H. Buisman: „Ik deed het uitsluitend voor de boeren" AGENDA HELP MET Hansaplast GRATIS UW RODE KRUIS NIBBELTJE EN Z'N PRETPILLEN „Frisiana" komt in de grootste overdekte hal van Nederland POLLE, PELLI EN PINGO en Hij kocht 2100 ton boter in V.S. en bracht in Elten 900 ton over de grens Arnhemmer met ƒ30.000 er vandoor Afsluitbomen geopend toen trein naderde Dr. ir. C. J. van Meel, lid der Tweede Kamer, overleden Krijgsmacht krijgt het kabinet op bezoek Treinen door storing kwartier vertraging Brand op een Deens vissersschip Amsterdam verhoogt steunnormen Koel en onvast weer I 1 DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1963 Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk HUIVERING WEKKEND VAKANTIESPEL Jeugdige overwegwachter krijgt 75.- boete EVENEMENT IN LEEUWARDEN We kunnen ki€t meer speeen,) POEH, «JA - NU M06ÊN DE 6166EUES SPELEN ICOOOOOOGOOOOOGOQGOOOOOOGOOO ocx>GOOOCX^DOOO0CXDOOO©G0OOOOOO Kort nieuws «5 s L De man die enige dagen geleden om zijn eigen woorden te gebruiken een bom op de botermarkt heeft laten ont ploffen, de Leeuwarder boterhandelaar H. H. Buisman, heeft gister tijdens een pers conferentie in Schevingen betoogd dat het enige dat hij met zijn „stunt" bedoelt te bereiken is, het stabiliseren van de boterprijs. Nederlands grootste boterhan delaar zei dat hij, na de markt gepeild te hebben, de indruk had gekregen dat, evenals dat in 1959 gebeurde, de boter prijs zich snel omhoog zou gaan bewe gen. Met de prijs te verhogen van f 3.60 to 4 per kilo hoopt de heer Buisman volgens zijn zeggen te bereiken dat die prjjs de gehele winter gehandhaafd kan worden. De heer Buisman deelde verder met nadruk mee dat de prijsverhoging uitslui tend de boeren ten goede komt Verder vertelde hij vorige week in Chicago in Amerika 2100 ton boter gekocht te heb ben. Dit was, zo zei hij, de eerste Neder landse aankoop van Amerikaanse boter sinds 1782. Deze boter kan hij op de Ne derlandse markt brengen, mits er niet de thans geldende invoerheffing van 0,75 per kilo op wordt geheven. De heer Buisman was ook openhartig over de „Operatie Elten". Hij vertelde bij voorbeeld dat hij op 1 augustus te mid dernacht in Elten 900 ton boter had staan die dus zonder invoerrechten naar Duits land zijn verdwenen. De totale hoeveel heid boter die op die manier ons land naar Duitsland verliet schatte hij op 2100 ton. De heer Buisman gaf verder een sum mier overzicht van de botersituatie op de wereldmarkt. Duitsland, zo zei hij, heeft al bericht van Denemarken ontvangen dat er onvoldoende kan worden geleverd. De Engelsen hebben slechts voor twee weken voorraad. De Belgen hebben net genoeg en de Denen hebben te weinig. Dat Frankrijk boter over heeft achtte de heer Buisman van weinig betekenis. c Grote Kerk, vandaag 15 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Geld speelt geen rol", a.l. Van vrijdag af 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Zet je zorgen opzij", a.l. Frans Hals, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Meneer de gravin is niet thuis", a.l. Van vrijdag af 14, 18.45 en 21 u.: „The greatest show on earth", a.l. Lido, 14 en 20 u.: „55 dagen in Peking", 14 j. Luxor, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Im schwarzen Rössl", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De dodenlijst van Adrian Messenger", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Im weissen Rössl", a.l. Van vrijdag af 14 en 20 u.: „Muiterij op de Bounty", 14 j. Rembrandt, vandaag 14, 16.15, 19 en 21.15 u. :„Op kamers bij „die" vrouw", 14 j'. Van vrijdag af 10 u.: „Spanky en zijn vriendjes", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Geheim agent 007 contra Dr. No", 14 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het geheimzinnige eiland", a.l. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Jonge kerels in het vuur", a.l. Studio, 10.30 u.: Jeugdvoorstellingen, a.l.; 14.15, 19 en 21.15 u.: „De nacht van de kouwe neuzen", a.l. Monopole (Zandvoort), 19 en 21.30 u.: „Mijnheer Hulot gaat met vakantie", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en rr et de 19e eeuw. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot 8 september avondopen stelling van 20.30-22.30 u. Prentenkabinet: Etsen van Rembrandt. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van tekeningen en aquarellen uit Spanje en Baskenland van Póppe Damave. Tot en met 31 augustus. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zon dag tot 1 u. Dagelijks klassiek grammo- foonplatenconcert van 21-22 u.: 17e en 18e eeuwse muziek. Kunstcentrum ,.De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositiezaal: zomertentoonstel- ling. Tot en met 8 september. H. F. Boot zaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-22.30 u. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout- weg-Kamperïaan): Tentoonstelling van cultuur-historische diorama's. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot en met 1 september. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de i9de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Vishal. Foto 63 tentoonstelling van amateurfotografen uit Haarlem en om geving. Dagelijks geopend van 10-17 u„ zondag 13-17 u„ vrijdagavond 20-22 u. Tot en met 1 september. Linnaeushof, Bennebroek: Openlucht- tentoonstelling van zomerbloemen. Mini- corso in tropentuin. Tentoonstelling van beeldhouwwerken van de „Carolus Kring" uit Den Haag. Dagelijks geopend van 9-18 uur. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20 u. af. Van 21-23.15 u.: Caba ret door Fiet en Frans Koster, Natascha Emanue's en Enrico Neckheim (pianist). „Waagtaveerne" (Damstraat/Spaarne) Iedere avond (behalve maandag) van 20 u. af: Internationaal liederenrepertoire door Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. Vleeshal (Grote Markt): dagelijks (be halve zondag) 14.30 u. en woensdag, don derdag, vrijdag en zaterdag ook 20.15 u.: Voorstellingen Poppentheater Merlijn. Tot en met 24 augustus. Jeugdcircus Bas (Duinlustparkweg 56, Santpoort), dagelijks, behalve zondag, voorstellingen om 14 en 20 u. Tot en met 16 augustus Bakenessergracht, vandaag 20 u.: Offi ciële ingebruikneming. Festiviteiten tot en met zaterdag 17 augustus. (Zie verdei „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 9 augustus). DONDERDAG 15 AUGUSTUS City, 20 u.: „Forever Amber". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag), 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Jeugdcircus Bas, Duinlustparkweg 56, Santpoort: 20 uur avondvoorstelling. VRIJDAG 16 AUGUSTUS City, 20 u.: „Die lustige Witwe". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder donderdag. Jeugdcircus Bas, Duinlustparkweg 56, Santpoort, 14 en 20 uur voorstelling. DONDERDAG 15 AUGUSTUS Kennemer Theater, 20 u.: Toneelavond Volkstoneel. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Hercules en de koningin der amazones". VRIJDAG 16 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De wonderbaarlijke belevenissen van de Robinsons". Luxor Theater, 19 en 21.30 u-: „James Bond 007 contra Dr. No.". W.B. Theater, 20 u.: „Tokio bij nacht". Een 28-jarige bedrijfsleider van een ho tel bij Arnhem is sinds 24 juli spoorloos. Een bedrag van bijna f 30.000, de bedrijfs- inkomsten van ruim vier weken, heeft hij meegenomen. De bedrijfsleider verdween tijdens de vakantie van zijn vader, die eigenaar is van het hotel. Voor zijn vlucht kocht hij een auto. Drie dagen na zijn verdwijning is hij in Italië gesignaleerd. Hij heeft geen geldig rijbewijs omdat hem vorig jaar de rijbevoegdheid tot februari 1964 was ontzegd nadat hij in Arnhem een dodelijk verkeersongeluk had veroorzaakt. i.' Voor de kantonrechter in Delft stond een 23-jarige N.S.-overwegwachter terecht om dat hij in Delft op 23 mei de afsluitbo men van een overweg had geopend ter wijl het consigne luidde deze gesloten te houden, omdat er, na het passeren van een goederentrein, uit de andere richting een personentrein naderde. Niettemin had hij de bomen opgehaald om een vijftigtal wachtende mensen door gang te verlenen. Pas nadat een spoor wegarbeider hem had gewaarschuwd sloot hij de bomen weer. Enkele mensen kon den niet wegkomen en moesten zich te gen de afsluithekken drukken toen de trein voorbijreed. De overwegwachter meende dat onwen nigheid een rol had gespeeld. Er zijn in Delft vier spoorovergangen, waarvan er drie vol-automatisch zijn. De vierde is half-automatisch. De jongeman was pas van een volautomatische naar de half- automatische overweg overgeplaatst. De officier van Justitie eiste 100 boe e. Zijn verdediger vroeg clementie, om dat de verdachte reeds ernstig berispt was door de N.S. en dit feit op zijn conduite staat was aangetekend. De kantonrechter hield hiermee reke ning en veroordeelde hem tot f 75 boete. Advertentie Honderd jaar Internationaal Rode Kruis 1 Koop een étuitje Hansa- plast tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor het Rode Kruis. Let op de raam biljetten bij apotheker en drogist 34-35. Nu was Nibbeltje in de lelas Na dat hij door de deur was binnengeslopen kroop hij heel voorzichtig onder langs de banken verder. Daar moet ik zijn, bij het tafeltje van de meester, mompelde hij. Daar staat zijn glas water.Mooi om daar een pil in te doen! Telkens keek hij om zich heen, want niemand mocht hem zien. Zonder gezien te worden kwam hij bij het tafeltje; en toen de meester even het lokaal in liep, liet Nibbeltje gauw een pil in het glas val len. In zijn woonplaats Hilvarenbeek is overleden het Tweede Kamerlid dr. ir. C. J. van Meel. Dr. Van Meel was 60 jaar. Hij was reeds geruime tijd ernstig ziek. Hij was lid van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer. De heer Van Meel werd in februari 1903 te Oud- en Nieuw Gastel geboren. Hij studeerde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, waar hij het diploma van landbouwkundig ingenieur haalde. Hij is nadien directeur geweest van de gewes telijke tarweorganisatie in Noord-Brabant van de Inkoopcentrale Akkerbouwproduk- ten en van het provinciaal Aan- en Ver koopbureau van Akkerbouwprodukten. De heer Van Meel was waarnemend burgemeester van Hilvarenbeek en lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant. Hij was enige tijd als landbouwat- taché verbonden aan de Nederlandse am bassade in Parijs. In 1952 werd hij voor de K.V.P. gekozen in de Tweede Kamer. De moeders van deze afschuwelijke jongetjes hebben het gelukkig niet ge weten. Het drietal klom in Montreal op een brugpijler en vandaar op de opengeklapte hefbrug op een hoogte van veertig meter boven de rotsachti ge rivieroever. Een passerende ama teur-fotograaf maakte bibberend deze drie foto's. Het liep allemaal goed af en de jongelui maakten dat ze weg kwamen, zonder hun identiteit prijs te géven. Het voltallige kabinet zal in de komen de maanden, op uitnodiging van de minis ter van defensie, bezoeken brengen aan de drie krijgsmachtdelen. Achtereenvol gens zullen de marine, de landmacht en de luchtmacht aan de beurt komen. De juiste data voor de bezoeken zijn nog niet bekend, evenmin als de programma's. De tentoonstellingsorganisator Jasques Kleiboer werkt aan de voorbereidingen voor een nieuwe grootse manifestatie, de „Frisiana", de expositie die van 16 tot en met 21 september wordt gehou den in de enorme gloednieuwe vee markthal in Leeuwarden die met 35.000 vierkante meter grondoppervlak drie maal zo groot is als het Haagse Hout- rust en tweemaal zo groot als de Bern- hardhal van de Utrechtse jaarbeurs. De „Frisiana" duurt zes dagen. „Dat is voldoende," zegt de heer Kleiboer. „De Enschedese A. A. A. vorig jaar duurde negen dagen en dat was eigenlijk drie da gen te lang. Om kwaliteit te kunnen leve ren moet een expositie in een kort tijds bestek worden gehouden. Bloemen en plan ten blijven dan vers, mensen blijven op gewekt, de dynamiek is er dan iedere dag. Trouwens, we kunnen de koeien en varkens en paarden niet zo lang van de boerderijen weghouden." De „Frisnna" wil een beeld geven van Friesland, van leven en werken in de noordelijke provincies. Bezoekers ver wacht men voornamelijk uit de kop van Noord-Holland en de omringende provin cies tot en met Gelderland. De koningin heeft reeds toegezegd, de „Frisiana" te komen bezoeken. De televisie geeft een ganse middag een uitzending. Met de „Frisiana" wordt de geweldige hal, die op de tekentafel van architect H. Achterhof ontstond en daarna voor der tien miljoen gulden werd gebouwd, offi cieel geopend. „Hoeveel bezoekers verwacht u?" „Geen idee," zegt Jacques Kleiboer, want hij is een voorzichtig man. „Er zitten hatuur- lijk altijd risico's in zo'n grote expositie. Er kan bij wijze van spreken een straal jager op het dak vallen, de televisie kan weer BenficaFeijenoord of zo iets uitzen den, er zijn zoveel factoren, die kunnen meespelen of tegenwerken." Ongeveer een derde deel van de „Fri siana" bestaat uit commerciële stands, die echter volgens de heer Kleiboer zul len „bruisen" van activiteit. Er komt een terp in de hal, 3 meter hoog, met bovenop de klokkestoel van DE VLEU6U ts KAPOT !j BEN «JE MOE VAN HET SPELEN *2 DAT MOETEN) WE EENS HOREN, MISSCHIEN KUNNEN DIE ER IETS tZSf-K. Bakkeveen. In een lang uitgerekte stand zal tekenaar Bantzinger de Elfstedentocht uitbeelden. Dat wordt dan omlijst door be vroren planten, bomen en riet, zoals die op de laatste Elfstedentocht werkelijk langs de route stonden. De planten zijn al in koelkasten opgeslagen. Voor de agrariërs wordt de „Frisiana" in ieder geval een belangwekkend schouw spel. Uit 500 dieren zijn de beste uit het Friese rundvee-stamboek uitverkoren om de tentoonstelling op te luisteren. Rijkswaterstaat zorgt voor een beweeg bare inzending over de drooglegging van de Lauwerszee. Helderse kikvorsmannen zullen dagelijks in diene tanks duiken, de "Nederlandse Aardolie Maatschappij gaat het publiek tonen welke apparaten zij zal gebruiken voor het exploiteren van de enorme gasbel van Sloehteren. Veel aandacht zal worden besteed aan de evolutie die ook in Friesland gaande is: van zuiver agrarisch land naar een provincie met veel industrie. De plaggen hutten worden weer opgebouwd als sym bool van vroeger leven en daarnaast in terieurs van oude Friese kamers uit 1700 1800 en 1900. „In die kamers zal gewerkt worden, gekookt, afgestoft kortom er wordt in geleefd," zegt de heer Kleiboer. De sterke band die altijd bestaan heeft tussen Friesland en de Nassau's wordt op bijzondere wijze gedemonstreerd dankzij de toezegging uit Soestdijk dat vele voor werpen uit het Koninklijk Huisarchief ten toongesteld mogen worden. Overheidsta ken. sport en cultuur worden ook belicht. Tengevolge van een technische storing bij het provinciaal electriciteitsbedrijf Noord-Holland (PEN) in Bloemendaal is woensdagmiddag de stroomvoorziening tijdelijk uitgevallen en hebben de treinen tussen 15.35 uur en 16.25 uur vertragin gen van ongeveer een kwartier gehad. De vertragingen deden zich voor tussen Ca- stricum, Uitgeest en Santpoort-Noord. Vanmorgen omstreeks vijf uur heeft een brand gewoed aan boord van het Deense vissersvaartuig E 31 „Jesscn" dat ligt in de IJmuidense haven. De bemanning heeft het vuur zelf kunnen blussen. Uit een politie-onderzoek is gebleken dat de bemanning onder invloed van sterke drank verkeerde. Men had in de kooi ge rookt, waarna brand was ontstaan. Bed den, papieren en de radio-zendapparatuur zijn bijna geheel verbrand. Afgekeurd. De vleeskeuringsdienst in Ede heeft een partij vlees, bestemd voor een slager te Ede, afgekeurd, omdat dê bestelauto, waarmee het vlees vervoerd werd, niet aan de gestelde eisen voldeed. De wanden van de laadruimte waren niet met roestvrij metaal bekleed en de laad ruimte en de kabine waren niet van el kaar gescheiden. De vloer van de kabine was zo ver doorgeroest dat er een: gat in was ontstaan en hierdoor konden stof en vuil van de weg zich op het vlees vast zetten. De vloer van de laadruimte was niet naadloos en in de naden bevond zich een kwalijk riekende substantie. De gehele wagen verkeerde in vervuilde toestand en ook rij-technisch waren er gebreken. De remmen werkten slecht en de chassisbal- ken waren bijna doorgeroest. Wereldcongres. De Commissaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloe- mers, zal op 24 augustus in Nijmegen het tiende wereldcongres voor maatschappelijk werk, georganiseerd door de „Union catholique internationale de Service social" openen. Het zal worden bijgewoond door ongeveer 1100 congressisten uit 40 landen. Het congres duurt tot 30 augustus. De alge mene inleiding zal op maandag 26 augustus worden gehouden door mr. Th. H. Bot. minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Rectores magnifici. Tot rector mag nificus van de Leidse universiteit voor 1963/'64 is benoemd prof. dr. W. den Boer, hoogleraar in de oude geschiedenis. Prof. dr. H. Freudenthal is benoemd tot rector- magnificus van de universiteit in Utrecht. Hij is hoogleraar in de zuivere en toege paste wiskunde en de grondslagen der wis kunde aan deze universiteit. Politie had het door. De vrouw van een incasseerder in Hengelo had ruim 300 gulden, die haar man voor anderen had geïnd, opgemaakt. De incasseerder deed daarop bij de politie aangifte, dat er bij hem was ingebroken en dat de dader f 350 meegenomen had. Deze poging om uit de financiële moeilijkheden te komen mis lukte, want de recherche zag direct dat van een „echte" inbraak geen sprake was. Nu zit de incasseerder nog dieper in de put B. en W. van Amsterdam hebben de bijstand krachtens de Armenwet verhoogd. De verhoging, welke op 1 september in gaat, is gebaseerd op de stijging der lo nen, welke sinds 1 januari 1963 tot richt snoer dienen voor de bijstandverlening in Amsterdam. Alleenstaanden zullen als nor male bijstand 189.50 per maand (verho ging 10 ontvangen en gezinnen al naar hun grootte ƒ272,50 tot 302,50 per maand (verhoging 13,50 tot f 15,50), benevens een kindertoelage per kind ter grootte van de inmiddels eveneens verhoogde kinderbij slag. T^frTJO Tf,* 1 Het K.N.M.I. deelt mee; In een deel van Europa staat het weer onder invloed van kleine storingen. Wind veroorzaken deze stqringen vrijwel niet, maar regen des temeer. In de Alpen en de omgeving ervan viel op tal van plaat sen 10 tot 30 mm regen. Ook in West-Duits- land werd hier en daar meer dan 10 mm regen afgetapt. Ook ons land kreeg zijn deel, toen een regengebied bij zijn tocht over de Noordzee in betekenis toenam. Midden op de oceaan is een nieuwe de pressie onderweg naar West-Europa. Op wat langere termijn bezien behoudt het weer daardoor, een onvast karakter en blijft het koel. Vóórdat ons land binnen het bereik van de nieuwe depressie komt, zullen er enkele tijdelijke opklaringen voor komen. WkkkRAPPORTFN Mond- en klauwzeer. In Boekei is op twee landbouwbedrijven mond- en klauw zeer geconstateerd. Er moesten 95 varkens worden afgemaakt. In Boekei was reeds eerder op twee bedrijven mond- en klauw zeer vastgesteld. Er is een vervoerverbod van alle vee afgekondigd, ook in de om liggende gemeenten Gemert, Uden, Wan- roij en Mill. Het is ook verboden honden en katten los te laten lopen. Maximum-temperaturen a binnen- en or u d (feeraU*: laatste 34 uur. S Jt e£ Den Helder geheel bew. w 19 0 Ypenburg regen wzw 21 9 Vlissingen regenbui ZW 20 7 Eel de regen windst. 21 1 De Bilt regen w 20 1 Twente regen windst. 19 1 Eindhoven regen wnw 20 1 Zd- Limburg mist w 19 2 Helsinki licht bew nno 16 2 Stockholm zwaar bew. windst. 20 9 Oslo geheel bew windst. 21 2 Kopenhagen mist zzo 19 0 Aberdeen zwaar bew. w 13 8 Londen licht bew. wzw 18 0 Amsterdam regen w 21 1 Brussel geheel bew w 21 3 Luxemburg geheel bew. wzw 20 3 Parijs zwaar bew. w 22 1 Bordeaux half bew z 19 1 Grenoble zwaar bew. windst. 25 1 Nies licht bew wnw 26 10 Berlijn geheel bew. Ozo 24 0 Frankfort regen wzw 25 17 München regen wzw 25 1 Zürich regen zzw 23 19 Genève zwaar bew. zzw 23 12 Locarno regen zzo 26 34 Wenen regen zo 24 0 Innsbruck regen on o 27 2 Rome half bew zzo 34 0 Ajaccio onbewolkt O 32 0 Madrid onbewolkt windst. 27 0 Mallorca licht bew. windst. 35 0 Lissabon onbewolkt nnw 0 Vrijdag 16 augustus Zon op 5.24 uur, onder 20.04 uur. Maan op 1.51 uur, onder 18.37 uur. Maanstanden 19 aug. 8.35 uur nieuwe maan. 27 aug. 7.54 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 15 augustus Hoog water 12.10 en uur. Laag water 7.28 en 20.05 uur Vrijdag 16 augustus Hoog water 0.49 en 13.35 uur. Laag water 8.49 en 21.25 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2