Prijzen van de kolen zullen blijven stijgen EVA-landen zijn na de EEG grootste exporteurs Effectenbelasting in de VS gaat maandag in Amsterdam herwint oude functie van stapelhaven Belastingen op wegvervoer zijn onredelijk zwaar - DE BEURS - Binnenkort IS tot f 17 voor een hl anthraciet normaal Bod op Linkungan Borneo Rubber Nieuwe Shell-fabriek voor schuimplastic-grondstof Jaarverslag van de Zeven Kort economisch nieuws Bijzonderheden bekend gemaakt Haagse begroting met bijna l1/z miljoen uit reserve sluitend Eerste spoorweghaven van Nederland Verladers richten zich tot regering SCHEEPVAART BERICHTEN MprLi -•**- "L VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1963 CONSUMENTEN CONTACT ORGAAN Hogere marges Alles-branders Stukgoed I I ALST.JONGE MOETHZIJN Tintelfris, zacht van smaak Kerkelijk nieuws Gaat u met vakantie? H.V.A....TT WALL STREET Het beeld van de te verwachten prijs ontwikkeling van huisbrandkolen is weinig opwekkend. Waren de voorjaarsprijzen dit jaar al 0.95 tot 1.45 per hl. hoger dan de prijzen in de afgelopen winter, de win- terprijzen van het komende seizoen zullen zo mogelijk nog hoger liggen. Het is dan ook niet uitgesloten dat binnen niet al te lange tijd een prijs van f 15 tot 17 per hl. voor anthraciet normaal zal zijn. Dit constateert het Consumenten Coutact Or gaan (C.C.O.) in zijn jongste informatie bulletin. De stijging van de voorjaarsprijzen met 95 tot 145 cent per hl. tegenover de voor jaarsprijzen van 1962 is toe te schrijven aan twee factoren. Ten eerste aan een verhoging van de groothandelsprijzen voor Limburgse kolen met maximaal f 5.50 per ton, waarmee het ministerie van Economi sche Zaken enige tijd geleden akkoord is gegaan. Bij doorberekening door de de tailhandelaar betekent dit een prijsstijging van ongeveer 45 cent per hl. Daar echter normaal is, dat de voorjaarsprijs ongeveer 70 cent lager is dan de winterprijs, zou de detailhandel toch nog voorjaarsprijzen hebben kunnen aanbieden die ongeveer 25 cent lager liggen dan de winterprijs. Het ministerie van Economische Zaken heeft er evenwel geen bezwaar tegen ge maakt, dat de detailhandel deze 25 cent incasseert als voorlopige margeverbete ring, hangende het onderzoek van de toe laatbaarheid van een vrij aanzienlijke margeverbetering, die de detailhandel be weert nodig te hebben wegens kostenstij gingen en een te verwachten aanzienlijke loonsverhoging voor zijn personeel. De andere oorzaak van de stijging der voorjaarsprijzen ligt in de import. Een steeds groter deel van de Nederlandse huisbrandbehoeften moet door invoer wor den gedekt; de invoer bedraagt nu reeds 60 a 65 percent van de totale vraag tegen enkele jaren geleden 45 percent. Aangezien ook in de naburige landen de huisbrand betrekkelijk schaars is, doen zich ook daar prijsstijgingen voor; zo ook onlangs weer in Duitsland, waarvandaan wij veel importeren. De Nederlandse handel mengt de importkolen met goedkopere Limburgse antraciet. De schaarste aan huisbrandkolen zal waarschijnlijk een blijvend probleem vor men en het C.C.O. meent daarom, dat de plannen waarvan men nu en dan hoort om in samenwerking tussen de kolenproducen- ten en -handelaren en de haardenfabrikan ten te komen tot de produktie van „alles- branders" veel toejuiching verdient. In deze verwarmingsapparaten zouden ook kolen gestookt moeten kunnen worden die niet tot het klassieke huisbrandpakket be horen, dus ook vettere kolensoorten, waar van voldoende voorraad aanwezig is, en die heel wat goedkoper zijn. Op deze wijze zou de consument een betere dienst be wezen worden dan met de produktie vah convectors voor de kleine soorten brand stof het geval is geweest. Degenen die de ze dure verwarmingsapparaten hebben aangeschaft hebben wel van een tijdelijk voordeel geprofiteerd, maar kennelijk heeft het in het verleden wel aan de nodige sa menwerking tussen de brandstoffensector en de haardenproducenten ontbroken. Het is immers gebleken, dat de prijzen van de kleine afmetingen sterk oplopen, zodat er van grote besparingen op de brandstoffenrekening niet veel meer te recht komt en de bezitters van de convec tors zich in feite bekocht voelen. Door het ontwerpen van een goede „allesbrander" zouden de betrokkenen ook zichzelf een dienst bewijzen. Op een buitengewone vergadering van Linkurgan Borneo Rubber Mij. is gisteren bekendgemaakt dat een buitenlander, die in het bezit is van het gehele cumulatief preferente aandelenkapitaal een bod wil uitbrengen op de in ons land aanwezige aandelen A en B. Voor de aandelen A komt dit bod uit op 82 percent en voor de aan delen B op 80 percent. Het geplaatste kapi taal aandelen A bedraagt 180.000 nomi naal, terwijl van de aandelen B f 4.500 is uitgegeven. Het preferente kapitaal be draagt f 180.000. De laatste biedkoers voor aandelen A was 65. Binnenkort zal op het terrein van Shell Nederland Chemie te Pernis een nieuwe fabriek verrijzen voor de fabricage van een produkt dat tot dusver door dit be drijf nog slechts op kleine schaal werd vervaardigd: caradol. Het produkt, dat onder deze naam verkocht zal worden, is een grondstof voor de bereiding van schuimplastic. De fabriek is in aanbouw en zal in het voorjaar van 1964 in gebruik worden genomen. GENèVE (Reuter) Uit het derde jaarverslag van de Europese Vrijhandels associatie (E.V.A.), over de periode 1 juli 1962 tot 30 juni van dit jaar, blijkt dat de export van de E.V.A. met vijf ercent is toegenomen en de interne andel van de groep met zes percent. Hierdoor komt de E.V.A. wat de export- handel aangaat op de tweede plaats, na de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) maar vóór de Verenigde Staten. De leden van de E.V.A. (Engeland, Zwit serland, Portugal, Oostenrijk, Zweden, Denemarken en Noorwegen) en Finland (als geassocieerd lid) hebben de interne tarieven op de meeste produkten reeds ge halveerd. Deze invoerrechten zullen samen met andere handelsbelemmeringen tegen het einde van 1966 geheel zijn afgeschaft. Dit betekent dat drie jaar eerder dan oor spronkelijk de bedoeling was voor indu- trieprodukten en verscheidene andere cate gorieën goederen een vrije markt zal ont staan voor negentig miljoen verbruikers. Volgens het verslag heeft de groep in 1962-1963 met inbegrip van de Finse ex port, voor een waarde van 21.527 miljoen dollar uitgevoerd tegen de Verenigde Sta ten 21.360 miljoen en de E.E.G. 34.248 mil- Bij de plaatselijke spaarbanken is in de maand juli 213 miljoen gestort en f 185 miljoen opge vraagd Het spaaroverschot bedraagt derhalve 28 miljoen, tegenover 19,1 miljoen in juni en f 17,5 miljoen in juli 1962, WASHINGTON (Reuter) —Het Ameri kaanse ministerie van financiën heeft gis teravond bijzonderheden bekendgemaakt over de voorgestelde belasting op de aan kopen van buitenlandse effecten op Ameri kaanse effectenbeurzen, die op 19 augus tus van kracht wordt. Volgens de nieuwe bepalingen kan ge regelde handel op de New York Stock Exchange en de American Stock Ex change in belastbare buitenlandse effecten slechts plaats vinden als de verkoper een Amerikaans ingezetene is die de buiten landse effecten belastingvrij kan verko pen. Transacties waarbij de verkoper geen ingezetene van de Verenigde Staten is zullen worden behandeld als bijzondere transacties en worden aangemerkt als „onderworpen aan rente-egalisatiebelas ting". Als gevolg hiervan zal een Amerikaans staatsburger die op een van deze beurzen een buitenlands effect verwerft via een geregelde transactie onder'de uitzondering van de voorgestelde belasting vallen die wordt verleend bij aankopen van andere Amerikanen. Het ministerie van financiën zal van hem geen bewijs van eigendom verlangen. In plaats daarvan zal van le den en leden-organisaties der beurzen worden geëist dat zij bij het effec tueren van een geregelde transactie van de verkoper of diens principaal een be wijs van eigendom verlangen ter dekking van de verkoop. De gewone dienst van de ontwerp-begro- ting van de gemeente Den Haag voor 1964 vermeldt een uitgaventotaal van 253.180.634,zondet de verrekenposten van 186.185.876.Voor het in evenwicht brengen van de begroting is onder de in komsten een bedrag van de saldi-reserve opgenomen van 1.400.000. Voor 1964 wordt een nadelig saldo van de Haagse tramwegmaatschappij geraamd van bijna 6,7 miljoen. Voor de duinwaterleiding zijn de lasten in vergelijking met 1963 767.000.hoger geraamd. Een voorstel tot verhoging van de watertarieven zal in september in de gemeenteraad komen. Om de afhandeling van posten van ver scheidene buitenlandse effecten te verge makkelijken zal het leden van de beurzen toegestaan zijn af te gaan op collectieve bewijzen van Amerikaans eigendom. Van deze formulieren mag gebruik worden ge maakt door personen die sedert 18 juli 1963 ononderbroken Amerikaans staatsbur ger zijn geweest, angezien deze bewijzen alle verkopen dekken die op de beurs via één rekening tot stand komen zal deze gang van zaken de noodzaak tot het leve ren van een nieuw eigendomsbewijs voor elke afzonderlijke transactie voorkomen. Collectieve eigendomsbewijzen blijven van kracht tot ze herroepen worden of tot de status van de verkoper veranderd. joen dollar. In het voorafgaande jaar voer de de E.V.A. voor 19.500 miljoen dollar uit, de Verenigde Staten voor 20.600 mil joen en de gemeenschappelijke markt voor 32.300 miljoen dollar. Volgens een woordvoerder van de E.V.A. staat de groep thans op de eerste plaats wat betreft de uitvoer per hoofd, namelijk 227 dollar tegen 199 dollar in de E.E.G. en 113 dollar in de Verenigde Staten. Het succes van de E.V.A. is volgens de woord voerder voor een groot deel te danken aan de belangrijke positie van Engeland als handelsgenoot. Europa was in het afge lopen boekjaar veruit de belangrijkste markt voor de E.V.A. De helft van haar totale uitvoer ging naar landen op het Europese continent terwijl het aandeel van de Europese landen in invoer der E.V.A. eveneens ongeveer de helft bedroeg. Een grotere IJmuidense havenmond, een verruimd Noordzeekanaal zullen over een tweetal jaren de haven van Amsterdam, als eerste haven op het continent, toegankelijk maken voor schepen tot 100.000 ton. Massagoed schepen zullen aan de nieuwe haventer reinen, in havenbekkens met een diepte van 15 meter, lig- en losplaats vinden. Zo schrijft de vereniging „De Amster- damsche Haven" in haar jaarverslag over 1962. Overslag en opslag van de belangrijkste massagoederen worden voor de haven van Amsterdam van steeds groter betekenis. Doelbewust heeft de haven zich in het jongste decennium, en in het bijzonder na de ingebruikneming van het Amsterdam Rijnkanaal, ingesteld op de behandeling van massagoed. Steenkool, ertsen, graan, oliën, chemicaliën en wijnen vinden in steeds groter hoeveelheden hun weg naar Amsterdam. Invoer en doorvoer nemen daarbij gestaag in betekenis toe. Maar zeer in het bijzonder wordt de ha ven van Amsterdam, dankzij de ruimte die hier beschikbaar is, tot opslag- en distri butiecentrum voor tal van overzeese grondstoffen, waaraan het achterland van Amsterdam behoefte heeft. Amsterdam, aldus het jaarverslag, herwint als het wa re zijn oude functie van stapelhaven. In de eerste plaats met betrekking tot mas sagoederen. Maar in belangrijke mate ook wat stukgoederen betreft. Nieuwe vemen, nieuwe pakhuizen, nieuwe koel- en vries huizen bieden, zowel de handel van Am sterdam, éls kopers of verkopers uit het buitenland, de gelegenheid hier niet alleen tropische produkten, maar vooral ook voortbrengselen van de industrie op te slaan. Wat stukgoederen betreft bleef in 1962 de aan- en afvoer over zee ten achter bij het totaal van 1961. Dat het goederenvervoer langs de binnenwateren geringer van om vang was dan in 1961 mag volgens de ver eniging voor een deel geweten worden aan eenzelfde vermindering van het totale aanbod van stukgoed. De Rijnvaart onder vond dit jaar echter da invloed van een tweetal bijkomstige factoren. Lage water- Het Nederlandse internationale goede renvervoer over de weg is aan een onre delijk zware belastingdruk onderworpen. Dat is de mening van de Algemene Verla ders- en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.), de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer (N.O.B. wegtrans port) en de Kon. Ned. Vereniging van Transportondernemingen (K.N.V.T.O.). De drie organisaties geven deze mening weer in een rapport waarin zjj pleiten voor een verlichting van deze druk. die volgens hen nog steeds een neiging tot stijgen vertoont. Zij berekenen bijvoorbeeld in hun rapport dat een transportondernemer die geduren de een jaar met vier vrachtautocombina ties grensoverschrijdend beroepsgoederen vervoer verricht, over de hierdoor bereik te bruto inkomsten ter waarde van onge- veern I 282.000 aan bijzondere fiscale lasten in binnen- en buitenland ongeveer f 64.000 moet betalen. Ongeveer 23 percent van zijn omzet raakt hij dus alleen reeds kwijt aan de speciale belastingen op het weg vervoer. Een eigenvervoerder moet in het onderhavige voorbeeld zelfs ruim 109.000 direct aar. fiselae lasten in binnen- en bui tenland betalen. De lasten, die aan het wegvervoer en in het bijzonder aan het grensoverschrij dend wegvervoer worden opgelegd, over schrijden verre de kosten, die van over heidswege worden gemaakt voor de voor zieningen ten behoeve van dit vervoer, al dus de drie organisaties. Wat de vervoerders vooral steekt, zijn de dubbele belastingen. Zij moeten in Ne derland voor hun wagens het volle pond aan motorrijtuigenbelasting betalen en zien zich in een aantal andere landen dan bovendien nog speciale vervoerbelastingen opgelegd, die in feite het karakter heb ben van een wegenbelasting. De drie or ganisaties pleiten in hun rapport opnieuw voor afschaffing van deze vervoerbelastin gen. Maar zolang dit doel nog niet is be reikt, willen de organisaties, dat de Ne derlandse regering de internationale ver voerders vermindering van motorrijtuigen belasting geeft voor de perioden, waarin hun wagens zich in het buitenland bevin den. Scherpe kritiek wordt in het rapport ook geleverd op het feit, dat Frankrijk en West-Duitsland invoerrechten heffen over de brandstof, die zich in de normale tanks van buitenlandse vrachtauto's be vindt. Op die manier moeten de vervoer ders twee maal rechten betalen thuis en nogmaals aan de Franse en Westduit- se grens. Het rapport is onder meer aan geboden aan de ministers van Financiën, Verkeer en Waterstaat, Economische Za ken, Landbouw en Buitenlandse Zaken. standen bemoeilijkten aan- en afvoer. En meer dan tot dusverre ondervond de bin nenscheepvaart de concurrentie zowel van het spoorweg- als van het wegverkeer. Het op Amsterdam gerichte groeiende spoorwegverkeer maakt de hoofdstad tot de eerste spoorweghaven van Nederland, zo wordt verder opgemerkt. Het wegver keer wees in alle verkeersrichtingen aan voe zowel als afvoer een verdere stij ging aan. Hoewel er een nauwe samen hang bestaat tussen de gang van zaken bij de nationale scheepvaart en bij het goederenverkeer in de nationale zeeha vens, kan men de lichte daling in het stuk- goedverkeer in de haven van Amsterdam en de problemen, waarvoor de scheepvaart gesteld wordt niet aan dezelfde oorzaken toeschrijven. De resultaten van de Amsterdamse re derijen worden meer nog beheerst door de verhoudingen op de internationale scheepvaartmarkt dan door de speciale ontwikkeling in het goederenaanbod in Amsterdam en men zou zowel uit de nieuwbouwactiviteiten bij de Amsterdam se scheepvaartondernemingen, als uit het langzaam maar gestaag groeiende aantal scheepvaartverbindingen, de conclusie kun nen trekken mede dankzij de opening van nieuwe lijndiensten onder buitenland se vlag dat de scheepvaart met betrek king tot de positie van de haven van Am sterdam op langere termijn allerminst pes simistisch gesteld is, aldus de vereniging in haar jaarverslag over 1962. 'Advertentie Ned. Herv. Kerk Beroepen te St. Annaland B. J. Zaal te Nieuwe-Tonge; te Tjerkwerd K. v. d. Sluys, kand. te Amsterdam; door de prov. kerkverg. van Z.-H. voor Krimpen aan de IJsel (nevenpastoraat) J. Vink te Lopik. Ned. Herv. kerk Beroepen te Beesd F. Möll, kand. te Die- men te Jorwerd c.a. D. A, Brinkerink te Geesteren. De Unileverwaarden hebben gisteren een „willige" stemming te zien gegeven met een openingsprijs op 175.80 tegen woensdag als slotprijs 165 Er bestond zeer grote belangstelling voor deze waar den, merendeels door aankopen van 't pu> bliek. Ook de overige internationale waar den lagen goed prijshoudend tot vast in de markt. De prijs van de Unileverwaar den liep in zeer korte tijd op van f 166 tot 172,50, tegen een slotprijs van 165. De stukken rolden over elkaar heen als gevolg van de zeer grote vraag van het publiek, die het Amerikaanse aanbod gre tig uit de markt nam. Gedurende het niet- officiële telefonische avondverkeer van woensdag bleef de vraag aanhouden te gen nog steeds sterk oplopende prijzen Het hoogst werd toen gedaan 181.50, een prijsverhoging derhalve ten opzichte van de slotkoers van die dag van f 16.50 ofwel ruim tachtig punten op de oude omreke ningsbasis Philips verbeterde twee gulden tot 158.20, terwijl aandelen Kon. Olie 3.50 hoger in de markt lagen. AKU verbeterde van 4881/s tot 491 (487). Ook voor dit fonds is de belangstelling op het Damrak groei ende. In Wall Street liggen de AKU-aan delen de laatste tijd tegen oplopende prij zen in de markt bij grote omzetten. jpj» Boelsa. en Huidekoper yan 203'/j op 203; Volle pond Boom-Èuygrok van 156 op 155. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met ver melding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres ge zonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakan tieweken vooruit aan de bezorger be talen DE ADMINISTRATIE BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,05 —10,15. Amerikaanse dollar 3,58—3,62, Canadese dollar 3,28' 3,33'/i, Franse frank (100) 73,35—73,85, Belgische frank (100) 7.12V-7,17'/i, Duitse mark (100) 90,25—90,75, Zweedse kroon (100) 68.9069.90, Deense kroon (100) 51,80—52,80, Noorse kroon (100) 50.0051,00. Zwitserse frank (100) 83,4053,90, Ita liaanse lire (10.000) 57.50—59,50. Oostenrijkse Schil ling (100) l3,97'/i—14.07'/», Portugese escudo (100) 12.57'/»12.72'/», Spaanse peseta (100 grote coup.) 5.97":—6,12'/t. Aagtekerk 15 v. Bremerhaven n. Hamburg. Abbekerk 15 480 m. o. Socotra n. Penang. Abida 15 160 m. z.w. Masira ëil. n. Abadan. Achilles 15 v. Curacao n. Europa. Agamemnon 15 v Santo Domingo n. La Romana. Alamak 15 te Jabaldhanna v. Djeddah. Alcor 15 te Antwerpen v. Duinkerken. Algcnib 15 te Bremerhaven v, Rotterdam. Alhena 15 60 m. n.o. Recife n. Santos. Alkes pass. 15 Gibraltar n. New York. Alkmaar 15 310 m o. Azoren n. Montreal. Almdijk 15 210 m. z.o. Port Sudan n. Aden. Alpiiard 15 v. Hamburg n. Rotterdam. Amerskerk 15 25 m n. Cherborug n. Marseille. Ampenan 15 te Los Angeles v. Portland (Oregon) Amsteldiep 15 270 m. z.o. Okinawa n. Geelong. Amstelkroon 15 165 m. z.z.o. Suez n. Suez. Amstelmeer 15 300 m. n.w. Sabang n. W.-Australië Amstelmolen 15 te Mackay. Amstelsluis 15 te Kobe. Amstelveen 15 1200 m. n.o. Tokyo n. Kobe Andijk 15 te Charleston. Area pass. 15 Puerto Rico n. Quebec. Arendskerk verm. 15 v. Chalna n. Rangoon. Aristoteles 15 v. Puerto Cabello n. Curacao. Artemis 15 te Philadelphia v. Curacao. Asterope 15 46 m. z.w. Ibiza n. Savona. Attis 14 v. Funchal n. Bridgetown. Atys 15 650 m. n. Madagascar n. Tamatave. Avedrecht 15 130 m. z.o. Port Sudan n. Mena. Bali 15 te Suez v. Djibouti. Banggai 15 te Alexandrië v. Tripoli. Bantam 15 te Akaba. Batjan 15 v. Buena Ventura n. Cristobal. Batu 15 730 m w. Azoren n. Port Everglades. Borneo 15 te Amsterdam. Burl S. Watson 15 v. Suez n. Rastanura. Bussum 15 300 m. n.o. Azoren n. West-Indië. Calamares 15 v. Bremerhaven n. Kingston. Casamance 15 te Dakar. Caltex Amsterd. 15 180 m. o.z.o. P. Sudan n. Suez. Calt. Arnhem 15 205 m. n.o. L. Marq. n. Bahrein. Caltex Delft 15 ta Mombasa v. Abadan. Caltex DelfziU lain Kielerkanaal n. Brunsbüttel. Caltex Madrid 1*00 m. n. Socotra n, Suez. Calt. Naples 15 33 m. n.w. R. A1 Hadd n. Bahrein. Caltex Rotterdam 15 120 m. z. Rhodos n. Savona Caltex Utrecht 15 v. Dingle n. Carthagena. Camphuys 15 20 m. z.w. Kurta Muria n. Mukalla. Carrillo 15 v. Corinto n. Golfito. Castor 15 te Alexandrië. Celebes 15 te Bushire v. Kuwait. Ceres 15 te Amsterdam. Cinulia 16 te Curacao v. Plymouth. Cities Service Valley Forge 15 45 m. n. Finlsterre naar Coryton. Colytto 15 te Lourenco Mdrques. Daphnis 15 v. Hamburg n, Bremen. Delft 15 870 m. w.z.w. Azoren n. Rotterdam. Diogenes 14 v. Ilo n. Arica. Doelwijk 15 150 m. z.w. Corsica n. La Skhirra. Dongedijk 15 160 m. w.z.w. Flores Az, n. Antw. Dorestad 15 te Curacao Drente 15 te Damman v. Djeddah. Echo 15 90 m. o.n.o. Canarische ell. n. Ceuta Eenhoorn 15 30 m. n.w. Gibraltar n. Dordrecht. Elizabeth Broere 15 te Bombay. Eos 15 te Amsterdam Forest Hill 15.100 rri. z. Korfoe n. Venetië. Forest Lake 15 25 m. n. Muscat n. Suez. Forest Town 15 25 m. z. Kuria Muria n. Aden. Fravizo pass. 15 Bornholm n. Antwerpen. Friesland KRL 15 te Hongkong. Friesland SSM 15 te Immnigham v. Rotterdam. Ganymedes 15 te Georgetown v. Paramaribo. Geertje Buisman 15 160 m. o. Madeira n. Sevilla. Geeststar 15 v. Viewfort n. Barry. Gooiland 15 te Las Palmas. Grote Dijk 15 te Le Havre v. Savannah. Gulf Hansa 15 145 m. o.z.o. Port Sudan n. R'dam. Gulf Holland. 15 60 m. n.o. Kuria Muria n. Mena. Gulf Swede 15 160 m. o. Gibraltar n. Liverpool. Hathor 14 v. Bremerhaven n. Hamburg. Hector 15 v. Kiuluk n. Tabarka (Tunesië). Heemskerk 14 v. Aden n. Suez. Helicon 15 te Amsterdam. Hilversum 15 te Le Havre v. Antwerpen. Holendrecht 15 te New Orleans v. Catania. Hollands Dreef 15 te Yokohama. Inca 14 860 m. z.w. San Miguel n. Cristobal. Isis 15 v. Curasao n. Tampa. Ittersum 14 60 m. w.z.w. Bermuda n. Houston. Izalco 15 te Tampico v. Vrea Cruz. Jagersfontein 15 te Lourenco Marques v. Durban. Japara 15 220 m. w. Kp. Guardafui n. Colombo. Jason 15 te Amsterdam. Kabylia 15 te Trinidad. Kamperdijk 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Karakorum 15 210 m. z.o. Kp. Cod n. Tripoli. Karimata 14 te Noumea. Katelysia 15 v. Teesport n. Curagao. Katsedijk 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Kelletia 15 te Curasao. Kenia 15 te Purfleet. Kermia 15 110 m. z. Monrovia n. Pointe Noire. Khasiella 15 te Curagao. Kieldrecht 15 te Bremen v. Rotterdam. Kloosterdijk 15 500 m. n.w. Azoren n. Rotterdam. Kopionella 15 dwars Rio de Janeiro n. B. Aires. Korendijk 15 550 m. o.n.o. K. Race n. New York. Korenia 15 275 m. n.o. Las Palmas n. Dakar. Laarderkerk 16 te Rotterdam. Liberiakust 15 te Antwerpen v. Le Havre. Loosdrecht 15 120 m. n.o. Massawa n. Muscat. Lycaon 15 v. Hongkong n. Shanghai. Maasdam 15 te Cobh v. New York. Maaskerk 15 v. Kuwait n. Bandar Mashur. Madisonlloyd 15 200 m. w. Colombo n. Singapore. Mariekerk 15 te Antwerpen v. Port Said. Maron 14 v. Puerto Limon v. Monetgabay. Maureen 15 120 m. z.w. Ouessant n. Londen. Merseylloyd 15 360 m. z.o. Djeddah n. Port Said. Merwede 15 160 m. w.n.w. Freetown n. Hamburg. Merwelloyd pass. 15 Gibraltar n. Lissabon. Moh. Reza Shah 15 400 m. z.w. Bombay n. B. Mash. Montferland 15 ten anker rede Santos. Naess Commander 15 v. Thameshaven n. Brega. Naess Lion 15 v. Rotterdam n. Mena A1 Ahmadi. Neder-Ebro 15 v. Cristobal n. Willemstad. Neder-Elbe 15 te Penang. Neder-Rijn 15 te Hamburg v. Antwerpen. Neder-Weser 15 50 m. n. Le Havre n. Marseille. Ondina 15 15 0m. n. Benghazi n. Rotterdam. I Ootmarsum 15 60 m. w. Kp, Finlsterre n. Leith. Oranje 15 te Funchal. Oranjestad 15 v. Funchal n. Port of Spain. Osiris 15 v. Orinoco rivier n. Kp. Haitien. Ouwerkerk pass. 15 Vlissingen n. Marseille. Overijsel 15 v. Akaba n. Suez. Pacaya 15 v. Guayaquil n. San Juan. Parkhaven 15 ten anker rede Maceio. Pendrecht 15 te Paulsboro v. El Palito. Pericles 14 630 m. w.n.w. Azoren n. Rotterdam. Poolster 15 40 m. n.o. Casquets n. Colombo. Pr. Alexander 15 175 m. z.w. Scillys n. Chandler. Prins Fred. Willem 15 te Toronto v. Rochester. Prins Johan Willem Friso 15 v. R'dam te Antw. Prins Maurits 15 800 m. n.w. K. St.Vine. n. Cadiz. Prins Willem II 15 v. Hontreal n. Londen. Prinses Irene 15 17 m. w.z.w. Startpt. n. Le Havre. Provenierssingel 15 175 m. z. Azoren n. Amerika. Pygmalion 15 te Amsterdam. Radja 14 v. Beira n. Mtwara. Raki 15 970 m. z.w. Karachi n. Karachi. Riouw 15 te Lissabon v. Safi. Rossum 14 230 m. z.o. San Jose n. San Francisco. Ruys 15 480 m. z. Hongkong n. Hongkong Rijnkerk 14 250 m. o. Gibraltar n. Port Said. Salatiga 15 te Montreal v. Hamilton. Saloum 15 te Brest. Sarpedon 15 te Curagao v. Aruba. Scheldelloyd 15 te Rotterdam. Schiedijk 15 530 m. w. Landsend n. Antwerpen. Seinelloyd 15 90 m. w. Ouessant n. Curagao, Senegalkust 15 v. Dakra n. Freetown. Sepia 15 320 m. o.z.o. Ceylon n. Mena. Servaaskerk 15 v. Rotterdam n. Amsterdam. Siberoet 15 te Singapore. Sibigo 15 v. Singapore nè Sydney. Silindoeng 15 te Bahrein v. Das eiland. Simonskerk 15 te Antwerpen. Sinoutskerk 15 50 m. w. Sabang n. Aden. Situla 15 400 m. o.n.o. Barbados n. Buenos Aires. Sliedrecht 15 90 m. n. Santander n. Port Said. Socrates 15 v. Puerto Cabello n. La Guaira. Soestdijk 15 te Rotterdam. Spaarnekerk 15 230 m. w. Kreta n. Port Said. Stad Alkmaar 15 v. Sagunto n. IJmuiden. Stad Amsterdam 15 20 m. z.z.w. Ouess. n. IJmuid. Stad Delft 15 35 m. n.o. Bornholm n. IJmuiden. Stad Rotterd. 15 50 m. o.z*o. K.St.Vine. n. Palermo Stad Zwolle 15 300 m. z.o. Kp. Cod n. Amsterdam. Steenkerk 15 84 m. n.n.o. K. Villano n. Antwerp. Steenwijk 15 950 m. z.z.o. K. Race n. Pacagoula. Straat Clarence 15 55 m. n.w. Djakarta n. Singap. Straat Colombo pass. 15 Reunion n. Singapore. Straat Frazer 15 550 m. w. Lobito n. Walvisbaai. Straat Lombok 15 v. Mtwara n. Kaapstad. Tamo 15 te Rotterdam. Telamon 15 te Port of Spain. Tjiliwong 15 v. Hobart n. Sydney. Tjimenteng 15 v. Freetown n. Lagos. Tjinegara 15 150 m. w. Thursday eil. n. Brisbane. Triton 14 70 m. w. Ouessant n. Hamburg Tweelingen 16 te Rotterdam verwacht. Utrecht 15 te Sasebo. Van Heemskerck 15 te Lobito. Van Noort 15 200 m. n. Darwin n. Lautoka. Van Linschoten 15 v. Abidjan n. Mónrovia. Van Riebeeck 15 te Das eiland v. Abudhabi. Van Spilbergen 14 v. Melbourne n. Durban. Vasum 15 te Suez. Vldena 15 te Mena A1 Ahmadi. Vitrea 15 te Mena A1 Ahmadi. Vivipara 15 100 m. n.n.o. Port Sudan n. Mena. Vlist 15 35 m. n.w. Lissabon n. Liverpool Waardrecht 15 600 m. w.z.w. Azoren n. Galvestön. Waikelo 15 v. Mtwara n. Dar Es Salaam. Waterman 15 te New York. Westertoren 15 330 m. o.n.o. Madras n. Calcutta. Wonosari verm. 16 v. Bremerhaven n. Rotterdam. Zaanland 15 60 m. n.o. Madeira n. Amsterdam. Zafra 15 95 m. o.n o. Aden n. Rotterdam. Zaria 15 90 m n.n.o. Bahrein n. Rotterdam. Zuiderkerk 15 150 m. n. Massawa n. Suez. KLEINE VAART Abel Tasman 13 v. Hernösand te Zaandam. Adara pass. 15 Borkum n. Abö. Adine 15 25 m. n.o. Barfleur n. Antwerpen. Alcetas 14 50 m. z.w Finisterre n. Rotterdam. Amyntas 15 te Jabuk eiland n. Rijeka. Ank T. 13 v. Sandvik n. Zaandam. Areas 14 v. Tunis te Tripoli. Ardeas 14 v. Gibraltar n. Barcelona. Batavier-5 15 v. Guernsey n. Bordeaux. Bianca 15 v. Duinkeren te Rouen. Binnenhaven 15 v. Kenitra te Granton. Bloemgracht 15 v. Abö te Helsinki. Borculo 15 v. Hamina te Zaandam. Coccinelle 15 dwars Villano n. Duinkerken. David 13 v. Paisley. Dido 15 dwars Kp. Nao n. Alicante. Driebergen verm. 15 v. Bayonne n. Hamburg. Flores 15 9 Om. w. Crosica n. La Spezia. Geestdam pass. 15 Noordhinder n. Maassluis. Gramsbergen 15 v. Dublin te Swansea. Hardenberg 11 v. Barbados n. Liverpool. Heemskerck 15 60 m. w. Scheveningen n. R'dam. Huybergen 15 60 m. n. Texel n. Murwick. Inspect Mellema 14 v. Swansea n. La Rochelle. Jupiter 14 v. Carrickfergus te Swansea. Kerksingel 15 23 m. n. Septiles n. Bayonne. Lauriergracht 15 in Kielerkanaal n. Walkom. Leonidas 15 40 m. o. St. Vincent. Leuvehaven verm. 16 v. Gothenburg n R'dma. Markab 16 v. Londen te Tyne verwacht. Mauritssingel 15 5 m. z. Beachyhd. n. Vlaardingen. Philetas 15 te Gibraltar n. Genua. Rozenburgh 15 25 m. o. Tersch.bank n IJmuiden. Schieborg 15 30 m. w. H. v. Holl. n. Kopenhagen. Stella Polaris 15 40 m. z.o. St. Vincent n. Londen. Strabo 15 v. Aalborg te Aarhus. Swift 16 v. Rouen te Kopenhagen verwacht. Taras 15 dwars Lissabon n. Tunis. Thaletas 15 25 m. o. Patras n. Limasol. Willi Böhmer 15 260 m. z. Bombay n. Bombay. IJsselhaven 15 v. Rouen te Casablanca. Zevenbergen verm. 17 v. Sevilla n. Duinkerken. SLEEPVAART Mississippi 13 t.h.v. Ras Madraka n. Tripoli. Schelde 14 v. IJmuiden te Maassluis Tasmanzee 16 bij tanker Ossa verw. ter hoogte van Mangalore in moeilijkheden. Thames 15 bij tanker Crisis, stuurloos ter hoogte Ras Madraka. verm. naar Bombay, Utrecht pass. 12 Lizard. 1 VERHANDELDE FONDSEN 16 augustus 14 augustus Totaal 440 431 Hoger 193 (43,9%) 156(36,2%) Eager 142 (32,3%) 170(39,4%) Gelijl: 105 (23,8%) 105 (24,4%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U. Hoogovens' 489490 Kon. Olie 168,70—169,50 Philips 157,50—158 gl Unilever 174,40-176,50 gl Stemming: Kalm. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. 484—487 485 A.K.U Hoogovens Kon Olie168,70 gb—169 168,90 Philips 157,50—158,20 Unilever 174,20175,50 158,50 174,90 Vorige slotkoers A'dam Ruljbej-^^ 112% 149% AK.U. 489% Deli Mij. 1. ƒ130,— Hoogovens 599 Philips Gem. Bez. f 158,05 Unilever f 176,50 Dordtsche Petr. 781% K. Ned. Petr. Mij. 169,40 Holl. Am. Lijn 135'/» K.L.M 55,— K.N.S.M 153'/» Ned. Stoomv. Mij. 139'/» Ommeren, Phs. v. 259'/» Scheepv. Un. Ned. 138% f 196, Nefo 112,50 228,— Unitas 494,50 Ver. Bezit v. 1894 136,50 Amsterd. Bank 387 Ned. Handel Mij. 362 Rotterd. Bank 356'/» Twentsche Bank. 326 A'bert Heijn 636 Amstel Brouwerij 440 Berkei's Patent 246 Bols 990 Bührtn ./Tetterode 699 Fokker 355 Ford 915 Gelder Kon. Pap. 245 Gist Spir.f. Kon. 363 Van der Heem 287%. Heinekens Bier 480 Hoogenbosch Sch 302'/» Indola 484 Kon. Zout-Ketjen 780 Müller Nat. Bezit "317% Ne+ Kabelfabr. 470 Philips Pref 61,70 Stokvis 184'/» Thomassen Dr. 791'/» Ver Machinefabr. 230'/» We^sanen 434% Wilton Fijenoord 293% Zwanenberg-Org. 910% F lliton Mij. II 415 Aluminium Ltd... 26 American Motors 18% Anaconda 48% Bethlehem Steel 32% Cities Service.... 70% Geenral Motors.. 71% Kennecott Copper 72% Republic Steel 39 Shell Oil 45% U.S Steel 50% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Bij een actieve handel zijn ook gisteren de koersen in Wall Street wederom geste gen. Het zag er overigens niet naar uit. Want vlak voor sluitingsuur werd bekend dat het arbeidsconflict bij de spoorwegen wellicht niet zal worden bijgelegd, waar door de spoorfondsen hun winsten plotse ling gehalveerd zagen bij een ware ver- koopgolf. Hoger sloten staal-, auto-, rub ber-, olie- en bouwmaterialenfondsen. Ook sporen boekten nog winst. De omzet steeg tot 4.980.000 shares tegen 4.420.000 shares woensdag. De Dow Jones indices: industrie 718.55 (+3.60), spoorwegen 173.36 2.4) en openbare nutsbedrijven 143.89 (+0.48). Uit de oudheid. Tijdens restauratie werkzaamheden in de Ned. Hervormde kerk in Helium (Gr.) zijn in het koor twee grafkelders ontdekt, evenals in twee rijen staande zwerfstenen, die vermoedelijk als funderin voor een altaar hebben gediend. Het archeologisch insituut van de rijks- univresiteit te Groningen stelt thans een nader onderzoek in.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9