Café-bezoeker in buik geschoten Israel schiet indringers aan de grens neer HET W Paus Paulus vermaant regering Bisschop van Saigon waar schuwt katholieke leiders Anti-Waalse demonstratie langs de Belgische kust Handgranaat ontploft in Brussels Kongolezen-café Noorse kustvaarder in nood bij lichtschip Texel Locomotief stort van Maasbrug in Venlo „Eemstroom" redt Engelse jongens éeë\hW$\%"êefore you êuy! De Boeddhistenvervolging in Vietnam Ijzerbedevaart grotendeels verregend D e „T h a m r i n" vaart binnen Finse zeeman in been geschoten Driejarig jongetje in Lisse verdronken H. Buisman kreeg in vliegtuig een hartaanval Terug naar Cuba Daders gezocht in kring van rechtse oud-kolonialen FALCON REGENJASSEN In de krant van heden Afnemende wind Aan het strand: Bisschop van Saigon Universiteit protesteert Ceylonese bemiddeling Grote demonstratie Het woord is aan Bedevaart verregend van voormalige Belgische kolonisten in Kongo. Deze groep „Damocles" geheten, heeft onlangs een brief aan leden van het parlement en Kongolese ministers ge richt, waarin werd verklaard, dat zij voor elke Belg die door de Kongolese politie wordt gedood, gewond, gevangen gezet of geïntimideerd, een Kongolees in België van het leven zal beroven. De afgelopen nacht is wederom een aanslag gepleegd op een huis waarin Afri kanen verblijven. In de brievenbus werd een bom gestopt die ontplofte. Niemand werd gewond. Vanmorgen omstreeks half negen zijn de sleepboten Hector en Simson uit IJmuiden vertrokken naar het Noorse kustvracht- schip „Basel", dat dwars voor het licht schip Texel zware slagzij maakt, waar schijnlijk als gevolg van het verschuiven van de nat geworden deklading. De sleepboten van Wijsmuller varen op volle kracht naar de Basel, die zij om streeks half twaalf hoopten te bereiken. Ook een sleepboot van Doeksen uit Ter schelling is op weg naar de Basel. Omstreeks tien uur meldde het Noorse schip „Bora Fritsen", dat het zich op drie mijl van de „Basel" bevond. De Bora Fritsen kon het noodseinen uitzendende schip duidelijk op de radar waarnemen. De Basel heeft voorts contact met de Hec tor en de ook uitgevaren reddingboot Prins Hendrik gemaakt. De Basel maakt tot dus ver geen water. Het weer op de Noordzee is zeer slecht. Om twee minuten voor elf is de helikop ter „Sara I" over de in nood verkerende „Basel" gevlogen. Bij het zwarè slagzij makende schip bevindt zich nu behalve de „Bora Fritsen" ook de Duitse „Einstein". Naar alle waarschijnlijkheid is de radio ontvanger van de reddingboot Prins Hen drik defect geraakt, want de Prins Hendrik heeft op herhaalde dringende oproepen geen antwoord gegeven. Om vijf over zeven U zondagavond in Venlo met donderend geweld een elektri sche lnkomotief van een circa zeven meter hoog landhoofd van de in aanbouw zijn de nieuwe spoorbrug over de Maas ge stort. Het stalen gevaarte boorde zich met enorme kracht in het wegdek en ontzette de weg zodanig dat deze moest worden afgesloten voor het verkeer. Op de vrij drukke weg passeerde juist het echtpaar Van Crooy uit Tegelen dat met zijn kind een fietstochtje maakte. De lokomotief kwam op nog geen drie meter afstand van mevrouw Van Crooy, die voor op reed, terecht. Zij kreeg een shock. De locomotief begon zijn ongeluksrit op het stationsemplacement van Venlo, waar hij door een andere locomotief op een spoor was geduwd, dat normaal niet in gebruik is, en toen in beweging was geko men. Een seinhuiswachter, die niet wist, dat de locomotief onbemand was, gooide, toen hij had bemerkt, dat de locomotief op het hoofdspoor naar Blerick zou komen, een wissel om. Daardoor reed de iocomotief niet naar in gebruik zijnde sporen maar naar het landhoofd voor de nieuwe Maas brug. Het vierhonderd ton metende Neder landse schip „Eemstroom" heeft zondag vijf Engelse jongens gered, die in een zin kend bootje in het Kanaal aan de golven waren overgeleverd. De bemanning van de „Eemstroom" riep de reddingboot van Selsey, aan de zuid kust van Engeland, op, waarmee de uit geputte jongens aan land werden gebracht. Een tot nu toe onbekende bezoeker van een café in de Piusstraat te Tilburg heeft zaterdagavond een andere cafébezoeker van een afstand van nauwelijks een halve meter met een geweer in de buik geschó ten. De dader was eerder op de avond uit het café gezet wegens wangedrag. Hij heeft daarna een geweer gehaald en de andere cafébezoeker, die hem dit vuurwa pen wilde afnemen, beschoten. Een broer van het slachtoffer zette een achtervolging in op de man die aan de haal gmg. De ze broer werd uit het struikgewas van een plantsoen beschoten maar niet geraakt. De gewonde werd in het St. Elisabeth ziekenhuis opgenomen. De kogel is opera tief verwijderd. Men acht geen levensge vaar voor het slachtoffer aanwezig. De politie vermoedt dat de dader een woon wagenbewoner is. TEL AVIV (Reuter) Israëlische pa trouilles hebben de laatste dagen aan de zuidgrens van Israel drie „Arabische in filtranten" dood geschoten en één ernstig gewond. Een van de neergeschoten infil tranten was „een agent van de Egyptische geheime diest". Dit is gisteren meege deeld door een woordvoerder van het Is raëlische leger. Gisteravond is bij een schermutseling bij de strook van Gaza op nieuw een Arabier gelood en een tweede gewond. Zij waren gewapend met machi negeweren. De woordvoerder deelde mee, dat de pa trouille-activiteit is versterkt in verbartd met de toenemende infiltraties. De laatste tijd zijn verscheidene agenten gevangen genomen bij pogingen Israel binnen te ko men, zo zei hij. DAMASCUS Syrië heeft de aandacht van de Verenigde Naties en de vier groté mogendheden gevraagd voor ongewone concentraties van Israëlische troepen langs de grens, die „wijzen op agressieve be- dbêlingêrt." Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSéSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN! AMSTERDAM TEL m59t Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving4 In de Vishal en op zee4 Horen en Zien5 Kunst 5 T opsy 6 Agatha Christie7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport9, 10, 11 Luidsprekers 6,12 Uit nummer bestaat uit twaalf pagina's 48e JAARGANG NUMMER 240 MAANDAG 19 AUGUSTUS 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. T (j mi m mm n J M m BA T/\ Ja Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. t 1 I 'i 1 ff few* ft I fi 1 Ï1 Abonnement per week 62 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. I t. J III i, J I V A V I IJ _L 8— franco per post 8.50. Losse Telef redactie 5389 na kantnomron nOSO i* nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Haarlem: hoofdrad, en alle afd Telef. 15205." DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook hier en daar enige regen. Aanvankelijk nog harde tot krachtige, later matige westelijke wind. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. De stormdepressie met windstoten van soms 90 km. per uur trekt naar Denemarken weg. Na enkele opkla ringen volgt morgen opnieuw een storingsfront met toenemende be wolking. Middagtemper atur en van 16 tot IS graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Afwisselend zonige perioden en storingsfronten. SAIGON (Reuter, AFP en AP) Paus Paulus heeft op president Ngo Dinh Diem een beroep gedaan om naar vrede en onderling begrip te streven in Zuid- Vietnam, waar in de afgelopen weken vijf boeddhisten zelfmoord pleegden uit protest tegen discriminatie die de rooms- katholieke regering tegenover haar boed dhistische onderdanen zou begaan. De paus zou een week geleden via diplo matieke kanalen bij de Zuidvietnamese president over deze kwestie hebben geïn tervenieerd. De vorige maand is Oe Thant, de se cretaris-generaal der V.N., die zelf boed dhist is, door de paus in audiëntie ont vangen. Naar toen verluidde, zou Thant er bij paus Paulus op aandringen zijn invloed aan te wenden om te komen tot een rege ling van het godsdienstige geschil. De rooms-katholieke aartsbisschop van Saigon waarschuwde zondag in een herder lijk schrijven de rooms-katholieken in Zuid-Vietnam voor de verleiding zich bui tengewone rechten en privileges toe te eigenen. Ten behoeve van de interne vrede is het thans meer dan ooit noodzakelijk liefde te betrachten tegenover hen die niet tot de katholieke kerk behoren, aldus de bisschop. Hij leverde tenslotte felle critiek op „hen die, voornamelijk in het buitenland, geruchten rondstrooien dat de rooms-ka tholieken in Vietnam de boeddhisten on derdrukken." Er heerst ondanks incidenten in Saigon en Hue nog steeds geloofsvrede, geba seerd op verdraagzaamheid, zo verklaarde hij. Ongeveer 40 docenten van de universi teit van Hue hebben hun ontslag inge diend uit protest tegen de „onverschillig heid" van de regering jegens de ontevre denheid van de boeddhisten. Hun actie is ook een uiting van misnoegen over het ont slag van de rector magnificus, pater Cao van Loean. Hoewel van de zijde der autoriteiten niet is gezegd waarom de rector is ontslagen, zou de maatregel zijn genomen, omdat de pater niet zou hebben voorkomen, dat de studenten deel hebben genomen aan boeddhistische betogingen. De universiteit van Hue, die pas zes jaar oud is en 2.800 studenten telt, is de voor uitstrevendste instelling voor hoger onder wijs in Zuid-Vietnam. COLOMBO Mevrouw Bandaranaike, de premier van Ceylon, voert besprekingen met leidende boeddhisten naar aanleiding van de stijgende onrust in Zuid-Vietnam. Zij onderzoekt de vraag, of er een con ferentie van boeddhistische landen gehou den moet worden. Zij zou reeds gunstige reacties hierop hebben ontvangen van Ne pal, Cambodja eh India, maar niet van Japan, Thailand en Birma. Ook probeert Ceylon steun té krijgen voor het houden van een speciale zitting van de UNO-As- semblee over Zuid-Vietnam. In heel Ceylon worden protestvergade ringen gehouden tegen Diem. SAIGON Ongeveer 15.000 mensen heb ben zich zondag rondom de grote pagode van Saigon verzameld in de grootste boed dhistische demonstratie tegen de regering die tot nu toe in de hoofdstad is gehou den. De menigte zwaaide met vlaggen en juichte een monnik toe die een félle re devoering hield vanaf het dak van dé pagoda. Politie en militairen waren op hun post maar deden geen pogingen om in te grij pen. Jongelui hadden geweldige spandoeken met leuzen in het Vietnamees en Engels opgehangen om te protesteren tegen „de barbaarse en bloedige misdaden tegen de onschuldige boeddhisten". HUE 1200 militairen zijn samenge trokken in de stad Hue om nieuwe onge regeldheden te voorkomen. OOSTENDE (Reuter-AP) Onder een spervuur van rookbommen, rotte tomaten en aardappelen is gisteren een stoet van 500 auto's en 30 bussen langs de Belgische kust gereden om te protesteren tegen de verfransing van de streek. De optocht was georganiseerd door de Vlaamse Volksbeweging. Op de voertui gen waren in vier talen leuzen aange bracht als „De kust is Vlaams gebied" en „Geen Vlaams, geen geld". De Vlamingen protesteerden tegen het feit, dat in de meeste hotels, restaurants, theaters en winkels langs de 60 km lange Belgische kust hoofdzakelijk Frans wordt gesproken. gelezen brak de regen los. Het was zo erg, dat een deel van de plechtigheid moest vervallen en het vuur van de enkele dui zenden deelnemers aanmerkelijk bekoel de. Alleen de feestredenaars lieten zich door niets weerhouden. Terwijl het water hen van de hoeden droop, lazen zij overstoor baar hun retorisch betogen voor. Zoals steeds eisten zij amnestie voor de politieke gevangenen uit de tweede wereldoorlog, grondwetswijziging en zetelaanpassing. On der luid gejuich van de zich onder para- pluies en stukken plastic beschermende deelnemers,, werd de zoveelste mars op Brussel aangekondigd. W. S. Gilbert: Gij kunt u niet voorstellen wat een lage dunk ik van mijzelf heb, en hoe weinig ik die verdien. Onder commando van de gezagvoer der H. L. Lie is het Indonesische mo torschip „Thamrin" van de n.v. Dja karta Lloyd zondag om negen uur de sluizen van IJmuiden binnengevaren. De „Thamrin" is het eerste Indone sische schip dat sinds het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tus- Nederland en Indonesië naar ons land is gekomen. Het schip is in de Amster damse Coenhaven afgemeerd. Het blijft drie dagen in de hoofdstad. Vanmorgen zijn gezagvoerder Lie en zijn beman ningsleden in het Amsterdamse ge meentehuis ontvangen door de bur gemeester en wethouders. Dinsdag avond zal de Indonessische zaakgelas tigde in Den Haag, de heer Sharif, een officiële ontvangst aan boord van het schip houden. Woensdagochtend zal de Thamrinvia Le Havre en Marseille naar Djakarta vertrekken, waar het op 23 september wordt verwacht. Het is de bedoeling dat de Djakarta Lloyd de dienst op ons land maandelijks gaat uitvoeren. Na vier waarschuwingsschoten heeft een Amsterdamse politieman zondagmorgen vroeg een 21-jarige Finse zeeman uit Hel sinki in het linkerbeen geschoten. De zeeman was op de vlucht geslagen nadat hij op heterdaad was betrapt toen hij in de Nieuwe Ellenburgerstraat een motorfiets trachtte te stelen. De zeeman rende de Jodenhouttuinen in, waar de politie drie waarschuwingsschoten loste. Op het Waterlooplein wilde de voort vluchtige zich onder een bakfiets verber gen. Daar viel hij een van de twee politie mannen die hem achtervolgden aan waar na hij weer de benen nam. Een vierde waarschuwingsschot had evenmin resul taat, waarop een der agenten de zeeman in het been trof. De zeeman is naar het Weesperpleinzie- kenhuis vervoerd. Hij moest daar in de boeien worden gezet aangezien hij bijzon der agressief bleef, aldus de politie. Zaterdagmiddag is in Lisse de driejarige Jantje Eigenbrood verdronken. Toen het kind vermist werd is men met een speur hond gaan zoeken. De gedragingen van de hond wezen erop, dat het knaapje kon zijn verdronken in een sloot bij het park, dicht bij zijn ouderlijk huis. Men heeft direct een onderzoek in de sloot ingesteld. Een aantal mensen is naast eikaar de sloot af gelopen al zoekende naar de jongen. Om streeks zeven uur kwam aan de kwellende onzekerheid een einde, toen het jongetje levenloos in het water werd aangetroffen. AMSTERDAM De heer H. H. Buis man, botergroothandelaar uit Leeuwar den, is zondag op weg van Dublin (Ier land) naar Nederland in het vliegtuig on wel geworden. Hij heeft een hartaanval gehad, tengevolge van overmatige inspan ning. Na aankomst van het vliegtuig, waarmee de heer Buisman van Dublin via Londen naar Nederland vloog, is hij naar een ziekenhuis in Amsterdam gebracht. Hij is ter observatie opgenomen. Over zijn toestand kon tegen middernacht nog niets worden meegedeeld. Hij had zich in Londen al niet goed gevoeld, maar vloog verder naar Schiphol. De heer Buisman heeft de laatste tijd van zich doen spreken door als grootste particuliere botergroothandelaar van Ne derland de boterprijs te vehogen. Bij zijn vertrek uit Dublin had hij nog bekendgemaakt, dat hij alle beschikbare Ierse ongezouten boter wenst te kopen, dat hij een heuvel aan de Ierse westkust in het graafschap Galway heeft gekocht om die te behoeden voor exploitatie door West-Duitsers, en dat hij een plan smeedt om het standbeeld van de Britse oorlogs held Admiraal Lord Nelson, dat in het hartje van Dublin staat, te vervangen door een beeld van de Ierse president Ramon de Valera. De zakenlieden aan de kust hebben zich tegen de optocht verzet, omdat zij vrees den dat incidenten van deze aard de Waal se, Franse en Engelse toeristen zouden kunnen verdrijven aan wie ze het meeste verdienen. Op verscheidene plaatsen deden zich bot singen met Walen voor, waarbij tien men sen werden gewond, onder wie een politie man. Een tiental mensen is gearresteerd. De politie moest de vechtenden enkele ma len scheiden. Verscheidene toeristen hadden Oostende zaterdagavond al verlaten in verband met de verwachte betogingen. De politie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen De jaarlijkse Ijzerbedevaart naar het plaatsje Dixmuide, die aan de betoging langs de kust voorafging, is door de niet- aflatende stortbuien danig in het water gevallen. Toen tegen elf uur de mis werd Een Cubaanse patrouilleboot verlaat het Britse eilandje in de Caribische Zee, na vandaar 19 gevluchte Cubanen te hebben teruggehaald. Het incident, dat vorige week gebeurde, werd van uit de lucht waargenomen, door Ame rikaanse vliegers, die echter niet in grepen omdat het zich op Brits grond gebied afspeelde. BRUSSEL (Reuter, AFP) In het vol le café „Wangata" in de Brusselse Ko- Ienstraat hebben onbekenden zaterdag dagavond een rookgranaat en een hand granaat naar binnen gegooid. Veertig men sen werden gewond, van wie verscheide ne ernstig, doordat hen een been of een voet werd afgerukt. Het café wordt vooral door Afrikanen bezocht. Even voor middernacht kwam de Kon golese zaakgelastige in Brussel, Kaham- ba, de ravage in ogenschouw nemen. Hij onderhield zich met de eigenaar van het café en met de politie. Bij zijn vertrek zei Kahamba, dat het naar zijn mening om een politieke aanslag gaat. De eigenaar van de zaak veronderstel de echter, dat de aanslag was beraamd door een van zijn concurrenten met wie hij moeilijkheden heeft omdat zijn prij zen lager liggen. De politie stelt een onderzoek in naar de activiteit van een extremistische groep

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1