DENKT U Youlou zwicht: hij gaat de regering hervormen HET WEER Prins Rainiers j'acht bij proefvaart in brand V.S. tegen kernstoppact aanval Weer scherpe Chinese op de Sovjet-Unie Weigering van kerngegevens was „geschenk aan de V.S. Bezwaren in de Franse troepen ingezet tegen de betogers Móórdplannen tegen De Gaulle ontdekt NAVO-raad besprak non-agressie-pact Non verbrandt zich Blanke vriendin van neger mishandeld Tachtig passagiers stapten in allerijl over op te hulp gesnelde schepen Teller vreest Russische voorsprong Auto via middenberm tegen boom Luitenant uit Santpoort in Suriname om het leven gekomen éeè MORRIS ieforeyou êuy! aan onze vakantie prijsvraag „Foto pagina in een vreemd licht" (gepubliceerd in ons nummer van 1 augustus) Het woord is aan 48e JAARGANG NUMMER 237 DO N DE RDAG 15- AUGUSTUS 1963 Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT. DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gfa«ta»to| IJmuider Covranl 129288. SUEDE - NAPPA VESTEN Franse soldaten T akbonden in verzet Seizoenkaarten Tijdelijk opklaringen Aan het strand: In de krant van heden: Huis in brand gestoken Mevr. Kennedy naar huis Argumenten vóór Geheel buiten zinnen Zeventien militairen gewond bij ontploffing van handgranaat (- BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 v Swift: Men zou belasting moeten heffen op vrouwelijke schoonheid en mannelijke intelligentie, en de mensen zelf de hoog te van de aanslag moeten laten bepalen. De opbrengst zou alle verwachtingen overtreffen. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I a wmi Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. II T ^^^1 T' I W T' Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nummers afgehaald aan ons bureau, 15 cent. lofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BRAZZAVILLE (Reuter AFP) Om de onrust in zijn land tot bedaren te bren gen, zal president Youlou van (voormalig Frans) Kongo een nieuwe regering van na tionale verzoening vormen, en pas daarna overgaan tot de instelling van de voor vandaag aangekondigde éénpartij-staat. Gisteravond heeft hij alle ministers, op drie na, van hun functie ontheven Youlou heeft intussen de burgerlijke en militaire macht tot zich getrokken, Fran se troepen tegen de relletjes te hulp ge roepen en voor Brazzaville de staat van beleg afgekondigd. De in Brazzaville gelegerde Franse troe pen kwamen gisteren tussenbeide. Zij ont zetten het radiostation dat de betogers te gen de regering in brand wilden steken en zij legden cordons om verscheidene grote gebouwen. De Kongolese regering is gerechtigd om Franse militaire bijstand te vragen, op grond van een overeenkomst met Frank rijk. In Parijs werd meegedeeld dat er gisteren in Brazzaville een kleine 2000 man Franse troepen zijn ingezet. Normaal zijn de Franse militairen belast met de bewa king van de openbare gebouwen in Brazza ville. Volgens de laatste berichten zou het in Brazzaville nu weer rustig zijn. Maar de door militairen omsingelde negerwijken van de stad zijn nog duidelijk explosieve haarden. Deze wijken zouden voor een deel in handen zijn van de opstandige bevol king. Van betrouwbare zijde is er de nadruk op gelegd, dat de betogingen van dinsdag niet zo zeer gericht waren tegen president Youlou, die een groot prestige geniet bij de 800.000 inwoners van zijn landje, als wel tegen velen van zijn ministers. Youlou had beloofd, dat hij de regering zou hervormen zodra het éénpartij-stelsel een feit zou zijn geworden. Aan de onder handelingen om hiertoe te komen hebben ook de vakbonden deelgenomen. De samen werking tussen regering en vakbonden (die de motor waren van de onrust van dinsdag) begon te stagneren toen de rege ring vorige wéék een decreet uitvaardigde, dat politieke vergadèringen verbood in af wachting van de door Youlou gewilde par tij. De staat van beleg zal 15 dagen duren. De voor-vandéag vastgestelde feestelijkhe den tér gelegenheid van dé derde verjaar dag van Kongo's Onafhankelijkheid zijh afgelast. Advertentie s.c. TELSTAR rechtgevend óp een tribune-zitplaats bij wedstrijden van het le en 2e elftal f 50- rechtgevend op een staanplaats bij wedstrijden van het le elftal en op een zitplaats bij wedstrijden van het 2e elftal /25.. Uitreiking vrijdagavond 16 aug. 7—8.30 uur in de bovenzaal van Royal, Kenne- merlaan (zij-ingang) en a.s. zondag v.a. 1 uur aan het terrein. PARIJS (Reuter) De Franse politie heeft kortgeleden lucht gekregen van nieuwe plannen om president De Gaulle te vermoorden. Een der ontdekte plannen was beraamd door voormalige Franse kolonisten uit Al gerije, die thans in Spanje wonen en ge zworen hebben De Gaulle wel eens te zul len „krijgen". Zij hebben getracht vijf ge wapende mannén Frankrijk binnen te smokkelen, die kennelijk de bedoeling had den de président te vermoorden. Bij het tweede complot waren beroeps moordenaars betrokken, die een aanbod hadden gekregen om De Gaulle voor 50.000 frank om het léven te brengen. Zij voel den hier echter niet vóór en stelden de politie op de hoogte. PARIJS (Reuter) DE NAVO-raad heeft gisteren het Russische voorstel be sproken om eén niet-aanvalsverdrag te sluiten tussen de NAVO en de landen van het Pact van Warschau. De bijeenkomst viel in de vakantie van de raad. Besloten wérd ook tijdens de va kantie wekelijkse bijéénkomsten te houden SAIGON (AP) Een boeddhistische non heeft zich vanmorgen met benzine over goten en in brand gestoken. Dit is het vierde géval van publieke zelfmoord uit prótest tegen de politiek van de rooms- katholieke regering van Zuid-Vietnam. Het gebeurde in een dorp aan de kust. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog, later meer bewolking en van het westen uit toenemende kans op regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Dezelfde middagtemperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een depressie boven de Noordzee veroorzaakte tal van buien, maar morgen komen er tijdelijk wat op klaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Temperatuur 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Onbesten dig, door depressie-activiteit boven de Noordzee. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3 Knipselkrant 4 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien7 Kunst 7 Feuilleton 9 Topsij 10 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's WALNUT (Reuter) In Walnut (Cali- fornië) zijn drie blanken het huis binnen gedrongen van een 28-jarige blanke vrouw. Zij sloegen haar neer, bonden haar handen op haar rug, smeerden haar in mét teer en rolden haar in veren. Hierna werd de vrouw in een kast gegooid en sta ken de overvallers het huis in brand. Bij dit alles hadden de drie blanken laten blij ken, dat de vrouw werd gestraft omdat zij met een neger omging. De vrouw wist uit de kast te komen en uit het huis te vluchten, dat volkomen werd verwoest. Ernstig gewond ligt zij nu in het ziekenhuis. Zij is moeder van twee kinderen. Advertentie De machinekamer van prins Rainiers nieuwe jacht „Albecaro" is gistermiddag tijdens een technische proefvaart met tachtig passagiers op de Eems totaal uitgebrand. Drie opvarenden raakten opgesloten op het achterschip van het jacht, dat brandde als een fakkel. Het 'elukte het drietal nog juist op tijd te jevrijden. Tot hun panische schrik zagen de pas sagiers dat er brand was uitgebroken in het achterschip. Kapitein Caruso vreesde voor een ontploffing van de met duizenden liters olie gevulde brandstoftanks en be val de passagiers van boord te gaan. De boot van een garnalenvisser, enige sleep boten en de kustvaarder „Gouwestroom" kwamen, gealarmeerd door de enorme rookwolken, langszij de „Albecaro" en namen de passagiers over. De paniek stemming waarin deze verkeerden werd nog vergroot doordat juist op dat moment een zwaar onweer losbarstte en een wolk breuk een slagregen deed neerplensen. Inmiddels trachtten leden van de be manning de brand, die in de machineka mer, vermoedelijk door het springen van een olieleiding, was ontstaan, met snel- blussers te bedwingen, maar dit gelukte niet. Drie mannen, die bijna door de vlam men waren ingesloten, wisten op het nip pertje aan de vuurdood te ontkomen door achter het waterdichte schot van de stuur boordmachinekamer te vluchten. Om vol doende lucht te krijgen moesten zij een kijkraam van een in het jacht ingebouw de visbun inslaan. Zij hebben daarna ge wacht tot het vuur geblust was. Dat was reeds ongeveer twintig minuten later het geval. Eén der te hulp gesnelde sleepboten spoot met vier slangen op de brandpomp een flinke hoeveelheid water in de brandende machinekamer, waardoor de vuurzee weldra bedwongen was. Toen Het jacht wordt de haven van Delf zijl binnengesleept. WASHINGTON (Reuter en AP) - Voor de Amerikaanse Senaatscommissies die zich op het ogenblik door ministers, militairen en geleerden laten voor lichten over het in Moskou gesloten kernstopverdrag, heeft de bekende na tuurkundige dr. Edward Teller („de President Kennedy heeft gisteren zijn vrouw afgehaald uit het luchtmacht ziekenhuis in Otis (Massachusetts), waar zij vroegtijdig beviel van een zoon, die na 40 uur overleed. De presi dent bracht zijn vrouw met de heli kopter naar hun buitenhuis, waar Jacqueline enige tijd zal blijven om weer op krachten te komen. konden de drie mannen achter het water dichte schot worden bevrijd. De zwaar beschadigde „Albecaro" is door de sleepboten teruggebracht naar Delfzijl, waar de kade door de politie her metisch voor nieuwsgierigen werd afgeslo ten. De directeur van de werf waar het sch'ip gebouwd is, kon zelfs niét bij benadering schatten hoe groot de door de brand aan gerichte schade is. Deze wordt echter door verzekering gedekt. Vermoedelijk zal het herstel verscheidene weken vergen. De brand aan boord van zijn nieuwe jacht aan de vooravond van de officiële overdracht was voor prins Rainier een grote teleurstelling. „Zijne hoogheid wil en kan op dit moment nog geen commen taar leveren", aldus zei gisteravond in het Hilton Hotel te Amsterdam een Ameri kaanse vriend van de prins, die hem bij zijn bezoek aan Nederland vergezelt. „De prins is erg geschrokken. We gaan, zoals we ons hadden voorgenomen, toch naar Groningen. De prins wil in Delfzijl het beschadigde schip inspecteren, om zich een oordeel te vormen over de duur van het herstel." Van de zeereis naar Monaco door de Golf van Biscaye en langs Spanje naar de Middellandse Zee kan voorlopig geen sprake zijn. De prins zal binnenkort per vliegtuig naar huis terugkeren. Prins Rainier is vanochtend in het par ticuliere vliegtuig van een Nederlandse vriend van Schiphol naar Eelde bij Gro ningen gevlogen en vandaar naar Delfzijl gereden om de brandschade aan de „Al becaro" in ogenschouw te nemen. vader van de waterstofbom") gisteren verklaard, „dat het kernstopverdrag af breuk zal doen aan Amerika's militaire paraatheid en ernstige gevolgen zal hebben voor de veiligheid van de vrije wereld". Het is helemaal nog niet zo zeker, dat de V.S. op dé Sovjet-Unie voorliggen wat kennis en produktie van kernwapens be treft, zei Teller. Hij toonde zich met na me bezorgd over de Russische voorsprong op het gebied van de zeer grote water stofbommen. Als andere bezwaren tegen het verdrag noemde hij, het feit dat het niet vólkomen op naleving kan worden getoetst en dat het, kennelijk het gebruik van kernwapens in lokale conflicten buiten de V.S. vêrbiedt. Tellers verklaring wijkt nogal af van die van de ministers Rusk (Buitenlandse Za ken) en McNamara (Defensie) en van de chefs van staven. Zij allen verdedigden het verdrag tegen het wijd verbreide wantrou wen van vele senatoren (die met hun be zwaren overigens vaak slechts hun kiezers naar de mond praten) met het argument, dat het niet berust op vertrouwen, omdat er afdoende controle is op eventuele ge heime proeven van de andere partij, ter wijl de V.S. bovendien met verdubbelde kracht doorgaan met de ondergrondse proeven en zich gereed houden de proe ven in ruimte of dampkring zo nodig te hervatten. Gisteren nog verklaarde dr. Glenn Seaborg, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernènergie, dat' de V.S. z.i. over het geheel genomen een voor sprong hebben op Rusland wat kernbewa pening betreft. Hij meende, dat het met kleine ondergrondse proeven mogelijk zou zijn de multi-megaton wapens van de Sov jet-Unie te evenaren. Overigens meende hij, dat de kernstop de Amerikanen langer in het genot zóu- den houden van hun nucleaire voorsprong, dan wanneer de bovengrondse proeven zouden doorgaan. De voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven, generaal Maxwell Taylor, zêi, dat de militaire leiders instemmen met het kernstopverdrag, hoewel er militaire nadelen aan zijn verbonden. Hij voegde er aan toe, dat de ondergrondse proeven krachtig moeten worden voortgezet en de V.S. gereed moeten blijven om de boven grondse proeven op korte termijn te hér- vatten. China heeft door de verklaring thans voor de eerste maal officieel toegegeven, dat Rusland geweigerd heeft de Chinese PEKING (Reuter) China heeft in een lange officiële radioverklaring ge zegd, dat premier Kroesjtsjev in juni 1959 heeft geweigerd de Chinese Volks republiek een model van een atoombom te geven, of haar in te lichten over de wijze waarop kernwapens worden ver vaardigd. Kroesjtsjev deed dit „als een geschenk aan de Verenigde Staten, die hij in sep tember van dat jaar bezocht, om er be sprekingen te voeren met de toenmalige president Eisenhower", aldus de Chinese verklaring. De woordvoerder zei, dat China bij de ontwikkeling van zijn eigen kernmacht niet langer op de Russische hulp rekent Verder klonk het verwijt, dat de Sovjet- Unie bereid is Oost-Duitsland op te offe ren, om bij de Verenigde Staten in het ge vlei te komen. Volksrepubliek te helpen bij de vervaardi ging van een atoombom. De woordvoerder vervolgde: „De tot standkoming van de beperkte kernstop- overeenkomst betekent dat de Russische buitenlandse politiek thans geheel in het teken der capitulatie staat. Het zijn de Sov jet-leiders en niet die der Chinese Volks republiek, die geheel buiten zinnen zijn ge raakt en hun eigen zaak verraden (van Russische zijde was het omgekeerde ge zegd). „De Sovjet-Unie wil in het socialistische kamp haar kernwapenmonopolie handha ven. Zij hoopt op deze wijze dit kamp te kunnen overheersen," aldus de Chinese re geringswoordvoerder. Bij een verkeersongeluk bij de oprit naar de Moerdijkbrug in Lage Zwaluwe zijn de acht inzittenden van een Belgische personenauto gewond geraakt. De auto werd bestuurd door een dame uit Meche- len. Zij zat met haar echtgenoot, vier kin deren, een zuster uit Antwerpen en een vriend van de familie in de auto. Bij een inhaalmanoeuvre schoot de wa gen door de middenberm en vloog via de andere rijbaan tegen een boom. Alle acht inzittenden werderj gewond. Twee van hen moesten in een ziekenhuis worden opgeno men. Vijf maal om Op de provinciale weg in Uithoorn, is de heer H. Barendse uit Uithoorn na een in haalmanoeuvre met zijn auto vijf maal omgeslagen. Hij werd door het dak uit de auto geslingerd en liep hoofdwonden en een ruggewervelfractuur op. Na een onderzoek in een ziekenhuis te Haarlem is hij opgenomen in de Ursula-kliniek te Wassenaar. Zijn toestand is zeer zorgwek kend. Zijn 12-jarig dochtertje, dat even eens in de auto zat, liep een beenbreuk op. Woensdagmiddag is op de militaire schietbaan bij Paramaribo tijdens een oefening met handgranaten een ongeluk gebeurd, dat aan de 25-jarige reserve tweede-luitenant P. G. Dekker uit Sant poort het leven heeft gekost. Twee mili tairen werden ernstig en vijftien licht gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens een de monstratie met een offensieve handgra naat. Om nog onbekende redenen heeft de bevelvoerende officier te lang gewacht met het wegwerpen van de granaat, welke daardoor temidden van de militairen ont plofte. Vrijdagmiddag zal het stoffelijk overschot van luitenant Dekker in Para maribo met militaire eer ter aarde worden besteld. De gewonde militairen zijn in het zie kenhuis in Paramaribo opgenomen. Bij de licht gewonden is de soldaat eerste klas S. C. F. Zonneveld uit Beverwijk. f 4

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1