„Thamrin", „ijsbreker" tussen twee naties, in Amsterdam Vijftig zakken post brengen, partij bijbels halen Gevechten op Borneo aan Brits-Indonesische grens Jik Scotland Yard staat klaar voor talrijke arrestaties Guerrilla-strijd in Haiti Bonn wantrouwt Amerika en eist NAVO-overleg Sneeuw en kou in de Alpen J r YV ERELDNIEUWS Van dag tot dag Paus doet beroep op Griekse kerken India bouwt twee Mig-fabrieken Oostduitse soldaten trappen op mijn De treinroof in Engeland Japanse kustboot in ruw weer vergaan Sabotage-branden in Johannesburg De Oost-W est-ontspanning Moordpartij gemeld in Chinese kamp Neger ontvoerd uit Beetsjoeanaland Bul voor Meredith ^Praatótoel Mijnwerkers na zes dagen nog in leven MAANDAG 19 AUGUSTUS 1963 Vrienden" Schip met kernaandrijving op stapel in W-Duitsland Niet te vlug Zwarte sportauto Hulp voor 250 passagiers liet uren op zich wachten Japans verkeersvliegtuig verongelukt: 19 doden 'p de Cri Stellweg Er zijn in de jaren na de Tweede We reldoorlog bloedige lokale oorlogen ge voerd om bepaalde westelijke steunpunten aan de begrenzingen der invloedssferen te behouden. Eén daarvan was Vietnam, vroeger onder Frans beheer, dat als een deel van ..Indochina" de moderne geschie denis inging en tenslotte werd opgedeeld tussen de communistische en westers-ge- oriënteerde politieke stromingen. Zuid- Vietnam bleef het westelijke steunpunt te genover het communistische noorden. Oppervlakkig gezien kan men zo'n lokale oorlog blijven beschouwen als het duel tus sen communisme en democratie, en in ze kere zin is dat ook wel verantwoord; al leen moet men zich hoeden voor de over tuiging, dat in zo'n voor de „democratie" behouden deel die democratie ook in volle glorie prospereert. Dat is noch in Vietnam, noch bijvoorbeeld in Korea het geval ge bleken. Ten hoogste kan men zeggen dat de Westerse invloed er vat blijft hebben op de plaatselijke politieke situatie. Dat is echter veel meer een strategische dan een ideële houvast. Wat er op het ogenblik rondom president Diem gaande is, bete kent immers niets anders dan een binnen dé grenzen van Zuid-Vietnam ontbrande strijd tussen democratische bewustheid en conservatieve autocratie. Het Boeddhisme omvat een overgrote meerderheid der Zuidvietnamese bevolking, doch desniette min is de regering uitsluitend katholiek. Dit werpt al een wonderlijk licht op de tot standkoming van dit regime, waaraan vrije en representatieve verkiezingen vreemd moeten zijn geweest, maar bovendien toont het dat de meerderheid des volks geen kans heeft gezien zijn betekenis te doen honoreren in de praktijk van het bewind. Van „democratie" is er dus weinig spra ke gebleken, ondanks het feit dat daar voor bloedige offers zijn gebracht en de westelijke wereld indertijd onder die leuze ten strijde trok. Wat niet is kan echter komen. De Boeddhistische methode van verzet is voor onze begrippen tamelijk drastisch; zelfmoorden en hongerstakingen zijn tot dusver de voornaamste demonstra ties geweest. Dat men in het land zelf begrip heeft voor de rechtmatigheid der Boeddhistische eisen, blijkt uit het feit dat vele katholieken deze eisen steunen en dat de katholieke geestelijkheid, thans ge stimuleerd door een aanmaning van de Paus, de discriminatie der Boeddhisten eveneens wil beëindigd zien. Voor de vrede in Vietnam en,de. verwerkelijking van de democratie in de praktijk blijkt dus veel méér nodig dan kanonnen ëri bloed. En wordt dat niet gegeven of ver kregen, dan is het offer van destijds ta melijk zinloos gebleken uit het oogpunt van de ideële bereidheid, waarmee het is gebracht. ROME (Reuter, AFP) Tijdens een mis heeft paus Paulus een beroep gedaan op de Grieks-orthodoxe kerken zich bij de kerk van Rome aan te sluiten. In een geïmproviseerde toespraak zei de paus in juli in volle ernst een bisschop naar Moskou te hebben afgevaardigd om de viering van de tachtigste verjaardag van patriarch Alexei van de Russisch-orthodoxe kerk bij te wonen. De paus zei dit te heb ben gedaan met de bedoeling te laten blij ken, dat aan de zijde der rooms-katholieke kerk geenszins het verlangen bestaat de meningsverschillen, die in het verleden heb ben bestaan doch nu wel anachronistisch kunnen worden genoemd, eeuwig te laten voortduren. „Wij wensen de grote bloei van de ooster se kerken noch te absorberen noch dood te maken, maar wij wensen deze opnieuw geënt te zien op de ene boom van de eenheid van Christus", aldus de paus. NIEUW DELHI (Reuter) De regering van India heeft de oprichting bekendge maakt van een maatschappij, die Russische Mig-straaljagers en andere vliegtuigen in India zal gaan bouwen. De maatschappij is staatseigendom. Er zullen twee fabrieken worden gebouwd. Verwacht wordt dat de eerste toestellen binnen twee jaar kunnen worden afge leverd. (Van een speciale correspondent) Gezagvoerder Hok Long Lie heeft wel even bezorgd gekeken toen hij opdracht kreeg met zijn twee jaar oude, in Japan gebouwde vrachtschip „Thamrin" van 10.000 ton het handelsverkeer tussen Indonesië en Nederland te gaan herstellen. Maar het is hem gebleken dat het ijsbreken tussen twee naties, die overhoop hebben gelegen, niet zo moeilijk is geweest. Dat wist hij echter nog niet toen hij uit Djakarta vertrok om via Londen naar Amsterdam te varen. In Antwerpen moest hij nog gauw een Nederlandse vlag kopen en toen zijn schip zondag ochtend het Noordzeekanaal binnenliep, wist hij nog altijd niet of hij nu in zijn eigen taal of in het Nederlands zijn woordje zou moeten doen. „Moet je nou echt tegen een burgemeester niet excellentie zeggen", vroeg hij ons, die de reis van Londen naar Amsterdam meemaakten. Kapitein Lie piekerde er wel een beetje over hoe dit eerste bezoek na de Nieuw- Guinea-crisis zou uitpakken. Indonesische jongeren hadden nooit een goed woord over ons land gehoord. Sommige ouderen herinnerden zich teveel om met onver deeld verlangen naar het weerzien met de Nederlanders uit te kijken. „Ontvangsten en toespraken, moet dat nou' allemaal?", vroeg kapitein Lie zich in Londen nog af. En wij wisten het op dat moment ook nog niet. Wij hadden toen al gesproken met Indonesische studenten, die na een opleiding in Moskou met de Thamrin" naar huis terugkeren. Een jon ge bioloog, ook op de terugreis naar Ban doeng had ons verteld hoe de man, naar wie het schip is genoemd, heeft gevoch ten voor de onafhankelijkheid van zijn land. Het toeval had voor deze reis naar Amsterdam een wat moeilijke datum uit gekozen: 17 augustus, de onafhankelijk heidsdag. Zaterdagmiddag om 12 uur klonk over de Noordzee het Indonesische volkslied, aangehoord door de gezamenlij ke bemanning. Hoofdmachinist Sastro Atmodjo hield een toespraak in het man schappenverblijf, waar wij ons op dat mo ment toch eigenlijk nog niet thuis voel den. „Wat is vrijheid", zei hij. „Vrijheid is niet alleen maar doen wat je wilt, vrij heid is de kans krijgen om te laten zien wat je waard bent". Later zei hij tegen ons „Wat weet ik van politiek?. Ik heb mijn machines. Ik moet zorgen dat die lopen. Wat sla ik voor figuur als de ma chines telkens stoppen? Wat zeggen de mensen dan? Die lui kunnen er niets van". „Wij kunnen vrienden zijn", zei hij. ,Onze mensen hebben toch niks tegen el kaar? Wij kunnen een hoop van jullie le ren. Zijn we niet allemaal hetzelfde? Ik ben bruin en bij jullie in Zandvoort doen ze hun best om het te worden. Vroeger zeiden ze tegen mij „Man, wat heb jij een dikke rijstbuik. Maar nu eten alle Hollan ders nasi goreng!" Met -vijftig postzakken voor. Amsterdam aan boord maakte de „Thamrin" zijn eerste reik naar'Nederland. De instanties in Djakarta had'deh'" nóg langs elkaar heengewerkt Economische Zaken in Dja karta wist, toen de „Thamrin" vertrok, nog van niets. Vandaar dat beetje lading dat ook een kustvaardertje voor zijn reke ning had kunnen nemen. Postzakken bren gen en een partij bijbels halen, maar dat dan met het bijna aandoenlijke verlangen er een goede „show" van te maken. De Djakarta Llovd had er haar vlaggeschip voor uitgekozen, geheel tnet Indonesiërs bemand, mannen, die hun vak verstaan. „Ik ga de jongens niet vertellen dat ze hoera moeten roepen", zei kapitein Lie ons nog in Londen. Maar de heer Sastro was de machinistenschool aan de Over toom nog niet vergeten. Voor de jonge ma trozen, die geen Nederlands meer hadden geleerd, was Amsterdam „the sailors pa radise". Zelfs de bioloog, die onze taal wel had geleerd maar niet meer wilde spreken, glimlachte vertederd toen hij IJmuiden zag, de weilanden, de koeien en de zon dagse Nederlanders op hun fietsen. „Net als op de plaatjes vroeger op school", zei hij. Trouwens Indonesiërs, passagiers en 66 bemanningsleden, waren nieuwsgierig naar Nederland. Velen van hen komen hier bekenden of familie opzoeken. Kapitein Lie zei in IJmuiden dat hij zes tien jaar geleden door hetzelfde kanaal was gevaren. Als jongen van negentien kwam hij uit Bandoeng naar de zeevaartschool in Delfzijl. Later zat hij op de banken van de zeevaartschool in Rotterdam, in welke stad zijn eerste zoon Jan werd geboren. Na de vaart door het Noordzeekanaal meerde de „Thamrin" af in de Coenhaven. Een paar vlaggen aan die kale kade had den, dachten wij, niet misstaan. Maar de heer A. Sidik, hoofd van de economische afdeling van de Indonesische vertegen woordiging in ons land, die als eerste aan boord kwam, zei ons: „Wij moeten het niet te vlug doen. Wij zijn pas een paar maanden bezig met het herstel van de be trekkingen. Het verbaast ons toch al dat het publiek die ommekeer zo snel kan KASSEL (DPA) Twee Oostduitse grensbewakers zijn zaterdag door een ont ploffende landmijn ernstig gewond. De twee militaiien hadden zich enige tijd op Westduits gebied onderhouden met een groep jonge Westduitsers. Toen zij op de terugweg naar d" Oostduitse zijde van de grens over prikkeldraadversperringen stapten, kwamen twee landmijnen tot ont ploffing. Hoewel zwaar gewond (van beiden was een voet afgerukt) kropen zij naar het westelijk gebied terug, daarbij geholpen door enkele Westduitsers. De militairen verklaarden in het zieken huis, dat zij geen vluchtplannen hadden. HAMBURG FP) Over ongeveer een jaar zal in Kiel een schip voor vervoer van mineralen te water worden gelaten, dat als eerste schip in Europa wordt voort gestuwd met V ernenergie. KOETSJING (Reuter) Helikopters van de Britse luchtmacht hebben zaterdag mu nitie en andere voorraden gebracht naar Goerkha-eenheden die in Serawak (Bor neo), in het grensgebied met Indonesië, guerrillagroepen achtervolgen. Een Britse officier is gesneuveld bij een gevecht met „vanuit Indonesië opererende guerrillastrijders". Hij maakte deel uit van een patrouille die in de nabijheid van de grens tussen Serawak en Indonesisch Borneo in een hin derlaag viel. De druk in het grensgebied is toegeno men nadat de Indonesische minister van defensie, generaal Nasution, had verklaard dat „vluchtelingen uit Noord-Borneo" op Indonesisch gebied door Indonesische mi litairen worden geoefend. Intussen is een groep waarnemers van de Verenigde Naties begonnen met een onderzoek naar de vraag, of de bevolking van Serawak voor of tegen aansluiting bij de Federatie-Maleisië is. DJAKARTA Vanaf het bordes van het Merdeka-paleis in Djakarta hééft presi dent Soekarno gisteren een optocht gade; meegedragen met de woorden: „Maleisië is in Londen gemaakt". Er was ook een afbeelding van de premier van Malaya Abdoel Rachman, met een touw om de nek. Leden van stammen uit Nieuw-Guinea maakten eveneens deel uit van de stoet die door duizenden enthousiaste toeschou wers werd toegejuicht. De Indonesische president onthulde la ter een monument, dat de bevrijding van West-Irian symboliseert alsmede „de strijd van het Indonesische volk tegen het kolo nialisme en imperialisme". Het monument stelt, een man voor die zijn ketenen ver breekt. S/.J/ Gezagvoerder H. L. Lie van de „Thamrin". volgen, zowel in Indonesië als in Neder land. Dat houdt een belofte in". De heer Vinke, wiens firma de Djakarta Lloyd hier gaat vertegenwoordigen, was het daar mee eens. Het handelsverkeer van en naar Indonesië kan snel een hoge vlucht ne men, néeende hij. De handel heeft nu reeds een brug ge slagen in een gebied waar de diplomatie nog met moeite naar steunpunten moet zoeken. Het was een nog wat onwennig gezelschap van Indonesiërs en Nederlan ders, dat zondagochtend met een glaasje in de hand de rooksalon van de „Tham rin" vulde. Maar iedereen kreeg het ge voel dat het toch eigenlijk wel goed was (Van onze correspondent) LONDEN Zeer binnenkort zullen ver scheidene arrestaties worden verricht, deelde Scotland Yard zaterdag mee, na dat men in de boerderij in Oakley, die als onderduikadres voor de treinoverval Iers heeft gediend, vijftien vingerafdruk ken had bestudeerd. Er werden in de boer derij vóörts Voetsporetf én ^Oële Üiidere aanwijzingen gevonden. De grote speurtocht in het afgelopen weekend van honderden dagjesmensen heeft geen resultaat opgeleverd. Op ver zoek van de politie zocht de bevolking naar een deel van de 26 miljoen die bij de treinroof verdwenen. Herhaaldelijk werd de politie door speu rende burgers op onschuldigen afgestuurd die „verdacht" deden. De vondst blijft tot dusver tot 2 miljoen beperkt. Niettemin heerst bij Scotland Yard een groot opti misme. Men is er zo goed als zeker van, dat men twaalf van de vijftien man, die in de boerderij verbleven, zal kunnen arres teren. De politie heeft voorts verscheidene aanwijzingen die tot aanhouding van enke le anderen zullen kunnen leiden. Men is bijvoorbeeld te weten gekomen, dat op de dag na de treinoverval, een vrouw en een man een dure sportwagen kochten en betaalden met bankbiljetten van 5 pond. Wellicht een deel van de buit, want naam en adres van de vrouw bleken vals te zijn. Nadat het signalement van de auto door radio en televisie was ver spreid, werd de wagen gisteravond gevon den bij London Airport. Hij is opnieuw een dankbaar object voor de speurders naar vingerafdrukken. Ook weet de politie welke personen vrij dag hun deel van de buit in paniek onder een struik bij Dorking verstopt hebben. Signalement, adres en zelfs leeftijd zijn bekend, zodat de arrestatie een kwestie van uren is. Zo vordert de Britse politie uur na uur met een taak, die in het begin vrijwel hopeloos leek. Het jcan echter, aldus po litiefunctionarissen, nog wel jaren duren voor men de zaak rond heeft. Het is nog maar de vraag, of men zo veel aanwijzingen heeft kunnen verzame len, dat de arrestatie van de man achtei de schermen gewettigd is. Men kent nu reeds een van de grote bazen, die door de bendeleden de „majoor" werd genoemd maar het is niet zeker of de majoor de identiteit van ziin grote baas kent. In haar jacht op de treinrovers begint Sfiotlaoii.YaM„aandacht .te schenkgp. nan het Britse leger, daar op dé boerderij t^L.yan, artikelen van het jgger zijp ger vonden. Rechercheurs hebben verscheide ne legerkampen in de buurt van Londen bezocht. TOKIO (Reuter/AFP/AP) Een Japanse veerboot met ruim 250 mensen aan boord is zaterdag vergaan bij het eiland Okina wa. Ongeveer honderd mensen worden vermist en zijn waarschijnlijk verdronken; er zijn 15 lijken geborgen. Een kleine 150 mensen hebben het leven er afgebracht. De 300 ton metende boot, die een dienst tussen de Japanse eilanden onderhield, werd overvallen door ruw weer en sloeg om door een onverwachte golf. Het onge luk gebeurde 4 mijl uit de kust, maar het duurde vier uur voordat het bericht over de ramp de kust had bereikt en een red dingsactie op gang kwam. Amerikaanse helikopters en eenheden mariniers namen aan het reddingswerk deel. De overlevenden hebben urenlang op wrakstukken rondgedreven voordat zij werden opgepikt. Onder de passagiers waren veel school kinderen die na een vakantie op het hoofd eiland naar huis terugkeerden. Onder de geredden waren vier Amerikaanse mili tairen. Het wrak van het schip is door duikers gevonden op 50 meter diepte. SAN DOMINGO (AFP) Zaterdag zijn 28 militairen van het Haitiaanse leger ge sneuveld toen zij werden aangevallen door guerilla's onder leiding van generaal Can- tave, die onlangs een invasie in Haiti on dernamen. De guerillastrijders hebben zich inmiddels weer in het gebergte terugge trokken, aldus een communiqué van ge neraal Cantave. WASHINGTON (AP) De raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) is vandaag voor een spoedzitting bijeengeroepen om de minister van Bui tenlandse Zaken van Haiti te horen over de Haitiaanse beschuldiging tegen de Do minicaanse Republiek in verband met de mislukte invasie op 6 augustus. JOHANNESBURG (AP) Zuidafrikaan se veiligheidspolitie en sabotagebrigades hebben de geblakerde overblijfselen onder zocht van de grootste Nederduits-gerefor- meerde kerk en het gebouw van het bu reau voor Bantoezaken in de Afrikaanse wijk Alexandra in Johannesburg. De branden hebben de geboorte-, huwe lijks- en overlijdensregisters van de ge hele bevolking van de wijk verwoest. Men veronderstelt, dat de branden het werk van.saboteurs.ujn geweest. Ingevolge voorschriften die verbieden dat de brandweer na middernacht buiten het stedelijke gebied optreedt, heeft de brandweer in Johannesburg niets gedaan cm de branden te blussen. BONN (Reuter) Het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft de Amerikaanse regering zaterdag langs di plomatieke weg laten weten, dat maatre gelen voor een militaire ontspanning vol gens haar eerst door de NAVO besproken moeten worden, voordat zij het onder werp worden van onderhandelingen tussen Oost en West. HONGKONG (AP) Volgens in Hong kong uit China aangekomen zegslieden hebben Chinese troepen onlangs bij rel letjes in Tsjao-Jang, in de provincie Kwantoeng meer dan 400 mensen met machinegeweren doodgeschoten. De reizi gers zeiden, dat 3.000 man uit een ar beidskamp aan de relletjes hadden deel genomen. Ongeveer 1.000 arbeiders zou den na het gebeurde de heuvels zijn inge vlucht. De relletjes zouden zijn begonnen toen de autoriteiten trachtten grote hoeveel heden landbouwprodukten te vorderen in het kamp. De arbeiders, die de produkten hadden geoogst, staken het kamp in brand en vielen de communistische leiders aan. TOKIO (AFP) Van een Japans ver keersvliegtuig met 19 mensen aan boord, dat sinds zaterdag werd vermist, zijn de wrakstukken vanuit de lucht in zee waar genomen op ongeveer 200 kilometer ten zuiden van Tokio. JOHANNESBURG (Reuter) Het in Johannesburg verschijnende blad Sunday Times meldt dat een jonge Afrikaanse ne gerarts met geweld uit Beetsjoeanaland naar Kaapstad is ontvoerd om daar te recht te staan. De arts, Kenneth Abrahams, vluchtte vo rige maand uit Zuid-Afrika naar Beetsjoe analand. Volgens het blad hebben zijn moeder en zijn advocaten verklaard, dat hij en drie metgezellen door zes gewapen de blanken werden overvallen. Eerder had een ambassade-woordvoerder in Pretoria gezegd, dat Britse autoriteiten in het protectoraat Beetsjoeanaland op 24 juli geweigerd hebben de arts en drie ge kleurde metgezellen aan een Zuidafrikaan- se politiefunctionaris uit te leveren. OXFORD (Reuter) James Meredith, de eerste neger die tot de universiteit van Missisippi in Oxford werd toegelaten, heeft aan deze universiteit de graad van bacca laureus in de politieke wetenschappen be haald. Bij de plechtigheid van zondag, waarbij hem het diploma werd verleend, hebben zich geen incidenten voorgedaan. INNSBRUCK (AP) In de Zwitserse, Oostenrijkse en Italiaanse Alpen zijn de toeristen het afgelopen weekeinde overval len door een koudegolf. In de omgeving van Bolzano daalde de temperatuur 's- nachts tot onder het nulpunt en waren de hoteleigenaren gedwongen de kachel aan te steken voor de dungeklede toeristen. Boven de 2000 meter viel sneeuw. De Simplon en de Grote St. Bernhard-pas liggen onder een dikke laag sneeuw, maar het verkeer is niet gestaakt. In de lager gelegen stre ken viel op sommige plaatsen een regen die een etmaal aanhield. Deze Westduitse stap kwam na de be kendmaking van de Amerikaanse regering, dat zij bereid is om met Rusland te pra ten over de kwestie van de waarnemings posten in oost en west ter voorkoming van onverwachte aanvallen. Politieke waarnemers in Bonn zien in de Westduitse reactie een duidelijke verkla ring van de regering in Bonn, dat zij er niet op vertrouwt dat de Amerikaanse re gering volledig rekening houdt met de West duitse belangen. Bondskanselier Adenauer en minister van Buitenlandse Zaken Schroder hadden zaterdag een onderhoud met de Ameri kaanse ambassadeur in Bonn. Adenauer is vandaag naar zijn vakantie verblijf in Cadenabbia vertrokken. Het ijzeren uitje Augustus komt met verplichtingenmet obligate uitjes ten behoeve van hen die onze logeerbedden beliggen. Twee dagen kan men achtereen thuisblijven, af en toe een spelletje, een ommetje, een ijsje, een pannekoekenfeest, maar de derde dag moet er iets gebeuren. Het logeerritueel schrijft het voor. De derde dag worden dus besmeerde, belegde broodjes in een korfje gedaan en een kilo handappelen, regenjassen over de arm, lange broeken aan en vort: naar de speeltuin. Vóór al les en boven alles de speeltuin. Wat zou augustus zijn zonder speeltuinen? In de speeltuin regeert het ijzer. IJze- klimrek. IJzeren stoeltjes. IJzeren schuitjes. IJzeren vaders op ijzeren schom melstangen. IJzeren draaimolen. IJzeren longen van kind-dat-krijst. IJzeren roets baan. IJzeren hand van moeder die krij send kind bestraft en ijzeren tafeltjes om de besmeerde broodjes en Het Kilo hand appelen op uit te stallen. Het tafeltje is verveloos en onfris, de ober ook. Wij eten met lauwe koffie en chocolademelk. Op het schoteltje staat een plasje met gril lig beweeglijke melkfiguurtjes in een klet- kleurig fond. Ergens dichtbij roept een Moeder of Robby een plas moet? Nee? Waarom zit ie dan aan zijn broekje te frummelen? Robby geeft geen verklaring en over ons krentenbolletje zien we Moe der hem in de richting der dennebosjes dringen. Het zand om ons heen stuift en soms komt het mee naar binnen tegelijk met een stukje handappel. De ijzeren speeltuigen piepen en knarsen. Aan de an dere kant van het uitspanningsgebouwtje is een terras. Daar hangt een schermpje waardoorheen men de omgeving gekleurd kan bekijken, in oranje, groen, blauw en lila en dat aldus een hoogst verziekt beeld oplevert. Op het terras zijn de ober en de tafeltjes zindelyker en de stoeltjes hebben er armleuningen maar de consump ties zijn er duurder en men kan er de boel niet zo in de gaten houden en daar om blijven we maar liever hier want al tijd, in alle speeltuinen, zijn er zwak tot matig begaafde volwassenen die rauw loeiend de schommels omhoog jagen tot hoogten waarop de onderlinge afstanden niet berekend zijn en waartussen toch kleine, onvolgroeide kinderhoofdjes zich heen en weer reppen van de ene attrac tie naar de volgende; volwassenen die de draaidingen laten rondrozen dat het klei ne grut de oogjes groot van ontzetting in het gezichtje staan en ze zelfs niet meer om Moeder durven roepen. Zo houden we dus urenlang de boel in de gaten, zitten waakzaam tussen het zand en het ijzer en letten op de jassen, de korf met leeftocht, de kinderen en de gedragingen van de zwak tot matig be gaafden. We delen dubbeltjes uit voor vul- koeken, het toilet en de doolhof en zelfs zitten we vertwijfeld maar hoogverheven een keertje in de kabelbaan, met een wild waaierend hoofd, krampen in de maagstreek en maar één bede in het hart: dat dit zweefgenot spoedig en heel huids doorleden mag zijn, maar na af loop verklaren we opgewekt en dapper dat het heerlijk was. en.Jomchtig". Laat in' tie" middag is het voorbij, 'de jassen in de mand, alle plastic zakken leèïg 'en 'weggégóoitt, broeken afgeborsteld, haren gekamd,veters dicht en het obli gate uitje is uit, één van de obligate uit jes is tot aller tevredenheid afgewerkt. Over enkele dagen zal het de dierentuin zijn. 't boottochtje, Madurodam, Efteling of de Bedriegertjes of wat maar binnen bereik ligt, het is tenslotte augustus. HAZLETON (AFP) Drie mijnwerkers die dinsdag in een mijn in Hazleton in de Amerikaanse staat Pennsylvanië op een diepte van ongeveer 125 meter door een instorting van de buitenwereld werden af gesneden, bleken zondagavond toen men alle hoop om hen te kunnen bevrijden reeds had laten varen nog in leven te zijn. Zij lieten via een telefoon, die was neer gelaten door een boorgat, weten dat zij ongedeerd zijn. De redders zijn nu van plan om de ingesloten mijnwerkers, in afwachting van hun bevrijding, via boor gaten te voorzien van voedsel, dekens en medicijnen. Militaire oefening. Tijdens de grootste mi litaire oefening die sinds de oorlog in de V.S. is gehouden, zijn twaalf soldaten omgekomen. Vijf bij een vliegtuigonge luk, vier bij auto-ongelukken en drie door verdrinking. De oefening werd in Zuid-Carolina en Georgia gehouden en eindigde zaterdagavond. Paus Joannes. In Castel Gandolfo heeft Paus Paulus een marmeren borstbeeld van paus Joannes onthuld en gezegd, dat hij zich gebonden voelde om de leer en het voorbeeld van zijn voorganger te volgen. Kransen bij de muur. Burgemeester Brandt van West-Berlijn en generaal Polk, de commandant van de Ameri kaanse troepen in die stad, hebben za terdag kransen gelegd bij het gedenkte ken, dat bij de muur is aangebracht bij de plek waar een jaar geleden Peter Fechter doodbloedde, na door Oostduit se grenswachten te zijn beschoten, 's Avonds vonden botsingen plaats tus sen Westberlijnse politie en jongelui die wilden demonstreren. Vloeken in gebarentaal. In Falkirk (Schot land) is de doofstomme James Silcock veroordeeld tot een boete van 40 gulden omdat hij zijn moeder in gebarentaal had uitgescholden. Gevallen engel. In Perugia (Italië) heeft een aardbeving een houten engel uit de top van een kerk naar beneden doen storten. De engel, die tegen de vloer ver splinterde, vernielde in zijn val een 16e eeuwse lichtkroon. Wapens voor Afrika. De Verenigde Sta ten zullen de republiek Somali militai re hulp verlenen, ter aanvulling van de Westduitse en Italiaanse hulp. Kongolezen in Israel. Joseph Moboetoe, de stafchef van het Kongolese leger, is in Israel aangekomen om 212 Kongolese parachutisten te bezoeken die daar een opleiding ontvangen. Stakingen in Spanje. Het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVVV) en het Internationale Verbond van Christelijke Vakverenigingen (IVCV) hebben gepleit voor het onverwijld zen den van een commissie van onderzoek naar het Spaanse kolenbekken van As- turie, waar reeds enige weken stakin gen gaande zijn. Huwelijk aan banden. In Nepal is een wet van kracht geworden, waarbij poly gamie en kinderhuwelijken worden ver boden. Meisjes beneden de 14 jaar mo gen niet meer trouwen. Voor jongens is de leeftijdsgrens op 18 jaar gesteld. Ook is bepaald, dat het leeftijdsverschil tussen echtgenoten niet groter mag zijn dan 20 jaar. Cultureel contact. Volgens de Russische „Literatoernaja Gazeta" verblijft sinds woensdag een groep Chinese schrijvers in de Sovjet-Unie. Hun reis maakt deel uit van het Russisch-Chinese uitwisse lingsprogram op cultureel gebied. Mijnwerkers verdronken. Bij het onderlo pen van een mijngang in Tsjechoslowa- kije zijn dertien mijnwerkers om het leven gekomen. Contra-revolutionairen. Op Cuba zijn drie agenten van de Amerikaanse centrale in lichtingen dienst (C.I.A.) terechtgesteld zijn. Blijkens de namen zijn het drie Cubanen. Zij zouden met anderen op 22 juli op Cuba zijn geland met instruc ties van de C.I.A. om sabotage te ver richten.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3