Romeinen vinden afdoend middel tegen vliegen Frans te lijf dorp wilde agent na dodelijk schot Gaat Spanje zijn betrekkingen met Moskou normaliseren? Nummers van de bankbiljetten blijken deels bekend te zijn WERELDNIEUWS J CHEFAROX Van dag tot dag Experimenten op grote schaal in voorbereiding Doodstraffen voor zwendel in fabriek Volop genieten Brand en tumult tijdens klopjacht Ontwapeningsoverleg in Genève gestaakt De Engelse treinroof Speurtocht in kring rond Cheddington Frans vliegtuig bij landing verongelukt Naar paus Joannes genoemde vredes prijs ingesteld €)p de' <^Praatótcel Hood in ziekenhuis Maagklachten? DINSDAG 13 AUGUSTUS 1963 3 Geen geschikt forum voor gevoelig oost-west-overleg Tekening van kernstopverdrag trekt de aandacht 16 doden bij Lyon Volgens een posthuum gepubliceerd besluit Russische olie? I Ofschoon iedereen er wel van doordron gen is dat de situatie aan onze kust gedu rende het vakantieseizoen langzamerhand onhoudbaar is geworden door een achter blijven van de voorzieningen op het gebied van de strandontsluiting, zal men het er toch ook over eens zijn dat op dit knelpunt de grootste voorzichtigheid moet worden betracht met de keuze van de eventuele verbeteringen. Een al te radikale oplossing kan name lijk zeer schadelijke consequenties hebben voor de functie van het kunstrecreatie gebied, dat van Den Helder tot Hoek van Holland ruim honderd strekkende kilo meters gastvrij strand omvat met in de breedte een variërende strook duingebied daarachter. ETr is een uit Zandvoort stammend plan, een onafgebroken kustweg langs het ge hele strand aan te leggen. Dit idee van burgemeester Van Fenema, fantasierijk pionier op het gebied van de strandrecrea- tie, levert op het eerste gezicht tal van interessante mogelijkheden. Het heeft een soort van strategisch aspect zoals bij voorbeeld in de frontenoorlog via enkele smalle doorbraken een in de breedte uit waaierend voorterrein wordt veroverd, zonder dat de aanvallende legereenheid eerst afmattende en vernietigende gevech ten langs de hele verdedigingslinie van de vij-and behoeft te beginnen. Om tot de vreedzame strandgenoegens terug te keren, de Zandvoortse burgervader wilde door dit plan voorkomen dat de duinreep op al te veel plaatsen zou worden door broken door brede autowegen, wat inder daad een zeer nadelige ontwikkeling zou moeten heten, Maar daar tegenover staat, dat het strand door een ononderbroken kustweg als het ware zou „vollopen" gelijk een doorgeprikt luchtledig. In het eindverslag over de toeristenno ta heeft de vroegere staatssecretaris van Economische Zaken, daarin gesteund door de studiecommissie van het Nationale Plan zich tegen zo'n kustweg gekeerd onder het argument, dat de verscheidenheid van strandkarakter (drukke en rustige gedeel ten) zou worden genivelleerd. Thans wórdt op de drukste dagen slechts ongeveer 35 kilometer van de 110 kilometer lange strandstrook bevolkt, zodat men inderdaad van opeenhopingen moet spreken. Dat de ze opeenhopingen moeten worden uitge smeerd, is geen kwestie meer. Hóe dat moet gebeuren, is echter des te meer een probleem. Als men de verschillen van op- Vatting óp eenvoudige"v)ijzë"rhoèt''Wéë'rge- ven, zou men k^m^Yi^^geivdattde ene partij dat uitsmeren wil doen gebeuren tussen duin en branding, terwijl de ande re partij liever aan de landzijde van de duinenrij begint met spreiding en de mas sa via een groot aantal duindoorbraken en overgangen naar bepaalde stranddelen wil voeren. Het spreekt vanzelf dat deze twee meningen op een of andere manier te combineren moeten zijn. Méér kustboule- vards, zij het in afzonderlijke moten, zijn werkelijk nodig. Meer duinovergangen daarbij dus eveneens. Meer spreiding vóór de duinenrij (zoals de Staatssecretaris wil) zal moeten worden gecoördineerd met meer kustweg-stukken achter de duinenrij, zoals de Zandvoortse burgemeester wenst. Daaruit volgt, dat de duinovergangen geen autostrada zullen mogen worden, maar beperkte; voorzichtige toevoerslui zen, desnoods alleen voor voetgangers en fietsers. Grotere parkeerruimten vóór de duinenrij om het snelverkeer op te vangen en te transformeren in strandbezoekers per „pedes apostolorum" zullen daarbij nood zakelijk zijn. Dit probleem is hiermee niet omvattend bekeken, maar het is wel duidelijk dat men van overheidswege heel zorgvuldig te werk wil gaan met het kostbare en thans bedreigde goed van ons prachtige strand- gebied. Dat is in ieder geval bemoedi gend en geruststellend. Advertentie r t EX3BER-TS DRUM (Van onze correspondent) ROME. Naar het zich laat aanzien, heeft men in Rome een afdoend middel ontdekt om vliegen onschadelijk te ma ken. Door de eeuwen heen zijn deze insecten als zeer schadelijk beschouwd: zij veroorzaken het bederven van levensmiddelen en verspreiden boven dien allerlei ziekten. In Italië is men al lange tijd bezig hen te bestrijden. In de fascistische tijd werd een zogenaamde vliegenoorlog gevoerd, die echter door de vliegen werd gewonnen. Na de oorlog kwam het D.D.T., dat wel een einde maakte aan de activiteiten van de malariamug in Italië komt geen malaria meer voor maar op vliegen geen uitwerking bleek te hebben. Nu heeft men in het parasitologisch la boratorium van het Hoger instituut voor volksgezondheid in Rome 'n middel gevon den, dat vliegen onvruchtbaar maakt. Dit chemische produkt werkt zowel door be spuiting, waarbij het dus op het lichaam van de vlieg terecht komt, alsook wanneer het dier het in de maag krijgt, bijvoor beeld door van iets te eten. Bovendien gaat de sterilisatie van de ene vlieg op de andere over bij het paren. Stuntvrouw. Vastgebonden aan de vleugel van een vliegtuig, is de 33-jarige Engel se Lena Campbell zondagmiddag van de Britse plaats Lympne naar de Franse stad Montreuil gereisd. MOSKOU (AP) In de Russische stad Odessa zijn drie leiders van een 26 leden tellende organisatie veroordeeld tot de dood voor het vuurpeloton, omdat zij in een textielfabriek illegaal truien en ande re goederen produceerden, die zij vervol gens bij detaillisten aan de man brachten. De ter door veroordeelden zijn een in genieur en de hoofdboekhouder van de fa briek en een regeringsfunctionaris die van hen grote bedragen aan steekpenningen had aangenomen. Tussen september 1961 en april 1962 (toen de bende werd opgerold) zouden de mannen meer dan 100.000 roebel (99.000 gulden) hebben verdiend. De andere beklaagden werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van maxi maal 15 jaar. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS In het vredige dorp Hirson. in het departement van de Aisne, heeft een 53-jarige politie-agent zondagnacht een jongen van 19 jaar doodgeschoten. De agent is maandagmorgen door de rechter van instructie in Reims verhoord en daar na in hechtenis genomen, beschuldigd van doodslag. Het onderzoek wordt bemoei lijkt door uiteenlopende getuigenverklarin gen. Tegen middernacht zagen twee surveil lerende agenten op het dorpsplein, waar kermis werd gehouden, een 19-jarige jon gen gewapend met een mes ruzie maken met een voorbijganger. De agent Roger Gagy wilde tussen beide komen achtte zich bedreigd, trok zijn pistool en schoot. Dodelijk in de rug gewond stortte de jon gen neer. Hierop nam de menigte een dreigende houding tegen de agent aan. Deze nam de vlucht en verschool zich op de zolder van een huis naast het politiebureau, toebeho rende aan een vrouwelijke notaris die met vakantie was. Het zf.g er naar uit dat de opgewonde menigte de agent wilde lyn chen. De zolder, waar alle archiefstukken van de notaris lagen werd in brand gestoken. De zwager van de doodgeschoten jongen zette een ladder tegen het huis en klom vijf meter naar boven. Maar de ladder viel om en met een paar gebroken rib ben werd de man naar een ziekenhuis ver voerd. Inmiddels was de brandweer gealar meerd, die het vuur bluste en de agent uit handen van de menigte redde. Volgens de agent nam de jongen zulk een dreigende houding aan dat hij ver plicht was uit lijfsbehoud te schieten. Maar volgens getuigen zou er niets gebeurd zijn wanneer de twee agenten rustig tot door lopen hadden gemaand. Men zoekt nog naar de man die de zol der van de notaris in brand heeft gesto ken. De notaris, in haast gealarmeerd, is haar gehele archief kwijt en schat de schade op 1 15.000 In het laboratorium zijn proeven geno men met 5000 vliegen, waarvan er 4992 volkomen steriel zijn geworden. Men gaat nu experimenteren in een klein stadje ten zuiden van Rome, waar drie maanden lang in alle vertrekken van de huizen en ook rondom het plaatsje sui kerklontjes en andere zoetigheden zullen worden neergelegd, die worden bespoten met het betrokken chemische produkt. Dan zullen alle vliegen moeten uitsterven. Als dit gelukt, is het de bedoeling op één van de eilanden, waarschijnlijk op Ponza, de proef op nog grotere schaal te herhalen. Het uiteindelijke doel is in Italië alle vliegen te doen verdwijnen. Het middel heeft een zeer ingewikkelde naam oxyde van tri 1 aziridinil-fosfaat. De Romeinse geleerden noemen het kortweg Afoxide. Het is volkomen onschadelijk voor de mens en is, behalve voor vliegen, ook voor dieren ongevaarlijk. GENEVE (AP) De ontwapeningscon ferentie van 17 landen in Genève heeft gisteren besloten alle echte onderhande lingen op te schorten, in ieder geval tot het eind van het jaar. Er zal nog korte tijd tweemaal per week worden vergaderd, maar de bijeenkomsten zullen beperkt blij ven tot een „algemeen debat" en het op stellen van een rapport voor de komen de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties. Het was gisteren de eerste maal dat de conferentie bijeenkwam sedert het te kenen van het kernstopverdrag in Mos kou. De Amerikaanse en Russische voorzit ters waren overeengekomen dat de diver se voorstellen voor een verdere toenadering tussen Oost en West, die in Moskou naar voren zijn gebracht, alleen in algemene woorden kunnen worden besptok'efi. 'Maar dat zij niet vatbaar zijn voor onderhan delingen in Genève. De Amerikaan Stelle noemde als der gelijke voorstellen het uitwisselen van mi litaire missies, het vooruit waarschuwen voor grote troepenverplaatsingen, het in stellen van atoomvrije zones en een niet- aanvalsverdrag tussen Oost en West. Hij waarschuwde echter, dat al deze zaken op het ogenblik het onderwerp vormen van zeer gevoelig diplomatiek overleg binnen het Oostelijk en het Westelijk Blok, en dat ze nog niet rijp zijn voor een overeen komst. De Rus Tsaraphin was het met hem eens. Bij Flushing Meadows, in de Ameri- i den. De foto toont het terrein in aan- kaanse staat New York, wordt volgend I leg. In het midden staat het symbool jaar de wereldtentoonstelling gehou- van de tentoonstelling: een enorme wereldbol. MADRID (AP) Het Spaanse kabinet heeft in een zitting die zaterdagmorgen vroeg eindigde besloten over te gaan tot de ondertekening van het ip jvloskoy gesloten kernstopverdrag. Verscheidene splintergroepen in Ma drid, waaronder een deel van de Fa- lange-partij zelf, hebben geopperd, dat Spanje de diplomatieke betrekkingen met het Kremlin moet normaliseren, om een gunstiger positie aan internationale conferentietafels te verkrijgen. Officiële zegslieden zeiden gisteren ech ter, dat deze mogelijkheid „nog uiterst verwijderd" is. „Laat u niet door de jong- (Van onze correspondent) LONDEN Thans is bekend geworden, dat ongeveer de helft van de bij de trein roof buitgemaakte bankbiljetten nieuw was en daarom van weinig nut voor de bandieten, omdat men de serienummers kent. De serienummers zijn op grote schaal verspreid. De rest van de buit be stond uit oude, smoezelige biljetten, die voor vernietiging bestemd waren. Scotland Yard heeft in de afgelopen nacht meer dan 40 invallen gedaan in wo ningen van verdachte individuen in en rond Londen. Verder tracht de politie drie Ieren op te sporen, die drie weken gele den uit Dublin verdwenen en waarschijnlijk hebben deelgenomen aan de overval. Een van de mannen ontsnapte drie jaar gele den uit de gevangenis; men gelooft dat hij een periode bij de spoorwegen heeft ge werkt. De Ierse politie denkt, dat hij de leider was van drie bankovervallen in Du blin in de laatste twee jaar. Gerald MacArthur van Scotland Yard, die samen met een andere politieofficier PARIJS Op 15 kilometer van Lyon is gistermiddag het lijnvliegtuig Rijssel- Lyon verongelukt. Van de 12 passagiers en vier bemanningsleden overleefde slechts een 3-jarig meisje de ramp; haar toestand is ernstig. Een jongen die door brokstukken van de machine werd ge troffen kwam om het leven. Het vliegtuig was kort voor de land- ding in een onweersstorm geraakt. Het heeft kennelijk plotseling hoogte verloren en is eerst tegen de mast van een hoog spanningskabel gevlogen en vervolgens te gen een boom en een boerderij. Wrakstuk ken werden in de wijde omgeving ver spreid. Twee spelende kinderen werden licht gewond. de leiding heeft van het onderzoek, gaat er van uit, dat de buit zich nog binnen 50 kilometer van Cheddington moet bevinden. Hij denkt dat de bende gerekend heeft op een vlucht van maximaal een half uur vóór er alarm werd geslagen. In die pe riode zouden drie legertrucks met 110 post zakken maximaal 50 km hebben kunnen afleggen. De politie zoekt naar een leegstand ge bouw, groot genoeg om drie vrachtauto's te verbergen. Zij wijst er tevens op, dat de buit niet zo gemakkelijk te verbergen zal zijn. Het bankpapier moet een stapel vormen ter grootte van een telefooncel. ROME In het pas verschenen num mer van de „Acta Apostolicae Sedis" wordt een eigenhandig geschrift gepubli ceerd van wijlen paus Joannes XXIII waarin de overleden paus een stichting in stelt voor het verlenen van een naar hem zelf genoemde vredesprijs aan personen die zich onderscheiden door handelingen die de vrede en de broederschap tussen de mensen en de naties ten goede komen. De paus heeft zelf het statuut van deze stichting geschreven. De gelden die er voor nodig zijn, vinden hun basis in de 160.000 dollar van de Balzan-vredesprijs, die paus Joannes drie weken voor zijn dood ontving, en verder in persoonlijke schenkingen en legaten. De prijs zal eens in de drie jaar worden toegekend. De organen van de stichting zijn een raad van vijf door paus Joannes benoem de personen, met aan het hoofd de kardi naal-staatssecretaris, en een door deze raad te benoemen secretariaat. Australische Papoea's. De inheemsen zul len een meerderheid krijgen in de wet gevende raad van Australisch Nieuw- Guinea. Deze raad. die nu 36 leden telt onder wie 12 Papoea's wordt uitgebreid tot 64 leden, van wie 44 Papoea's. ste Spaanse beslissingen verleiden tot de mening, dat de kloof tussen Madrid en Moskou gemakkelijk kan worden over brugd"; aldtis een 'Vooraanstaand functio naris... 03UM .U „De beslissingen van het kabinet om Spanje bij het verdrag voor een kernstop aan te sluiten en Joegoslavië enige hulp te verlenen, hebben geen enkele politieke consequentie". Gevraagd naar de mogelijkheid van ernstige overweging van normalisering der diplomatieke betrekkingen met Mos kou zei een functionaris: „Wij hebben on ze normale betrekkingen met Mexico, een land dat ons naar alle maatstaven veel na der ligt dan de Sovjet-Unie, zelfs nog niet hersteld." (de diplomatieke betrekkingen met Mexico werden in de vroege dagen van het Franco-regime afgebroken). Politieke waarnemers in Madrid be schouwden echter de nieuwe publikatie van het. aan een Amerikaans blad toege schreven denkbeeld, dat Spanje Russische olie zou aanvaarden als vergoeding voor zijn nationale goudreserves die tijdens de burgeroorlog naar Rusland werden ge bracht, als een proefbalonnetje. Oorlog en vrede Zeven miljoen Nederlanders zijn op va kantiedrift geraakt. Vijf miljoen daar van blijven in eigen land. Ootmarsum weet er weg mee. Nu is dat niet zo ver bazend voor wie Ootmarsum en zijn lan ge lange historie kennen. Ergens in zevenhonderd was het al een stadje dat een eigen kerk had. In 1196 werd het grotendeels verwoest door ene Otto van Gelder die daarvoor speciaal he lemaal uit Gelderland was overgekomen. In 1314 kreeg het vergunning om jaar markten te houden, een vrolijke boel met. entertainment van zwaarddansers en speketers waarmee de OotmarSumse mid deleeuwers zich duchtig amuseerden. De nieuwe eeuw, die van veertienhonderd, werd binnengehaald met rechten en vrij heden om zich in een vesting te beman telen en te versterken. Ter bestrijding der kosten mochten de Ootmarsummers tol gaan heffen en weggeld vorderen van „beesten en allerhande vruchten", die Ootmarsum aandeden en d.e burgerij ging ijverig aan d.e slag. In 1405 al kon een bisschop van Utrecht dan ook opgewekt verklaren dat „die van Ootmarsum van hunne dorpe eene stad gemaket hadden". Maar van de tachtigjarige oorlog heb ben ze moeten merken dat-ie aan de gang was! Negenmaal werd de stad beschoten met zwaar geschut en kogels van wel 25 pond. Eén zit er nog altijd in de muur van de kerk, met het jaartal erop: 1597, daterend uit de veldslag van Prins Mau- rits. Eind zestienhonderd, kwam de bis schop van Munster nogal eens overge wipt, op „2300 peerden" nog wel liefst en hij bracht Ootmarsum niet veel. goeds. Na hem Overste von Woframsdorff en General Raubenhavpt, nare jongens die toeken bleven liggen in Ootmarsum, plun derden, zich lieten „inquartieren en de burgerhuysen beschadighden of geheel ra seerden". In die jaren sloegen de Oot- marsumers dan ook nog wel eens op de vlucht wanneer ze weer het geluid van naderende dragonders, ruiterij en militie signaleerden: om het even of het nu de Yorkse huzaren waren, 3000 man Engel se emigrantentroepen, uit Duitsland te rugtrekkende Franse legers of enige dui zenden Kozakken. Ze trokken het moeras in, richting Coevorden en keerden 's ande ren daags weer om de boel te redderen: de beschadigde, geplunderde, ontwijde gebouwen van hun stad. Jaja, Ootmarsum is oud. en weet weg met overvallen, langstrekkende troepen, legering van vreemden. Het schrikt dan ook geenszins wanneer anno 1963 driehon derd jongens een geweldig kamp opslaan in de directe omgeving, noch van twee honderd kinderen in Sprengendal, noch van de totaalsom aan loslopend voetvolk, gemotoriseerde eenheden en andere onder delen van het vakantieleger dat N.O.Twen te binnen is gerukt. Integendeel, het staat met een welkomstgroet op de lippen stram aangetreden langs de Marktstraat, de Divarsstraat, de Ganzenmarkt en het Kerk plein. Zomerhuisjes a.an de rand van gol vend gouden graanvelden biedt het aan, zonnebrillen, door de plaatselijke hout draaierij vervaardigde midwinterhorentjes en 'tuugkistjes, Ootmarsumse moppen en kopjes koffie in Het Twentse Ros en de Rozenstruik. Het V.V.V. treedt de vijand tegemoet met foldertjes en kaartjes: waar de vestingpoort zich bevindt, de Oostwal, de westwal en waar men een on belemmerd zicht heeft op de stad en hare ligging. Ootmarsum slaat niet meer op de vlucht, alleen voorraden in. Het weet er weg mee, het kan aan de invallen der zomerse toeristentroepen, opgewekt en commercieel bevredigend het hoofd bie den. Cri Stellweg TUSCALOOSA (AP) De negerstudent James Hood, die zijn studie aan de uni versiteit van Alabama heeft gestaakt, zal in een ziekenhuis worden opgenomen „voor een volledige rustkuur". Hood zei, dat hij aan de universiteit onder grote druk had gestaan, maar dat hij hoopt na zijn herstel zijn studie te hervatten. Weer op de zwarte weg. Een filmdocu mentaire over het in mei in Moskou ge voerde spionageproces. waarin de Rus Penkovsky ter dood en de Brit Wynne tot acht jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, is maandag in acht Moskouse bioscopen in première gegaan. De film, die een vertoningsduur van een half uur heeft en getiteld is „Weer op de zwarte weg", bevat o.a. beelden van het luis terstation waar indertijd uitzendingen van de geheime zender van Penkovsky zijn opgevangen. Geen bezoek, geen bloemen. 335 jaar na dat zij zijn omgekomen, zijn 12 matro- zijn zondag begraven op het oude marine kerkhof van Stockholm. Zij lieten in 1628 het leven toen het vlaggeschip van ko ning Gustaaf II Adolf, de Vasa. kapseis de tijdens zijn eerste reis. De stoffelijke resten van de matrozen werden gebor gen nadat het wrak van de Vasa was gelicht uit de modderige bodem van de Stockholmse haven. Burt Lancaster doet mee. De filmacteur Burt Lancaster heeft in Parijs verteld, dat hij 27 augustus naar Washington zal vliegen om daar de volgende dag deel te nemen aan de grote mars voor ras- sengelijkheid. Meteen daarna zal hij te rugkeren naar Parijs, waar gisteren de opnamen begonnen voor de film „The Train." Telstar II. De communicatiesateliet Tel star II is gisteren op even geheimzinni ge wijze weer gaan werken als zij bijna een maand geleden stil viel. Advertentie voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand Arme schapen. In de bergen bij de Fran se stad Grenoble zijn zondagavond 164 schapen van een kudde door de bliksem gedood. Vier dames. Vier dames in Evansville, in de Amerikaanse staat Indiana, hebben zondag bij het bridgen ieder dertien kaarten van een zelfde kleur in handen gekregen De kans dat dit gebeurt is één op 653.013.559.599. Oost-West. In het afgelopen weekeinde zijn vier Oostduitsers van 19 tot 21 jaar naar Beieren uitgeweken. Twee Oostduitse grenswachten namen de wijk van Oost- naar West-Berlijn. Dwaas. Twee Afrikanen uit Zanzibar, die zondag in Londen werden gearresteerd omdat zij elkaar met stukken hout be dreigden, verklaarden voor de rechtbank dat zij een nationale dans uitvoerden. De rechter sprak de beklaagden vrij en ver maande hen voortaan niet zo dwaas te doen. Aanhechting mislukt. De poging om de 3- jarige Gisele Solliec, wier beide voetjes op 4 augustus door een maaimachine af gesneden werden, haar voeten terug te geven, is mislukt. Chirurgen in Quimper- le (Bretagne) hadden de voetjes aan de benen gehecht, maar hebben ze nu weer moeten afzetten. Leninprijs. De 41-jarige Manolis Glezos, Grieks journalist en verzetsheld uit de laatste wereldoorlog, heeft maandag in Moskou de Internationale Leninprijs voor de vrede gekregen. Glezos is het vorig-jaar door de Griekse autoriteiten vrijgelaten. Hij had vier jaar in de ge vangenis gezeten wegens „samenwerking met een communistische spionage- groep." Glezos is lid van de linkse Ver enigde Democratische Partij (EDA). Eng. In Flims (Zwitserland) zijn gisteren 16 passagiers met behulp van een touw bevrijd uit de cabine van een kabelbaan die door de sterke wind ontspoord was en tussen twee stations was blijven ste ken.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3