Zoon van Toon Hermans schonï scheidende Derksen bloemen Onnodig hinderen van Sterckx kon Gaiardoni weinig schaden Haarlems tweede tegenstander, 't Zuiden, telt enkele talenten Geen gemakkelijk begin voor Nederlanders Revanches wereldkampioenschappen in Amsterdam RCH contracteert Dahrs van Ajax Wedstrijden hadden vrij tam verloop Honkbal wedstrij d begint iets later tegenover Kea Liefst zes maal duel Duitsland-Rusland Zes van de tien kunnen winnen Tom Okker stond DINSDAG 13 AUGUSTUS 1963 9 Wieierminnenden kunnen vanavond van voortgezette programma genieten Goede prestatie van jonge Medisch advies Er was eens Lege handen Ontvoering Jan kón zich toen tenvolle gaan con centreren op de allerlaatste sprintnum mers in zijn geboorteland. Het bracht hem niet het gewenste succes. Debak ker klopte hem, zij het met niet al te groöt verschil. Maar ook de jury wilde Derksen niet met lege handen naar huis sturen. De heren klasseerden hem als eerste.Zelfs zijn eigen pro test veranderde daar niets meer aan. Willem II-Manchester U. wellicht in Rotterdam Loting Noorse speerwerper RCH blijkt lijn team toch nog te wil len versterken. Ondanks de reeds geslo ten transferperiode contracteerde de Ra cing alsnog Dahrs van Ajax. Dahrs kwam eerder uit voor Blauw Wit en SHS. Komende zondag, en wel om 2 uur, ont moet RCH op de eigen grasmat het Am sterdamse Ajax. Deze wedstrijd was reeds gepland voor de voorbije vorsttijd, maar de eredivisie-club zond toen een versterkt tweede elftal naar het Heemsteedse Sport park. De laatste wedstrijd van „good old" Jan Derksen in het Olympisch stadion in Amsterdam lokte maandagavond 17.000 wielerminnaars naar de traditio nele revanches van de wereldkampioen schappen wielrennen. En het werd een vrolijke avond voor de Nederlandse sprintveteraan, die vele vriendelijke woorden te horen kreeg, cadeaus in ont vangst mocht nemen en tot slot zelfs een ritzege ten geschenke kreeg! In de eer ste van de vier ritten voor profs name lijk kwam Derksen heel duidelijk in tweede positie over de streep na de Belg Debakker, maar de jury verklaarde hem tot winnaarEn het publiek, dat nog maar kort tevoren Derksen hartelijk had toegejuicht, begon toen heel hartstochte lijk te fluiten. Alsof Jan Derksen er ook maar iets aan doen kon. Het was overigens niet het enige incident tijdens deze vrij tamme revanches. Want in de laatste rit van de prof-sprinters werd wereldkampioen Santé Gaiardoni overi gens onbetwist de sterkste van het vier tal twee keet dusdanig gehinderd door de Belg Sterckx dat de jury besloot de rit over te laten rjden. Daar kwam overigens niets van, want nauwelijks was deze be slissing bekend gemaakt of de wolkenmas sa boven het stadion ontlastte zich van een bui waardoor er meteen een punt achter het programma kon worden gezet. Dat wilde zo veel zeggen dat de sprint niet werd overgereden Gaiardoni was overigens met twee ritzeges toch al win naar en dat de wedstrijd voor profes sional-stayers een avond werd verscho ven. In plaats van 75 kilometer zullen de profs dan 125 kilometer rijden. Ook bij de amateursprinters was er wei nig spanning, omdat de Belgische wereld kampioen Patrick Sercu zijn enorme vorm van Rocourt bleek te hebben behouden. In de eerste rit kon hij gemakkelijk de Ne derlanders Redeker en Van der Touw naar de lagere posities verwijzen en ook in de finale de Zuid-Afrikaan Marx won zijn rit tegen Nolten en De Graaf bleef Patrick heer en meester, daarbij de pitti ge Marx naar de tweede en Nolten, die via de herkansing in de finale was geko men, naar de derde plaats verwijzend. De prof-achtervolgers heden slechts twee ritten, omdat Nijdam op medisch advies slechts één keer op de baan mocht komen. Het nummer werd derhalve gesplitst in een herhaling van de „kleine" en de „gro te" finale van Rocourt. Nijdam-Fornoni was overigens een spel van kat en muis, waarin de Nederlander de kat was: 6 min. 38,8 sec over 5 kilometer tegen de Italiaan 6 min. 42.9 sec. Post nam voorts revanche op wereld kampioen Leandro Faggin, die hij lang zaam maar zeker een achterstand opdrong in een uitermate spannende rit. De 6 min. 32,1 sec van Post (Faggin 6 min. 32,3) dwong destemeer bewondering af, omdat de Nederlander nog slechts een dag tevo ren de rit om het wereldkampioenschap op de weg (282 kilometer) in Ronse had ge reden Ook de ploegenachtervolging bracht een Nederlandse overwinning. Oudkerk, Schuu ring, Nikkesen en Koel bleven de de Duitse ploeg, die tweede werd in de strijd om de regenboogtruien, duidelijk voor. in een rit over 4 kilometer: 4. min.. 43,4. sep ,teg£n, A min. 45,6 sec. De 21-jarige Romain Deloof, in Rocourt 's werelds sterkste amateur-stayer, gaf de Nederlandse toeschouwers een duidelijke demonstratie hoe hij nu wel precies de re genboogtrui in zijn bezit had gekregen. In 4de positie gestart wisselde de Belg al na R van de 50 te verrijden ronden met de Zwitser Luginbühl van kopplaats. De overige tijd vulde Deloof slechts met het gestadig uitbreiden van zijn voor sprong. Op de helf van de race dubbelde hij de toen als derde voortrazende Buis. Luginbühl stond eenzelfde lot te wachten, doch capituleerde pas 7 ronden voor het einde. Zijn taai verzet maakte deze race nog enigszins interessant. Om nog even op de sprint terug te ko men. Na de dubieuze zege van Jan Derk- Woensdagavond wordt de serie ontmoe tingen om de Kunstlichtbeker in het Haarlemse Pim Muliersportpark voortge zet met de honkbalwedstrijd Haarlem Het Zuiden. In verband met het televisie programma over honkbal dat tussen half acht en acht uur wordt uitgezonden begint de wedstrijd om half negen. De tweede tegenstander van het Haar lems team in de serie om de Kunstlicht- beker is een ploeg uit het zuiden. In de provincie Noord-Brabant wordt overal gehonkbald, al jaren lang. Dat deze zo mersport daar nog niet zo populair is als in het westen van ons land heeft diverse oorzaken. Vooral de grote afstanden die de teams moeten afleggen om hun uit wedstrijden te kunnen spelen, jagen de kosten voor de zuidelijke verenigingen hoog op. Bovendien is het bijzonder moei lijk een geschikte coach te vinden. Men was afhankelijk van „immigranten". Een van deze oudhonkballers die in Noord- Brabant kwam wonen de oud-Amster dammer Jan Sybille smaakte vorig jaar het genoegen zijn vereniging PSV naar de eerste klasse te zien promoveren. In PSV 'was Herman Muller (ex-Volewijckers) ja renlang werper. Deze winter besloot men de talentvolle Richardson als werper op te leiden en het lukte: PSV draait goed mee in de een na hoogste afdeling van de KNHB. Er zijn meerdere teams in het zuidelijke rayon maar deze spelen nog geen voor aanstaande rol. Dat er echter ook daar talenten aanwezig zijn bleek overduide lijk in de onlangs gehouden jeugdkam pen. Er was zelfs een knaap in dat kamp die zo hard kon gooien, dat er onder zijn clubgenoten niet een speler bereid was als catcher te fungeren. De Haarlemse coaches Hoogenbos en Wille hebben in het Haarlems team een aantal eersteklassers in de begin-opstel- ling gezet. Deze luidt: werper: Paalman (HCK), catcher: Ausma (Schoten), binnen velders: Tel (SC Haarlem), Robert Maat (HCK), Kroder (EDO), en Kops (EHS). Buiten velders- Talens (HHC), Molleman (EDO) en Kruithof (HHC). Relief-pitchers zijn Zijlstra (Schoten) en Terneuzen (EDO). In vde dugout zitten verder: Beidschat (EHS), Möllman (HCK), Boudewijn Maat (Schoten) en De Groot (Schoten). Het zuidelijk team zal door de coaches Van Gulik en Compaan worden gekozen uit: werpers Richardson (PSV), Monaco (PSV) en Rijnberg (Hazenkamp), catchers: Braun (Blue Lions) en Seyden (Hazen- kamp), binnenvelders. De Clercq, Muller, S. Meyer. Campbell, Berkel (allen PSV) en Vermeulen .(Hazenkamp). Buiten velders: Vonk (DVS), Van Leest en Gatzen (OSOS). Nog vormt Jan Derksen (midden) de uitzondering in dit rijtje. Zowel Piet Moeskops (links) als Arie van Vliet behoort niet meer tot de actieve ge neratie van sprinters. Maar ook voor Jan breekt dat tijdstip binnenkort aan. sen zelfs zijn vrouw schudde heftig van nee toen haar man winnaar werd ver klaard won Gaiardoni van Sterckx en Derksen en tot slot liet hij in deze matches a trois ook Derksen en Debakker nog zijn rug zien. Hij was toen met twee overwin ningen al winnaar voor Debakker en Sterckx die al vijf punten op hun naam hadden en voor Derksen met zes punten. Het zou wel zo prettig zijn geweest als Gaiardoni's grote rivaal Antonio Maspes ook naar Amsterdam was gekomen, maar de man die al zes keer wereldkampioen werd liet het afweten. Toen hem een con tract werd aangeboden, waarin hem min der werd geboden dan de nieuwe wereld kampioen wenste hij niet te starten voor dat hem een gelijke premie werd beloofd. Maar die belofte bleef uit en dus ver scheen hij niet bij de afscheidsritten van Jan Derksen. Jammer, want juist dat duel tussen deze twee vijanden op de wieler baan had wat meer fleur en spanning kun nen geven aan dat laatste wielerprogram- ma-met-Jan-Derksen in Amsterdam. Vijf kanshebbers voor de titel bij het dames-enkelspel. Het zijn v.l.n.r. Pa- ttjcio van der Heuvel, Ap.jp. Lep outre, mevrouw E. de Jong (kampioene van o vorig jaarmevrouw Jenny Ridderhaf en Trudy Groenman- Een stormachtige zuidwester heeft maan dag op de eerste dag van de nationale tenniskampioenschappen op de Mets-banen in Scheveningen kat-en-muis gespeeld met de ballen. Lobs zeilden uit, dropshots kwa men er net niet of juist zo ruim dat zij geen effect meer hadden, drives langs de lijnen kregen vaak net een duwtje naar buiten. Maar de grootste vijand van de „na- tionales", de regen liet zich niet zien en zo kon de wedstrijdleiding het gehele pro gramma van 72 partijen afwerken. Grote gebeurtenissen hebben zich niet voorgedaan. Bij het heren-enkelspel kwa men de acht geplaatste spelers niet aan bod en bij de dames, waar dat wel het geval was, deed zich geen enkele verras sing voor al scheelde het in de partij van Hennie van Rijn tegen Tom Okker's zus je Kea niet veel. Kea Okker won de eerste set met 8-6 en narn in de tweede via 2-0 de leiding met 5-2. De grotere routine van mej. Van Rijn, die in enkele games met een sterke ser vice het initiatief overnam, gaf echter op het kritieke moment de doorslag. Zij haal de op tot 5-5 en 6-6, kwam nog een keer achter op 7-6, maar won toen vlot 9-7. Na de pauze kon Kea Okker, die door kramp werd geplaagd, geen tegenstand meer op brengen: 6-1. In het gemengd dubbelspel stonden broer en zus Okker tegenover elkaar. Tom speel de met mej. Trudy - Groenman en Kea rtlef Van Tóón. De combinatie Groen- mans-Tom Okker won met 6-2, 6-0. Kleinkunstenaar Toon Hermans ziet graag een goede wielerrace maar het neusje van de zalm beschouwt hij toch wel een wedstrijd waarin Toon de ver richtingen van zijn grote vriend en (nog) Nederlands oudste actieve sprin ter, Jan Derksen, kan aanschouwen. In het Amsterdams Olympisch stadion stonden maandagavond de revanches van de wereldkampioenschappen op het programma en natuurlijk ontbrak ook veteraan Derksen niet op het appel. Maar Toon Hermans speciale plaats bleef onbezet. Een voorstelling voerde hem naar Scheveningen. imortss TRfii Ijh Jammer1 voor Toon, jammer ook voor Jan, want de 44-jarige kalende Amster dammer zou voor het laatst het hem zo geliefde volk op de tribunes zijn nog steeds niet te verwaarlozen capa citeiten voorschotelen. Een bezigheid die echter een proloog kende: het officiële gedeelte van Derk- sen's afscheid op de betonbaan van het Olympisch stadion. In het excellen te gezelschap van de 5 aanwezige we reldkampioenen Santé Gaiardoni, Le andro Faggin, Leo Proost, Patrick Ser cu, Ramoin Deloof en Post en Nijdam reed hij een ereronde. Het ovatio nele applaus van de 17.000 bezoekers gold voornamelijk hem. Maurice Hermans biedt namens zijn vader Jan Derksen een krans aan. doch slechts met de grootst mogelijke liefde zijn sport bedreef. Als blijk van diepe waardering schonk Bessem de man die zoveel sprintnummers een apart cachet had gegeven een gouden polshorloge. Dr P van Dijk vertegenwoordigde de KNWU en vandaar de opmerking in zijn afscheidsrede: „Jammer Jan, dat je weggaat op een moment dat je opvolger zich nog niet heeft aangemeld.' Toon Hermans, die dit alles zo dol graag zelf had willen beleven, stuur de een uitstekende remplagant: zijn 14- jarige zoon Mauricè Hermans, meege komen met mevrouw en zoon Derksen. Hoogblonde Maurice had van zijn va der de instructie gekregen „good old" oom Jan een krans om de schouders te hangen. Zijn zoon kweet zich in het bijzijn van al die duizenden nieuwsgie rigen zonder een spoortje nervositeit van zijn taak. Derksen hield zijn antwoord aan de summiere kant. Hij wilde zowel het Olympisch stadion als de KNWU slechts bedanken voor die mooie samenwerking die hem, volgens zijn eigen woorden, mede had geholpen zich zo lang aan de top te kunnen handhaven. Maar nog kon Jan Derksen zijn krach ten niet meten met snelle sprinters als Gaiardoni of Debakker. Teruggeroepen op het smalle platform had stadiondi recteur D. J. Bessem moeite zijn ont roering te maskeren toen hij de klas se-sprinter van weleer een man noem de die maar zelden over geld sprak Willem II en Manchester United hebben in principe overeenstemming bereikt over de data waarop zij in de eerste ronde van het Europese voetbaltoernooi voor beker winnaars tegen elkaar zullen uitkomen. De eerste wedstrijd wordt waarschijn lijk op 25 september in het Rotterdamse Feijenoordstadion gespeeld. Voor de re turn is voorlopig 15 oktober afgesproken Chef d'équipe dr. Dokkum zat er werke lijk mee in. Skiffeur Rob Groen in de se ries tegen wereldkampioen Ivanov, de Ne- reus-twee-met-stuurman tegen wereldkam pioen Neuss-Jordan, de dubbeltwee-Alwin- Van der Togt tegen Rusland en Duitsland, die het vorige jaar bij de strijd om de we reldtitels in Luzern winnaar van het zil ver en het brons waren. Een gemakkelij ke taak had de Nederlandse chef d'équipe niet, toen hij de resultaten van de loting voor de Europese roeikampioenschappen 1963 aan de mannen, die op het Bagsvard- meer nog ijverig aan het trainen waren, moest overbrengen. Berustend stelde hij vast: „Misschien is het maar beter zo. Nu weten ze meteen, waar ze aan toe zijn. Zelden zal een loting voor Nederland zo ongunstig zijn uitgevallen, als die van de Kopenhaagse titelwedstrijden, die don derdag beginnen. Toch waren er tenminste nog enkele lichtpunten. De gestuurde twee van Triton bijvoorbeeld zal het in zijn se rie opnemen tegen Noorwegen, Polen en Hongarije, geen ploegen van groot for maat. Voor de twee zonder stuurman, ge vormd door Boelen en Enters, behoort een overwinning in de serie en dus direct een finaleplaats niet tot de onmogelijk heden. Noorwegen, Polen en Hongarije zijn tegenstanders, waartegen de Willem- 3-ploeg lang niet kansloos is. Nederland mag dan geen geluk hebben gehad, Duitsland en Rusland hebben uitge sproken pech. In zes van de zeven nummer lootten de ploegen van beide sterke roei- landen in dezelfde series, waarbij nog kwam, dat in al die gevallen de ploegen in een aan elkaar grenzende baan moeten roeien. De theoretici, met voorliefde voor de kansberekening, hadden maandag in de Deense hoofdstad al uitgerekend dat het een kans van één op vele miljoenen is ge weest Donderdag zullen de gevechten op het Bagsvard-meer, waar de bulldozers juist hun laatste werk hebben gedaan, losbar sten. Ontstellend zwaar zal het worden, want de baan is bijzonder slecht. Op de 1000 meterlijn, waar de wind plotseling vat op het water krijgt, zal het uiterste van de stuurlieden worden gevraagd. Zo moeilijk zijn de omstandgheden, dat FISA-president Thomas Keiler maandag avond bij de loting de vertegenwoordigers van de deelnemende landen nog ernstig waarschuwde en vaststelde, dat de ploe gen op deze moeilijke baan niet te veel kunnen trainen. Het is niet het enig probleem, want de organisatoren hebben in allerijl leden van Deense verenigingen gemobiliseerd, die moeten voorkomen, dat de boten na de finish vastlopen op de beschoeiing aan het einde van de baan. Nog geen vijftig meter uitloop hebben de boten. In 1957, in Duisburg, is officieel tijdens het FISA- congres vastgesteld, dat de banen, waar op Europese kampioenschappen worden gehouden, zeker een uitloop van honderd meter moeten hebben. Bijzonder vreemd, dat de toch o zo precieze Zwitser Thomas Keiler toen de tekeningen van de baan hem lang geleden werden voorgelegd, over dit belangrijke punt zijn veto niet heeft uitgesproken. Vier met stuurman (17 ploegen): 1ste serie: Frankrijk, Ver. Arabische Republiek, Denemarken, Tsjechoslowakije en Zwit serland; 2de serie: Nederland (Triton), Hongarije, Polen en Noorwegen; 3de serie: Duitsland, Romenië, Rusland en Oosten rijk; 4de serie: Zweden, Finland, Joego slavië en Griekenland. Twee zonder stuurman (11): 1ste serie: Italië, Engeland, België en Roemenië; 2de serie: Oostenrijk, Finland, Polen en Ne derland (Willem III); 3de serie: Rusland. Duitsland en Denemarken. Skif (14): 1ste serie: Rusland (IvanOv), Tsjechoslowakije (Andrs), Duitsland (Le- bert) en Nederland (Rob Groen-Aegir); 2de serie: Zwitserland, België, Finland, Bul garije en Noorwegen; 3e serie: Ver. Arabi sche Republiek, Polen, Roemenië, Dene marken en Engeland. Dubbel twee (13): 1ste serie: Frankrijk, Tsjechoslowakije, Polen en Denemarken; 2de serie: België, Nederland (Alwin—Van der Togt), Rusland en Duitsland; 3de serie: Zwitserland, Engeland, Noorwegen, Ame rika en Roemenië. Twee met stuurman (14): 1ste serie: Oos tenrijk, Nederland (Nereus), Duitsland en Rusland; 2de serie: Griekenland, Ver. Ara bische Republiek, Roemenië, Zwitserland en Joegoslavië; 3de serie: Denemarken, België, Polen, Frankrijk en Finland. Vier zonder stuurman (15): 1ste serie: Oostenrijk, Zweden, Finland, Zwitserland en Rusland; 2de serie: Engeland, Roeme nië, Denemarken, Polen en Italië; 3de se rie: Joegoslavië, Duitsland, Noorwegen, Hongarije en Frankrijk. Achten (12): 1ste serie: Japan, Tsjecho slowakije, Oostenrijk en Engeland; 2de serie: Ver. Arabische Republiek, Duits land, Rusland en Polen; 3de serie: Frank rijk, Joegoslavië, Denemarken en Zweden. Het Criterium der 4-jarigen, dat dins dagavond (7 uur) in het sportpark in Hil versum wordt verreden, telt van de tien deelnemers niet minder dan zes kans paarden. Volgens de papierenberekening heeft Amad Kinley de beste kansen, maar worden die afgemeten tegenover de kUsse van Astyanax dan gaat de voor keur naar deze broer van Theo Messidor. De derde gegadigde is de sterk verbeter de Abdullah Hanover en de mogelijke outsider Ammettiena van IJmuiden. Het internationale nummer kan een prooi worden van Zalkestis, die een lan gere adem heeft dan Yostra en Wendy Hollandia. Outsider is Vitalis. Ook het nummer voor 2-jarigen kunnen de jonge trainers Van Leeuwen op hun debet schrijven met C Alkestis, die daartoe Con Brio en Christina Mac moet slaan. Out sider is de vooruitgaande Conchita Six. De derde zege kan dit entrainement boeken met Adeltraut M, die in de twee de afdeling van de Pakistan-prijs in een groot veld Astra T en Argus D de baas moet blijven. Een mogelijk outsider is Axworthy B. In de eerste afdeling zal de voortreffelijke Barry Williams bij een repetitie van zijn laatste verrichtingen gemakkelijk kunnen winnen van Arnol- dus en Asilverno. Outsider is Amphion. Ook de 3-jarige Bram Williams be heerst in de Oostenrijk-prijs het beeld. De concurrentie komt van Black Lady en Baronesse Hollo. Na een serie goede ver richtingen krijgt in de Polen-prijs Yvonne Magowan haar kans op een vierde seizoen zege, zij het onder ernstige bedreiging van Zelda's Happiness en Yemen. Tenslotte zal in de Roemenië-prijs Zarak de favoriet zijn, gevolgd door de in grote vorm lopende Yellowbird, die in de 2400 meter lange afstand vermoedelijk een te zware opgave zal vinden. De overige niet te onderschatten rivalen zijn Zion B en Zahir B. Terje Pederson, een 20-jarige Noorse speerwerper, heeft maandagavond in Oslo een zeer goede prestatie geleverd door met de 800 gram zware speer een afstand van 83,90 meter te bereiken. Voor Amerikaanse overwinningen zorg den verder Ulis Williams (400 m in 46.7) en Ron Morris, die met de polsstok 4,83 m sprong. Er werden in de Noorse hoofdstad nog meer goede prestaties geleverd. Bob Hayes (V.S.) won de 100 meter in 10.4 voor zijn landgenoten Paul Drayton en Hayes Jones, die beiden 10.5 lieten afdruk ken. Hayes Jones revancheerde zich later op de 110 m hprden, die hij won in 13.9 sec.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9