Doorbraak van jong tennistalent bleek ook dit jaar wensdroom Rob Groen gelooft niet in zege op sterke Rus Ivanov MAPLE LEAF KAUWGOM Engelse buitte zeiler Creagh - Osborne elk zuchtje wind uit Haarlem nu tegen „Het Zuiden met acht runs voor (10-2) Nationale tenniskampioenschappen in Scheveningen Allerjongste jeugd laat zich wel gelden bij dames Arsenal gelijk met Enschede: 2-2 Duo Boelen-Enters heeft geen centje last van zijwind Maslo (RCH) brak een enkel Engelsen doelwit van zakkenrollers Italianen minderen van Engelsen Zaterdag tachtig paarden aan start op baan Mereveld Teun de Groot sloeg in zesde innings een homerun Eerste wedstrijddag om Finn Gold Cup wees sportief met ML-MAPLE LEAF Alle acht geplaatste heren bereikten de kwartfinales Veel lopen Resultaten Vriendschappelijke duels van talrijke verenigingen Vrije t!jd. Tuinieren. Even natuurzuiver als ML-Maple Leaf. De verfrissende lek kernij voor sportieve men sen. ML-MAPLE LEAF Kauwgom in 3 smaken: peppermint, spearmint en fruit. Kostbare fout Van Dongen onderstreepte nog eens z'n goede vorm DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1963 13 De al jaren aangekondigde doorbraak van jong Nederlands tennistalent naar het nationale topniveau is opnieuw een niet te realiseren wensdroom van de ten- nisbestuursheren gebleken. De strijd om de nationale titel in het heren-enkelspel, die deze week op de Scheveningse Metsba- nen plaatsheeft, wordt betwist door dezelf de spelers van vorig jaar of de jaren daar voor. Woensdag werd althans wat de he ren betreft het aantal verrassingen door de „arrivées" tot nul gereduceerd. Voor de kwartfinales plaatsten zich alle acht spelers, die het plaatsingscomité voor een bye in de eerste ronde in aanmerking vond komen. Dat betekent dat alles bij het oude blijft. Dat betekent ook dat de hoogstnoodzake lijke spelpeilverhoging zich nauwelijks ma nifesteerde. Natuurlijk, jonge spelers als Betty Stöve Tom Okker (6-1 6-2 6-2 tegen Kloezen), Jan Hajer (6-0 6-3 6-2 tegen Bokdam), Evert Schneider (6-1 6-4 6-2 tegen Veentjer) en Ron van Gelder zijn dit jaar wat sterker gaan spelen. Daar tegenover staat echter de duidelijke vormteruggang van Henk Go- ris en Lex Karamoy, die niet werd afge straft. Goris kon het zich deze zonnige woensdag permitteren de helft van de sla gen van het hout te laten komen inplaats van de snaren van zijn racket. Zijn tegen stander Huizinga miste ten ene male de vaardigheid om deze halfmislukte ballen af te maken (7-5 6-1 0-6 6-3). De oud-Nederlandse kampioen Lex Ka ramoy, wie het aan te zien is dat hij de veteranen-leeftijd nadert, heeft enkele ja ren ontbroken bij de nationale titelstrijd. Zijn wapenrusting is wat roestig gewor den De listig gecaumoufleerde lobs missen vaak diepte, maar de Brabander De Kort, die toch in de vorige ronde Rob Kuypers had uitgeschakeld, wist er geen raad mee en verloor gedecideerd. Rest ons nog te verhalen dat de num mers 1 en 2: Willem Maris en Piet van Eysden zich beiden zonder veel moeite plaatsten voor de kwartfinales waarin te gen elkaar komen te staan: Maris-Van Gelder, Okker-Schneider, Van Eysden-Ka- ramoy en Hajer-Goris. Een interessant programma, dat vele mogelijkheden voor speculaties biedt. Geen doorbraak bij de heren: bij de da mes staat het jong talent te dringen. In de laatste vier wedstrijden voor de achtste finales die woensdag werden gespeeld, verloren drie geplaatste speelsters. En bij de laatste acht plaatsten zich zelfs twee vertegenwoordigsters van de allerjongste jeugd: Betty Stöve en Ria Houps. Knicker bockerwinnares Betty Stöve versloeg de veel lopende Patricia van der Heuvel (5de) met 6-3 1-6 6-3 in een spannend duel, dat de geplaatste speelster bij een 3-1 voor sprong in de beslissende set de beste kansen bood. Toen echter bleek hoezeer haar weer stand door de voortdurende afwisseling in lengte en vaart van Betty Stöve was on dermijnd. Ze kwam net even te laat bij de bal en verloor vijf games achtereen. Ria Houps dochter van de bekende tennisleraar won met 6-2 6-4 van de als achtste geplaatste Joyce Sluyter. De derde speelster, die zich onverwacht liet uitschakelen was de Utrechtse kampioene Koosje de Jongh, zesde op de plaatsings lijst. Ze verloor met 6-8 4-6 van haar leef tijdgenote Els Crocke. Henny van Rijn was van de geplaatste speelsters, die op de baan kwam, de eni ge die zich kon handhaven. Ze won met 2-6 6-1 6-2 van Liesbeth Rinkel in een stijl, die het ergste voor het Nederlandse da mestennis doet vrezen. Trouwens ook dit maal bleek weer duidelijk hoezeer de angst de kampioensstrijd regeert. Jonge meisjes, die er vrolijk op los knalden bij het inslaan, krompen ineen zodra de wed strijd werkelijk begon en aaiden de bal meer dan dat zij sloegen. De uitslagen luiden: Dames enkelspel: achtste finales: Ria Houps— Joyce Sluyter 6—2 64: Betty Stöve—Patricia van der Heuvel 6—3 1—6 6—3; Henny van Rijn— Liesbeth Rinkel 26 61 62; Els KrockeKoos je de Jongh 86 64. Heren enkelspel: achtste finales: Willem Maris Wim Breukink 60 63 63; Ron van Gelder- Peter Scholtz 97 64 46 60; Tom Okker—Ab Kloezen 6—1 6—2 6—2; Evert Schneider—Piet Veentjes 6—1 64 6—2; Piet van EysdenJan Beukers 6—1 64 62; Lex KaramoyDe Kort 6—2 6—2 5—7 64; Jan Hajer—Bokdam 6—0 6—3 6—2; Henk Goris—Siebe Huizinga 7—5 6—1 06 6—3 Heren dubbelspel: kwartfinales: Hajer en Schneider tegen Breukink en Koerts 60 6—1 6—2; Gelder en Okker tegen Huizinga en Veke- mans 97 26 61 96: Van Eysden en Maris tegen Frederikse en Veentjer 6—0 6—0 6—2; Van Dalsum en Goris tegen Blaas en Van der Kolk 6—2 6—0 6—3. Dames dubbelspel: halve finales: Eva de Jong en Anja Lepoutre tegen Patricia van der Heuvel en Henny van Rijn 6—2 4—6 6—2; Els Crocke en Betty Stöve tegen Trudy Groenman en Els Spruyt 8—6 6—3. Het jeugdtoernooi van de Europese voet balunie 1964, waarvan de organisatie is opgedragen aan de KNVB, zal woensdag 25 maart beginnen in een aantal nog aan te wijzen plaatsen in Nederland. Het UEFA-jeugdtoernooi eindigt op 6 april. In de finale van het internationale ten nistoernooi in Hamburg heeft de Austra liër Martin Mulligan met 6-0 0-6 8-6 6-2 van zijn landgenoot Bob Hewitt gewonnen. Twaalfduizend toeschouwers hebben woensdagavond in Enschede gekeken naar de vriendschappelijke wedstrijd Ensche deArsenal, die in een gelijkspel- 2-2 ein digde. 'Bij de rust was de stand 1-1. Ar senal kwam na 11 minuten tot een doel punt van Skirton. Kohn scoorde na 20 mi nuten de gelijkmaker. Dezelfde speler verschalkte in de tweede helft nogmaals doelman Wilson (2-1). Tien minuten voor het einde bracht Skirton de balans in even wicht (2-2). Een doelpunt gescoord in de 59ste mi nuut door midvoor Pace, gaf Sheffield United woensdagavond in Utrecht de over winning tegen een goed strijdend DOS, dat na 20 minuten door Michiel Kruin de lei ding nam. Zeven minuten later echter was het rechtsbuiten Allchruch die de gelijk maker op het scorebord bracht (1-1). Willem II heeft in het Tilburgse sport park in een vriendschappelijke wedstrijd een nederlaag met 1-5 geleden tegen het Brusselse Anderlecht. Bij de rust was de stand nog 0-0. Voor Anderlecht scoor den Van Himst (2), Stockman (2) en Jans sen. Het enige Tilburgse doelpunt werd gemaakt door de oud-Anderlecht-speler Coudijzer. De uitslagen van overige op woensdag avond gespeelde vriendschappelijke wed strijden: Heerenveen-GVAV 1-2 (1-2) Alk maarTelstar 0-3 (0-2). Willem II en Manchester United zijn tot volledige overeenstemming gekomen over de data en plaatsen van de wedstrijden voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, namelijk 25 september in het Feijenoord- stadion in Rotterdam en 15 oktober in Manchester. De Hamburger SV heeft woensdagavond beslag gelegd op de Duitse voetbalbeker door een overwinning met 3-0 in de voor ruim 65.000 toeschouwers in Hannover ge speelde finale op Borussia Dortmund. Bij de rust leidden de Hamburgers reeds met 2-0 door doelpunten, beide kopballen, van Uwe Seeler in de 30ste en 32ste minuut. Ook het derde doelpunt kwam van Seeler en werd vijf minuten voor het einde ge scoord. Hamburger SV komt in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor nationale bekerwinnaars uit te gen het Luxemburgse Union Sportive. Het Zweedse voetbal heeft woensdag avond op twee fronten gestreden tegen res pectievelijk Finland en Noorwegen. In Stockholm kwamen de Zweden niet verder dan een gelijk spel (0-0) tegen Finland en in Gothenburg met een B-elftal werd het tegen Noorwegen eveneens.0-0. Een moment uit de vriendschappelijke wedstrijd tussen DOS en Sheffield United. Mijnals wordt geducht „in de tang" genomen. Rob Groen, de donkerblonde nationale skifkampioen, keek somber. Wereldkam pioen Ivanov als tegenstander in de eerste serie van de skifs. De Groninger geloofde er nauwelijks in. Toch trok de Aegir-skif- feur eerste gegadigde voor een stijl- prijs woensdag op het zonnige Bags- vard-meer vol overgave zijn baantjes. Zes, zeven keer volgde een felle eindsprint. Na tuurlijk, Groen kan de grote Ivanov, net zoals vorige maand in Duitsland, verras sen. De sceptische Nederlandse kolonie heeft er echter geen vertrouwen in. De onverwachte nederlaag, die de Ne derlandse kampioen in de finale van de Diamond Sculls in Henley leed tegen de toch echt niet fameuze Zwitserse kracht- sculler Kottmann, heeft het moreel van Groen duidelijk aangetast. Met angst ziet de Groningse student kennelijk het duel met Ivanov tegemoet en juist dat vervult de Nederlanders rond het Bagsvard-meer met grote zorg. Slechts in één race hebben de Nederlan ders wel het nodige vertrouwen: de tweede serie van de twee zonder stuurman. Gele genheidstwee BoelenEnters heeft de schaarse toeschouwers de afgelopen da gen versteld doen staan. De hinderlijke zijwind had niet de minste vat op de Wil lem 3-équipe. In prachtige stijl en zonder ook maar iets af te wijken van de baan gingen Boelen en Enters steeds op de finish af. Een directe finaleplaats een overwin ning in de heat, die vrijdag wordt geroeid, levert die op is dan ook lang niet uit gesloten. De omstandigheid, dat Polen en Finland, vierde en vijfde bij de wereld kampioenschappen van Luzern in 1962, in dezelfde serie van start gaan, kunnen daaraan nauwelijks iets afdoen. Ook de gestuurde vier van Triton heeft een redelijke kans zijn serie te overleven, waardoor deze in de halve finales komt. Maar verder zullen de Nederlandse suc cessen alleen via de herkansingen gestalte kunnen krijgen. Vooral de gestuurde Ne- reus-twee is een zorgenkind. Stuurman Van Dam wist in de afgelopen trainings- dagen nauwelijks een antwoord op de vaak verraderlijke aanvallen van de wind. Als de omstandigheden donderdagmiddag niet heel erg gunstig zijn, is er ook niet de minste hoop voor de Amsterdamse stu denten. Voor de dubbel-twee Max Alwin - Wil lem van der Togt is er, theoretisch ge sproken althans, weinig hoop. Rusland werd in Luzern winnaar van het zilver en voor de Duitsers was er het brons. De. vechtlust van de Skadi-Willem 3-combina- tie vergoedt echter veel. Als de Rotter dams-Amsterdamse coalitie door een zege in de serie de eindstrijd van zondag zou bereiken, zou dat dan ook stellig geen sensatie kunnen worden genoemd. Ten hoogste een verrassing. Advertentie In de vriendschappelijke voetbalwed strijd RCH—Telstar moest de RCH-speler Ulrich Maslo zondag na 20 minuten ge blesseerd het veld verlaten. De blessure blijkt zeer ernstig te zijn; Maslo heeft namelijk een enkel gebroken. RCH zal dus de eerste maanden niet over hem kunnen beschikken. Een ongelukkige misstao is de oorzaak geweest van de enkelbreuk; van ruw of hard spel was geen sprake in de sportief gespeelde wedstrijd. De opstelling van Ajax, dat zondag (aanvang half drie) een vriendschappelijke wedstrijd speelt tegen RCH in het Heem- steedse Sportpark, is als volgt: Hoogerman; H. Thijm en Ouderland; Schaaphok, Pronk en Visser; Swart, S. Thijm, C. Groot, Kei zer en Petersen. Vooraf speelt (aanvang half één) RCH 2 tegen Ajax 2. Zeventig pond lichter stapten de spe lers van. Manchester United in de auto bus om naar hun hotel terug te keren na de vriendschappelijke wedstrijd in Frankfort tegen Eintracht, die in een gelijkspel (11) was geëindigd. Terwijl de spelers in het veld stonden, waren ongewenste bezoekers de niet afgeslo ten kleedkamer van de Engelse spelers binnengedrongen, waar zij aan het zakkenrollen waren geslagen. Een van de Manchester-spelers miste een be drag van 50 pond (ruim 500 gulden), anderen minder grote bedragen, terwijl eveneens een polshorloge werd ge stolen. Het Engelse herenatletiekteam zegevier de woensdagavond in het White City Sta dion in Londen met 96-76 punten over Italië. De beste prestaties waren: Hinkstapspringen: Alsopp (GB) 15.50 m.; 200 meter: Ottolina (Italië) 21.3 sec.; kogel: Meconi (Italië) 18.14 meter; 1500: Keeling (GB) 3.48.8; 400: Bello (Italië) 47.4 sec.; 110 m. horden: Parker (GB) 14.3 sec. Speer: Rodeghiero (Italië) 75.80 meter; polsstokhoog: Seaglia (Italië) 4.30 meter; 800: Fleet (GB) 1.50-4; hoogspringen: Galli (Italië) 2.04 meter; 100 meter: Jones (GB) 10.4 sec.; discus: Hollingworth (GB) 55.07 meter; 400 meter horden: Cooper (GB) 51.- sec. Zaterdagmiddag (eerste start vier uur) wordt op Mereveld een groot drafprogram ma verreden, waarvoor ruim tachtig paar den aan de start komen. De kroon spant de serie-draverij met 31 deelnemers, waardoor zelfs de series bijzonder druk bezet zullen zijn.— 5 De verwachting is dat Astra T, Axel Hollandia, Zippy Erebus en de keuze Knij- nenburg met de meeste kansen aan de start komen. Mogelijke outsiders zijn Zoon van Hea Scott, Aalscholver en Ypsilon Saint. Vooral de finale, die over een 500 meter langere afstand gaat, zal bijzonder open zijn. De amatrices zetten hun onderlinge strijd voort in het zesde onderdeel van de Zil veren Orchidee. De snelle Urdy Mars staat zeer gunstig gehandicapt en kan bij een repetitie Taky Erebus en IJsselmonde ver slaan. Outsider is Karoline G. In de autostartkoers voor 2-jarigen heeft Cora VP ondanks haar slechte startnum mer betere papieren dan Conchita Six en Castor. In de tweede autostart zal Zeno zich met succes kunnen verweren tegen Y Dunst en Y Paula. De Roermond-prijs brengt Z the Saint als de favoriet aan de start, omdat hij be trouwbaarder is dan de vaak fouten ma kende Zsa Zsa. Voor de sterke Zilvervos is de afstand iéts te 'kort, waardoor zijn gevreesde eindrush waarschijnlijk net te kort zal reiken. Voor Bingen Magowan is er in de Nieuwenhagen-prijs de gelegen heid zijn eerste zege te boeken, vóór de sterk verbeterde Bellamia en Zoon Erebus. Ook het Zuiden heeft de honkbalkracht van Haarlem moeten ondervinden. Op nieuw werden het grote cijfers (10-2), maar desondanks heeft het Haarlemse team zich in de laatste innings volledig moeten geven om toch nog tot een ver schil van acht runs te kunnen komen, waardoor het Zuiden in de wedstrijden reeks om de Haarlemse Kunstlicht-beker gelijk met Rotterdam kwam, dat vorige week met 11-3 het hoofd moest buigen. Haarlem startte niet met zijn topforma- tie, omdat zoveel mogelijk spelers met aanvaardbare capaciteiten de gelegenheid moesten krijgen onder de lampen te kun nen spelen. De meer geroutineerde Haar lemse honkballers, aangevuld met jonge krachten, kregen echter vijf innings de handen vol aan het onbevangen spel van het Zuiden. Naast een honkslag van Leo Kops in de 1ste innings stond het na vijf innings pas 3-1, voornamelijk doordat pit cher Richardson in de 3de innings met zijn controle sukkelde, wat twee runs oplever de. Op de tweede zuidelijke pitcher Monaco barstte in de 6de innings het slaggeweld los. Na een hit van Fred Ausma scheen Monaco met twee uit de situatie meester te zullen worden, maar Krooder en Leo Kops raakten de bal vol en zuiver, waar na Teun de Groot met een schitterende homerun volgde. Een tweehonkslag van Kruithof en een hit van Robert Maat, die .750 als slaggemiddelde had, bepaalde de stand op 8-1. Rijnberg uit Nijmegen was de derde zuidelijke pitcher en deze jonge speler trok zich weinig van de reputatie van zijn tegenstanders aan. Waarschijnlijk was hij drie innings zonder een enkele run tegen doorgekomen, indien hij bij een 8-2 stand in de laatste slagbeurt op de pinch-hitters Möllmann en Beidschat Zijn worpen beter onder controle had kunnen houden. Thans bereikten beide Haarlemmers de honken, waarna een doorgeschoten bal een run opleverde; Nog h-ad het Zuiden een .beter resultaat dan Rotterdam in han den, maar door een fout ging deze kans voorbij. Beidschat zou namelijk trachten te scoren op een stootslag van Ausma, maar deze miste. Bij de poging de inge sloten Beidschat uit te maken, werd de bal toen hoog. over het derde honk ge gooid, waardoor toch nog 10-2 op het scorebord kwam. Het zuidelijke spel was zeker, accepta bel. Nog enigszins wild hier en daar en vooral ook wat traag, maar bij meer con tact met het westen zal het toch niet lang duren, of er zal rekening met hen moeten worden gehouden. Bij Haarlem kwam Paalman op de heu vel in vijf innings tot 3-4-2 en Zijlstra in vier innings tot 6-4-1. Aan slag waren de uitblinkers Robert Maat .750, Leo Kops, Kruithof en De Groot .500 en Krooder, die .400 op zijn naam bracht. Een sterk schiftende wind heeft helaas zijn stempel gedrukt op de eerste wed strijddag van de strijd om de Finn Gold Cup bij Medemblik. Bij de start van de grote vloot van schepen waren er nog geen moeilijkheden. De armada begon met een matig windje zonder problemen aan zijn eerste kruisrak. Het plan om de grote vloot Finnjollen in 3 groepen te laten starten heeft men moeten laten va ren. Van alle kanten is door de zeilers tegen deze regeling geprotesteerd. Dins dag, op de oefendag, heeft men het gepro beerd met één massale start en dat lukte wonderwel. Ook woensdag verliep de start zonder moeilijkheden. Dat de deelnemers aan de ze internationale gebeurtenis op de eerste dag volledig aan hun trekken zijn geko men, betwijfelen we echter. De wind was in de middag bijzonder wispelturig en ver dween na een kwartier bijna volledig, toen een fikse regenbui alleen veel water bracht. Het grootste bezwaar was wel, dat de kruisrakken, waarin de meeste strijd moet worden geleverd, veranderden in half-windse rakken. Ook de op het IJssel- meer uitgezette Olympische baan was door de windschiftingen bijna volledig bezeild. De Engelse journalist Creagh-Osborne, een Finn-zeiler met een lange ervaring, ging als eerste door de finishlijn. Deze 36-jarige. licht-weer-specialist. lag bij de eerste boei nog op de negende plaats. Op kop zeilden, beter gezegd .dobberden, de Nieuwzeelander Roberts en de Cana dees Bruce. De derde plaats was voor de Japanner Kojima. De Rus Chuchelov lag in vierde positie. De eerste Nederlander was op dat moment de Goudse zeiler Meyer. Twee rakken verder was in deze situa tie nog maar weinig verandering gekomen. Nog steeds gingen Robert en Bruce op kop met op de derde plaats Chuchelov. "De Brit Creagh-Osborne lag nog maar op de tiende plaats, direct gevolgd door de Oostenrijker Raudaschl. In het grote rak, dat toen volgde, kroop de Engelsman ter gend langzaam naar de kopgroep, in zijn Een van de deelnemers aan de strijd om de Finn Gold Cup, de Amerikaan Sprague. kielzog gevolgd door de Oostenrijker Rau daschl. Beide zeilers, die elk zuchtje wind vol ledig uitbuitten, kwamen met een duide lijke voorsprong rond de volgende boei, op de derde plaats gevolgd door de winnaar in 1960 in Napels van het Olympisch zil ver, de Rus Chuchelov. In het grote veld van achtervolgers, dat steeds verder uit elkaar werd getrokken, speelden onze landgenoten slechts een bescheiden rol. Alleen Meyer kon erin slagen de kop groep bij te houden. Creagh-Osborne bleef op kop, vergrootte zijn voorsprong tot twee minuten, maar had bij de finish nog slechts een voorsprong van vijftig meter. De Japanner Kojima, van de start af bij de eerste tien, slaagde er nog in om in de laatste meters Chuchelov voorbij te komen en als derde te finishen. De uitslagen luiden: 1 Finesse, Creagh- Osborne (GB); 2 Okay -3, Raudaschl (Oostenr.); 3 N. N„ Kojima (Japan); 4 Dzinn, Chuchelov (Rusl); 5 N. N., Kuh- weide (West-Duitsl.); 6 Panic, Devillard (Frankr.); 7 Speedy, Remien (West- Duitsl.); 8 Fiester. Meyer (Ned.); 9 Blossom, Anderson (Zweden); 10 My- fanwy, Grogono (GB); 33 Finnig, Maarse (Nederland). Woensdag is in Breda ter gelegenheid van de uitreiking van het „Gouden Wiel" aan Leo van Dongen wegens diens pres taties in de amateurklassiekers van dit jaar, een wielergala voor amateurs en profs gehouden. Bij, de amateurs werd dit criterium gewonnen door Leó van Dongen (Made) voor Gerrit de Wit (Dubbeldam), Walter Heeren (St. Willibrord), Jacques van der Kloot (Zundert) en Henk Corne- lissen (Amsterdam). Bij de profs was de uitslag: 1. Bas Ma liepaard (Willemstad), 2 Ad Biemand (Ul- venhout), 3 André van Aert (Zundert), 4 Cees van Amsterdam (Breda), 5 Cees Snepvangers (Zundert).

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13