Dr. Van der Wal: „Problematiek van K.L.M. geeft mij bekoring" Taakverdeling de nieuwe directie staat nog niet vast Koffie K R E M E R Thee Breken met de koppelbazen KOK - DE BEURS - WASAUTOMATEN Hergroepering bij Nico Terkuile Circulatie verder ingekrompen Veiling-CAO's goedgekeurd Plan voor pijpleiding over de Alpen KSG-ruwstaal produktie in juli fors omhoog Mr. J. M. Bos overleden NVV wil regeling tegen koppelbazen Bonden eisen KVT weer 20 pet Lof van Dillon voor Nederlandse kapitaalmarkt NAM gaat boren bij Egmond aan Zee SCHEEPVAARTBERICHTEN Z.-Afr. Handelshuis weer 6 percent Kort economisch nieuws I WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1963 li Functies Meepraten Weekstaat Ned. Bank Via de Stichting De werknemersbonden in de metaal nijverheid zullen donderdag in de ver gadering van de vakraad voor de metaal industrie van de werkgevers in heel Nederland eisen, dat het contact met de zogenaamde koppelbazen wordt ver broken. Dit is besloten op een vergade ring van de hoofdbesturen der metaal- jonden in Utrecht. ENGLISH ELECTRIC 1298. O"/ KROISSTRAAT 5 HAARLEM AMSTERDAM Borgstellingsfonds gaf hogere kredieten WALL STREET Kerkelijk nieuws „Je bent, zeg ik altijd maar, een slecht econoom als je je na je vijftigste nog moet bezighouden met zaken die je niet fascineren". Met deze benadering langs-de-achterkant geeft dr. G. van der Wal antwoord op de vraag of hij zich verheugt over het feit dat de K.L.M.- directie hem op de komende aandeel houdersvergadering in september wil voordragen voor de benoeming tot plaatsvervangend president-directeur. De heer Van der Wal verheelt zich niet dat het aanvaarden van een dergelijke functie in een bedrijf dat nu juist zo'n uiterst zorgelijke periode doormaakt een kwestie van „rijp beraad" is. „Maar dat ik mij mag gaan bemoeien met een pro blematiek zoals er geen tweede in ons land is, dat is voor mij toch wel een heel Dr. Van der Wal grote bekoring. Ik kom bij de K.L.M. in een situatie en ook in een bepaalde betrekking tot de regering de staat is immers de grootste aandeelhouder die mij aantrekt. Daarom zal ik mij met animo aan mijn nieuwe taak zetten". Veel verder dan dit credo kon de uiterst vriendelijke, sterk grijzende heer Van der Wal gisteravond in Den Haag in een eerste gesprek met de pers met betrek king tot zijn nieuwe functie niet gaan. Hij wil het ook niet: „Ik acht de aandeelhou dersvergadering zeer hoog en het zijn de aandeelhouders die mij eerst nog moeten benoemen. Als zij dat willen doen, denk ik tegen 1 oktober in functie te treden." Dat betekent niet. dat hij zich niet inmid dels al op de nieuwe taak zou voorberei den. Mr. H. Alberda, de huidige president directeur van de K.L.M., heeft dr. Van der Wal al in mei van dit jaar gevraagd of hij zich over de problemen van de K.L.M. zou willen oriënteren. Hieruit valt af te leiden dat de K.L.M.-Ieiding aanvan kelijk aan dr. Van der Wal heeft gedacht als het vijfde nog te benoemen directie lid. Pas veel later immers werd de fi nancieel directeur, mr. De Blcok, aange zocht als staatssecretaris van Buitenland se Zaken en eerst na het abrupte vertrek van mr. De Block maakte de K.L.M. be kend, dat dr. Van der Wal zou worden voorgedragen als plaatsvervangend presi dent-directeur eraan toevoegende dat „door de toetreding van dr. Van der Wal tot de directie de samenstelling van dit college zodanig zou zijn dat aan het aan vankelijke plan van uitbreiding tot vijf le den voorshands geen uitvoering gegeven behoeft te worden". Hoe de taakverdeling onder de vier di rectieleden straks zal worden kon de heer Van der Wal ons gisteravond nog niet zeg gen. Uiteraard staat wel vast dat ir. F. Besangon zich in hoofdzaak met de tech nische problemen zal blijven bezighouden en dat de heer E. H. Larive moet wor den gezien als de „algemeen bedrijfslei der", op wiens schouders vooral de zor gen van de reorganisatie- en personeels kwesties rusten. Maar mr. Albarda zowel als dr. Van der Wal is financieel ex pert met een klinkende staat van dienst al ligt de carrière van de eerste meer in het bankwezen en die van de tweede in het handelsvak. Zoals bekend is de heer Van der Wal die thans 58 jaar is, in 1940 gepromoveerd tot doctor in de handelswe tenschappen, hetzelfde jaar waarin hij de functie van directeur-generaal van n.v. Magazijn „De Bijenkorf" aanvaardde. Deze functie legde hij in 1957 neer om zich geheel te kunnen wijden aan enige andere taken: voorzitter van de Kon. Ned. Jaarbeurs, economisch adviseur van de gemeente Rotterdam, lid van het dagelijks bestuur van de SER, voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, lid van de raad van bestuur van de Wereldomroep, adviseur van het NIVE en verscheidene andere organisaties, instellingen en be drijven, bestuurder van het Kröller-Mül- lermuseum, het Centraal Museum te Ter aanpassing aan de structurele ver anderingen in de textielindustrie zal Nico Terkuile en Zn. N.V. te Enschede gelei delijk overgaan tot een zekere hergroepe ring van haar bedrijven, aldus deelt de di rectie in een communiqué mee. Het bestuur vertrouwt erop dat deze hergroepering waarbij de produktie van de belangrijkste artikelen zou worden voortgezet, zal lei den tot een verbeterde werkwijze en gun stiger bedrijfsuitkomsten waarmee ook de belangen van de werknemers gediend zul len zijn. Uiteraard, aldus het communiqué zullen belanghebbenden van voorgenomen wijzigingen in kennis worden gesteld. Utrecht en het Stedelijk Museum te Am sterdam. Welke van deze functies de heer Van der Wal denkt op te geven in ruil voor zijn benoeming bij de K.L.M. kon hij nog niet zeggen. Hij acht de taak van econo misch adviseur voor Rotterdam het minst gemakkelijk te combineren met zijn nieu we werkkring, maar de Jaarbeurs meent hij zeker nog niet vaarwel te kunnen zeg gen. „Ik heb daar een investeringspro gram van dertig miljoen onderhanden. Vóór februari van het volgend jaar moet daarvan nog twaalf miljoen worden be steed. Dat wil ik wel graagafmaken". Dr. Van der Wal ziet de combinatie van zoveel functies in eerü persoon niet als een bezwaar. Integendeel. Hij formuleert het ongeveer aldus: „een klein land als Ne derland heeft kopstukken nodig, die een grote ervaring paren aan inzicht. Die er varing en dat inzicht kun je alleen maar verwerven door veel functies te combine ren. Dat verschijnsel zie je ook bij onze vakverenigingen. Waarom zijn die zo goed geëquipeerd? Omdat zij mensen in de top hebben die over alles weten mee te pra ten." Over alles meepraten, ervaring, veelzij dig inzicht plus een „warm hart"; dat zijn duidelijk de componenten waaruit de nieuwe vice-president zijn komende acti viteiten bij de K.L.M. ziet opgebouwd. Hij herinnert eraan, dat hij de leiding van De Bijenkorf op zich nam op een uiterst somber moment. „De problemen die toen op mij afkwamen zijn wel de zorgelijkste Blijkens de weekstaat van de Nederland- sche Bank per 19 augustus is de positie van de banken, tegen het einde van de lopende kasreserveperiode, zeer ruim. In de afgelopen week zijn veel middelen in hun kassen gevloeid. De chartale circu latie gaf een verdere inkrimping te zien van 46 min tot ƒ5839 min, zodat deze maand meer is teruggevloeid dan geduren de de ultimo werd onttrokken. Ook van de zijde van de schatkist kwam 91 min in de markt, hoofdzakelijk als gevolg van betaling van rente op en af lossing van gevestigde schuld. De stand van de schatkist daalde hierdoor tot 349 min. De goud- en deviezenvoorraad steeg met 4 min tot f 6208 min; waarvan .onveranderd'/ 5698 min aan goud. Het tëgoed van de banken steeg met 132 min tot 432 min. Hierdoor liggen zij circa 200 min boven het verplicht aan te houden kasreservegemiddelde. Voor de nieuwe kasreserveperiode 22 augustus/21 september is het percentage als gemeld onveranderd gebleven op drie. De geldmarkt is nog steeds ruim. Geld- kringen verwachten hierin voor de ko mende dagen geen verandering. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft de volgende collectieve arbeidsovereenkomsten goedgekeurd: Cen trale Aalsmeerse Veliing, Veiling Bloemen- lust te Aalsmeer, Boomkwekerijen, Coöp. Kaaspakhuizenbedrijven (handarbeiders) en betonwarenfabrieken. uit mijn loopbaan geweest, omdat het een personeelsprobleem was, een vraagstuk waarbij het om mensen ging. Dat kun je niet anders oplossen dan met een warm hart. Dat geldt óók voor de K.L.M.". Maar wat de toekomst van de maat schappij betreft: die staat in de sterren. Het beroemde Mackinsey-rapport over de reorganisatie heb ik bestudeerd en ik vind het een rapport dat hand en voet heeft. Het is buitengewoon deskundig geformu leerd. Maar wat we nu straks het eerst moeten gaan doen, ik weet het nog niet Ik vind het verkeerd met een vooropge zette mening binnen te komen, de over capaciteit elimineren? Onrendabele lijnen afsnijden? Het reorganisatieproces ver snellen? Ons werpen op vergroting van de verkoop? Het zijn allemaal mogelijkheden maar we moeten er nog eens op stude ren. Zeker is alleen, dat wij ons enorm zullen moeten inspannen om het bedrijf weer bloeiend te maken". Een studiegroep van een aantal in Mid den-Europa werkzame oliemaatschap pijen de B.P., Esso, Mobil, Shell, D.E.A., Gelsenberg, Scholven en Winters- hall heeft de autoriteiten in Italië, Oos tenrijk en West-Duitsland in kennis ge steld van de voornaamste punten van een mogelijk traject voor een grote pijplei ding („transalpine") voor ruwe olie. van de Noordelijke kust van de Adriatische zee over de Alpen naar Zuid-Duitsland. Van de zijde van deze maatschappijen wordt vernomen dat binnen enkele jaren uitbreiding van het huidige pijpleidingnet noodzakelijk zal zijn om de markten van midden-Europa van olie te voorzien. Voorlopige onderzoekingen hebben aan getoond dat een pijpleiding langs de kort ste route over de Alpen de meest econo mische oplossing zou bieden. Vanaf een nog niet vaststaand punt aan de noordelij ke kust van de Adriatische zee moet wor den gezocht naar een tracee dat via de Alpen over Oostenrijks gebied naar Beie ren loopt om in Zuid-Duitsland aansluiting te geven op reeds geprojecteerde pijplei- dingnetten. Om tot ver in de jaren zeven tig aan de vraag te kunnen voldoen zou de „transalpine"-pijpleiding een uiteinde lijk capaciteit van 40 tot 50 miljoen ton per jaar moeten hebben. De landen van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal (KSG) hebben ftf jdir 6.2' miljoen ton 'ruw' staal gèpro- duceerd, een stijging ten opzichte van de overeenkomstige periode ih 1962 van 100.000 ton. Het totaal voor de zeven maanden is 42,5 miljoen ton, hetgeen practisch hetzelfde is als het vorig jaar. De KSG steenkoolproduktie bedroeg in juli 18.9 miljoen ton tegen 18,5 miljoen ton in 1962. In de eerste zeven maanden was de totale produktie 132,1 miljoen ton tegen 135,2 miljoen ton in dezelfde perio de van het vorig jaar. Oud-directeur Fr.-Groningsche In Amsterdam is overleden mr. J. M. Bos, oud-directeur van de Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank. Hij bereikte de leeftijd van 71 jaar. De crematie is vrijdag ochtend te Westerveld na aankomst van de trein van 11.31 uur. Het N.V.V. zou vandaag bij de Stichting van de Arbeid aandringen op bespreking van het euvel der koppelbazen, dat onder meer bij de Amsterdamse scheepswerven een onrust heeft doen ontstaan, waaruit een staking dreigt voort te kotnen. De vak bond wenst dat de stichting de regering zou adviseren wettelijke maatregelen te nemen, die het verhuren van arbeidskrach ten strafbaar stellen. De loonregeling, die een jaar geleden tot stand kwam om te voorkomen dat koppel bazen hun arbeiders meer zouden betalen dan de vaste werknemers in het bedrijf, waaraan zij hun mensen uitlenen, blijkt moeilijk controleerbaar en geeft de loon- controledienst bovendien te weinig houvast om te kunnen optreden. De alarmerende berichten dat bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Amsterdam honderden ontslagaanvragen liggen te wachten van arbeiders, die uit vaste dienst naar koppelbazen willen overstap pen, blijken schromelijk overdreven. Naar wij vernemen, krijgt dit arbeidsbureau we keiijks gemiddeld honderd ontslagaanvra gen in behandeling, waarvan vrijwel alle betrekking hebben op normale positiever beteringen. Het aantal ontslagaanvragen van metaalarbeiders bedroeg de vorige week minder dan twintig. De omvang van de activiteiten van de koppelbazen in Amsterdam laat zich moei lijk schatten. Het aantal van deze bemid delaars beperkt zich tot ongeveer dertig. Vermoedelijk is het aantal arbeiders, dat zich in de vrije tijd of als „kleine zelf standige" voor een aanneemsom ter be schikking stelt van grote en kleine be drijven, groter dan dat waarmee de kop pelbazen werken. De vertegenwoordigers der wérknemèrs begrijpen, dat het moeilijk is vóór de werkgevers óm orders af te stoten dóór gebrek aan arbeidskrachten, maar wijzen op de onmogelijkheid van hun eigen pó- sitie. De kwestie vraagt, menen de be sturen der bonden unaniem, acuut óm een oplossing door de situatie bij de Am sterdamse Droogdok Maatschappij en in het Botlekgebied. Dat de hoofdbesturen en niet de bij de conflicten betrokken dis- trictsbesturen hebben vergaderd, bewijst hoe belangrijk men de zaak aan werkne merszijde vindt. De moeilijkheid is, dat de werkgevers voor het extra wérk dat door het per soneel der koppelbazen wórdt verricht moeilijk eigen personeel vinden. Dóór de grote belasting op overwerk is het voor de vaste mensen wéinig aantrekkelijk. Zij krijgen 50 pet extra per uur, maar hier van wordt 30 pet wegbeiast. Hier demon streert zich een manco van de loon- en belastingpolitiek in de huidige conjunctu rele situatie. Daarnaast laat de loonpoli tieke controle op de koppelbazen te wen sen over, als men er tenminste vanuit wil gaan dat een nationaal loonsysteem wen selijk is. De werkgevers in de metaalin dustrie zullen zich vandaag over deze kwestie beraden. De Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrie. ken (KVT) te Móórdrècht stelt de navol gende dividenden over het boekjaar 1962- 63 voor: gewone aandelen: 20 percent in contanten, preferente aandelen: 8,8 per cent in contanten (beide onveranderd). Advertentie 'iUv Economie: Internationals vast De opening heeft zich gisteren geken merkt met een vaste tot zeer vaste stem ming voor de internationale waarden. Hier bij vervuldén Unilevers de hoofdrol. Als gevolg van aankopen voor Zwitserse reke ning met. daarnaast ruime vraag van het publiek openden Unilevers op 173.30, te gen maandag als slotprijs f 173.90. Een koerswinst van 4.40 of wel ruim twintig punten op de oude omrekeningsbasis. Phi lips verbeterde op 158.50, zestig cent, Kon. Olie ging op f 168.80. zeventig cent omhoog. AKU haalde op 484,/2 niet alleen hét gehele koersverlies van maandag in, doch kwam daar nog anderhalf punt bo venuit. Hoogovens plus 6Vi punt op 597. In de Unileverhoek was de handel ge durende de gehele middag aan de ruime kant. De vraag van het publiek bleef voor de meeste hoofdfondsen aanhouden waar door Philips opliep tot 159.10, Unilever tot 173.90 terwijl voor Kon. Olies f 169.40 werd betaald. Het was de eerste dag dat Amsterdam verstoken bleef van de juiste stemming in Wall Street voor dê Nederlandse hoofd fondsen. Boeke en Huidekoper van 203 op 202. WASHINGTON (Reuter) Tijdens de gisteren gehouden hearings over de in de Verenigde Staten voorgestelde rente- egaüsatjebelasting heeft minister Dillon Zwitserland en Nederland genoemd als de twee landen met de best ontwikkelde ka pitaalmarktorganisatie van hêt Europese vasteland. Beide landen beperken streng het lenen van gelden door buitenlanders op hun markten. In een door Dillón aan de begrotings commissie voorgelegd overzicht worden de door ingezetenen van de Verenigde Sta ten in de eerste helft van dit jaar aan gekochte nieuwe uitgiften van buitenland se effecten op jaarbasis op 1954 miljoen dollar geraamd. Het totaal voor 1961 was 523 miljoen dollar, dat van 1962 1.076 mil joen dollar groot. Blijkens het vei-slag over 1962 van de stichting „Amsterdams Borgstellingsfonds voor de Middenstand" lieten de gegevens een iets gunstiger beeld zien dan over 1961. Aan 149 (v.j. 131) aanvragers werd een borgstelling verleend. Het gemiddelde kredietbedrag steeg van 2.845 tot f 3.086. Was de stijging in 1961 voornamelijk een gevolg van de verhoging der leningbe dragen voor bedrijfsuitrustingskredieten. in 1962 trad een algehele verschuiving naar hoger krediet op. Kredieten beneden de 1.000 zijn niet meer verstrekt. De stijging van het kredietgemiddelde ging samen met een verdere verschuiving naar langere looptijden. De Nederlandse Aardolie Maatschappij in Öldenzaal is nabij Egmond aan Zee bezig met de aanleg van een terrein, waar op zij binnenkort 'n exploratieboring hoopt te beginnen. Deze boring is 't resultaat van het systematisch seismisch opsporings onderzoek van de ondergrond van Neder land, dat sinds enkele maanden ook in de kop van Noord-Holland heeft plaats ge vonden. Over de uitslag van de boring is geên enkele voorspelling te doen. Abbekerk 20 120 m. w Sabang n. Penang. Achilles 20 775 m. z.w. Azoren n. Le Havre. Acila 29 teRotterdam verwacht. Acteon 20 v. Accra n. Lagos. Adrastus 20 v. Suez n. Aden. Alamak 20 ten anker Mena Al Ahmadi. Alblasserdijk 20 te Cristobal. Algol 20 te Zanzibar v. Tanga. Alkaid 20 534 m. n.w Landsend n. Rotterdam. Alkes 20 750 m. o.n.o. Bermuda n. New York. Almdijk 20 300 m w.n.w. Karachi n. Karachi. Almkerk verm. 21 v. Hsingkang n. Shanghai. Alnitak 21 te Antwerpen. Alphacca 20 v. Bremen n. Antwerpen. Alphard 20 10 m. z.w. Beachyhead n, Montreal. Aludra pass. 20 Salvador n. Las Palmas. Amerskerk 20 te Marseille. Amsteldiep 20 200 m. n. Biak' n. Geelong. Amsteidijk 20 v, Vancouver n. Stockton. Amstelkroon 20 40 m. n. Bari n. Venetië. Amstelmolen 20 420 m. z.w. Panama n. Balboa. Amstelveld 20 60 m. o. Socotra n. Singapore. Angolakust 22 te Lagos Verwacht. Area 21 te Quebec verwacht. Arendskerk verm. 25 v. Rangoon n. Colombo. Ares 20 te Rotterdam. Aristoteles 20 v. La Guaira n. Santa Marta. Arkeldijk verm. 28 v. Bombay n. Aden. Atys 20 v. Tamatave n Abadan. Avedrecht 21 te Mena Al Ahmdai. Banggai 21 te Beyrouth. Bantam 20 v. Djibouti n. Penang. Bengalen verm. 20 v. Hongkong n. Philippijnen. Borneo 20 v. Amsterdam n, Antwerpen. Breda 20 te San Juan v. Santo Domingo. Burl S. Watson 20 60 m. z.w. Kuria Muria naar Rastanura. Bussum 20 1020 m. n.o. Puerto Rico n. Curasao. Caltex Amsterdam 20 220 m. o. Malta n. Stockh, Calt. Arnhem 20 210 m. o.z.o. Mombasa n. Bahrein. Caltex Delft 20 v. Mombasa n. Bahrein. Caltex Gorinchem pass. 20 Dover n. Vasteras. Caltex Leiden 20 280 rn. o. Colombo n. Penang. Caltex Madrid 20 20 m. z.w. Medina n. Suez. Caltex Naples 20 v. Bahrein n. Suez. Caltex Nederland 20 48 m. w. Oporto n. R'dam. Calt. Pernis 20 110 m. z o. Colombo n. B. Mashur Caltex Rotterdam 21 ten anker Savona. Caltex Utrecht 20 te Cartagena v. Dingle. Camerounkust 21 te Abidjan verwacht. Camitia 20 500 m. w. Finisterre n. Curacao. Casamance 4/9 te Duinkerk enverwacht. Castor 21 te Napels verwacht. Celebes verm. 23 v. Bushire n. Marmagoa. Ceres 20 v. Amsterdam n. Bremen. Charis 21 v Amsterdam n. Bremen. Chiron 21 te Pernis. Cinulia 1/9 te Rotterdam verwacht. Congokust 20 130 m. z.z.w. Pt. Etienne n. R'dam. Crania 23 te Curasao verwacht. Cumulus (weerschip) 20 te Rotterdam. Dahomeykust 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Daphnis 21 v. Rotterdam n. Antwerpen. Deneb 20 250 m. z.o. Bermuda n, Buenos Aires Dinteldijk 20 360 m. n.w. Azoren n. Antwerpen Diogenes 21 te Porto Montt. Doelwijk 20 140 m. n o. Bone n. Rotterdam. Dongedijk 21 te Antwerpen. Dorestad 19 600 m. z.o. Bermuda n. Rotterdam Drente verm. 19 v. Damman n. Rastanura. Eos 20 70 m. n.n.o. Finisterre n Villa Gracia. Forest Hill 20 v. Venetië n. Perzische Golf. Forest Lake 20 130 m. o. Massawa n. Suez. Friesland SSM 20 v. Aabenraa n. Stettin. Gaasterland 20 190 m. z.z.w. Madeira n. A'dam. Giessenkerk 20 v. Port Sudan n. Suez. Goeree verm. 31 v. Port Kembla n. Fremantle. Graveland 20 te Sao Francisco do Sul. Groote Beer 21 te New York. Gulf Hansa 20 250 m. o.z.o. Malta n. Rotterdam. Gulf Hollander 20 30 m. w. L. Quoin n. Le Havre. Gulf Italian 20 210 m. o.z.o. Malta n. Gibraltar. Heemskerk 20 v. Port Said n. Alexandrlë. Helicon 20 v. Amsterdam n. Hamburg. Hermes 20 520 m. w.n.w. Kp. Villano n. Curasao. Hilversum 20 495 m. n. Azoren n. Bermuda. Hollands Diep 21 te Osaka verwacht. Hollands Duin 20 475 m. o.n.o. Tokyo n. Nagoya. Hoogkerk 20 425 m. z.z.o. Socotra n. Aden. Ivoorkust 20 130 m. z. Dakar n. Rotterdam. Japara 21 te Colombo verwacht. Jason 20 300 m. w. Finisterre n. Paramaribo. Kabylia 29 te Rotteradm verwacht. Kalydon 29 te Montevideo verwacht. Karakorum 20 270 m. n.o. Santa Maria n. Tripoli. Katelysia 27 te Curasao verwacht. Katendrecht verm. 29 v. R'dam n. Antwerpen. Katsedijk 20 430 m. n. Flores n. Mianhi. Katwijk 20 te Vancouver. Keizerswaard 20 150 m. n.o. Madeira n. Gibraltar. Kerkedijk 20 770 m. z. K. Farewell n. Antwerpen. Khasiella 23 te Port Reading verwacht. Koningsw. 19 150 m. n.n.o. Bermuda n. Curasao. Korenia 20 v. Dakra n. Bonny. Korovina 23 ter hoogte Gibraltar verwacht. Kosicia 20 bij Fall rivier verwacht n. Curasao. Krebsia 23 te Abadan verwacht. Kreeft 20 v. Rotterdam n. Monrovia. Kryptos 22 te Stanlow verwacht. Kylix 31 te Curasao verwacht. Laarderkerk verm 23 v. R'dam n. Antwerpen. Leiderkerk 20 v. Rotterdam te Antwerpen. Lelykerk 20 45 m. n.n.w. Lissabon n. Port Said. Liberiakust 21 v. Antwerpen n. Hamburg. Liberty Bell 29 te Rotterdam verwacht. Limburg 20 te Port Swettenham. Loppersum 19 v. Lake Charles n. New Orleans. Lycaon 21 te Hsinkang verwacht. Maasdam 21 te Rotterdam. Maaskerk verm. 21 v. Ummsaid n. Suez. Maaslloyd 24 te Tanga verwacht. Mariekerk verm. 26 v. Huil n. Amsterdam. Markab 20 v. Gemlik (Turkije) n. Dover. Maron 20 te Baltimore. Maureen 20 v. Rotterdam n. Hamburg. Merwede 20 60 m. n. Las Palmas n. Hamburg. Merweltoyd 24 te New York verwacht. Minos 20 te Helsinki. Moh. Reza Shah 20 v. Band. Shapur n. Landsend. Moordrecht 20 v. Puerto Miranda n. Curasao. Mulderkerk verm. 29 v. Colombo n. Madras. Musilloyd verm. 25 v. Chittagong n. Chalna Naess Comm. 20 76 m. n.n.w Bougie n. M. Brega. Naess Lion 20 90 m. w. Algiers n. Banias. Nashira 16 te Vitoria. Neder-Ebro 20 560 m. o. Paramaribo n. Kaapstad Neder-Eems 20 v. Timaru n. Dunedin. Neder-Weser 21 te Genua. Nestor 20 te Beyrouth. Nushaba 20 50 m. z.z.w. Sta. Marta Gr. n. Itajii. Nijkerk 21 v. Genua n. Port Said. Ondina 20 90 m. n.n.w. Lissabon n. Rotterdam. Onoba 26 te Mena Al Ahmadi verwacht. Oostkerk 20 180 m. o.n.6. P Elisab. n. Kaapstad. Oranje 20 te Casablanca v. Santa Cruz. Oranjefontein 19 te Antwerpen. Oranje Nassau 21 te Carthagena. Osiris 18 v. Kp. Haitien n. Savannah. Ouwerkerk 20 te Marseille. Overijsel 20 v. Tripoli n. Genua. Pacaya 21 te Callao. Palamedes 20 te Guayaquil. Parthenon pass. 20 Mona Passage n. Aruba. Peperkust 20 55 m. z. Abidjan n Freetown. Pericles 20 te Rotterdam Philidora 21 t.h.v. Gibraltar verw n. Tranmere. Philine 25 in Suezkan verw. n. Mena Al Ahmadi Philippia 25 in Suezkan. verw. n. Mena Al Ahm. Prins Frederik Willem 20 te Detroit n. Toledo. Prins Willem v 19 v. Montreal n. Londen. Purmerend 20 200 m. z.w. Landsend n. Curasao. Pygmalion 20 35 m. n. Ushant n. Ceuta. Radja 20 v. Dar Es Salaam te Tanga. Randfontein 21 te Tenerife. Riouw 20 te Rotterdam. Rijnkerk 20 v. Suez n. Aden. Salatiga 1/9 te Beyrouth verwacht. Saloum 21 te Le Havre. Sanana 20 te Sihanoukville. Sarpedon 19 v. Cuntana n. Georgetown. Scheldelloyd 20 v. Hamburg n. Rotterdam. Schouwen verm. 21 v. Toronto n Osaka. Senegal 21 te Bordeaux n. Yainville. Sëpia 22 te Mena Al Ahmadi. Seven Seas 26 te Southampton verwacht. Sinon 20 160 m. o.n.o. K. Hatteras n. S Domingo Sirrah 20 40 m. z.o. Portsmouth n. Carib Zee. Sltula 20 300 m. v. Fort Aleza n. Buenos Aires. Slamat 20 80 m. z. Finisterre n. Rotterdam. Sliedrecht pass. 20 Kp. Bon n. Port Said. Sloterdijk 20 v, Antwerpen n. Port Swettenham. Sloterkerk 20 te Amsterdam. Socrates 21 te Bridgetown. Soestdijk 20 350 m. w. Landsend n. New York. Solon 19 850 m. n.o. Martinique n. Amsterdam. Spaarnekerk 20 100 m. o.n.o. Massawa n. Singap. Stad Alkmaar 20 170 m. z.w. Ouessant n. IJmuid Stad Amsterdam 21 v. IJmuiden n. Emden. Stad Maastricht 20 30 m. w. Kp. Blanc n. IJmuid. Stad Utrecht 20 te El Ferrol. Stad Vlaardingen 20 50 m. n.o. Oran n. Pepel. Stad Zwolle 20 518 m. n. Azoren n. Amsterdam. Statendam 20 v Rotterdam n. New York. Statue of Lib. 20 75 m. n. Kuria Muria n. Mena. Steenkerk 21 te Rotterdam. Steven 20 v. Lattakia n. Lagoulette. Straat Cumberland 20 v. Maurit. n. Pt. Elisabeth. Straat Frazer 20 dwars Luderitzbay n. Kaapstad. Straat Lombok 22 te Kaapstad. St.r. Magelhaen 20 300 m. z.w. Puluweh n. Singap. Straat Singapore 20 v. L. Marques n, Fremantle Straat Torres 20 te Boma v. Pointe Noire. Sumatra 20 te Malta v. New York Tacana 21 te Matarani. Tahama 21 te Anglebay verwacht. Tamara 20 200 m. w. Tri lopin. Tripóli. Teiamon 20 te Guanta. Teró 2 rede Lagos Tjimenteng 21 v. Lagos n. Port Harcourt. Tjipanas 20 900 m. z.z.w. Colombo n. Mauritius. Tiipondok 21 te Lorenco Marques. T.iitarum 19 v. Kaapstad n Luanda. Tjitjalengka 21 te East-London. TogokuSt 21 te Amsterdam. Tweelingen 20 65 m. z.o. Stockholm n. Lulea Ulysses 20 1020 m. z.w. Azoren n. Europa Utrecht verm. 21 v. Sasebo n. Singapore. Van Linschoten 20 720 m. n. St. Helena n Kaapst Vasum 20 te La Spezia n Mena Al Ahmadi. Viana 20 te Tripoli (Libanon) n, Genua. Videna 20 450 m. n.n.o. Socotra n. Durban Vitrea 20 110 m. o.n.o. Kuria Muria n. Genua. Vivipara 21 te Mena Al Ahmadi, Waikelo 20 v Mombasa n. Massawah. Waibalong 20 200 m. n.n.o. M'basa n. Mogadiscio. Waingapoe 20 80 m. w. Cyprus n. Limassol. W A. Jones 20 30 m. n.w. z.p. Sardinië n. P Said Waterland 20 80 m. n.n.o. L. Palm. n. L. Palmas. Waterman 20 570 m. v Azoren n. Rotterdam. Westertoren 20 320 m. z.z.w. Calcutta n. Mena, Wieldrecht 20 90 m. z.w. Manilla n. Geraldton. Willem Ruys 21 te Singapore. Willemstad 20 800 m z.w. Southampton (bestem.). Witmarsum 21 v. Bremen n. Hamburg. Woltersum 20 320 m, z.o. Kp. Race n. Le Havre. Wonosari verm. 21 v. Rotterdam n. Amsterdam Wonosobo 21 v. Cristobal n. Duinkerken. Zaankrek verm. 22 v, P. Swettenham n. Penang. Zaria 20 350 m. o.n.o. Aden n. Rotterdam. Zuiderkerk 20 55 m. z. Kreta n. Genua KLEINE VAART Adara 19 te Turku. Admiralengr. 20 20 m. n.w. IJmuiden n Helsinki. Areas 19 te Thessaloniki. Ardeas 19 v. Barcelona n. Tarragona Batavier-5 pass. 19 Ouessant n. Rotterdam. Cadans 20 dwars Wight n. Hamina. Coccinelle verm. 20 v. Duinkerken n. Rouen. Dido,19 v. Malaga n. Cadiz. Draco 18 te Delfzijl. Driebergen 20 te Hamburg. Eddystone 17 te Gent. Eyo S. 18 te Vasteras. Geestdam 20 7 m. z.o. Smithknoll n. Maassluis. Hydra 16 te Karlshamn. Jupiter 17 te Gent. Maaskade verm. 20 v. Brem enn. Hamburg. Marie Christine 18 te Leningrad Mathilde pass 20 Terschell.bank n, Stockholm. Meidoorn 20 dwars Cherbourg n. Antwerpen Phidias 19 45 m. n.n.w. St. Vincent n Tel Aviv. Scheldeborg pass. 20 Borkum n. Londen. Spolanda 20 rede Fecamp v. Sousse. Steenbergen 20 te Antwerpen. Stella Prima 20 6 m. w. Terschell. n. Rotterdam. Swift 20 v. Malmö n. Falkënberg. Taras 19 te Tunis. Tilly 19 v. Ostrand n. Pateniemi. Ubbergen 20 te Amsterdam. Vechtborg 18 v. IJmuiden n. Gothenburg. Walenburgh 20 te Delfzijl. IJsel 20 te Southend n. Rotterdam. IJselhaven 20 dwars Kp. Hpartel n. Sevilla. Zevenbergen 22 te Duinkerken verwacht SLEEPVAART Hector en Simson 19 naar ..B»s«l" t.h.v. Texel. Hólland 19 escorteert ..Basel" n IJmuiden Willem Barendsz 16 v. Malta n. Perzische Golf. VERHANDELDE FONDSEN 20 augustus 19 augustus Totaal 442 431 Hoger 232 (52,4%) 183 (42,5%) Lager 111(25,1%) 140 (32,5%) Gelij' 99 (22,5%) 108 (25,0%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U485—487 gl Hoogovens Kon Olie169,80-170,50 gl Philipt f 158,80—159,10 Unilever 179-179,50 gl Stemming: Ongeanimeerd. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv A.K.U486%—487 484 Hoogovens 599601 599 Kon Olie170,30—170,50 170,10 Philips f 159—159;20 158,60 Unilever 179,90—180,20 ƒ180,— Vorige slotkoers A'dam Rubber.... 111% HVA. 149% 484% Deli Mij f 127, Hoogovens 596 Philips Gem. Bez. 158,80 Unilever 178,80 Dordtsche Petr. 778 K Ned. Petr Mij. ƒ169,10 Holl. Am. Lijn 138Vs KLM ƒ52,— KNS M 153% Ned Stoomv. Mij. 142 Ommeren, Phs. v. 255 Scheepv. Un. Ned. 140 197,— ƒ112,50 229,— Unitas ƒ485,- Ver Bezit v. 1894 137,— Amsterd. Bank 387 Neu. Handel Mij 362 Rotterd. Bank 358 Twentsche Bank. 326 A'hert Heijn 639% Amstel Brouwerij 440 Berkel's Patent 246 Bols 990 7Ó3 Bührn ./Tetterode 357 Ford 908 Gelder Kon. Pap 252 Gist Spir.f. Kon 367 Van der Heem 289% Heinekens Bier 484% Hoogenbosch Sch 302 Indola 487% Kon Zout-Ket.jen 784% Müller Nat. Bezit 920 Ned. Kabelfabr. 470 Philips Pref 61,70 Stokvis 184 Thomassen Dr 797% Ver Machinefabr 232 Wessanen 430 Wilton Fijenoord 290% Zwanenberg-Org. 912 ".Uton Mij. II 4Ó6 Aluminium Ltd... 26 American Motors i8% Anaconda 49K, Bethlehem Steel 32% Cities Service 69Vz Geenral Motors.. 72% Kennecott Copper 72% Republic Steel 39% Shell Oil 46 U.S Steel 50'/» Gedane noteringen (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Wall Street heeft ook gisteren weer een lichte daling te zien gegeven. De meeste fondsen sloten op het laagste punt van de dag met verliezen van fracties tot ongeveer eën dollar. Van de 1296 verhandelde fond sen waren er 526 lager, 478 hoger en 292 onveranderd. Lager waren de meeste staal-, spoorweg- en luchtvaartfondsen. Sommige non-ferro's en openbare nuts- waarden liepen wat op. De omzet bedroeg 3.660.000 shares tegen 3.65Ö.000 shares maandag. De Dow Jones indices: industrie 717,27 1,54), spoorwegen 175,69 0,55) en openbare nutsbedrijven 143,82 0,07). De n.v. Zuid-Afrikaansch Handelshuis stelt voor het dividend over 1962 te be palen op onveranderd zes percent. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend In Amsterdam, lulden: Engels pond 10,05 —10.15. Amerikaanse dollar 3,58—3,62, Canadese dollar 3,30—3.35. Franse frank (100) 73,40—73,90, Belgische frank (100) 7,13—7,16, Duitse mark (100) 90.30—90.80, Zweedse kroon (loof 68.9069,90, Deen se kroon (100) 51,80—52,80, Noorse kroon (100) 50,00 —51,00, Zwitserse frank (100) 83,4083,90, Italiaanse Ure (10.000) 57.50—59,50, Oostenrijkse schilling (100) 13.97'/,14.07V,. Portugese escudo (100) 12,57'/,— 12.72'/,, Spaanse peseta (100 gr. coup. 5,97'/,—6,12'/,. Op de Newyorkse effectenbeurs is een beurs- zetel verkocht voor S 200.000, hetgeen ten opzich te van de vorige transactie eén stijging betekent van 10.000. De biedprijs voor een zetel is op het ogenblik 180.000 tot een laatprijs van 240.000. De n.v. Utrechtsche Hypotheekbank en samen werkende banken stellen tot nader bericht ver krijgbaar 4'/, percent pandbflevên serie S, ver plichte uitloting 4 percent per jaar tot de koers van 100 percent. van 22 tot 27 augustus zal een economische mis sie uit Israel een bezoek brengen aan Suriname. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Ermelo J. Kampman te Rijns burg en M. Vlietstra te IJmuiden. Beroe pen te Thesinge J. Vogel te Steenwijk. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Hengelo (O.) R. 3. Vóórhaar te Vroomshoop.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11