AGATHA CHRISTIE VERTELT: PANDA EN DE M FESTER* FLESSER VELE DIERSOORTEN WORDEN IN AFRIKA MET UITROEIING BEDREIGD Mickey Spillane als filmster Grote vondst voor materie-theorie Nuttige wartaal HET MYSTERIE VAN DE SPAANSE KIST DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1963 9 F Nieuw anti-deeltje Kort nieuws Vreemde bezoekers voor mijnheer de president Gaat u met vakantie? 6) Poirot bracht het gesprek nu op de huisknecht. Maar behalve dat zij vond dat hij een uitstekende cocktail kon mixen, wist Linda niet veel over Burgess te vertellen. Maar zij kaat ste de bal snel terug. „U denkt ze ker: hij had de gelegenheid en hij kan Arnold dus net zo goed ver moord hebben als Charles? Mij lijkt dat eenvoudig krankzinnig onwaar schijnlijk!" „Die opmerking laat mij weinig hoop, madame. Maar toch wil ik u zeggen, ofschoon u het waarschijnlijk niet met mij eens zult zijn, dat het ook krankzinnig onwaarschijnlijk is niet dat majoor Rich zijn vriend zou hebben gedood maar dat hij het net precies op deze manier zou hebben gedaan!" „Met een stilet, hè?" Nee, dat is helemaal niet in zijn stijl. Een zwaar stomp voorwerp zou veel beter bij he passen. Of zou hij iemand kun nen wurgen?" Poirot zuchtte. „Nu zijn we weer op Othello. Ja.Othello.u hebt me daar op een heel goede gedachte ge bracht, madame." „Werkelijk? Hoe.." Op dat ogen blik werd er een sleutel in het slot van de voordeur gestoken. „O, daar hebben we Jeremy. Wilde u ook nog met hèm praten?" Jeremy Spence was een man met een prettig voorkomen, een keurig verzorgd uiterlijk en haast opval lend bescheiden. Mevrouw Spence ver klaarde dat ze beslist even naar de keuken moest en liet daarom beide mannen alleen. Jeremy Spence bezat hoegenaamd niets van de innemende openhartig heid van zijn vrouw. Hij vond het kennelijk hoogst onprettig dat hij bij deze zaak betrokken werd en zijn antwoorden waren er zorgvuldig op berekend Poirot niets wijzer te ma ken. Zeker, zij kenden de Claytons al enige tijd, maar majoor Rich minder goed. Hij leek hem een prima kerel. Voor zover hij zich herinneren kon, was Rich die bewuste avond net als anders geweest. Clayton en Rich sche nen het altijd best met elkander te kunnen vinden. Het hele geval leek hem volstrekt onverklaarbaar. Gedurende het gehele gesprek liet Jeremy Spence duidelijk doorscheme ren dat hij erop rekende dat Poirot het kort zou maken. Hij bleef be leefd, maar ook niet meer dan dat. „Ik geloof", merkte Poirot op, „dat u deze vragen onaangenaam vindt". „Och, u moet denken, we hebben al een volledig politieverhoor achter de rug. Ik vind het nu langzamer hand welletjes! We hebben alles ver teld wat we gehoord en gezien heb ben. Ik zou het hele geval nu liefst willen vergeten." „Ik kan dat met u meevoelen. Het is ook hoogst onplezierig bij zo'n zaak betrokken te raken. En niet alleen te moeten vertellen wat u weet of hebt gezien, maar zelfs wat u er van denkt. „Het beste doe je maar niets te denken." „Maar probeer dat maar eens! Denkt u bijvoorbeeld dat mevrouw Clayton enigszins medeplichtig is? Dat zij te zamen met Rich de dood van haar man zou hebben beraamd?" „Grote hemel, neen!" Uit de stem van Spence sprak schrik en versla genheid. „Aan die mogelijkheid heb ik geen moment gedacht. „Heeft uw vrouw evenmin aan deze mogelijkheid gedacht?" „Och, u weet hoe vrouwen zijn. Margharita wordt door haar eigen sekse niet bijster gewaardeerd, daar voor heeft'zij te veel aantrekkings kracht op mannen. Maar heus, die veronderstelling van samenspannen tegen Arnold.die is al te onwaar schijnlijk." „Zulke dingen komen anders we) voor. Ook het wapen dat gebruikt is.dat is iets dat een vrouw eerder in haar bezit zou hebben dan een man." „Wilt u daarmee zeggen dat de po litie zou hebben ontdekt dat die dolk van haar afkomstig moet zijn ge weest? Dat is onmogelijk! Ik be doel. „Ik weet ook niets!" verklaarde Poirot, volkomen naar waarheid Hierna spoedde hij zich de deur uit. Te oordelen naar de ontsteltenis die op het gezicht van Spence te lezen stond, had hij deze heer iets te den ken gegeven! 6 „Neemt u mij niet kwalijk dat ik het zeg, monsieur Poirot, maar ik zie niet in hoe u mij ook maar enigs zins behulpzaam zou kunnen zijn." Poirot gaf daarop geen antwoord. Hij keek nadenkend naar de man die ervan verdacht werd zijn vriend Ar- nold Clayton te hebben vermoord. Wat hij zag was het vastberaden gezicht en het smalle voorhoofd van een magere, gebruinde man, atletisch en gespierd. Hij deed een beetje den ken aan een hazewindhond Een man, op wiens gezicht niets te lezen stond en die zijn bezoeker ontving met een duidelijk gebrek aan harte lijkheid. „Ik begrijp best dat mevrouw Clay ton u met de nobelste bedoelingen naar mij toe heeft gestuurd. Maar ik geloof, eerlijk gezegd, dat zij daar mee onverstandig heeft gehandeld. Zowel voor zichzelf als voor mij." „Hoezo?" Nerveus wierp Rich even een blik achterom, naar de dienstdoende ci pier, die zich op de voorgeschreven af stand ophield. Iets zachter vervolgde hij: „Ze zoeken natuurlijk een be hoorlijk motief voor deze belachelijke aanklacht. Dus zullen ze het probe ren voor te stellen alsof er een.ze kere band tussen mevrouw Clayton en mij bestaat. Maar dat is volstrekt onwaar. Dat zal mevrouw Clayton u ook reeds verteld hebben. Wij zijn goede vrienden, maar meer niet. Dan is het toch zeker raadzaam dat zij niet te mijnen behoeve gaat ageren Hercule Poirot negeerde deze ar gumentatie. In plaats daarvan haal de hij één woord naar voren. „U spreekt van een „belachelijke" aan klacht. Maar zo belachelijk is die niet, weet u." „Ik heb Arnold Clayton niet ver moord!" „Noem het dan: een valse beschul diging. Zeg dat de beschuldiging on waar is. Maar zij is niet belachelijk! „Het mysterie van de Spaanse Kist" is het tweede van een reeks verhalen door de beroemde Engelse detec tive-schrijfster Agatha Chris tie die wij in de loop van de maand augustus zullen publiceren. Zij is integendeel hoogst aanneme lijk. Dat moet u zelf toch ook wel inzien." „Ik kan alleen maar zeggen dat alles mij volkomen onwaarschijnlijk voorkomt!" schiet er niets mee-op .door-dat te beweren. Wij moeten iets bruik- baarders zien te bedenken." „Mijn zaakwaarnemers behartigen mijn belangen. Ik krijg ook een uit stekende pleiter, naar ik vernomen heb. Ik kan dus niet toestaan dat u spreekt over „wij"!" Onverwachts ontspande Poirots ge zicht zich tot een glimlach. „Ah! U gooit de deur dus voor mijn neus dicht? Heel goed. Ik ga al. Ik heb u even willen spreken. Dat is nu ge lukt. Ik heb uw levensloop ook even nagegaan. U hebt een mooi examen gedaan In Sandhurst. U bent geslaagd voor de hogere krijsschool. Enzovoort, enzovoort. Bovendien heb ik mij van daag een eigen oordeel over u kunnen vormen. U bent lang geen domme man." „Wat heeft dat er allemaal mee te maken?" „Alles! Het is volstrekt uitgesloten dat iemand van uw talent een moord zou plegen op de wijze waarop deze gepleegd is. Heel goed. U bent dus on schuldig! Maar vertelt u mij nu nog iets over uw huisknecht Burgess." „Burgess?" „Ja Wanneer u Clayton niet hebt vermoord, moet Burgess het hebben gedaan. Aan die gevolgtrekking valt niet te ontkomen. Maar waarom? Er moet een reden zijn. U bent de enige die Burgess goed genoeg kent om daar naar 'n gooi te doen. Waarom, majoor Rich, waarom?" „Ik heb geen flauw vermoeden. Ik snap er eenvoudig niets- van. Ik heb namelijk dezelfde gedachtengang ge volgd. Zeker, Burgess heeft de gele genheid ertoe gehad en hij is de enige behalve ik. Maar ik kan het eenvoudig niet geloven. Burgess is he lemaal de man niet van wie je je zou kunnen voorstellen dat hij iemand zou vermoorden." „Wat zeggen uw rechtsgeleerde raadslieden?" Rich trok zijn mond tot een harde rechte streep. „Die verknoeien hun tijd met te proberen me aan te praten dat ik mijn hele leven lang geleden heb aan vlagen van geheugenverlies en daardoor helemaal niet meer zou weten wat ik die avond heb uitge spookt!" „Komaan, misschien ontdekken we nog wel dat Burgess aan vlagen van ge heugenverlies lijdt.Maar nu het wapen. Men heeft het natuurlijk la ten zien en u gevraagd of het van u was?" „Het was niet van kij. Ik heb het toen voor het eerst gezien." „Neen, die dolk was niet van u. Maar bent u er zo zeker van dat u hem nooit eerder hebt gezien?" „Neen." Er klonk aarzeling in zijn stem. „Het is eigenlijk meer een soort sierwapen.Je ziet ze bij sommige mensen weieens op een tafel tje liggen." Poirot zei: „In een damessalon mis schienIn de salon van mevrouw Clayton?" „Beslist niet!" Het laatste woord riep hij zo luid dat de cipier het hoofd op hief. „Trés bien! Dèt beslist niet... maar u hoeft dat niet zo luid te roepen. Maar ergens, te eniger tijd, hebt u toch wel zo'n ding zien liggen. Heb ik gelijk?" „Ik geloof van nietIn de een of andere aniquiteitenwinkel mis schien." „Ah ja, best mogelijk." Poirot was opgestaan. „Mag ik dan nu maar af scheid van u nemen?" 7 „En nu naar Burgess," sprak Her cule Poirot. „Nu, tot slot naar Bur gess." Hij had zich nu een oordeel kunnen vormen omtrent de personen die bij het geval betrokken waren, door ei gen aanschouwing en door de wijze waarop zij elkaar onderling beoordeel den. Maar geen mens had hem iets wijzer kunnen maken omtrent Burgess Wat zijn karakter betrof: geen enkel aanknopingspunt, geen enkele nadere aanwijzing. Toen ik Burgess zag, begreep Poi rot dadelijk de reden daarvan. De huisknecht wachtte hem op aan de deur van de flat van majoor Rich. Een telefoontje van overste McLaren had zijn komst aangekondigd. „Ik ben monsieur Hercule Poirot." „Zeker, meneer, ik verwachtte u al." Burgess hield eerbiedig de deur voor hem open en Poirot trad binnen. Hij zag een kleine, vierkante vesti bule. Een openstaande deur, links, gaf toegang tot de woonkamer. Bur gess nam hoed en jas van Poirot in ontvangst en volgde hem naar de woonkamer. „Ah!" zei Poirot. „Hier is het dus gebeurd." „Ja, meneer." Een rustig type, die Burgess. Bleek, wat spichtig en hoekig van schouders en' ellebogen. Zijn toonloze stem had een provinciaals accent, dat Poirot niet'ftehde. Hij was ook wat nerveus. maar vertoonde overigens geen bijzon dere kenmerken. Hij viel niet gemak kelijk in verband te brengen met ook maar enig krachtdadig optreden. Een negatief ingesteld mens, kan men zich bezwaarlijk als moordenaar denken. Burgess had schuwe, fletsblauwe ogen, die minder oplettende mensen vaak met oneerlijkheid vereenzelvigen Een aartsleugenaar echter kan ie mand heel brutaal en vertrouwenwek kend aankijken. „Wat gebeurt er met de flat?" in formeerde Poirot. „Ik zorg voor het geregelde onder houd, meneer. Majoor Rich heeft ge zorgd voor doorbetaling van mijn loon en nu houd ik alles netjes tot.tot Zijn ogen vlogen schichtig heen en weer. „Ja, tot.stemde Poirot in. Op zakelijke toon liet hij erop volgen: „Ik ben er vrijwel zeker van dat die zaak van majoor Rich binnen drie maanden voor de rechter komt." Burgess schudde het hoofd, niet ont kennend, maar uit nieuwsgierigheid. „Ik kan 't me nog niet voorstellen", zei hij. „Dat majoor Rich een moord zou hebben gepleegd?" „Het hele gevalmet die kist. Zijn ogen dwaalden de kamer rond. „Ah! Dat is dus de beruchte kist!" Het was een enorm meubel van donker, glanzend gewreven hout, rijk voorzien van koperbeslag en met een grote koperen klamp met antieke slui ting. (Wordt vervolgd) s Eén manier om uitstervende diersoor ten te bewaren: men zet enkele exem plaren in een dierentuin en tracht er mee te fokken. Hier een neushoorn in Artis- In Noord-Afrika sterven tal van dier soorten onontkoombaar uit. Sinds het begin van de eeuw zijn in Marokko de Atlas-leeuw, het jachtluipaard, het Noordarfikaanse hartebeest en de Mo- hor-gazelle al uit de fauna verdwenen, maar uiterst zeldzaam zijn nu ook al de panter, de Berber-hyena, de Noord- afrikaanse caracal, de berggazelle en het Barbarijse schaap. Vier vogelsoorten staan op het punt te verdwijnen: de parelhoender, de francolin, de Koritrap en de Honbara-trap. In Tunis is het niet veel anders. Daar is de leeuw uitgestorven, en de panter waar schijnlijk ook. Voor vier grote diersoorten betekent effectieve bescherming de enige kans om hen voor verdwijnen te behoe den, namelijk voor het Atlashert, de berg gazelle, het Barbarijse schaap en de Dor- cas-gazelle. Zo gaat het in Noord-Afrika, waar overi gens de mens met zijn geweer de enige bedreiging voor de dieren vormt, zo gaat het ook elders. Het aantal zwarte neushoorns bijvoor beeld loopt door stroperij snel achteruit. Er zijn er nu nog slechts enkele duizen den. Een telling uit de lucht van de dieren in het Serengeti National Park en zijn om geving in Tnganyika heeft aangetoond, dat er op 34.000 vierkante kilometer nog slechts 83 zwarte neushoorns voorkwamen. Toch doet men zijn uiterste best de achteruitgang te stuiten. Uit de mededelin gen van het Natuur-noodfonds Nederland blijkt, dat in het Addo Elephant National Park in Zuid-Afrika in 1962 vanuit het Kruger Park met succes vijf nijlpaarden zijn uitgezet. Ook is het park herbevolkt met een klein aantal zwarte neushoorns, die in Kenya van een wisse dood werden gered, mede met behulp van de Neder landse natuurfilmer Hugo van Lawick. Een diersoort, die ook bijna volledig is uitgestorven, is de bonte bok. De laatste kudde bonte bokken leefde in het kleine National Park bij Bredasdorp in de Kaap provincie. Daar het terrein uiteindelijk weinig geschikt voor hen bleek werd een nieuw National Park voor de bonte bok ken gesticht bij Swellendam. De dieren werden opgevangen en in ver doofde toestand per autobus naar hun nieuw woongebied gebracht en verkeren nu in een uitstekende toestand. Vorig jaar werden er zestien kalfjes geboren. Een blauwe haai is gevangen door een lid van de „Club der Britse Haai- H engelaars". Voor de olifanten is de situatie al even weinig rooskleurig. Vijfendertig jaar ge leden leefden er in drie-kwart van Oegan da olifanten. In 1959 werd nog slechts zeventien percent van Oeganda door oli fanten bewoond. Deze dieren leven mo menteel nog in streken, waar het wild be scherming geniet, zoals Murchison Falls National Park en Queen Elizabeth Natio nal Park. De witte neushoorn of breedlipneushoorn komt in het noorden nog slechts in het noordoosten van de Congo en in het aan grenzend gebied van Oeganda voor, in het zuiden is hij beperkt tot twee reservaten in Natal. In Zuid-Rhodesië is het dier in 1912 uitgestorven. In het Umfolozi-reservaat in Natal zijn onlangs acht exemplaren gevangen en per vrachtauto meer dan vijftienhonderd kilo meter getransporteerd door het „Southern Rhodesian Wildlife Conservation Depart ment". Vier werden er losgelaten in het Mantapos National Park bij Bulawayo, de overige in het Kyle Game Reserve bij Fort Victoria. De witte neushoorn keerde zo in Zuid-Rhodesië terug. Eveneens uit het Umfolozi-reservaat werden vier witte neushoorns overge bracht naar het Kruger-park, waar zij ook reeds lang waren verdwenen. In Oeganda is in vier jaar tijds het aantal witte neus hoorns gedaald van 350 stuks tot ongeveer tachtig. Eind 1962 werd het door het World Wildlife Fund mogelijk gemaakt een bewakingsteam te organiseren, waar door het verlies van verdere dieren door stroperij werd voorkomen. WASHINGTON (Reuter) De vondst van een ontbrekende schakel in de mate rie die de naam „anti-Xl-zero" heeft gekregen heeft de geleerden een nieu we aanwijzing bezorgd over de samenstel ling van sterrren,stelsels in het heelal. De ontdekking van een reeds lang gezocht lid van de familie van anti-partikels het tegenovergestelde van de gewone ma terie zoals wij die op aarde kennen werd woensdag door de Amerikaanse Com missie voor Atoomenergie bekendgemaakt. Anti-partikels kan men doen ontstaan door de deeltjes van een stof met andere soorten deeltjes te bombarderen, zoals kosmische stralen in de dampkring doen. Anti-artikels bestaan slechts een fractie van een seconde. De geleerden geloven, dat thans nieuwe waarde kan worden toegekend aan de theorie, dat elders in het heelal gehele sterrenstelsels kunnen voorkomen die uit anti-materie bestaan, aldus de Commissie voor Atoomenergie. De ontdekking beves tigt een fundamentele theorie, volgens wel ke er voor ieder bekend elementair deel tje een anti-deeltje in het heelal moet zijn. De ontdekking werd gedaan aan de Yale- universiteit en het laboratorium van de Commissie voor Atoomenergie in Upton. Advertentie Rode Kruis-postzegels. De officiële eerste verkoop van de op 20 augustus ver schijnende Rode Kruis-postzegels zal op die dag geschieden aan boord van het Rode Kruis-hospitaalschip „J. Henry Dunant" tijdens de vaart tussen Rotterdam en Dor drecht. De verkoop van de eerste serie zal geschieden door de directeur-generaal der P.T.T., prof. ir. G. H. Bast, aan één der patiënten aan boord van het schip. 8. Panda voelde zich helemaal niet op zijn gemak toen hij merkte dat er ijle nevel uit de fles kwam. Hij wilde van zijn stoel opspringen om met een haastig èxcuus naar buiten te hollen, maar op dat moment doorstroomde hem plotseling een vreemde rust. Hij liet zich in zijn stoel terugzakken en loosde een tevreden zucht. „Ja, dat doet goed, hè?" vroeg de Moerheer, die al even ontspannen achterover leunde, „er gaat toch maar niets boven een goéd gerijpte gedachte uit een mooi denkjaar, vind je niet?" Verwonderd keek Panda naar de lege fles. „Bedoelt u dat u een eh gedachte uit die fles hebt geschonken?" vroeg hij, „voe len we ons daarom zo fijn?" De ander knikte gelukkig en hield de fles aan zijn jongste gast voor. „Rustgeven de gedachte", zo las Panda op het etiket, „voorjaar 1921 Tjonge, dus het is al een heel oude gedachte!" „Een gerijpte gedachte," verbeterde de Moerheer, „on rijpe gedachten worden niet geschonken op dit Chateau. Want daar komt gram en narigheid van." (Van onze correspondent) WASHINGTON De geheime dienst, die het Witte Huis te Washington moet bewaken, heeft door ervaring geleerd, dat er vaak eigenaardige bezoekers tot de pre sident willen doordringen. Wanneer er zich bijvoorbeeld een man bij het ingangs hek meldt, die de president alleen maar even wil spreken omdat hij diens toestem ming nodig heeft om honderd miljard dol lar te incasseren, dan begrijpen de be wakers wel, dat ze weer eens met een „geval" te maken hebben. Soms komt er ook iemand, die het van zelfsprekend vindt dat hij naar binnen mag, omdat hij naar hij zegt de president zelf is. Onlans kwam er ook een dame, die zonder meer toegang eiste; immers, zij verbeeldde zich Kennedy's echtgenote te zijn. De bewakers van het Witte Huis kunnen per jaar ongeveer twin tig van zulke vreemde en in feite natuur lijk gestoorde figuren verwachten. Zij wor den dooraans ter observatie naar een psychiatrische instelling gebracht. Eén echter werd daar spoedig ontslagen. Hij had kans gezien over het hek van het Witte Huis te klimmen. De bewakers dachten dat hij abnormaal was, maar hij bleek later alleen maar dronken te zijn geweest. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met ver melding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres ge zonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakan tieweken vooruit aan de bezorger be talen DE ADMINISTRATIE „Als ik een boek schrijf merkt Micky Spillane op vinden de mensen dat ik een genie ben, maar als ik iets anders ga doen, denken ze dat ik een idioot ben". Als man van de daad wil Spillane dat recht zetten. De potige kort geknipte geestelijke vader van grif verkochte pockets met bloed en blondjes op de omslag is voor enige tijd zelf zijn verzonnen held, Mike Hammer, geworden; op het filmdoek. „Het is een proef om te zien hoever ik kan gaan", zegt hij. „Ik zal opnieuw in een film spelen als deze succes heeft. Ik heb een scenario geschreven, waarin ik zal optreden. Ik zal het later in een boek veranderen. Dan doe ik nog een film en houd ermee op". De persbeoordelingen die Spillane voor zijn eerste incarnatie van Hammer in „The Girl Hunters" heeft gekregen zijn gunstig geweest en gaven zelfs uiting aan verbazing over de bekwame wijze, waarop de ex-jagerpiloot zijn tweede ik heeft uitgebeeld ZIJN ENIGE VROEGERE acteurserva ring heeft Spillane in een film van 1954, „Ring of Fear", opgedaan. Het was een sensatiefilm, die zich afspeelde in een cir cus en die nauwelijks vergelijkbare eisen stelde aan zijn acteertalent. „Het is een beetje vreemd zegt hij over het feit, dat men hem altijd met Hammer verwart. Maar he: is al jaren zo". Ofschoon hij toegeeft dat hij zijn hard handige detective zijn eigen leeftijd heeft gegeven en „dezelfde achtergrond" is Spil lane voorzichtig met andere eigenschappen. Voor sommige vereerders heeft Hammer een reëler bestaan gekregen dan zijn gees telijke vader. Toen „The Girl Hunters" in Engeland werd opgenomen, kwamen op een dag enkele sombere heren een kijk je nemen. Later kwamen er een paar mensen van de politie. „Ze wilden weten, wat die kerels daar te maken hadden ge had", vertelde Spillane. „Het bleek dat het een paar onderwereldfiguren waren, die mij eens in het echt wilden zien". ALS EEN VERVOLG HEEFT Spillane „The Snake" geschreven, waarvoor het sce nario tot boek zal worden verwerkt. Dit verhaal begint precies vier uur na het ein de van de vorige lugubere geschiedenis. Deze snelle opeenvolging is een zekere ver goeding voor het feit, dat hij zeven jaar lang niet over Hammer heeft geschreven. „Er was geen bepaalde reden zegt hij; op een gegeven ogenblik is het in dit soort werk zover dat er zoveel materiaal door je hoofd spookt, dat je er geen weer stand meer aan kunt bieden. Hij be schouwt „dit soort werk" als een ambacht. „Ik produceer" zegt de man van wiens boeken in totaal zeventig miljoen exem plaren zijn verkocht. „Als het belletje van het kasregister klinkt, ben ik tevreden. Ik schrijf niet voor drie of vier knullen, die bekroonde romans moeten hebben, maar voor een miljoen mensen, die ont spanning verlangen". Van dezelfde nuttigheidsoverwegingen is uitgegaan bij de vervaardiging van de film van Spillane. „We hebben allemaal onze salarissen uitgesteld en de kosten onder de 400.000 dollar gehouden. Als dit systeem meer algemeen toegepast gaat worden, betekent dat natuurlijk de onder gang van het sterrensysteem. Mijn idee is: als je een produkt hebt, ga er de straat mee op, verkoop het; eerder kan het geld niet binnenstromen". CALIFORNIë (Reuter) De verkeers politie in Californië maakt tegenwoordig gebruik van bandopname-apparaten als zij meent dat een weggebruiker te diep in het glaasje heeft gekeken. Het afdraaien van de band met een meer of min onsamenhangend betoog van de ge verbaliseerde is meestal voldoende om de beklaagde in de rechtszaal tot een beken tenis te brengen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9