Velsen had vorig jaar laagste groeipercentage sedert 1940 Fabrikanten tegen minimum verkoopprijs van makreel wiel BERMBEVEILIGING THANS ONVOLDOENDE NIEUWE VIERDEURS WAGEN DIERENTRANSPORT IN ZUID-AFRIKA DONALD CAMPBELL IN MOEILIJKHEDEN VOLKSWAGEN BREIDT UIT LANGS DE WEG GEVONDEN Herstel op groente en bloemenveiling Telstar woensdag naar Alkmaar Sport in IJmond Havenberichten Ongevallen met bromfietsen Hoe de duiven vlogen Maatregelen gevraagd INSDAG 13 AUGUSTUS 1963 5 Een vol-automatische CAMERA voor 99.— (AGFA ISOLY-MAT) bij Kennemerlaan 5 (bij de brug) AUTO- en SCOOTERRIJSCHOOL H. ANEPOOL Circus Bas neemt weer afscheid Examens „DRAAD" KOSTEN NIET VOLLEDIG Het jaar 1962 geeft bet laagste groeipercentage sedert 1940 van de bevolking der gemeente Velsen te zien, namelijk vorig jaar 0.91 en in 1940 0.23 percent. Het hoogste groeipercentage was in 1943 (29.29 percent). Op 31 december 1962 woonden in Velsen 66.913 mensen, namelijk 33.168 mannen en 33.745 vrouwen. Vergeleken bij het jaar te voren was dat slechts 606 mensen meer. Naar kerkelijke gezindte is de bevolking, in percentages uitgedrukt: rooms-katholiek 29.9, Nederlands hervormd 2i5.5, gerefor meerd 8.8, remonstrants 0 3, doopsgezind 0.9. evangelisch-luthers 0.8, oud-bisschop pelijk clericaal 3.1, overige kerkgenoot schappen 3 en geen kerkgenootschap 27,7. In Velsen zijn vorig jaar 476 huwelijken voltrokken. In 36 gevallen woonde alleen de bruidegom in Velsen, in 166 gevallen was alleen de bruid te Velsen woonachtig. Vorig jaar zijn in Velsen 31 echtscheidin gen ingeschreven, waarvan 15 van huwe lijken met een huwelijksduur van tien jaar en langer. Er waren in het begin van dit jaar te Velsen gevestigd: 62 geneeskundigen, 13 tandartsen, 6 vroedvrouwen en 6 apothe kers. Van de 12.136 gekeurde slachtdieren werden vorig jaar 661 (meest nuchtere kal veren en biggen) afgekeurd. Het aantal bezoeken aan de bioscoop was vorig jaar 135.869. Naar beroepstoneel gin gen 1.862 mensen kijken, naar amateur toneelgezelschappen 3.561; naar concerten respectievelijk 1.570 en 1.199. Revue, variété, cabaret, ijsballet en cir cus trokken 4.694 mensen. Advertentie Het ging gisteren voor de groenteprodu centen en -handel heel wat beter op de Be- verwijkske groenteveiling na een voor gaande week waar zij niet over te spreken waren. En hetzelfde kan worden gezegd met betrekking tot de bloemenveiling. Zo wel groente als bloemen werden vorige wgek immers doorgedraaid, zo slecht wa ren de prijzen voor de kwekers. Op de eerste dag van de nieuwe week ging het dan weer heel wat beter op de groenteveiling, bpeweL er toph.. ook weer het een en ander doordraaide. Maar men zag de spinazieprijzen oplopen tot 35 cent per kilo, een prijs die in weken niet be taald werd. Bloemkool was bepaald duur: hier ging de prijs omhoog tot 74 cent per stuk. De bonenhandel had voor deze streek een vlot verloop; tot doordraaien is het niet gekomen en bonen van goede kwali teit brachten het zelfs tot rond de 70 cent per kilo. Sla kon weer goed verkocht worden, al lagen de prijzen niet erg hoog: er werd tussen de 6 en 13 cent per krop betaald. Komkommers en tomaten haalden ook nu weer de prijzen van vorige week; zo gingen de komkommers voor 10 tot 20 cent per stuk en kwamen de tomaten tot 55 cent per kilo. Er waren weer heel mooie partijtjes pruimen uit de Betuwe, die vele grage kopers vonden. De noteringen waren gistermiddag andijvie 7-16, sla 4-13, spinazie 8-35, bos- peen 16-33, waspeen 10-30, snijbonen 42-73, sperziebonen 34-62, pronkbonen 29-49, pos telein 7-17, tomaten 33-56, komkommer 8-17, bloemkool 31-74. Wat de bloemenveiling betreft, hier was gisteren het verschil met een week ge leden wel heel groot. Toen kon men de bloemen niet kwijt en nu vocht men er als het ware om. Zo liepen de anjers in prijs op tot maar liefst 28 cent per stuk! Ook de rozen waren duur: ze deden tussen de 14 en 37 cent per stuk. De lelies beginnen nu los te komen, de rubrums noteerden nog rond de gulden per tak, met een hoogste notering voor extra zware takken van 1,27. Ook asters gingen vlot weg, namelijk tot ƒ0,65 per bosje; er was een behoorlijke aanvoer van. Telstar speelt woensdagavond om half zeven een uitwedstrijd tegen Alkmaar. Op dezelfde tijd komt een Telstar-combinatie in Heemstede tegen een RCH-combinatie in het veld. Zaterdag om zes uur komt een Telstar combinatie uit tegen een combinatie van DWS-spelers op Schoonenberg en zondag om half drie volgt dan op Schoonenberg een ontmoeting tussen Telstar en HVC. In een oefenwedstrijd heeft ADO ge wonnen van de Rotterdamse derdeklasser Hion. Na twintig minuten kon Duin de score openen. Van Tunen scoorde precies na een half uur een prachtig doelpunt. Bij een aanval van Hion beging back Welboren een overtreding. Uit de toegestane straf schop haalde Hion tot 21 op. Maar nog voor rust mocht ook ADO een strafschop nemen die Van Tunen benutte (3—1). In de tweede helft werd er wel aardig ge speeld maar doelpunten bleven achter wege. FOT"»-EXPOSITIE IN BEVERWIJK. In Wijk aan Zee heeft gisteravond bur gemeester J. G. S. Bruinsma. die vergezeld was van wethouder J. E. Gerritse. de foto tentoonstelling „Zie Gods Schepping" ge opend. Deze expositie, die in de gerefor meerde kerk aan de Julianaweg wordt ge houden, trok al direct veel belangstelling. Veraf sprak ds. J. Borghard. Betaald voetbal trok 72.548 en overige sportgebeurtenissen 22.237 mensen. Door de Velser-tunnel zijn sedert 1958 de volgende aantallen motorvoertuigen ge reden: 1958 - 4.960.000: 1959 - 5.512.000; 1960 - 6.462.000; 1961 - 7.231.000; 1962 - 8.334.000. Niet minder dan 90 percent van alle ver keer waarbij het Noordzeekanaal moest worden gepasseerd, ging vorig jaar door de Velsertunnel. De beroepsbevolking bestond aan het be gin van dit jaar uit 18.521 mannen en 4.331 vrouwen. Hiervan waren als arbeider (niet als landarbeider) werkzaam: 4.264 met een jaarinkomen van minder dan 3.750; 5.799 met een jaarinkomen van 3.750 5.500; 1.277 met een jaarinkomen van 5.5007.500 en 132 met een inkomen van 7.500 en meer. In „het particuliere" verdienden als „employé": 1.996 personen jaar 7.500 en meer; 2.015 personen 5.5007.500; 1.524 personen 3.7505.500 en 1.984 personen minder dan 3.750. Bij de spaarbanken in de gemeente Vel sen werd in 1962 ingelegd een totaalbedrag van 17.851.300 en terugbetaald werd in totaal 14.287.000. Dit alles en nog meer is te lezen in de zo juist verschenen „Statistiek 1962 van de Gemeente Velsen". 'Advertentie Gedipl. V.A.M.O.R.- en B.O.V.A.G.-instructeur TUINDERSSTRAAT 63 - RIJNSTRAAT 91 Telefoon 4565 Telefoon 6285 Wij lessen met Dauphine, Opel en Taunus vanaf 7. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Fleethorn van Vaenermeer; Baden, Halden; Cornelis Hout man, Swansea; Trim, Nordenham, erts voor IJmuiden; Prins der Nederlanden, Plymouth; Calanda, Lagos; Fritz Thyssen, Narvik: Christian Sartori, Montreal; Castor, Merikavia; Nova, Lon den; Jannie, Gruvon, hout voor Zaandam; At lantis ,Ala; Grebbestroom, Liverpool; Storaas, Port Arthur; Ellerbek, Archangel; Mare Altum, Liverpool; Confid, Rotterdam, voor IJmuiden; Hedwig Lunstedt, Norköping; Anneliese, Narvik. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Bina van Oslo; Arbon, Grimstad; Yewforest, Swansea; No- re, Vestervik; Yewhill, Swansea; Randfontein, Antwerpen; Renovatie, Mantyluoto, hout voor Zaandam. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Seawyf naar Noordzee, van Buitenhuizen; Puissant, Duin kerken; Stavenhagen, Antwerpen; Brinda, Lon den, walsmateriaal van IJmuiden; Waverstroom, Antwerpen; Elsa Essberger, Aruba; Hado, Rot terdam; Mytongate, Rotterdam; Lauriersgracht, Bremen; Neth. Coast, Rotterdam; Heimatland, Rotterdam; Phennian, Rostock; Aagtekerk, Bre merhaven; Deborah, Antwerpen; Tilly, Delfzijl, van Zaandam; Jonan, Londen; Alk, Wilhelmsha ven; Ubbergen, Klaipeda Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Basildon van Birkenhead: Sofia, Riga; Patria, Rotterdam; Ba sel, Moss; Chiron, Rotterdam; Severity, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Op de openbare vergadering van het bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten, die donderdag 22 augustus in Den Haag zal worden gehouden, komt de minimum verkoopprijs voor makreel ter tafel. De vereniging van Nederlandse visconservenfabrikanten heeft per brief het bestuur van bovengenoemd produktschap dringend geadviseerd voor de periode na 30 september aanstaande geen minimum verkoopprijs voor makreel vast te stel len. Geconstateerd wordt, dat de visconser- venindustrie in Nederland alleen maar in staat is bij schaarse aanvoeren hoge marktprijzen te betalen, als zij daarnaast bij grote aanvoeren in de gelegenheid wordt gesteld haar grondstoffen te kopen tegen prijzen, die beneden de minimum verkoopprijzen liggen. Tien jaar overleg heeft geen oplossing geboden voor de moeilijkheden van de visconservenindustrie. De kwalijke gevol gen hiervan worden het visserijbedrijf thans gepresenteerd in een sterk gedaal de belangstelling voor vis van de zijde der visconservenindustrie. Van de eertijds negentien op de verwerking van haring "en makreel ingestelde fabriekëfr Waren er eind van het vorig jaar nog slechts zeven over en sindsdien is het aantal vérder te ruggelopen tot vijf. Dit betekent, dat de opname-capaciteit der visconservenindustrie al zeer belang rijk is gedaald. Wil men een voortzetting van deze achteruitgang tegen gaan, dan is het allereerst noodzakelijk, deze indus trie in tijden van grote aanvoeren goed kope grondstoffen te bezorgen. Het kan niet worden ontkend, aldus de brief, dat in de periode van 13 maart 1958 tot 3 ok tober 1961, toen er geen minimum ver koopprijs voor makreel gold, de verwer king van makreel tot conserven sterk is toegenomen. Beliepen de aankopen in 1957 nog 3.957 ton, in 1958 steeg deze hoeveel heid tot 6.376 ton en in 1959 tot 9.615 ton. In 1960 beliep de verwerkte hoeveelheid makreel 10.238 ton en in 1961 zelfs 11.184 ton. Door deze ontwikkeling kwam de ma kreel in belangrijkheid voor de visconser venindustrie naast het artikel verse ha ring te staan, waarvoor in die jaren wel een minimum verkoopprijs van kracht was. Hieruit blijkt dus, aldus het schrij ven, dat het voor de grondstoffenpositie van de visconservenindustrie beter is geen dan wel een minimum verkoopprijs te hebben. Het bekende jeugdcircus Bas, dat aan een groot succes zijn nieuwe program- een groot succes zijn niuwe program ma vertoont, staat weer op het punt voor een jaar van zijn publiek afscheid te ne men. Vrijdag 16 augustus worden de laatste voorstellingen gegeven, welke nog onlangs met een prima nummer koord dansen werden gecompleteerd. Het enthou siasme waarmee de jeugdige artiesten bijzonder attractief programma verzorgen is al dikwijls omschreven, evenals de lof waardige bedoelingen, waarvoor dit alles geschiedt. Deze regels zijn dan ook niet bedoeld als een herhaald compliment, doch dienen slechts om er even aan te herin neren, dat een eventueel verzuimd bezoek nog slechts tot en met vrijdag kan wor den ingehaald. Avondmulo St. Augustinus Haarlem. Voor het eindexamen zijn geslaagd, diplo ma A: de dames: A. E. van der Aar. Heem stede; A. M. Cobeiens, Bloemendaal; M. J. A. L. Greuter en A. J. T. M. Holt, beiden uit Velsen; M. C. T. van Rooden en H. M. v. d. Zande, beiden uit Hillegom; P. C. G. van Galen, M. A. Huikeshoven. H. L. V. M. Vlek, M. J. G. Scholte, H. J. C. M. Bon, allen uit Haarlem" en de heren: L. G. A. Borgers, F. A. M. Buys, C. de Graaff, J. M. Huiberts. L. A. B. M. Koster, P. M. J. Koster, H. G. van Leeuwen. H. Maurits, H. J. van der Meij. C. A. M. Meyer, M. W. van de Moosdijk, J. P M. Paulen, A. T. S. Ruigrok, R. K. J. van de Sanden. J. P. A. Schavemaker, A. M Timmers. N. M. de Vries, P. A. Wijnen, allen uit Haarlem: F. H. Hess. Zandvoort, W. J. F. van der Hulst en T. M Smit. beiden uit Bloemen daal; P. H. T. P. Pijpers, Noordwijkerhout; A. L. A. Wisman, Heemstede. Diploma B: F. van der Kruyf. Hpemstede; J. L. van der Weyden, Velsen; G. E. de Wit, Haar- i lem. Daar de toekomst van de visconserven industrie in belangrijke mate afhankelijk is van de grondstoffenvoorziening, moet elke minimum verkoopprijs en dus ook die voor makreel met beslistheid worden afgewezen, zo besluiten de conservenfa brikanten hun brief aan het bestuur van het produktschap. In het bestuur van de stichting van de Nederlandse visserij kwam men tot de volgende voorstellen, die aan het bestuur van het produktschap zijn voorgelegd. 1. Continuering van de huidige minimum prijsregeling; 2. de verordening wederom een looptijd van een jaar te geven; 3. een groot deel der aanvoerders is echter voor verhoging van minimum verkoop prijs voor makreel tot 22 cent per kilo. Niettemin zou men een voorlopig akkoord voorstaan met handhaving van de ver koopprijs van 18 cent per kilo. De federatie van organisaties op het ge bied van de groothandel in be- en verwer king van vis, is principieel tegenstander van welke opvangprijs dan ook. Zij meent, dat het niet alleen voor de handel, doch ook voor de aanvoer beter is, geen mi nimum verkoopprijs vast te stellen. Een 38-jarige bromfietser uit Haarlem maakte gisteravond op de Parallelweg van de Heerenduinweg in Velsen een lelijke val, doordat hij slipte over een bus met verf, waarvan de inhoud over de weg was verspreid. De bromfiets en de kleding van de Haarlemmer werden beschadigd en hij moest ter plaatse door de ongeval- lendienst aan enige schaafwonden worden verbonden. Ernstiger waren de gevolgen van een te slordige inhaalmanoeuvre voor een 50-jari- ge loods uit IJmuiden, die des middags op de Zeeweg bij het passeren van een voor hem rijdende bromfietser met zijn voor wiel diens linkerbeen raakte. Beiden kwa men ten val. De loods moest met ernstig hoofdletsel naar het Antoniusziekenhuis worden overgebracht. Snelvlieger Van de postduivenhoudersver. De Snelvlieger te IJmuiden namen 175 duiven deel aan een wed vlucht van Tergnier af (325 km.). Gelost om 7.30 uur. Eerste duif van C. Zwanenburg om 11.9.5 uur, laatste prijsduif 11.44.19 uur. De generaal- kampioen van vorig jaar S. Voet faalde. Door de regen onderweg was de vlucht onregelmatig. Uitslag: C. Zwanenburg 1 3 31; W. Remmers 2 11; K. Klepper 4: B. Visser 5 7 13 16 17 22 28 29 30; F. Booy 6; C. Boender 8 19 25; E. Sloot 9; R Jung 10 20 23; J. Wijker 12 26 35; J. de Weers 14; P. Schelvis 15; A. v. d. Zee 18; H. J. Broek 21 32; H. v d. Wiele 24; Joh. Broek 27; A. J. Ham 33; F. de Boer 34. IJmpiden Van de postduivenhoudersvereniging IJmuiden te IJmuiden namen 45 duiven deel aan een wed vlucht van Tergnier af (325 km.). Gelost om 7.30 uur. Eerste duif van A. J. Waal om 11.23 uur, laatste prijsduif 11.58 uur. Uitslag: A. J. Waal 1 4: L. Sloot 2 8; J. Eelsing 3; G. v. d. Struik 5; H. Exalto 6; J. v. Opbergen 7; F. Piers 9. Oranje Nassau Van de postduivenhoudersver. Oranje Nassau te IJmuiden namen 49 duiven deel aan een wed vlucht van Tergnier af (324 km.). Gelost om 7.30 uur. Eerste duif van A. de Waard om 11.12.11 uur. Uitslag: A. de Waard 1 8; A. Broek 2: J. Rijs 3; Bruisschaart 4; J. Ulehake 5 7; P. Martens 6; J. de Weers 9; H. de Weers 10. IJmond Van de postduivenhoudersvereniging De IJmond (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen 40 duiven deel aan een wedvlucht van Noyon af (340 km.). Gelost om 6.15 uur. Eerste duif van Martens om 9.48 uur, laatste prijsduif 10.13 uur. Door de harde z.w.-wind in de rug bereikten de duiven een grote snelheid. De vlucht l%ad een snel verloop met praktisch geen verliezen: Uitslag: Martens 1 4 7 8; v. d. Zee 2; Koffeman 3 6; Antonis 5. Atoom Van de postduivenhoudersvereniging Het Atoom te Velsen-Noord namen 96 duiven deel aan een wedvlucht van Tergnier af (327 km.). Gelost tij dens zuidwestenwind om 7.30 uur. Eerste duif van D Stapper om 11.14 uur, laatste prijsduif 11.44 uur. Opnieuw was het slecht vliegweer voor de vogels, waarvan de eerste, door de strafte zuidwestenwind gedreven, een uurgemiddelde haalde van iets meer dan 87 kilometer. Was het weer minder buiig geweest, dan was de snelheid ook opgevoerd, doch de slagregens, die de vogels onderweg hebben getroffen, veroorzaakten een zeer nat dek, wat het vliegen bemoeilijkte. Ook nu was weer een outsider eerste om zelfs ook nog een tweede prijs in het totaal-klassement te winnen. Aan het eind van deze maand zal het seizoen voor de duivenliefhebbers weer tot het verleden gaan behoren. Een slecht seizoen ove rigens wegens de grote verliezen, die vooral in juli onder de oude en de jonge duiven zijn ge leden. Uitslag: D. Stapper 1 11; J. Stijnman 2; B. Schoo 3; F. Vos 4 10 13; K. Timmer 5 19; W. Schouten 6; Joh. Asjes 7 9; F. Abbink 8; L. Veldt 12 15; A. F. de Roos 14; D. van der Linde 16; F. van der Wiele 17; T. Lever 18. Bonte Duif De postduivenhoudersvereniging De Bonte Duif nam met 108 duiven deel aan de vlucht van Terg nier af. Eerste duif van A. Verduin om 11.12.53 uur; laatste prijsduif van J. Minneboo 11.46.45 uur. Uitslag: A. Verduin 1 17 20; Th. Dekker 2 11 14; A. Ulehaken 3 5 19: R. Schaper 4; E. Klinge 6 8 9 13 21; Sj. Heis 7 16; P. Verschuren 10; R. Middelkoop 12; J. Minneboo 15 22; J. Kaldebach 18. In een deel van de Nederlandse pers wordt thans weer eens de aandacht gevestigd op de onvoldoende beveili ging van de middenberm op de vaderlandse wegen. En inderdaad zijn in het verleden deze bermen fataal ge weest voor vele automobilisten. Bij een inhaalmanoeuvre raakten de wielen van hun wagens de berm van gras of zand en de poging om de auto terug te krijgen op het beton of asfalt mislukte in vele gevallen. De wagen stuit te op een oneffenheid, sloeg over de kop en tuimelde op de andere weghelft. Een slip bij grote snelheid deed vele auto's dwars door de berm jagen en de gevolgen van dergelijke „door braken" laten zich licht raden; eeti frontale botsing met tegenliggers op de andere weghelft (wellicht het meest fatale ongeluk dat een automobilist kan overkomen). HET IS DUS ZEKER NODIG dat er iets aan de beveili ging van de middenberm wordt gedaan. Maar dit is niet een probleem van vandaag of gisteren. Reeds jarenlang is men bezig zij het bepaald niet snel een juiste me thode voor beveiliging te vinden. Er bestaan namelijk ver scheidene manieren om de berm te beveiligen. Men kan het Duitse voorbeeld navolgen en lange stalen schuttingen in de berm aanbrengen. Het staal vangt de personenwagen bij een slip of een onjuiste manoeuvre op en zorgt ervoor dat de wagen „teruggekaatst" wordt. Overigens is het gewicht van een vrachtwagen voldoende om deze zogenoemde „leitplanken" te doorbreken. Boven dien kan een „teruggekaatste" wagen ongelukken op eigen weghelft veroorzaken. Ondanks het feit, dat de verkeers- deskundigen wel inzien nooit voor honderd percent de autowegen veilig te kunnen maken, is men in Duitsland tevreden met deze bescherming die inmiddels langs-dutzen- den kilometers wegdek staat opgesteld. a - DAN KAN MEN nog gebruik maken van het „olifants draad": stalen strippen die boven elkaar langs het wegdek of in de berm worden aangebracht. De personenwagen die vrijwel altijd onder een zekere hoek de berm inschiet wordt door de strippen die beperkt meeveren opgevangen en afgeremd. Het terugkaatsen op eigen weghelft wordt voor komen doordat de vaart van de auto wordt gesmoord. Er zijn nog andere methoden: een aarden wal, schut tingen van verschillende samenstelling en hoogte, een brede strook van rul zand. Maar het onderzoek naar een juiste en efficiënte beveiliging kost nu eenmaal tijd, ook al zou men geneigd zijn te denken, dat het onderzoek nu al lang genoeg heeft geduurd. Dit is niet het geval, want pas nu gaat onder andere de politie langs verscheidene rijkswegen in het bijzonder acht geven op de bermongelukken. In het onderzoek worden vooral betrokken de oorzaken van der gelijke ongelukken, waarbij ongetwijfeld vele fouten van automobilisten aan het licht zullen komen; zoals ondes kundig, gevaarlijk of onwetend rijden. DIT ALLES NOG afgezien van de enorme kosten die de installering van een beveiliging met zich mee brengt. (Voor beeld: een stalen afscherming zoals in Duitsland ge bruikelijk kost per meter ruim 26). Hoe het ook zij, de gerafelde heggen die thans sommige middenbermen ontsieren zijn onvoldoende. De gaten in dit struikgewas spreken voor zichzelf en zijn evenzovele waar schuwingen. Bovendien stellen de statistieken voorstanders van een solide bermbeveiliging in het gelijk. Op een Duits wegge deelte verminderde het aantal noodlottige bermongelukken na de installatie van een beveiliging in vier jaar tijds met bijna elf percent. Zelfs wanneer een wagen in botsing komt met een vangrail, dan blijken de aard van beschadi ging en verwonding belangrijk minder te zijn dan na een botsing met andere voertuigen of hindernissen. MAAR EEN BEVEILIGING van de middenberm vormt niet een volledige oplossing. Deze wordt misschien bereikt in een combinatie met een aantal voorschriften, zoals in- haalverboden voor zwaar wegverkeer op bepaalde weg gedeelten, een strenge controle op de geldende bepalingen, en een verkeersopvoeding gericht op correctie van een on juiste mentaliteit, die vele automobilisten helaas nog ken merkt. Om met een voorbeeld te besluiten: dan zou het wellicht niet meer voorkomen, dat chauffeurs de maximum snelheid van zeventig kilometer op de beruchte rijksweg bij Delft overschrijden. 3S2» Ford zal op de komende automobieltentoonstelling in Frankfort (van 12 tot 23 september) de Ford Taunus 12 M als een vierdeurs limousine presenteren. Deze nieuwe wagen is uitgerust met een viercilinder 40 p.k.-motor V 4. De vierdeurs Taunus is eveneens leverbaar in TS-uitvoering en vormt in Duitsland de eerste vierdeursauto in deze klasse. Een Britse automobielfabriek heeft onlangs enige van zijn serie-vrachtwagens zien gebruiken voor een bijzondere reis. In Zuid-Afrika besloot men drie nijl paarden over een afstand van 1.600 kilometer te trans porteren naar een plaats aan de oostkust, waar deze dieren thans niet meer voorkomen. Dit langste weg transport met wilde dieren leverde uiteraard veel moeilijkheden op. Om de drie uur stopte het konvooi om de begeleiders in de gelegenheid te stellen water over de nijlpaarden te pompen teneinde te voorkomen, dat de huiden zouden barsten. Bovendien hield men de dieren met behulp van kalmerende middelen onder controle. Donald Campbell zit in moeilijkheden. Niet alleen ver beterde onlangs' de Amerikaan Craig Breedlove het record, waar hij al jaren op zint, maar een hevige regenval heeft de baan voor zijn recordpoging in Australië onbruikbaar gemaakt. Het circuit dat met veel moeite en kosten op het Lake Eyre bij Adelaide klaar is gemaakt voor Campbells poging het wereldsnelheidsrecord te land te verbeteren, is twee maanden geleden bij een hevige regenval weggespoeld. Voorlopig is het Australische plan dus van de baan. Donald Campbell zwerft thans over de Amerikaanse Bonneville- zoutvlakten om daar een nieuw circuit te laten aanleggen. Dit najaar zou hij dan weer een poging kunnen wagen op deze zoutvlakten, die hij maar al te goed kent. De „goede" Bluebird wacht intussen in Australië tot zijn berijder een geschikte baan heeft gevonden. Overigens rest Campbell nog een troost: het record van Breedlove is niet erkend. y Volkswagen heeft het produktieprogramma van zijn fa brieken uitgebreid met enige nieuwe modellen. Bovendien heeft de fabriek voor alle modellen een prijsverlaging in gevoerd. Het middenklasse-programma gaat nu vijf typen omvatten: de VW 1500 Limousine, de VW Variant, de beide „S"-modellen van deze typen en de VW 1500 Karmann Ghia Coupé. De „S"-modellen van de „1500" en de „Variant" krijgen evenals de „1500 Karmann Ghia Coupé" een 54 p.k.-motor met twee carburateurs. De maximum snelheid van de ver schillende typen is daardoor ongeveer tien kilometer per uur hoger komen te liggen. Ook de bedrijfswagens ondergingen enige verbeteringen, waarvan de belangrijkste wellicht de bredere achterdeur is (zie foto). De achterruit werd eveneens breder, waardoor het zicht werd verbeterd. Bovendien worden de bedrijfs wagens met 1500 cc-motor afgeleverd (tegen meerprijs). Deze wagens bezitten een groter draagvermogen. De VW 1200 tenslotte heeft een stalen schuifdak gekregen, in plaats van het huidige dak van kunststof. Chrysler heeft bekend gemaakt, dat aan de kopers van Dodge vrachtwagens veiligheidsriemen zullen worden aan geboden. NSU zal op de Frankfurtse autoshow in september een wagen uitbrengen met een Wankelmotor van 500 cc., die de wagen een topsnelheid geeft van 160 kilometer per uur. In Duitsland is de Opel Rekord leverbaar met. schijfrem men en dubbel remsysteem. De koopprijs ligt dan hoger. In Engeland zal Chrysler binnenkort een nieuwe fabriek voor de bouw van dieselmotoren inrichten. De werkplaat sen zullen verrijzen in Darlington, in het noordoosten van Engeland. Stirling Moss heeft onlangs nog eens een rondje gereden op het circuit van Goodwoodwaar hij in het verleden ter nauwernood aan de dood ontkwam bij een ongeluk, dat een einde maakte aan zijn rennerscarrière. Ditmaal reed hij echter voor de camera'swant er komt een film over het leven van Moss. Alleen, hij moest zijn baard afscheren. TnnnniurinfïTiiniinnniinnnnnnnnnniii«MT(wnnnniinnnnnnnnnnniinnnnM""""""*""***"""""",""w"MW"Hwlllly>ll<wwww>lllw'>lwlwwwlw'wll'MM"'

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5