Imponerend debuut van nieuwe sleper „Bernardus Goedkoop" Snelheid is opvallend hoog Kant- en randfineren?...^!^ Ceta-Bever SNELFIX Bij L. Smit Co ging de sleepboot Hudson te water A. Visser ten grave gedragen nmr l l n n n ii i DE WIND VAN VOREN Onderzeeboot in vissersnet ■Mil Zonder schoorsteen Nieuw schip voor de K.N.S.M. Sleepboten van L. Smit naar twee tankers in nood Verolme maakt in Noorwegen schepen voor ons land if ii i n p p i ti n n Operatie Syncom Bij Zweedse kust DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1963 4 Met schuimende boeggolf vloog de „Ir. Dirks" van de Rijkshavendienst achter de „Bernardus Goedkoop" aan. „Wat bent u eigenlijk van plan?", riep de man van de megafoon „We kijken even hoe hard hij loopt", schreeuwde kapitein Hubers terug. „Houd daar nu dan maar mee op", klonk het weer door de mega foon. „Uw boeggolf is bij die snelheid te groot". Kalm voer de „Bernardus Goed koop" verder. De politieboot keerde om. de inzittenden keken hoofdschuddend naar de sleepboot, die door zijn snelheid het kanaalwater in rep en roer had gebracht. Het 78ste en voorlopig het laatste na de oorlog Beloningen voor goede ideeën bij Hoogovens Het eerste officiële optreden van de nieuwe Goedkoop-sleper „Bernardus Goed koop" is dus allerminst onopgemerkt voor bijgegaan. Niet alleen de Noordzeekanaal- bewakers keken verbaasd naar de grote snelheid van het schip, maar ook op sche pen, die werden gepasseerd keek men ge ïmponeerd naar deze nieuwe sleepboot, die qua verschijning een noviteit betekent: de eerste Goedkoop-sleper zonder schoorsteen. Het schaalmodel van deze sleepboot werd tijdens een in 1962 aan Amsterdam gebracht werkbezoek van de koningin en de prins aan het vorstelijk echtpaar over handigd. De koninklijke gasten maakten toen een tocht mee op de „Marianne Goed koop", waarop kapitein Hubers, nu kapitein op de „Bernardus", de scepter zwaaide. Thans maakt de nieuwe, door Kramer en Booy te Kootstertille gebouwde sleper, zijn eerste tochten door de Amsterdam se haven en door het Noordzeekanaal. Een sterk, doelmatig schip, waarin men tal van ervaringen heeft verwerkt van de kapiteins, die de eisen en problemen van het werk van de havensleepdienst door en door kennen. De verrassende nieuwe lijnen van deze sterke sleepboot, die bij de aanbieding van het zilveren model voor het eerst zicht baar werden en toen reeds in scheepvaart kringen de aandacht trokken, komen thans nu het schip het IJ doorkruist-uiteraard nog beter uit. Het silhouet wijkt dan ook sterk af van het bijna traditionele uiterlijk van de Goed koop-slepers. De gebruikelijke schoorsteen is verdwe nen. De uitlaatgassen van de motoren, waaronder als hoofdmotor een Bolnes-die sel die 990 PK levert, worden afgevoerd door een zogenoemde schoorsteenmast. Hierdoor heeft de kapitein vanuit het stuurhuis een vrijwel onbelemmerd uit richt naar achteren, op de sleep en op de achterdek. De voorsteven is van het hoofddek af sterk teruggebogen, wat het manoeuvreren onder de vaak sterk uitwaaierende voor stevens van moderne zeeschepen gemak kelijker en met het oog op de risico's van averij veiliger maakt. In verband met de kwetsbaarheid van de opbouw van de sleepboot bij het manoeuvreren langs de romp van een zeeschip is ook de stuurhut iets smaller gemaakt dan op de slepers van oudere datum. Er is ook gezorgd voor een beter uit zicht naar boven vanuit 't stuurhuis. Hier toe is in het dak van het stuurhuis een Ontmoeting met het gezag: de rijks havendienst is geschrokken van de grote snelheid van de nieuwe sleper. Er wordt druk overleg gepleegd. raam van plexiglas aangebracht. Als de sleper onder de hoge voorsteven van een zeeschip ligt om de slcepdraad over te ge ven kan de kapitein alle handelingen ob serveren zonder daarvoor zijn stuurrad in de steek te hoeven laten. Een ander desideratum van de opvaren den had betrekking op het uitzicht door de ramen van de stuurhut tijdens slecht weer (zware regen en sneeuw). De ramen van de „Bernardus Goedkoop" zijn daarom in een hellende stand gebracht wat behal ve een beter uitzicht bij regen ook een vermindering van hinderlijke reflexen op levert. Het Noordzeekanaal bevat momenteel nog obstakels, die de vaart moeilijker maken. In IJmuiden liggen wrakken in de havenmond, de breedte van het kanaal is eigenlijk niet voldoende, en dan heeft men by Amsterdam de Hembrug, die voor grote schepen een sta in de weg betekent. De Bernardus Goedkoop kan er echter wel onder door, zoals de foto toont. geregelde draaistroomvoorziening, een hy draulische stuurmachine en mechanisch- hydraulische afstandsbediening en beveili ging van de voortstuwingsinstallatie, type Pieterse. Het anker is in de huid verzonken ten einde in het water zo min mogelijk weer stand te bieden, wat de snelheid van de ..Bernardus Goedkoop" (vrij varend, dus zonder sleep twintig kilometer per uur), ten goede komt. Het schip is geheel centraal verwarmd. Lengte over alles 28.50 meter, breedte op de spanten 6.60 meter, holte in de zijde 3.20 meter, gemiddelde diepgang 2.35 me ter. Trekkracht aan de paal 8000 kilo. Mer ken: omkeer-vertragingskast (aantal om wentelingen van de schroef ongeveer 170 per minuut) Brevo, stuurmachine Seffle, hulpmotor „Samofa". Zo zit leze nieuwe enkelschroef-sleper vol met snufjes. Verscheidene hebben betrek king op een verhoging van de manoeu vreerbaarheid. Na de ervaringen van de afgelopen winter heeft men natuurlijk ook deze nieuwe sleper voorzien van een extra versterking van de scheepshuid voor de vaart in vast ijs. Technische details Nog enkele technische gegevens over de ze nieuwe sleper: het schip is uitgerust met een 12 kanalen V.H.F.-installatie, waar door de kapitein waar zijn schip zich ook bevindt voortdurend in contact kan blijven met de seinkamer van het rede rijkantoor. Voorts met een door transistors De nieuwe Goedkoopsleper „Bernar dus Goedkoop" in zijn element. Advertentie Op de Noordzee, tussen Hoek van Hol land en IJmuiden, is gistermiddag het 7100 ton metende m.s. Sophocles door de bouwers, de n.v. scheepswerf Van der Giessen-Noord te Krimpen aan de IJssel, overgedragen aan de directie van de Ko ninklijke Nederlandse Stoomvaart Maat schappij. Deze nieuwe vrachtvaarder brengt het totaal aantal schepen van de K.N.S.M. op 87. De „Sophocles" is de laatste eenheid van een serie van veertien zusterschepen, waarvan het eerste in 1959 werd overge nomen. Namens de maatschappij aan vaardde K.N.S.M.-directeur jhr. H. van Lennep het schip, daarbij memorerend dat de K.N.S.M. thans geen schepen meer in bestelling heeft. Na de oorlog heeft de Amsterdamse maatschappij 78 nieuwe schepen gekocht. Het eerste schip na de oorlog was het m.s. „Telamon", dat op 5 december 1946 werd overgenomen. Sinds die dag zijn er precies 6084 dagen verlopen en in die tijd bestelde de K.N.S.M. 78 schepen. Jhr. Van Lennep had uitgerekend dat de K.N.S.M. dus sinds de eerste nieuwbouw na de oor log iedere 78 dagen een nieuw schip heeft gekocht. Van de 78-na-oorlbgse K.N.S.M.- schepen werden de eerste acht wegens een gebrek aan werfcapaciteit in het buiten land gebouwd. De overige zeventig sche pen kwamen van Nederlandse hellingen. Aan de nieuwbouw voor de K.N.S.M. is nu voorlopig een einde gekomen. De moei lijke tijd die de internationale scheepvaart doormaakt is hieraan niet geheel vreemd. Het nieuwe m.s. „Sophocles" zal op 20 augustus de eerste reis naar Bremen en Hamburg maken en vervolgens aan de oversteek naar West-Indië beginnen. In de Arabische Zee, waar in dit jaar getijde de zuidwestmoesson met volle kracht door staat, wordt door sleepboten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst een race tegen de tijd en te gen de elementen gehouden, om twee gro te tankers te bereiken, teneinde ze in vei ligheid te brengen. Het zijn de Liberiaan se tanker „Crinis" (40.000 ton) en de Griekse tanker „Ossa", eveneens 40.000 ton deadweight. Op de eerste gaat de sleepboot „Thames" af, terwijl de „Mississippi" in de nabij heid blijft voor het radiocontact. De Li beriaan heeft een schroef verloren. De „Tasmanzee", eveneens een sleepboot van Smit, hoopt de Griek „Ossa" vrij dagmorgen te bereiken. De „Ossa" heeft ernstige machineschade. Het ligt in de bedoeling de „Ossa" en de „Crinis" naar Bombay te slepen. OSLO (AP) De scheepswerven van Sarpsborg Mekaniske Verksted, die het eigendom zijn van het Verolme concern, hebben opdracht gekregen voor de bouw van twee schepen, die voor Nederland zijn bestemd. Het ene, een shelterdekschip, is een vrachtschip van 2.400 ton en zal in 1964 aan de Hollandsche Stoombootmaat schappij worden afgeleverd. Het andere is een 850 ton metende veerboot voor Ver olme dok- en scheepsbouwmaatschappij. Deze veerboot zal op de binnenlandse vaart worden gebruikt. Victoria Regia bloeit. De Victoria Regia in de plantenkassen van de Hortus Botanicus in Amsterdam bloeit. Zij is don derdagavond 15 en vrijdagavond 16 augus tus van 20 tot 22 uur voor het publiek te bezichtigen. Gisteren is de zee- en bergingssleepboot „Hudson" voor L. Smit en Co te water ge- ïaten bij J. en K. Smit's scheepswerven n.v. te Kinderdijk. De Hudson is bestemd voor sleepreizen met zware objecten over grote afstanden en voor diensten als ber gingssleepboot. Twee zusterschepen, de Missisippi en de Thames, eveneens 3250 pk, maken reeds deel uit van de zeegaande vloot van Smit en Co. Nog een vierde schip van deze klasse, de Orinoco, is bij Smit in aanbouw. De Hudson heeft de volgende hoofdaf metingen: lengte over alles 53.40 meter, lengte tussen de loodlijnen 46x47-59 meter, breedte op de spanten 10.000 meter, holte tot hoofddek 5.10 meter, diepgang gemid deld 4.50 meter. De machine-installatie van de Hudson zal bestaan uit twee enkelwer- kende direct omkeerbare Smit/M.A.N. vier- tactdieselmotoren met oplading, welke een vermogen ontwikkelen van 3250 pk. De sleeplier wordt voorzien van twee draadtrommels, waarop sleepdraden van 750 meter vijf-en-een-halve inch omtrek, respectievelijk duizend meter vijf inch om trek worden gewonden. De sleepuitrusting zal verder onder andere bestaan uit ma- nillatrossen van twee-en-twintig en twintig inch omtrek en dubbele nylontrossen van elfeneenhalve en tieneneenhalve inch om- Bij de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. en aange sloten bedrijven zijn twee ideeën uitge voerd, die, hoe verschillend in uitvoering ook, beide een lonende verhoging van de prduktie tot gevolg hebben. De heer W. Slijfer uit Beverwijk, werk zaam bij de afdeling Werktuigkundig On derhoud Staal in de oxystaalfabriek, had een vondst gedaan die van gunstige in vloed is op de staalproduktie. Ing. I. van Ees, sectorchef technische dienst IJzer- en Staaldivisie overhandig de gistermiddag de heer Slijfer een be drag van 830 voor diens voortreffelijke vondst. De heer J. Boerlage, eveneens uit Be verwijk, machinebankwerker bij de afde ling Werktuigkundig Onderhoud Platwal- serijen, had een verbetering bedacht aan de tweede koudwals. De heer C. A. Vandenbosch, adjunct- bedrijfschef van de koudwalserij, over handigde de heer Boerlage een bedrag van 800 als beloning. Wegenaanleg. Op de aanbesteding door Rijkswaterstaat van de aanleg van de rondweg om Hulst hebben acht aan- namers ingeschreven. De laagste was J. de Oude's aannemingsbedrijf n.v. te Biervliet voor 2.705.000, de hoogste J. Moerland te St. Annaland voor 3.230.000. trek. Behalve aan de uit 24 personen be staande bemanning kan het schip plaats bieden aan twaalf runners. Evenals in de andere zeesleepboten van Smit zal de brandblus- en bergingsuitrus ting zeer uitgebreid zijn. Naast de vaste bergings- en brandbluspomp met een pompcapaciteit van 350 ton per uur is er een verdeelkast, waarop acht brandslan gen van tweeeneenhalve inch kunnen wor den aangesloten. Er zullen twee waterka nonnen op een bordes in de achtermast worden geplaatst. Voor hulpverleningen zullen verder aan boord zijn: dieselmotorpompen, bergings ankers, duikapparatuur, las- en snijbrand- uitrusting, materiaal voor dichten van lek kages enzovoorts. Het spreekt vanzelf dat de Hudson zal worden uitgerust met de modernste nautische en communicatie middelen. Gistermorgen is op de nieuwe begraaf plaats Duinhof in IJmuiden het stoffelijk overschot van de heer A. Visser ter aarde besteld. Nadat op het orgel het lied „Als hier op mijn aarde mijn werk is gedaan" had geklonken nam de heer Hoekstra het woord. Hij wees op de bijzondere loopbaan van de heer Visser, die op achtjarige leef tijd bij een ongeval een been verloor maar beslist een leven wilde leven van een normaal mens. Hij werd heilsoldaat en godsdienston derwijzer en trok er elke dag op uit met zijn kist met toverlantaarn en lantaarn plaatjes voorop de fiets om propaganda te maken voor de Nederlandse Christelijke Geheelonthoudersbond. De heer Hoekstra citeerde uit de Apeldoornse Courant van veertig jaar geleden: „Man met één 4been brengt mensen met twee benen op het rechte spoor." Majoor Van Beem van het Leger des Heils getuigde van groot respect voor het oordeel en de levenswijze van de heer Vis ser. Zijn eerste zin bij een bijeenkomst was altijd: „Ik schaam me het evangelie van Jezus Christus niet." „Het was een eer hem te hebben mogen kennen" zei de majoor, „het Leger des Heils brengt hem hulde." Ds. J. J. Rebel, christelijk gereformeerd predikant, vervolgde de toespraak, die hij in de aula van het W. F. Visserhuis was begonnen over Phil. 1:21 „Want het leven is mij Christus en het sterven gewin." Hij memoreerde het vele werk dat de heer Visser heeft verzet, onder meer voor het bijbels diorama in Haarlem. „We had den wel eens verschil van mening, maar het prettige was dat je over de verschillen altijd in liefde kon praten." Nadat de or ganist gezang 49 en psalm 43 had gespeeld volgden de aanwezigen de baar naar de groeve. Het geval-Voordewind is razendsnel door de Nederlandse pers gegaan. De „angry old man", zoals Johan Winkler hem in het DEVENTER DAGBLAD typeert, heeft in DE HAAGSE POST en voor de T.V. verteld, dat hij en zijn mannen een soute neur hebben laten verdrinken. De commissaris heeft dus verder ver teld, maar het is niet in al te beste aarde gevallen. Het al genoemde DEVENTER DAGBLAD tekent onder meer aan: Simenon's Maigret, de menselijke, is ons, als het om de politiehouding tegenover misdadigers gaat, liever dan de commis saris van een boekje dat liever niet ge schreven had moeten worden en van een interview dat hij, ook in eigen belang, lie ver niet had moeten toestaan." Het blad zegt niet voor een slap politie beleid te zijn, maar nog veel minder voor „Schalkhaar"-methodes, waarvoor de oude heer Voordewind, getuige zijn waar derend oordeel over de manier waarop de Duitsers dan toch maar bij de politie de wind eronder hadden, misschien iets te veel onbewuste bewondering koestert. Iets te veel: men kan er namelijk, ook zonder ooit „fout" geweest te zijn en dat was de heer Voordewind bij ons we ten in oorlogstijd allerminst toch een gemoedsgesteldheid op nahouden, die ge vaarlijk aan een bepaalde geesteshouding herinnert die hier in Nederland voorgoed taboe dient te zijn." De NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT acht het gevaar niet denkbeeldig dat er nog politiefunctionarissen in dienst zijn die de theorieën van de heer Voor dewind onderschrijven en hem eigenlijk toch wel een heel flinke vent vinden. „Een flinke vent is de oud-commissaris misschien ook wel, maar zijn theorieën, die voortspruiten uit een ongezonde men taliteit, maken hem ongeschikt als politie chef en als voorlichter over het politie korps. Politiechef is de heer Voordewind dan gelukkig ook niet meer, maar het is een angstig idee dat hij in die functie ver scheidene jonge politiemannen onder zijn hoede heeft gehad en heeft geïndoctri neerd met zijn opvattingen. Die angst is bij ons des te groter nu onlangs uit een interview in De Tijd-De Maasbode is gebleken dat een van de ver antwoordelijke politiefunctionarissen voor de charges van de Amsterdamse politie te gen de demonstranten bij de NATO-taptoe in het Olympisch stadion ook niet van on gezonde smetten vrij was." Het blad doelt hier op ook door ons in een knipselkrant gesignaleerde opmerkin gen van hoofdinspecteur Landman. De ARNHEMSE COURANT is met name geschrokken van de houding van de com missaris b.d. tegenover sexuele misdadi gers. „Commissaris Voordewind heeft blijk ge geven van een even simpele als gevaar- lijke mentaliteit. Hij wil niets weten van medische rapporten bij de berechting van misdaden. Psychiaters zijn hem een gru wel. Hij wil degenen, die de politie last bezorgen, achter de tralies zetten en er achter houden. En hij zou het liefst de elektrische stoel zien ingevoerd, zeker voor sexuele misdadigers, wier berechting hij een schande vindt. Nu kan men voor of tegen de doodstraf zijn op verantwoorde gronden van principiële aard. Maar de ma nier, waarop de boekjes-schrijvende com missaris zijn meningen heeft geëtaleerd, heeft niet met beginselen te maken." De PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT vindt, dat de commissaris nu wel genoeg heeft vèrteld: „Het is wel een mannetjesputter, deze meneer Voordewind. Eerlijk gezegd vinden we hem een naar mannetje. Gelukkig, dat hij reeds lang is gepensioneerd. Overigens moet hij wel begrijpen, dat niemand op zijn heldenverhalen zit te wachten. Laat hij ze in de familiekring vertellen. Voor zover ze die daar nog niet beu zijn." Weinig verschil van mening dus in deze citaten. Men is het er over eens, dat de commissaris de moeilijke problemen inza ke de berechting van misdadigers beter aan de deskundigen kan overlaten. Iets dergelijks vindt DE GOOI- EN EEMLANDER ten aanzien van de heer Verolme, die de loftrompet over Zuid-Afri- ka heeft gestoken: „geen land ter wereld doet zoveel voor de gekleurde bevolking doet als Zuid-Afrika". Het blad schrijft „De waardering voor wat hij in luttele jaren tot stand gebracht heeft op zijn ge bied kan bewondering en respect afdwin gen maar de heer Verolme moet zich be perken tot zijn eigen terrein en zich geen uitspraken aanmatigen op een terrein dat het zijne niet is en dat vol voetangels en klemmen ligt. Hij had bovendien moeten bedenken dat hij door zijn uitlatingen de Nederlandse regering in een moeilijk parket kan bren gen Het zou misschien nut kunnen hebben als de regering in Den Haag duidelijk maakte dat de heer Verolme niet de opi nie van het Nederlandse volk weergaf en zeker niet het officiële standpunt van de regering. De heer Verolme doet er beter aan sche pen te bouwen en zich niet met de poli tiek in te laten. Daar zijn anderen voor: de schippers van het schip van staat. Dit zijn geen chirurgen in operatie- kleding met reclameteksten zoals wielrenners die dragen, maar technici van de NASA, die werken aan de con structie vaneen Amerikaanse Syn- com-communicatie-satelliet. Hun ope- ratieveld is echter net zo gevoelig voor stof en vuil als dat van de chirurgen, vandaar de witte kleding. De Syncom II, die reeds een tijdje met de aarde meecirkelt, is juist vanmor gen door middel van kleine raketten in een zodanige baan gebracht, dat hij nu vrijwel is komen „stil te staan" op een vast punt boven Brazilië, men hoopt althans op goed succes. Hier door worden in tegenstelling tot de „weglopende" Telstar uitzendingen van radio en televisie van onbeperkte duur tussen de continenten mogelijk. I STOCKHOLM (AP) Een Zweedse trawler heeft gisteren een onbekende on derzeeboot in zijn net gekregen. De onder zeeboot heeft de trawler ongeveer een half uur met een flink vaartje meege sleept. Toen hebben de vissers het net ge kapt. Het gebeurde voor de zuidoostelijke punt van Zweden in internationaal water. Men vermoedt, dat het een Russisch vaar tuig is geweest. Het verdween zonder aan de oppervlakte te komen. Een van de opvarenden van de trawler zei, dat men aan boord duidelijk heeft ge hoord hoe de huidplaten van de onderzeeër langs de kabels van het net schuurden. Hij was van mening, dat de onderzeeër recht in het zakvormige net is gevaren. Het verlies van het net schatte hij op een schadepost van 7.000 gulden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4