Vakbonden willen koppelbazen weren door wijziging CAO Diems leger zorgt voor een twijfelachtige rust HET WEER Amsterdam wil verstarring in bouw- en woonstijl doorbreken r I Kernproeven en misgeboorten LIEFST AL PER 1 SEPTEMBER Ambassadeur in V.S. neemt ontslag SVH gaat op de Noordzee boren Y-raad heden bijeen Bonen mogen weer naar W.-Duitsland Nini Boesman met ballon over Alpen Omzet Philips steeg Koningin Fabiola in verwachting Bond Vervoerpersoneel wil hogere lonen en meer vakantietoeslag Reddingsploeg vecht voor het leven van drie mijnwerkers 11 Griekse oppositie is woedend over nieuw kiesstelsel Detectiesatellieten voor kernproeven iee MORRIS "iefore you êuy! n ïJ- Meedogenloos Nu en dan zon Aan het strand: EXPERIMENTELE WONINGBOUW Architecten mochten „vrij" werken Oorlogsverklaring' Geen inkijk en geluidshinder Voor NS.-personeel Het woord is aan In de krant van heden: FALCON REGENJASSEN Deerne waarschuwing A merikaanse plannen 4 8e JAARGANG NUMMER 244 VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, ehei .jezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295, IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Uitgave: Grafische Bedrijven Redactiechef te IJmuident J. Kosak Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ^K| ..v •.XÏSjé! v. H Het sociale kwaad van de koppel- j§ bazen kan worden opgelost door een j tussentijdse wijziging van de CAO in die zin dat de werkgever, die in het vervolg H gebruik wil maken van een uitleen- 1 bedrijf dit alleen kan doen met toestem- ming van de Vakraad, het overlegorgaan van werknemers en werkgevers in de 1 metaal. De Vakraad kan dan voorwaar- g den stellen. Als werkgevers gebruik zou- g den maken van koppelbazen zonder toe- g stemming van de Vakraad dan zouden de artikelen 31 en 32 (die het recht van j staken en uitsluiting regelen) niet van Ook in Frankrijk is in grote delen J van het strandgebied de toerist „weg- gespoeld" en als het niet de regen s was die hem huistoe dreef, was de =j u>md van de partij: dit beeld van een s strand in Normandië bij Trouville spreekt voor zichzelf. SAIGON (Reuter, AFP, AP) De am bassadeur van Zuid-Vietnam in Wash ington, Tran Van Tsjoeong, heeft zijn ontslag genomen omdat hij ?ich niet kan verenigen met de politiek van zijn re gering, die het boeddhistisch verzet mee dogenloos de kop indrukt. Zijn vrouw heeft hetzelfde gedaan; zij is de Zuid- vietnamese waarneemster bij de Ver enigde Naties in New York. De twee diplomaten zijn de ouders van mevrouw Ngo Dinh Diem, de katholieke, fel anti-boeddhistische schoonzuster van president Diem. Haar vader is een Confu- ciaan, haar moeder een boeddhiste. Ex-ambassadeur Tsjoeong heeft giste ren te kennen gegeven, dat de V.S. de oor log tegen de communisten in Vietnam nooit zullen winnen als zij blijven steunen op het rcgime-Dicm. Dat betekent niet, zo zei hij, dat Washington zijn hulp aan Sai gon zou moeten staken, want dit zou een onmiddellijke communistische machts overname betekenen. Maar het is nonsens om te zeggen, dat er voor Diem geen al ternatief is, aldus Tsjoeong. Van goed ingelichte zijde wordt verno men, dat ook de minister van Buitenland se Zaken van Zuid-Vietnam zijn ontslag heeft ingediend. urenlang stand gehouden tegen de solda ten. In Saigon en Hue klonk overal het geluid van geweervuur. De grote pagode van Saigon schijnt vrijwel te zijn ver nield. Kort voordat de aanval begon pleeg de een monnik zelfmoord door zich de buik open te snijden. Over het aantal gewonden zijn geen be trouwbare schattingen beschikbaar. Alle uitgaande berichten staan onder censuur. In de perstelegrammen worden passages geschrapt. De regering ontkent, dat er doden zijn gevallen. Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse ambassadeur, is inmiddels vervroegd in Saigon aangekomen. Kennedy volgt de ontwikkelingen op de voet. De Steenkolen-Handelsvereniging (SVH) gaat nog deze zomer met de Amerikaanse maatschappij Amoco International op de Noordzee naar aardgas en olie boren. De Nederlandse regering heeft al toestemming gegeven voor een seismisch onderzoek in een gedeelte van de Noordzee, grenzend aan de Nederlandse territoriale wateren. Amoco International is een geïntegreerde oliemaatschappij waarin de Standard Oil Comnany (Indiana) haar belangen buiten de V.S. en Canada heeft ondergebracht. Voor de boringen op de Noordzee is opge richt de Amoco Netherlands Petroleum Copany. NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad zal vandaag om 20 uur Ned. tijd bij eenkomen om de klachten in behandeling te nemen van Israel en Syrië, die elkaar over en weer van agressie beschuldigen. toepassing zijn. Dit hebben gisteravond de besturen van de drie werknemers bonden in de metaalindustrie bekend gemaakt op een persconferentie in Den Haag na afloop van een vergadering van de Vakraad waar over het euvel van de koppelbazen was gesproken. De wijzi ging van de CAO, die gerealiseerd zou moeten worden via invoeging van een nieuw artikel zal per 1 september reeds moeten ingaan. Twee van de voorwaarden die de Vak raad zal moeten stellen voor toestemming om een uitleenbedrijf in te schakelen zou den moeten zijn, dat onder geen beding uitlening van werknemers voor de zater dag en de zondag zal geschieden en ver der dat de werkgevers zich er van moe ten overtuigen, dat het arbeidscontract van het uitleenbedrijf met de werknemer in overeenstemming is met de loonrege ling van de Rijksbemiddelaars... „De collectieve arbeidsovereenkomst achten wij nog steeds een belangrijk goed," zei de voorzitter van de Algemeen Nederlandse Metaal Bedrijfsbond, de heer I. Baart. Op de Vakraad heeft men zich duidelijk tegen 'de ronselpraktijken van sommige koppelbazen gekeerd. „Door de praktijken van de koppelbazen wordt de C.A.O. aangetast. En dat gaat ook de werkgevers aan", zo zei de heer Baart. Het sociale klimaat loopt door de koppel bazen ernstig gevaar en men kan zeggen, dat de werkgevers hierbij niet vrijuit gaan. Het is daarom dat de werknemersorgani saties het probleem in de vakraad aan de orde hebben gesteld. Een werkgever mag niet meer loon be talen en geen gunstiger arbeidsvoorwaar den geven dan in de loonregeling van 5 Met ingang van morgen is de export naar West-Duitsland van alle soorten bo nen vanuit Nederland weer toegestaan. Zoals bekend heeft West-Duitsland zater dag 27 juli een invoerverbod afgekondigd voor alle soorten bonen, behalve die be stemd zijn voor de industrie. Inmiddels wordt het steeds duidelijker, dat het bijzonder wreed is toegegaan bij de militaire aanvallen op de pagodes die door burgers werden verdedigd. Verschei dene boeddhistische bolwerken hebben Na gistermorgen om tien voor tien in het Zwitserse Mürren te zijn gestart, is mevr. Nini Boesman als eerste er in geslaagd in het kader van de hoogalpenballonweek werkelijk de Alpen over te varen. Zij landde gistermiddag na tweehonderd ki lometer te hebben afgelegd in het plaatsje Giraffe in Italië, ongeveer dertig kilome ter ten westen van Brescia. Gisteren startte ook de Oostenrijkse ballon van F. Schmidtbauer, die evenwel spoedig het radiocontact met de Jungfrau- ballonradiocentrale verloor, maar op kor te afstand achter mevrouw Boesman de trip over de Alpen kon volbrengen. Nog acht ballonvaarders kwamen in de Povlakte aan. Vier ballons landden in Oostenrijk en Duitsland. Vandaag of mor gen starten de overige ballons. Verwachting tot morgenavond: Nu en dan zon en slechts enkel verspreid voorkomende huien. Matige, aan de kust vrij krach tige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen wisselend bewolkt en kans op een bui. Matige zuidwestelijke wind. Midddagtemperaturen 17 tot 19 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Tijdens het weekeinde door een oceaanstoring wisselvallig weer met ook enkele zonnige perioden. (Van onze redacteur in Amsterdam Amsterdam gaat proberen de verstar ring in de na oorlogse woningbouw te doorbreken. Uitgaande van de gedachte dat de gang van zaken in de volks woningbouw bij velen een gevoel van onbehagen heeft doen ontstaan, heeft het gemeentebestuur van Amsterdam enige tijd geleden aan het architecten bureau Van den Broek en Bakema, dat van Oyevaar, Stolle en Van Goo en aan architect Aldo van Eyck een studie opdracht gegeven voor een woonwijk van 1450woningen in Amsterdam- Noord. Het ontwerp diende een duide lijke eenheid te zijn en een oorspronke lijk karakter te hebben, waarbij het pro bleem van de woning centraal was ge steld. De architecten dienden rekening te hou den met de huidige economie en de be volkingsgroepen waarvoor de woningen bestemd zijn. Belangrijk was echter dat zij mochten afwijken van de thans gel dende 'voorschriften en verordeningen, in dien dit gepaard zou gaan met een zin volle vernieuwing van de woonwaarcie. Er zijn thans ontwerpen gereed van de beide genoemde bureaus, waarin de ideeën van architect Van Eyck zijn verweven. De ontwerpen kwamen tot stand in nauw overleg met de afdeling Stadsontwikkeling van de gemeente Amsterdam en de Ge meentelijke Woningdienst. De omzet van Philips is in het eerste halfjaar '63 met dertien percent gestegen tot f 2.686 miljoen. Deze stijging is gro ter dan de verwachting voor het gehele jaar 1963. Hiertegenover nam de netto winst slechts met drie percent toe tot f 156 miljoen. Ten aanzien van de omzet daalde hierdoor de winst van 6,4 percent tot 5,8 percent en ten aanzien van het eigen vermogen van 9,9 tot 8,6 percent. De Philipsdirectie schrijft deze marge daling toe aan de heftige concur: entie in de transistorsector. Voor het tweede half jaar wordt echter op een matige stijging van de marge gerekend. Voor meer nieuws zie men de pagina financiën en economie. BRUSSEL (ANP) In Belgische hof kringen wordt vernomen, dat het „bijna zeker" is, dat koningin Fabiola in blijde verwachting is. Het Belgische koningspaar trad op 15 december 1960 in het huwelijk. Tot dusver is het huwelijk kinderloos gebleven. Het koninklijk paar vertoeft al enige weken met vakantie in Spanje. „Eindelijk hebben wij eens aan tafel mogen zitten met de stadsontwikkelaars en was het voor ons eens iets anders dan het domweg invullen van woonblokken", zei architect Bakema, toen hij gisteren in het Amsterdamse stadhuis zijn ontwerp toelichtte. Zijn collega Van Goo zei: „Dit is een soort oorlogsverklaring tegen me chanisch gehanteerde woonvormen. Wij konden nu even buiten ons boekje gaan". De beide ontwerpen verschillen sterk. De groep-Van Goo heeft een wijk geschetst van gelijk niveau (vier woonlagen). De groep-Bakema heeft een sterke differen tiatie gekozen tussen een laag bungalow type en torenbouw. Belangrijk is echter de overeenkomst tussen de plannen: in beide is gebroken met het opbergsysteem van mensen in vrijwel identiek ingedeelde flatjes en is gestreefd naar het scheppen van een leef ruimte, die aan individuele wensen kan worden aangepast. Een andere overeen komst was tevoren al in het programma van eisen vastgelegd: de woningen moes ten uitvoerbaar zijn met de huidige mo gelijkheden van de woningindustrie. De woonwijk van architect Van Goo is geïnspireerd door de galerijbouw in het Rotterdamse Spangen. Alle daar bestaan de nadelen zijn echter ondervangen. Er zijn twee galerijen per vier woonlagen ge projecteerd, die geen „paden met deur tjes" zijn geworden maar als het ware verhoogde straten van twee meter breed. Geen der woonvertrekken komt uit op de galerij, zodat inkijk en geluidshinder zijn vermeden. De galerijen van de verschil lende woonblokken zijn door bruggen met elkaar verbonden. In het plan van architect Bakema zijn naast laagbouw en torenbouw ook galerij- woningen opgenomen, waar evenmin een direct contact tussen woonvertrekken en galerij bestaat. Woon- en slaapgedeelten liggen op verschillend niveau' (van een halve verdieping hoogte). Opmerkelijk is het ontwerp van de patio-woning, die is gebouwd rond een tuintje, waarop alle vertrekken uitkomen. De architecten hebben hun woningen be groot op een gemiadelde bouwprijs van f 20.000,-. De indeling van de huizen kan door verplaatsbare binnenmuren worden aangepast aan de behoeften en wensen van de bewoners. Er is rekening gehou den met aanleg van centrale verwarming en met de bouw van garages en de aan leg van parkeerplaatsen voor één auto per woning. De Amsterdamse wethouder voor Volks huisvesting, mr. Th. Elsenburg, verwacht dat tegen het eind van het jaar een keuze uit een van de ontwerpen zal worden ge maakt, zodat in de loop van 1964 met de bouw kan worden begonnen. Het niet-ge- kozen ontwerp zal in aangepaste vorm in een ander deel van de stadsuitbreiding uitgevoerd worden. juni 1962 is opgenomen Het is onbegon nen werk voor de looncontróledienst om vast te stellen dat door de koppelbazen een hoger loon betaald wordt. „De boekhouding is nogal slordig en ook de namen van de mensen, die door hen geronseld zijn, zijn niet altijd zuiver gespeld", zo mérkte de voorzitter van de Algemeen Nederlandse Metaal Bedrijfsbond sarcastisch op. „Ook de werkgevers beschouwen ronse laars als een ernstig kwaad. Zij ondergra ven het sociale gebouw", zo begon mr. C. Cohen Tervaert zijn uiteenzetting naméns het sociaal bestuur van de federatie van metaal- en electrotechnische industrieën (F.M.E.) op de persconferentie, die in aansluiting op die van de /werknemersor ganisaties was belegd. (Vervolg op pagina 3) Het Centraal Bedrijfsgroepsbestuur Spoorwegen van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel wil streven naar een zo groot mogelijke integrale loonsverhoging voor het N.S.-personeel. Het bestuur ver langt bij de herziening van het Reglement Dienstvoorwaarden per 1 januari 1964 een verhoging van de vakantiebijslag van vier tot zes percent, volledige erkenning en doorvoering van de vijfdaagse werkweek bij N.S., verbetering van de verlofrege ling en het introduceren van een extra verlofdag. Een Schots spreekwoord": Whisky is slecht voor een mens vioral slechte whisky. HAZLETON (Reuter) De reddings ploeg die de drie mijnwerkers tracht te bevrijden die al tien dagen in een mijn in Hazleton (V.S.) van de buitenwereld zijn afgesneden, boort voor de derde maal een gat, in de hoop dat zij minstens twee van de mijnwerkers kan bereiken. De tweede poging mislukte gisteren, omdat het boorgat niét uitkwarn op de plaats waar David Féllin en Henry Thróne op 100 meter diepte zitten opgesloten. De eerste poging werd dinsdag gestaakt omdat Fellin en Throne per microfoon lie ten weten, dat het plafond boven hun hoofd door het gèweld van de boor begon te kraken en gevaar liép, het te bégeven. Van de derde ingeslóten mijnwerker, Louis Bova heeft men sinds dinsdag niets meer gehoord. Bova is iicht gewond en van de twee anderen gescheiden door een zeven meter dikke laag brokstukken. Daar doorheen was enig mondeling contact met de andere twee mogelijk. Maar ter wijl Fellin en Throne door een smalle schacht voedsel en tabak hebben gekregen heeft Bova het steeds moéten doen met water uit een klein en vuil stroompje. Men zal nu proberen een kleine schacht naar Bova te boren om contact met hem te krijgen. Naar bekend, kreeg men pas vijf dagen na de instorting contact mét de mijnwer kers. Alle hoop op redding had men toen reeds laten varen. Advertentie Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving 4, 5 Medische verzorging 5 Films 3 In de Vishal en op zee6 Horen èn Zien 7 Uitgaan in Haarlem7 Kunst 7 Agatha Christie>9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De Jordaan heeft zich ter gelegenheid van de viering van het 350-jarig be staan in een feestkleed gestoken. Twee weken lang is het feest in deze hoofdstedelijke buurt, waar de smal le straatjes 's avonds fraai geïllumi neerd zijn. Op de achtergrond de Westertoren. BARtÊÜorIsST^ HAARLEM TEL. 13439 LEIOSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 f ATHENE (Reuter) De 79 afgevaar digden van de Unie van Centrumpartij, op één na de grootste politieke partij van Griekenland, hebben donderdagavond de vergadering van het Griekse parlement verlaten, nadat hun leider, George Papan- dreou. heftige critiek had geuit op het voorstel voor een nieuwe kieswet, dat voorziet in „evenredig versterkte verte genwoordiging" voor de komende verkie zingen op 3 november. Papandreou noemde het zakenkabinet- Pipinelis onbetrouwbaar en zei, dat zijn partij uit protest de komende vergaderin gen niet zal bijwonen, „omdat de rege ring niet aan onze eisen van een eerlijke staat door eerlijke verkiezingen onder een eerlijk kiessysteem" tegemoet wil komen. Zijn partij is voorstander van eenvoudige evenredige vertegenwoordiging. Woensdagavond verlieten 20 afgevaardig den van de linkse Verenigde Democrati sche Partij (E.D.A.), eveneens uit protest tegen het wetsvoorstel, de vergadering. KOPENHAGEN (AFP) De kernproe ven die tussen 1954 en 1961 zijn genomen, zullen in de komende duizend jaar tot gevolg hebben, dat tienduizenden of hon derdduizenden misvormde kinderen ter wereld komen. Dit staat in een rapport van een Deense ontwapeningscommissie, dat gisteren in Kopenhagen is gepubliceerd. Het aantal personen dat door natuurlij ke oorzaken met afwijkingen geboren zal worden, is echter vele malen groter, aldus het rapport. Het rapport zegt voorts, dat de militaire uitgaven over de gehele wereld jaarlijks 120 miljard dollar zal bedragen, dat is 8 a 9 percent van de totale waarde van de gehele wereldproduktie. Zeven landen dragen het leeuwedeel (85 procent) van de militaire uitgaven: de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Frank rijk, Canada, China, Groot-Brittannië en West-Duitsland. CAPE CANAVERAL (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van defensie is van plan om binnen drie maanden zes sa tellieten te lanceren, die kernproeven in de ruimte moeten ontdekken. De satellie ten zullen op een hoogte van 80.000 km. rond de aarde gaan cirkelen. Zij zullen reageren ep de straling die een kern explosie in de ruimte te weeg brengt. Twee andere projecten die op het pro gram staan, zijn het project Vela Sierra voor het opsporen van kernproeven in de atmosfeer, en het project Vela Uniform voor het ontdekken van ondergrondse kemproeven.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1