Amerika raakt wat geïrriteerd door Bonns ontspanningsvrees Kregelige geluiden in Senaat en V.S.-delegatie in Genève Borst BONT HET WEER Twee jachten door de storm op het „droge" geworpen Basel" veilig in IJmuiden Soekarno ziek Kroesjtsjev in Belgrado voor een „werkvakantie' r Verf met voldoening 1.58 Brood vandaag een cent duurder Verlies van de KLM verder gestegen Nieuwe naam van de sporthal in Heemskerk Twee Israëli's aan de grens doodgeschoten Vier straaljagers verloren door mist Neef steekt oom met een schaar dood Tito's eigen weg naar socialisme geaccepteerd Na storm binnengaats DE WOLF van 1833 Dutter EEN BRIL VAN K E I P DAT IS GOED GEZIEN REGENJAS 8 jaar 29.55 LANGE PANTALONS va 9.50 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES NOG 10 DAGEN ZOMER- PRIJZEN Veranderlijk Aan het strand: Irritatie in Genève „Dr. M. J. Prinsenhal In de krant van heden '""Ti Het woord is aan Terugweg afgesneden naar vliegdekschip Historie van een relatie Een produkt van de Sikkens Groep ^Jiedt 't este VOLOP VLEES voor weinig geld O) M O AT WOENSDAG GEHAKTDAG KEURSLAGERIJ BUTTER 4 S e JAARGANG NUMMER 241 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE LS E N-IJ MU ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 20 AUGUSTUS 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directiei^AV^eereboomen^\faJH^^vMide^iqe WASHINGTON (Reuter, AFP en AP) De ambassadeur van West-Duitsland in de Verenigde Staten en de zaakgelas tigden in Londen en Moskou hebben maandag namens hun land het gedeelte lijke kernstopverdrag ondertekend. Gelijktijdig gaf de regering in Bonn een verklaring uit, waarin zij nogmaals zegt Oost-Duitsland niet als staat en haar leiders niet als regering te erken nen. De Bondsregering verklaart na drukkelijk, dat zij alleen het gehele Duit se volk vertegenwoordigt. De democratische senator Wayne Mor se zei maandag, dat de Westduitse leiders te veel nadruk leggen op het niet-erken- nen van Oost-Duitsland in verband met het gedeeltelijke kernstopverdrag. „Wat ze ook van hun eigen politiek ten opzichte van Oost-Duitsland mogen ver wachten. de politieke leiders in West-Duits land dragen oogkleppen wanneer zij den ken, dat het Amerikaanse volk nog lang het niet-erkennen van de DDR zal stellen bóven het vooruitzicht van een verminde ring van de spanning tussen ons en de Sovjet-Unie, aldus Morse. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Advertentie dubbel poplin in diverse tinten helanca effen en geruit KINDERKLEDING Anegang 19 - Haarlem Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 lEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie VOOR B IJ Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met opklaringen, maar tijdelijk ook buien. Matige, later voorname lijk aan de kust nu en dan krach tige westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een storing die van België naar West-Duitsland trekt, veroorzaakt aanvankelijk nog wat regen. Morgen overwegend droog en een kleine buienkans. Temperatuur 17 tot 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Onstabiel door vrij grote depressie-activiteit. Hij zei, dat de verdeling van Duitsland „een van de prijzen is, die het Duitse volk heeft moeten betalen voor het ontketenen en verliezen van een oorlog." ,Ik geloof stellig, dat de Amerikanen evenals de Duitsers van mening zijn, dat Duitsland herenigd moet worden. Wij we ten echter en dat weet de regering in Bonn ook dat de hereniging als prak tisch doel en niet slechts als vrome droom, alleen door onderhandelingen kan worden bereikt. En deze onderhandelingen moeten plaatsvinden tussen de Sovjet-Unie, Oost- Duitsland, West-Duilsland, Frankrijk en de Ver. Staten", aldus Morse. ,Men kan van Amerika, net zo min als van Rusland verwachten, dat het de vér deling van Duitsland ziet als een probleem, dat de koude oorlog voor onbepaalde tijd moet bestendigen," zo besloot de Ameri kaanse senator, die sprak in de Senaat. GENèVE Leden van de Amerikaan se delegatie op de ontwapeningsconferen tie in Genève toonden zich gisteren geïr riteerd door de vloed van Westduitse klachten, dat Bonn niet wordt geraad pleegd in ontwapeningszaken. De Amerikaanse zegslieden zeiden, dat de Verenigde Staten en Engeland West- Duitsland voortdurend en volledig op de hoogte hebben gehouden van alle aspecten van het ontwapeningsoverleg sedert de 17 landenconferentie anderhalf jaar geleden begon. Bovendien hebben de Westelijke mogend heden herhaaldelijk de verzekering gege ven, dat er geen verplichtingen inzake de NAVO zouden worden aangegaan zonder eerst overleg te plegen in de NAVO-raad. Oost- en West-Duitsland zijn geen van beide vertegenwoordigd in Genève, maar beide landen hebben officieuze waarne mers in Genève, die regelmatig worden ingelicht over het verloop door bevriende mogendheden aan de conferentietafel. De Amerikaanse zegslieden achten de Duitse klacht, dat men in Bonn verrast was door het verdrag van Moskou volko men ongegrond. Met betrekking tot het Amerikaanse voorstel voor de waarnemersposten mer ken zij op, dat dit voorstel volledig aan de orde is geweest in de NAVO-raad in de lente van 1962. Amerika's vier topmilitairen naast elkaar in de getuigenbank van de Senaatscommissie voor defensie, waar zij zich unaniem uitspraken voor onder tekening van het partiële kernstopver drag, mits er bepaalde waarborgen worden geschapen tegen het eventuele achterreken van de VS op kerngebied. V.l.n.r. generaal Curtis Lemay (lucht macht), generaal Earle Wheeler (land macht), admiraal David McDonald (marine) en generaal David Shoup (korps mariniers). Met ingang van vandaag wordt het brood een cent duurder. De nieuwe minister van Economische Zaken, prof. Andriessen, heeft zich hiermee akkoord verklaard op grond van de gestegen prjjzen van bloem en meel. Bij de gisteren gehouden besprekingen bleek dat de bakkers een verdere verhoging van een cent willen. Voornamelijk als gevolg van het weg vallen van het vervoer op West-Nieuw- Guinea zijn de bedrjjfsinkomsten van de K.L.M. over het tweede kwartaal van 1963 met 12,7 miljoen gedaald tot 145,6 mil joen. De bedrijfskosten (exclusief afschrij vingen) waren 6 miljoen en de afschrij vingen 4,8 miljoen lager dan over het tweede kwartaal van 1962. Het verlies over het tweede kwartaal '63 beliep 18 miljoen tegen 16,2 miljoen in de overeenkomstige periode van 1962. Voor bijzonderheden zie men de pagina economie en financiën. De nieuwe sporthal in Heemskerk, die zaterdag 31 augustus feestelijk in gebruik zal worden genomen krijgt de naam dr. M. J. Prinsenhal genoemd naar de com missaris der koningin in de provincie Noord-Holland. Dr. Prinsen zal ook de of ficiële opening van de sporthal verrichten. Zoals wij eerder hebben bericht is ter ge legenheid van deze voor Heemskerk be langrijke gebeurtenis een uitgebreid feest programma samengesteld. Talrijke autori teiten uit het Nederlandse sportleven zul len daarbij acte de présence geven. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 4de klasse, ljjst 2 1500: 7650. 1000: 6779 18008. 400: 4182 9759 10723 11768 16358 17888. 200: 1774 2046 3234 3345 5296 7366 7628 7751 7910 8080 9032 9261 9775 11414 11701 12612 12704 13080 14280 15127 16279 17506 18306 19492 20511 20914 20961 21329. 99 Het Nederlandse jacht „De Roompot" is bij stormweer op het strand bij de Wassenaarse Slag geworpen. Het En gelse jacht „Hugh Tabor" is eveneens de afgelopen nacht in moeilijkheden ge komen. Het is op de Westermeerdijk bij Urk gezet. Een ander gevolg van de storm is geweest dat een stoomkraan en twee loaders in het water van de Wester- schelde zijn verdwenen. De „Basel", die bij het lichtschip Texel in moeilijkheden verkeerde, is veilig in IJmuiden binnen gelopen. De Roompot was bemand door twee Duitsers, de dertigjarige koopman Werner Ade uit Stuttgart en de 22-jarige Brigitte Loibel uit Kreusztam bij Munster. De mo tor van het scheepje, dat Broek in Wa terland als thuishaven heeft, weigerde tij dens het noodweer waarna het bootje op het strand terecht kwam. De heer Ade was een week of drie ge leden met een Duitse jongeman aan boord van De Roompot, toen het jacnt 's nachts op de Haaksgronden vastliep. De Hugh Tabor kwam op het IJselmeer in een storm. Het jacht, een omgebouwde houten reddingsboot, kwam hoog op de dijk bij Urk. De opvarenden, een Engel se pompenfabrikant met zijn echtgenote en drie kinderen, konden wadend de vaste wal bereiken. Het schip, dat lek is gesla gen, kon met drie schepen niet van de dijk worden getrokken. De pogingen om de gestrande jachten weer vlot te krijgen zullen vandaag wor den voortgezet. Een stoomkraan met een gewicht van 150 ton en twee loaders, eigendommen van de n.v. Aug. de Meyer zn's expe ditie- en agentuurbedrijf te Terneuzen, zijn maandagmorgen vroeg in het water van de Westerschelde verdwenen. Vijf personeelsleden konden juist op tijd op de sleepboot Jean Claude Gerling over springen. In de loop van de dag heeft men de plaats, waar het gezonken materieel zich bevindt, kunnen vaststellen. Het is nog niet zeker of men zal trachten de kraan en de loaders te lichten. Dit zal name lijk veel geld kosten en de verzekerings maatschappij zal moeten beslissen of ber ging de kosten loopt. Daar het gezonken materieel buiten de scheepvaartroute ligt, levert het voor de scheepvaart geen ge vaar op, zo meent men in scheepvaart kringen in Terneuzen. Het 299-ton metende Noorse vrachtschip Basel, dat gisteren op tien mijl ten wes ten van Texel door zware slagzij in ernsti ge moeilijkheden was geraakt, is gister avond om half tien, nadat de bemanning het schip goeddeels w.eer overeind had ge kregen, naar IJmuiden gekoerst. De bemanning heeft een deel van de buiklading weten te verzetten waardoor de slagzij verminderde tot vijf graden. Daar de windkracht minder werd en de zee wat afvlakte besloot de kapitein rond te gaan en vervolgens naar IJmuiden te varen. Gistermiddag moest de reddingboot Ko ningin Wilhelmina uit Stellendam uitva ren naar het jacht Hens Torn uit IJmui den, dat in het Vuile Gat aan de grond was gelopen. De negen opvarenden zijn aan boord genomen. Het in moeilijkheden verkerende Noorse schip „Basel" is er zelf in geslaagd de zware slagzij te verminderen. Het schip helt nu nog ongeveer vijf graden. Het radio-noodverkeer is inmiddels opgéheven. De sleepboten, die onderweg waren naar het schip, zullen toch hun reis vervolgen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 7 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5 Kunst 6 Horen en Zien6 Agatha Christie7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Luidsprekers10 Uit nummer heitnai uit twaalf pagina's Terwijl gistermiddag de reddingboot Prins Hendrik en de zeesleepboten Hector, Simson en Holland, worstelend, tegen de elementen, op weg waren naar de Noorse kustvaarder Basel, die dwars van het eiland Texel in moeilijk heden was geraakt en noodseinen had uitgezonden, slaagde de bemanning van de Noor erin het, wegens verschuiven van de lading zware slagzij makende schip, een coaster, in een betere positie te brengen. De gezagvoerder van de Basel dorst het daarna aan om zijn schip op eigen kracht naar IJmuiden te brengen. Hij slaagde hierin: van ochtend omstreeks vijf uur bereikte hij IJmuiden en zette daarna, gesleept door Goedkoop, de reis voort naar Amsterdam. Hoe, laat bijgaande foto zien. '!"r 1 i fi.Y i 'i i DJAKARTA (Reuter) Zeven artsen zijn vandaag bij president Soekarno ont boden, omdat deze last kreeg van gal stenen, een kwaal waar de 62-jarige In donesische leider al meer aan heeft ge leden. Volgens paleiskringen is de presi dent niet ernstig ziek. De artsen bleven vier uur in het paleis Soekarno is nog maar pas hersteld van een griepaanval. In juni was hij voor de derde maal in twee jaar in Wenen onder me dische behandeling. Robert Schumann: Componeren is alleen maar een wijsje ontwerpen waaraan nog niemand an ders gedacht heeft. TEL AVIV (Reuter) Twee 19-jarige Israëlische jongens zijn maandagavond ten noorden van het Meer van Galilea, door Syrische soldaten gedood, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische leger meegedeeld. Hij zei, dat een groepje Syriërs onder dekking van de duisternis op Israëlisch grondgebied was gekomen en drie jongens, die met een landbouwtrekker van het veld kwamen, in een hinderlaag had ge lokt. Israel heeft een klacht ingediend bij de Syrisch-Israëlische bestan'dscommissie. Mi litaire waarnemers van de UNO stellen een onderzoek in. VANNES (AP) Een plotseling opko mende mist heeft gisteren voor vier straal vliegtuigen van het Amerikaanse vliegdek schip Independence, dat in de Golf van Biscaje ligt, de terugweg naar het vlieg dekschip afgesneden. Eén van de piloten liet zijn toestel in zee vallen en redde zich met zijn para chute. Een tweede vlieger sprong er bo ven land uit; zijn toestel viel op een huis en verwondde drie mensen. Een derde vlieger maakte een geslaagde noodlanding op een Frans vliegveld. Het vierde vlieg tuig wordt vermist. Men vreest dat het in zee is gestort. Na een hevige ruzie in een woning aan de Groen van Prinstererstraat in Kampen beeft gisteravond omstreeks twaalf uur een 24-jarige jongeman zijn oom, de 54- jarige D- Kanis, van het leven beroofd door hem met een schaar in het hoofd te steken. De dader was de binnenstad ingevlucht. Daar werd hij later in een cafetaria ge arresteerd. Het slachtoffer was ongehuwd en woon de bij zijn gehuwde zuster in. De dader, een zoon van deze zuster, is reeds enige keren in een psychiatrische inrichting ver pleegd geweest. BELGRADO (Reuter,AP) Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie is vanmor gen voor een „werkvakantie" van onge veer twee weken in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado aangekomen. Kroesj tsjev zal een toeristische rondreis com bineren met politieke besprekingen met president Tito, waar door waarnemers veel belang aan wordt gehecht. Het is Kroes,jtsjevs derde bezoek aan Joegosla vië, dat in de Russische pers wordt ge zien als symbolisch voor „de nauwe sa menwerking en gemeenschappelijke strijd van twee broedervolken voor vrijheid en gemeenschappelijke vijanden". Kroestsjev reist in gezelschap van zijn vrouw Nina, zijn zoon Sergei en zijn doch ter Helena, alsmede van drie hoge par tijfunctionarissen. Dit derde bezoek van de Russische pre mier aan Joegoslavië zal niet zo specta culair worden als zijn eerste in 1955 sa men met de toenmalige premier Boelga- nin. De Russische leiders kwamen zich toen tegenover maarschalk Tito veront schuldigen voor de breuk in 1948. In dat jaar stootte Stalin Tito en zijn partij uit het Sovjet-blok en begon Joegoslavië aan zijn eigen communistische weg. De verbetering die toeninzette, hield aan in 1956; Tito kwam in dat jaar naar Moskou en Kroestsjev kwam ten tweede male naar Belgrado. De Hongaarse op stand bracht echter weer een aanmerke lijke verkoeling tot stand. De verslechte ring van de inmiddels opgebloeide goede relatie vond haar hoogtepunt in 1958 toen de Joegoslavische communistische partij een partijprogramma aannam dat voor de Russen onaanvaardbaar was. Het hele jaar 1959 duurde de ideologische strijd voort. Zij mondde uit in een resolutie die in 1960 in Moskou werd aangenomen tegen het revisionisme, waarmee duidelijk op Joegoslavië werd gezinspeeld. In 1961, toen de tegenstellingen tussen Moskou en Peking gewicht in de schaal gmgen leggen, nam Moskou het initiatief voor een nieuwe vriendschap met de Joe- goslaven. Sindsdien zijn de betrekkingen geleidelijk hecht en vriendschappelijk ge worden. Tito dwong twee concessies af 1) het socialistische karakter van Joegoslavië werd erkend, en 2) de Joegoslavische po litiek van niet-verbondenheid werd erkend als niet in strijd zijnde met het marxis me. Dit betekende, dat Joegoslavië zijn eigen weg naar het socialisme kon vol gen. Advertentie FLÉXA Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 3417 Advertentie Pittige zomerkost van de keurslager OT n 3 biefburgers 4 Geld. schijven ot Tffal 4 ballen gehakt - of 500 gram mager keurgehakt met kruiden Hierbij 2 pakjes margarine voor 39c KENNEMFRLAAN 43-45

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1