Philips zendt een aantal adviseurs naar Indonesië Gemeentebesturen beslissen hoe er gebouwd mag worden - DE BEURS - Zuivelverenigingen volgen prijzen van Buisman niet Circulatie kromp verder in Archieven kadaster krijgen apparatuur voor microfoto's Waarde Obam De overeenkomst van d'Oranjeboom met De Nationale Stijgend verliessaldo Amsterdam T apanoeü Verlies voor Deli-Atjeh Investeringen in vaste activa met ruim ƒ270 min omlaag Brandveiligheidsinstanties hebben slechts een adviserende stem Wederom geen dividenduitkering Oost-Borneo Rosella (Austr.) nu in handen van Unilever Strijd op boterfront geluwd SCHEEP V A ARTBERICHTEN Koffie K R E M E R Thee WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1963 President-directeur terug van oriëntatiereis Weekstaat Ned. Bank Ruimtegebrek In lste kwartaal Kerkelijk nieuws NA DE BRAND IN SLIKKERVEER AMSTERDAM WALL STREET „Aan gedachten omtrent de omvang van toekomstige relaties met Indonesië heb ik nog geen vorm gegeven. Wel ben ik van oordeel, dat de tijd gunstig is om nieuwe betrekkingen op voet van gelijkheid met Indonesië aan te knopen." Aldus verklaar de de president van de N.V. Philips Gloei lampenfabriek, ir. F. J. Philips gisteren in Den Haag tijdens een persconferentie na afloop van een vijfdaags oriëntatiebe- zoek aan Indonesië Hij zei voorts over haasting, noch overmaat bij het herstel der betrekkingen wenselijk te achten. In Indonesië ligt echter een grote taak, waar bij ons land, gezien de bestaande ervaring en de door ir. Philips in Indonesië er varen waardering voor Nederland, wel licht hulp kan bieden. Ir. Philips heeft niet over vergoeding van geleden schade gesproken. De inves teringen in de voormalige Philips lampen en radiofabrieken van 20 miljoen in Soe- rabaja en Bandoeng zijn voorshands afge boekt. Regeling voor schadevergoedingen, meent hij, is een zaak van de regeringen. De tegenwoordige „Ralin"-fabrieken zijn contacten blijven onderhouden met buiten landse bedrijven van Philips. Het concern is zelfs mondjesmaat blijven leveren. De ex-Philipsthans „Ralin"fabrieken hebben machines en onderdelen uit Eind hoven nodig. Voorts kan licentie-verlening voor fabricage in Indonesië wederzijds voordelig zijn. Goede relaties met de „Ra lin" kunnen tevens leveranties van grote re en gespecialiseerde apparaturen in de hand werken, bijv. voor de insulaire ver bindingen en voor instrumentaria voor zie kenhuizen. Voorshands zullen enkele Phi- lips-technici als adviseurs enige tijd naar de Ralin-fabrieken gaan, terwijl voorts scholing van wellicht een twintigtal Indo nesische technici in Eindhoven overwogen wordt. Ir. Philips, die op zijn vijfdaagse reis vergezeld was van het hoofd landengroep Zuidoost Azië van het concern, de heer A. A. A. Dikkers was voor het eerst in Indonesië. „Ik had dus geen vooroordelen. Mijn indrukken betreffen alleen Djakarta, waar ik, naar ik wist, welkom was. De De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 12 augustus geeft een verdere inkrimping te zien van de chartale circu latie en wel met 115 miljoen tot 5885 miljoen. Van dit bedrag hebben de banken 57 miljoen moeten afstaan aan het rijk als gevolg van belastingbetalingen etc. waardoor het saldo van het rijk is gestegen tot ƒ440 miljoen. Verder zagen de banken 31 miljoen verloren gaan doordat de goud- en deviezenvoorraad met eenzelfde bedrag daalde tot 6204 miljoen, waarvan ongewijzigd 5698 miljoen aan goud. Per saldo liep het saldo van de banken op met 28 miljoen tot 300 miljoen, waarmee zij ruim boven het verplicht aan te houden kasreservegemiddelde liggen. Dit wordt getaxeerd op 230 miljoen. Als gevolg van de ruime geldmarkt werd op zeven augus tus het tarief voor daggeld met een kwart- percent verlaagd en gebracht op één per cent. De geldmarkt is nog steeds ruim. Geldkringen verwachten hierin voor de eerstkomende dagen geen verandering. De archieven op de 23 hypotheekkanto ren in ons land hebben gedurende de laatste jaren gezamenlijk een groei te zien gegeven van gemiddeld 1200 delen, hetgeen neerkomt op ongeveer tachtig strekkende meter per jaar. Het onvermij delijk gevolg hiervan is, dat vrijwel alle hypotheekkantoren te kampen hebben met een steeds acuter wordend ruimtegebrek. Aldus de staatssecretaris van financiën, dr. W. H. van den Berge, in de memorie van toelichting bij het bij de Tweede Ka mer ingediende wetsontwerp dat de mo gelijkheid wil openen tot vervanging van de openbare registers der hypotheekkan toren door mechanische reprodukties (microfoto's). Men hoopt dat hierdoor de verdere groei van de archieven sterk ver traagd zal worden. Het onderhavige wets ontwerp bedoelt aan deze wijze van ver vanging een wettelijke grondslag te ge ven. Ten aanzien van de registers van de burgerlijke stand is reeds een overeen komstige regeling getroffen. In het wetsontwerp wordt het vervaar digen van een „dubbel" registerarchief dwingend voorgeschreven. Op die wijze, aldus de memorie van toelichting, ont staat een schaduwarchief, waarvan „de waarde bij calamiteiten evident is". Er zullen nog regelen worden getroffen voor het raadplegen van de microfoto's (die dezelfde bewijskracht hebben als de oor spronkelijke inhoud van de registers) en voor het verstrekken van al of niet ver grote afschriften hiervan. Op de hypo theekkantoren zullen, zo is de bedoeling, leesapparaten worden geplaatst. De directie van de onderlinge beleg- gings- en administratie maatschappij „Obam" n.v. deelt mee dat per ultimo juli 1963 het nettovermogen der vennootschap 29.8 min bedroeg, overeenkomende met een netto-intrinsieke waarde van 332 en een pro-forma afgifteprijs van 345 per aandeel b van 50 nominaal (per ultimo juni waren deze bedragen resp. 30.1 min, 333 en 347). BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier luiden: Engels pond 10,05—10,15, Amerikaanse dollar 3,583,62, Canadese dollar 3,29—3,34. Franse frank (100) 73,35—73,85, Belgische frank (100) 7,12'/i 7,l7'/s, Duitse mark (100) 90,20—90,70, Zweedse kroon (100) 68,90—69,90, Deense kroon (100) 51.80— 52,80. Noorse kroon (100) 50,0051,00, Zwitserse frank (100) 83,40—83,90, Italiaanse lire (10 000) 57,50 —59,50, Oostenrijkse schilling (100) 13.97'/t—14.071/!, Portugese escudo (100) 12,57'/!—12,72'/i,. Spaanse peseta (100 grote coupures) 5,97'/i—6,12'/j. bevolking zag er behoorlijk gevoed en ge kleed uit en was druk aan het werk," al dus de Philips president. Hij had de in druk, dat er een sfeer bestond als „na een familie-vete". Er was geen terughou dendheid meer. Men wist met wie men te doen had nu vertrouwen en waardering zijn teruggekeerd. Het zal zijns inziens sterk van de toe komstige economische ontwikkeling van Indonesië afhangen, hoe de Indonesisch- Nederlandse relaties zich nu verder zullen ontwikkelen. Financiële afspraken zijn niet gemaakt, maar „er is een gezonde basis gelegd om op voort te bouwen; wat we in de komende maanden hopen te doen," aldus ir. Philips. De directie van de Verenigde Neder landse brouwerijen „d'Oranjeboom" N.V. deelt het volgende mee: „Het is uit enkele publikaties gebleken, dat er een misver stand is ontstaan met betrekking tot het geen in de buitengewone algemene ver gadering van 5 augustus is meegedeeld betreffende een met de „Nationale Le- vensverzekeringbank" n.v. gesloten over eenkomst. Deze overeenkomst houdt in, dat de „Nationale" een krediet heeft toe gezegd, waarvan de totale grootte verband houdt met de door onze vennootschap in de jaren 1963 en 1964 te verstrekken lenin gen, voor beide jaren tot een maximum beperkt. Er is derhalve in het geheel geen sprake van het overnemen van handels debiteuren, noch van rechtstreekse finan ciering van Horecabedrijven door „De Na tionale". Door het ontbreken van inkomsten is het saldo verlies van „Amsterdam-Tapanoeli Rubber Cultuur Maatschappij", blijkens het verslag, over 1962 opgelopen tot ƒ81.764 (v.j. ƒ78.240). De onkosten beliepen 1.506 1.468), interest ƒ2.155 1.795). De schadeclaim inzake de confiscatie van de eigendommen in Indonesië, is bij de Nederlandse regering ingediend. Welke betekenis de hervatting van de normale betrekkingen tussen Indonesië en Neder land voor de belangen van de vennoot schap in Indonesië zal hebben moet, aldus de directie, worden afgewacht. De „n.v. Handelmaatschappij Deli-Atjeh" heeft, blijkens het verslag, over 1962 een verlies geleden van 96.844, tegen een winst van 226.289 over 1961. Dit bedrag zal naar nieuwe rekening worden over geboekt, waardoor het totale verlies wordt gebracht op 202.314. Er wordt wederom geen dividendvoorstel gedaan. Het geleden verlies is volgens de directie te wijten aan factoren waarop zij geen invlbed kon uit oefenen. De basis van de vennootschap is volgens de directie nog te smal en bij een tegenslag in één sector veel te kwetsbaar. Veel tijd wordt besteed aan het onderzoek tot verwerving van nieuwe belangen. Men verwacht daarmede ook te zullen slagen. „Wij moeten uiterst critisch en voorzichtig zijn, opdat te verwerven nieuwe belangen de winstcapaciteit van de vennootschap in voldoende mate zullen versterken", aldus het verslag. In het eerste kwartaal 1963 beliepen de totale bruto-investeringen in vaste activa, blijkens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, 2211 min vergeleken met 3011 min in het vierde kwartaal 1962 en 2482 min in het eerste kwartaal 1962. In totaal werd in 1962 geïnvesteerd 11599 min tegen 10851 min in 1961. Nagenoeg alle houders van claims van gewone aandelen, resp. niet-royeerbare certificaten van gewone aandelen hebben van hun recht tot In schrijving gebruik gemaakt op de uitgifte van nominaal 2.733 400 gewone aandelen resp. niet- royeerbare certificaten van gewone aandelen in n.v. Magazijn De Bijenkorf. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Langerak C. Snoey, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Wommels- Hydaard (toez.) J. Weemekers te Veessen, die bedankte voor Vianen (vac. D. B. Ka- genaar) (toez.); naar Vriescheloo N. Th. Bakker, kand. te Lage-Vuurse. Geref. Kerken Beroepen te Bozum (tevens v. d. evang. arbeid) E. Hoogerwerf, kand. te Baarn. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Thesinge J. Vogel te Steen- wijk en H. U. Westerterp te Midwolda (Old.). Doopsgez. Broederschap Beroepen te Wams-Koudum H. Postema te Ytens. De brand die in Slikkerveer vijftien hui- moet optreden. De schade aan gebouwen zen onbewoonbaar maakte is aanleiding geweest tot een onderzoek door de instan ties die zich met de brandveiligheid in Nederland bezighouden, te weten de Rijks inspectie voor het Brandweerwezen, de Stichting Ratiobouw en het Brandveilig heidsinstituut van het T.N.O. in Delft. Dit laatste instituut heeft op bevel van de Justitie in Rotterdam een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van de brand en de oorzaak waardoor het vuur zich zo ge makkelijk van woning naar woning kon verplaatsen. Het is tot de conclusie geko men dat deze oorzaak aan de construc tie van de woningen te wijten is. De mu ren, die de afscheiding tussen de wonin gen vormden, bleken niet doorgetrokken te zijn tot in het dak, zodat er luchtkana- len ontstonden, die het vuur gelegenheid gaven zich snel van woning naar woning uit te breiden. Deze brand heeft het vraagstuk van de brandpreventie weer in 't middelpunt van de belangstelling geplaatst. Het Instituut voor Brandbeveiliging zal binnenkort een uitgave ter beschikking van belanghebben den stellen, waarin de rapporten van dit instituut zijn opgenomen over onderzoch te materialen en constructies, die aan re delijke eisen van brandveiligheid voldoen. De eis van brandveiligheid voor een huis of een werkplaats komt neer op de volgen de definitie: „Het gebouw dient zo gecon strueerd te zijn dat de mensen, die zich erin bevinden, bij brand tijdig weg kunnen komen en de brandweer ruimte en moge lijkheden heeft om tegen het vuur te kun nen optreden." De rapporten worden opgesteld aan de hand van proeven, waarbij branden wor den nagebootst en de wetenschapsmensen van T.N.O. dus kunnen nagaan wat er met het materiaal of de bijzondere con structie gebeurt als er brand komt. Het Brandveiligheidsinstituut werkt op dit punt samen met dergelijke laboratoria in tien andere landen waaronder Amerika, Canada en Australië. In het bijzonder in Japan houdt men zich met de beveiliging bij brand bezig, meer in het bijzonder met het oog op de ontvluchtigingsmogelijkheden. De nu in Japan in aanbouw zijnde olympische sta dions worden zorgvuldig gecontroleerd op dit punt, zodat de uitgangen er op zijn berekend dat het publiek het stadion in zeer korte tijd kan verlaten. In Nederland komen jaarlijks ongeveer 15.000 branden voor waarbij de brandweer e.d. bedraagt jaarlijks honderd miljoen gulden; de bedrijfsschade als gevolg van branden is enkele malen hoger. Het brandgevaar in de moderne industrie neemt toe en de stijgende welvaart maakt de voorraden groter zodat vaak de op slagruimten overvol zijn met brandbaar materiaal. Het beperken van het brandgevaar is hoofdzakelijk een kwestie van bouwen. Slikkerveer heeft dat duidelijk aange toond. De bouwwijze hangt af van de bouw voorschriften in de betrokken gemeente. Het is in vrijwel alle gemeenten gebruike lijk dat ingediende bouwplannen ook wor den voorgelegd aan de brandweer. Deze heeft echter geen machtsmiddelen om in dien de bouwwijze of de materialenkeuze volgens haar het gevaar voor brand ver hogen, het plan tegen te houden. De brandweer en ook de Rijksinspectie voor het Brandweerwezen een overkoepelen de rijksinstantie hebben slechts een adviserende stem. De derde instantie die zich o.m. met brandbeveiliging bezig houdt is de Stich ting Ratiobouw, oorspronkelijk een over heidslichaam dat ten doel had in 1945 en daarna door het geven van adviezen te voorkomen dat de wederopbouw tot een chaos aanleiding zou geven, later een par ticuliere stichting die zich bezig houdt met het beoordelen van constructies en materialen in de meest uitgebreide zin. Brandbeveiliging is één van de vele as pecten waarmee deze stichting zich bezig houdt. De „Oost-Borneo Maatschappij n.v." heeft, blijkens het verslag, over 1962 aan contractuele inkomsten ontvangen 64.146 (v.j. 68.698) en aan interest 30.726, (ƒ32.611). De lasten vergden 43.128,— 40.705). Het saldo winst bedraagt ƒ51.744,(ƒ61.152). Voorgesteld wordt, zoals bekend, 66,78) op de geheel cumulatief preferente aandelen en 33, 39) op de cumulatief preferente onder aandelen overeenkomende met elf percent (dertien percent). Op het cum pref aan delenkapitaal blijft daarna nog een divi- dendachterstand van 465,per geheel pref. aandeel en van 232,50 per pref onderaandeel, overeenkomend met een totaalbedrag aan achterstallig cumulatief dividend van ƒ364.560 (ƒ378.672). Op de gewone aandelen zal wederom geen dividend worden uitgekeerd. De directie verwacht voor 1963 geen baten uit Indonesië. Met verder terug lopende contractuele inkomsten moet reke ning worden gehouden. Op bescheiden schaal werd een onder zoek ingesteld naar het voorkomen van oppervlaktedelfstoffen in Limburg. Dit onderzoek leidde nog niet tot positieve resultaten. Met het lood-zinkproject in Zuid-Limbung werden geen vorderingen gemaakt. Aan dit project werden geen uit gaven ten koste gelegd. Er zijn volgens de directie aanwijzingen, dat bij Indonesië belangstelling bestaat voor een hervatting van activiteiten der deelnemingen van de vennootschap in West-Nieuw-Guinea en ook elders in Indonesië, zij het onder aan Indonesische opvattingen aangepaste ver houdingen. Meer dan 90 percent van de houders van gewone aandelen in de Rosella Pre serving and Manufacturing Co Ltd in Mel bourne heeft gebruik gemaakt van het aanbod, dat Unilever-Australië onlangs heeft gedaan tot overneming van de ge wone aandelen van deze maatschappij. De transactie is inmiddels tot stand gekomen. Unilever-Australië bood de aandeelhou ders een bedrag van 45 shilling per aan deel. Vóór het aanbod werd gedaan ston den de aandelen Rosella op 30 shilling ge noteerd. Het totale bod heeft een waarde van 4,5 miljoen Australische pond, ca. 36 miljoen gulden. De directie van Rosella adviseerde de aandeelhouders het bod te aanvaarden. De Rosella-bedrijven golden als de oud ste en grootste voedingsmiddelenindustrie- en, die nog in handen van Australische aandeelhouders waren. Zij zijn een van de belangrijkste fabrikanten van o.a. soepen en groenten in blik, jams en sauzen. Voor poliopatiëntjes. De Militair Ge neeskundige Dienst, die volgend jaar 150 jaar bestaat, heeft een langspeelplaat laten maken, waarvan de opbrengst be stemd is voor het Prinses Beatrixfonds voor poliopatiëntjes. De Koninklijke Mili taire Kapel, de Luchtmachtkapel, de Ma rinierskapel en de Johan Willem Frisokapel zorgen er voor dat op elke kant van de plaat zes nummers staan. INTERNATIONALS IN REACTIE De beurs heeft gisteren de gunstige stemming van maandag voor de interna tionale waarden niet verder kunnen voort zetten, het tegendeel is eerder waar. De hoofdfondsen ondergingen een koers- reactie waarbij Kon. Olie en Unilever de grootste verliezers bleken te zijn. Voor Unilever was dit bepaald een tegenvaller, omdat dit fonds gisteren in Wall Street hoger sloot. Kon. Olies noteerden op de Newyorkse beurs een halve dollar lager. De handel op het Damrak had weinig te betekenen. Unilevers openden op 168,10 als gevolg van middenkoersaanbod. Later op de middag daalde de prijs zelfs tot 167.30, om daarna weer aan te trekken tot 167,80. De slotkoers van woensdag was 169,20. Kon. Olie daalde van 168,50 tot ƒ16810 om op 168,30 de markt te ver laten 170,20). Philips verloor een halve gulden op 156,AKU en Hoogovens nauwelijks prijshoudend op resp. 481 en 596. Er waren geen stimulansen aanwezig die de koersen van de hoofdfondsen gun stig konden beïnvloeden. De strijd om de boterprijzen die gis teren in ons land ontbrandde toen de Leeuwardense handelaar H. H. Buisman bekend maakte, dat hij zijn prijzen had verhoogd tot 4 per kilo is geluwd nu de Bond van Zuivelverkoopverenigingen, die ruim 60 percent van de binnenlandse boterafzet beheerst heeft besloten hem Aalsum pass. 13 San Miguel n. Trinidad. Abida pass. 13 Aden n. Abadan. Achilles 14 te Curagao verwacht. Acila 14 te Cardon verwacht. Acteon 19 te Accra verwacht. Adonis 14 te Amsterdam. Adrastus pass. 13 Kp. St. Vincent n. Port Said. Agamemnon 14 te Santo Domingo verwacht. Alchiba 13 te New York v. Baltimore. Algorab 14 te Rotterdam. Alphard 13 te Hamburg. Ampenan 13 v. Portland n. Los Angeles. Amstelland 13 te Buenos Aires v. Montevideo, Amstelveld 13 v. Port Said n. Aden. Annenkerk 14 te Antwerpen. Archimedes 14 te Guayaquil verwacht. Argos 13 v. Ventspils n. Antwerpen. Aristoteles 13 te Puerto Cabello. Attis 12 6 m. w. Villano n. Madeira. Atys 13 11 m. z. Guardafui n. Charleston. Avedrecht 13 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Baarn 13 v. Port Au Prince n. Kingston. Banggai 15 te Alexandrië verwacht v. Tripoli. Barendrecht 13 te La Skhirra. Batjan 13 te Buena Ventura v. Malta. Bennekom 13 v. Kingston n. Puerto Cortez. Bintang 14 te Penang. Caltex Amsterdam 13 315 m. o.n.o. Aden n. Suez. Calte xDelft 13 250 m. n. Mogadiscio n. Mombasa. Calt. Gorinchem 13 te Karlskrona v. P. Jerome. Caltex Leiden 12 v. Bahrein n. Penang. Calt. Naples 13 95 m. o.n.o. R. Fartak n. Bahrein. Caltex Nederland 13 v. Suez n. Sidon. Caltex Pernis 13 220 m. n.w. Colombo n. Vizagap. Caltex Rotterdam 13 v. Sidon n. Savona. Caltex Utrecht 13 te Dingle v. Avonmouth. Carrillo 13 te Corinto v. Balboa. Cartago 13 v. Cristobal n. Charleston. Castor 13 te Beyrouth. Ceres 13 te Bremen. Chiron 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Cinulia 16 te Curasao verwacht. Cities Service Valley Forge pass. 13 Gibraltar naar Coryton. Colytto 12 v. Kaapstad n. Lorenco Marques. Congokust 13 v. Lagos n. Freetown. Crania 13 240 m. w.n.w. Finisterre n. Curasao. Dahomeykust 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Daphnis 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Delft 12 52 m. no. San Juan n. Rotterdam. Diemredijk 13 v. Portland n. Stockton. Diogenes 13 te Matarani v. Pisco. Dorestad 12 100 m. n. Curasao n. Punta Cardon. Drente 16 v. Tripoli te Damman verwacht. Esso Den Haag 13 te Banias. Fina Nederland 15 te Abadan verwacht. Foerst Lake 13 v. Ummsaid n. Suez. Fravizo 13 v. Pitea n. Antwerpen. Friesland KRL 13 v. Manilla n. Hongkong. Friesland SSM 13 te Rotterdam. Gaasterdijk 14 te Antwerpen. Gaasterdijk 13 te Le Havre v. Freeport. Gaasterland 13 v. Cabedelo n. Amsterdam. Gabonkust 14 te Amsterdam. Garoet 14 v. Lissabon te Kaapstad. Geeststar 13 te St. Lucia v. Barbados. Gorredijk 13 v. New York n. Boston. Graveland 14 te Haifa verwacht. Grebbedijk 14 v. Miami n. New Orleans. Groote Kerk 13 te Aden. Gulf Hollander pass. 13 Perim n. Mena A1 Ahm Gulf Swede pass. 13 Malta n. Tranmere. Hathor 13 te Bremerhaven. Heemskerk 14 te Aden. Hercules 14 te Tampa verwacht. Hermes 14 v. Rotterdam n. Amsterdam. Irazu 13 v. Tocopilla n. Pacasmayo. Isis 13 v. Paramaribo n. Curasao. Ittersum 12 700 m. o.n.o. Bermuda n. Houston. Japara pass. 13 Jabal Attair n. Aden. Kabylia 15 te Point Fortin verwacht. Kalydon 13 te Curasao v. Puerto La Cruz. Karimata 13 te Noumea v. Papeete. Karimun 13 v. Hamburg n. Antwerpen. Kasimbar 13 v. Calcutta n. Chittagong. Katelysia 14 te Teesport verwacht. Katsedijk 13 v. Hamburg n. Rotterdam. Kelletia 15 te Curasao verwacht. Kerkedijk 10 te Baltimore v. Philadelphia. Kermia 19 te Pointe Noire verwacht. Kinderdijk 14 te Brownsville verwacht. Koningswaard 12 300 mijl n.n.o. Bermuda naar Cornerbrook. Kopionella 18 te Buenos Aires verwacht. Korenia 18 te Dakar verwacht. Krebsia 13 te Mombasa. Kryptos 22 te Landsend verwacht. Lekhaven 14 te Buenos Aires verwacht. Lelykerk 13 te Hamburg. Loosrdecht 13 v. Suez n. Muscat. Marnelloyd 14 v. Los Angeles n. San Francisco. Maron 13 te Puerto Limon v. Cristobal. Meerdrecht 14 te Barbados verwacht. Memnon 15 te Port of Spain verwacht. Merwelloyd 16 te Lissabon verwacht. Minos 14 te Rotterdam Moordrecht 13 v. Curasao n. San Lorenco. Musilloyd 13 ten anker rede Chittagong. Naess Commander 14 te Thameshaven verwacht. Naess Lion 14 te Rotterdam. Neder-Waal 14 te Colombo verwacht. Nieuw Amsterdam 13 v. Rotterdam n. New York. Oldekerk 14 te Kaapstad verw. v. Pt. Elisabeth. Ommenkerk 14 te Melbourne verw. v. Adelaide. Ondina 13 te Port Said n. Rotterdam. Ootrparsum 13 500 m. z.z.w. Kp. Finist. n. Leith. Oranjefontein 13 te Teneriffe. Oranje Nassau 14 te Puerto Limon verwacht. Oranjestad 13 v. Lissabon n. Funchal. Ossendrecht 14 te Vitoria. Ouwerkerk 13 v. Amsterdam n. Antwerpen. Overijsel 13 te Akaba. Pacaya 14 te Guayaquil. Palamedes 14 v. Matarani n. Pisco. Parthenon 13 v. Philadelphia n. New York. Pericles 12 380 m. n.o. Bermuda n. Rotterdam. P. G. Thulin 12 400 m. w. Arica n. Quintero. Philidora 13 te Suez. Philippia 13 te Fawley n. Mena A1 Ahmadi. Pieter S. 13 v. Rotterdam n. Swansea. Prins Alexander 13 v. Antwerpen n. Chandler. Prins der Nederlanden 13 v. A'dam n. Esbjerg. Pr. Will. George Fred. 14 v. Milwaukee n. Chicago. Prins Willem v. Oranje 13 v. Hamburg n. R'dam. Prov.singel 13 155 m. w.z.w. K. St.Vine. n. U.S.A. Randfontein 12 v. Antwerpen n. Amsterdam. Rempang 14 v. Port Sudan n. Suez. Riouw 13 v. Safi n. Lissabon. Roebiah 14 te New Orleans verwacht. Rondo 13 te Rotterdam. Rossum 13 v. Panamakanaal n San Francisco. Rotti 14 te Tabaco verwacht. Salatiga 12 te Hamilton v. Cleveland. Sanana 13 v. Mekong rivier n. Singapore. Sarpedon 12 280 m. o.n.o. S. Salvador n. Curasao. Scheldelloyd 14 te Amsterdam. Scherpendrecht 14 te Djibouti. Schiekerk 13 v. Hongkong n. Yokohama. Schouten 13 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Seinelloyd verm. 14 v. Le Havre n. Curaga.o Sepia 13 .65 m. n.n.w. Belawan n. Mena. Simonskerk pass. 13 K. Finistrere n. Antwerpen. Sinoutskerk 14 te Penang verwacht. Situla 12 45 m. n.o. Puerto Rico n. Buenos Aires Sloterdijk 13 v. Hamburg n. Amsterdam. Stad Amsterdam 13 80 m. z.z.w. Finist. n. IJmuid. Stad Gouda pass. 13 Kp. Finisterre n. Pepel. Stad Kampen 14 te Rio de Janeiro verwacht. Stad Maastricht 15 te Pepel verwacht. Stad Rotterdam pass. 13 Kp. Villano n. Palermo. Stentor 14 v La Guaira n. Puerto Cabello. Straat Bali 13 ten anker rede Santos. Straat Chatham 13 v. Yokohama n. Nagoya. Straat van Diemen 14 te Durban. Straat Johore 14 te Colombo verwacht. Straat Torres 13 te Port Harcourt n. Apapa. Tamo 13 v. Hamburg n. Rotterdam. Tara 14 v. Antwerpen, 15 te Rotterdam verw. Telamon 14 te Port of Spain verw. v. La Guaira. Tjipanas 14 te Singapore verwacht. Togokust 14 te Antwerpen. Ulysses 14 te Georgetown verwacht. Utrecht verm. 14 v. Yawata n. Singapore. Van Noort 13 35 m. n. Flores n. Lautoka. Van Riebeeck 14 te Dubai verwacht v. Muscat. Vasum 16 in Suezkanaal verw. n. La Spezia. Videna 15 te Mena Al Ahmadi verwacht. Vitrea 16 te Mena Al Ahmadi verwacht. Vivipara pass. 13 Suez kan. n. Mena Al Ahmadi. Wonosari 14 te Hamburg verwacht. Zafra 13 130 m. n.o. Kuria Muria eil. n. R'dam. Zaria 13 te Mena Al Ahmadi. Zuiderkerk 13 v. Aden n. Suez. KLEINE VAART Adine 13 70 m. n.o. Kp. Villano n. Antwerpen. Areas 12 35 m. z.w. Galita eil. n. Tripoli. Ardeas 13 45 m. n.o. Kp. St. Vincent n. Gibraltar. Arnoudspolder 13 te Zeebrugge n. Antwerpen. Batavier-5 12 v. Le Havre n. Jersey. Binnenhaven 15 v. Kbnitra te Granton verwacht. Borculo 15 v. Hamina te Zaandam verwacht. Cadans 12 10 m. n.o. Dover n. Sharpness. Calchas 13 dwars Finisterre n. Rotterdam. Coccinelle 13 70 m. n.o. Matapan n. Duinkerken. Dido 12 v. Barcelona n. Tarragona. Draco 12 v. Amsterdam te Gdynia. Elsa 12 v. Skutskaer n. Zaandam. Erasmussingel 17 v. Marseille te Takoradi verw. Eyo S. 13 10 m, o. Smithknoll n. Vasteras. Flevo 12 dwars Dover n. Amsterdam. Flores 13 20 m. o. Kp. Palos n. La Spezia. Geestdam 13 in Washbay n. Maassluis. Heemraadsingel 14 v. Flensburg te Sluiskil verw. Hoogland 13 dwars Tyne n. Rotterdam. Hydra 11 te Terneuzen. Inspecteur Mellema 10 v. St. Malo te Barry. Joost pass. 11 Kiel n. Ostrand. Julia Mary 13 te Shoreham v. Rouen. Jupiter 11 te Carrickfergus. Keizersgracht 13 v. Rotterdam te Hamina. Kerksingel verm. 13 v. Rotterdam. Labotas 13 25 m. z. Finisterre n. Malta. Lauriergracht 13 dwars Norderney n. Bremen. Lindesingel 13 v. Bayonne te Dublin. Maarsbergen verm. 13 v. Lattakia n. Oneglia. Maaskade verm. 14 v. Londen n. Bremen. Marianne 12 v. Gothenburg te Rouen. Mathilde 11 te Milford. Mauritssingel 16 v. Bayonne te Vlaardingen verw. Midas 12 v Amsterdam te Kopenhagen. Molensingel 13 te Bordeaux. Nusakan 13 v. Ilamina te Port Talbot. Pasteursingel 15 v. Nordenham te Londen verw. Patricia 12 dwars Dover n. Rotterdam. Sheratan 13 v. Hamina te Antwerpen. Stella Antares 13 120 m. w. Kreta n. Haifa. Strabo 12 v. Vejle n. Aalborg. Tilly pass. 13 ET-16 v. Zaandam n. Delfzijl. Vermeersingel pass. 13 Noordhinder n. R'dam. Westerdok pass. 10 Lizard n. Drogheda. Westersingel 13 v. Aheim te Rotterdam. IJssel 13 op Thames n. Londen. IJselhaven 13 20 m. n. Kp. Vilano n. Casablanca. SLEEPVAART Barentsz Zee 11 te Houston. Clyde 8 v. Freeport (Bahama's) n. Rotterdam. Elbe 12 450 m. z. Guatemala n. Honolulu. Groningen 12 te Amsterdam (rep.) v. IJmuiden. Humber 11 te Lagos v. Rotterdam. Ierse Zee 12 t.h.v. Trincomalee n. Honolulu. Loire 13 nog te Rio de Janeiro. Maas 13 te Lagos v. Rotterdam. Mississippi 12 500 m. z.w. Bombay n. Tripoli. Noordzee 13 te Marseille v. Barcelona. Oostzee 13 te Abidjan v. Rotterdam. Rode Zee 12 1560 m. z.w. L. Angeles n. Honolulu. Simson 11 v. Wilh.haven te IJmuiden met zuiger. Thames 8 v. Das eil. naar Esso Africa. Tyne 12 300 m. z Guatemala n. Honolulu. Zwarte Zee 12 960 m. z.o. Honolulu n. Honolulu. niet te volgen en tot 31 augustus de prijs handhaaft op 3,60 per kilo. Op een persconferentie heeft de voor zitter van het Produktschap voor Zuivel ir. B. van Dam opgemerkt dat „nu de bond niet meedoet' 'de heer Buisman zijn (nieuwe) prijs zal moeten inslikken. Mocht dit niet gebeuren, dan is het volgens de heer Van Dam niet uitgesloten dat binnen kort twee boterprijzen gehanteerd zullen worden te weten een normale prijs van 3,60 per kilo en een „Buisman-prijs" van 4 per kilo. Als mogelijke reden voor de prijsver hoging van de Leeuwardende handelaar gaf de heer Van Dam op dat de heer Buis man wellicht heeft te kampen met moei lijkheden met zijn leveranciers. Om deze nu op te heffen komt hij met een prijs verhoging. Ir. Van Dam merkte op dat er thans boter genoeg is op de wereldmarkt. Wel is er zijns inziens een zekere krapte, maar hij verwachtte niet dat het in ons land tot een schaarse botermarkt zal komen. Voor de televisie verklaarde gisteravond drs. A. D. Imhülsen directeur van de Na tionale Coöperatieve Zuiververkoop Cen trale in Amsterdam, dat het nog niet is te zeggen wat de zuivelverenigingen na 1 september met hun boterprijs zullen doen. Er is op het ogenblik sprake van een zekere schaarste op de botermarkt, waarbij van invloed is geweest de afzet naar Duitsland via de overdracht van El- ten en Tuddern. Hij schatte dat op die ma nier 2.500 ton over de grens is gegaan. De heer S. van der Ploeg Eerste-Kamer- lid van de P.v.d.A. en lid van het Produkt schap Zuivel herhaalde dat hij een ver hoging van de prijs niet wenselijk acht, omdat op lange termijn de afzet hierdoor wordt bemoeilijkt. De consumenten zullen de komende winter geen koelhuisboter kunnen kopen en dit betekent reeds een prijsverhoging van veertig cent per pakje, aldus de heer Van der Ploeg. Er kan, zo besloot hij, een situatie komen dat de boterproducenten in de zomer van het volgend jaar met dure guldens een afzet moeten kopen. Rovers veroordeeld. De rechtbank in Amsterdam heeft een 24-jarige schilder en een 54-jarige garagehouder veroordeeld tot gevangenisstraffen van 12 maanden waarvan twee madnden voorwaardelijk. Op 7 februari rukte de schilder op de Geldersekade in Amsterdam een tas met zevenduizend gulden uit de handen van een 18-jarige chemigraaf. De garagehou der, die het plan bedacht had, bracht de schilder met de buit op een scooter naar zijn garage. De derde man, een eveneens 54-jarige garagehouder, hield een oogje in het zeil. Hij kreeg negen maanden ge vangenisstraf. De politie kon de roofover val binnen het uur oplossen, omdat de chemigraaf het kenteken van de scooter genoteerd had. VERHANDELDE FONDSEN 13 augustus 12 augustus Totaal 446 423 Hoger 147 (32,9»/o) 177(41,8°/») Lager 181(40,6%) 136(32,2°/») Gelijk 118(26,5%) 110(26,0%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U481—484 gl Hoogovens 596 Kon. Olie166,50—167,60 Philips 155,40—156 Unilever 166,50167 Stemming: Ongeanimeerd. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. 486—487 gl 486 Hoogovens Kon Olie167,20—167,40 ƒ167,30 Philips 156—156,40 156,40 Unilever 167,50—167,80 167,80 vorige slotkoers 111% H.V.A 150Vs A.K.U. 480% Deli Mij. 129, Hoogovens 597 Philips Gem. Bez. 156,10 Unilever 167,65 Dordtsche Petr. 771% K. Ned. Petr. Mij. 168,25 Holl. Am. Lijn 130% K.L.M 54,— K.N.S.M 152% Ned. Stoomv. Mij. 139% Ommeren, Phs. v. 259% Scheepv. Un. Ned. 139 195,— 112,50 Robeco 226,- Unitas 493,— Ver. Bezit v. 1894 136,— Amsterd. Bank 389% Ned. Handel Mij. 365 Rotterd. Bank.... 358 Twentsche Bank. 328 A'bert Heijn 600 Amstel Brouwerij 437% Berkel's Patent 240 Bols 992 Bührm./Tetterode 694 Fokker 358 895 b Gelder Kon. Pap. 243 Gist Spir.f. Kon. 368 Van der Heem 290 Heinekens Bier 485 Hoogenbosch Sch. 305 480 Kon. Zout-Ketjen 789 Müller Nat. Bezit 320 Ned. Kabelfabr. 468 Philips Pref 61,40 Stokvis 185 Thomassen Dr. 798 Ver Machinefabr. 232 Wessanen 433 Wilton Fijenoord 294 Zwanen'oerg-Org. 914 Billiton Mij. II 419 Aluminium Ltd... 25% American Motors 18% Anaconda 47'/» Bethlehem Steel 31V« Cities Service.... 69% Geenral Motors 71*6 Kennecott Copper 72% Republic Steel 38 Shell Oil 44% U.S. Steel 49% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Bij een actieve handel heeft Wall Street gisteren de koersstijging voortgezet. Het was voor de vierde achtereenvolgende maal dat de beurs winsten kon boeken van fracties tot ongeveer twee dollar per aan deel. Van de hogere koersen profiteerden met name de .meeste auto's en de rubber-, spoorweg-, luchtvaart- en openbare nuts- fondsen. Sommige tabakswaarden en „drugs" sloten lager. Van de 1292 verhan delde fondsen waren er 533 hoger, 472 lager en 287 sloten onveranderd. De omzet beliep 4.450.000 shares tegen 4.770.000 sha res maandag. De Dow Jones-indices: industrie 711.13 0.86), spoorwegen 172.19 1.09) en openbare nutsbedrijven 143.72 0.50). Advertentie i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9