Amerika gaat anders denken over de geboortenbeperking Wending in r.-k. kring is van belang bij ontwikkelingshulp Brandt c.s. propageren bewust de Kennedy-lijn in Berlijn Houding van CDU toetssteen voor politiek van Bonn m WERELDNIEUWS J wereldmerk Dertig miljoen en niets veranderd Rusland ziet niets in plan aangaande uranium-voorraden Bom in lunchroom MODUS VIVENDI MET DE DDR BEPLEIT J*r ■"■■".i" •*.- si ft Hmd Rakosi niet dood? Amerikaanse spion krijgt levenslang <~Praatótoel In grote party-bottle (niet 3/4 liter, maar een héle liter!) m 1 (Dp de v. DUIVENB0DEN VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1963 3 Interessant compromis Downing Street 10 Genève praat weer Modewoord „pluralisme" A.J-Bfok T- SchevenmgW Cl GA R E TTE S AMERICA'S BEST TOBACCOS FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS Brandt zit te vissen Toenadering gezocht Kennedy's inblazing Wat zal Erhard doen? Lizzy Sara May fi aluminium jaloezieën (Van onze correspondent) WASHINGTON. Een rapport van de Verenigde Naties heeft er op ge wezen, dat twee miljard van 's werelds bewoners ondervoed zijn. Ieder jaar neemt de bevolking der aarde toe met vijftig miljoen. Over 35 jaar zullen er niet drie, maar zes miljard mensen zijn. Voorlichting over geboortebeperking zou daarom voor vele landen van grote betekenis zijn. In de Verenigde Staten is het sedert enige jaren een strijdvraag, of Amerika wanneer het hulp verstrekt aan ontwikkelingslanden tevens de kennis over geboortebeperking mag ver groten. IN 1959 VERKLAARDEN de Ameri kaanse bisschoppen, dat Amerikaanse ka tholieken geen steun behoren te verlenen, die kunstmatige geboortebeperking zou be vorderen. De inzichten over dit onderwerp zijn echter aan het veranderen, ook in ka tholieke kring. En dat kan invloed hebben op Amerika's rol in 's werelds strijd tegen honger en armoede. President Kennedy, die zelf ka tholiek is, heeft enkele maanden geleden verklaard, dat Amerika informatie over geboortecontrole behoort te geven aan lan den die daarom vragen. TOEN IK ENKELE maanden geleden in Puerto Rico was, viel het mij op, dat in dit meest katholieke deel van de Verenig de Staten, de voorlichting over geboorte beperking zeer intensief was. De snelle aanwas van de bevolking is daar een so ciaal probleem van de eerste orde en de capabele gouverneur Luis Munox Marin heeft er krachtig voor geijverd om de be volking van het eiland op de hoogte te brengen van de middelen tegen ongewen ste gezinsuitbreiding. Dat bracht hem in strijd met de katho lieke kerk, die drie jaren geleden een eigen politieke partij oprichtte en die de katho lieke bevolking verbood om te stemmen op Munox Marin. Die partij behaalde op dit katholieke eiland echter slechts 50.000 van de 788.000 stemmen. Sindsdien is er 'n interessant, onofficieel compromis tot stand gekomen tussen de regering en de katholieke kerk: de katho lieken mogen de voorlichtingscentra bezoe ken, mits men daar, behalve andere mid delen, ook de methode van periodieke ont houding vermeldt, die bij de katholieken door de beugel kan. HET IS EEN TEKEN des tijds, dat in Washington D.C. de katholieke George- town-universiteit een afdeling heeft opge richt, die de naam draagt „centrum voor bevolkings-onderzoek." De man die reeds in 1959 begonnen is om deze belangrijke universiteit tot actie aan te zetten de inmiddels overleden dr. O'Connor had in Puerto Rico gewerkt als economisch as sistent van de gouverneur en had met eigen ogen de menselijke ellende daar le ren kennen. In het genoemde centrum van George town maakt men studie van alle aspecten van geboortecontrole, maar vooral tracht men de methode van periodieke onthou ding bruikbaarder en betrouwbaarder te maken. Zoals bekend heeft de katholieke kerk tegen laatstgenoemde methode het Advertentie rV*YT inhoud iliter keep®0®: Bottled by Raak (Van onze correspondent) LONDEN De verbouwing van de of ficiële woning van de Britse premier, het beroemde 10 Downing Street, met de aan grenzende panden waar de kanselier van de schatkist en de Chief Whip (bewaarder van de fractie-discipline) van de regering zetelen, blijkt ongeveer 30 miljoen gulden te hebben gekost. Dat is 20 miljoen meer dan was begroot. Als men inplaats van deze omslachtige restauratie een geheel nieuw complex had gebouwd, zou dit 7'/i miljoen gulden goed koper zijn geweest. Het uiterlijk van Downing Street 10, dat in zijn nieuwe vorm bijna klaar is, ver schilt nauwelijks van het sinds eeuwen vertrouwde beeld. Het huis doet meer den ken aan een dokters- of notariswoning uit dé oude tijd, dan aan de zetel van de Britse minister-president. De gebouwen zijn een overblijfsel van het pleintje dat de staatsman Downing, die in 1659 Engels gezant in Den Haag was, er liet bouwen. Nu is er alleen maar het smalle straatje overgebleven, dat overschaduwd wordt door het pompeuze bouwwerk van het Foreign Office. GENèVE (Reuter) De V.S. hebben gisteren meegedeeld, dat zij de Sovjet- Unie als inleidende ontwapeningsmaatre gel een regeling hebben aangeboden, waar bij de V.S. 60.000 kilo uranium 235 zou den gaan bestemmen voor vreedzame, in plaats van militaire, doeleinden tegen de Sovjet-Unie 40.000 kilo. De Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie, Charles Stelle, zei dat de Russische reactie op dit voor stel tot dusver negatief is geweest. Amerika heeft het voorstel reeds in april gedaan, maar woensdag hoorde de ontwa peningsconferentie er voor het eerst van. De voorgestelde overeenkomst zou ver gezeld moeten gaan van een stopzetting aan beide zijden van de produktie van splijtbaar materiaal voor bewapenings doeleinden. In april 1962 werd een soortgelijk Ame rikaanse plan ter tafel gebracht, volgens welk de beide mogendheden elk 50.000 ki lo uranium 235 voor niet-militair ge bruik moesten bestemmen. De Russen hebben dit van de hand gewezen omdat de dreiging van een kernoorlog hierdoor niet zou worden weggenomen. Zij wensen dat in de eerste fase van een ontwapenings plan alle transportmiddelen voor kernwa pens garden vernietigd- De Russische afgevaardigde in Genève, Tsarapkin, zei gisteren tot verslaggevers, dat. net Amerikaanse..voorstel geen ontwa pening betekent. „Daarom kunnen wij er niet op ingaan, want er zou zelfs al zouden we 60.000 kilo uranium voor vreed zame doeleinden gaan bestemmen nog genoeg overblijven." BIRMINGHAM (Alabama) (AP) Zes mensen zijn in het ziekenhuis opgenomen, nadat een onbekende blanke een traangas- bom had gegooid in een warenhuis dat on langs de rassenscheiding in zijn lunch room heeft opgeheven. Politie en brand weer gaven opdracht het gebouw te ont ruimen. minste bezwaar en kant zij zich vooral tegen „kunstmatige" geboorte-beperking. TOCH KRIJGT MEN in Amerika de in druk, dat acceptatie van de onthoudings methode ook een liberaler houding tegen over andere praktijken met zich brengt. Dat is zeker zo in protestantse kringen, maar ook liberale katholieke intellectue len redeneren: wanneer men de onthou dingsmethode met behulp van eenvou dige proeven in hoge mate effectief maakt, dan is er moreel nauwelijks ver schil tussen dit systeem en praktijken die de kerk verwerpelijk acht. OOK IN KATHOLIEKE kring gaat men meer en meer een Amerikaans mode woord gebruiken, dat een symptoom is van een liberale geesteshouding: het woord „pluralisme". Wanneer een Amerikaan er op wijst, dat zijn land een pluralistische maatschappij is, betekent dat doorgaans, dat hij het bestaan accepteert van een va riëteit van groepen en godsdiensten. Het betekent tevens, dat hij aan de groepen en kerkgenootschappen waar hij zelf niet toe behoort, zijn opvattingen niet wenst op te leggen. Aanvaarding van het pluralisme betekent daarom in de regel respect voor de medemens en dat kan men wellicht de essentie noemen van democratie. GEORGE BARRET, DIE in de New York Times vier uitvoerige artikelen heeft gepubliceerd over de kentering in katho lieke kring, brengt ook dat pluralisme naar voren. Wie niet alleen zijn land, maar ook de wereld pluralistisch ziet, zal aan ieder volk het recht toekennen om middelen te zoeken om eigen problemen op te lossen. DE KENTERING IN Amerika voltrekt zich natuurlijk geleidelijk, maar zij kan tot gevolg hebben dat op de duur dit land waar de katholieken aan invloed winnen en waar voor het eerst een katho liek het tot president heeft gebracht ef fectiever steun kan verlenen aan landen, waar de groei van de bevolking reden tot grote bezorgdheid geeft. Advertentie Burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn vist op forellen en lijkt zijn „frontstad" te hebben vergeten tijdens zijn vakantie in Tirol. Maar dat is maar schijn. Bij de tweede verjaardag van de muur leek Brandts onderbur gemeester bewust te vissen naar de reactie in Bonn op een Berlijns geluid van toenadering tot de DDR. Er werd hier duidelijk een visje uitgeworpen, schrijft onze correspondent in Bonn. eniging op lange termijn groter. BONN. Jarenlang regeerden (n West-Berlijn christen-democraten en socia listen Broederlijk tezamen in het oo^ van de hun orrtiïngeriötè gevaren) SwRls de laatste verkiezingen in de stad (februari j.l.) zijn de C.D.U. ers echter, onder leiding van de vroegere tweede burgemeester Franz Amrehn, in de oppositie, niet in de laatste plaats omdat zij bij de stembusgang een grote nederlaag leden. Desondanks bleef de samenwerking tussen Willy Brandts socialistisch-liberale stadsregering en de oppositie redelijk goed. De laatste dagen echter is er een strijd tussen de regeringspartij en de C.D.U ontbrand, die herinneringen oproept aan vorig jaar herfst, toen Brandt in Oost- Berlijn een ontmoeting wilde hebben met Kroesjtsjev, maar dat plan moest opgeven door de tegenkanting van zijn toenmalige christen-democratische coalitie-genoten. Ditmaal is het niet Brandt, maar zijn plaatsvervanger Albertz, die het moet ont gelden. Albertz heeft naar aanleiding van het 2-jarig bestaan van de muur een ra dio-rede uitgesproken, waarin hij denk beelden ontwikkelde over nieuwe wegen om met de communisten om te gaan. Hij critiseerde de angst van de bondsregering voor elk politiek initiatief en zei ronduit, dat het er nu om ging of Duitsland ooit nog een eenheid zou worden of uiteen zou vallen in een Sovjet-kolonie in het oosten, een Berlijnse enclave in het midden en een Rijnbond-staat in het westen. In Ber lijn vinden de christen-democraten dat Al bertz daarmee te ver is gegaan. De partij gaat nu maandag in buiten gewone zitting bespreken of er 'n gemeen- schappelijke politieke basis tussen opposi tie en regering aanwezig is. Wie de der tiende augustus misbruikt om tweedracht te zaaien onder de democratische krachten van Duitsland, schaadt het aanzien van Berlijn, zo menen de C.D.U.-ers. Ook in Bonn is inmiddels scherp gerea geerd op de uitlatingen van Albertz. De kwestie staat overigens niet op zichzelf. Al lang is bekend dat de Berlijnse senaat Willy Brandt en zijn naaste medewerkers vooraan, voelt voor een toenaderingspoli tiek tegenover de communisten. Men ziet in deze kringen twee mogelijk heden. Of men vermijdt elk contact met het Oosten en verschanst zich in zijn eigen democratische bolwerk, waardoor de koude oorlog voortduurt en men de hui dige situatie, ook in het Oost-Duitlsland van Ulbricht, toespitst en daardoor prolon geert. Of men probeert een modus vivendi te vinden, waardoor steeds meer contact mogelijk wordt en waardoor men bijdraagt aan een ontspanning van de situatie. Het gevolg daarvan zal kunnen zijn, dat Ulbricht onhoudbaar wordt, dat het leven in de Duitse Democratische Republiek dragelijker wordt en de kans op een her- MOSKOU (AFP) De bewering dat de vroegere stalinistische premier van Hon garije, Rakosi, enkele dagen geleden in Rusland is overleden, is ongegrond, zo is donderdag uit goede Russische bron ver nomen. Het bericht van zijn overlijden is inmid dels over de hele wereld in de pers ver schenen. Een betrouwbare westelijke zegsman zei donderdagavond echter van Russen ver nomen te hebben, dat Rakosi in het Krem lin dekenhuis in Moskou is overleden. Men had hem geen nadere bijzonderheden wil len verstrekken. NEW YORK (Reuter) De 34-jarige Nelson C. Drummond, een matroos van de Amerikaanse marine, die vorige maand schuldig werd bevonden aan spionage voor de Sovjet-Unie, is donderdag tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Drummond, een neger, werd gearres teerd toen hij in gezelschap van twee Rus sische functionarissen geheime documen ten bij zich had. eniging op lange termijn groter. Dergelij ke denkbeelden hebben Willy Brandt en zijn perschef Egon Bahr enige tijd gele den in Tutzing aan de Beierse Starnber- gersee uiteengezet. - - -- - Het zijn ideeën, die parallel lopen met de wijze van denken in Washington. Er is zelfs reden om aan te nemen, dat Brandt met Kennedy bij diens bezoek aan Berlijn, heeft afgesproken dat hij zijn standpunt steeds duidelijker uit de doeken zal gaan doen. Ook Albertz heeft hier nu aan bijgedra gen en het is in wezen juist dat de chris ten-democraten in Berlijn protest aanteke nen en lont ruiken. Want het gaat hier tenslotte om essentiële, nieuwe concepties van het Westduitse buitenlandse beleid. Concepties, die bij het grootste deel van de Adenauer-regering alleen maar op ver zet kunnen stuiten. Men heeft dat al kun nen merken bij de moeizame behandeling van de toetreding tot het kernstopverdrag. Van het allergrootste belang zal daarom zijn welke houding de nieuwe kanselier Erhard tegenover de denkbeelden van Brandt, die alleen maar een andere vorm van de ideeën van de Kennedy-regering zijn, aan zal nemen. Mocht Erhard zich door de diehards Von Brentano. Krone, Strauss en Barzel laten lijmen voor een voortzetting van de koers-Adenauer. dan ligt een nieuwe strijd over de buitenlandse politiek in het West duitse verschiet. Men passé zich aan Als u soms mocht denken dat, afge zien van het klimaat, een Italiaanse bad plaats ongeveer hetzelfde is als Zandvoort aan zee, dan vergist u zich. Want past men zich in Zandvoort aan, aan laten we zeggen, de buitenlanders, in een Ita liaanse badplaats moeten de buitenlan ders zich aanpassen aan de Italianen. Ze moeten wel. Want er bestaat waarschijn lijk geen individualistischer volk dan voor genoemde Italianen, die met hun meer oostelijke broeders gemeen hebben, dat men vooral hun eten lekker moet vinden. Maar dit terzijde. Bekijkt men de Italianen, hun bewegin gen, hun manieren, hun levensstijl, dan komt men tot de conclusie dat eeuwen die bewegingen, manieren en levensstijl tot een souplesse geperfectioneerd hebben, waarmee wij vergeleken het nooit verder gebracht hebben dan klompendansen. La ten we als voorbeeld eens een Hollandse moeder nemen die met haar kinderen een dagje naar het strand gaat. Zwetend en zuchtend strijkt zij met tassen volge stouwd met boterhammen, schepjes, hand doeken, emmertjes, veldflessen en wat niet nog meer ten langen leste in de bij Bolle of Paap gehuurde strandstoel neer Het „waar is mijn?" van de kinderen is niet van de lucht en er wordt onhandig naar alles wat zich juist onder in de tas bevindt gezocht, om juist datgene wat men het dringendste nodig heeft verge ten te hebben. Laat ik u nu eens een klein filmpje afdraaien hoe dat in Italië gaat. Welnu, men neme een grote raffia tas waarin groot badlaken, en zakdoek Onder de arm klemt men een opblaasbare matras, een ligstoel en een parasol en een (vrij blijvend) transistorradiootje. Men zette een bijna altijd mal zonnehoedje op en begeve zich aldus van alles voorzien naar het strand. Dit strand is zes meter breed en hon derd meter lang. Als men aankomt staan daarop vijfhonderdnegenennegentig para sols geplant: Daaronder liggen vijfdui- zendnegenhonderdnegenennegentig perso nen uitgestrekt. Onder hun eigen parasol, d.w.zwél onder die parasol, maar in de schaduw van iemand anders parasol die een eindje verop staat, omdat een scha duw nu eenmaal kruipt waar hij niet gaan mag. V ziet hierbij dus al hoe goed de Italiaan zich aanpast. Hij zegt niet mijn parasol en mijn schaduw, neen, hij zegt, mijn parasol en iemand anders schaduw. Goed. De Italiaan graaft zijn parasol in, ontvouwt hem, zet zijn stoel op, blaast zijn matras op, vlijt de badhanddoek neer en strekt zich op die laatste uit. Even tueel zet hij meteen de transistor aan. Of hij of zij nu met twee, een of tien personen op dat strand is gekomen doet niet ter zake. De volgorde blijft en zon der „waar is mijn?" Elke parasol is het huis, de kraal van het gezin waar nie mand zonder goede reden onder vandaan gaat. Zijn de kinderen die mee zijn be neden de vier jaar, dan bestaat moeders of vaders dag uit wiegen, knuffelen, spe len met de kinderen. Zijn ze ouder, uit praten, praten, kaarten, klappen geven en schreeuwen van „-veni qui" hetgêën zeggen wil: Kom hier'. En nu, denkt u: zoveel mensen op een plek, wat een hel! Mis, helemaal mis. Tenzij u aantrekkelijke dochters hebt, be moeit niemand zich met u. Er zijn geen rennende jongens, voetballende pubers, geen honden die u storen. Er zijn alleen die families onder hun parasols die zich gedragen of ze thuis zijn. En dat zonder strandpolitie, zonder bordjes verboden, zonder kinderen die hun ouders kwijt zijn. Het enige wat ivij misten was het bord je: „verboden luiers in zee uit te spoe len". Bij die zee konden wij ons om streeks het middaguur moeilijk meer aan passen. Maar ja Advertentie De beste service bij Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 18657 Vraagt prijsopgaaf 32-urige werkweek? De commissie voor Onderwijs en Arbeid van 't Amerikaan se Huis van Afgevaardigden houdt zich bezig met de vraag, of de wettelijk voor geschreven maximale 40-urige werkweek gewijzigd moet worden in een 35- of zelfs 32-urige. Het hoge werkloosheids cijfer heeft velen ertoe gebracht te plei ten voor een kortere werkweek, om op deze wijze ruimte te scheppen voor de arbeiders die werkloos zijn. Tropisch toerisme. Indonesië hoopt tegen 1968 een half miljoen toeristen per jaar aan te trekken. De autoriteiten willen ook andere eilanden dan Java en Bali voor het toerisme openstellen. Snelle trein. De Westduitse spoorwegen gaan deze herfst bij wijze van proef snel heden van 200 km/uur ontwikkelen op bepaalde trajecten. Hiervoor worden bij zonder ingerichte locomotieven gebruikt. Voor deze snelheden zal in de toekomst een nieuw type locomotief worden ge bruikt, dat voor het eerst te zien zal zijn op de verkeerstentoonstelling van 1965 in München. Journalisten. Na een staking van 13 dagen hebben de IJslandse journalisten het werk hervat, nadat hun een loonopslag verkochten. Een minuut stilte. Voor het eerst sinds het eind van de tweede wereldoorlog heeft de Japanse regering donderdag een minuut stilte in het gehele land laten houden ter nagedachtenis aan de 3.100.000 Japanse militairen en burgers die in de oorlog zijn omgekomen. De demonstratie werd door socialisten ge boycot, omdat de regering zich volgens de grondwet niet met religieuze plech tigheden mag inlaten. Wandelen is zo gezond. In West-Duitsland is de „Vereniging van wandelaars" een campagne begonnen om de mensen, ter bevordering van hun gezondheid, meer te laten wandelen. Men kan een boekje krijgen waarin men zijn prestaties kan optekenen. Iemand die in een jaar 100 uUr heeft gelopen, krijgt een bronzen in signe dat een schoen voorstelt. Voor 200 uur krijgt men een zilveren uitvoering en voor 300 uur een gouden. Haar vijfde tweeling. De 40-jarige me vrouw Janette Struthers uit een voorstad van Sydney heeft het leven geschonken aan haar vijfde tweeling. Alle kinderen verkeren in goede gezondheid. Het echt paar heeft ook nog 4 kinderen die alleen ter wereld kwamen. Valentina op reis. De Russische ruimte vrouw Valentina Teresjkova is in Praag aangekomen voor een bezoek van een week aan Tsjechoslowakije. Het is haar eerste buitenlandse reis. Deksels. De Parijse politie heeft het ge heim opgelost van de verdwenen putdek sels in de voorstad Sceau. Zij heeft een werkloze metselaar en zijn vrienden gearresteerd, die de deksels als schroot van 12,5 percent was toegezegd De oogst binnen. Twee Oostduitse soldaten die op een veld geposteerd waren om te verhinderen dat boerenarbeiders, bezig met het binnenhalen van de oogst, naar het westen zouden ontkomen, zijn zelf gevlucht. Overboord. Drie Duitse leden van het Franse Vreemdelingenlegioen zijn over boord gesprongen toen het troepenschip Perre Loti door het Suezkanaal voer. Twee van hen wisten de wal te berei ken. De derde verdronk.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3