Prof. Polak (P.v.d.A.) tegen benoeming arbeiders tot commissaris in N.V. Zuiveringsinstallatie in de Waarderpolder: 12 miljoen FOLKLORE Dp R^mrs Nijenrode Exportweken afgesloten „Hervorming van de onderneming maakt onder dit kabinet geen vorderingen" Belgische economie in 1962 met 4 pet gegroeid Peek en Cloppenburg Nederland opgericht Deense rente lager Ontwerpplannen zijn gereed SCHEEPV AARTBERICHTEN A. D. Hui j sman 75 jaar Vrouw valt door draadglasraam Plafond stortte naar beneden MAANDAG 19 AUGUSTUS 1963 8 Sociaal commissaris De heer A. de Nijs naar Curasao MAJOOR BERISPT Kort nieuws „Bij de kabinetsformatie zijn wel en kele desiderata ten aanzien van een her vorming van de ondernemingsstructuur naar boven gekomen, maar in het uit eindelijk programma van het huidige kabinet is deze zaak vervaagd tot „het instellen van een onderzoek". Ik geloof niet, dat dit kabinet een grote stoot zal geven tot de hervorming van de onder neming. Op langere termijn ligt de zaak anders: grote veranderingen in de maat schappij moeten uiteindelijk toch hun weerslag krijgen in de wetgeving". Dit verklaarde prof. dr. F. L. Polak, direc teur van N. J. Menko n.v. te Enschëde en Eerste-Kamerlid voor de P.v.d.A. in Breukelen waar hij bij de afsluiting van de Nijenrode export studieweken een lezing hield over hervormingen in de ondernemingsstructuur. De aandeelhouders zijn marionetten ge worden die vrij weinig meer te betekenen hebben, de directie van het bedrijf heeft het voor het zeggen en de commissarissen voelen zich hoe langer hoe meer een een heid met de leiding inplaats van een ver lengstuk van de aandeelhouders, aldus de hoogleraar. Andere wijzigingen van de laatste decennia zijn de toegenomen over heidsinmenging en de enorme verheffing van het zogenaamde arbeidersproleta riaat. Van verschillende zijden wordt er nu op aangedrongen, deze verschuivingen als het ware uit te kristalliseren in een nieuwe struktuur van de onderneming. De hoogleraar zei dat de belangstelling voor het opnemen van een „arbeiders-di recteur" in de bedrijfsleiding niet groot meer is. Voor een dergelijke figuur voelt prof. Polak ook niets, omdat deze de hiërarchie van het bedrijf zou doorbreken. Hij zou het wel toejuichen, als er in de grotere bedrijven een directeur werd aan gesteld, speciaal belast met de personeels zaken. Prof. Polak kantte zich ook tegen het benoemen van arbeiders in de raad van Uit een rapport van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling (O.E.S.O.) over de gang van zaken in de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie (B.L.E.U.) blijkt dat het Belgische bruto nationale produkt verleden jaar met vier percent is toegenomen, geheel in over eenstemming met de doelstellingen van het programma voor de economische ex pansie Het O.E.S.O.-rapport noemt dit een bemoedigend resultaat dat is bereikt met een klein overschot op de betalings balans, een evenwichtiger begroting en een zeer gunstige stand van 's rijks schatkist. Het tempo waarin het verbruik in Bel- gie toeneemt wordt hoger. Het O.E.S.O.- rapport noemt dit op zichzelf een gunstige ontwikkeling. De investeringen daarente gen vertonen tekenen van zwakte. De vraag rijst waaraan dit moet worden geweten. Ondanks het inkrimpen van de winst marges ontbreekt het de Belgische onder nemingen of de Belgische economie als geheel niet aan kapitaalbronnen. Het ge drag van de bedrijven kan slechts wor den verklaard door een zeker gebrek aan vertrouwen in de toekomst, omdat deze in hoofdzaak afhankelijk is van de onze kere ontwikkeling der buitenlandse vraag. De overheid is niettemin bereid de ex pansie van de economie op lange ter mijn te steunen. Bovendien zou kunnen blijken dat de aarzeling tot investeren een tijdelijk verschijnsel is. Als de om zet van verbruiksgoederen groot blijft en de groei van de export aanhoudt zou er normaal een herstel van de groei der in vesteringen op moeten volgen, vooral als de maatregelen die dit moeten stimule ren hun volledige effect sorteren. Dit is dan ook de reden dat er ondanks een aar zelend trend in de eerste maanden van 1963 goede hoop bestaat dat de doelstel lingen van het programma voor economi sche expansie in 1965 zullen worden ver- ezenlijkt, zo meent de O.E.SO. Opgericht is, blijkens de staatscourant, Peek en Cloppenburg Nederland N.V." in den Haag. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 15 min, verdeeld in 15.000 aan delen op naam, elk groot 1000. Hiervan zijn geplaatst en volgestort, door inbreng van aandelen „Peek en Cloppenburg N.V.", 5157 aandelen. Het doel van de vennoot schap is onder meer het verwerven, be heren en vervreemden van aandelen of andere waarden in n.v.'s die ten doel heb ben de vervaardiging, de in- en verkoop van kleding etc., alsmede het exploiteren van onroerende goederen. Directeuren en commissarissen worden door de algemene 'ergadering van aandeelhouders benoemd. KOPENHAGEN (Reuter) Het Deense lankdisconto is met een half percent tot zes percent verlaagd. Het disconto was sinds 24 mei 1961 niet gewijzigd. Uit de verklaring van de Deen se Nationale Bank blijkt dat de verlaging mogelijk is gemaakt door een verbetering van de Deense betalingsbalanspositie als gevolg van een grotere uitvoer, stabielere prijzen en een meer constante arbeids markt. Deze factoren hebben de inflatio- nistische tendenties in de Deense economie doen verminderen, aldus de Deense Na tionale Bank. Commissarissen: „Men moet aan het hoofd van een onderneming geen mensen neerzetten die op andere momenten weer ongeschikten zijn". Een oplossing, zo als onder meer door de Wiardi Beck- manstichting wordt gesuggereerd, name lijk het benoemen door de overheid van commissarissen „van algemeen belang" bij alle grote ondernemingen, vindt prof. Polak evenmin aanvaardbaar. Het zou daarentegen, volgens hem, wel juist zijn, de relatief kleine groep Neder landse commissarissen uit te breiden met figuren die op een ander dan het financië le of commerciële vlak bijzonder compe tent zijn. Hij dacht in dit verband aan „sociale commissarissen", commissaris sen, die niet door de arbeiders worden be noemd maar die wel inzicht hebben in hun belangen. Prof. Polak zei, dat hij wel iets voelt voor de gedachte, de arbeiders het recht van beroep te geven tegen bepaalde be sluiten, wanbeheer of misbruik van posi tie door de hoogste leiding van de onder neming. Hij is van oordeel, dat dat het best gerealiseerd zou kunnen worden door in het bedrijf een paritaire beroepscom missie (directie en arbeidersl in te stel len; daarnaast zouden de arbeiders dan het recht moeten hebben om in beroep te gaan bij de raad van commissarissen. Wanneer ook in deze raad de problemen niet tot een oplossing zouden worden ge bracht, zou elk der commissarissen de vrijheid moeten hebben, de rechter te vra gen een onafhankelijk deskundige te be lasten met het opstellen van een rapport. Prof. Polak dacht hierbij dan vooral aan de sociaal commissaris. Het creëren van een beroepscollege buiten het bedrijf acht hij niet wenselijk, omdat externe toet sing van het ondernemingsbeleid volgens hem niet te verwerkelijken valt. Over de winstdeling zei hij, dat hij het redelijk zou vinden als het recht van de werknemers op een aandeel in de winst wettelijk werd vastgelegd. Volgens hem zou het dan uitsluitend moeten gaan om een percentage van de uitgekeerde winst, omdat de ingehouden winsten worden ge bruikt voor uitbreiding en modernisering van het bedrijf en daarbij hebben de ar beiders zelf ook belang. In bedrijven die winstdeling toepassen profiteren ook de arbeiders van eventueel gunstige resulta ten die te danken zijn aan nieuwe inves teringen en daarom acht hij een zoge naamd „investeringsloon" voor de werk nemers niet logisch. Achter een stelletje vreemdelingen liep ik nauw Haarlem door. Hun pas was tien maal trager dan de mijne. Ze hadden de tijd en ze hadden geen doel. Wat schaapachtig keken ze omhoog langs de ver moeide geveltjes. Voor elke winkel bleven ze staan maar met de wei nig vastberaden houding van mensen die eigen lijk niets willen kopen, tenzij het zo goed en goedkoop was, dat ze er later thuis nog vaak van zouden opkijken. Ze dromden binnen in een ijswinkel om met han den en voeten 'n trans- i factie-af te sluiten -die„ veel ijs moest inhouden, een enorme toeter „Sah- ne'' en betaalbaar met een valuta waarvoor de ijstapper enig geheugen werk moest verrichten. Smikkelend kwamen ze weer naar buiten, om dit maal via de ijszuil omhoog, omlaag en in de verte te schouwen. In een straat die niks moois had en waarvan je zou hebben kunnen veronderstellen dat de bewoners de hele buurt hadden opgepakt en over een zonnige dui- nenkust had uitgespreid, zat een man op de stoep. Zo te zien een tijdloze man die was uitgewerkt en die in hemdsmouwen de be nauwenis binnen was ontvlucht. Een man die niet veel verkeer ge wend was en die met meer dan intense be langstelling de ijsmum- melende vreemdelingen aan een onderzoek on derwierp. Nu was de man in hemdsmouwen, hoe onopzichtig op zich zelf, het enige beziens waardige van de hele straat. Het kon niet an ders of er werd ook naar hem met ongewone interesse gekeken. Dat lokte automatisch een dialoog uit. Het begon met zoiets als: schmaakt es. want wie zich van de Germaanse taal bedient, kleunt zelden mis. Bo vendien liep een der buitenlanders in Leder- hosen en nergens hoost men zo in het korte le der als over onze oost grens. De vraag van de oude was kennelijk niet verstaan, want een kring om hem heen vormend, kwamen ze om tekst en uitleg. Ik zee schmaakt es? her haalde hij. En hij wees op de nog altijd kloeke ijscoeters. Nu begrepen ze het: Ja, ja es schmeckt. Men macht ein gutes Eis hier, fast wie bei uns. Vielleicht besser Aardige nu ance, na 1945 is er een kans dat andere volke ren het nu en dan halen bij de kwaliteiten aan gene zijde. Ja, ^ei de oude, wie de porté van het ver haal kennelijk toch was ontgaan. Ja, ja. Toen zag een van de toeristen de lange onderbroek, van de man onder de pantalon uit. „Sie wer- es schön heiss haben", sprak hij en wees met zijn ijstorentje op het zichtbare Nova Zembla. „Na, schau mal an, Die ter, dieser Alte tragt lange Unterhosen". En Dieter: „Lieber Gott ja, das soli man photogra- fieren. Herta hier, nimm mal an Herta kwam aangedrindeld en kreeg het kleffe ijstuutje in bewaring, terwijl Dieter zijn alziend oog aan de neus zette. Oh no, zei de oude, niet zó; effe wach ten en hij veerde vlug naar binnen. Bui ten verkeerde men in een onzeker impasse. Was de ouwe beledigd geweest en moesten ze ijlings verder of wat? Dieter hernam zijn lek kend tuutje en slurpte het naar binnen. Lang hoefden ze niet te wach ten. De ouwe kwam weer naar buiten, met een mooie spierwitte zondagse pet op, een re delijk mooi en eens duur geweest zijnd don ker jasje en een stoel. Die stoel zette hij ponti- ficaal voor., gijp., stoep pn - liet zich neder. „Nun kan es", sprak hij ge reed. Maar het hele doel van de foto was weg, want met de beide voet jes proper op de grond, was er geen onderbroek meer zichtbaar. Hoe het toeristendom ook tracht te de spectaculariteit van deze huidbedekking bij 30 graden Celsius opnieuw te arrangeren, her oudje snapte het niet en weigerde elke onbehoorlijke pose. Na nog wat babylonisch ge harrewar droop de troep af. naar ik stellig meen, zonder de foto te heb ben genomen. Men had geoaan alsof, om van de soesah af te wezen. Gelukkig mag ik wel zeggen. We zijn op een halve broekspijp na aan een ransige zin in de Baedeker ontsnapt. Bart L. Joris Op 31 augustus zal de heer A. de Nijs, hoofd van de provinciale accountants van de provincie Noord-Holland, naar Cu rasao vertrekken. De heer De Nijs heeft op verzoek van het bestuurscollege van Curacao van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland bui tengewoon verlof gekregen voor een perio de van twee a drie maanden teneinde op Curasao de financiële situatie te bestuderen en een rapport op te stellen dat voor het bestuurscollege bruikbaar kan zijn voor het financieel beleid en voor een eventuele sanering. De enorme gloednieuwe veemarkt- hallen in Leeuwarden worden binnen kort in gebruik genomen door er een grote landbouwtentoonstellingde „Fri- siana" in te houden. Een luchtfoto van KLM-Aerocarto van het uitgestrekte complex. ADEN (Reuter) 4- De Engelse majoor die in juni bij vergissing met een gezel schap van 37 militairen en acht vrouwen de Jemenitische grens overschreed, heeft voor een militair gerechtshof in Aden een ernstige' berisping gekregen, met verlies van twee dienstjaren. Hij gaf toe schuldig te zijn aan onachtzaamheid. üofT Firc tri- (*.C'n """m* Het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater in Voorburg heeft bij de ge meente Haarlem het ontwerp van een plan voor de zuiveringsinstallatie in de Waar derpolder ingediend. Hieruit blijkt dat een installatie met een grotere capaciteit no dig is dan aanvankelijk was gedacht in verband met de omstandigheid dat waar schijnlijk meer afvalstoffen zullen worden geloosd dan aanvankelijk voorzien was. De installatie is gebaseerd op 250.000 in wonerequivalenten rioolwater en 220.000 inwonerequivalenten slijkverwerking. Dit betekent dat bij droog weer per uur een hoeveelheid van 2500 kubieke meter riool water in de installatie zal kunnen worden gereinigd. Verder is erop gerekend dat pas na tenminste tweevoudige verdunning, het rioolwater via de nooduitlaten in het openbaar water mag lozen. Hiervoor is het noodzakelijk een extra hoeveelheid regenwater van 2500 kubieke meter per uur de zuiveringsinstallatie kan passeren. Th tótaal zal derhalve een pomp capaciteit van 5000 kubieke meter per uur moeten worden geïnstalleerd. Deze zal over drie vijzels worden verdeeld, name lijk twee van ieder 1250 kubieke meter en één van 2500 kubieke meter per uur. Twaalmiljoen gulden Het totstandbrengen van deze rioolwa terzuiveringsinstallatie zal naar schatting 12.000.000,- gaan kosten. Hieronder zijn begrepen de kosten van het gereedmaken van het benodigde terrein. Het ligt in de bedoeling om 't verwezenlijken van de in stallatie zo vlot mogelijk aan te pakken en niets ongebruikt te laten om deze plannen te realiseren. In verband hiermee vragen B. en W. aan de gemeenteraad reeds nu een aanloopkrediet van zes miljoen gulden beschikbaar te stellen. Hiervan zal volgend jaar naar raming een bedrag van 1.200.000,- kunnen worden besteed voor het bouwrijp maken van een terrein, waar op de installatie zal worden gesticht. Tevens bestaat het plan om bij de be trokken rijks en provinciale instanties aan te dringen op het verlenen van een subsi die in de kosten van de uit te voeren wer ken, omdat een dergelijke installatie uit gaat boven het strikt lokale belang van de gemeente Haarlem. Abida 18 te Abadan v. Piraeus. Acila 18 v. Curacao n. Rotterdam. Acteon 18 te Accra. Aegis 18 v. Matanzas op Orinoco rivier. Agamemnon 17 v. San Juan n. Duinkerken. Alamak 17 te Kuwait v Jabal Dhanna Alblasserdijk 17 v. Los Angeles n. Cristobal. Alcor 18 te Rotterdam. Algenib 17 v. Bremen n. Antwerpen. Algorab 17 v Rotterdam n Hamburg. Alkes 17 220 m. n.o. Azoren n. New York. Alkmaar 17 240 m. w.n.w. Azoren n. Montreal. Almdijk 17 v. Aden n. Karachi. Alnitak pass. 19 Kp. Finisterre n. Antwerpen. Alphacca 17 v. Hamburg n. Bremen. Aludra 17 v. Santos n. Las Palmas. Ameland 17 120 m. z.w. Ierland n. Heysham. Amerskerk pass. 17 Kp. Roca n. Marseille. Ampenan 17 v. Los Angeles n. San Francisco. Amstelkroon 17 100 m. n.n.w. Alexandr. n. Venetië Amstelmolen 16 v. Mackay n. Balboa. Amstelveen 17 550 m. n.o. Tokyo n Kobe. Angolakust 18 v. Freetown n. Lagos Annenkerk 18 te Rotterdam. Area 17 130 m z. Bermuda n. Quebec. Archimedes 17 v. Pimentel n. Callao. Arendskerk 18 te Rangoon. Argos 17 te Antwerpen v. Ventspils. Aristoteles 17 v. Aruba n. La Guaira. Asterope 17 te Savona v. Philadelphia. Bali 17 te Beyrouth v. Port Said. Banggai 18 v. Alexandrië n. Lattakia. Bantam 19 te Djibouti. Barendrecht 19 v. La Spezia n. Tripoli. Batu 17 220 m. z.o. Bermuda n. Port Everglades. Bawean 19 v. Khor Ramshahr te Basrah. Beninkust 19 te Sapele verwacht v. Pt. Harcourt. Billiton 19 te Los Angeles. Bintang 17 260 m. w z.w. Nikobaren n. Djibouti. Burl S. Wats. 17 115 m. o. P. Sudan n. Rastanura. Caltex Arnhem 17 130 m. z. Mozamb. n. Bahrein. Caltex Madrid 17 4 0m. o. Aden n. Suez. Caltex Naples 17 te Bahrein v. Suez. Caltex Nederland 17 15 m. o. Kp. Bon n. R'dam. Caltex Rotterdam 17 180 m. o. Malta n. Savona. Caltex Utrecht 17 200 m. o. Finist. n. Cartagena, Camerounkust 17 v. Monrovia n. Lower Buchanan Camphuys 18 te Aden v. Mukalla. Cartago 18 te New York. Casamance 18 te Kaolack Castor 17 v. Alexandrië n. Napels. Chiron 17 te Rotterdam. Cities Service Valley Forge pass. 17 Dungeness naar Coryton. Crania 17 720 m. z.w. Azoren n. Curacao. Daphnis 18 te Rotterdam. Delft 17 400 m. w.n.w. Azoren n. Rotterdam. Deneb 17 v. New Yor kn. Buenos Aires. Diemerdijk 18 v. Oakland, 19 te Los Angeles. Diogenes 17 v. Antofagasta n. Valparaiso. Dorestad 16 v. Curacao n. Rotterdam. Echo 17 v. Ceuta n Barcelona. Esso Den Haag pass. 17 Kp. Bougaroni n. R'dam. Eumaeus 17 v. Liverpool n. Port Said. Forest Lake 17 75 m. z.w. Kuria Muria n. Suez. Forest Town 17 te Aden. Fravizo 17 te Antwerpen v. Pitea. Friesland KRL 17 v. Hongkong n. Lost Angeles. Gabonkust 16 v. Amsterdam n. Bordeaux. Ganymedes 19 te Pureto Ordaz. Geertje Buisman 17 te Sevilla v. Cristobal. Groote Beer 17 225 m. o. Kp. Race n. New York. Grote Dijk 18 te Rotterdam. Groote Kerk 17 66U m. z.o. Socotra n. Adelaide. Gulf Hansa 17 te Suez n. Rotterdam. Gulf Hollander 18 te Mena v. Suez. Gulf Swede 19 te Liverpool verw. v. Port Said. Hathor 17 v. Antwerpen n. Amsterdam. Hector 19 te Tabarka (Tunesië). Hecuba 20 te Barcelona verwacht. Heemskerk 18 te Suez. Hilversum 17 v. Le Havre n. Bermuda. Holl. Duin 17 460 m. o.z.o. K. Lopatka n. Nagoya. Hoogkerk 17 18 m. z. Minicoy n. Aden. Ittersum 19 te Houston. Ivoorkust 17 25 m. w. Kp. Palmas n. Freetown. Izalco 18 te Galveston. Jacob Verolme 17 v. Panamakan. n. Baltimore. Jagersfontein 19 te Durban. Johannes Frans 17 v. San Nicolas n. La Plata. Kamperdijk 18 te Hamburg. Karakorum 17 490 m. z.z.o. Kp. Race n. Tripoli. Katendrecht 18 te Rotterdam. Kelletia 17 v. Punta Cardon n. Pointe Noire. Kerkedijk 17 v. New York n. Antwerpen. Kermia 17 767 m. w.n.w. Pointe Noire (bestem.). Khasiella 17 v. Curasao te Punta Cardon. Kieldrecht 18 te Hamburg. Kinderdijk 18 te New Orleans. Kloosterdijk 17 650 m. w. Landsend n. Rotterdam. Koningswaard 16 v. Cornerbrook n. Curagao. Koratia 18 v. Roterdam n. Petit Couronne. Korenia 17 40 m. n.w. Kp. Blanco n. Dakar. Kosicia 19 te Fall rivier. Laertes 17 140 m. z. Saigon n. Hongkong. Limburg 17 327 m. z.o. Calcutta n. Penang. Loppersum 17 v. Bronwsville n. Lake Charles. Maasdam 18 te Bremerhaven v. Rotterdam. Maaskerk 19 rede Ummsaid. Maaslloyd 17 v. Dar Es Salaam n. Beira. Madisonlloyd 17 285 m. w. Sabang n. Singapore. Mainlloyd 18 te Bangkok v. Singapore. Marathon 19 te Geeorgetown. Maron 16 v. Montegobay n. Newport News. Mariekerk 17 v. Kuwait n. Bandar Shapur. Maureen 18 te Rotterdam. Mentor 17 470 m. w. Flores n. Le Havre. Merseylloyd 17 165 m. z.z.o. Suez n. Port Said. Merwelloyd 1 7v. Lissabon n. New York. Mohamed Reza Shah 19 te Bandar Mashur. Montferlnd 18 ten anker Rio de Janeiro. Moordrecht 17 te Curagao. Munttoren 17 v. Thameshaven n. Stanlow. Naess Comm. 17 60 m. n.n.o. Finist. n. M. Brega. Neder-Ebro 17 v. Willemstad n. Kaapstad. Neder-Eems 17 v Lyttleton n. Timaru. Neder-Weser 17 85 m. n. K. St. Vine. n. Marseille. Nestor 18 te Alexandrië. Noordwijk 18 te Norfolk v. IJmuiden. Nijkerk 17 te Marseille. Oberon 18 te Port Au Prince. Ommenkerk 17 v. Melbourne n. Fremantle. Ondina pass. 17 Kp. Serrat n. Rotterdam. Oostkerk 17 920 m. o. Durban n. Kaapstad. Ootmarsum 17 75 m. z.w. eil. Wight n. Leith. Oranje 17 te Santa Cruz. Oranjefontein 17 150 m. z.w. Ouess. n. South.ton. Oranje Nassau 17 te Kingston v. Puerto Limon. Osiris 18 te Kp. Haitien. Overijsel 17 v. Port Said n. Tripoli. Pacaya 19 te San Juan. Palamedes 18 v. Huacho n. Guayaquil. Parthenon 17 v. New York n. Curagao. Pendrecht 17 v. New York n. Amuaybay. Pericles 17 700 m. w. Landsend n. Rotterdam. P. G. Thulin 19 te Coquimbo. Philidora 17 190 m. o. Malta n. Gibraltar. Philine 17 40 m. w. Oporto n. Mena. Pieter S. 18 te Rotterdam. Polydorus 18 te Hamburg. Poseidon 17 te New Orleans. Pr. Alexander 17 775 m. z.w. Scillys n. Chandles. Prins Casimir 17 10 m. z.o. Wight n. Glasgow. Prins Frederik Hendrik 19 te Toronto. Prins Johan Willem Friso 17 v. Antw. n. Hamb. Prins Maurits 18 te Cadiz v. Port Alfred. Prins der Nederlanden 17 v. Hamburg n. A'dam. Prins Willem v. Oranej 19 te Le Havre v. R'dam. Prins Willem V 17 v. Hamilton n. Montreal. Prins Willem George Frederik 19 te Toledo. Prinses Irene 18 te Rotterdam. Prinses Margriet 17 v. New York n. Rotterdam. Raki 18 te Karachi v. Akaba. Randfontein 17 te Southampton v. Amsterdam. Rempang 17 te Port Said. Riouw 17 v. Lissabon n. Boulogne. Rondo 17 te Bremen v. Rotterdam. Rossum 16 19 m. w. Guatemala n. San Pedro. Rotte 19 te Beira. Salatiga 17 v. Montreal n. Beyrouth. Saloum 17 v. Brest n. Caen. Sarpedon 17 v. La Guaira n. Carupano. Scheldelloyd 17 v. Rotterdam n. Philippijnen. Schelpwijk 18 te Pernis. Senegalkust 17 v. Freetown n. Abidjan. Sinon 16 70 m. z.z.w. Kp. Hatteras n. Baltimore. Skadi 18 te Aberdeen. Slamat 17 v.t Barcelona n. Rotterdam. Sliedrecht pass. 17 Kp. St. Vincent n. Port Said. Sloterdijk 17 te Antwerpen. Socrates 17 v. Curagao n. Port of Spani. Soestdijk 18 v. Antwerpen n. New York. Solon 17 200 m. n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Spaarnekerk 17 v. Port Said n. Singapore. Stad Amsterdam 17 te IJmuiden. Stad Delft 17 te IJmuiden. Stad Maastricht 17 v Freetown n. IJmuiden. Stad Utrecht 17 v, IJmuiden n. Ey Ferrol. Stad Vlaardingen 18 v. Catania n. Pepel. Statue of Lib. 17 140 m. o.z.o. P. Sudan n. Perz G. Steenwijk 17 360 m. o.z.o. Bermuda n. Pascagoula. Stentor 19 te Barranquilla. Steven 18 te Latakia v. Beyrouth. Straat Banka 16 v. Mauritius n. Lour. Marques. Straat Cook 19 v. Risdon n Devonport. Straat Frazer 18 te Walvisbaai. Straat Madura 19 te Beira verwacht v, Durban. Streefkerk 17 te Zanzibar v. Dar Es Salaam. Sumatra 17 110 m. w.n.w. St. Vincent n. Malta. Tacana 18 65 m. w. Antofagasta n. Ilo. Tegelberg 17 v. Kobe n. Okinawa. Themis 1 8v. Fort de France n. Barbados. Tjibodas 17 750 m z.z.w. Colombo n Singapore Tjimanuk 17 v. Durban n. Lourenco Marques. Tjitarum 16 v Port Elisabeth n. Kaapstad. Triton 17 v. Hamburg n. Amsterdam. Tweelingen 17 v. Rotterdam n. Lulea. Ulysses 17 170 m. o. Barbados n. Europa. Van Linschoten 16 v. Monrovia n. Freetown. Van Spilbergen 17 100 m. z.o. Adelaide n. Durban. Van Waerwijck 16 v. Kaapstad n. Durban. Vlist 18 te Liverpool. Waterland 17 20 m. w. Casquets n. Las Palmas. Westerdajn 17 v. Rotterdam n. New York. Westertoren 19 v. Calcutta n. Mena A1 Ahmadi. Wieldrecht 19 v. Kaosiung n. Fremantle. Willem Ruys 17 v. Colombo n. Singapore. Woltersum 17 170 m. o.n.o. K. Hatteras n. Le Havre Wonorato 18 te Bombay. Wonosari 17 te Rotterdam. Wonosobo 19 te Cristobal verwacht. Zaankerk 17 v. Singapore n. Port Swettenham. Zafra 19 rede Suez. Zaria 17 100 m. z.z.o. Muskat n. Rotterdam. Zuiderkerk 19 v. Port Said n. Genua. KLEINE VAART Admiralengracht 17 dw. Zandvoort n. Antwerpen. Alcetas pass. 17 Wight n. Amsterdam. Ank T. 16 te Sandhammern n. Zaandam. Anna Broere pass. 17 Texel n. Rotterdam. Bab T. 16 v. Amsterdam n. Delfzijl. Binnenhaven 17 25 m. z.o. Flambor.hd. n. R'dam. Coccinello 17 30 m. n.o. Beachyhead n. Duinkerk. Carnissesingel 17 10 m. n.w. Haisbor. n. Guernsey. David 17 te Beachyhead n. Rotterdam. Dido 17 30 m. o. Malaga n. Malaga. Draco 17 60 nu n.w. Helgoland n. Delfzijl. Eddystone pass. 17 Westhinder n. Gent. Elsa 16 te Amsterdam. Geestdijk 17 te Corton n. Maassluis. Geeststroom 17 te Cromer n. Maassluis. Gouwestroom 17 te Dungeness n. Birkenhead. Gramsbergen 17 ten anker Lundy eil. n R'dam. Groningen 17 25 m. o. Terschelling n. Nantes. Kaap Falga 16 v. Rundvik n. Amsterdam. Lauriergracht 17 in Finse Golf n. Walkom. Marianne pass. 17 Noordhinder n. Malmö. Markab 17 90 m. o.z.o. Tyne n. Abö. Mathilde 16 te Runcorn. Phidias pass. 17 Ouessant n. Tel Aviv. Philetas 17 te Levant eil. v. Lissabon n. Genua Statenlaan 18 dwars Alderney n. Southmapton. Stella Maris 18 120 m. z. Ushant n. Aviles. Stella Polaris 17 140 m. n.o. Villano n. Londen. Taras 17 60 m. w. Kp. Tenes n. Tunis. Triton 17 50 m. v IJmuiden n. Amsterdam. Willy pass. 17 Borkumrif n. Helsinki. Wilpo 15 te Sornaes De heer A. D. Huijsman, oud-lid der directie van Grafische Bedrijven Damiate n.v., uitgeefster van onze bladen, heeft zaterdag in huiselijke kring zijn vijfen zeventigste verjaardag gevierd. Op zijn verzoek geven wij eerst thans bekendheid aan dit feit. De heer Huijsman is nu nog commis saris van onze n.v. en commissaris van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen n.v., aan welk bedrijf hij al sedert 1914 verbonden is. Tot voor enkele jaren vervulde hij tevens een aantal functies in het maatschappelijk leven, maar daaruit heeft hij zich geleidelijk aan teruggetrok ken. Thans is hij nog regent van het oudste Haarlemse hofje, de Bakenesser Kamer, en hij houdt zich geregeld bezig met de ,ggng*-van zaken, in-het Museum Enschedé. Ook genieten de uitstapjes van de gepen sioneerden van Joh. Enschedé nog zijn volle belangstelling. Een 43-jarige weduwe uit de Lange Poel laan in Haarlem is zondagmorgen buiten kennis gevonden in een beneden haar wo ning gelegen bedrijfsruimte van een boek binderij. Zij zou tijdens het buitenhangen van haar was aan een lijn buiten haar raam drie en een halve meter omlaag zijn gevallen en door het draadglasraam in de bedrijfsruimte terecht zijn geko men. Zij is naar de Mariastichting ge bracht waar een zware hersenschudding werd geconstateerd. Bij de val kreeg zij tevens verwondingen aan hoofd en rug. Zij verkeert niet in levensgevaar. De buurman van het slachtoffer kreeg argwaan toen hij een gat in het draad glasraam zag. Hij stelde een onderzoek in en vond zijn buurvrouw in nachtkleding en bewusteloos in bovengenoemde ruimte. Zij moet daar enige tijd hebben gelegen. De politie stelt een onderzoek in. Bewoners van perceel Grote Houtstraat 3 rd in Haarlem die zaterdagavond in hun eetkamer zaten, werden om zeven uur plotseling opgeschrikt toen het plafond van de voorkamer, een oppervlakte van 8 m2, naar beneden kwam. Het meubilair werd onder de puinhoop beschadigd. De brandweer heeft zich bezig gehouden met puinruimen en Bouw- en Woningtoe zicht van het gebeurde op de hoogte ge steld om de zaak te onderzoeken. Bij de brandweer bestaat het vermoe den dat de spijkertjes van het plafond door lekkage waren doorgeroest en dat het plafond daarna door de trillingen van het verkeer naar beneden is gevallen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OOQOQOOOOQQQOOCXJOüOuOOCXlQQOOOuQül Indianenspelletje. Bij een gevaarlijk Indianenspelletje, waarbij enige jongens met een zelfvervaardigde boog pijlen af schoten, is de elfjarige H. Berkers uit het Brabantse plaatsje Valkenswaard zo ern stig getroffen in zijn linkeroog dat hij het licht in dit oog heeft verloren. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijcfv. 2de tijdv. A.K.U Hoogovens Kon Olief 167,80—168,50 168,30 Philips 157—157,50 157,40 Unilever 173—174 gl 173,40

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 8