Ruwe militaire actie tegen de boeddhisten in Zuid-Vietnam Verenigde Staten spreken ernstige bezorgdheid uit HET WEER Aardgas gaat de gemeenten 7 tot 8 ct per m3 kosten Israel dreigt met krachtige eigen stappen Kroesjtsjev noemt Tito's socialisme een voorbeeld PAGODES BEZET - HONDERDEN ARRESTATIES KLM pleit ook in VS voor lagere tarieven Verdovende middelen bij Haarlemmer gevonden Bouwstaking bij Ned. Bank in A'dam geëindigd Heffing van 0.75 op boterexport Duitse jongen in zee verdronken Redders gered Het woord is Russen gaan democratisch beheer van Joegoslavische fabrieken bestuderen Ingesloten mijnwerkers nog niet gered VS boycot voor twee Nederlandse ondernemingen Prijs varkensvlees stijgt sterk 48e JAARGANG NUMMER 243 DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1963 Censuur «W'MORRIS éeforetjou êuij! SUÈDE - NAPPA VESTEN In de krant van heden: THEO BRUINS Iets beter weer Aan het strand: Amerika bezorgd AKKOORD MET GASUNIE „Als de UNO niets doet tegen Syrische agressie" aan Ondergrondse garage voor tien miljoen Pleidooi voor Comecon Sarcastisch over China IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Teief. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50.. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 ceiit Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije SAIGON (Reuter, AP) Honderden militairen in camouflage-uniform en ge helmde politiemannen hebben woensdag morgen de pagodes in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon bestormd en het hoofd postkantoor en andere sleutelposten bezet. Toen de militairen naar de grote pagode oprukten werd in de toren in monotone regelmaat op een reusachtige gong gesla gen om de bevolking op de been te bren gen. De troepen zetten in het gehele land het doorzoeken van „verdachte plaatsen" voort. In een bulletin van het ministerie van defensie wordt gesproken van „he vig verzet" en het in beslag nemen van wapens en munitie bij de bezetting van de pagodes. Honderden monniken en nonnen, onder wie vele gewonden, werden ia de strijd met de regeringstroepen gearresteerd. Er zouden veel doden zijn gevallen. In het bulletin van het ministerie van defensie wordt gezegd, dat een pagode in Khan Hoa diende als „schuilplaats voor een groep opstandige elementen". In een officiële verklaring werd gezegd, dat de regering vastbesloten is „niet lan ger het exploiteren van godsdiensten voor politieke doelen toe te staan, evenmin als de verandering van pagoden in centra voor agitatie, propaganda, terrorisme en komplotten tegen de veiligheid van de staat". President Diem, een katholiek die het land sinds 19 oktober 1961 onder een nood toestand heeft bestuurd, heeft de staat van beleg afgekondigd, hetgeen neerkomt op een militair gezag. Er is een avondklok ingesteld. Het lucht verkeer is tot stilstand gebracht. De cen suur heeft een einde gemaakt aan de nor male verbindingen, ofschoon er langs om wegen toch bijzonderheden naar de bui tenwereld uitlekken. Volgens boeddhistische leiders heeft hun Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 7 Topsij 6 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien 9 Kunst 9 Agatha Christie vertelt 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie Hedenavond - Concertgebouw - 8.15 uur speelt met het Noordh. Philharmonisch Orkest het Pianoconcert van Schumann. Entrée f 1. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk enige regen of motregen, morgen enkele ver spreide opklaringen. Over wegend matige zuidelijke wind, ruimend naar zuidwest tot west. Iets zachter. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ondanks veel bewolking weinig ot geen regen. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Middagstemperaturen 17 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: enige weerverbetering. Langzaam compagne ten doel „geloofsvrijheid én so ciale rechtvaardigheid" tot stand te bren gen. Tran van Chuong, ambassadeur in Washington, zou van zijn functie ontheven zijn. Hij is de vader van de invloedrijke schoonzuster van president Diem. Zij zou verontrust zijn door critische uitlatingen van haar vader in Washington. Naar verluidt, heeft de Amerikaanse ambassade in Saigon geweigerd twee boeddhistische priesters uit te leveren die uit de Xa Loi pagode waren gevlucht. In een door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken uitgegeven verkla ring wordt gezegd, dat de V.S. het optre den van de Zuidvietnamese regering tegen de boeddhistische leiders betreuren. Waarnemers zeggen over de Amerikaan se verklaring, dat deze mogelijk de voor afschaduwing is van een belangrijke poli tieke beslissing. In Washington schijnt men zich af te vragen, of de A'erenigde Staten wel door kunnen gaan met het ge ven van omvangrijke hulp aan dit regime. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur, Henry Cabot Lodge, die nu in Tokio ver blijft, heeft opdracht gekregen onmiddel lijk naar Saigon te reizen in plaats van zijn aankomst daar uit te stellen tot maan dag, zoals de bedoeling was. Hij zal met een Amerikaans militair toestel worden overgevlogen wegens het opschorten van alle burgerluchtverkeer. „Onze politiek is Zuid-Vietnam te helpen zich van de communistische terreur te be vrijden," aldus Lodge. „Alles wat deze strijd belemmert zullen wij bestrijden. Al les wat die strijd bevordert zullen wij steu nen." 'NEW YORK (Reuter) Het hoofd van de K.L.M. in de Verenigde Staten de heer F. Kielman heeft gisteren op een pers conferentie een beroep gedaan op andere luchtvaartmaatschappijen om de tarieven voor de vluchten op de transatlantische routes te verlagen. Zoals gemeld heeft de K.L.M. een voor stel gedaan voor tariefverlaging, dat de volgende maand op de conferentie van de International Air Transport Association (IATA) in Salzburg aan de orde komt. De K.L.M. staat een uniform tarief voor en zo min mogelijk tariefregelingen, die daarvan afwijken. Dit laatste houdt in, dat speciale tarieven voor emigranten, voor vluchten met militairen en voor de zo genaamde 22 daagse retours worden af geschaft. De Nederlandse Gasunie heeft bij haar onderhandelingen over de aardgasprijs met de speciaal daarvoor gevormde werkgroep van de gemeenten aangeboden het aard gas te leveren tegen een prijs, die va rieert van zeven tot acht cent per kubieke meter. Deze prijs is samengesteld uit een basisprijs van 6,35 cent per kubieke me ter plus een vastrechttarief plus een ca paciteitstoeslag, die varieert naar gelang van de hoeveelheid, welke een gemeente afneemt en h'et verschil tussen zomer- en winterverbruik. Daar deze factoren van ge meente tot gemeente anders kunnen zijn, kan de eindprijs voor de ene gemeente ze ven cent en voor de andere acht cent bedragen. Dit is dan de inkoopsprijs der gemeen ten, welke prijs de gemeenten aan de verbruikers zullen vragen, moet door hen zelf worden bepaald. De hoogte van de prijs voor de consument zal eveneens van gemeente tot gemeente kunnen verschil len, dit hangt af van de vaste lasten, die de gemeenten hebben en die natuurlijk niet overal gelijk zijn. Of er op basis van de aangeboden prijs een goedkoper gasaanbod aan de verbuiker uit de bus zal komen, is, zo vernemen wij verder van de zijde van de Neder landse Gasunie, mede in verband met de uiteenlopende vaste lasten, die de gemeen ten hebben, niet te zeggen. Dit is alleen al daarom moeilijk te berekenen, omdat er in ons land verscheidene soorten gas (cokes-ovengas, propaan gemengd met licht, puur aardgas, ongevormd aardgas, raffinaderijgas, hoogovengas) worden ge distribueerd. waarvan de prijzen niet ge lijk zijn. Hoe dit ook zij, wel kan worden aan genomen, dat het aardgas in ieder geval niet duurder zal uitkomen dan het huidi ge gas. Het is het belang van de Nederlandse TEL AVIV (Reuter, AFP) Israël be houdt zich het recht van handelen voor wanneer de Veiligheidsraad geen maat regelen neemt om een eind te maken aan de Syrische agressie. Dit is gisteren in een officieel communiqué in Tel Aviv bekendgemaakt. „Met het oog op de stemming onder de bevolking wordt er de nadruk op gelegd, dat Israël niet zal schromen de krach tigste maatregelen te nemen wanneer de Veiligheidsraad zijn taak niet vervult", zo heet het. In New York werd verwacht, dat de Veiligheidsraad de kwestie maandag zal behandelen. CAIRO Na Irak heeft thans ook Egypte zijn strijdkrachten in staat van alarm gebracht „om de Israëlische agres sie tegen Syrië het hoofd te bieden". JERUZALEM Langs de Syrisch- Israëlische grens was het gisteren rustig. De commandant van de UNO-missie in het gebied, de Noorse generaal Buil, heeft een bezoek aan Damascus gebracht, waar hij met de Syrische premier, Salah Bitar, zou hebben gesproken. Buil zou een plan hebben voorgelegd om aan beide kanten van de grens UNO-waarnemers te legerèn. Gasunie, dat er zoveel mogelijk aardgas wordt afgezet en zij moet daarom aan bieden tegen een redelijke prijs, die de concurrentie aan kan met de goedkope brandstoffen, welke in de industrie wor den gebruikt, en met de thans gebruikte brandstoffen voor ruimteverwarming. De besprekingen over de prijs en de andere leveringsvoorwaarden zijn overigens nog niet afgesloten. Wanneer De Gasunie en de gemeenten het eèns Zijn geworden, zal de minister van economische zaken zijn goedkeuring nog moeten geven. De Haarlemse politic heeft woensdag een inval gedaan in de woning van een 23-jarige vertegenwoordiger in het Ripper- dapark in Haarlem, die ervan verdacht werd verdovende middelen in zijn bezit te hebben. Er werd een zakje met, naar la ter bleek, 110 gram hashish gevonden. Een hoeveelheid die enkele honderden gul dens vertegenwoordigt. De aangehoudene verklaarde de ha shish te hebben gekregen van een Neder landse vriend uit Israël, die inmiddels weer naar dat land is vertrokken. De Haarlemmer is ingesloten. Het on derzoek duurt nog voort. (Hashish is een ui' de Indische hennep gewonnen bedwelmend genotmiddel, dat wordt gerookt als opium, ook wel ge kauwd of in dranken gebruikt.) De 180 bouwvakarbeiders van de Rotter damse aannemer J P. van Eesteren die werkzaam zijn bij de bouw van de Neder- landsche Bank op het Frederiksplein in Amsterdam zijn vanmorgen na een dag staking wederom aan het werk gegaan. Door deze staking wilden de 180 man hun sympathie betuigen met hun 100 collega's bij de bouw van hef nieuwe stationspost kantoor in dt. hoofdstad, die al sinds half juli voor meer loon staken. Inmiddels is bekend geworden dat Van Eesteren een kort geding heeft aangespan nen tegen 40 van deze 100 arbeiders. Van Eesteren wil deze staking door de rechter laten verbieden. Het kort geding zal dinsdag voor de president van de Amsterdamse recht bank dienen. Mr. H. B. van der Meer uit Amsterdam treedt op namens de eisen de partij. De stakers eisen een loonsver hoging van tien gulden per week. Enkele andere eisen, die zij aanvankelijk ook stel den, zoals een vakantietoeslag van 100, hebben zij laten vallen. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft gisteren besloten de export van boter met ingang van maandag te belasten met een heffing van 0,75 per kilogram. Voorts zal het bedrijfsleven er van in kennis worden gesteld, dat de mo gelijkheid aanwezig is, dat de invoer mo gelijk zou worden gemaakt van een groter kwantum boter dan/le aanvankelijk vast gestelde maximale noeveelheid van 2000 ton. Voor meer nieuws over de vergadering van het produktschap zie men de pagina financiën en economie. De zestienjarige Erhard Hans Ziegler uit Wuppertal-Elberfeld, die met zijn vriendje uit dezelfde stad op het vrije strand in Bergen aan zee aan het baden was, is dinsdag verdronken. Beide jongens verkeerden in moeilijkhe den. Het vriendje wist een lijn te grij pen, die van het strand naar de jongens werd toegeworpen en kwam zodoende be houden op het strand. Uit een gebaar van Erhard Ziegler maakte men op, dat hij zichzelf wel kon redden, doch plotseling verdween hij in de diepte. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Vierde klasse vierde lijst 15.000: 1513 2.000: 11159 13881 16725 1.000: 1371 1915 6086 17322 17515 17670 21476 Prijzen van 40C 1032 2505 6420 7352 8130 11732 11900 15030 21362. 200: 1672 1760 2606 2723 3055 3342 3689 4249 4346 4373 4665 5030 5242 6237 6625 7563 7804 8622 10354 10369 11220 12041 12420 12647 13348 13358 13702 14088 14499 15252 15457 15534 16184 16382 16529 17611 18634 18902 18941 8956 21066. In Cheshire (Engeland) moesten twee jeugdige redders zelf gered wor den uit een verlaten mijn. Twee jon gens van 12 en 16 jaar gingen op zoek naar een vermist 4-jarig jongetje. Daarbij daalden zij af in een verlaten mijn die niet meer werd gebruikt. Diep in de mijn gingen hun lantaarns uit en raakten zij de weg kwijt. Het duurde 23 uur voordat de jongens werden gevonden en aan de opper vlakte werden gebracht. De foto toont hoe de 16-jarige David Dick na zijn redding door zijn vader wordt omhelsd. Archibald MacLeish Een gedicht moet niet betekenen, maar Zijn. In Rotterdam heeft het gemeentebestuur de bouw van een ondergrondse parkeer garage voor 850 auto's onder het Schouw burgplein aanbesteed. Er waren 38 in schrijvingen. De hoogste was van de n.v. Bato in Den Haag met 10.050.000,de laagste de n.v. aannemingsmij v.h. H. F. Broersma in Den Haag met 9.150.000. Het „werkbezoek" van de Russische staatsleider in Joegoslavië brengt blijkbaar mee, dat hij zijn verzoe ningsgezindheid persoonlijk wil on derstrepen in openbare redevoeringen. Hier ziet men hem bezwerend beto gen in een autofabriek in Rakovica, met de bronzen kop van Lenin als steun in de rug. BELGRADO (Reuter, AP) De Sovjet- Unie zal deskundigen naar Joegoslavië stu ren om te bestuderen hoe president Tito het democratisch beheer van de industrie heeft georganiseerd Dit heeft premier Kroesjtsjev gisteren meegedeeld in een re de van 80 minuten voor de arbeiders van een fabriek in Belgrado. De Russische prmier liet zich waarde rend uit over het Joegoslavische systeem van arbeidersraden, die de arbeiders zeg genschap geven in de leiding van de fa brieken en het industriële leven. Kroesjtsjev zei: „Met de sterke groei van de Russische ondernemingen is de verantwoordelijkheid van onze directeu ren zeer groot geworden. De toestand in de Sovjet-Unie is rijp voor democratise ring van het beheer van de ondernemin gen en stelt daarom belang in de Joego slavische ervaringen op dat gebied." De Sovjet-Unie is van plan een delegatie van de communistische partij, de vakbe weging en economische deskundigen een studiereis naar Joegoslavië te laten maken, zei Kroesjtsjev. Kroesjtsjev zei verder, dat de commu nistische landen het zullen moeten zoeken in massaproduktie, willen zij de economi sche wedstrijd met het kapitalisme win nen. „Maar alleen de Sovjet-Unie en Chi na zijn in staat alles op basis van massa produktie te organiseren", zei Kroesj tsjev. „Jeogoslavië, Bulgarije, Tsjechoslo- wakije en Polen kunnen dat niet. Wat wij nodig hebben is samenwerking tussen de socialistische landen". Dit werd algemeen opgevat als een be roep op Joegoslavië om toe te treden tot de Comecon, de Oosteuropese tegenhanger van de E.E.G. Joegoslavië heeft daarin om de status van waarnemer gevraagd, maar te kennen gegeven niet als lid te wilien toetreden. Kroesjtsjev noemde in zijn hierboven weergegeven opsomming Roemenië niet. Dit land wenst een gevarieerde industriële produktie te behouden en niet geheel af hankelijk te worden als deelproducent in een groot Comecon-blok. Kroesjtsjev stak de draak met de econo mische plannen van Peking, waarvan hij zei: „Zij zeggen „wij zullen het voortaan op eigen houtje doen en dan schrijven ze ons om kredieten"." De Russische premier maakte zich even zeer vrolijk over de „speculaties en ver zinsels van de bourgeois-pers" over de beweegredenen voor zijn huidige bezoek aan Joegoslavië. Hij zei gekomen te zijn om uit te rusten en kennis te nemen van de Joegoslavische vorderingen bij de op bouw van het socialisme. Vandaag heeft Kroesjtsjev een bezoek gebracht aan Skoplje, waar 500 Russen hel pen bij het opruimingswerk. HAZLETON (Reuter) De reddings ploeg die drie ingesloten mijnwerkers tracht te bereiken, heeft gisteren haar po gingen moeten onderbreken, omdat er ge vaar bestond voor een nieuwe instorting. David Fellin en Henry Throne, die samen in één ruimte zjjn opgesloten, gescheiden van hun gewonde kameraad Louis Bove, meldden dat het piafond van hun gang ging scheuren. De redders zijn vanmorgen begonnen met het boren van een ander gat. Men hoopt dat dit gunstiger zal liggen, zodat de trillingen van de machtige boren geen nieuwe gevaren zullen veroorzaken. Volgens het persbureau AP heeft het Amerikaanse ministerie van handel de handelsonderneming J. H, Vos uit Dor drecht en de N.V. Metro (Middel Europe se Transportonderneming) uit Rotterdam beschuldigd van illegale verzending van Amerikaanse motoren en onderdelen naar Cuba. Het bureau voor internationale handei heeft opdracht gegeven tot intrek king van de exportfaciliteiten voor de duur van zestig dagen. De lastgevers zouden volgens het mi nisterie belangrijke hoeveelheden moto ren en onderdelen hebben aangetrokken om deze langs een omweg naar Cuba te verzenden. Het materiaal zou Cuba wel niet hebben bereikt, maar het was voor verscheping naar dat eiland bestemd. Het ministerie heeft voorts gezegd dat diesel motoren ter waarde van ongeveer 216.000 in 1962 uit de Verenigde Staten via Rotter dam naar Cuba zijn verzonden. Dit jaar zou opnieuw geprobeerd zijn meer Ameri kaanse onderdelen en motoren te verkrij gen voor illegale verzending. Desgevraagd deelde de directeur van Metro ons mee dat hij de goederen in op dracht van Handelsonderneming Vos van Dordrecht naar Genua had gebracht, waar bij de papieren er op duidden, dat zij be stemd waren voor een Italiaanse expedi teur in Genua. Wat er verder mee was gebeurd wist hij niet. De sterk gestegen export naar de ons omringende landen van varkensvlees heeft tot gevolg dat de inkoopprijzen voor de Nederlandse slagers van dit produkt sterk zijn gestegen. Dit betekent dat vooral de laatste weken, waarin de inkoopprijzen voor het varkensvlees met 1 en meer per kilo omhoog zijn gegaan, de slagers met verlies werken, omdat zij het onmogelijk achten deze prijsstijging in zijn geheel aan het publiek door te berekenen. eD op haar beurs lettende huisvrouw heeft echter wel geconstateerd dat de prijzen van hals-, rib- en spierkarbonade emt enkele centen per ons-.zijng estegen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1