De „onverzoenlijken" in Bonn blijven de boventoon voeren Regering tekent kernstop maar obstructie blijft HET WEER Engeland en VS weigeren DDR als deelnemer Treinrovers trachten zich van hun buit te ontdoen Ceylon wil VN bijeenroepen over Vietnam Tories hielden zetel ondanks groot verlies Twee executies in Madrid S.C. Telstar Politie haalt drie matrozen van Zweeds schip Gelukwens van mr. Luns aan Indonesische ambtgenoot Wandelend paar vindt 1 miljoen Haarlemmer gedood bij ongeval in België Herrieschoppers verstoorden feest in Rotterdam Metaalbond eist optreden tegen koppelbazen Godsdienstoorlog bedreigt Azië PEUGE0T-SK0DA LEG- en HANGKASTEN vanaf ƒ72.50 Zaanlandsche Houthandel Tegen non-agressie-pact êeè MORRIS 'èeforeyou êuij! SUËDE DAMES- EN HERENJASJES Depressie op komst Aan het strand: Geen toontje lager Wrok Het witte jacht Met auto uit de bocht In de krant van heden: Mevr. Bidault in Brazilië Staking als stok achter de deur N.V. GARAGE VERBEEK Het woord is aan Verkiezingen om de zetel van Profumo SEIZOENKAARTEN ZIE THANS ONZE ETALAGE Wijk aan Zeeërweg 4 thé-dansant in ASTA-MOTEL COIFFURES^ DE VRIES 48e JAARGANG NUMMER 239 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. A IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE L S E N-IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Van onze correspondent) BONN. De Bondsregering heeft gis teren officieel besloten toe te treden tot het kernstopverdrag. Zo spoedig mo gelijk zal hiertoe aan het parlement een wetsontwerp worden voorgelegd. Begin volgende week zullen Westduitse gevol machtigden in Washington, Londen en Moskou het verdrag ondertekenen. Met opzet tekent Bonn in alle drie hoofdsteden, om duidelijk een onder scheid te laten uitkomen met Oost- Duitsland, dat alleen in Moskou kon ondertekenen omdat het geen diploma tieke betrekkingen met Washington en Londen onderhoudt. De Bondsregering is verder van plan te zelfder tijd nota's te overhandigen aan alle staten waarmee Bonn officiële betrek kingen onderhoudt, waarin staat dat West- Duitsland er nog steeds aanspraak op maakt de enige legitieme vertegenwoor diger te zijn van het hele Duitse volk. Dit alles lijkt al van een onvoorstelbaar grondige duidelijkheid. Desondanks zette perschef Von Hase ook nog uiteen, dat Bonn Oost-Duitsland niet beschouwt als een verdragspartner. Het Westduitse kabinet, dat gisteren bijna voltallig bijeenkwam met aanvulling van de fractieleiders der C.D.U., C.S.U., S.P.D. en F.D.P., respectievelijk Von Bren- tano, Strauss. Oilenhauer en Mende, maak te meteen van de gelegenheid gebruik de langzamerhand spreekwoordelijke West duitse obstructie bij Oost-West-overleg een nieuw accent te geven. Men besloot na melijk elke niet-aanvalsovereenkomst tus sen de NAVO en het Pact van Warschau te zuilen verwerpen. Argument: men kan het Atlantische bondgenootschap niet op één lijn stellen met het communistische. Met dit besluit hebben opnieuw de „onverzoenlijken" in het kabinet gezege vierd tegen de tendens, die niet-aanvals- vérklaringen van de beide verdragsorga nisaties wilde accepteren in ruil voor con cessies in Berlijn. Voor de kabinetszitting ontving bonds kanselier Adenauer Von Brentano, Oilen hauer, Mende en Strauss. Wat bij die ge legenheid besproken werd, bleef diep ge heim. Wellicht bewerkte Adenauer Von Brentano en Strauss om hun tegenkanting tegen het kernstopverdrag wat te matigen, want 's middags verliep de bijeenkomst De Velser politie en de marechaussee hebben in de afgelopen nacht drie matro zen van het Zweedse schip „Tempo" ge arresteerd en overgebracht naar het hoofd bureau van politie in IJmuiden. De arres tatie geschiedde op verzoek yan de gezag voerder, nadat het schip ligplaats had ge kozen aan de kade voor de kalkzandsteen fabriek. De drie matrozen zouden de kapi tein van het schip in volle zee hebben be dreigd, waarbij met een bijl is gezwaaid. Na scheepsraad van kapitein en officieren werd besloten, de hulp in te roepen van de politie in IJmuiden om de drie man nen, die te veel alcohol zouden hebben geconsumeerd, van boord te halen. In af wachting van het resultaat van bespre kingen met de Zweedse consul worden de drie matrozen voorlopig vastgehouden. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien met een kans op onweer. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. Later matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Aanhoudend koel. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een actieve depressie, die veel wind en regen gebracht zou hebben, verlegde haar koers naar Noordwest- Frankrijk. Hoewel het storingsfront bij ons nog buien veroorzaakt komen er zondag ook wat verspreide op klaringen. Wind tussen oost en zuid. Middagtemperatuur 17 tot 19 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten Het alge mene weertype blijft wisselvallig. van de Bondsdagcommissie voor de buiten landse politiek rustiger dan werd ver wacht. Strauss, die had aangekondigd minister Schroder een hele rij onaange name vragen te zullen stellen, hield grotendeels zijn mond. Met het officiële besluit van het kabinet tot toetreding tot het Moskouse verdrag is dus een streep gezet onder alle moeizame bezwaren, die door Bonn de afgelopen weken zijn geuit. Dat de Westduitse rege ring, sinds minister Rusk haar ertoe bracht mee te doen, een toontje lager zingt, is echter niet het geval. Dat bleek toen Von Hase gisteren zei: „Het kabinet is van mening, dat de voor geschiedenis en de procedure-kant van het verdrag geen meesterwerk van Westelijke consultatiekunst geweest zijn". En hij voegde daar meteen aan toe, dat Bonn bij komende Oost-West-onderhandelingen tij dig op de hoogte gebracht moet worden. Deze woorden houden verband met het feit, dat de Westduitsers vinden dat zij niet tijdig geïnformeerd zijn over 't artikel in het kernstopverdrag, waarin toetreding van andere landen dan de drie atoom machten mogelijk werd gemaakt. Dat artikel maakte Oostduitse toetreding moge lijk en bracht onze positie in gevaar, zo zegt Bonn. Daarbij vergeet men echter te zeggen, dat Washington en Londen de bondsrege ring meedeelden, dat de gesprekken in Moskou zouden plaatsvinden op basis van het oude kernstop-ontwerp uit Genève, en in dat ontwerp kwam de toetredingspara graaf ook al voor LONDEN (Reuter) Engeland heeft de Sovjet-Unie in een nota laten weten, dat het een Russische kennisgeving van de on dertekening van het Moskouse kernstop verdrag door Oost-Duitsland niet kan aan vaarden. omdat het dit land niet als soe vereine staat erkent. De Russische regering had eerder in de week aan Londen en Washington een nota gezonden met een lijst van landen, die het kernstopverdrag in Moskou hebben on derschreven. Op deze lijst kwam ook Oost- Duitsland voor. Zoals bekend kan de tekst van het verdrag ook in de hoofdsteden van de V.S. en Engeland worden ondertekend. Engeland en de V.S. hadden West-Duits- land verzekerd, dat zij een Russische ken nisgeving van een Oostduitse onderteke ning niet zouden aanvaarden. WASHINGTON In Washington werd later bekendgemaakt, dat ook de Ameri kaanse regering geweigerd heeft de Rus sische kennisgeving van de Oostduitse on dertekening te aanvaarden. Minister Luns heeft vandaag een tele gram gezonden aan de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, met gelukwensen bij de viering van de Indonesische nationale dag. „Het stemt mij tot bijzondere voldoening, dat het herstel der betrekkingen tussen onze landen mij hiertoe weer de gelegenheid geeft", zegt minister Luns. Aft pit CSïJLje*»*-'**. t** apf "iW* i o Ij»- (Van onze correspondent) LONDEN De vondst van drie tassen, die tezamen een bedrag van 1 miljoen bevatten, heeft Scotland Yard gisteren tot de overtuiging gebracht, dat de overval lers van de posttrein Glasgow-Londen zich op alle mogelijke manieren proberen te ontdoen van bewijsstukken. De tassen werden gevonden door een wandelend paar, in een bos tussen Dor king en Coldharbour. De politie werd ge waarschuwd, en zette op haar beurt enke le bankexperts aan het werk. Na enkele uren tellen bleek men tot een som van ruim 100.000 pond sterling te komen. Ook kon vrijwel met zekerheid worden vastge steld, dat het geld afkomstig was uit de beroofde trein. De politie veronderstelt, dat nog meer bendeleden zich in paniek van het geld hebben proberen te ontdoen. Zij heeft daarom aan alle vakantiegangers en week endtoeristen verzocht overal goed uit te kijken naar sporen. Scotland Yard heeft de tip gekregen, dat drie van de bendeleden zich uit de voe ten proberen te maken met twee auto's, een zwarte sportwagen en een donkerblau we vierpersoonsauto. Op alle belangrijke Engelse wegen staan politie-agenten om aan dit signalement beantwoordende auto's aan te houden of te achtervolgen. Met zwarte kappen over het hoofd tegen ongewenste belangstelling van nieuwsgierigen, worden twee vrouwen voor de rechter geleid in Lunsdale, een plaatsje bij Cheddington. De eerste vijf verdachten van de treinroofzaak moes ten zich verantwoorden. Twee mannen wegens deelneming aan de overval, de vrouwen en een andere man wegens heling van geroofd geld. De eerste vijf arrestanten zijn gisteren door een rechtbank in Lunsdale in staat van beschuldiging gesteld. Drie van hen, mevrouw Renee Boal en het echtpaar Pil grim, werden beschuldigd van heling. Twee anderen, Roger Cordrey en William Boal, zullen zich voor een gerechtshof moeten verantwoorden wegens hun aandeel in de treinroof. FOLKESTONE (Reuter) Het raadsel van het geheimzinnige witte jacht, dat de achterdocht wekte van de politie aan de zuidkust, die de laatste dagen bijzonder gevoelig is voor dergelijke zaken, is opge lost. Het jacht, dat geruime tijd voor de Engelse kust had gekruist doch in de mist verdween toen politieboten een onderzoek wilden instellen, liep vrijdagavond de ha ven van Folkestone binnen. De politie, die de treinovervsllers ervan verdacht zich met hun buit overzee uit de voeten te willen maken, ondervroeg de twee leden tellende bemanning en toonde zich toen gerustge steld Het vaartuig mocht zijn reis vervol gen en koos onmiddellijk weer zee. Vrijdagmorgen is de 47-jarige L. Lieuwes uit Haarlem bij een verkeersongeluk in Maaseyck (België) om het leven geko men. De wagen waarin hij met zijn vrouw en 15-jarige zoon reed vloog met hoge snel heid uit de bocht en kwam twee meter lager naast de weg tot stilstand. De even eens 47-jarige echtgenote van de heer Lieuwes is met ernstige verwondingen in een ziekenhuis ter plaatse opgenomen. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De achterin de wagen gezeten zoon werd slechts licht gewond. Het echtpaar Lieuwes was vrijdagmor gen reeds vroeg uit Haarlem vertrokken om zijn 14-jarig dochtertje, dat in Duits land kampeerde, af te halèn. De bocht in de weg waar het ongeluk gebeurde is niet gemarkeerd'; het wegdek is volgens Bel gische begrippen goed. De heer Lieuwes was sinds 1 november van verleden jaar archivaris van de Kon. Ned. Gist en Spiritusfabriek in Delft. Voor die tijd was hij hoofd van de afdeling centrale documentatie en registratie van de gemeente Haarlem. Wat voor Rotterdam een grandioos ha venvolksfeest had moeten worden is door getreiter van een stel herrieschoppers bij na geëindigd in een rel. Toen het de poli tie duidelijk werd welke kant het feest in de Ahoyhal zou opgaan, werd er reso luut een streep onder gezet. Toen was er al met de straalpijp van de brandweer ge spoten en ook met de gummistok ge zwaaid. Binnen twintig minuten was de zaal leeg. Buiten moesten politie te paard en mo torbrigade charges uitvoeren om een me nigte van duizenden uit elkaar te drijven. Toen de groepen herriemakers geen con tact meer met elkaar hadden, was de or de snel hersteld. In de tweede feestzaal, de Rivièrahal deden zich geen incidenten voor. Dertien- a veertienduidend Rotterdam mers zijn in de Ahoyhal geweest. Er za ten naar schatting driehonderd raddraai ers tussen. Zij hebben het optreden onmo gelijk gemaakt van Albert de Booy en van Heintje Davids. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Kerkdiensten 4 Films 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Kunst 7 Horen en Zien7 TopstJ 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Effecten en Geldmarkt 10 Scheepsberichten 10 Erbij 11, 12, 13,14 Sport 15 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's waarin opgenomen „Erbif Mevrouw Bidault heeft zich in Brazilië bij haar man gevoegd. Het was een weerzien na 15 maanden. De voor malige Franse premier en later O.A.S.- leider leeft sinds april in ballingschap in een voorstad van Sao Paulo. De komst van zijn vrouw betekent niet, dat hij daar voor goed zal blijven, zei hij nadrukkelijk. „We zullen zien", zei hij toen hem werd gevraagd of hij naar Europa zou terugkeren om zijn verzet tegen De Gaulle te hervatten. De Vakraad in de Metaalnijverheid zal zich op 22 augustus beraden over maatre gelen die een eind kunnen maken aan de praktijken van de koppelbazen. Er zullen vervolgens suggesties worden gedaan aan de directies van de Amsterdamsche Droog dok Maatschappij en de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij, hij welke bedrijven onrust onder het personeel en de door de koppelbazen aangebrachte los se werkkrachten. Het district Amsterdam van de Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Electrotechnische Industrie (A.N.M.B.) zal het personeel tot een staking oproepen als de directies geen maatregelen nemen. Dit is gisteravond meegedeeld in een vergadering van het personeel van de beide scheepswerven. Het kostte het districtsbestuur van de A.N.M.B. grote moeite de werfarbeiders ervan te overtuigen dat onmiddellijk neer leggen van het werk niet tot wijziging van de situatie kan leiden en dat eerst moet worden gewacht op het beraad van de vakraad. Advertentie Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaal Telefoon 52301 NEW YORK (Reuter) Ceylon wenst een speciale bijeenkomst van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties, ter bespreking van het religieuze geschil tussen de boeddhisten en de (katholieke) regering in Zuid-Vietnam. De Ceylonese afgevaardigde bij de UNO heeft Oe Thant, zelf een boeddhist, een bezoek gebracht om hem het verlangen van zijn regering mee te delen. Tegenover de pers verklaarde hij, dat hij verwacht volgende week een meerderheid van de 111 UNO-leden te hebben gewon nen voor een verzoek om bijeenroeping van de Algemene Vergadering De gewone zitting van de Algemene Ver gadering begint op 17 september. Het is in haar geschiedenis slechts vier maal voor gekomen dat een bijzondere vergadering werd uitgeschreven. De Ceylonese afgevaardigde zei, dat de toestand in Zuid-Vietnam wrijving in de omliggende landen zou kunnen veroor zaken en dat het gevaar aanwezig is dat boeddhisten uit andere landen hun geloofs genoten in Zuid-Vietnam te hulp snellen. Sanial Dubay: In de grote steden denken de mensen teveel aan zichzelf, op het platteland bemoeit men zich teveel met anderen. STRATFORD-UPON-AVON (Reuter) De conservatieven hebben bij de tussentijdse verkiezing in Stratford- upon-Avon, die noodzakelijk was ge worden doordat ex-minister Profumo zich terugtrok, hun Lagerhuiszetel be houden, maar hun kandidaat kreeg aan zienlijk minder stemmen dan bij de al gemene verkiezingen in 1959. De conservatieven zijn belangrijk achter uitgegaan: in 1959 kregen zij 68.5 percent van de stemmen, nu nog maar 43,6 percent. De Labour Party boekte een winst van 2.6 percent en kwam daarmee op 34,1. De liberalen werden de grote winnaars met 20,9 percent der stemmen; bij de vorige verkiezingen hadden de liberalen zich niet kandidaat gesteld. De socialistische kandidaat, Faulds, noemde de uitslag „een daverend succes" voor Labour. Volgens hem spreekt hier de mening van het Britse volk uit, „dat de conservatieven eruit moeten". Het ziet er naar uit, dat premier Mac- millan door deze uitslag de algemene ver kiezingen naar een latere datum zal ver schuiven. Aan conservatieve zijde heeft men namelijk nog hoop, dat de komende vijf tussentijdse verkiezingen een ander beeld zullen laten zien. MADRID (Reuter) De twee Spaanse verzetsstrijders, die deze week op beschul diging van het plegen van twee bomaan slagen door een krijgsraad ter dood wer den veroordeeld, zijn vanochtend vroeg terechtgesteld. Het vonnis werd voltrokken op de bin nenplaats van de gevangenis door wurging met de garrote of ijzeren halsband. BRUSSEL (AP) Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.) heeft bij de Spaanse autoriteiten geprotesteerd tegen het doodvonnis. Advertentie Uitreiken zondagmorgen van 11—12 u. in bovenzaal POYAL, Kennemerlaan, zij-ingang Advertentie KALVERSTRAAT 1-3 - TEL. 7543 Advertentie Iedere zondagmiddag vanat 3 uur bi.1 Velser Tunnel, afrit Beverwijk- Zaandam Tel. 4545 - 4546 (0 2510). M.m.v. Het „THORNWOOD"-bwartet Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dèpositaire LANCOME artikelen Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Telefoon 8166 VOOR EEN KLASSIEKE PERMANENT Permabel v a. 22.00 - Styling v.a. 25.00 Wassen en watergolven v.a8.50

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1