Nigeriaanse minister zoekt naar artsen en verpleegsters AGENDA 3 Ernstig verkeersongeval in de Haarlemmermeer NIBBELTJE EN Z'N PRETPILLEN I POLLE, PELLI EN PINGO en bondig Fa. B. ENGELENBERG Minister is 't eens met Der Spiegel Jan Trienes was beste schutter Stoffelijk overschot luitenant Dekker naar ons land Nozems schoppen rel in Rotterdam Groninger verdacht van oplichting Jongen overleden in douchecel Schippersknecht in sluis omgekomen Branden in Rotterdam en in Den Haag Nederlands jacht op Noordzee in nood Jongen overleeft val van twaalf meter Dagboot naar Harwich kreeg een tros in de schroef Zes centimeter hagel viel in Friesland Weer blijft onvast MAANDAG 19 AUGUSTUS 1963 2 Bondsleger schiet tekort Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Gaat u met vakantie? OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ZES DODEN IN HET VERKEER ZO, NU FLUIT HIJ Kerkelijk nieuws ?a 9 Minister Alhaji Ahman Galadima Pategi van Nigeria. Om artsen en verpleegsters te werven is de regionale minister van Volksgezond heid van Noord-Nigeria, Alhaji Ahman Galadima Pategi, per vliegtuig uit Duits land naar Nederland gekomen. Hij bevindt zich op een rondreis door verschillende Europese landen en wordt vergezeld door twee adviseurs, de heer Malam A. A. Baba en dr. R. A. B. Dikko. In Noord-Nigeria werken reeds vele buitenlandse specialisten, onder wie diver se Nederlandse artsen, maar het land heeft er nog veel meer nodig, evenals en tomologen en orthopedisten. Vandaag heeft de minister een bezoek gebracht aan het ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam en aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Hedenmid dag werd hij in Den Haag ontvangen door de directeur-generaal voor de Volksgezond heid, prof. dr. P. Muntendam. Dinsdag zal de minister een vijftiental sollicitanten be oordelen. die het Bureau Internationale Technische hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken reeds voor hem heeft weten te vinden. Morgenavond reist mi nister Pategi met zijn adviseurs door naar Kopenhagen. HAMBURG (AFP) De legeroefeningen, die onder de naam „Fallex" zijn gehouden, hebben aangetoond dat de geoefendheid van het Bondsleger niet toereikend is voor een defensieve actie. Dit heeft de West- duitse minister van Defensie, Von Hassel, verklaard in een vraaggesprek met het blad „Welt am Sonntag". De minister kwam hiermee tot dezelfde conclusie als het weekblad Der Spiegel, dat zijn artikel over de oefening moest be kopen met een inval in zijn gebouwen en de arrestatie van een aantal van zijn re dacteuren. Jan Trienes, koning van de schutterij „Sint Antonius" uit Tegelen, is Europees schutterskoning geworden. Hij behaalde de titel na een strijd in Helden tussen meer dan veertig der be- faamdsté eng rootste schutterijen uit Ne derland, België en West-Duitsland. c Grote Kerk, dinsdag 20 u.: Orgelconcert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Zet je zorgemopzij". a.l. Frans Hals, 14, 18.45 en 21.00 u. en dins dag 14 en 20 u.: „The greatest show on earth", a.l. Lido, 14 en 20 u.: „55 Dagen in Peking", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De dodenlijst van A.M.", 14 j. Minerva, 14.30 u.: „De held van de loco motief", a.l.; 20 u.: „Muiterij op de Boun ty", 14 j. Rembrandt, 1030 u.: „Spanky en zijn vriendjes", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Geheim agent 007 contra dr. No", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Detective op sokken", a.l. Studio, 10.30 u.: Jeugdvoorstellingen, a.l.; 14.15, 19 en 21.15 u.: „De nacht van de kouwe neuzen", a.l. Monopole (Zandvoort), 14.30 u.: „Rin Tin Tin", a.l.; vandaag 19 en 21.30 u.: ,,'t Be gon in Napels", 14 j. Dinsdag 19 en 21.30 u.: „Ein Stern fallt vom Himmel", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en n et de 19e eeuw. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot 8 september avondopen stelling van 20.30-22.30 u. Prentenkabinet: Etsen van Rembrandt. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Tentoon stelling van tekeningen en aquarellen uit Spanje en Baskenland van Poppe Damave. Tot en met 31 augustus. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u. en zaterdag en zon dag tot 1 u. Dagelijks klassiek grammo- foonplatenconcert van 21-22 u.: Telemann en Vivaldi. Kunstcentrum ,.De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositiezaal: zomertentoonstel- ling. Tot en met 8 september. H. F. Boot eaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 8-20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-22.30 u. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Tentoonstelling van cultuur-historische diorama's. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot en met 1 september. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de ï9de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag vsn de maand van 13-15 u. Vishal, Foto '63, tentoonstelling van amateurfotografen uit Haarlem en om geving. Dagelijks geopend van 10-17 u., zondag 13-17 u„ vrijdagavond 20-22 u. Tot en met 1 september. Linnaeushof, Bennebroek: Openlucht tentoonstelling van zomerbloemen. Mini- corso in tropentuin. Tentoonstelling van beeldhouwwerken van de „Carolus Kring" uit Den Haag. Dagelijks geopend van 9-18 uur. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20 u. af. Van 21-23.15 u.: Caba ret door Fiet en Frans Koster, Natascha Emanuels en Enrico Neckheim (pianist). „Waagtaveerne" (Damstraat/Spaarne) Iedere avond (behalve maandag) van 20 u. af: Internationaal liederenrepertoire door Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. Vleeshal (Grote Markt): dagelijks (be halve zondag) 14.30 u. en woensdag, don derdag, vrijdag en zaterdag ook 20.15 u.: Voorstellingen Poppentheater Merlijn. Tot en met 24 augustus. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van yrijdag 16 augustus). MAANDAG 19 AUGUSTUS City, 20 u.: „De duivelse dr. Mabuse". Pieter Vermeulenmuseum, dagelijks ge opend van 9.30-12 u. en van 14 tot 16.30 u. in het gebouw Cultureel Centrum,Mo'er bergplantsoen 22, IJmuiden. Zondags ge sloten. Gem. Openb. Leeszaal en Bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 u. en van 19-21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77 te Velsen-noord: van 14-17 u. Kath. Openb. Leeszaal en Bibliotheek filiaal Velsen-noord, Banjaertstraat no. 13, 14-17 u. en 19-21 u.; uitleenpost IJmuiden- west, Parochiezaal Petruskerk, Venus- straat 1, 15-18 u. en 19-21 u.; Spaarnberg Santpoort, 14-17 u en 19-21 u. DINSDAG 20 AUGUSTUS City, 20 u.: „De duivelse mr. Mabuse". Pieter Vermeulenmuseum. zie maandag. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Plein 1945: 10-12.30 u. en 14.30-17.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77 in Velsen-noord: 19-21 u.; De Duinpan, W. de Zwijgerlaan, Santpoort: 16-18 u. en 19-21 u. Stichting Huish. en Gezinsvoorlichting, P. J. Troelstraweg 20, IJmuiden: 9.30- 12 u.: spreekuur leidster Kerbert Asyl, 12-12.30 u.: spreekuur dierenarts. De de MAANDAG 19 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: wonderbaarlijke belevenissen van Robinsons". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „James Bond 007 contra Dr. No.". W.B. Theater, 20 u.: „De man die te veel wist" DINSDAG 20 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Schaakmat". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „James Bond 007 contra Dr. No". en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden 7 Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met ver melding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres ge zonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakan tieweken vooruit aan de bezorger be talen 7 DE ADMINISTRATIE Zondagochtend is het stoffelijk overschot van de reserve tweede-luitenant P. G. Dekker uit Santpoort, die woensdag door een voortijdige ontploffing van een hand granaat om het leven is gekomen, uit Pa ramaribo naar Zanderij gebracht eer ste etappe van de terugvaart naar Neder land. Een K.L.M.-toestel vervoerde het stoffelijk overschot naar Nederland. De kist, afgedekt door de Nederlandse driekleur, werd met militaire eer van het militaire hospitaal tot aan de stadsgrens van Paramaribo gebracht. Ze was ge plaatst op een truck, die werd voorafge gaan door de tamboers en horenblazers en het muziekcorps van de troepenmacht in Suriname. Aan beide zijden van de wagen liepen de officieren-slippendragers alsmede twaalf onderofficieren, dragers van de baar. Daarachter liepen de genodigden, en volgde ook als vertegenwoordiger van de regering, de minister van onderwijs en volksontwikkeling A. A. R. Cameron. Daarna kwamen de legerpredikant ds. Jen- se, de overige officieren van het' garni zoen Zandery en de ingedeelde troep van honderd man onder commando van ka pitein Elkstak. Als slippendragers fungeer den vier eerste-luitenants. Duizenden hebben de stoet gadegeslagen tot aan de stadsgrens. Van daar werd de baar met het stoffelijk overschot per auto- kolonne naar Zanderij vervoerd. Soldaat J. L. van Eden, die bij het on geluk met de handgranaat ernstig werd ge wond, is met hetzelfde lijntoestel naar Ne derland vervoerd. Hij maakte de reis in gezelschap van zijn ouders, die zaterdag avond uit Nederland in Suriname waren aangekomen. Hij heeft zware verwondin gen in de buikstreek opgelopen en zal in het militaire hospitaal Oog in Al verder worden verpleegd. De andere zwaar gewonde bij het on geluk, de soldaat A. M. Dibbits, die za terdagavond zijn vader en kijn verloofde uit Nederland kon begroeten, is buiten levensgevaar. Zondagavond hebben nozems weer ge probeerd herrie te schoppen in de Rot terdamse binnenstad. Op de Coolsingel wierpen zij hekken van de metro-bouw omver, sommigen wilden vernielingen ple gen en op de Lijnbaan en de Schiedam- sevest stormden opgewonden groepen jongeren, tuk op een rel, over straat. De politie greep krachtig in en deelde flinke tikken met de gummilat uit. Acht knapen, die zich aan ernstige baldadig heid hadden schuldig gemaakt, werden meegenomen naar het hoofdbureau aan het Haagse Veer. De politie van Roermond heeft een 33-jari- ge Groningse zakenman gearresteerd, die ervan wordt verdacht een bandenimpor teur te Roermond, de heer J. Vaessen, voor naar schatting 200.000 te hebben op gelicht. De Groninger zou erin geslaagd zijn de Roermondse bandenimporteur dit geld af handig te maken door hem een goede za kelijke transactie voor te spiegelen. Een buitenlandse afnemer van de Gronin ger zou als gevolg van deze affaire door winstderving eveneens zijn benadeeld en het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat ook van deze zijde een klacht tegen de Groninger zal worden ingediend. De schade, die de buitenlandse relatie van de Groninger heeft geleden, bedraagt vermoe delijk meer dan twee ton. Advertentie Doelstraat 19 - Haarlem - Tol, 1S2J2 NAADLOZE NYLON PENSELEN Bij een autobotsing op de kruising Schipholweg-IJweg in de gemeente Haar lemmermeer is zaterdag de 58-jarige heer Jac. Thie uit Zaandam om het leven ge komen. Zijn 22-jarige zoon, die naast hem zat, moest ernstig gewond worden opgenomen in het Sint Elisabeth Gasthuis in Haar lem. De bestuurder van de andere auto, de 43-jarige fotojournalist Cees Pot uit Zandvoort, werd eveneens zwaar gewond. Hij is naar hetzelfde ziekenhuis over gebracht. De heer Thie reed met zijn personen auto over de IJweg en wilde de Schip- holweg opdraaien, toen juist de heer Pot, die in de richting Schiphol reed,het kruis punt was genaderd. Een botsing kon niet worden vermeden. Een zeer ernstig ongeval heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag voorge daan op de rijksweg van Enschede naar Hengelo. Daar viel de 22-jarige J. R. Schildkamp uit Hengelo van zijn scooter en bleef ge wond op de weg liggen. Twee echtparen, die in een naderende auto zaten, liepen de weg op om het verkeer op de gewon de scooterrijder attent te maken. Met fa taal gevolg, want de heer Ten Donkelaar uit Enschede werd aangereden. Hij liep een schedelbasisfractuur en een gebroken been op. Mevrouw Zinke uit Enschede, die even eens was geraakt, slaagde er nog wel in de heer Schildkamp een eind naar de kant van de weg te slepen, maar kon toch niet voorkomen, dat een volgende auto over hem heen reed. De heer Schildkamp overleed spoedig in het ziekenhuis Zie kenzorg in Enschede waarin ook de ge wonden waren opgenomen. In de nacht van zaterdag op zondag deed zich in de omgeving van Enschede nog een ongeluk met dodelijke afloop voor; in de buurtschap Usselo vloog een auto uit de bocht en over de kop. De 21-jarige Otto Bauer uit Weseke (Duitsland) verloor daar bij het leven. Zaterdagmiddag wilde de 28-jarige luite nant ter zee der tweede klasse H. Jar- man uit Wassenaar op de rijksweg tussen de rotondes in Rijswijk en Voorburg een hond ontwijken. Zijn auto schoot door de middenberm, raakte de rand van de an dere rijbaan en vloog over deze rijbaan door de lucht tegen een bestelauto. Hij overleed ter plaatse. In de nacht van zaterdag op zondag is de vijftienjarige Jaap Stolier uit Oostzaan, die met zijn ouders in Ugchelen logeerde, dood in de douchecel van het huis, waar hjj zijn vakantie doorbracht, aangetroffen Omstreeks het middernachtelijk uur is de jongeman naar de douchecel gegaan. Enige tijd later trof een van de huisgeno ten hem daar dood aan. Dr. Zeldenrust heeft sectie op het lijk verricht. Hij kwam tot de conclusie dat waarschijnlijk door een gebrekkige ventilatie de jon geman onwel is geworden en door zuur stofgebrek is overleden. De 25-jarige schippersknecht A. M. Ver- bogt uit Steenbergen is zaterdagmiddag omstreeks één uur in de schutsluis te Maasbracht om het leven gekomen. Tijdens het schutten van een aantal schepen viel hij overboord en kwam tus sen zijn schip, de „Emco" uit Antwer pen, en de sluismuur terecht. Door de dei ning werd hij tussen het schip en de sluismuur doodgedrukt. De man was op het voordek bezig met het losgooien van kabels. Hij moet op het dek, dat door de regen nogal glad was geworden, zijn uitgegleden en overboord zijn getuimeld. Hij was een geoefend zwem mer, doch kreeg geen kans een goed heen komen te zoeken. 40-41. Alle kinderen in de klas keken wel heel erg verbaasd op, toen hun stren ge meester opeens met die feestneuzen voor de dag kwam! Ze konden hun oren en ogen niet geloven. Maar de meester meende het. Hij gaf iedere leerling een dwaze feestneus en een raar hoedje. Ja.hij zette zelf ook een feestneus en een mutsje op; dat was 'n raar gezicht! Het was opeens 'n opgewonden gejoel en gelach in de klas; alle kinderen dans ten rond met hun papieren neuzen. VLU6, PO 1,1,6, D6 TREIN RIJDT Al, VOOR -EN IK Wil, MIJN DASJE TERU6 ZITTEN JA, PIN601 MOETEN NEDEN HALEN TREIN VOOR NEUS W66 1254 -C. De hond, die toch door de auto was ge raakt, moest ter plaatse worden afgemaakt. Het dier was kort voor het ongeluk bij de rijksweg losgelaten. De 51-jarige directeur van de dienst van openbare werken van de gemeente Wychen de heer Th. H. A. de Hair, is zaterdag middag op de Rijksweg Den Bosch-Nijme- gen zo ernstig gewond bij een autobotsing dat hij enkele uren later in een Nijmeegs ziekenhuis is overleden. De tachtigjarige G. Martijnse uit Am sterdam is zaterdagavond op de hoek Haar lemmerweg-Burgemeester De Vlugtlaan te Amsterdam met zijn auto tegen een an dere auto aangereden. Hij werd dodelijk gewond. Niet meer dan wat kleren en enkele papieren hebben de bewoners de zee man H. G. Huyzer, diens echtgenote en een zoon van vijftien jaar kunnen red den bij een felle brand, die zondag heeft gewoed in de tweede etage van een hoek pand in de Geuzenlaan, een oude wijk in Rotterdam-west. De zolder en de etage brandden vrij wel geheel uit. de woning op de eerste verdieping en de daaronder gelegen krui denierswinkel kregen flinke waterschade De brand is om even voor vijven ver moedelijk door kortsluiting ontstaan in een schakelkast. De familie Huyzer was pas enkele uren daarvoor teruggekeerd van een feestje. De brandweer zette dadelijk vrij veel materieel in, omdat in de smalle stra ten het gevaar bestond dat de vlammen zouden overslaan op andere huizen. Door een misverstand bij de melding werden de eerste wagens echter naar een en ander adres de Gijsingstraat ge stuurd, waardoor de blussing toch vijf mi nuten werd vertraagd. Enkele brandweer lieden, die op eigen gelegenheid naar de Geuzenlaan waren gekomen, probeerden in die tijd met slangen van de B.B. de schade nog iets te beperken, doch dat had niet veel effect. In Den Haag In de Gabriel Metsustraat is zondagmor gen omstreeks vjjf uur een zogenoemde voorbakkerij van patates frites door brand vrijwel vernield. De schade wordt ge raamd op 15.000 gulden. De brand ontstond doordat de vlam in de oliepan van een van de twaalf ovens sloeg. De op dat ogenblik als enige in het bedrijf werkzame 22-jarige patates- bakker C. H. trachtte in eerste instantie het vuur met natte zakken af te dekken Toen zijn pogingen faalden alarmeerde hij de brandweer die met natte, zakken, af te dekken. Toen zijn pogingen faalden alarmeerde hij de brandweer die met vijf wagens uitrukte. De inmiddels door het dak lek kende vlammen werden in korte tijd met vier nevelstralen geblust. Persoonlijke on gelukken hebben zich niet voorgedaan. Het Nederlandse jacht „Vrouwe Elisa beth" is zondagmiddag ter hoogte van Oostende op de Noordzee tijdens een zware storm in moeilijkheden gekomen. In de storm met windkracht tien en zware regenbuien was het scheepje on klaar getaakt De schipper kon niet meer manoeuvreren en zond noodseinen uit Hulp werd gevraagd van een sleepboot of een reddingsvaartuig. De sleper „Zeetijger" uit Oostende voer uit, terwijl een Belgische helikopter op steeg om eventuee' hulp te bieden. De sleper bracht scheepje en opvarenden in veiligheid. Aan boord bevonden zich vijf personen twee dames en drie heren, onder wie de eigenaar, de heer P. van den Oever uit Rotterdam. De negenjarige Johannes Bruystens uit de Amsterdamse Balistraat heeft zaterdag een val van ongeveer twaalf meter ge maakt. Hij werd zonder waarneembaar letsel ter observatie in een ziekenhuis op genomen. De jongen was zonder medeweten van zijn ouders naar een zoldervertrek gegaan om er te spelen. Toen hij in een raamko zijn speelde, verloor hij zijn evenwicht. Hij viel en kwam in een achtertuintje'terecht. De dagboot Prinses Beatrix van de stoomvaartmij. Zeeland, die de verbinding onderhoudt met Hoek van Holland en Har wich, heeft zaterdagmiddag bij het ver trek uit de Hoek een tros in de schroef gekregen. De ongeveer vierhonderd passa giers, die aan boord waren, stapten over op het zusterschip Koningin Emma, dat ook op het punt stond naar Harwich te varen. Deze boot kreeg hierdoor twee uur vertraging. In het dok bij de mij, „De Nieuwe Wa terweg" in Schiedam is de tros uit de schroef verwijderd. Het bleek dat het schip geen verdere beschadigingen had opgelopen. Gisteren is de „Prinses Bea trix" weer opgenomen in de dienstrege ling. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Spannum-Edens J. v. d. Hei de te Oudega (W.) door de Gen. Syn. als pred. voor buitengewone werkz. (vor mingsleider te Barchem) C. Bregman, 1.1. pred. in Australië. Afscheid. Na 36 jaar als hoogleraar in de letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit te Amsterdam werkzaam te zijn geweest, zal prof dr. D. H. Th. Vollen hoven zijn ambt neerleggen. Er heeft zich een comité gevormd om prof. Vollenhoven bij zijn aftreden te huldigen. Inbrekers. Inbrekers hebben hun slag geslagen in een grafisch bedrijf in Neder- horst den Berg. De dieven wisten de brand kast niet open te krijgen. Zij hebben uit bureauladen ongeveer 800 meegenomen. Met een nieuwe personenauto uit de garage van het bedrijf zijn de inbrekers ver trokken. Terug naar Monaco. Zaterdagmiddag is prins Rainier na een verblijf van vier dagen in ons land onverrichterzake terug gekeerd naar Monaco. Zijn nieuwe jacht „Albecaro" ligt voorlopig weer op de hel ling. Hoe lang het herstel van de brand schade -Nzal duren is nog niet bekend. In Duitsland moeten motoronderdelen worden besteld en men weet niet hoe lang de levertijd daarvan zal zijn. Dr. F. J. Fokkema overleden. Tijdens een vakantiereis in Duitsland is op 8fi- jarige leeftijd plotseling overleden dr. F. J. Fokkema, oud-rector van de zendingshoge school te Oegstgeest, welke functie hij heeft vervuld van 1921 tot 1946. (Van onze weerkundige medewerker Een kalme met zeer koude lucht ge vulde depressie, waarbij het boven ons land zondagmiddag op vjjf kilometer hoogte 25 graden vroor, is gisteren over midden-Nederland naar het noorden ge trokken. Het kustgebied bleef vrijwel droog, in het binnenland ontwikkelden zich buien die plaatselijk zeer hevig waren en vergezeld gingen van onweer en zware hageival. In Noord-Drente viel vrij veel hagel in de baan von Norg tot het vliegveld Eel- de. Bijzonder zwaar was zondagmiddag de bui die zich boven zuidoost-Friesland ontwikkelde. In de plaatsen Steggeda en Noordwolde viel uit deze bui vijftig tot zestig millimeter regen. Vooral in Steg geda ging dit met veel hagel gepaard. Enige tijd had dit dorp zelfs een winter se aanblik en lag de hagel vijf a zes centimeter dik op wegen en landerijen. De bewoners gingen met de bezem hun straatje schoonvegen. De grootte van de hagelstenen varieerde tussen die van brui ne bonen en knikkers. Langs de Belgische kust en ook langs de kust van Zeeuws-Vlaanderen stond zon dagmiddag en -avond een harde tot storm achtige noordwestenwind. KXOOOOOOOOOOOC iOOOOOOOOOOOOOO IOOOOO0OOOOO0OOOOOOOOOOOOOOO Het weer heeft dit weekeinde onder in vloed gestaan van een gecompliceerd ge bied van lage druk, dat zich over het zuidelijk déél van de Nooridzee, Noord- Duitsland en Denemarken uitstrekte. Het was gevuld met onstabiele lucht, waarin gisteren in het binnenland tal van buien ontstonden. Sommige ervan gingen met onweer een zware hagel gepaard. De hoofdkern van de depressie, die zich van morgen op 200 km. ten noorden van Den Helder bevond, is de afgelopen nacht in diepte toegenomen, tengevolge waarvan de wind sterk aanwakkerde en langs de gehele kust kracht 7 en af en toe kracht 8 bereikte. De depressie beweegt zich nu langzaam in ongeveer oostelijke rich ting, waardoor de wind geleidelijk zal af nemen. Over Engeland nadert echter een nieuwe storing, die morgen dicht bij ons land komt. Daardoor blijft het weer on vast en zal het ook morgen weer plaat selijk regenen. In het tempera tuurverloop komt niet veel verandering. Het blijft koel. WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen C binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. So S v a SC S oS Den Helder regen w 18 5 Ypenburg geheel bew w 19 9 Vlissingen z vaar bew. w 16 11 Eelde regen zzw 19 14 De Bilt regen w 19 15 Twente regenbui zzw 16 3. Eindhoven regen zw 18 9 Zd-Limburg regen zw 14 15 Helsinki zwaar bew. O 22 0 Stockholm regen O 21 0,1 Oslo geheel bew. nno 19 0 Kopenhagen licht bew. zzo 21 36 Aberdeen regen nw 15 4 Londen zwaar bew. w 18 0 Amsterdam regen w 18 12 Brussel geheel bew. zzw 16 12 Luxemburg regen wzw 12 13 Parijs regen wzw 17 6 Bordeaux zwaar bew. z 20 2 Grenoble zwaar bew. windst. 17 4 Nice onbewolkt nnw 27 0 Berlijn regen zzw 17 4 Frankfort regen zw 16 16 München zwaar bew. wzw 17 2 Zürich regen wzw 14 17 Genève regenbui zzw l.ocarno onbewolkt windst. 23 0 Wenen zwaar bew. w 16 7 Innsbruck regenbui windst. 18 4 Belgrado onbewolkt w 38 6 Athene onbewolkt windst. 38 0 Rome onbewolkt windst. 25 2 Ajaccio licht bew. ono 23 0 Madrid onbewolkt windst. 25 0 Mallorca onbewolkt windst. 26 0 Lissabon onbewolkt nw 27 0 Dinsdag 20 augustus Zon op 5.30 uur, onder 19.56 uur. Maan op 6.28 uur, onder 20.48 uur. Maanstanden 19 aug. 8.35 uur nieuwe maan. 27 aug. 7.54 uur eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 19 augustus Hoog water 3.34 en 16.03 uur Laag water 11.41 en uur. Dinsdag 20 augustus Hoog water 4.16 en 16.45 uur. Laag water 0.03 en 12.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2