Stakers in Amsterdam door de politie hardhandig aangepakt Vluchtelingen ontvoerd van Brits eiland HET WEER Politie speurt naar jacht voor Engelse zuidkust Zware schokken troffen aardbol Massemba vormt nieuwe regering in Brazzaville se. TELSTAR Onrust onder de bouwvakkers en het personeel van de A 'damsche Droogdok Nederlandse bus in Duitsland uitgebrand Eerste verdachten vandaag voor de rechter Dr. G. van der Wal plv. president directeur KLM Meredith-plagerij gaat niet door Kernproef in de VS Youlou afgetreden om meer onrust te voorkomen Met moeite Nieuwe winkels met flats aan het Marktplein Cubaanse oorlogsschepen haalden 19 mensen terug Veel wind Aan het strand: Pieken in aanbod De veertien toeristen verloren al hun bagage DE TREINROOF IN ENGELAND Tipgeefster duikt onder Ontdekking Jacht voor de kust Beloning In onbevolkte gebieden In de krant van heden: Het woord is aan FRANSE SOLDATEN BLEVEN AFZIJDIG Dank aan De Gaulle Nieuwe grondwet Youlou ontroerd FALCON REGENJASSEN TELSTAR—HVC Seizoenkaarten 4 8e JAARGANG NUMMER 238 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd, Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJ DAG.16 AUGUSTUS 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C^vMiderMije In Amsterdam heerst op het ogenblik op twee plaatsen arbeidsonrust. Óp het terrein van het in aanbouw zijnde brief postkantoor aan de Oosterdokkade is de politie gisteren met gummistokken op getreden tegen stakers, die chauffeurs van betonmortelauto's er van wilden overtuigen dat deze zich met besmet werk ophielden, terwijl er bij de Am- sterdamsche Droogdok Maatschappij een conflict is ontstaan over een systeem waardoor losse arbeiders van zogenoem de koppelbazen in het weekeinde even veel verdienen als de vaste arbeiders van de A.D.M. in een hele week. Sinds de ochtenduren was de Amster damse politie met auto's, paarden en mo toren op de bouwplaats aan de Oosterdok kade aanwezig om het mogelijk te maken dat uitvoerders en voorlieden een be gin konden maken met het storten van de schoorsteen. Aanvankelijk stonden po litie en stakers rustig tegenover elkaar. De moeilijkheden begonnen echter toen 's middags auto's met betonmortel onder escorte van politiemotoren arriveerden. Het briefpostgebouw is één van de groot ste bouwwerken, die in de hoofdstad in aanbouw zijn. Sinds een maand ligt het werk stil. De bouwvakkers eisen van hun aannemer, de firma Van Eesteren, een loonsverhoging van f 10 per week, een vakantietoeslag van 100 en een aandeel in de winst. De bij het N.V.V. aangesloten Algemene Bouw Bedrijfsbond staat achter de staking. De afgelopen weken hebben zich op verscheidene andere Amsterdamse bouwwerken korte solidariteitsstakingen voorgedaan. Volgende week donderdag zal de direc teur-generaal der P.T.T. de eerste paal slaan voor het tweede gedeelte van het briefpostgebouw. De spanning onder de 1.500 werknemers van de Amsterdamsehe Droogdok Maat schappij (A.D.M.) is gisteren hoog opge voerd toen bekend werd dat het overleg tussen vakbonden en directie over het systeem van ongelijke beloningen op niets was uitgelopen. Er deden hardnekkige ge ruchten over een algemene staking de ronde. In de afgelopen dagen hadden en kele werkploegen uit protest reeds het werk neergelegd. WASHINGTON (Reuter en AP) - Twee Cubaanse oorlogsschepen en een helikopter hebben dinsdag 19 zojuist van Cuba ontvluchte Cubanen terugge haald van een klein, onbewoond Engels eilandje in de Caraibische Zee, waar de vluchtelingen wegens een defect aan hun motorboot aan land waren gegaan. Het gebeurde onder het oog van enkele Amerikaanse militaire vliegtuigen, die nog steeds bij Cuba patrouilleren. Zij mochten echter niet tussenbeide komen, omdat de actie plaats had op Brits grondgebied. Het gebeurde werd gisteren in Washington bekendgemaakt. De groep vluchtelingen telde 29 mannen, vrouwen en kinderen. Toen zij aan land waren gegaan op het eilandje, ongeveer 70 kilometer van de Cubaanse kust, wer den zij achterhaald door een Cubaanse helikopter. Deze werd gevolgd door twee torpedoboten. De bemanning hiervan kwam aan land en nam 19 vluchtelingen ge vangen. De tien anderen wisten te ontsnappen. Zij hielden zich schuil in de rotsen en zijn later door een Amerikaanse patrouilleboot naar Miami gebracht. Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht regen. Morgen overdag wisselende be wolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde wind, aanvankelijk zuidoostelijk, maar morgen overdag uit westeiijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Koel en wisselvallig weer door de pressiepassage met een krachtige tot harde naar noordwest ruimende wind. Morgen ook enkele opklarin gen. Koel weer: 16 a 17 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Weekeinde met wisselvallig en door zeewind koel weer. De Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Electrotechnische Industrie (A.N.M.B.) heeft nu geëist dat de directie van de A.D.M. breekt met de koppelbazen die losse arbeiders ronselen en doorzenden naar de scheepswerf. De di rectie van de A.D.M. zegt met de rug tegen de muur te staan. Aangezien het personeelsbestand in drie jaar tijd is teruggelopen van bijna 2.000 tot 1500 man, zien zij zich wel genoodzaakt gebruik te maken van het aanbod van losse krach ten. Het bondsbestuur heeft hierop laten weten dat er niet langer meer kan wor den gesproken van een loyale uitvoering van de C.A.O. en men acht zich dan ook niet meer gebonden aan de C.A.O.-bepa ling volgens welke de vakbond alles moet doen om een staking te voorkomen. De A.D.M. is in hoofdzaak een repara tiebedrijf. Het aanbod van te repareren zeeschepen is echter niet gelijkmatig. Er doen zich pieken voor, waarin het perso neelsbestand beslist onvoldoende is. De grootste scheepswerf in Amsterdam, de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij (N.D.S.M.) heeft eveneens te kampen met deze pieken. Omdat men hier echter een belangrijke nieuwbouw- afdeling heeft is het mogelijk tijdelijk ar beiders van deze afdeling op reparatie schepen over te plaatsen. Niettemin meent de A.N.M.B. te weten dat het euvel van koppelbazen zich ook bij de N.D.S.M. voordoet. De moeilijkheden zijn ontstaan doordat de koppelbazen de laatste tijd zeer veel losse werkkrachten voor een weekeind aan de A.D.M. leveren. Deze mensen, die normaal elders werken, komen op hun vrije zaterdag en zondag, in totaal 17 uur werken en ontvangen hiervoor een netto beloning van 100,-. Het vervoer is gratis en wie met een eigen auto naar het be drijf komt krijgt hiervoor een ruime ver goeding. Pijnlijk is echter dat dé vaste A.D.M.-werknemers, van wie een groot deel eens in de 4 weken een weekeind moet werken, voor deze twee dagen een beloning krijgen van ongeveer 50,- netto. De directie van de A.D.M. stelt zich op het standpunt dat het afwijzen van repa ratie-orders uit personeelsgebrek tot een ondergang van het bedrijf zou kunnen lei den. Bij de A.N.M.B. duurt het beraad voort. Overwogen wordt een vergadering uit te schrijven voor alle bij de Amster damse scheepswerven werkzaam zijnde arbeiders. Een autobus van een reisbureau in Em- men is woensdagnacht op de autoweg tus sen Pforzheim en Stuttgart in Baden- Württemberg na een botsing met een Duitse personenauto in brand gevlogen. De bus, waarin veertien Nederlandse toe risten zaten die een tiendaagse reis naar Oostenrijk hadden gemaakt, brandde vol komen uit. De inzittenden wisten door de achterdeur naar buiten te komen. Tijd om de bagage te redden was er echter niet. De Duitse auto, waarmee de bus in bot sing kwam, vloog eveneens in brand. De bestuurder, een 54-jarige zakenman uit Mannheim, kwam in de vlammen om. Het ongeluk gebeurde in een bocht van de weg. De personenauto passeerde daar de bus, maar moest plotseling stoppen om dat de weg versperd was door een vracht auto en een personenauto, die korte tijd tevoren in botsing waren gekomen. Ook de autobus moest krachtig remmen maar op het door de regen gladde wegdek slipte de wagen en drukte de auto uit Mannheim tegen de vrachtauto. Door een steekvlam uit de Duitse wagen vloog ook de bus in brand. De onfortuinlijke toeristen en de chauf feur zijn per trein naar Nederland terug gereisd. LONDEN (Reuter, AP) Geïnspireerd door haar eerste successen heeft de Britse politie een nog groter net uitgezet om meer verdachten en buit van de treinover- vai te vangen. Tot nu toe heeft de poli tie: 1. Na een nachtelijke worsteling op straat twee mannen in Bournemouth gear resteerd. 2. Een man en twee vrouwen in Londen in voorlopige hechtenis genomen 3. Bankbiljetten ter waarde van 1.410.000 achterhaald in drie auto's die in Bournemouth in beslag werden geno men. De twee mannen die in Bournemouth na een schermutseling in een stille straat zijn gegrepen, hadden een vrouw aangehouden en gevraagd of zij logies in de omgeving kon aanbevelen. Zij zochten bovenden een garage, waarvan zij de huur vooruit wil den betalen. De vrouw, die de zaak ver dacht vond, belde de politie op. Toen de rechercheurs verschenen om de mannen te ondervragen, brak er een gevecht uit en de mannen werden gearresteerd. De poli tie vond hierna twee auto's met geld.. De 67-jarige weduwe die de politie de inlichtingen verschafte heeft haar woon plaats gisteren plotseling in een gesloten verhuisauto verlaten. Zij is bang voor ver geldingsmaatregelen van de nog op vrije voeten zijnde bendeleden. Rechercheurs hielpen haar bij haar plotselinge vertrek. Toen zij was ingestapt reed de auto met grote snelheid door de straten van Bour nemouth weg. Eerder op de dag had de politie, na een tip van een onderwereldfiguur, een inval gedaan in twee woningen in Noord-Londen waar men een bloemist met diens vrouw en nog een andere vrouw arresteerde. In het huis van de bloemist vond men een bedrag van 350.000. Men deed nog een belangrijke ontdek king: vlak bij de boerderij in Oakley, waar de bende tijdelijk verbleef, is een klein stenen gebouwtje gevonden. Dit heeft de bendeleden tot vluchtplaats gediend, nadat zij zich in de boerderij ontdekt za gen. Naar aanleiding van enkele bekentenis sen van de gearresteerden had de politie voor vandaag een uitgebreide razzia op het programma staan. De vijf verdachten zouden vandaag voor de rechter worden geleid in Linslade, een plattelandsstadje op zes kilometer van Cheddington, waar de treinroof plaats vond. Hefschroefvliegtuigen waren vanmor gen langs de Engelse zuidkust op zoek naar een geheimzinnig jacht, dat de afge lopen nacht ter hoogte van Ramsgate werd gezien. Het scheepje had, doordat het steeds maar voor de kust bleef krui sen, de aandacht getrokken van de politie die dubbel op haar hoede is met het oog op de mogelijkheid, dat de bende zich in Zuid-Engeland bevindt. De kustwacht stuurde een boot uit. waarop het jacht verdween. Ter hoogte van Eastbourne moest de achtervolging wegens mist worden gestaakt, zonder dat men de naam van het jacht had kunnen ontcijferen. De politie wil niets meedelen over de opsporingsactie, maar het schijnt, dat zij ook de hulp van de marine heeft ingeroe pen. Scotland Yard heeft Interpol al ge ruime tijd geleden gewaarschuwd en haar agenten houden de havens en vliegvelden in hét oog. Deskundigen in verzekeringsaangelegen heden staan voor een raadsel wie allemaal zullen delen in de uitgeloofde 2,6 miljoen aan beloning. Het ligt voor de hand dat mevrouw Clark uit Bournemouth hiervoor in aanmerking komt, evenals John Maris de 33-jarige veehoeder, die de recher cheurs naar de schuilplaats van de bende leidde. „Ik voorzie complicaties," zei Ce cil Hart, het hoofd van de Londense firma van verzekeringsschatters. NEW YORK (AP) - Twee hevige aardbevingen, vele malen krachtiger dan de verwoestende schok in Skoplje, heb ben gisteren twee tegenover elkaar lig gende punten op de aardbol doen trillen. De bevingen, één in het noordelijk deel van de Stille Oceaan en één in Zuid-Amerika, hebben kennelijk geen bevolkte gebieden getroffen; er zijn ten minste nog geen berichten over slacht offers. De eerste schok, die o.a. werd gemeld door seismologische stations in Moskou, Uppsala en Berkeley (Californië)- was oor zaak dat tal van gebouwen in de binnen stad van Tokio 20 seconden heen en weer zwaaiden. De meteorologische dienst van Japan schatte dat het centrum van de schok ongeveer 60 km onder de bodem van de Stille Oceaan was gelegen, buiten de kust van de provincie Foekoesjima. Ongeveer 11 uur later werd een nog krachtiger schok gemeld. Seismologen plaatsten het epicentrum bij de grens tus sen Peru en Ecuador. In Guayaquil (Ecuador) werd een langdurige, langzaam trillende aardbeving gevoeld. De gevolgen hiervan waren niet onmiddellijk bekend. De Etna heeft gisteren een uitbarsting te zien gegeven en in Skoplje zaaiden nieuwe trillingen paniek. Dr. G. van der Wal, thans voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, zal op een buitengewone vergadering van aan deelhouders der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. in september worden voorgedragen voor de benoeming tot plaatsvervangend president-directeur der vennootschap op 1 oktober. De heer Van der Wal is 58 jaar. Door de toetreding van de heer Van der Wal zal de directie van de K.L.M. per 1 oktober als volgt zijn samengesteld: mr. H. Albarda, president-directeur, dr. G. van der Wal, plv. president-directeur, ir. F. Besancon en de heer E. H. Larive, beiden directeur. JACKSON (AP) De universiteit van Mississippi heeft het verzoek van gouver neur Ross Barnètt om de overgang van James Meredith naar het tweede leerjaar te vertragen, van de hand gewezen. Meredith werd als eerste neger toege laten tot de universiteit. Barnett had om het uitstel gevraagd in afwachting van een onderzoek naar de vraag of Meredith ophitsende uitlatingen had gedaan, hetgeen aan studenten verboden is. De omstreden uitlatingen van Meredith hadden betrek king op de moord op de negerleider Med- gar Evers op 12 juni. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving5 Medische verzorging 5 Films 5 In de Vishal en op zee5 Topsij 6 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Uitgaan in Haarlem7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben gisteren opnieuw een on dergrondse kernproef genomen, de tweede sinds de sluiting van het gedeeltelijk kern- stopakkoord. Het was de zeventigste ondergrondse explosie die sinds september 1961 bekend is gemaakt. Macauley: In de dreven der litteratuur treft men bedelaars om roem, die onze aandacht trachten te trekken door de mismaakt heden van hun verstand en de rotte plekken van hun gevoel te vertonen. Ex-president Youlou BRAZZAVILLE (Reuter, AFP) Presi dent Youlou van (voormalig Frans) Kongo is gisteren afgetreden, na nieuwe hevige onlusten in Brazzaville. Het is niet bekend waar hij zich thans bevindt. Het leger heeft de macht in handen genomen in af wachting van de vorming van een nieuwe regering. In de afgelopen nacht is in Brazzaville een voorlopige regering gevormd. Minis ter-president en tevens minister van de fensie is Alphonse Massemba. De namen van acht ministers zijn bekend. Het zijn voornamelijk specialisten, geen politici. De Kongolese radio maakte bekend, dat een algehele amnestie afgekondigd voor al len die voor de 15e augustus om politiekê redenen werden vervolgd of veroordeeld. Be voorlopige regering zal met de Afri kaanse landen in de diverse Afrikaanse or ganisaties blijven samenwerken. Ook zullen internationale verdragen die door vroegere Kongolese regeringen werden getekend worden gerespecteerd. De inleiding van de verklaring, die voor de radio werd voorgelezen, luidt: „Het trotse en vreedzame Kongolese volk wenst zich geluk met de niet-inmenging van het Franse leger en brengt hulde aan presi dent De Gaulle voor zijn heldere kijk op de problemen van de dekolonisatie." De Franse militairen, die krachtens een bijstandsverdrag opdracht hadden gekre gen de orde te helpen bewaren, zouden gisteren voornamelijk Franse eigendom men hebben bewaakt. Woensdag nog kwa men uit de Centraal-Afrikaanse Republiek Franse versterkingen in Brazzaville aan. Het parlement zal worden ontbonden. Dè voorlopigè regering kwam tot stand nadat gedurende zeven uur besprèkirigén waren gevoerd tussen functionarissen van de vak beweging en van het leger. De niéuwe mi nister-president Massemba is vroeger mi nister voor economische plannen geweest en is voorzitter van het parlement. Men verwacht, dat de voorlopige rege ring drie maanden aan zal blijven, in af wachting van de vorming van een defini tieve regering en een nieuwe grondwet. Volgens welingelichte kringen, trók hèt leger de macht aén zich nadat Youlèu de hele donderdagmorgen moeizame onder handelingen had gevoerd met vakbondslei ders, waarbij ook vertegenwoordigers van het leger aanwezig waren. Het presidentiële paleis werd door Kon golese militairen bezet. De militaire bevel hebbers verzochten president Youlou, na dat deze zijn ontslagbrief had ondertekend, in het paleis te blijven. Youlou was na zijn aftreden zichtbaar bewogen. Hij om helsde zijn vroegere medewerkers een voor een en verklaarde, dat hij door af te treden bloedvergieten wilde voorkomen. De zeilers die meedoen aan de wed strijden om de Finn Gold Cup op het IJselmeer hebben de ene dag te weinig, de andere dag te veel wind. Hoe het gisteren was kan men op het plaatje zien. Maar echte zeilers klagen niet over moeilijkheden, die nemen maatregelen zoals hier de Noor Wernersen, die met een maxi mum aan inspanning zijn „Finette" overeind kon houden. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Als de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel van B. en W. van Velsen dan zullen aan het Marktplein in IJmuiden nieuwe winkels verrijzen op een opper vlakte van veertienhonderd vierkante me ter, welke grond, voor éen prijs van vijftig gulden per m2, zou kunnen worden ver kocht aan de heren G. Schaafsma, aan nemer in Velsen-Zuid, M. Dekkers, make laar te Alkmaar, A. C. Dekkers, brood- en banketbakker te Alkmaar en L. Dekkers, banketbakker in IJmuiden In het weder- opbouwplan nieuw IJmuiden is bedoeld terrein bestemd voor de bouw van winkel9 en bovenwoningen. Advertentie ZATERDAGMIDDAG 6 UUR TELSTAR Comb.-DWS Comb. Prijs ƒ1.00 alle rangen. ZONDAG 2.30 UUR Prijzen f 3.00 en 1.50. Advertentie rechtgevend op een tribune-zitplaats bij wedstrijden van het le en 2e elftal 50- rechtgevend op een staanplaats bij wedstrijden van het le elftal en op een zitplaats bij wedstrijden van het 2e elftal ƒ25.- Uitreiking vrijdagavond 16 aug. 78.30 uur in de bovenzaal van Royal. Kenne- merlaan (zii-ingang) en a.s. zondag v.a. 1 uur aan het terrein.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1