Strauss' CSU maakt bezwaar tegen tekening kernstoppact Doelbewuste aanval op de liberaliteit van Schroder Thant benoemt UNO-ploeg voor Borneo Kongo's president Youlou: priester werd politicus Hongaarse stalinist Rakosi in Rusland overleden maak n vla-flip! (^Pr WERELDNIEUWS Van dag tot dag Spelen met vuiir Vrije boterprijs Opvolger gekozen voor Tsjombe Vliegtuig gevonden Fulbright dreigt de EEG met troepen- vertrek uit Europa Chinese propaganda tegen Ver. Staten Gespannen situatie in landje onder Franse invloed Lagerhuis-critiek op rechtspleging Britten gaven drie milj. voor Skoplje Betoging tegen Nehroe Als in ongenade gevallen balling VS zouden opstand op Cuba uitlokken WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1963 Druk op Er hard Rachman: Enig uitstel om Soekarno een genoegen te doen" Strauss niet de enige Critiek op Schroder Toekomst onzeker Massale demonstratieve vergadering in Peking Ziet u het verschil in kwaliteit en afwerking van het meubel? v. DUIVENBODEN - meubelshow Na de zaak-Ward Plezierige vakantie-tipt maak "n vla-flip! Doe een laagje limonade (of jam) in 't glas, daarop vanilievla en bovenop wat yoghurt... heerlijk} (Dp de raatótoel M. Mok Gaat u met vakantie? De hiernaast opgenomen beschouwing van onze Westduitse correspondent over de feitelijke reacties van diverse politieke kringen in de Bondsrepubliek op het Mos- kouse kernstopverdrag is in meer dan één opzicht onthullend en verontrustend. Als deze weergeving van Westduitse meningen bijvoorbeeld vijf jaren geleden zou zijn ge publiceerd, zou zij niet minder dan sen sationeel hebben moeten heten ofschoon vijf jaren geleden van een kernstopover- eenkomst uiteraard geen sprake zou heb ben kunnen zijn. Het sensationele zou daarin hebben ge legen, dat op dat tijdstip de buitenwereld van West-Duitsland nog niet of nauwelijks wist, op welke basis de Westduitse poli tieke invloed op de internationale situatie werd gebruikt. Wie toen had durven bewe ren dat Westduitse politieke leiders bewust de spanning om Berlijn en om het Duitse vraagstuk bevorderde, zou het dooddoe nersbordje „fellow traveller" om de hals hebben gekregen. Nu blijkt onverbloemd, dat een belangrijk man als de vroegere minister van defensie Strauss en ook an dere invloedrijke figuren in de Bondsrepu bliek, om van Adenauer nog maar te zwij gen, „met angst en vreze" een ontspan ning tussen de Sovjet-Unie en de Wes telijke bondgenoten tegemoet zien en in hun werkelijke politieke bedoelingen de belangen van Duitsland vereenzelvigen met een zo gevaarlijk mogelijke verhouding tussen de grote machten. Nu kan men beweren dat men een der gelijke instelling, van Westduits standpunt bezien, kan begrijpen en zelfs billijken, maar dan hoort daar toch bij dat de wer kelijke levensbelangen van de andere wes telijke landen niet met de Duitse belangen kunnen worden vereenzelvigd. Zo gaf „Het Parool" dezer dagen de exclamatie prijs, dat de Westduitse vrijheid toch ook ónze vrijheid is, maar uit de duidelijke feiten blijkt iets anders: de Westduitse politieke belangen liggen in een soort van despera- do-taktiek van opjaging der gevaren tot de rode streep, de onze in een verminde ring en eliminering van die gevaren met een uiterst zorgvuldig wikken en wegen van de Duitse oogmerken en een beperking van de riskante ambities van het nog steeds naar machtiger stellingen opdrin gend Duits nationalisme. ,rr». - c conèorlT, aG De prijs van de boter in Nederland is vrij. Van deze gedachte is de Leeuwar dense boterhandelaar H. H. Buisman ken nelijk uitgegaan toen hij gisteren plomp verloren aankondigde de boterprijs te ver hogen van 3,60 tot 4,- per kilo voor de groothandel en tot 4,80 per kilo of wel 1,20 per pakje voor de detaillist. Hij nam hierbij op voorhand aan in de „lift" te zitten. Dit te meer omdat de vorige week de gehele handel de prijs al met twintig cent per kilo tot 3,60 had ver hoogd. Onder het motto „in België betaalt de huisvrouw 1,70 en in Duitsland f 1,50 per pakje" dacht hij de anderen voor zich te winnen. Zijn plannen zijn nu echter doorkruist door de Bond van Coöperatieve Zuivel- verkoopverenigingen. Deze bond, die zes tig percent van de Nederlandse boterafzet in handen heeft (de heer Buisman slechts tien percent), bleek allerminst enthousiast voor de „Buisman"-prijzen en wilde niet meedoen. Ze gaf hiermee blijk van een realistischer kijk op de zuivelproblemen. Want de botermarkt heeft de laatste tijd een vrij stabiel aanzien gekregen. De prijscorrectie van de vorige week was slechts bedoeld om de krapte aan boter in de hand te houden. En ze was ook wel een gevolg van het feit dat door de over dracht van Elten en Tudderen plotseling enige duizenden tonnen over de grens wa ren gegaan. Voldoen aan de wensen van de heer Buisman zou nu ongetwijfeld hebben ge leid tot een kleinere binnenlandse afzet met als gevolg grotere overschotten. Het stabiele prijsniveau was in gevaar geko men en met de moeilijkheden in de zuivel was men verder van huis geraakt dan ooit. Immers vóór alles is het zaak om de prijs van de boter laag te houden, want de boter die men aan de Nederlandse huisvrouw niet kwijt kan moet worden ge ëxporteerd en dat is soms een dure zaak. (Van onze correspondent) BONN. De christen-democraten van Adenauer en de Beierse christelijk-socia- len van Franz-Josef Strauss zijn het niet eens. Ondanks de tegengestelde be wering van perschef Von Hase, is nu toch gebleken dat de C.S.U. gekant blijft tegen toetreding van de Bondsrepubliek tot het Moskouse verdrag tot gedeelte lijke stopzetting van de kernproeven. Het kabinet heeft maandag in principe be slist tot dit verdrag toe te treden. C.S.U.-partijvoorzitter Strauss vergeleek het verdrag gisteren met de befaamde overeenkomst van München in 1938 tussen Chamberlain en Hitier, waarbij de Brit door toegeven de dictator trachtte te sus sen. Strauss vindt, dat het Westen geen enkel voordeel met het verdrag verkrijgt, terwijl de communisten er wel voordeel van hebben. Door de mogelijkheid van toetreding tot 't verdrag door Oost-Duitsland is, volgens de C.S.U.-voorzitter, de weg naar uitein delijke volkenrechtejijke erkenning van Ulbricht ingeslagen. Het Westen behandelt de communisten veel te pragmatisch en vergeet dat men te doen heeft met een totalitaire beweging, die uit is op een wereldrevolutie, aldus Strauss. De vroegere minister van defensie zal deze week een gesprek hebben met minis ter van buitenlandse zaken Schroder, om deze op de hoogte te brengen van de be zwaren van de C.S.U. tegen de regerings- politiek. Daar de christelijk-socialen met vier ministers aan de regering deelnemen en als zusterpartij van de C.D.U. ook in de Bondsdag een belangrijke rol spelen, zal Schroder deze bezwaren niet zonder meer naast zich neer kunnen leggen. Aan de andere kant is duidelijk, dat Strauss van de C.S.U. in de buitenlandse politiek juist nü zo sterk naar voren brengt om de partij meer gewicht te ge ven bjj de onderhandelingen met vice-kan- selier Erhard over een omvorming van het kabinet na het aftreden van Adenauer in oktober. Erhard, die officieel vakantie houdt in zijn huis aan de Tegemsee in Beieren, heeft de laatste dagen met verschillende politici besprekingen gevoerd over dit on- 135». ELISABETHSTAD (Reuter) De wet gevende vergadering van de nieuwe Kon golese provincie Oost-Kantaga heeft Edouard Boeloendwe, lid van de Kongole se Nationale Vergadering, gekozen tot pre sident van Oost-Katanga, als opvolger van Tsjombe, die op 26 juni werd afgezet toen de nieuwe provincie Oost-Katanga in het leven werd geroepen. Tsjombe was toen voor medische behandeling in Parijs. KOPENHAGEN (AP) Vanuit de lucht is het wrak waargenomen van de Deense Catalina-vliegboot met 12 mensen aan oord, die sinds zaterdag boven Groen land werd vermist. De vliegers zagen geen sporen van overlevenden. De vliegboot bleek tegen een steile berg helling te zijn gevlogen, wellicht bij een poging tot noodlanden. NEW YORK (Reuter) UNO-secreta- ris-generaal Thant heeft een groep van ne gen mensen benoemd, die in Noord-Bor- neo en Serawak zal onderzoeken of de be volking wenst deel uit te maken van de Federatie Maleisië. Zij zouden gisteren uit New York vertrekken. Leider van de groep is de Amerikaanse plaatsvervangend directeur van het perso neelsbureau van de UNO, Laurence Mi- chelmore. Oe Thant hoopt dat de groep half september haar taak zal hebben vol tooid. KOEALA LOEMPOER Premier Ab- doel Rachman van Malaya heeft maandag gezegd, dat hij op de topconferentie in Manilla over de te vormen Federatie van Maleisië, ter wille van de vrede heeft toe gegeven aan de Indonesische eis, dat de UNO zal moeten nagaan of de bevolking van Noord-Borneo en Serawak aanslui ting wenst bij de federatie van Malaya en Singapore. Rachman zei in het parle ment: „Wij zullen genoegen moeten ne men met een kort uitstel." Maleisië zou volgens hem fungeren als een bolwerk tegen het communisme, dat „duivelser, destructiever en boosaardi ger is dan elke vorm van imperialisme die de wereld heeft gekend". WASHINGTON (Reuter/AFP) Senator Fulbright. voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrek kingen, heeft gisteren gezegd dat tegen de Verenigde Staten gerichte protectionis tische maatregelen van de EEG-landen wel eens tot gevolg zouden kunnen hebben, dat Amerika zijn troepensterkte in Europa vermindert. De senator was pas uit Moskou en Bonn teruggekeerd, waarheen hij minister Rusk vergezelde. De moeilijkheden die aan de invoer van Amerikaanse kippen in de weg worden gelegd, waren een symbool van waarop hij doelde, zei hij. Het State Department verklaarde naar aanleiding van de uitlatingen van senator Fulbright dat het nimmer de politiek van de Verenigde Staten is geweest defensiever plichtingen te koppelen aan bevredigen de handels- en tariefsovereenkomsten met de Europese landen. Zij merkten echter tegelijkertijd op, dat president Kennedy ongerustheid heeft geuit over de stand van de betalingsbalans en over de moeilijkheid de Amerikaanse bui tenlandse verplichtingen te handhaven bij een voortdurend wegvloeien van dollars. derwerp. Het is duidelijk dat Erhard meer rekening zal moeten houden met de C.S.U. en haar voorzitter Strauss, naarmate deze zich onafhankelijker gedragen. Strauss kan zijn solopartij blazen omdat hij heel goed weet, niet de enige te zijn die bezwaren heeft tegen Westduitse toe treding tot het verdrag. Ook al is nu of ficieel besloten dat Bonn meedoet, figu ren als Von Brentano, Krone, Barzel en Lücke zijn er verre van gelukkig mee. Hun critiek richt zich daarbij, evenals die van Strauss, hoofdzakelijk op minis ter van buitenlandse zaken Schroder, die al meteen na de sluiting van het oost-west verdrag in Moskou zei, dat hij geen reden zag waarom ook Bonn niet tot het pact zou toetreden. Men acht Schroder geïnfecteerd door een Angelsaksische verzoeningsgezindheid ten aanzien van de communisten en men vreest dat hij ook bereid zal zijn in te stemmen met ontspanningsmaatrege len, die enigszins ten koste zouden gaan van Duitsland. Zo zien Schröders critici met angst en beven een oost-west-overeenstemming te gemoet over het afgeven van niet-aanvals- verklaringen, waarbij de Russen dan ga ranties voor de vrijheid en toegang van West-Berlijn zouden geven. In Bonn zegt men in goed ingelichte kringen namelijk te weten, dat de Russen tot dit laatste wel bereid zouden zijn als daarnaast ook overeenstemming bereikt zou kunnen wor den over militaire inspecties en ontwape ningsmaatregelen in de Duitse gebieden aan weerszijden van het ijzeren gordijn. Schröders lijn heeft mede door Ameri kaanse steun het pleit gewonnen bij het kernstopakkoord, maar het is nog lang niet zeker of zijn politiek, die meer op Washington is georiënteerd en die zich meer op feiten wil baseren dan op ireële doelstellingen, het ook in de toekomst zal winnen. Juist bij de huidige besprekingen over een hervorming van het kabinet moet Schroder oppassen, dat zijn tegenstan ders, van wie Franz-Josef Strauss al sinds jaren de grootste en misschien de gevaarlijkste is, hem niet uit het zadel wippen. PEKING (Reuter) De vice-voorzitter van de Chinese federatie van vakvereni gingen, Lioe-Ning-ji, heeft maandag in een toespraak voor meer dan 10.000 mensen, onder wie premier Tsjoe-En-lai en de di plomatieke vertegenwoordigers van de Afrikaanse landen in Peking, de Ameri kaanse regering beschuldigd van „fascis tische wreedheden" tegen de negers in Amerika. De massa was bijeengekomen om te protesteren tegen de rassendiscri minatie in de Verenigde Staten. Toen Lioe de Sovjet-Unie aanviel omdat dit land het kernstopverdrag heeft onder tekend, verlieten twee Russische verslag gevers de zaal. Het was de derde maal, dat Russen in de afgelopen tien dagen massabijeenkomsten in Peking uit protest verlieten. Vier dagen geleden deed Mao-Tse-toeng een beroep op de wereldbevolking om de Amerikaanse negers „in hun rechtvaar dige strijd te steunen". Ook de Chinese pers besteedde maan dag veel aandacht aan het rassenprobleem in de Verenigde Staten. Advertentie NEE of JA Koopt dan met vertrouwen op onze meubelshow Waar zowel klassiek als modern in een betere klasse voor lagere prijzen is geëxposeerd. Spaarne 11 bij de ophaalbrug (import en export) BRAZZAVILLE (Reuter, AFP, AP) In Brazzaville, de hoofdstad van het vroegere Frans Kongo, blijft de toestand gespannen. Stakende arbeiders bestorm den gisteren de gevangenis en bevrijdden zoals gemeld de daar gevangen zit tende vakbondsleiders, die hervormingen van de regering eisen. De directe aanlei ding voor de troebelen was het voorne men van president Youlou om een één partij-staat af te kondigen. In Brazzaville werden gisteren duizen den arbeiders door de politie uiteenge jaagd, waarbij verscheidene malen van de wapens werd gebruik gemaakt. Na de bestorming van de gevangenis, die in brand werd gestoken, werden de demon stranten teruggedreven naar de twee be langrijkste Afrikaanse wijken van de stad. De berichtgeving is aan sterke beper kingen onderhevig. De staking schijnt voort te duren, de straten liggen vrijwel verlaten en er wordt met jeeps gepatrouil leerd. De Afrikanen hebben de toegangen tot hun wijken gebarricadeerd. Kongo-Brazzaville heeft slechts 800.000 inwoners. Er bestaan nog nauwe banden met Frankrijk, zowel op economisch als op ander terrein. President Fulbert Youlou, een politicus in priesterkleren, is in Kongo snel opge klommen tot een vrijwel absolute macht. Door een combinatie van politiek inzicht, dat hij van de Fransen heeft geleerd, en een mystiek-godsdienstige greep op de meerderheid van de inwoners van zijn land, werd Youlou in 1960 president. Vier jaar eerder was hij nog een onbekende parochiegeestelijke. De dynamische Youlou, die slechts even boven de anderhalve meter uitkomt, maakte een einde aan de stammenstrijd en had het land stevig in de hand toen het volledige onafhankelijkheid verwierf. Tot voor kort waren er geen tekenen van ernstige onrust in het land. De plantages van het land produceerden gestadig hun palmolie en koffie. Youlou werd in 1926 rooms-katholiek ge doopt. Na zijn theologische studie werd hij in 1946 tot priester gewijd. Tien jaar lang was hij pastoor in Brazzavillen en Min- douli. In 1956 begon zijn politieke carrière. On danks het verzet van zijn kerkelijke supe rieuren, stelde hij zich kandidaat voor het parlement, maar werd niet gekozen. De kerk trok zijn bevoegdheid in om de mis op te dragen, maar Youlou bleef zijn priestergewaden dragen, zwarte, witte of rode. Het ontnemen van zijn bevoegd heid om de mis op te dragen werd door Kongolezen dikwijls uitgelegd als rassen discriminatie. Youlou maakte van deze gevoelens gebruik ter versterking van zijn invloed. In 1956 werd hij gekozen tot burgemees ter van Brazzaville, het rustige hoofdstad je van zijn land, dat tegenover het veel grotere Leopoldstad aan de rivier de Kon go ligt. President Youlou (Van onze correspondent LONDEN De bekende jurist en La- bour-Lagerhuisafgevaardigde Sydney Sil verman zal een motie indienen, waarin critiek wordt geoefend op de wijze waarop het gerechtshof een hoger beroep van „Lucky" Gordon heeft behandeld. Deze is, na oorspronkelijk te zijn veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens geweldpleging tegen Christine Keeler, in hoger beroep vrijgesproken, maar 't nieu we bewijsmateriaal op grond waarvan dit geschiedde, werd nooit onthuld. Mejuffrouw Alice Bacon, één van de op positiewoordvoerders voor de binnenland se politiek, heeft de minister van binnen landse zaken verzocht een onderzoek in te stellen naar de- beweringen, dat de politie in de' "Ward-z'aak druk op getuigen zou hebben uitgeoefend. I j8T ouiwalV lulltt :(f u LONDEN (AP) De particuliere hulp organisatie „War on Want" (oorlog tegen de armoede) heeft meegedeeld dat de Brit se bevolking tot nu toe drie miljoen gulden heeft bijeengebracht voor de slachtoffers van "Skoplje. Van „War on Want" kan men dagelijks grote advertenties in de kranten vinden. NEW DELHI (Reuter) Bij het parle mentsgebouw in New Delhi hebben onge veer 10.000 aanhangers van de oppositie partijen, met uitzondering van de commu nisten, gedemonstreerd tegen het bewind van premier Nehroe. Zij eisten zijn aftre den en protesteerden tegen de hoge prij zen van levensmiddelen. Zoals gemeld, heeft de oppositie, met uit zondering van de communisten, een motie van wantrouwen ingediend. WENEN (Reuter) Volgens reizigers die dinsdag uit Boedapest in Wenen aan kwamen, is de vroegere „stalinistische dic tator" van Hongarije Matyas Rakosi in de Sovjet-Unie gestorven. Het nieuws zou het hoofdkwartier van de communistische par tij in Hongarije zondag hebben bereikt. Het is nog niet bekend waar Rakosi zal worden begraven. Kort voor de Hongaarse opstand van 1956 nam hij de wijk naar Rusland. Een jaar geleden werd hij uit de Hongaarse partij gestoten. Rakosi bereikte de leeftijd van 71 jaar. Tijdens de tweede wereldoorlog was hij in Rusland. In 1945 keerde hij met het rode leger naar Hongarije terug en klom spoe dig op tot het leiderschap van de com munistische partij. Hij verloor aan invloed, toen Imre Na- gy, die na de opstand in 1956 in Roemenië is geëxecuteerd, in 1953 premier werd. In 1955 werd Nagy tijdelijk uit zijn ambt ont zet. Rakosi bleef partijleider. Rakosi was een van de felste tegenstanders van pre sident Tito. Toen hij in juli 1956 tot aftreden werd gedwongen, zou hij tal van vooraanstaande Hongaren, waaronder de vroegere Hon gaarse minister van buitenlandse zaken, Laszlo Rajk, gevangen hebben laten zet ten. Rajk werd, onder meer op beschuldi ging van titoïsme, ter dood gebracht. Rakosi was ook een van de ontwerpers van de politiek, die in 1948 leidde tot de arrestatie en het proces tegen kardinaal Mindszenty. Toen Rakosi aftrad zei hij, dat hij er zich van bewust geworden was, dat hij ernstige fouten had gemaakt als gevolg van de persoonscultus. Zodra Rakosi na zijn aftreden naar Rus land was vertrokken, werd hij de zonde bok voor de vele economische problemen waarmee het naoorlogse Hongarije te kam pen had. Rakosi werd op 9 maart 1892 als zoon Advertentie van een Joodse zakenman in Ada, in het zuiden van Hongarije, geboren. In de twin tiger jaren was hij al communist. Ternau wernood ontkwam hij aan 'n executie we gens opruiing. Na negen jaar in de ge vangenis te hebben doorgebracht, werd hij in 1935 vrijgelaten. Enkele maanden later echter belandde hij opnieuw in de gevan genis. In 1940 werd hij vrijgelaten op voorwaarde dat hij naar Rusland zou gaan. Als krijgsgevangene tijdens de eerste we reldoorlog was Rakosi al in Rusland ge weest; hij zou daar Lenin hebben ontmoet. Tijdens de tweede wereldoorlog hielp hij de Hongaarse ondergrondse organiseren; hij trad in die tijd ook op als adviseur van Stalin voor Hongarije. Een betrouwbare communistische bron in Moskou zei vorig jaar, dat Rakosi in Krasnodar in 't zuiden van Rusland woon de, en nooit meer naar zijn land zou mo gen terugkeren. Een zonderling Jaren geleden deed iemand mij eens de bekentenis dat het verblijf in een open bare leeszaal allerlei onaangename ge waarwordingen bij hem opriep. De jonge man die mij dit vertelde, was niet on ontwikkeld. Hij sprak vloeiend enige vreemde talen, bezat een ruime kennis van muziek en was dus wel iemand van wie men mocht verwachten dat hij zich in zo'n boekenparadijs volkomen op zijn gemak zou voelen. Toch, zo zei hij, kon hij het tussen die met boeken bedekte wanden maar nauwelijks uithouden. Ter wijl hij zich in het een of andere werk trachtte te verdiepen, staarden al die op planken gezette delen met een stil ver wijt op hem neer. Waarom blijf ik on gelezen? scheen ieder boek hem te vra gen. En hij, naarstige, maar sterfelijke lezer, wist dat het getal van zijn levens jaren niet toereikend zou zijn om ook maar bij benadering aan dat duizendvou dige verlangen te voldoen. De oplossing die zijn wel wat overge voelige natuur had gevonden, was heel simpel en zou ook de goedkeuring hebben weggedragen van de propagandacommis- sie voor het boek, indien zij toen reeds bestaan had. Hij kocht namelijk af en toe een boek, zonderde zich daarmee op zijn vrijgezellenkamer af en vergat alle andere boeken die de wereld mocht bevat ten. Ik moet zeggen dat de gemoedsbeklem mingen waarvan die jongeman mij inder tijd deelgenoot maakte, mij zelden of nooit hebben bezocht. Weliswaar ben ik mij er steeds van bewust geweest dat het leven te kort is voor de vervulling van allerlei grootse ondernemingen, maar ik heb troost gezocht in de gedachte dat men kan proberen ook het minder groot se goed te doen. Zonder bezwaar heb ik mij dan ook, wanneer het zo uitkwam, naar een zaal vol boeken begeven en mij, dwerg tussen reuzen van papier, neerge zet om mij een handjevol kennis eigen te maken. Dit neemt niet weg dat ik met een zekere bewondering terugdenk aan die fi guur die er niet tegen kon door zijn eigen onwetendheid te worden aangeblikt. Hij was wat dit betreft stellig boven de middelmaat. De meesten onzer berusten erin dat zij onvolmaakt zijn. Met andere woorden, ze leven er rustig mee voort. Voor hem echter werd het een soort dwanggedachte die hem op de vlucht joeg, naar zijn binnenkamer. Daar kon hij tro nen als een vorst in zijn eigen rijk, al was het dan een rijk van zeer beschei den formaat. Daar liet hij zich toespre ken door één stem, die van de schrijver in wiens werk hij zich verdiepte. De ande re stemmen, mitsgaders heel het rumoer der wereld, konden hem niet bereiken en hem aan zijn omuetendheid herinneren. Hij was dan ook, uit het oogpunt dier wereld beschouwd, weinig interessant. Een stille, wat onbeholpen zonderling, in vele opzichten zo groen als gras, ofschoon hij m de tijd waarin ik hem kende al een eind in de twintig was. Ik neem aan dat hij ook later nooit helemaal ontgroend is en ik wil hem daarom gelukkig prij-< zen, want- door zijn gebrek aan wereld wijsheid moet hem veel bespaard zijn ge bleven. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met ver melding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres ge zonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakan tieweken vooruit aan de bezorger be talen DE ADMINISTRATIE WASHINGTON (AFP) Volgens de „Washington Post" doet de Amerikaanse regering thans krachtige pogingen om op Cuba een sterke ondergrondse beweging in het leven te roepen. Hiertoe zouden de Verenigde Staten in het geheim anti-Castrogezinde Cubaanse bannelingen, geld en wapens naar het bin nenland van Cuba overbrengen. De wapens zouden in grotten worden verborgen, tot dat het tijdstip van de grote opstand zou zijn aangebroken. Volgens de „Washington Post" zouden de V.S. een overeenkomstig streven van andere Cubaanse contra-revolutionairen in de Verenigde Staten tegengaan, omdat hun plannen „te amateuristisch" van opzet zijn. Onfatsoenlijk. Blijkens een statistiek moet de politie in Venetië de meeste waar schuwingen wegens „indecente kleding" richten tot Franse toeristen. Daarna ko men achtereenvolgens de Duitsers, Ne derlanders, Denen en Belgen. De Italia nen komen op de lijst niet voor- Pers in Portugal. De beslissing van pre mier Salazar om zo nodig te vechten voor de verdediging van de overzeesde Portugese gebieden, kreeg gisteren van alle kanten de steun van de Portugese pers. Bokshandschoenen. In Rome heeft de po litie de Braziliaanse bokser Waldir Teixeira gearresteerd, die in zijn boks handschoenen narcotica Italië zou heb ben binnengesmokkeld. Perziken in Verona. Italiaanse boeren heb ben in Verona perziken uitgedeeld aan de bevolking, uit protest tegen de lage prijzen. De boeren kwamen de stad bin nen met 200 tractors met aanhangwagens vol perziken. In het zuiden van Italië stortten de boeren zondag tomaten op de autowegen in een soortgelijk protest. Aardverschuiving. Bij een aardverschui ving, die zich zaterdag in Nepal heeft voorgedaan, zijn 150 mensen onder grondmassa's bedolven. Drie dorpen werden weggevaagd. Explosie. In Gauhati (Noordoost-India) zijn dinsdag 32 mensen omgekomen toen drie vrachtwagens met dynamiet in de lucht vlogen. De wagens werden gelost voor een opslagplaats van de politie. Niemand in de buurt neeft de explosie overleefd, waardoor niet kon worden na gegaan hoe zij ontstond. Omver. In Mauretanië zijn vier mannen gearresteerd omdat zij de regering om ver zouden willen werpen. Voorname dames. Vidal Sassoon, de eige naar van een zeer luxueuze schoonheids salon in Bondstreet, heeft Christine Kee ler en Mandy Rice-Davies de toegang tot zijn salon moeten ontzeggen, omdat andere cliënten bezwaren maakten naast hen te zitten. Bier met aureool Op het uithangbord van het plaatselijke café in Braintree (Enge land) hangt de stralenkrans boven het bier en niet boven de engel. Dat is de reden waarom de dominee van Brain tree, de eerwaarde Frank Trundley, het uithangbord schandelijk vindt en de ver wijdering ervan eist. Op het bord van De Engel staat een glimlachende gevleu gelde brunette, die een schuimend glas bier voor zich houdt, waarboven een schitterende stralenkrans is afgebeeld. De eigenaar van het café houdt vast aan het bord.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3