1 Windhozen en wolkbreuken in grote delen van Nederland Ontijdig einde van vakantie voor talrijke kampeerders HET WEER Israel en Syrië roepen de Veiligheidsraad bijeen Staat van beleg in Zuid-Vietnam Beveiliging van middenberm straks op drie manieren „Vader van de H-bom" tegen kernstoppact Politieke twist bedreigt de Olympische Spelen Instortende moskee doodt 110 mensen HONDA Land- en luchtgevechten aan de grens Soldaat omgekomen door kantelen van pantserauto Onweersbui overviel gasten op de „Thamrin" Tussen Heemstede en Bennebroek niet harder dan 70 km Kenya weert Zuid-Afrika van voor bereidende conferentie in Nairobi 48e JAARGANG NUMMER 242 WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1963 Kroesjtsjev en Tito ▼▼li K BROMFIETS Fa. E. DE O RA A F F tó'MORRIS éeforeyou êuij! FALCON TWEEDJASSEN Weer regen Aan het strand: In de krant van heden: Sport 13 Openbare leven onder controle van leger Schietpartijen Meer van Galilea Irak mobiliseert Bliksem ingeslagen Klein maar actief Het woord is aan Van 1 oktober af: Duitsland Korea H Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije President Tito van Joegoslavië (links) bereidde premier Kroesjtsjev een har telijk welkom toen deze gisteren arriveerde op het vliegveld van Bel grado voor een bezoek van twee we ken. Geheel links mevrouw Tito. De Russisch-Joegoslavische hartelijkheid is een uitdaging aan het adres van China, dat Tito een slappe revisionist vindt en Kroesjtsjev zijn collabora teur. Na een verleden waarin Moskou en Belgrado vaak verbitterde vijanden waren, beschouwt de Sovjet-Unie Joe goslavië thans zeer duidelijk als een geallieerde in de ideologische strijd tegen de Chinese communisten. Tito sprak gisteravond tijdens een diner ter gelegenheid van zijn Russische gast, over de Chinezen als „pseudo- revolutionaire praatjesmakers, die het helaas als hun taak zien te keer te gaan tegen andere socialistische lan den, wier onderlinge betrekkingen zij willen verstoren en wier inspanningen voor vrede en socialisme zij willen dwarsbomen". Onweders, windhozen en wolkbreuken hebben gisteren grote delen van Neder land geteisterd. Kampeerders verspeel den hun tenten, kelders liepen onder en bomen werden ontworteld. Op de Ve- luwe kon men zich niet herinneren ooit zo'n noodweer te hebben meegemaakt. In Rotterdam sloeg de bliksem in een tram. Er werd gelukkig niemand ge wond. Het betrof een wagen van lijn 22, die omstreeks half tien op de Spoorsingel reed. De motor begon te roken, het licht viel uit en de tram stopte. Het bleek dat drie van de vier motorgroepen defect waren. NAGPOE R(Reuter,AP) Door het in storten van een moskee zijn in India 110 mensen om het leven gekomen en 68 ernstig gewond. Onder de doden zijn 61 vrouwen, 48 kinderen en één man; 18 hun ner stierven op weg naar het ziekenhuis. Het gebeurde in Yeotmal, 135 km. ten zuidwesten van Nagpoer. Er waren onge veer 300 mensen in de moskee toen deze totaal in elkaar viel. Over de oorzaak wordt niets vermeld. Pagina voor de jongeren is heden opge nomen op pagina 5. Advertentie Binnen enkele dagen leverbaar AFD. BROMFIETSEN Koninginneweg 44 - Haarlem Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT <611 KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht plaatse lijk enkele buien. Morgen na enkele opklaringen van het wes ten uit opnieuw regen. Krach tige tot matige westelijke wind, krimpend naar zuid. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgenochtend wat opklaringen, maar 's middags toenemende bewol king en tegen de avond regen. Af nemende wind tussen west en zuid. Middagtemperatuur 16 tot 17 graden Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Door de nadering van een nieuwe depressie onbestendig en koel. NEW YORK (Reuter, AFP) Strijd krachten van Israel en Syrië zijn giste ren te land en in de lucht met elkaar slaags geweest. Dit was voor Israel aan leiding om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties te vragen. Enkele uren later verzocht ook Syrië om een bijeenkomst van de raad. Beide partijen beschuldigen elkaar van agressie. In New York verwachtte men, dat de Veiligheidraad donderdag of vrijdag bijeen zal komen. Het zal de 199ste keer zijn dat de raad zich met de Palestijnse kwes tie bezig houdt. De lezingen die Israel en Syrië geven over de gevechten aan de grens, spre ken elkaar zoals gebruikelijk tegen. Israel heeft laten weten, dat Israëlische Mirage- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4 In de Vishal en op zee4 Topsij 4 Zwart op Wit 5 Horen en Zien 7 Kunst 7 Agatha Christie9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Luidsprekers10, 12 Uit nummer bestaat uit veertien paeina's SINGAPORE (Reuter) De Zuidviet- namese regering heeft voor het hele land de staat van beleg afgekondigd. De po litie heeft de grote boeddhistische pa godes van Saigon en van Hue omstreeks middernacht bezet. Daarbij is geschoten en zijn slachtoffers gevallen. In de pagode in Saigon hielden meer dan 10.000 boeddhisten drie dagen geleden een hongerstaking uit protest tegen de beweerde discriminatie op godsdienstig terrein, die door president Ngo Dinh Diems rooms-katholieke regering wordt toege past. Over radio-Saigon werd omgeroepen, dat het leger zorg draagt voor de openbare veiligheid en dat alle openbare bijeenkom sten die deze veiligheid in gevaar bren gen verboden zijn. Alle communicatie-middelen zijn onder toezicht van het leger gesteld. Er mogen geen publikaties worden gedaan die „scha delijk voor de openbare veiligheid" zijn. De verbindingen tussen Saigon en Singa pore zijn sinds hedenmorgen verbroken. De twee pagodes die door de regerings troepen zijn bezet, zijn de voornaamste centra van waaruit de actie van de boed dhisten werd geleid. Bij de bezetting van de pagode in Hue zijn onder de regeringstroepen negen ge wonden gevallen van wie er vijf ernstig aan toe zijn. Monniken en boeddhistische burgers vielen de militairen met stenen en knuppels aan. Radio-Saigon meldde later, dat alle pa godes in de hoofdstad zijn bezet. Het leger heeft een uitgaansverbod uitgevaardigd van negen uur 's avonds tot vijf uur ''s ochtends. straaljagers Syrische Migs hebben verdre ven uit het Israëlische luchtruim bij het Meer van Galilea; daarbij zou een Syrische jager zijn geraakt en zijn neergekomen op Syrisch gebied. In Damascus heeft het Syrische leger echter meegedeeld, dat een Israëlische straaljager is neergeschoten „tijdens een hevig luchtgevecht". Israel en Syrië maakten beide ook mel ding van schietpartijen in het gebied van de Hoeleh-vallei. Een Syrische woordvoer der zei, dat 15 Israëlische pantserwagens het vuur hadden geopend op Syrische pos ten. Van Israëlische zijde werd gemeld, dat Syrische posten hadden geschoten op tractors en andere voertuigen op Israëlisch gebied. Dit vuur was beantwoord. Van slachtoffers werd geen melding gemaakt. Bij het vallen van de nacht werden de twee partijen tot een staken van het vu ren bewogen door militaire waarnemers van de UNO. Eerdere pogingen van UNO- zijde hadden geen resultaat. De moeilijkheden aan de Israëlisch-Sy- rische grens werden acuut toen op 13 juli een boot met drie Israëliërs en drie Bel gen op het meer van Galilea door Syri sche militairen werd aangehouden, hoewel het meer geheel onder Israëlische soeverei niteit valt. De drie Belgen werden spoedig vrijgelaten, maar de Israëlische burgers worden nog gevangen gehouden. Nadien werden herhaaldelijk Israëlische boeren in de Boeleh-vallei beschoten. Irak heeft vandaag het leger en de luchtmacht in staat van paraatheid ge bracht en meegedeeld, dat de strijdkrach ten onder bevel zfjn geplaatst van de Sy rische nationale revolutionaire raad na de incidenten tussen Syrië en Israël. Zowel radio-Damascus als radio-Bagdad lieten hun gewone programma's vervallen en zonden een programma van marsmu ziek en vaderlandse liederen uit, afgewis seld met het voorlezen van boodschappen van steun aan Syrië en dreigementen aan het adres van Israel. Later kon de tram op eigen kracht lang zaam naar de remise rijden, voorafgegaan door een andere tram omdat de lichten waren uitgevallen. Boven Midden-Limburg ontlastte zich een hevig noodweer, dat veel kelders on der water liet lopen. Het verkeer werd vrijwel stilgelegd. Op de rijksweg bij Her ten raakte een personenauto in een slip en sloeg over de kop. De wagen werd to taal vernield, maar de chauffeur bleef on gedeerd. Op de campings in Zuid-Limburg vlo gen tientallen tenten door windstoten de lucht in. Vele vakantiegangers pakten hun verwaaide en verregende spullen bijeen en trokken huistoe. In Apeldoorn en omgeving liepen talrij ke kelders onder water. In de Hoofdstraat zag men talrijke winkeliers op blote voe ten en met opgestroopte broekspijpen hun winkels uitdweilen. Chauffeurs van de VAD moesten hun passagiers op het So- phieplein in Apeldoorn naar de wachtka mer dragen. De bliksem is ingeslagen in een boerde rij aan de Veenhuizerweg en in een schuur in Klarenbeek. Behalve voor de branden, die hierdoor ontstonden, moest de brandweer ook nog 55 maal uitrukken om kelders leeg te pompen. Ook in Brummen is de bliksem inge slagen. Een grote hooiberg ging verloren. Overal kwamen meldingen van schade door een windhoos. Bij Winterswijk werd de achterzijde van een boerderij ingedrukt en waaiden drie kippenhokken om. De windhoos heeft in Tilburg voor dui zenden guldens schade aangericht. In ve le straten knapten de bomen als rietjes af. Televisie-antennes, ruiten en daken moesten het ontgelden. Ter hoogte van de Oisterwijkse baan veegde de storm een plantsoen kaal, en aan de overzijde van de weg ging het dak van een flatgebouw de lucht in. Slechts één Tilburger werd gewond: een chauffeur van een vrachtauto, wiens wa gen door de storm onverwacht op drift ge raakte en tegen een muur botste. Het noodweer werd veroorzaakt door een kleine maar zeer actieve depressie, die van West-België over Noord-Brabant, de Veluwe en Twente naar het noordoos ten trok met in een brede baan zware bui en met windhozen. Barneveld kwam tot een neerslag in één etmaal van 56 millimeter, Apeldoorn tot 55. Behalve de zware regenval en de wind hozen vertoonde ook de temperatuur Overvener licht gewond Bij het oefenterrein bij Havelte (in de omgeving van Steenwijkerwold) is gister avond de dienstplichtige soldaat A. J. Thijs uit Klundert om het leven gekomen, toen het gepantserde voertuig waarin hij zat van de weg af raakte en kantelde. Niet ernstig gewond werd de negentien jarige dienstplichtig soldaat D. Ploeg uit Overveen. Hij is opgenomen in het Dia- conessenziekenhuis in Meppel. Dertien kilometer vangrails zullen binnenkort tussen het Verkeersplein- Oudenrijn en Woerden in de midden berm van rijksweg twaalf worden aan gebracht. De aanleg van dit stuk, dat het begin is van het „middenberm-programma" voor dit jaar, wordt uitgevoerd door de Rotter damse aannemer Todd van 1890 n.v., de laagste inschrijver op de aanbesteding. De firma J. Troost uit Rotterdam is de onder aannemer voor ruim een half miljoen. Binnenkort wordt deze dertien kilome ter vangrail verlengd met nog een dergelijk stuk. Tot vijf kilometer ten oosten van Gouda komt dan nog een andere midden bermbeveiliging: olifantsdraad. De mid denberm is op dit gedeelte breed genoeg voor deze wijze van bescherming tegen „doorschieters". Op de rijksweg 16 (Rotterdam-Breda) komt een aarden wal op de middenberm. Deze negentig centimeter hoge wal komt te liggen van de nieuwe Van Brienenoord- brug tot aan Ridderkerk. Spoedig komt er ook een dergelijke wal op rijksweg 15 tussen Siiedrecht en Hardinxveld. Wellicht zullen hier ook nog vangrails worden aan gebracht. Rijkswaterstaat zal de drie verschillende oplossingen voortdurend onder controle houden om na te gaan welke wijze van be scherming het best voldoet. Het beruchte stuk in rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam), de flessenhals bij Delft, is volgens rijkwaterstaat opzettelijk buiten dit programma gehouden. Op dit smalle weggedeelte in de overigens zeer brede weg geldt een maxiumsnelheid van zeventig ki lometer per uur, waardoor eventuele mid- dembermongelukken niet zo hard zouden aankomen. De zestig gaten, die hier in de heggen van de middenberm voorkomen, zijn niet alle veroorzaakt door ernstige ongelukken, aldus rijkswaterstaat. Er zou den zelfs geen dodelijke ongevallen zijn voorgekomen. Rijkswaterstaat wijst er voorts nog op dat van de tienduizend doden, die er nog door het verkeer in vijf. jaar zijn geval len, er slechts zestig het slachtoffer zijn geworden van middenberm-ongelukken. vreemde sprongen. In de vroege middag steeg het kwik in Zuid Limburg met de zon tot twintig graden. Hierop volgde een zware bui, waarna de thermometer om vier uur nog twaalf graden aanwees. Het koudst bleef het in Leeuwarden waar de maximumtemperatuur twaalf gra den bedroeg. Dit is zeer laag, want in honderd jaar is er maar éénmaal een la gere maximumtemperatuur in augustus ge weest, namelijk op 23 augustus 1864, toen 11 graden werden gemeten. In het hele land is augustus nu al veel te nat met Sas van Gent als grootste uit schieter. Daar is al 177 millimeter regen gevallen tegen normaal in augustus 75 tot 85 millimeter. Na de drukke receptie van maandag avond in Wassenaar heeft de Indonesische zaakgelastigde in ons land, drs. Sjarif, dinsdagavond een ontvangst gehouden aan boord van het eerste Indonesische schip dat sinds ruim zes jaar Nederland aandoet, het m.s. „Thamrin". Op het feestelijk ver sierde schip ontving de heer Sjarif een groot aantal leidende figuren uit het Am sterdamse zakenleven. Ook burgemeester Van Hall gaf van zijn belangstelling blijk. Daar de „Thamrin" als vrachtschip geen grote zaal heeft, verzamelden alle gasten zich op het met zeildoek overhuifde achter dek. Maar toen een onweersbui zich bo ven de Amsterdamse Coenhaven ontlaad de, dreigden de tafeltjes en stoeltjes niet temin bijna weg te spoelen en moesten de aanwezigen in allerijl een heenkomen zoeken in de hutten van het schip. De vriendschappelijke sfeer werd er echter niet minder door en de Indonesische ge rechten, die werden opgediend, smaakten er ook al niet slechter door. Bij de aanwezigen was ook de Indone sische ambassadeur in Bern, de heer Na- zir, die vroeger minister van Scheepvaart in Djakarta is geweest. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ 4e klasse 3e lijst Prijzen van 2.000 - 12682 18576 f 1.500 - 4282 1.000 - 1932 3850 11600 12707 f 400 - 6632 6854 14477 17206 f 200 - 1050 1084 1347 1666 1706 1856 1975 2578 2958 3519 8338 8976 9487 9744 11481 12630 13167 15771 15973 16138 16745 16823 17754 17844 19337 21343 21948 Philip James Bailey: Onze daden zijn soms' beter dan onze gedachten. Met ingang van 1 oktober geldt een maximum snelheid van 70 km. per uur voor het gedeelte van de weg Haarlem- Sassenheim, tussen de grenzen van de be bouwde kommen van Bennebroek en Heem stede. Voorts is met ingang van 26 augustus een maximum snelheid vastgesteld van 80 km. per uur voor het gedeelte van de weg tussen de grenzen van de bebouwde kom men van Hengelo en Enschede De maxi mum snelheid geldt van 8 tot 20 uur. Van onze correspondent) WASHINGTON „Als de Senaat, het kernstop verdrag ratificeert zal hij de vei ligheid van Amerika op het spel zetten en de kansen op een oorlog vergroten". Zo luidde het slot van het betoog dat de beroemde natuurkundige dr. Teller voor de vuist weg hield, toen hij dinsdag verscheen voor drie belangrijke senaats commissies tegelijk. Velen in Washington beschouwen dr. Teller als een wantrouwend alarmist. Doch men moet toegeven, dat hij een be kwaam fysicus is, die een groot, aandeel heeft gehad in de vervaardiging van Ame- rika's H-bom. Tellers hypothese luidt als volgt: De Russen hebben door hun lange serie proef explosies in 1961 veel kennis opgedaan, met name vordering gemaakt in de ver dediging tegen raketten. Zij bezitten daar door een kennis die de Amerikanen ont breekt. Daarom zóu Kroesjtsjev op dit moment de proeven in het luchtruim wil len stopzetten. LAUSANNE (ANP en AP) - De or ganisatoren van de Olympische Spelen, die volgend jaar in Japan worden ge houden, zitten danig in hun maag met politieke problemen. De voornaamste zijn het verzet van Afrikaanse landen tegen het deelnemen van een „aparte" Zuidafrikaanse delegatie, en het traditio nele geharrewar over de samenstelling van een gezamenlijke delegatie van Oost- en West-Duitsland. De voorbereidende conferentie van het Internationaal Olympisch Comité (I.O.C.) zou in oktober in Nairobi, de hoofdstad van Kenya, worden gehouden. De rege ring van Kenya weigert echter de delega tie van Zuid-Afrika toe te laten. ■ABWIMIilWWWWWIIMIWWHWIIIWHIWIWWMIWWWI Bij Halfweg zijn de zestigjarige H. Hoogewoud en zijn 62-jarige echtge note M. Hoogewoud-Ramakers uit Amsterdam dodelijk verongelukt. Bij het inhalen van twee naast elkaar rijdende wagens kwam de door de heer Hoogewoud bestuurde auto op het linker weggedeelte, en botste met een vaart van tachtig kilometer per uur frontaal tegen een uit tegenge stelde richting komende zandauto. De foto laat duidelijk zien, dat er van de personenauto weinig overbleef. Zij baseert zich daafbij op de besluiten van de onlangs gehouden Afrikaanse een heidsconferentie in Addis Abeba (Tangan- jika) en tracht andere Afrikaanse staten mee te krijgen in haar verzet. Het I.O.C., dat op het ogenblik in Lau- saAne vergadert, zal nu waarschijnlijk be sluiten de voorbereidende conferentie' niet in Kenya te houden, maar in Baden-Ba den (West-Duitsland). De voorzitter van het I.O.C., Avery Brundage, heeft Kenya gedreigd met uit sluiting van de spelen als het land vol hardt in zijn verzet. In afzonderlijke vergaderingen hebben de olympische comité's van Oost- en West- Duitsland dinsdag in Lausanne met Ave ry Brundage beraadslaagd op welke ma nier men kan komen tot de samenstelling van een gezamelijke Duitse ploeg voor de komende Olympische Spelen. Men kwam tot de volgende aanbeveling. 1. De selectiewedstrijden voor de samen stelling van de Duitse ploeg zullen' voor de helft in Oost-Duitsland worden gehou den en voor de andere helft in West-Duits land. 2. Ook in Oost- en West-Berlijn zullen selectiewedstrijden worden gehouden. De onderhandelingen zullen rechtstreeks tussen de nationale sportbonden van Oost- en West-Duitsland worden gevoerd. Deze onderhandelingen dienen te geschie den in een sportieve sfeer, conform het Olympische principe. Deze aanbevelingen werden ondertekend door de afgevaardigden van het Westduit- se comité en door president Brundage. De Oostdujtse afgevaardigden zullen eerst rapport aan hun organisatie uitbrengen en dan pas antwoorden. Vooral punt twee is van groot belang. Het Oostduitse comité weigerde tot voor kort categorisch selectiewedstrijden te la ten plaatsvinden in West-Berlijn. Het I.O.C. schijnt er niet in te zijn ge slaagd een gemeenschappelijke ploeg van Noord- en Zuid-Korea tot stand te bren gen. Na een mislukt overleg in Hongkong tussen beide comité's, vertoeven thans een Noord- en een Zuidkoreaanse delegatie in Lausanne, waar zij weigeren om elkaar te ontmoeten. Uit Seoel wordt gemeld, dat Zuid-Korea inmiddels een uitnodiging voor de spelen heeft ontvangen. Dit zou er dan op wij zen. dat Noord-Korea er niet aan te pas komt zoals dit trouwens de afgelopen jaren ook het geval was. ,4

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1