Treinroof maakt burgers tot amateur-detectives 9 Redders vechten voor het leven van 3 mijnwerkers m m Oppositie in India loopt storm tegen Nehroe Frankrijk staat geïsoleerd WERELDNIEUWS Lijm hout met CETAFLEX Oeta-Bever Boerderij wordt tegen betaling voor nieuwsgierig publiek opengesteld Geen beslag op schepen van Indonesië Amerikaans comité tegen kernstoppact Surinaamse maatregel tegen protesterende studenten? Telefooncontact met mannen die al een week zijn ingesloten Boeddhisten komen krachtig op voor hun rechten Aanslag in Brussel werk van kleurling? Canadese minister komt onze a.o.w. bestuderen ^^Praatótccl Op de DINSDAG 20 AUGUSTUS 1963 3 Bezienswaardigheid Minister trekt aanzegging aan deurwaarders niet in Car avan Kerkelijk nieuws |öff:,:Sé J Diploma voor Meredith 2 Kongolese protesten Kort nieuws Lizzy Sara May LONDEN Tientallen Engelsen komen tot de conclusie, dat het op het ogenblik geen aanbeveling verdient om in de tuin te graven of om uitstaande rekeningen in bankbiljetten te betalen. Doet men dit wel, dan loopt men een vlotte kans door de politie aan de tand te worden gevoeld. Behalve de politie is er namelijk een le ger amateurs aan het werk, die allen in de stijl van Sherlock Holmes naar aan wijzingen speuren in de hoop een deel van de grote beloning in de wacht te kun nen slepen. Iedereen die ook maar iets ziet dat als verdacht kan worden uitgelegd waarschuwt onmiddellijk de politie. Op deze manier werden enkele mannen verrast die op een golfterrein in Hamp shire bezig waren met het leggen van de fundamenten voor een nieuw clubhuis. Een verdachte vrachtauto die in Surrey langs de weg stond, bleek slechts een vee wagen met een lekke band te zijn. Een wandelend paartje zag een paar mannen iets begraven; toen de mannen verdwenen waren, ging het paar op onder zoek uit. Zij vonden de restanten van een picknick. In Londen werd een man met een kartonnen doos onder de arm door twee motoragenten aangehouden. Hij was met tuinafval op weg naar een stortplaats voor vuil. Leatherslade Farm de boerderij die als schuilplaats diende voor de bende, zal tegen de prijs van 1,25 per persoon als bezienswaardigheid voor het publiek wor den opengesteld, heeft de eigenaar bekend- De minister van Justitie, mr. Y. Schol ten, heeft in antwoord op vragen van de leden van de Tweede Kamer de heren Van Rijckevorsel (K.V.P.) en Moorman (K.V.P.) medegedeeld, dat hij zijn aan zegging aan de deurwaarders inzake even tuele beslaglegging bp Indonesische han delsschepen of hun lading niet zal intrek ken. De minister had de deurwaarders aan gezegd, dat zij voor het geval hun zou worden verzocht op Indonesische staats schepen, die ons land aandoen, of op la ding, die eigendom is van de Indonesische staat, beslag te leggen wegens vorderin gen op de staat Indonesië, deze verzoeken moesten afwijzen. .Volgens^ de- minister, vor-zet namelijk het volkenrecht zich tegen het nemen van con servatoire en executoire maatregelen, ten-r zij'de vordering de- expldffatië van nèl schip of het vervoer van de lading be treft. De Kamerleden wensten, dat de minis ter zijn aanzegging introk en de beslissing van de vraag over de volkenrechtelijke toelaatbaarheid aan de rechterlijke macht zou overlaten. De minister verklaart o.m. dat volgens het volkenrecht een souverei- në staat niet tegen zijn wil aan de rechts macht van een andere staat onderworpen is. Deze immuniteit van een staat komt niet te vervallen, indien deze zijn op an der terrein liggende volkenrechtelijke ver plichtingen jegens de andere staat niet na komt. Het is de taak van de regering erop toe te zien dat Nederland zijn volkenrech telijke verplichtingen nakomt. Het bericht dat een Indonesische schip naar Neder land zou komen en de kans, dat getracht zou worden op dit schip of zijn lading be slag te leggen, was aanleiding de aanwij zing, aan de deurwaarders te geven, aldus de minister. NEW YORK (AP) In de Verenigde Sta ten is een organisatie gevormd, genaamd „The national comittee against the treaty of Moscow", om verzet te leveren tegen ratificatie door de Amerikaanse Senaat van het kernstopverdrag. Het comité, bestaande uit zes redacteuren van het weekblad „The National Review" en de uitgever ervan. William A. Rusher, heeft aan 3500 mensen uitnodigingen ge zonden om lid te worden. De uitnodigingen gaan vergezeld van een verzoek om financiële bijdragen voor ad vertenties in het gehele land. gemaakt. De politie heeft haar taak in de boerderij^ en naaste omgeving bijna vol tooid. Honderden nieuwsgierigen reden zondag uit Londen naar de boerderij om deze te bezichtigen, maar de politie hield hen op een afstand. Rechercheurs gaan de passagierslijsten na van vliegtuigen die de laatste tijd van het vliegveld van Londen zijn vertrokken. Zij proberen het spoor te vinden^an een vrouw en een man die een dag na de treinroof een zwarte sportwagen kochten en betaalden met biljetten van vijf pond. De auto werd gevonden bij London Air- port. Scotland Yard zou de namen kennen van vier mannen, die de „inlichtingen uit de eerste hand" hebben gegeven, nodig om de roofoverval te plegen. Deskundigen van Scotland Yard hebben in Dorking bij Londen een caravan onder zocht. De kampeerwagen stond vlak bij de plaats waar de vorige week ruim 1 miljoen gulden van de buit werd gevon den. Het geld was kennelijk weggegooid. De caravan zou door de overvallers als basis zijn gebruikt. Volgens het Surinaamse dagblad „De West" zou het in het voornemen liggen, de studiebeurzen in te trekken van Surina- mers, die in Nederland op 's lands kosten studeren, indien zou bljjken dat zij een aandeel hebben gehad in het protest tegen de maatregelen van de Surinaamse rege ring tegen drs. Moll. De Surinaamse regering heeft onlangs aan drs. Moll, een Surinamer die in Neder land afstudeerde, medegedeeld, dat zij geen prijs stelt op zijn opneming in de Suri naamse landsdienst, hoewel zijn studie door de Surinaamse regering werd bekos tigd. De reden heirvoor was de politieke gezindheid, waarvan de heer Moll volgens de Surinaamse regering blijk heeft gege ven. Hiertegen heeft een aantal in Neder land studerende Surinamers op bijeenkom sten en in telegrammen naar Suriname in vrij scherpe bewoordingen protest aange tekend. Volgens „De West" heeft de Suri naamse regering daarin in Nederland een onderzoek laten instellen om te weten te komen, welke Surinaamse studenten' aan deze actie hebben meegedaan. Geref. Kerken 1 Aangenomen naat Heirtenoord J. B. v. Mechelen te Oostburg naar Spijk (Gron.) H. Dijkslag te Meeden, die bedankte voor Anjum en voor Westerbork. Bedankt voor Spijkenisse (2e pred.pl.) F. de Jong te Lichtenvoorde voor Kapelle- Biezelinge E. C. te Reitsum (Fr.). v 'I. ;SW,-v' V,;':'.' -r.'c-ivrarfoftiar HAZLETON (Pennsylvania) (AP) Drie mijnwerkers, die werden dood ge waand nadat zij sedert verleden week dinsdag op 130 meter onder de grond van de buitenwereld werden afgesloten, hebben de reddingsploegen via een telefoonlijn aanwijzingen gegeven om een nooduitgang voor hen te boren. Het zal misschien wel een week kosten om een uitweg voor de mijnwerkers te banen. David Fellm, Henry Throne en Louis Bova werden zondagavond laat ontdekt. „Wij zijn allen in orde", schreeuwde Fel- lin, toen het eerste gesprek tussen mijn werkers en redders tot stand kwam. Zij zeiden dat zij zich in leven hadden ge houden met zwavelachtig water uit een beekje, dat door de mijn stroomt Soep, medicijnen, lampen en een ge vraagde sigaar werden voor hen neerge laten. De mannen gingen eerst vier uur slapen, terwijl boven het reddingswerk werd stopgezet. De echtgenote van Fellin zei: „Ik heb gebeden en nog eens gebeden. Ik wist dat zij nog in ieVen waren." Een broer en een zuster van de inge sloten mijnwerker Henry Throne luis teren naar de stem van hun broer uit de luidspreker, die is aangesloten op de microfoon die de reddingsploegen naar beneden hebben laten zakken. De reddingsploegen hebben gisteravond een klein gat, dat leidt naar de drie mijn werkers, vergroot. Men sprak echter be zorgdheid uit over één van de mannen, die is gescheiden van de anderen. Fellin meldde via het gat, dat Bova ongeveer 8 meter van hem en Throne verwijderd was. Hij bevindt zich achter een hoop puin en is licht gewond. De reddingsoperaties werden aanvanke lijk in twee gedeelten uitgevoerd: 1. het boren van de ontsnappingsschacht naar Fellin en Throne, en 2. het boren van een tweede schacht boven de plaats waar Bo va werd gemeld. Het nam 22 uur in be slag om het eerste gat te boren Het boren van een gat in de richting van Bova werd vannacht gestaakt. Gor don Smith, onder-minister van mijnbouw zei dat de boor al dieper was gegaan dan de plaats waar Bova zou zitten. SAIGON (Reuter/AFP) In Hue hebben dertien Boeddhistische studenten zich aan gemeld om zelfmoord te plegen, uit protest tegen „de discriminatie op religieus gebied 'door de regering". !v> f Boeddhistische leiders hebben gewaar- ;sclwwdr cfat er nieuwe demonstaties zullen worden gehouden en meer zelfmoorden zullen worden gepleegd. In een brief aan de gouverneur van de provincie hebben Boeddhistenleiders de terugigve geëist van 't lijk van de 17-jarige Boeddhistische non, die vorige week zelf moord pleegde door zich in brand te steken. De studenten van de universiteit van Hue hebben besloten de colleges niet meer te volgen zolang de zaterdag ontslagen rector niet in zijn functie is hersteld. De studenten wensen ook, dat eerst een aan vaardbare oplossing voor het godsdienst geschil wordt gevonden. Inmiddels is uit Saigon een ministeriële commissie naar de provincie Phyen ver trokken om een onderzoek in te stellen naar klachten over de discriminatie en onderdrukking van Boeddhisten door de regering. James Meredith, de eerste neger die is toegelaten tot de universiteit van Mis sissippi in Oxford, ontvangt het di ploma over zijn eerste leerjaar tijdens een bevorderingsplechtigheid in de universiteit. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het is waarschijnlijk, dat de aanslag met twee handgranaten in een Brusselse, voornamelijk door Kongolezen bezochte bar, het werk is geweest van kleurlingen. Volgens verscheidene getui gen zouden twee mannen met een donke re gelaatskleur de granaten hebben gewor pen en daarna zijn gevlucht. De politie helt dan ook over naar de ver onderstelling, dat het hier om een concur rentiestrijd tussen bareigenaars gaat. De Kongolese zaakgelastigde in Brussel heeft officieel geprotesteerd bij het Belgi sche ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij verzocht de regering te zorgen voor de veiligheid van de Kongolezen in het land. De algemene bond van Kongolese stu denten in België heeft in een communi qué de Verantwoordelijkheid voor de aan slag op de Belgische regering geworpen. Hij eist vergoeding voor de slachtoffers. 'MïRifefB'faSleurde mëf 0v&ka¥i£i%'. zijnde minister Spaak vervangt, heeft de |bewoórdingen"vari'!Hët'protest van dè ktu- dentenbond ontoelaatbaar genoemd. De Canadese vrouwelijke minister van Sociale Zaken, J. Lamarsh, maakt van het zomerrecès van het Canadese parle ment gebruik om de pensioenregeling in verscheidene Europese landen te bestu deren. In de herfst wordt in Canada 'n con ferentie gehouden over pensioenregelingen Minister Lamarsh wordt woensdag ont vangen door haar Nederlandse ambtgenoot, minister Veldkamp, die haar zal inlichten over de Nederlandse sociale regelingen. Minister Lamarsh keert daarna via Parijs naar Canada terug. (Van onze correspondent) PARIJS. Op de dag van de onder tekening van hét Moskouse verdrag over het staken van de kernproeven door West-Duitsland, schrijft het Parijse avondblad „Le Monde" dat men wel stekeblind moet zijn om niet te zien hoe het gaullistische Frankrijk in de wereld geïsoleerd staat. Ondanks het Frans-Duitse verdrag van samenwerking heeft West-Duitsland de overeenkomst McNamara-Von Hassel van 2 augustus getekend tot het maken van een gemeenschappelijke, zware tank, waarover de Amerikaanse en Duitse legers in 1970 zullen beschikken. Door he handtekeningen onder deze over eenkomst en onder het akkoord over de kernproeven heeft Duitsland het Frans- Duitse verdrag, dat het toch al zonder veel geestdrift bekrachtigde, van zijn inhoud ontdaan. Politiek en militair is onder de voeten van generaal De Gaulle de grond weggegraven, waarop hij via de Duits- Franse samenwerking zijn „Europa der vaderlanden" wilde bouwen. OM TWEE REDENEN is de gaullisti sche politiek van de Vijfde Republiek tot mislukking gedoemd. De Franse diploma tie heeft er in de eerste plaats geen reke ning mee gehouden, dat Amerika en Rus land vandaag of morgen een eind willen maken aan het ophopen van atoomwapens, waarmee zij nu al enige malen de wereld zouden kunnen verwoesten. Beide landen zullen genoodzaakt zijn naar middelen te zoeken, om crises te vermijden die een atoomoorlog zouden kunnen ontketenen. Een wedloop in atoombewapening is doel loos en te kostbaar geworden. In hun over grote meerderheid moedigen de volken die Amerikaans-Russische toenadering aan, en hopen op een nieuwe wereld waarin zij bevrijd zullen zijn van angst en waarin zij zich aan constructiever taken kunnen wijden. In die hoop is Frankrijk voor hen een sta in de weg. IN DE TWEEDE PLAATS heeft De Gaulle door de keus van zijn middelen om tot een „Europa der vaderlanden" te ko men, zijn bondgenoten voor het hoofd ge stoten. Men denke bijvoorbeeld aan de manier waarop Engeland buiten de ge meenschappelijke markt werd gezet. Men vertrouwt het Franse staatshoofd niet meer. Men ziet hem niet alleen meer als een sta in de weg, maar ook als een vast beraden tegenstander van internationale ontspanning. De Gaulle heeft zich willen bedienen van Duitsland, want zonder Duitse steun is zijn Europa niet voor verwezenlijking vatbaar. Daarom heeft hij Bonn gesteund met de hereniging en met Berlijn. Met zulk een felheid dat de Duitsers hem be schouwden als compensatie tegen een mo gelijke zwakheid op dat punt van de Ame rikanen. De Gaulle heeft zich blootgesteld aan de beschuldiging daardoor in de kaart te spelen van een Duits nationalisme, dat nog altijd niet geheel verdwenen is. DE MOSKOUSE overeenkomst heeft weliswaar weinig militaire waarde, maar wordt overal in de wereld toegejuicht als een eerste stap. Alleen de Fransen en de Chinezen zijn tegen'. Door de gaullistische politiek riskeert Frankrijk zijn krediet en invloed in de wereld te verspelen. NEW DELHI (Reuter en AP) - Pre mier Nehroe zat gisteren peinzend in het Indische parlement te luisteren naar de beschuldiging, dat zijn 16-jarig be wind in India een mislukking is geweest. „Deze regering heeft in haar binnen landse politiek gefaald, zij heeft in haar buitenlandse politiek gefaald en zij heeft in haar economische politiek gefaald", al dus de leider van de critiek van de niet- communistische partijen van de oppositie. De woordvoerder van de oppositie, J. B. Kripalani, voegde eraan toe, dat de re gering van Nehroe „haar rechten om aan het bewind te blijven heeft verspeeld". Hij eiste verandering van de neutraliteitspoli tiek, verbreking van de diplomatieke be trekkingen met China en terugwinning van het door China veroverde land. Op de eerste dag van het debat ontbrak echter het vuur van vele eerdere aanval len op de regering. Met 372 van de 507 ze tels in het Lagerhuis zal de Congrespartij van Nehroe een aanval op de regering met gemak kunnen doorstaan. Nehroe verdedigde de overeenkomst die zijn land met Engeland en de Verenigde Staten heeft gesloten voor het houden van gemeenschappelijke luchtmaehtoefe- Gymnastiek voor bejaarden. De stich ting Nederlandse Federatie voor Bejaar denzorg heeft een film laten vervaardigen. „Gymnastiek voor bejaarden", die zal wor den vertoond op 't 2- daagse nationale con gres dat de federatie donderdag 12 en vrij dag 13 september in het Kurhaus in Sche- yeningen zal houden onder het motto: „Be jaarden in de samenleving". Het is de eerste film op dit gebied. Advertentie ningen. Deze oefeningen waren noodzake lijk om de Indiërs ervaring te laten op doen bij het gebruik van ingewikkelde radarapparatuur, zei Nehroe. Er zijn goede vooruitzichten dat India van Rusland en Tsjechoslowakije materieel zal krijgen om de luchtverdediging te versterken, deelde hij mee. Mensenkennis Hoewel voor een heel ander doel, ge bruiken wij dezelfde graadmeter als de Italiaanse jongens: blank voor enkele u- ren tot een dag, rood voor een dag tot enkele dagen, bruin voor een week, zwart voor enkele weken en langer. Mocht u niet begrijpen waarover ik spreek, dan zeg ik u bij dezen dat het over de huids kleur gaat. Wat de Italiaanse jongens betreft, die schieten als raketten af op alles wat nog vrouwelijk blank is. Wij bepalen ons meer tot de realiteit, de tijdsduur in dit geval. In ons pension kun je goed zien wie er eerstdaags vertrekt. B.v. zwart beweegt zich als iemand die gewend is in betere kringen te verkeren, vooral' de laatste dag als hij zijn portefeuille le voorschijn haalt om het zorgvuldig uitgespaarde bedrag aan pensiongeld op tafel te leggen. Rood met blaren daarentegen kijkt pijnlijk, als of het zeggen wil: nog zoveel weken zo veel leed. Daar tussenin beweegt men zich alsof men bezig is een dagelijks re cord te slaan waarin men hoe langer hoe meer plezier krijgt. Of de mensen die elke avond achter ons aan een tafeltje zitten tol een van de drie categorieën behoren, weet ik niet. De eer ste avond de beste dat ze daar versche nen vielen ze mijn man en mij op door de minachtende blikken die de jeugd over onze schouders heen achter onze ruggen wierp. 't Is er? vroegen wij. Bah! was het antwoord. Ik keek voorzichtig om: achter ons zat een Italiaanse familie luid te happen en te smakken. O, zei ik. En: Nou ja, laat zulk soort mensen nu ook eens een fijne va kantie hebben. Wees blij dat tegenwoor dig bijna iedereen daartoe in staat ge steld wordt. Wat kan de rest schelen. Ze amuseerden me trouwens, die fami lie. Elke avond als de kelner aan hun tafeltje de bestelling opnam werd er min stens een kwartier gediscussieerd over het bereiden der spijzen. Vooral de man en vader, eep. kleine, gedrongen figuur met een openhangende mond en slimme zwarte oogjes had het hoogste woord. Zijn vrouw, een dikke grijsachtige matro ne luisterde zwijgend net als thuis, dacht ik de dochter een lelijk vervel lend. roodverbrand meisje, dik in de der tig, deed luidkeels haar duit in het zak je en de zoon, meestal achterover han gend in zijn stoel met een been over de leuning, evenals zijn vader met openhan gende mond, gilde boven de twee ande ren uit. Nadat de discussie was beëindigd en het eten werd opgediend, aten ze veel en gulzig, praatten ze hard en veel en dron ken ze ten minste twee karaffen wijn uit. Het viel ons direct op dat ze weg wa ren toen het zo stil bleef bij de maaltijd. Ze zijn weg, zei de jeugd, blijkbaar opgelucht. Wat zouden dat nu voor mensen ge weest zijn, peinsde ik hardop. En toen de kelner aan onze tafel kwam vroeg ik het hem op de man af. Ah! riep hij verrukt, it dottore! I —WStf xiep^n .viij-in kooreen doktfir2! 'jazeker, 'ti&attnde de'kelner, een dok- tex,e&n^spepialist, een-van-de beste van Italië. Kn de* zoon is ingenieur en 'de dochter journaliste. Wij zwegen en keken elkaar aan. Jij, zei mijn man later verwijtend, jij met je mensenkennis. Advertentie 1 Zuid-Afrika. Indonesië heeft zijn handels betrekkingen met Zuid-Afrika verbroken en zijn havens voor Zuidafrikaanse schepen gesloten uit protest tegen de apartheidspolitiek. De uitvoer van thee, specerijen en olie naar Zuid-Afrika is de afgelopen jaren overigens reeds sterk teruggelopen en volgens Indonesische functionarissen thans vrijwel nihil. Dronken over de grens. Een dronken West duitser is maandag bij ongeluk in de omgeving van Helmstedt de grens met Oost-Duitsland overgestoken. Hij liep ernstige verwondingen op, doordat hij op een landmijn trapte. Hij slaagde erin naar de Bondsrepubliek terug te krui pen. Daar is in een ziekenhuis zijn rech terbeen afgezet. Niet schieten. Zeven landen van het Oos telijke blok hebben hun inschrijving voor de wereldkampioenschappen geweer- schieten in Oslo ingetrokken, uit protest tegen het weigeren van visa aan Oost- duitse deelnemers. Het zijn Hongarije, Polen, Tsjechoslowakije, Bulgarije en Roemenië en de Sovjet-Unie. Bidault onderscheiden. Aan de voormalige Franse premier en latere O.A.S.-leider Georges Bidault is een eredoctoraat toe gekend door de universiteit van Rio de Janeiro. Bidault, die in ballingschap in Brazilië leeft, kreeg de onderscheiding voor zijn „strijd tegen de nazi's en als held en authentieke leider van helden." Dehler in Moskou. De liberale vice-presi dent van het Westduitse parlement, Tho mas Dehler, is maandag voor een be zoek van veertien dagen in Moskou aan gekomen, waar hij door een lid van de Opperste Sovjet werd ontvangen. Voor zijn vertrek had Dehler met Adenauer en minister Schroder gesproken. Schommel-wedstrijd. Twaalf mededingers naar de wereldtitel langdurig schomme len zijn maandagochtend om acht uur in de etalages van vijf meubelzaken in Keulen, Frankfort, Düsseldorf, Hamburg en München in hun schommelstoelen heen en weer gaan wippen. Dinsdag avond om acht uur zal blijken wie het record, dat op 36 uur staat, heeft ge slagen. Slechts eens in de drie uur mo gen de stoelen vijf minuten stilstaan. Brown bij Tito. Gouverneur. Edmund Brown van Californië, op vakantie in Belgrado, heeft maandag na een bezoek aan president Tito gezegd, hem uitgeno digd te hebben voor een bezoek aan Ca lifornië, wanneer Tito komende maand naar New York gaat na een reis door Latijns-Amerika. Strijd tegen Mafia. De grote campagne in Italië om een einde te maken aan het bestaan van de Mafia, een geheime mis dadige organisatie op Sicilië, heeft sinds 1 juli de arrestatie van 767 personen tot gevolg gehad

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3