gedachten heel ergens anders. Hoogstwaarschijnlijk dacht hij weer aan Huysmans, die hem in de elfde ronde zonder meer was gepasseerd, simpelweg doordat de Nederlandse kam pioen op dat ogenblik elk brokje energie in zijn stevige body had verbruikt. Gerben Karstens daarentegen, eveneens veelal voor in de strijd, voelde zich, vol gens zijn eigen woordèn, nog zo fit als een hoentje. Waarom dan geen goud in plaats van een vijfde en van de Nederlanders beste plaats? „Je moet verschrikkelijk veel geluk hebben om kampioen te worden. Bovendien was ik als de dood zo bang voor die keien". Henk Cornelisse finishte direct na het achterwiel van Karstens (dus als zesde), de diep ontgoochelde Gerrit de Wit kwam als zeventiende binnen. Jan Pieterse als achttiende en Den Hartog als 19de. Van Dongen, die in de eerste de beste ronde op de beruchte en gevreesde klinkers een smak maakte en zijn terugkomst in het peloton niet veel later in rook zag op gaan door een massale valpartij, waardoor het smalle weggetje totaal werd geblok keerd, stapte na de doorkomst van de ne gende ronde af. Hij had toen een achter stand van 13 minuten op een kopgroep van 23 man, onder wie alle overige Nederlan ders. Inhalen, zo veronderstelde hij, lukt me toch nooit meerAls troost mag Leo van Dongen bedenken dat liefst 90 van de 142 coureurs, afkomstig uit 27 lan den, er eveneens vroegtijdig een punt ach ter zetten. De uitslag luidt: 1. Flaviano Vicentini (It) de 196,8 kilo meter (12 ronden) in 5 uur 10 min. 20 sec. (gemidd. 38.062 km. per uur) 2. Fran cis Bazire (Fr.), 3. Winfried Bölke (W.Dld.), 4. Jos Huysmans (Belg) allen in dezelfde tijd als Vicentini. 5. Gerben Karstens (Ned) op 28 seconden, 6. Henk Cornelisse (Ned.) 7. Paul Lemeteyer (Fr.), 8. Roger Swerts (Belg) 9. Julien Stevens (Belg) 10. Camille Vyncke (Belg) 17. Gerard de Wit (Ned). 18. Jan Pieterse (Ned.). 19. Arie den Har tog (Ned) allen in dezelfde tijd als Kar stens. reet gevolgd door de Engelsman Hard. De laatste bereikte al planerende de boei, maar besloot toen door te varen naar Muiden inplaats van zijn baan uit te zei len. De beide Nederlanders in de kop groep hebben het niet kunnen houden. Maarse sloeg om, kwam nog overeind en finishte op de zevende plaats. Tiemen Vries, favoriet voor de hoofdprijs, ging met averij voortijdig naar Muiden. In de stabieel Drakenklasse waren de moeilijkheden heel wat kleiner. Wim van Duyl was op beide dagen de grote ver liezer. Zaterdag kreeg hij eerst moeilijk heden met zijn leischootbeslag en zakte in de kruisrakken terug naar de derde plaats. Cor Groot won toen met ruim verschil ge volgd door Jan Bier. De laatste won zon dag duidelijk. Bij de eerste boei lag hij al voorop. In totaal behaalde Wim van Duyl de hoofdprijs. De uitslagen van de races die zondag werden gehouden luiden: Internationale FD-klasse: 1. Hans Kammerer (Did.), 2. Ben Verhagen, 3. Jan van Staveren, 4. Achim Kadelbach (Did),5. MullerSeegers (Did). Eindklassement: 1. Ben Verhagen 5161 pnt, 2. Jan van Staveren 3985, 3. Han Kammerer (Did) 3909, 4. Bilger (NZ) 3766, 5. Rappel (Did) 3166. Drakenklasse: 1. Jan Bier, 2. Wim van Duyl. Eindklassement: 1. Wim van Duyl 3790 pnt, 2. Jan Bier 3267 pnt. Pampusklasse: 1. Tjebbes, 2. Heineke. Eindklassement: 1. Sijtema 3255 pnt, 2. Heineke 2914 pnt. Int. Finnklgsse: 1. Bob André (V.S.), 2. Bob Maas, 3. Von AltSutterheim (Did.), 4. Nelis André (Belg), 5. Hans Sleeswijk. Eindklassement: 1. André Nelis (Belg.) 4706 pnt, 2. Maarse 4166 pnt, 3. Sleeswijk 4035 pnt, 4. T. H. Vries 3564 pnt, 5. Von Alt— Sutterheim 2319 pnt. Olympiajollenklasse: eindklassement: 1. K. F. Jansen, 2. Stellingwerf. Vrijheidsklasse: eindklassement: 1. Wil- lemsen 2846 pnt, 2. Koenders jr 2521 pnt. Het Nederlandse jacht Hestia, dat wordt gezeild door H. A. van Beuningen, blijft een geduchte concurrent in de internatio nale zeilregatta die rond het eiland Wight plaats vindt. Eindigde het Nederlandse schip in de eerste drie races op de tweede, tweede en eerste plaats, in de race van vrijdag bezette de Hestia de tweede plaats met een tijd van 12 uur 24 min. 40 sec. Winnaar werd in 12 uur 20 min. 16 sec. het Britse jacht Sunmaid IV van G. B. Bowles. De Nederlandse ploeg in de wielerronde van St. Laurent heeft dit Canadese evene ment succesvol afgesloten. De negende en laatste etappe van Shawinigan naar Que bec over 176 km werd gewonnen door Cees van Espen voor Coen Visser. In het eind klassement werd Haast eerste met een voorsprong van 2'/i minuut op Van Kreu ningen. Van Espen werd zesde en Visser twaalfde. De voor de Belgische ploeg rij dende De Waard bezette de vijfde plaats in de algemene rangschikking. Nederland won voorts het ploegenklassement voor België. Eindklassement: 1. Haast (Ned.) de 1580 km in 37.22.20, 2. Van Kreuningen (Ned.) 37.24.50, 3. Cubric (J.sl.) 37.27.0, 4. Holmes (G.B.) 37.27.50, 5. De Waard (Ned., Bélg. ploeg) 37.28.27 6. Van Espen (Ned.) 37.28.38. 12. Visser (Ned.) 37.30.18. Zaterdag bracht Coen Visser de achtste etappe van deze ronde op zijn naam. Hij legde de 168 kilometer van Jo- liette naar Shawinigan af in 4 uur 21 min. 26 sec. Jaap de Waard werd zesde. De tiende plaats was voorts voor Lex van Kreuningen en de elfde voor Cees Haast. De uitslag van de achtste etappe is: 1. Coen Visser (Ned.) de 168 km in 4 uur 21 min. 26 sec., 2. Kurt Schattelbaver (Oost.) 4.21.56, 3. Franz Intnaler (Oost.) 4.22.26, 4. John Geddes (G.B.) z.t., 5. Fran cis Blanc (Zwits.) z.t., 6. Jaap de Waard (Ned.-Belg.) z.t., 10. Lex van Kreuningen (Ned.) 4.22.34, 11. Cees Haast (Ned.) 4.22.35, 31. Cees van Espen (Ned. z.t. Vrijdag was het de beurt aan Cees van Espen om de ereronde te rijden. De Neder lander zegevierde in de zevende etappe, die werd gereden over een afstand van 235 km. Lex van Kreuningen werd tweede en Coen Visser vijfde. De uitslag van de zevende etappe was: 1. Cees van Espen (Ned.) 5.49.20, 2. Lex van Kreuningen 5.49.50, 3. Kurt Schattelbaver (Oost.) 5.50.20, 5. Coen Visser (Ned.) z.t., 9. Cees Haast (Ned.) z.t. Voor 't Nederlandse drafkampioenschap, dat op zondag 18 augustus op Duindigt wordt gehouden, zijn niet minder dan vijf tien paarden ingeschreven, waaronder Quicksilver S, Jour de Java. Kan Pom B, Montsecret, Le Montbeugnois en Vrijdag, welke laatste dit jaar nog niet in wed strijden is uitgekomen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7