Scheepvaartinspecteur Tuntler gaat oktober van dit jaar met pensioen Veilig uit- en thuisvaren liefst volgens het boekje COR OLY S L 1 Bromfietsrijders BROMFIETSEN COR OLY HOGE HEREN AAN 'T NOORDZEEKANAAL IJMUIDER PIRATEN Woonwagenkamp in Beverwijk wordt verbeterd MOEDIGE OVERSTEEK GEZAG 65 JAAR DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1963 !Ö1 EXTRA KOOPJES RAP - 2 versn. 575.- RAP - 3 versn. van 775.— voor 675.- RAP ROCKY van 795.— NU ©75. AVADA - 3 versn. van 785.- NU 625.— MAGNEET van 789.- NU 695.- Nieuwe kustvaarder ai wt jkw» Fa. R. de Boer Juwelier - Horloger - Opticien Sportdag Kennemers Hercules oefent r DE HEER C. M. TUNTLER, die als inspecteur voor de scheepvaart het zo genoemde „vierde district" dat zich uitstrekt van Texel tot de Belgische grens onder zich heeft, gaat met pensioen: 25 oktober van dit jaar wordt hij 65 en dit betekent be ëindiging van werkzaamheden, die van groot belang zijn geweest voor de Neder landse vissersvloot en haar bemanningen. „Het is de bedoeling, dat elk uitgevaren schip, na zjjn werk op de visgronden, veilig, met zjjn complete en gezonde bemanning thuiskomt; gaat onverhoopt het vaartuig verloren, dan dient in elk geval elk lid der bemanning een kans te krjjgen in het leven te blijven en bij zjjn gezin terug te keren; hieraan te mogen meewerken, heb ik altijd als een mooie, zeer verantwoorde lijke taak beschouwd" aldus de heer Tuntler, die met enige weemoed de dag van zijn pensionering tegemoet ziet. Het was slechts na langdurig aandrin gen onzerzijds dat de heer Tuntler bereid was iets te vertellen van zijn ervaringen: „De scheepvaartinspectie draait ook zon der mij gewoon door. Van elke ambte naar wordt verwacht dat hij z'n werk doet, tot z'n pensionering. Wel, ik ben daar geen uitzondering op en daarom hoef ik niet in de krant Vriendelijk, onverbiddelijk Langs de gehele Nederlandse kust, maar vooral in IJmuiden, zijn laatste standplaats, is de heer Tuntler een begrip geworden door de wijze, waarop hij zijn taak ver vulde: vriendelijk, hulpvaardig, altijd reke ning houdend met het belang van reder en vissersman, maar onverbiddelijk zich houdend aan de strenge voorschriften en bepalingen ten aanzien van de veiligheid. Zo liet hij eens (in zijn Amsterdamse periode, toen hij met koopvaardijschepen had te maken) een als troepenschip fun gerende koopvaarder, op weg van Amster dam naar Indonesië, even buiten IJmuiden voor anker gaan: hij wenste zich er per soonlijk van te overtuigen, dat het red dingsmateriaal aan boord in orde was. Door de grote haast was daar eerder geen gelegenheid voor geweest. Wat ook de ge volgen zouden zijn van dit oponthoud, in spectie en sloepenrol zouden er zijn. Eén gevolg was.... dat voortaan de soldaten in de diverse kazernes, vóór hun vertrek leerden, hoe met zwemvest etcetera om te gaan en ook hier kwam de heer Tuntler zich er van overtuigen, dat het in orde was. Die Amsterdamse tijd is overigens zijn prettigste tijd geweest, door de gevarieerd heid van het werk. De binnenbouw van de eerste „Willem Barendsz" was, voor zover het de veiligheid betrof een interes sant karwei. Opa was galjootkapitein De heer Tuntler is Groninger van ge boorte. Hij stamt uit een zeemansgeslacht. Zijn grootvader was kapitein op een gal joot; zijn vader had, als scheepsmakelaar, eveneens met schepen te maken. De jon ge Tuntler zelf begon zijn zeemansloopbaan als scheepsjongen op een Duits kustvaar tuig, de „Ralum" geheten. Daarna kwam hij, als stuurmansleerling, bij Nievelt Gou- driaan en Co te Rotterdam. Na de zee vaartschool in Groningen klom hij op tot eerste stuurman, maar dit diploma had hij bitter weinig in de moeilijke jaren '29- '30, toen er teveeel stuurlieden waren voor de weinige koopvaardijschepen, die in de vaart werden gehouden. Stuurman Tuntler trad op 1 juni 1934 als sluismeester in dienst bij de provinciale waterstaat in Gro ningen. Gaarkeuken werd zijn standplaats een klein dorp bij Grijpskerk. Op 1 mei 1940 volgde zijn aanstelling tot adjunct ex pert bij de scheepvaartinspectie in het vierde district. Na een half jaar volgde een vaste aanstelling en op 1 mei 1942 werd hij tot expert bevorderd. Een hevige ru zie met een Duits militair had overplaat sing naar Amsterdam tot gevolg, waar hij tot 1 april 1947 bleef, om daarna be noemd te worden tot adjunct-inspecteur schipper moet vis thuis brengen. Z'n hoofd is bij de vis. Er is niets aan te doen, er moet een plek open blijven voor al dat andere waarvoor hij verantwoordelijk is. Ik heb een groot respect voor schippers en bemanningen op de Nederlandse vis sersvloot. De lui verstaan hun vak, mag ik wel zeggen. De lijn trekken in figuur lijke betekenis is er heus niet bij. Maar begrip hebben voor andermans moeilijk heden mag nooit en te nimmer betekenen: zondigen tegen veiligheidsvoorschriften. Dat kan niet, het zou veel te gevaarlijk zijn. Je kunt geluk hebben, je kunt het daar nooit op aan laten komen. De wet, de voorschriften en bepalingen zijn er om te helpen en niet om tegen te werken. Het doet deugd te ervaren, dat de man nen bij de Visserij hiervan doordron gen zijn". De Tuntlers blijven ook na 25 oktober Advertentie VOLLEDIGE GARANTIE FIANCIERING - INRUIL Breestraat 108 - Beverwijk De werf De Groot en Van Vliet in Slik kerveer zal op zaterdag 31 augustus tij dens de officiële proefvaart op de Noord zee de 499,99 b.r.t. metende kustvaarder „Karin Smits" overdragen aan de op drachtgeefster, de in Denemarken woon achtige Nederlandse reder M. Smits. De technische proefvaart wordt op 23 augus tus gehouden. De „Karin Smits" is een zusterschip van de „Dita Smits II die in februari door dezelfde werf werd opgeleverd aan de heer Smits. Het schip is 59,30 meter lang, 9,20 meter breed en heeft een holte van 5,40 meter. De ruimen hebben een in houd van 58.000 kubieke voet. De voort stuwing geschiedt door een dieselmotor met een vermogen van 770 pk. De werf heeft van de heer Smits, voor wie het al vijf schepen heeft gebouwd, nog een bouwopdracht gekregen voor twee dubbel- schroef k welschepen, die eind-1964 en me- dio-1965 in de vaart moeten komen. voor de scheepvaart, met de standplaats IJmuiden. Hij wisselde IJmuiden met Scheveningen op 1 maart 1956, na te zijn benoemd tot inspecteur. Vijf jaar later keerde hij terug naar IJmuiden. Scheepsrampen Een stipte naleving van de wet van alle voorschriften en bepalingen en dit zijn er heel wat kan, helaas, niet elke scheepsramp voorkomen. Ondanks de enorme vooruitgang van de techniek, on danks de steeds beter wordende opleiding van de zeeman, ondanks alle voorzorgs maatregelen die men bedacht heeft, ko men ongelukken op zee voor en komen mensen daarbij om het leven. Door de een of andere oorzaak. Niet altijd slaagt men er achteraf in die oorzaak te vin den. De heer Tuntler noemt twee voorbeel den: de mysterieuze verdwijning van de „Alkmaar" en de „Catherina Duijvis". Er waren geen overlevenden. De „Alkmaar" IJM 31 verging met man en muis in de eerste maand van het jaar 1952, voor de Noorse kust. De „Catherina Duijvis" IJM 60 ging, met allen die zich aan boord bevonden, niet ver van IJmui den ten onder. Beide trawlers waren zee waardige schepen, die door hun soliede bouw een stootje konden verdragen. Hun schippers en bemanningen verstonden hun vak. Wat heeft deze twee sterke IJmuidense vissersvaartuigen naar de zeebodem doen sturen? Er is nooit, ondanks moeizame on derzoeken,, een bevredigend antwoord op gekomen. De heer Tuntler brengt nog in herinne ring het vergaan van de „Ely Chenevière" IJM 32, die in oktober 1961 ten onder ging, waarbij echter niet de gehele bemanning met het schip is meegegaan. „Deze rampen blijven je je hele verdere leven bij. Je doet je best, ik neem aan dat iederen, die er mee te maken heeft gehad, z'n best heeft gedaan. Je mag er niet stil bij blijven staan, het leven gaat verder. Maar het is een aansporing voor iedereen die er iets aan kan doen om dit zo goed mogelijk te doen om altijd de hoogst mogelijke graad van veiligheid te bewerkstelligen voor schip en mens". Respect Het valt dikwijls niet mee: het is geen job die veel tijd laat voor andere liefheb berijen dan je werk, wanneer zo'n 550 sche pen (en dit is dan uitsluitend in IJmuiden) moeten worden nagelopen. En dit bij een personeelsbezetting, die bepaald piet royaal mag worden genoemd. Maar ook de schipper en zijn mannen hebben het verre van eenvoudig. „Kijk", zegt de heer Turjtler, en hij opent een boekje en dreunt een (heel klein) gedeel te van wat de schipper allemaal maar heeft te doen en waar hij maar voor heeft te zorgen, op. „Dat is alles goed en wel. Maar die Inspecteur CB. Tuntler in Driehuis wonen. „We hebben het hier best naar onze zin; Groningen is Gro ningen niet meer zegt hij pein zend. De heer Tuntler heeft, naast zijn i'n- Specteursschap, nog vele andere funótiès. Zo is hij lid van de commissie der ge meentelijke school voor de visserij en scheepvaart (tot voor kort voorzitter); lid van de commissie examen stuurlieden zee visvaart; lid van de commissie examen Kon. Onderwijsfonds voor de scheepvaart; adviserend lid in de commissie vakoplei ding S.E.R.; lid van de binnenvaartram- penwetcommissie; voorzitter van het Zee- kadetcorps IJmuiden. Voorts was hij ge durende enige jaren voorzitter van de Vereniging van ambtenaren van de scheep vaartinspectie. Advertentie VADERS en MOEDERS Laat uw zoon zelf sleutelen 2e hands BROMFIETSEN v.a. 50.— Breestraat 108 - Beverwijk Niettegenstaande het feit, dat aan het onderhoud van het woonwagenkamp aan de Wijkermeerweg in Beverwijk de no dige aandacht wordt geschonken van ge meentewege, heeft de kampoutillage toch nimmer een behoorlijk peil, kunnen be reiken, zulks ten gevolge van vernieling en verwaarlozing door de kampbewoners zelf. Sinds de aanstelling van een kampbe heerder is er een verbetering merkbaar, maar extra voorzieningen en het onder houd ervan blijven noodzakelijk. Onder meer valt er nog veel te doen aan bestra ting en riolering, alsmede verbeteringen aan het toiletgebouw. De kosten van de ze voorzieningen worden geraamd op vijf duizend gulden en B. en W. hebben de raad van Beverwijk krediet voor dit be drag gevraagd. Advertentie „Haastige spoed is zelden goed" Maar „van uitstel komt afstel", 't Klinkt tegenstrijdig, maar 't be tekent „dat U niet over één nacht ijs moet gaan" als het om de aanschaf van waardevolle artikelen gaat, tenzij U bij ons terecht komt, want dan bent U om zo te zeggen „in Abraham's schoot". Voor deskundige voorlichting en prima service Kennemerlaan 60 IJmuiden Telefoon 4938 )on 4938 Hoe hoger de schoorstenen als er dan tóch fabrieken moeten zijn hoe beter voor ons mensen, die er nu eenmaal op gesteld zijn lucht zonder rommel in te ade men. Daarom zeggen wij: „Hoogovens, Papierfabriek en last but not least PEN, wij danken u zeer voor de hoge heren, onder wier adem wij hier in de IJmond moe ten wonen en werken. Gaat u, bij eventuele noodzakelij ke uitbreidingen van uw be drijven gerust even door met elkaar te „beconcurreren" op het gebied van schoorsteen hoogten. Probeer steeds ho ger te komen dan uw rivaal!" Hoogovens heeft nog niet zo heel lang geleden haar sinterfabriek verrijkt met een tweede schoorsteen, die broederlijk naast de eerste staat. Elk van deze „twee ling" staat op een sokkel van tien meter; het maai veld is „acht plus" en de schoorstenen zijn elk (schoon aan de hak dus) 140,42 meter hoog Dat betekent dus, dat de tweeling zich 158,42 me ter boven A.P. verheft. De nieuwe schoorsteen van de Papierfabriek van Van Gelder Zonen in Velsen- Noord is, van de grond af gerekend, uiteindelijk op een hoogte van 125 meter geko men. Ronduit een juweel is de nieuwe PEN-schoorsteen! Deze hoge heer staat bij het nieuwe gebouw van de nog in aanbouw zijnde PEN- centrale, in hét voormalige sportpark Watervliet, aan de Koninginneweg. Dezer dagen ging de vlag in de hoge top. Een vlag van indrukwekkend formaat en de stevige wind zorgde er voor, dat de nationale drie kleur tot haar recht kwam. De bouw van deze Goliath is in de IJmond met grote belangstelling gevolgd. En toen er plotseling een stil stand in de opbouw trad, be tekende dat voor de vele meelevenden een grote te leurstelling. Alerlei verhaal tjes deden de ronde: het ding zou overhellen, omdat de grond was gaan werken, zo wist de een; een ander zei, dat de betonconstructie niet deugde. Allemaal klets. De laagste ringen moesten wor den afgewerkt en dan fs het logisch, dat de opbouw even wacht. Schoorsteenbouw kan men rustig overlaten aan de schepper van dit gevaarte, die z'n sporen op dit terrein heeft verdiend. Ondenkbaar, dat hij in z'n berekeningen faalt! Wanneer we de lange vorst-, ijs-, sneeuw- en dooi- periode in aanmerking ne men, dan heeft deze PEN- schoorsteen in uitzonderlijk korte tijd z'n hoogte van 151,5 meter bereikt. Met de afbouw is een aan vang gemaakt. Binnen af zienbare tijd is er een rook- spuwer meer in de IJmond. Een hoge heer van 151 en een halve meter. Intussen vragen velen, aan de zuidzijde van het Noord- zeekanaal, zich af, waarom al die hoge heren aan de noordkant van de waterweg wonen; menig IJmuidenaar denkt daarbij aan de vis- Hoogoventweeling meelfabriek, die er nu een maal is en moet zijn, omdat zoiets hoort bij een aanvoer - haven voor vis, de grootste nog wel, zoals IJmuiden is. Maar zo'n hoge, erg kostbare neer allen zou de onaange name geur, die men hier zo af en toe te verwerken krijgt, niet weg kunnen houden. Is er dan iets anders op te vin den? We weten, dat er aan is gedokterd en dat er nog steeds gezocht wordt naar een oplossing. Moge die ten spoedigste gevonden worden. Het verluidt, dat Sinter- Klaas al vele brieven heeft ontvangen, waarin gevraagd wordt in december, of zo veel eerder als mogelijk is, in het schoentje van rijkswa terstaat heel hoge schoorste nen te doen, bestemd voor de afcuitt/Lbis&Hten I die nodig zijn voor de wei-ken aan de IJmuider pieren. Die fabrie ken staan in de open lucht en wat zij uitbraken is niet erg leuk voor de strandbe- zoekers en de bewoners in de omgeving. Een troost mo ge zijn, dat die fabrieken er maar tijdelijk zijn. En ver geet u niet: het is niet alleen een Amsterdams maar ook een nationaal belang, dat de toegang van het Noordzee kanaal aangepast wordt aan de eisen des tijds. Daar pro fiteert IJmuiden zelf ock van. Dat werk moet in de eerste plaats ongehinderd door kunnen gaan. Daarbij heeft men voorwaar niet te klagen over de mate van medewerking van de zijde van rijkswaterstaat met be trekking tot de strand- en duinrecreatie in het be trokken gebied. Maar mis schien zal er toch nog iets op te vinden zijn? PEN-goliath Papierfabriek •i De heer Leslie Smith, die in Zuid-Engeland woont, heeft, zoals zovele buitenlan ders, in Holland een zeiljacht laten bouwen. Maar dit scfheepje gaat niet, zoals ge bruikelijk, als deklading op een groot schip naar de plaats van bestemming. De eigenaar is het zelf komen halen en als alles volgens programma is gegaan, dan komt hij vanavond, na een driedaagse zeiltocht van IJmuiden uit, thuis met zijn nieuwe trotse bezit. We trof fen meneer Leslie in zijn jacht, veilig en.... nietig achter een half dozijn krachtpatsers van zeeslepers aan de Wijsmullersteiger, even voor het vertrek; het wachten was op het kompas, dat uit Amsterdam moest komen. Op de foto ziet u de eigenaar van 't mooie jacht je geheel rechts. Met grote voortvarend heid is maandag de Velser Jeugd aan het bouwen ge gaan. In IJmuiden-West, IJrnuiden-Oost, Driehuis en Santpoort zijn bouwwerken verrezen, die van een ver bluffende fantasie getuigen. Zoals uit bijgaand plaatje moge blijken. Het staat op net terrein tegenover het zwembad aan de Herenduin weg in IJrnuiden-Oost., het vierde vakantiejongenskamp in de gemeente Velsen. De jongelui noemen zich piraten", maar een (onge wapend) bezoek van onze fotograaf aan dit kamp ver liep zonder bloedvergieten of zelfs maar „beroving". Wel werd hem de belofte af gedwongen, dat het plaatje tn de krant zou komen en dit is dan ook gebeurd. Zondag gaan de Kenne mers weer hun sportdag houden, die sinds 1954 niet meer gehouden werd. De laatste clubkampioen was Jan Lejeune, die ook nu weer van de partij is en de titel, na negen jaar, gaat verdedigen. Er zijn in totaal 73 deelnemers, zowel senio ren als junioren. Laatstge noemden strijden om de M. Metzelaarbeker; deze beker heeft de heer Metzelaar, bij zijn afscheid als junioren leider in 1961, beschikbaar gesteld. De wedstrijden be ginnen 's morgens en wor den 's middags voortgezet. Er is in de middag boven dien nog een voetbalwed strijd voor veteranen, waar „keien" uit het Kennemers- verleden aan meedoen. In de IJ.C. van 8 dezer is een plaatje afgedrukt van waarschijnlijk de enige vrouw, die een certificaat gezagvoerder grote vaart in haar zak heeft: de Poolse Danuta KobylinskaWalas. Loods Corn. Visser, Waal straat 140, IJmuiden, corri geert ons: Op 26 april van dit jaar heeft hij het Russi sche s.s. Suntar (3398 brt) be- loodst van zee naar de Am sterdamse Coenhaven; ge zagvoerder op de Rus was mevrouw Gorlenko. Binnen loods J. Koelewijn, die een aardig mondje Russisch spreekt, heeft haar een in terview afgenomen en dit is kortgeleden in de Blauwe Wimpel gepubliceerd. Zaterdag hoopt het echt paar BaltesJansen, dat in Lommerlust te Beverwijk woont, het 65-jarig huwe lijksfeest te vieren. De heer Baltes, die 88 jaar is, is dit jaar ook zestig jaar lid van de r.-k. Bond van vervoers- personeel. Hij was ruim 37 jaar in dienst van de spoor wegen. Mevrouw Baltes ver diende er in die periode wat bij als overwegwachtster. De Chr. voetbalvereniging Jong Hercules in Beverwijk gaat zich terdege voorberei den op het komende seizoen. Met de training is, nu de vakanties grotendeels voor bij zijn. weer een begin ge maakt. Men oefent nu onder leiding van de heer A. W. Horeman. Aanstaande zater dag gaan een junioren- en een adspirantenelftal naar het Andries van Zadel-toer nooi, dat door VEW georga niseerd wordt. nrnnivinnru-rriirinnnnriinnnrinrmnniiiijiAJiiuuwuiJCw, f

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5