Arrestaties in de zaak van de Britse treinoverval Politie is vol vertrouwen 1 Inspiratie Wereldnieuws *1 k Van dag tot dag k Kippen en soldaten Kogel voor Russin Duvaliers Haiti aan de schandpaal Soebandrio wijst persvrijheid af t Negen doden in het verkeer <=Praatatoel ZAND VOORT SE CAVALCADE (Dp de DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1963 3 Rapport van juristen Autonummers Dominee werd wakker mmmM jpi Wwmm Isüi |«T - - - «pa - If.. f iJ I Jonge fascisten gepakt Floris Flaneur KRUISWEG 47-49 HAARLEM „Kanonnen of boter" luidde de beruchte leus waarmee Joseph Goebbels dertig jaar geleden hèt Duitse volk voor de keuze tus- sèn dood en leven stelde. Het lijkt bijna een karikatuur van die leus, waarin het gisteren door de Amerikaanse senator Ful- bright geuite dreigement kan worden sa mengevat: „Geen kippen, dan geen solda ten!" Want de senator heeft de regeringen van de landen der Europese Economische Gemeenschap te verstaan gegeven dat de Verenigde Staten hun troepenmacht wel eens geheel of gedeeltelijk uit Europa zou den kunnen terugtrekken als de E.E.G. de invoer van Amerikaanse diepvries-kippen bleef bemoeilijken. Wat hebben kippen met soldaten te ma ken?, zal menigeen vragen. Wat hebben douanetarieven op geslacht pluimvee te maken met defensiepolitiek en bondge nootschappelijke militaire verplichtingen? Niets, zou men in Europa denken. Maar die wonderlijke uitlating van senator Ful- bright is een merkwaardig gevolg van Amerikaanse verhoudingen die in de bui tenlandse politiek van de Verenigde Sta ten een grotere rol spelen dan algemeen wordt beseft. De heer J. W. Fulbright vervult in de senaat te Washington een zeer belangrijke functie op het gebied van de buitenlandse betrekkingen; sedert vier jaar is hij voor zitter van de senaatscommissie die zich speciaal met die betrekkingen bezighoudt en als zodanig oefent hij een sterke en vaak zeer gunstige invloed op Amerika's buitenlandse politiek uit. Maar de heer Ful bright is naar de senaat afgevaardigd door de kiezers van de staat Arkansas en die kiezers zijn in meerderheid boeren, on der wie zeer vele die aan pluimveeteelt doen. De senaatszetel van de heer Ful bright hangt af van de vraag of die kie zers tevreden over hem zijn en voor die tevredenheid is het veel belangrijker dat de senator hun belangen als inwoners van Arkansas (dus ook hun economische be langen als producenten van diepvries-kip- pen) goed behartigt dan dat hij belang rijk werk doet op internationaal gebied. Vandaar dat de senator even een hartig woordje inzake de kippenoorlog heeft moe ten spreken; zijn kiezers weten nu, dat hij niet alléén maar aan een atoomoorlog en de voorkoming daarvan denkt. Maar sena tor Fulbright is verstandig genoeg om te weten dat men op het „kippenfront" geen vrede kan bereiken door de kwesties van defensie-politiek bij te betrekken, en dat anderzijds die politiek zou worden onder mijnd door er economische voorwaarden aan te verbinden. MOSKOU (AP) De hoofdboekhoudster van een Oekrainse collectieve boerderij, mejuffrouw Joelja Koetasevitsj, is wegens verduistering van gemeenschapsgelden ter dood veroordeeld. Zij zal voor een vuur peloton worden geleid. Met andere functionarissen had zij in énkele jaren ongeveer 150.000 gulden ver duisterd. Ontmaskering werd voorkomen door de accountants grote steekpenningen in handen te stoppen. GENèVE (AP) De Internationale Commissie van Juristen heeft verklaard, dat de menselijke rechten en fundamentele vrijheden in Haiti onder het regime van president Duvalier „volkomen veronacht zaamd" zijn. De commissie, een particuliere organi satie van rechters, advocaten en rechts geleerden uit 60 landen, is door Duvalier niet in Haiti toegelaten; zij baseert haar rapport op inlichtingen van anderen. Het levenspeil zakt gestadig zegt de commissie. Het gemiddelde jaarinkomen van 75 dollar is een der laagste ter we reld. Het analfabetisme bedraagt 90 per cent en het sterftecijfer bij kinderen onge veer 50 percent. De helft van het nationale inkomen wordt besteed aan de politie. Duvalier wordt er in het rapport van beschuldigd, dat hij zich aan de macht vastklampt door met verkiezingen te knoeien, terreur van de geheime politie, vervolging van de rooms-katholieke kerk én censuur op de pers. (Vorige week mislukte in Haiti een re- bèllèn-invasie om Duvalier te verjagen). DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, Soêbandrio, heeft in een toespraak tot het jaarlijkse congres van de Indonesische journalistenvereniging gezegd, dat vrij heid van de pers „niet bestaat" en dat deze uitdrukking „slechts voor kinderen bestemd is." Soebandrio zei, dat de pers in imperia listische landen een gereedschap in de psy chologische oorlogvoering is, iat wordt gebruikt om de inzichten van verschillen de machtsgroeperingen te bestrijden of te propageren. Volgens Soet-andrio moet de Indonesi sche pers niet „gevangen worden in de val van de persvrijheid." Hij voegde hier aan toe: „Journalistiek is een mentaal wapen van de revolutie; hoe scherper het wapen is, hoe sneller de revolutie voltooid zal zijn." (Van onze correspondent) LONDEN Scotland Yard heeft in de afgelopen nacht twee mannen gearres teerd die zouden hebben deelgenomen aan de overval op de posttrein Glasgow'-Lon- den. Zij werdeij aangehouden in Bourne mouth, een badplaats aan de zuidkust. De politie deelde mee, dat zij thans met zekerheid beschikt over de namen van ten minste zes deelnemers aan de overval. Het zou er thans alleen nog maar om gaan, er achter te komen waar zij zich ophouden. Bij het doorzoeken van de boer derij die de rovers als schuilplaats dien de, schijnen belangrijke aanwijzingen te zijn gevonden. Hoofdinspecteur Gerald MacArthur van Scotland Yard is naar Bournemouth ver trokken om de verdachten te ondervragen. De Daily Mail meldt, dat de recher cheurs, behalve de twee mannen in Bour nemouth, in Londen een man en twee vrou wen hebben aangehouden. Het blad weet te melden, dat de politie een groot ge deelte van de buit heeft teruggevonden. Scotland Yard zei geen commentaar te hebben op de berichten van de Daily Mail. De politie heeft woensdagavond invallen gedaan in honderden huizen in Londen, op zoek naar leden van de bende. Vrouwen, vriendinnen en familie van bekende mis dadigers werden ondervraagd. In Soho ging men bars en clubs binnen. Er is op grond van inlichtingen van ver klikkers uit de onderwereld door Scotland Yard een lijst van verdachten opgesteld. Op de boerderij bij het dorp Oakley werkten deskundigen tot diep in de nacht om zoveel mogelijk gegevens te verzame len. Eén van Engelands beroemdste politie mannen, de chef der recherche Tommy Butler, neemt thans aan het onderzoek deel. Men zoekt ook naar drie Canadezen uit Toronto, die sinds enkele maanden in Engeland zijn en waarschijnlijk aan de overval hebben deelgenomen. De politie toont grote belangstelling voor het notitieboekje van een 9-jarig jongetje, dat in de buurt van de boerde rij autonummers verzamelde. De boerenknecht die de politie op de boerderij opmerkzaam heeft gemaakt, klaagt erover dat hij tot driemaal toe de politie heeft opgebeld voordat deze einde lijk reageerde. De boerderij zou daarom reeds maandag kunnen zijn gevonden toen de bende er misschien nog was. In elk ge val maakt de man aanspraak op een deel van de beloning. Voorwaarde daartoe is echter dat de informatie leidt tot opspo ring van het geld en veroordeling van de daders. Met een arrestantenwagen werden woensdag 50 in de boerderij gevonden postzakken, alsmede een hoeveelheid stro naar het Londense hoofdbureau van poli tie gebracht. Sommige postzakken waren als matrassen gebruikt. De dominee van Oakly heeft verteld, dat hij in de nacht van maandag op dins dag om drie uur wakker werd door het geluid van drie vrachtauto's die langs zijn slaapkamerraam daverden. In de boerde rij wordt thans alles langzaam en rrtetho- disch door de politie onderzocht. Alles wordt microscopisch bekeken. Blikken voedsel, kratten bier, kampbedden en de kens, niets ontsnapt aan de minutieuze aandacht. Met politiehonden wordt de om geving afgezocht. Was het een grappenmaker of een van de bendeleden, die een keurig getypt brief je zond aan de hoofdredacteur van het Londense boulevardblad „Evening News"? Het is ondertekend door „Charlie", een al gemene naam voor een dwaze kerel. In het berichtje wordt gezegd: „Wij moeten werkelijk protesteren tegen de on eerlijkheid van hoge autoriteiten. Iemand eist meer dan 2,6 miljoen pond van de verzekeringmaatschappijen. Voor uw infor matie en voor ieder ander die er belang stelling voor heeft diene, dat deze oefening precies 2.095.324 pond en een verstuikte enkel heeft opgeleverd." De 56-jarige heer J. H. Warmink en zijn 51-jarige echtgenote, R. G. D. Warmink- Bolhaar uit De Bilt, zijn woensdagmiddag bij een autobotsing in België om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op een kruispunt in Harveng. De auto van de heer War mink botste tegen een andere personen auto, waardoor hij en zijn vrouw op slag dood waren. De bestuurder van de andere auto kreeg lichte verwondingen. In Eibergen is een 2-jarig dochtertje van de fam. Moormann, toen het gisteren plot seling de straat overstak, door een auto aangereden. In een ziekenhuis in Ensche de is het later overleden. Het meisje, dat met haar 11-jarig zusje op weg was naar een speeltuin, rukte zich plotseling lossen stak pardoes de straat over. De 40-jarige bromfietser H. Drogt uit Kampen is vanochtend vroeg op de weg Kampen-Dronten verongelukt toen hij met zijn brommer plotseling linksaf sloeg. Hij werd aangereden door een achteropko mende auto en enkele meters meege sleurd. Hij was vrijwel op slag dood. In Breda stak gisteren de 65-jarige P. J. Luylaers zonder op het verkeer te let ten op de fiets een drukke rijweg over. Hij werd aangereden door een auto en is later in een ziekenhuis overleden. De 55-jarige timmerman C. J. Boef uit Rotterdam is woensdagavond met zijn bromfiets in Den Haag verongelukt. Hij wilde op een fietspad een andere brom mer inhalen, die juist een fietser passeer de. De heer Boef raakte in de groenstrook, slipte en viel. Hij kreeg een ernstige hoofdwond en overleed tijdens het ver voer naar een ziekenhuis. In Hengelo is gistermiddag de 15-jarige J. Rode onder een vrachtwagen geraakt en om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de auto achteruit reed. De chauffeur had de jongen niet gezien. In Apeldoorn is gisteren de 19-jarige vrachtwagenchauffeur Joh. Fiets om het leven gekomen op een brug over het ka naal tussen Apeldoorn en Beekbergen. De vrachtauto kwam in aanraking met de bovenbouw van de brug, waardoor de la ding van de aanhanger, bestaande uit zwa re balken, naar voren schoof en de cabine in elkaar drukte. De heer Fiets moet op slag dood zijn geweest. In Ede is woensdagmiddag de 31-jarige mevrouw A. M. van den Berg bij een ver keersongeval omgekomen. Zij zat in een personenauto, bestuurd door haar moeder, die op een kruispunt geen voorrang ver leende aan een van rechts komende zware trekker met oplegger, waardoor ëen bot sing ontstond. Door de schok werden me vrouw Van den Berg en een 1-jarig doch tertje uit de auto geslingerd. Mevrouw Van den Berg kwam daarbij onder de wielen van de trekker. Het dochtertje kreeg enkele schaafwonden. BRUSSEL (AP) Vijf Zwitserse leden van de uRra-rechtse beweging „Jeune Europe" zijn in Lausanne gearresteerd, onder de verdenking leuzen tegen de Ver enigde Naties te hebben geschilderd in het Geneefse UNO-gebouw. Dit heeft Jean Thiriart, de leider van Jeune Europa, in Brussel meegedeeld. :.u 81.IS .1» 81 9rfï Ituvj 'In Zandvtiorfkdn men oud wordxn'-f- met op dezon te wachten. Maar,- zon of niet, iedere leeftijd heeft er haar eigen uitmonstering. De jonge garde doet al net of ze een beetje groot is. De bloei des levens schept grote mo gelijkheden voor charmante garne ring. En de bejaarde? Och, een voor zichtig voetje in het water en wat ge mijmer over hoe 't vroeger was. Maar de tijd gaat snel: alle drie gaan ze de zelfde kant op Een mijner vrienden, zich inledig houdend met de kunst der letteren, is helaas ver slaafd geraakt aan Italië en pleeg, dan ook zijn novelles, gedichten en essays stuk voor riuk te doen voorafgaan door een reisje naar het Middel landse zuiden of tenminste een vergadering van z'n Italiaans- Nederlandse vriendschapsver - eniging. Hij noemt dat zijn onont- teerlijke inspiratiebron en of schoon ik iedere overdreven en eenzijdige verering van een oepaa'd politiek-geografisch cmlijnd stuk van de wereldbol r.aar de ziekelijke kant meen te zien neigen, moet ik toch toegeven dat zijn novelles, ge- oichten en essays altijd bij zonder geslaagd zijn. Men kan deze kwestie aan twee kanten oekijken, zelfs aan vier. Ten perste inspireert vriendschap altijd tot goede prestaties, niet alleen op artistiek gebied. Ten rweede ts iedere kunstenaar tot op zekere hoogte een ver slaafde. Ten derde is onze meubelindustrie geïnspireerd door de Zweedse stoel-model- len. Ten vierde is Italië van jUdsher zeer geschikt geble ken om ontvlambare gemoe deren aan te blazen tot ex- en impressionistische oeuvres, waarbij de Nederlandse kunst zich voornamelijk tot binnen brandjes heeft beperkt en daarom „beheerst meester schap" wordt genoemd. En na een vakantiebezoek aan Italië rest mij dus niets anders dan een eigengeaarde uiting van de daar opgedane inspiratie- geen gedicht, geen essay, geen nieuw model stoel en geen drieluik, maar een beteugelde satyre. De Italiaanse „Rivièra der Palmen" is als een strook bos grond na een regendag, waar dp paddestoelen als aardgeest.- jes omhoogrijzen uit het mos: de paddestoelen zijn betonnen Lats, de regen is de buiten landse valuta. Want nooit te voren is zo'n waterval van geld uit alle windstreken van de wereld neergedaald aan de Italiaanse oever van de Mid dellandse Zee. Het zijn voornamelijk de Duitse vakantiegangers, die dit geld met autovrachten vol Komen brengen en aanbieden. De vroegere smalle hotelac commodatie langs het kustge- oergte is al sedert jaren totaal onvoldoende. Daarachter, steeds hoger tegen de hellin gen. groeien de betonnen ho telflats op Zuidamerikaanse wijze omhoog. De Italiaanse bouwvakarbeiders moeten wel zeer ijverig zijn, al is er niets van te bespeuren. Men ziet al leen het resultaat, niet de ar- oeid. De arbeiders leunen met hun naakte olijfolielijven uit de raamgaten en fluiten naar Duitse meisjes in shorts, en verder schijnen zij niet te ko men. Maar de flats groeien toch en worden voltooid en krijgen een lieflijk pasteltintje en stromen onmiddellijk vol Duit se gasten. Niet alleen Duitse trouwens want de onvolpre zen Nederlandse Spoorwegen voeren ettelijke malen per week treinladingen Nederlan ders aan die in Genua wor den gelost en dan in volkomen tegenspraak met het Italiaan se spoorboekje verder worden vervoerd langs de kust en ver der door alle Italianen versle ten worden voor Duitsers, vereerd met Deutsche Kaffee en in Zweibettzimmer gaar- gestoofd. Over olijfolie gesproken, het is eigenlijk een merk waardige speling der letteren dat dit natuurprodukt in Ita lië thans voornamelijk zonder die „o" wordt gebruikt. Men smeert er zich de huid mee vol, legt zich op een leeg plek je tussen twee andere buiten landers met de tenen in het blauwe water en het hoofd onder de palmen en laat het geheel een uur of twee, drie sudderen. Daarna keert men datzelfde geheel om, en her- naait de aangegeven bewer king. Na enkele dagen opdie nen in helder wit shirt, he melsblauwe shorts en slofsan- dalen. En nu komen we op de shorts. Dat is een hoofdstuk apart, ofschoon het hoofd er weinig mee te doen heeft. De mode van het ogenblik aan de palmenkust heeft de shorts zó kort gemaakt, dat ze nét ver dwijnen onder het zijden jak je van veelkleurige, sprekende nuancering. Daardoor lijkt het, met permissie, dat er géén shorts meer gedragen worden, en verder kan men zich daar door nie' aan de indruk ont trekken dat het vrouwelijk element aan de Rivièra louter oestaat uit benen met een hoed op. Nu we toch ongewild over mode preluderen, even tussen door een tip voor oudere he ren die tijdens hun vakantie verblijf aan de Middellandse Zee niet hun zondagse pak willen dragen en aan de an dere kant ook weer niet de bleke benen wensen te tonen: in Finale Ligure noteerde ik ten kordaat heer van even zeventig, die zich een keurig zittend costuum had laten aanmeten van helgele zijde met zwarte noppen, aan kraag en manchetten afgezet met zwarte satijn. Daarbij werd een bijpassend hoedje van geel stro gedragen. Ofschoon onze bedaagde le zers geneigd zullen zijn hun borstelige wenkbrauwen op te trekken, moet ik er toch op wijzen dat deze dracht een soort mimicri betekende, aan gezien de drager tussen het ponte gewemel van carna valeske zonnepakjes nauwe lijks opviel. In Staphorst zou dat natuurlijk anders zijn. Wij liepen in een levens middelenwinkel een Neder lands echtpaar tegen 't (o)lijf, dat de indruk maakte als kleuters ruzie te hebben ge kregen en getrouwd te zijn om de vete te kunnen voort zetten. Tijdens het wachten op haar beurt hield de vrouwelij ke helft van dit laatdunkend echtpaar zich bezig met de aandacht van haar man te vestigen op voorbijkomende dames van ongewone omvang. Ik begreep aanvankelijk de bedoeling niet, maar later bleek die duidelijk; toen ik haar blikken enige tijd had gevolgd, kwam zijzelf mij be langrijk dunner voor dan eerst. „Och kijk, ook een Neder lander", zei de man indirect tegen mij „Ja, ne' aangekomen met de Bergland onthulde ik trots. „O, met de goedkope trein", merkte mevrouw op met een goedwillend lachje. „Ik heb gehoord dat dat tegenwoordig veel gedaan wordt. Wij gaan altijd per vliegtuig. Ik kan niet tegen al die tunnels". Ik dacht dat ze niet „tegen", maar „door" zei en dat ver baasde mij zozeer, dat ik met stomheid geslagen was. Later drong het tot me door, dat rnijn stomheid stommiteit was geweest. Ik heb het vedette achtige paar niet meer gezien, maar misschien beoefenen ook zij de mimicri met zijden pak ken. Wat ik wél gezien heb, is de hartverwarmende en intelli gente legerschare der Italiaan se kelners die als werkmieren de buitenlandse Koning Toe rist omzwermen en bedienen. Terug in Nederland denk ik er met enig heimwee aan. Dat komt, omdat ik intussen weer eens getracht heb in een Nederlands restaurant enige Hulpvaardigheid en vriende lijkheid van de zijde der ta feldienaren te ontdekken. Te vergeefs Wat moeten bui tenlandse bezoekers bij ons in veel gevallen alle warmte ontberen zowel van klimaat als mens terwijl beide soorten daarginds in het zuiden zo overvloedig worden uitgestort over allen die er te gast zijn. Misschien begin ik nu iets meer te begrijpen van die verslaving der Italiofielen, en ook van het merkwaardige verschijnsel dat de fluwelen druif en de blozende perzik als kinderen der natuur aan Italië zijn geschonken en niet tan Nederland. Bij ons past oeter- de harde bellefleur. Overigens was dat een nare opmerking over die goedkope riein. De Bergland-express is een uitstekende, populaire en gezellige reisgelegenheid. En cie tunnels ik vond ze óok niet prettig en ik heb de in- aruk dat de Italianen volko men onnodig gaten in de ber gen hebben geboord als ze er even makkelijk omheen had den gekund, maar daar is dan ook wel weer een verklaring voor: na iedere donkere tun nel is het landschap nog zon niger en gastvrijer dan daar voor. De tunnels zijn dus wel licht uitvindingen van de Ita liaanse V.V.V. Tenslotte een eigenaardig- neidje: de Italiaanse spoor- weglieden slaan niet met de hamer, maar met de steel daarvan tegen de assen van de Bergland Waarom? Een ran mijn jonge medereizigers in formeerde ernaar bij zo'n Ita liaanse hamerdrager. „Prego non kapito, zegt ie", aldus het Hollandse jong maatje. „Asjeblieft niet kapot- jlaan, berekent dat". En daar zullen we het maar op houden, al ben ik niet overtuigd Stand en stakers ONZE nieuwste belangstelling geldt de status. Wij hebben ons enige tijd bezigge houden met andermans snobismen en min derwaardigheidscomplexen, maar nu is dan dus de status aan bod. Talrijke goe- deliên die omtrent 's mensen zieleleven van toeten noch blazen weten, begeven zich zonder schroom op het brede pad der psychologie en weten onmiddellijk raad met de aanvechtingen, verlangens en uitin gen hunner medemensen. De gemakkelijke boekjes van populisator Vance Packard vinden gretig aftrek en wij weten nu even gemakkelijk raad met alles ivat onze bu ren, kennissen en vrienden drijft tot hun (ons) irriterende uitingen van statuszoeke- rij. Alsof deze zoekerij niet zo oud is als de mensheid! Vermoedelijk hebben onze voor- oudertjes uit het stenen tijdperk reeds vreugde en trots ontleend aan het feit dat hun hol groter was dan dat van de buren, dat hun knots zwaarder was en hun bere- vel zwaarder. En zo is het de gehele ge schiedenis der mensheid zonder Vance Packard doch niettemin doorgegaan. Wat 's mensen zieleleven aangaat, is er waar lijk niets nieuws onder de zon. Wij hebben er alleen een aantal gewichtige woorden voor gevonden. Wat uw grootvader stand placht te noemen is, in 't Latijn status. Maar enig verschil is er niet. Toch komen er nog wel aardige dinge tjes voor op dit gebied: Het particulier verzekerd zijn heeft zich in korte tijd als een sociaal bijzonder belangrijk verschijn sel ingeburgerd. Wij durven zonder voor behoud te spreken van een status-ver- schijnsel, waarbij een belangrijke groep van het Nederlandse volk het particulier patiënt zijn ervaart als een statussym bool; als een verworvenheid, die men niet zou willen missen en waarvoor men graag de verzekeringspenningen over heeft. Dit schrijft de directie van de Amsterdamse verzekering-maatschappij VZVZ in haar verslag over 1962. Onze eigen praktijk leert, zegt zij, dat slechts een enkeling die uit de verplichte verzekering komt en particulier patiënt wordt, terug zou willen naar de zieken fondssfeer. In dergelijke uitzonderingsge vallen is de reden veelal gelegen in de omstandigheid, dat men te maken heeft met een groter gezin, waarbij men met nam.e het missen van de overigens beperk te bijdrage voor tandheelkundige hulp (die het ziekenfonds geeft) als niet prettig ervaart. Wanneer men echter enige tijd particulier patiënt is geweest, blijkt ook in deze gevallen de status zodanig aantrekke lijk, dat de kleine eigen risico's die men als particulier verzekerde moet dragen, veelal graag aanvaard worden. Volgens de VZVZ zijn 30 op elke 100 Nederlanders particulier patiënt. Natuurlijk behoort u evenmin als ik tot de statuszoekers en dus hebben wij het recht smakelijk te lachen om dit soort dwazen, al moeten wij dan daarbij toch ook weer wel bedenken dat, sinds jaar en dag, de mens nog verder ging met zijn wapperende statusvlag, nóg verder dan zijn ziekbed en totterdood. Of waren uw voorzaten niet gesteld op een keurige begrafenis? Advertentie piano's Siamese tweeling. De vier dagen oude Da niël Bartlëy, die zondag in Los Angelês operatief van zijn tweelingbroer David werd gescheiden, is woensdag overle den. Sjofele vertegenwoordigers. De Britse Unie van kleermakers heeft er voor gepleit, dat parlementsleden die een bezoek aan het buitenland brengen, meer aandacht besteden aan hun garderobe. Volgens haar ziet het merendeel der volksverte genwoordigers er „armoedig" uit. Een gunstige uitzondering wordt de Labour- leider Harold Wilson genoemd. Een waardeloos partijtje. Honderd ton Britse vis- en vleespastei zullen gratis ter beschikking worden gesteld van in woners van Skoplje, India, Korea, Ita lië, Griekenland, Jordanië, Somaliland en Kenya. De fabrikanten waren voor de verpakking overgegaan op potten van een ander model en besloten zich te ont doen van 700.000 gevulde flessen van het oude model. Toen dat moeilijker bleek dan was verwacht, wilde men de flessen aanvankelijk maar in zee te gooien. Voor dove artsen. Een Britse firma ver vaardigt een stethoscoop die speciaal is ontworpen voor slechthorende artsen. Het instrument werkt op een batterij van 21/* volt. Het is ook bruikbaar voor personen met normaal gehoor en kan worden aangesloten op een geluidsre gistratietoestel. Atoomangst. Een commissie uit het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich akkoord verklaard met een voorstel om 625 miljoen gulden beschikbaar te stellen ter aanmoediging van het bou wen van schuilplaatsen tegen radio-ac tieve neerslag. Men wil in één jaar schuilplaatsen laten maken voor onge veer tien miljoen mensen. Gevaarlijk man. Italië heeft Je 45-jarige Amerikaanse antiquair Robert E. Hecht uitgewezen, omdat hij „gevaarlijk voor het Italiaanse archeologische bezit" wordt geacht. Hecht dreef voornamelijk handel in zeldzame voorwerpen die uit Etruskische en Romeinse nederzettingen waren gestolen. Vanuit Zwitserland wer den deze naar de Verenigde Staten en Engeland gezonden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3