Bijtende open brief van Cesbron in Le Monde CDU wil opheldering over Brandts politieke doelen LEXINGTON Zuid-Afrika wordt één groot kruitvat Kennedy over kernstop en andere politieke kwesties maak n vla-flip! wereldmerk BEST WERELDNIEUWS Van dag tot dag Rondom Tito Verontrusting over regime-De Gaulle Wedgwood Benn in i het Lagerhuis Motie van wantrouwen in de Senaat tegen onderburgemeester Albertz o Huisvrouwen wekelijks naar schietles o Luchtmacht spectaculair versterkt Z.-Afrika geweerd uit het luchtruim (Dp de ^Praatótoel WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1963 3 Deze man is onhoudbaar Wat wil Brandt? Cl GA R E TTE S AMERICA'S BEST TOBACCOS FROM AMERICA'S TOBACCOS Raketten NA VO-overleg Mars naar Washington Plezierige vakantie-tipt maak *n vla-flip! Doe een laagje limonade (of jam) in 't glas, daarop vanillevk ea bovenop wat yoghurt... heerlijkl „China stelt zich op naast Amerikaanse woestelingen en Duitse revanchisten" 4 Er is heel wat water door de Wolga ge vloeid sedert Nikita Kroesjtsjev bijna ne gen jaar geleden op een receptie in de Joegoslavische ambassade te Moskou een toast op de leider en de leden van de communistische partij van Joegoslavië uit bracht en daarbij voor 't eerst uitriep „Le ve kameraad Tito!" Die toast was het begin van de „dooi" in de tot dat moment wel zeer ijzige be trekkingen tussen de Sovjet-Unie en Joe goslavië. Die dooi is overigens niet heel vlot gegaan; het verloop ervan heeft bij tijden wel doen denken aan de tempera tuurschommelingen in een Hollandse win ter. Maar nu zijn die eens zo ijzige betrek kingen tussen de twee landen toch wel zeer duidelijk veranderd in een zó warme vriendschap dat Kroesjtsjev bij zijn aan komst in Belgrado het land van Tito zelfs een „communistische staat" heeft ge noemd, en dat is in het moderne Russi sche taalgebruik een uiting van de aller hoogste lof. Twee jaar geleden kostte het maarschalk Tito nog heel wat moeite, het socialistische karakter van zijn staat door het Kremlin erkend te krijgen. Natuurlijk besteft het Joegoslavische staatshoofd beter dan wie ook dat de broe derlijke omhelzing door Kroesjtsjev, die hem gisteren te beurt viel, voornamelijk het gevolg is van de huidige gespannen verhouding tussen Moskou en Peking. Die verhouding verslechtert nu met de dag en daarin zien communistische partijfunctio narissen elders (ook, en misschien wel vooral, in sommige communistisch gere geerde landen) een goede gelegenheid om de Sovjet-Unie en China tegen elkaar uit te spelen. De Roemeense partijleiders bij voorbeeld schijnen te menen dat zij er al leen maar zijde bij kunnen spinnen als zij Moskou enigszins in het ongewisse brengen omtrent hun aanhankelijkheid aan het moederland van het communisme. En daar het kleine Albanië Moskou al lang trotseert, moet er de Russen alles aan ge legen zijn, verdere afbrokkeling van hun politieke positie op de Balkan tegen te gaan. Voor de Westerse politici betekent de jongste omhelzing van Kroesjtsjev en Tito een nieuw probleem. Voor hen was de stand veel eenvoudiger zolang zij Tito kon den beschouwen als een rebel in het com munistische kamp. Nu gaat de vraag zich voordoen of de Joegoslavische president nog langer als de grote „neutralist"^ tps- sen Oost en West moet worden beschouwd. Het is te simpel, nu al te stellen dat er geen behoefte meer bestaat aan neutra listen tussen Oost en West, alleen nog tus sen China en de rest van de wereld. Zo ver zijn we nog lang niet. Maar wel zou Joegoslavië waarschijnlijk belangrijke diensten aan het Kremlin kunnen verle nen door Kroesjtsjevs politiek der vreed zame co-existentie verder te propageren, niet slechts tegenover het Westen maar ook tegenover de landen van het Nabije Oosten en Afrika, waar de invloed van Pe king de laatste tijd wel schijnt te zijn toe genomen. In elk geval staat Tito, als de man van het' revisionisme, nu heel wat sterker te genover de Russen dan enkele jaren gele den, toen de heren van het Kremlin nog niet konden vermoeden dat zij zo kort door de internationale ontwikkeling zelf in de door Tito voorgestane richting zouden wor den gedreven. (Von onze correspondent) PARIJS. In de invloedrijke Franse krant „Le Monde" van dinsdag heeft de bekende katholieke schrijver en litte rator Gilbert Cesbron zich in een open brief tot president Kennedv gericht, met het verzoek om generaal De Gaulle uit te nodigen tot een gesprek onder vier ogen. De brief, met spot maar tegelijk met bittere ernst geschreven, geeft volgens de auteur de mening weer van een groot deel van het Franse volk. MIJNHEER DE PRESIDENT, aldus be gint de brief, u zoudt ons een grote dienst kunnen bewijzen. Het is ons onmogelijk geworden het woord te richten tot onze eigen souverein, Zelfs niet via tussenper sonen. Ook al is hij goed katholiek, hij is op een leeftijd gekomen, waarop men alleen maar bij zichzelf te rade gaat, het geen in een democratie een ongeluk is. OVER FRANKRIJK heeft hij bepaalde ideeën, maar wat hij van de Fransen zelf denkt, weet ik niet. Ik denk dat hij de voorkeur aan Frankrijk boven de Fransen geeft, wat op sommige ogenblikken nodig kan zijn, maar wat normaal een valstrik is van de duivel, waar van Napoleon tot Maurras heel wat grote geesten in zijn gelopen. Onze Grote Charles houdt te veel van Frankrijk om van ons Fransen te houden. HOUDEN VAN, DAT betekent luisteren naar wat anderen te zeggen hebben, zelfs op een gegeven ogenblik luisteren naar de dommen. Maar de Gaulle luistert niet meer naar ons. Wel vraagt hij van tijd tot tijd onze mening, maar dan mogen wij alleen maar ja of neen zeggen, en als het neen is, dreigt hij met aftreden, waardoor de vraag wordt vervalst. MAAR NAAR U, president Kennedy, zal hij allicht luisteren. Waarom nodigt u hem niet eens uit om te komen praten? Doe de eerste stap, want hij is de oudste en hij is een groot man. Gij zijt immers toch al een reus en geen menseneter. Trekt u niets van zijn protocol aan en speel niet langer met elkaar verstopper tje. U bent veel belangrijker, veel rijker en veel beter bewapend dat wij. Behan del ons niet als een arm familielid, ook al zijn. wij arm. Stel De Gaulle een ont moeting voor en zeg hem het volgende: MON GéNéRAL. Frankrijk is een groot en belangrijk land. Frankrijk is niet BRISTOL? (Reuter) HetjLabourlid An thony Wedgwood Benn. dié van'zijn adel lijke titel afstand heeft gedaan om lid van het Lagerhuis te kunnen worden, is dinsdag in de strijd om de Lagerhuiszetel voor het kiesdistrict Zuidwest-Bristol als overwinnaar uit de bus gekomen. Bij deze tussentijdse verkiezing behaal de hij een grote overwinning op drie on afhankelijke kandidaten. Conservatieven en liberalen hadden geen kandidaten ge steld. Bij de dood van zijn vader in 1960 moest Wedgwood Benn afstand doen van zijn La gerhuiszetel. omdat de adellijke titel van zijn vader op hem overging. Als Lord Stansgate zou hij zitting krijgen in het Hogerhuis. Hij weigerde deze zetel echter. In 1961 nam hij toch deel aan de verkie zing in Zuidwest-Bristol. Zijn kandidatuur werd echter ongeldig verklaard. Mede dankzij de actie van Wedgwood Benn werd dit jaar een wetsvoorstel aan genomen. waarbij het dragers van een adellijke titel wordt toegestaan van deze titel afstand te doen. Wedgwood Benn was de eerste die dit deed. (Van onze correspondent) BONN De onenigheid tussen de C.D.U. en de S.P.D. in Berlijn is uitge groeid tot een echt conflict. De christen democraten zullen in het Westberlijnse parlement een motie van wantrouwen in dienen tégen de sociaaldemocratische plaatsvervangende burgemeester, Hein- rich Albertz, die van huis uit predikant is. Albertz heeft het hij de C.D.U.-oppositie de afgelopen maand, toen Willy Brandt met vakantie was en hij in West-Berliin de scepter zwaaide, verkorven met zijn rede ter gelegenheid van de tweede ver jaardag van de muur. Bij die gelegenheid critiseerde hij de provinciaalse angst van de regering in Bonn voor initiatieven in de buitenlandse politiek. In een communiqué van de C.D.U. wordt nu gezegd, dat Albertz met zijn partijpo litieke rede voor veiligheid en orde te kort is geschoten. Deze man is niet alleen voor de C.D.U., maar voor heel Berlijn onhoud baar. aldus de tekst die daarmee ook een toespeling maakt op de manier waarop Al bertz op de 13de augustus Checkpoint Charlie en enige straten langs de muur door politie heeft laten afgrendelen om betogingen te voorkomen. Het afgelopen weekeinde, juist voordat Willy Brandt maandag de teugels wëer in handen nam, liet Albertz de politie nog een omstreden actie uitvoeren tegen betogers, die zwijgend door de straten gingen ter herdenking van de Oostduitse arbeider Pe ter Fechter. die een jaar geleden door de Oostduitse volkspolitie bij een vluchtpo ging werd neergeschoten en die de commu nisten in het prikkeldraad lieten doodbloe den. De motie van wantrouwen tegen Al bertz heeft overigens weinig kans aan vaard te worden. De christen-democraten hebben maar 41 zetels in het 140 afge vaardigden tellende Westberlijnse nuis van afgevaardigden. De socialisten hebben de absolute meerderheid. De motie van de C.D.U. lijkt echter ten doel te hebben te komen tot een debat over de denkbeelden van de Westberlijnse Senaat ten aanzien van het Oost-West-con- flict. Men wil vooral opheldering krijgen over de opvattingen van Willy Brandt, die de laatste tijd nieuwklinkende opvattingen over de relaties met de communisten heeft geventileerd. De C.D.U. geloofd, dat Brandt en de zijnen niet meer zo vast houden aan het principe van niet-erken- ning van de D.D.R. Daarin konden de christen-democraten wel eens gelijk hebben. Sinds enige tijd klinkt in Westberlijnse Senaatskringen de op Kennedy afgestemde these steeds lui der. dat men niet door stoere starheid de situatie moet bevriezen, maar dat men moet proberen het communisme, en dan vooral het Oostduitse communisme, te ver anderen door er in nauwer contact mee te treden. alleen onze vriend, maar ook een onmis baar bondgenoot. En daarom willen wij met u overleg plegen, niet vanwege uw „force de frappe". Ik ken dat probleem, mon général, en vergun mij dan te zeg gen: ik ken het beter dan u. Twaalf jaar lang is onze begroting voor atoombewape ning ieder jaar even hoog geweest als de totale begroting van Frankrijk. Alleen voor onze atoomraketten hebben wij in één enkel jaar tienmaal zoveel uitgegeven als gij in vijf jaar voor heel uw force de frappe. EN NU WIJ TOCH onder elkaar zijn, mon général, laat ons open kaart spe len. U bent met uw atoomboom nog niet verder dan Hiroshima, over tien jaar hebt gen nog geen honderdste van wat de Rus sen en wij hebben. Uw fameuze vliegtui gen waarvan er zoals u weet maar één van de vijftig door de Russische verde diging heen komt zijn al verouderd ten opzichte van de raketten, die gij niet hebt. En de raketten zullen binnenkort ver ouderd zijn ten opzichte van satellieten met atoomkoppen. Uw fameuze onderzeeboot zal u viermaal zoveel kosten als oorspron kelijk geraamd. En waar wilt u die mee bewapenen? INTUSSEN HEBT gij de voorspoed van uw land in groot gevaar gebracht, uw Europese vrienden van u vervreemd, de ganse wereld voor het hoofd gestoten. En waarom, mon général? om een tegen stander vrees in te boezemen, wiens grondgebied gij hoogstens wat kunt schrammen, maar die twintig minuten later geheel Frankrijk kan vernietigen? Of om mij ervan te overtuigen, dat ik voor taan rekening met u moet houden. MAAR JUIST dat wil ik u ten aanhore van de gehele wereld zeggen: u behoeft waarlijk niet lid te worden van de atoom club om een grote mogendheid te zijn. U heeft geen kleine, verouderde en onbe taalbare atoombom nodig. Dat Frankrijk een grote mogendheid is. dankt het aan uw optreden toen het geruïneerd en onder de voet gelopen was. Aldus Gilbert Cesbron. Advertentie A.J Blok -- m; JOHANNESBURG (AP) De boycot gehoord, dat uitzendt in het Engels en in en sancties van de onafhankelijke Afri- de stamtalen Zoeloe en Sotho. Men meent kaanse staten en de toenemende druk van critici overzee, die de rassenpolitiek van Zuid-Afrika veroordelen, jagen Zuid- Afrika achter een blank gordijn van ge wapende isolatie op het zuidelijkste punt van het Afrikaanse continent. Zuid-Afrika is praktisch bezig een ge wapend kamp te worden. In vele grote steden oefenen burgerwachten. Scholen hebben plannen om hun leerlingen een opleiding tegen sabotage te geven. Op vakantiedagen volgen meisjes van de tienerleeftijd een cursus in ongewapend vechten, jiu jitsoe en pistoolschieten. In het rechtsgebied van Johannesburg worden per jaar meer dan 4.000 vergun ningen voor het bezitten van vuur wapens afgegeven. Tussen januari en juni 1960 zijn meer dan 90.000 vuur wapens geïmporteerd voor particulier gebruik door blanke burgers van Zuid- Afrika. De laatste maanden is de vraag naar lichte vuurwapens zo groot geweest, dat de handelaars voor een tekort komen te staan. Men schat, dat van de drie mil joen blanken in Zuid-Afrika op zijn minst één op de twee een vuurwapen bezit en het doeltreffend weet te gebruiken. Dagelijks komen uit heel Zuid-Afrika, waar in alle huizen vuurwapens voor het grijpen liggen, berichten over doden en gewonden tengevolge van het schieten met pistolen en geweren. Vuurwapens lijken bijna evenzeer deel uit te maken van de huishoudelijke inven taris als het aanrecht in de keuken. Traan gasgranaten en kartetsen zijn voor iedere blanke boven de 18 jaar gemakkelijk te krijgen. De minister van Defensie, Fouché, blijft het land volstoppen met moderne wapens, waaronder straalvliegtuigen met raketten en nieuwe oorlogsschepen. Een derde grote basis voor de luchtmacht, ge legen bij de noordelijke grens van Zuid- Afrika. moet dit jaar klaar komen en zal geschikt zijn voor de modernste straal vliegtuigen van het land. Zuid-Afrika kan in geval van nood 250.000 geoefende soldaten op de been brengen. Daarbij komen 30.000 man be- roepspolitie, en een burgerwacht, waar van de sterkte wordt geschat op 20.000 man. De grenspolitie patrouilleert op het ogen blik ononderbroken langs de grenzen van de aangrenzende Britse protectoraten Swa ziland, Betsjoeanaland en Basoetoland. Deze protectoraten hadden ontsnappings wegen en schuilplaatsen geboden aan ver bannen Afrikaanse nationalisten, van wie sommige openlijk militante groepen sabo teurs en onruststokers hebben georgani seerd. Het Afrikaanse bevrijdingscomité heeft zijn hoofdkwartier in de hoofdstad van Tanganyika, Dar es Salaam. Algerije, Gui nee en Tanganjika hebben reeds f 4.200.000 geschonken om het bevrijdings fonds te steunen. Voor het eerst is in Zuid-Afrika een on dergronds radiostation, „Radio-Vrijheid", dat dit station, dat wordt gebruikt door het verboden Afrikaanse Nationale Con gres, zijn basis in Ghana heeft. Rekening houdend met de mogelijkheid, dat leveranciers van overzee niet bereid zullen zijn moderne wapens te .leveren, is Zuid-Afrika van plan zich op dit terrein zelf met wetenschappelijk onderzoek fabricage bezig te houden. Inmiddels is het toenemend aantal straaljagers van de Zuidafrikaanse lucht macht versterkt met de eerste drie toe stellen van het type Mirage van Frans fabricaat. Kort na hun aankomst zijn ze gedemonstreerd ten aanschouwe van pre mier Verwoerd en een groot publiek. De ze demonstraties hadden kennelijk ten doel. bekendheid te geven aan de groei van de Zuidafrikaanse luchtmacht, speciaal in de Afrikaanse staten, en de blanke be volking vertrouwen in te boezemen. Terwijl de knallen van het doorbréken van de geluidsbarrière weerklonken, gaven eenheden van het leger een indrukwek kend machtsvertoon. Intussen haasten Zuidafrikaanse huis vrouwen zich naar hun wekelijkse schiet oefeningen, drinken.thee in het .clubge- böi&f. pra'tefif6ve?f cfe ft^fzeke'éhèjd "van Op de koffie Wanneer u bent teruggekomen van va kantie. wilt u dan zo goed en zo vriende lijk zijn: Niet voortdurend aan iedereen te vertel len, dat het plaatsje waar 'u bent geweest, (gelukkig) nog niet door het toerisme is ontdekt; en als u dat toch vertelt daar niet aan toe te voegen dat er dus (gelukkig) ook geen Nederlavders waren; niet te vertellen dat uw hotel zo veel goedkoper was dan het hotel van degenen aan wie u uw verhaaltjes zit te vertellen; niet te zeggen wat uw oordeel is over het Italiaanse. Spaanse, Franse. Britse of wat dan ook voor volk, want u bent maar een paar tientallen dagen in het buiten land peteeest, u hebt er maar een heel klein stukje van gezien, u hebt slechts op z'n hoogst een paar honderd van de in boorlingen ontmoet en dus is uw oordeel totaal van niet de minste betekenis en waarde; niet allemaal alle prijzen van ginds met die van hier te vergelijken; uw dia's en foto's strikt voor uw eigen divertissement aan te wenden en er uw kennissen niet mee te vervelen; niet te zeggen dat die knapperende broodjes zoveel lekkerder zijn Aan wat wij hier krijgen voorgezet; niet te vertellen waarom u zo hebt gelachen; geen mededeling te doen van wat u allemaal hebt gegeten; niet te zeggen, dat u de zon van daar ginds zo mist; niet te vertellen dat die mensen in dat stadje wel straatarm zijn, maar toch dol gelukkig: geen verhalen te doen over de mensen waarmee u hebt kennis gemaakt; niet te zeggen dat u uit dat ene plaatsje bent weggevlucht omdat er zoveel Hollan ders waren; niet te vertellen hoeveel lager de belasr tingen in Italië of Spanje zijn en dat ze er in Frankrijk maar een slag naar slaan; niet te vertellen hoe proper uw hotel was en hoe weinig je daar voor een kreeft betaalt; niet mede te delen hoeveel kilometer u gereden hebt; Want alleen onder deze voorwaarden ben ik bereid op een morgen een kopje koffie bij u te komen drinken. Floris Flaneur JOHANNESBURG (Reuter) De Zuid afrikaanse luchtvaartmaatschappij is van plan haar vluchten op Europa normaal te blijven uitvoeren, hoewel Soedan heeft verboden dat Zuidafrikaanse vliegtuigen boven dit land te vliegen. Een woordvoerder van de maatschappij zei, dat de werkelijke bedreiging thans iv^qrdt gevormd fJpoT Libië, gis dat land „„„l onder druk van Afrikaanse landen mocht hun pas verworven pistolen en jagen nog ZuidaÏFikaanse -vliegtuigen te- wat kogels, in de .levensgrote poppep die I PÜML vhe»tui*en als schietschijf dienen. 'verbieden Tb'overï" zijn grondgebied te vlië- gen. De vluchten op Rome en Athene zou- (Vgn onze correspondent) WASHINGTON. - President Ken nedv acht het zeer onwaarschijnlijk, dat premier Kroesjtsjev, premier Macmillan en hijzelf bijeen zullen komen tijdens de UNO-assemblee die in september in New York begint. Wel is het mogelijk dat Kennedv daar zal spreken. Het aantal Russen op Cuba schijnt de laatste twee maanden te zijn vermin derd. De Russen concentreren zich voor al op het trainen van Cubanen en zijn niet meer verenigd in militaire eenheden. Andere onderwerpen die tijdens Ken nedy's persconferentie van dinsdag ter sprake kwamen waren de kernstop. de rassenkwestie, de economie en senator Goldwater. Kennedy deed nogmaals alles wat in zijn vermogen lag om de publieke opinie gerust te stellen ten aanzien van de kern stop. Amerika zou gereed blijven zo nodig de proeven in het luchtruim te hervatten, en ondergronds en in de laboratoria zou men flink doorwerken. De fysicus dr. Teller had 's ochtends voor de Senaatscommissies betoogd, dat Amerika in het verleden de proeven had beperkt uit angst voor de publieke opinie. Kennedy ontkende dit. Dr. Teller is vol gens de Amerikaanse president moeilijk in zijn wensen te bevredigen. Dr. Teller maakt zich bezorgd omdat de antiraket- raket thans moeilijker zou kunnen worden ontwikkeld, naar Kennedy verwees naar de uitspraken van zijn minister van defen sie en belangrijke natuurkundigen, die niet ongerust blijken op dit punt. De president wenste zich er niet over uit te laten waar eventueel de vaste controle posten zouden worden opgesteld indien Oost en West daarover tot een akkoord zouden komen. Dit is een kwestie die in de NAVO-kring aanhangig zal worden ge maakt. Daarom acht Amerika het niet juist daarover zijn eigen opinie bekend te ma ken. De president zal op 28 augustus, de dag van de grote demonstraties in Washing ton. de leiders van de mars naar de hoofdstad op het Witte Huis ontvangen. Kennedy acht het juist, dat de demon stranten op deze manier de aandacht ves tigen op het rassenvraagstuk. Doch in Advertentie laatste instantie moet de kwestie gere geld worden door het Congres. Op de vraag of hij senator Goldwater een gevangene acht van uiterst rechtse groepen reageerde Kennedy ontwijkend. Goldwater maakt kans in 1964 kandidaat der Republikeinen te worden voor het pre sidentschap. Kennedy's antwoord kwam neer op: laten de Republikeinen eerst zelf uitmaken of zij hem kandidaat willen stel len, pas dan heb ik het een en ander over hem te zeggen. den dan in gevaar komen. Nieuwe Russische aanval MOSKOU (Reuter-AFP) De Russi sche regering heeft opnieuw een aanval gedaan op China wegens de oppositie van het land tegen het kemstopverdrag. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat „China zich hierdoor niet alleen solidair verklaart met de meest agressieve krin gen van het imperialisme, maar zich zelfs op één lijn stelt met Amerikaanse woestelingen Westduitse revanchisten en Franse extremisten". J Dodelijke steek. In Beieren is een man overleden nadat hij een flinke slok ap pelslap had gedronken. In de fles bleek een wesp te zitten, die de man een dodelijke steek in de slokdarm toebracht. Spionnen uitgewisseld. Griekenland en Bul garije hebben twee mannen uitgewisseld die ter dood waren veroordeeld wegens het spioneren in eikaars land. Algerijnen in Toulon. Een onbekende heeft een handgranaat gegooid in een café in Toulon (Frankrijk), dat voornamelijk door Noordafrikanen wordt bezocht. Drie Algerijnen werden ernstig verwond. Zomerhuisjes. Volgens de jongste statis tieken bezit één op de tien Zweedse ge zinnen een eigen zomerhuisje. De mees te staan in de buurt van grote steden als Stockholm. Gothenburg en Malmö. Daar ga je dan. In Moers in West-Duits- land is dinsdag een straatmaker twin tig meter door de lucht meegevoerd door een wervelstorm. De man bleef ongedeerd. Biechtgeheim. Een onbekende heeft bij de biecht drie beelden teruggegeven, die hij had gestolen uit rooms-katholieke kerken in Lübeck, Lensahn en Alten- rempe. De dader kan niet worden ver volgd, daar hij wordt beschermd door het biechtgeheim. Vliegende gummistok. De Britse kolonel die in de oorlog de PIAT uitvond, heeft meegedeeld, dat hij patent heeft ver kregen op een „vliegende gummistok". „Het wordt tijd dat die overvallers een lesje krijgen", zei hij. De vliegende gummistok heeft een rubber neus, een motortje en een lading traangas. Rommel. Zeven Littauers zijn veroordeeld wegens clandestiene handel met bezoe kende Westerse zeelieden. De „zaken lieden" kochten kauwgom, vreemd geld. pornografie en „rommel in prachtige verpakkingen" op voor verkoop, schreef de Izvestia. Russen in Skoplje. Bij de duizenden ploe gen die het puin in Skoplje opruimen om de opbouw van de nieuwe stad mo gelijk te maken, bevinden zich 500 Rus sische militairen. Kernproefbasis opgeheven. De installaties op het eiland Christmas in de Stille Oceaan, waar de Amerikanen het vo rig jaar kernproeven in de atmosfeer hebben genomen, zullen gedemonteerd worden. De rond 60 mensen die er nog werken worden overgeplaatst. De mist in. De vierde Amerikaanse vlie ger die werd vermist nadat hij met drie anderen wegens mist niet kon terugkeren naar zijn vliegdekschip voor de Franse kust, is gisteren van zijn rubber red- dingvlot uit zee opgepikt. Zijn toestel had hij in zee laten vallen na het met de schietstoel te hebben verlaten. Leugens. Het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard: „Alle beweringen van de regering van India over het samentrekken van Chinese troe pen in het Indisch-Chinese grensgebied zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Het zijn ongefundeerde leugens. Het is slechts aan de zelfbeheersing van China te danken, dat de ontspannen toestand in dit gebied kon worden gehandhaafd". Saboteurs. Vijftien groepen Chinese natio nalisten zijn tussen 17 mei en eind juli geland op het vasteland van China. Dit is van officiële zijde meegedeeld in Taipei, de hoofdstad van Formosa. Het doel van de guerilla-troepen is het veroorzaken van opstanden tegen het communistische bewind en het bedrij ven van sabotage. Verdeel en heers. De gouverneur van Mis sissippi. Ross Barnett, heeft op een persconferentie voorgesteld de 20 mil joen Amerikaanse negers gelijkelijk ovêr alle staten te verdelen. Het plan zou in tien jaar moeten worden uitgevoerd. Iedere staat zou dan tien procent negers krijgen. Barnett is een felle tegenstander van integratie. Mars naar Washington. In de Europese editie van de New York Herald Tribune is een advertentie verschenen, ter onder steuning van de voorgenomen mars naar Washington ten gunste van de burger rechten, die op 28 augustus zal plaats vinden. De petitie is opgesteld door een groep Amerikaanse negers en blanken in Parijs, onder wie de negerauteur James Baldwin

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3