Oostenrijkse pers verrassend unaniem in lauwe critiek op Nationale Ballet Muziekweken in Stresa, barok in Turijn DE PROGRAMMA'S Haagse Comedie houdt het op solide repertoire „Naar het u lijkt" in Bloemendaal Voorlopig geen gemeen telijke muziekschool in Breda Theo Bruins solist bij het N.Ph.O. Tekeningen gestolen in Stockholm DINSDAG 20 AUGUSTUS 1963 6 Culturele manifestaties aan het Lago Maggiore Openluchttheater Kapelmeester Posthumus wellicht naar K.M.K. Anne Frankprijzen voor twee dichters De radio geeft woensdag Eerste „Topper-Taptoe" uitgereikt Frans- Vlaamse cultuur- dag in Ware gem T elevisieprogramma De tuin van Europa Karl Böhm weer bij de Weense Staatsopera Het repertoire, dat de Haagse Comedie voor het seizoen 1963'64 heeft vastgesteld, is eerder degelijk dan actueel te noemen. Met reprises van een vooroorlogse Anouilh, „Le Voyageur sans Bagages", en een stuk van Christopher Fry dat ook in 1954 al door het Haagse gezelschap werd opgevoerd „The Dark is light enough", wordt duide lijk een lijn doorgetrokken, die het vorige jaar met O'Neills „Tocht naar het Duister en Fry's „Venus Bespied" begon. (Van onze correspondent) Het Nationale Ballet met „Jungle". larides die een zo „groot talent blijkt te zijn dat men de naam Hilarides zal moe ten onthouden". Ook Billy Wilson „im poneert door zijn vormgevende spanning en concentratie". Van de overige solisten worden nog vermeld Sonja van Beers Maria Koppers, Panchita de Péri, Irène de Vos, C. van de Weetering, Sylvester Campbell en Jan Arnzt. Maar volgens „Die Presse" en andere bladen zijn ook deze solisten op een enkele uitzondering na „nog onzeker". Hetzelfde blad noemt het corps de ballet „onnauwkeurig en iets rammelend". DIT IS DE ALGEMENE indruk ook van het publiek maar dit schijnt opzet te zijn. Het blijft echter de vraag of deze opzet geen gebrek moet camoufleren. In ieder geval is er één blad dat op dit punt de verdediging van ons ballet op zich neemt. In de „Salzburger Nachrichten" schrijft de bekende criticus Bonte dat Sonia Gas- keil overdreven accuratesse met opzet ver mijdt en de voorkeur geeft aan een soepel verlopend en zelfs improviserend dansen Bonte heeft als enige criticus ook een waarderend overzicht gegeven voor de Oostenrijkse omroep. Hij heeft in zover gelijk dat het ensemblewerk meer op de voorgrond staat in deze groep dan het uit schitteren van een paar sterren. Daarmee is de critiek het in 't algemeen ook wel eens, vooral na de opvoering van „Persé- phone" en de „Gevangene van de Kauka sus", die een gunstiger oordeel krijgen en waarin men veel beloften pntdekti voor de toekomst. Algehele instemming en waar dering vond het werk van de djFigent An dré Presser, die de begeleidende muziek tezamen met het orkest van het Salzbur ger Mozarteum uitstekend vertolkte. DE TONEELGROEP Ensemble zal morgen en overmorgen, 's avonds 8.15 uur, in het Openluchttheater in Bloe mendaal voorstellingen geven van „Naar het u lijkt" van Shakespeare in de regie van de directeur van het gezelschap Karl Guttmann en met medewerking van Sigrid Koetse, Julien Schoenaerts, Jan Retèl, Max Croiset en anderen. DEZE VOORSTELLINGEN in de open lucht sluiten aan op het succes dat jaren geleden het Shakespeare-gezelschap bij uitstek „The young Vic" uit Londen oogst te met een reeks voorstellingen van „As you like it" in Bloemendaal. Indien de weersgesteldheid de openluchtvoorstel lingen van Ensemble onmogelijk maakt, zal men zijn toevlucht nemen tot de zeer goed geaccommodeerde schouwburgzaal van het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort, „Musis Sacrum". Naar aanleiding van de Haarlemse pre mière van „As you like it" schreef Simon Koster in onze bladen onder andere „De opvoering is met zorg en liefde voorbe reid. Wat er zonnig en stralend was in de vertoning ging voornamelijk uit van de drie hoofdrolspelers: Sigrid Koetse als Rosalind, Max Croiset als de nar en. Ju lien Schoenaerts als Orlando. Sigrid Koetse speelde, vooral de travestie-scènes, met aanstekelijke levendigheid, vol tempera ment, humor en fantasie: door deze Rosa lind, die de hele voorstelling droeg, heeft zij zich doen kennen als een klassiek blij spelvertolkster van wie nog veel te ver wachten is". De Engelse toneelschrijfkunst is behalve door Shakespeare („Macbeth" en „Othello"), Coward („Quadrille") en Fry op het reper toire vertegenwoordigd door het werk van twee jonge acteurs, David Turner en Peter Shaffer. Van Turner wordt „Semi-Deta- ched" opgevoerd, een provinciaal-realis tisch stuk dat in Londen is gespeeld met Sir Laurence Olivier in de hoofdrol, en van Shaffer het eenakter-paar „The private Ear" en „The public Eye", dat in het West-End al ruim een jaar lang op het affiche staat. Hans Keuls „Johan van Oldenbamevelt", Marcel Aymé's „Les Maxibules", Jacques Devals „La Croix des Vaches", „La Dame de chez „Maxime" van Georges Feydeau, de virtuoze farceur uit het fin de siècle, „The Thracian horses" van Maurice Va lency, „Sunday in New York" van Norman Krasna en „Stephen D.", Hugh Leonards toneelbewerking van James Joyce's „Por trait of the Artist as a young Man", staan verder nog op het speelplan van de Haagse comedie, die bovendien een optie heeft op het veelbesproken stuk van de Duitse auteur Rolf Hochhuth, „Der Stellvertreter". In de vergadering van de gemeenteraad van Breda van woensdag 21 augustus zal een voorstel aan de orde komen om het besluit van de gemeenteraad tot stopzet ting van de particuliere stichting „Muziek- en balletschool" te Breda zodanig te amen deren dat de datum 1 september wordt ge wijzigd in 1 januari (1964). Dit houdt verband met de pogingen van de gemeente alsnog tot een vergelijk te ko men met het bestuur van de „Muziek- en balletschool". De gemeente had het plan een eigen muziekschool te stichten, omdat naar haar mening het bestuur van de stichting geen garantie vormde voor een behoorlijk on derwij speil. Dit plan is nu voorlopig uit gesteld. De heer H. J. Zomerdijk, die per 1 september directeur wordt van de ge meentelijke muziekschool in 's-Hertogen- bosch, wordt in Breda opgevolgd door de heer L. Hanssen. Het stichtingsbestuur heeft de Kroon verzocht het besluit van B. en W. tot stopzetting van de subsidie nie tig te verklaren dan wel te schorsen. Hier op is tot dusver geen antwoord ontvangen. (Van -onze Haagse redacteur) r Kapelmeester Posthumus van het Fan farekorps der Limburgse Jagers wordt ge noemd als de meest waarschijnlijke op volger van luitenant-kolonel R. van Ype- ren als directeur van de Koninklijke Mi litaire Kapel. Zoals bekend is overste Van Yperen onlangs benoemd tot inspecteur der militaire muziek. Tijdens de komende Taptoe Delft zal hij zijn korps, waarmee hij in de afge lopen jaren zoveel klinkende successen heeft behaald, voor het laatst leiden. De keuze van een opvolger is niet gemakke lijk. Kapitein H. C. van Lijnschoten, die directeur is van de Marinierskapel, wenst beslist bij dit korps te blijven. Geruchten dat hij gegadigde zou zijn voor de diri- geerstaf van de K.M.K. zijn dan ook on juist. De benoeming van kapelmeesti Posthumus, die op dit ogenblik tijdelijk in Suriname dienst doet, moet nog door de koningin bekrachtigd worden. Peter Bergen en Huuh Oosterhuis bekroond Daartoe in staat gesteld door een schen king, aangeboden door bemiddeling van de ,Netherland America Foundation" te New York, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de Anne Frank-prijzen 1963 (bestemd voor dichters) toegekend aan Peter Bergen voor zijn bun del „Deze voorlopige Naam" en aan Huub Oosterhuis voor zijn bundels „Uitkomst" en „Groningen en andere diensten". RECTIFICATIE In ons blad van zaterdag is onder een foto van de violiste Johanna Marty ver meld dat het een afbeelding van Ida Haen- del zou zijn. De foto is goed, het onder schrift niet. ROME. De Noorditaliaanse meren zijn voor toeristen uit onze noordelijke streken nog steeds een geliefd reisdoel door de onvergelijkelijk mooie natuur, de prachtige parken der vermaarde villa's, de gelegenheid tot zwemmen, zonnebaden; verder door de goede landwijn en allerlei uitstekende visgerechten. Er zijn natuurlijk wel enkele kunstwerken, het is per saldo Italië. Maar men kan toch moeilijk volhouden, dat men naar de meren gaat speciaal om het cultureel genot. Dit jaar kan men, althans aan het Lago Maggiore, natuur en cultuur gelijkelijk genieten. Het stadje Stresa organi seert de „muziekweken van Stresa" met een programma, dat er wezen mag. OP DE AVOND VAN 26 augustus wordt I niets aan behoeft toe te voegen om een het festijn geopend met een concert door uiterst smaakvol ingericht vorstelijk ver- het (uitstekende) orkest van de Scala, di- blijf uit de periode van de late barok en rigent Nino Sanzogno, waarbij de pianist het rococo te kunnen tonen. Men kon vol- Alexis Weissenberg als solist zal optreden, staan met het restaureren van enkele za- Het programma vermeldt een strijkkwar- len, het schoonmaken van alle andere en tet van Verdi. het derde pianoconcert van met de reconstructie van de tuinen, zoals Rachmaninof, de Siegfried-idyll van Wag- die tweehonderd jaar geleden waren, ner en tot slot „Schilderijen op een ten toonstelling" van Moessorgsky in de be kende orkestbewerking van Ravel. Dit concert wordt gegeven in de schouwburg van het congresgebouw te Stresa zelf. Twee dagen later, op woensdag 28 augus- I tus, treedt het kwartet Végh (versterkt tot kwintet en sextet) op in de grote zaal van het paleis Borromeo op Isola Bella. Het strijkkwintet van Schubert (opus 163) en een sextet van Brahms vormen het pro gramma. Op zaterdag.31 augustus, weder om op het eiland, het kamerorkest van I Sandor Végh met muziek van Vivaldi, Cou- perin, Telemann, Bach en Mozart. Op donderdag 5 september hoort men I in de schouwburg te Stresa het London Philharmonic Orchestra met HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Oude kamermu ziek (gr.). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Zuid-Afrikaanse liedjes (gr.). 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Grammofoonmuziek. 10.15 muziek I Morgendienst. 10.45 Radiokoor met orgel: uit Wilhelm Tell van Rossini, de achtste Geestelijke liederen. 11.10- Omroeporkest (Unvollendete) van Schubert en de vierde en soliste: klassieke muziek. 12.05 Lichte van Brahms. grammofoonmuziek. 12.30 Mededelingen Op vrijdag 6 september treedt weder- t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Meisjes om in de schouwburg van Stresa, de pia- koor en instrumentaal kwintet. 12.53 nist Arthur Rubinsrein op (Appassionata Grammofoonmuziek of actualiteiten. 13.00 van Beethoven, Carnaval van Schumann Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal ensem- en verschillende stukken van Chopin). Op ble. 13.35 Moderne Tsjechische kamermu- donderdag 12 september het trio Stern- ziek (gr.). 14.45 Grammofoonmuziek. 14.55 Istomin-Rose met muziek van Brahms, Oude Weense dansen (gr.). 15.10 Piano- Beethoven en Schubert en tenslotte op recital: moderne muziek. 15.50 Bijbelver maandag 16 september „I Musici" met telling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd, een programma waarin Handel, Albinoni, 17.00 Oude liedjes (gr.), lf.25 Pianospel. Geminiani, Corelli en Vivaldi zijn verte- 17.40 Beursberichten. 17.45 Instrumentaal kwartet. 18.05 Meisjeskoren, met orgel en fluit. 18.30 Het Spektrum, lezingen. 18.45 Lichte orkestmuziek (gr.). 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Muziek van Het Le ger des Heils. 19.30 Radiokrant. 19.50 Weense melodieën. 20.00 Radio kameror kest en trompetsolist: Klassieke muziek. genwoordigd. TEGELIJKERTIJD wordt in het Palaz zo Borromeo op Isola Bella een tentoon stelling gehouden van instrumenten van Antonio Stradivari: 42 instrumenten van de grootste vioolbouwer, die de wereld I heeft gekend, zullen daar te zien zijn. Naast I 20.50 Nabeschouwing over de Gereformeer- violen, altviolen en cello's is er de enige de Oekumenische Synode te Grand Ra- nog bestaande door hem vervaardigde pids. 21.05 Zang en piano: Negro-Spirituals, harp (eigendom van het conservatorium 21.20 Kapel van de Koninklijke Lucht te Napels). In de gehele wereld bestaan macht. 21.50 Kanttekeningen. 22.00 Lied- engeveer vierhonderd door Stradivari ver- jes van de Britse eilanden. 22.30 Nieuws vaardigde instrumenten. Daarvan zal dus en SOS-bericht. 22.40 Avondoverdenking, ongeveer tien percent op deze unieke ten- 23.00 Lichte grammofoonmuziek. 23.10 Bij toonstelling aanwezig zijn. En ze zijn er de gratie Gods, klankbeeld. 23.55-24.00 Marja Habraken, Max Croiset en Sigrid Koetse (van links naar rechts) in „As you like it" van Shakespeare. niet alleen om Jiaqr te kijken. Ze worden bij enkele der concerten, het tweede en het derde, ook gebruikt. Zowel h£t kwar- I tet Végh als het kamerorkest Végh zal uitsluitend met originele Stradivarius-in strumenten musiceren. Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Klaarwakker: lichte grammofoonmuziek WIE TOCH EENMAAL te Stresa is, zal I en reportages. (Om 7.35 Van de voorpa- er goed aan doen vandaar (de afstand is gina, praatje). 8.00 Nieuws en socialis- niet groot) naar Turijn te gaan. In de tisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoon- vriendelijke, uiterst beschaafde hoofdstad muziek. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Gymna- van Piemonte wordt een grote tentoon- stiek voor de vrouw. 9.10 Oude kamer steling gehouden van het Piemontese ba- muziek (gr.). 9.40 Geluidsjagers. VPRO: rok. Die tentoonstelling is ondergebracht in 10-00 Een en al oog - Kijken en zien, drie paleizen, het koninklijk paleis, Pa- lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 lazzo Madama en buiten de stad het jacht- Dichte orkestmuziek (gr.). 10.35 Vrij en- slot van Stupinigi. Elk van die paleizen is tree, cabaret. 11.00 Lichte Weense mu- zelf reeds een meesterwerk van de zo bij- ziek (gr.). 11.30 Nederlands hobokwartet: zonder rijke en aantrekkelijke Piemontese moderne muziek. 12.00 Roemeens orkest, barok, dat niet zoals de barok te Rome 12-30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin- zwaar en kerkelijk is, maar wuft, werelds, bouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Or- Het is een enorm grote tentoonstelling; al- gelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke en leen al in het koninklijk paleis heeft men moderne kamermuziek. 13.40 Lichte gram zeventig zalen gevuld met authentieke mofoonmuziek. 14.00 Koren, orkest en so- meubelen die in pracht niet onderdoen listen: Fragmenten uit Judas Maccabeus, voor die van Versailles. In Palazzo Mada- oratorium. 15.00 Vrijwillige hulp, waarom ma zijn de tapijten, de boekbanden, de en hoe?- vraaggesprek. 15.10 Voor de uiterst belangrijke afdeling theater en ieugd. 16.30 Lichte grammofoonmuziek. scenografie ondergebracht; Stupinigi is Wegwijzer, tips voor vakantie en een zo volmaakt bewaard lustslot uit het snipperdagen. 17.50 Regeringsuitzending: begin der achttiende eeuw, dat men er Geven en nemen. Tips voor en van weg gebruikers. Verkeersonveiligheid in de dorpen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Licht instrumen taal septet. 19.00 Paulus, de boskabouter, 19.10 Licht instrumentaal trio. VPRO 19.30 Voor de jeugd. VARA: 2.00 Nieuws 20.05 Metropole-orkest: amusementsmu- ln het hoofdkwartier van prins Bern- ziek. 20.35 De gestrafte preutsheid, hoor- hard, „De Zwaluwenberg" in Hollandsche spel. 21.45 Operette en filmmelodieën (gr.) Rading nam gisterochtend Iuitenant-kolo- 22.20 Sport halverwege. 22.30 Nieuws. 22.40 nel jhr. mr. C. C. van Lidth de Jeude. Jazzmagazine. 23.25 Pianorecital: klassie- namens de prins, die op het ogenblik met ke muziek. 23.55-24.00 Nieuws, vakantie in Italië vertoeft, de eerste „Top- BRUSSEL 324 m. per-Taptoe" in ontvangst, die hem door 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 generaal majoor arts dr. H. J. van der Weerbericht. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Giessen werd overhandigd. „Topper-Tap- Beursberichten. 13.00 Nieuws en weerbe- toe" is de naam van de grammofoonplaat richt. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Nieuws, die de Militair Geneeskundige Dienst heeft 14.03 Lichte muziek. 14.30 Jeugdkoren, laten maken om met de opbrengst ervan 15.00 Symfonische muz. 16.00 Nieuws, het prinses Beatrix Polio Fonds te steu- 16.30 Beursberichten. 16.09 Lichte muziek. nen- 17-00 Nieuws en weerbericht. 17.15 Viool De gelden zullen volgend jaar bij het spel. 17.40 Klassieke kamermuziek. 18.00 150-jarig bestaan van de Militair Genees- Nieuws. 18.03 Russische volksmuziek. 18.10 kundige Dienst als geschenk aan het po- Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de liofonds worden aangeboden. De zestiende „Frans-Vlaamse Kuituur dag" wordt zondag in het Belgische Ware- gem gehouden onder voorzitterschap van de letterkundige André Demedts. Deze manifestatie staat onder auspiciën van Vlaamse en Nederlandse culturele ver enigingen. Met de „Kuituurdag* willen de soldaten. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.40 Gevarieerde muziek. 20.15 Operamu ziek. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Lich te muziek. 22.35 Instrumentale muziek. 23.00 Bondig nieuwsoverzicht. 23.05 Dans muziek. 23.55-24.00 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG o NCRV: 19.30 Jamboree 1963, reportage. organisaties de aandacht vestigen op het I NTS: 19 55 Het manneke. 20.00 Journaal. Nederlandstalige gebied in Noord-Frank- NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Burgers van rijk, waar de laatste jaren een opvallende Eur°Pa> TV-film. 21.00 Geheime brigade, opbloei van de Nederlandse cultuur zou 21.50 Pianorecital: moderne mu- zijn waar te nemen. z'e^- 22.15 Dagsluiting. NTS: 22.25-22.30 Op de „Kuituurdag" spreekt mejuffrouw Journaal. Jeanne Leveugle uit Robeke over „Pour- vnoR wr)FM«-riAr. quoi j'apprends le Néerlandais", zingt VUUK WOENSDAG Maurice Legrand uit Hazebroek Vlaamse NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio- streek liederen, houdt een forum zich bezig I naai jeugdjournaal. AVRO: 17.10-17.45 met „De uitstraling van de Nederlandse I Voor de kinderen. 19.30 Toeristica derde cultuur", heeft Nestor Depoers uit Haze- en laatste uitzending van deze reeks va- broek het over „L'habitat rural en Flandre kantieprogramma's. NTS: 20 00 Journaal Francaise et son évolution" en spreekt Tom en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Dixieland- Bouws uit Hilversum van „Ontmoetingen muziek. 20.35 In AVRO's Televizier 20 50 in Frans-Vlaanderen". „Het Volkstoneel Mike kan alles!, TV-show. NTS' 2140 voor Frans-Vlaanderen" uit Westouter Rondo Sinfonico: Overijssels Philharmo- voert 's avonds „Uitvaart" van Sutton nisch Orkest met solist en mannenkoor Vane op. 11 22.45-22.50 Journaal. (Van onze correspondent) WENEN. Niet alleen Sonia Gaskell, maar het gehele ensemble en ook het grote aantal landgenoten, dat zich nu in Salzburg ophoudt, waren onbeschrijfelijk nieuwsgierig hoe de Oostenrijkse pers zou oordelen over het optreden van Het Nationale Ballet. In ieder geval verwachtten zij grote objectiviteit en zakelijkheid, omdat de recensenten uit Wenen en Salzburg ae persoonlijke achtergronden en spanningen die met de geschiedenis van dit jonge ensemble zijn verbonden, niet kennen. Des te groter is de verrassing over het feit, dat alle critici met slechts een enkele uitzondering in grote lijnen dezelfde mening huldigen, namelijk dat dit ensemble nog niet rijp is om op een internationaal tournee te gaan. DEZE EENSGEZINDHEID valt nog meer op nu ook de pers in Salzburg zelf zich hierbij aansluit, ofschoon deze bladen de begrijpelijke neiging hebben om alles wat met Salzburg in verband staat zo gunstig mogelijk te beoordelen. Ten op zichte van Het Nationale Ballet zijn de Weense en Saizburgse critici dezelfde me ning toegedaan en is er geen sprake van de traditionele rivaliteit tussen hoofdstad en provincie. Bovendien moet ik voorop stellen dat vrijwel aile critici een grote sympathie voor ons land hebben en dat het hun veel liever was geweest wanneer zij een positief oordeel hadden kunnen uit spreken. HET GROTE en principiële bezwaar wordt geopperd tegen een gedeeltelijk verouderde choreografie. Met name de de criticus van „Das neue Oesterreich" uit Wenen betwijfelt of het Petroesjka- ballet in de bewerking van Fokine wel de juiste en „autentieke" is; hij schrijft: „Zonder chauvinisme moet men zeggen dan de Petroesjka van de Weense Opera veel puntiger, sprankelender en dyna mischer werd gedanst". Ook het „Salz burger Volksblatt" sluit zich hierbij aan en veroordeelt „het niet altijd gemotiveer de streven om zich bij andere oudere bal letten te houden aan de choreografieën uit de allereerste tijd van het ontstaan. Want met alle respect voor piëteit vergt deze toch nog altijd prille muziek van Strawinsky om een verjongde ballet-inter pretatie". AAN HET VIERDE Zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat plaats heeft op donderdag 22 augus tus a.s. in het Concertgebouw te Haarlem, zal de pianist Theo Bruins solistische me dewerking verlenen in het Pianoconcert van Schumann. Tijdens dit concert zullen verder worden uitgevoerd de Symfonie no. 40 KV 550 van Mozart, de Suite „Ma mère l'oye" van Ravel en Paul Dukas' bekende „L'apprenti sorcier". Het concert zal wor den geleid door Marinus Adam. Het kan geen toeval zijn dat het se rieuze blad „Die Presse" en het boule vardblad „Express" (alle twee uit Wenen) deze vertolking en beknotting van Pe trous j ka een „volksuitgave" of een „uit gave in zakformaat" noemen. „Die Pres se" schrijft onomwunden: „Het is onmo gelijk om met deze vereenvoudigde uitga ve op tournee te gaan". Volgens „Express" begon het repertoire „met grote verwach tingen, daarna werd het tweeslachtig en ten slotte was het eenvoudig provinciaal". WEL WORDT HET repertoire gewaar deerd, omdat het rijk gevarieerd is en naast het romantische genre ook het mo derne ballet heeft opgenomen. Maar de romantische atmosfeer in „Serenade" van Tsjaikofsky of in de „Suite en Blanc", vooral echter in „Symphonie" van Bizet (overigens vol kitsch) werd door deze ver tolking niet zwevend of licht maar bleef volgens het algemeen oordeel te sterk „aan de aarde gebonden". Doch ook de modernere werken vielen niet in de smaak. Zowel aan „Jungle" op muziek van Badings als oo.k aan „Snira" zou de nodige fantasie ontbreken. Deze mening moet niet per se juist zijn want goede balletkenners en ook het grootste gedeelte van het publiek vonden juist de vertol king van „Shira" indrukwekkend en vol oosterse poëzie. Het gebruik echter van elastische nylon-draden maakte toch wel een storende indruk, zodat een blad zelfs de kwaadaardige vergelijking maakte met een „garenfabriek". Toch is dit de enige ietwat harde opmerking, want voor 't overige houdt de critiek zich binnen de perken van het zakelijke. Iets gunstiger wordt geoordeeld over de „Vier Tempe ramenten" op muziek van Hindemith en over de „Wonderbaarlijke Mandarijn" van Bartök. De Oostenrijkse critiek geeft zelfs toe dat deze laatste interpretatie het wint van die in de Weense Opera, doch daarmee heeft ons Nationale Ballet nog geen internationaal peil bereikt, daar ook het Weense ensemble dit niet bezit. TOCH DOEN DE recensenten hun best om de aandacht op enkele goede presta ties te vestigen. Zonder uitzondering spre ken zij hun waardering uit over „het sterke engagement, de opvallende vlijt en de geweldige ambitie". Hier en daar prijst men zelfs de „briljante gymnastiek" of de akrobatiek op de begane grond". De „Wiener Kurier" vestigt de aandacht op de „kracht en het temperament" van het ensemble dat „naar discipline streeft en in enkele solisten een persoonlijke kleur vertoont". Maar geen enkele solist wordt als uniek gekwalificeerd, omdat de recen- ten ook bij hen geen rijpheid constateren; wel echter een mogelijke vervulling van de verwachtingen in de toekomst. De meeste bewondering krijgt Marianna Hi- Uit een museum in Stockholm zijn zaterdag twee tekeningen van De Chirico gestolen. De tekeningen zijn een zelfportret en een profiel van de Italiaanse toneel schrijver Luigi Pirandello. De diefstal werd pas maandag ontdekt. Donderdag werd uit een ander Stockholms museum een schil derij van een leerling van Frans Hals ge stolen. THEO BRUINS studeerde aan het Mu- zieklyceum te Amsterdam onder leiding van Jaap Spaanderman en Kees van Baa- ren. Hij voltooide zijn studie te Parijs bij Yves Nat en Charles Koechlin. In 1948 debuteerde Theo Bruins met het Concert gebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum. Daarna maakte hij in een zeer snel tempo carrière in binnen- en buitenland. Hij speelde onder leiding van Eduard Flipse, Otto Klemperer, Paul van Kempen, Rafael Kubelik e.a. Hij maakte een tournee van twee maanden door In donesië en gaf in 1957 twintig concerten in Canada. In 1959 volgde een tournee door Mexico en de Nederlandse Antillen. In maart 1960 werd hem de „Harriet Cohen Beethoven Medal for piano" toegekend. Behalve in Nederland treedt Theo Bruins regelmatig op in Engeland, Duitsland, Frankrijk, Obstenrijk, België, Italië, Tsje- choslowakije, Polen, Noorwegen enz. Van de Europese manifestatie „De Tuin van Europa", naar ideeën en onder lei ding van Carel Briels, op te voeren in Nijmegen, zal door de n.v. Cinecentrum in Hilversum een t.v.-film gemaakt wor den voor de buitenlandse t.v.-stations in Europa en Amerika. Deze film zal 49 mi nuten in beslag nemen. Zes cameramen sen zullen voor de opnamen zorgen. Prof. Karl Böhm, die in de afgelopen twee jaren niet bjj de Weense Staatsopera gedirigeerd heeft, is met Herbert von Karajan, de artistieke leider van genoemde opera, tot een akkoord gekomen op grond waarvan hjj in de naaste toekomst weer beschikbaar zal zijn.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6