Koppelbazen mI Diem bestrijdt het communisme maar verdient zelf bestrijding Amerika voor een moeilijke keuze in Zuid-Vietnam WERELDNIEUWS J c AR0 k Van dag tot dag Nieuwe arrestaties in treinroof-zaak ^^raatótoel (Op de VP IJ DAG 2 3 AUGUSTUS 1963 Heilige moeten Kort geding wereldmerk- from America's BEST TOBACCOS Staatsgreep 14.000 adviseurs Zandkampioen Diem Onderdrukking Machtige vrouw Poppen Schroder Naar de Volkskrant uit Deurne in Noord- Brabant verneemt, worden daar bruikba re en zelfs ruime eengezinswoningen ge bouwd voor de sprookjesachtige prijs van minder dan tienduizend gulden. Daaruit is een controverse tussen bestuursinstanties ontstaan, die voortspruit uit achterdocht tegen de prijsberekening. Deze controverse terzijde latend, moet worden vastgesteld dat hier een zeer interessant aspect van het woningbouwvraagstuk aan de opper vlakte komt, waarover men zich bij alle zorgen over de woningnood misschien nog te weinig het hoofd heeft gebroken: kan de prijs van de woningen omlaag bij een zo krap mogelijke berekening van de „naakte" produktiekosten? Die prijs is na melijk een belangrijk punt, niet alleen voor de draagkracht van de koper, maar ook voor de vraag of er al of niet een bouwvergunning zal worden verleend. On der de f 10.000 kan de gemeente namelijk zelf beslissen en dus sneller werken. Een ander aspect van deze kwestie is, dat de belemmering van de woningbouw blijkbaar niet uitsluitend in het gebrek aan arbeidskrachten moet worden gezocht, maar ook in een onvoldoende doorstroming van kapitaal npar deze produktiesector. De grens van f 10.000 is daarbij van grote betekenis, aangezien zij" remmend werkt uit een geheel andere drijfkracht dan ren tabiliteitsoverwegingen, namelijk uit de overweging van socialisering. Als die so cialisering zou kunnen worden bereikt door een herziening van het subsidiebeleid der regering, waardoor particulier kapi taal geen voorsprong zou kunnen verove ren ten koste van de niet-kapitaalkrachti- ge woningzoekende, zou er wellicht wat meer schot in de totale voorziening kun nen komen. In Deurne is blijkbaar bewe zen, dat niet alleen „de rijkaard" een eigen huis kan laten bouwen, maar dat ook de niet-kapitaalbezitter via een nog niet onthulde! methode gebruik van de investeringsbereidheid der kapitaalmarkt kan maken, mits de overheid geen spaak tussen de wielen steekt en de produktie niet aan een „geldgrens", maar aan een urgentie-grens bindt. Het „geheim" van Deurne, zoals de Volkskrant het noemt, is misschien een interessant experiment Voor betere ordening op het gebied van de woningbouw, die simpel gezegd steeds duidelijker „nationalisatie" eist. Een krankzinnig verklaarde arrestant, die met een halve schaar zijn oom had vermoord, is onder krachtige politiebewa king „opgesloten" in een psychiatrische inrichting te Ermelo, maar daarna in de vroege ochtend gewoonweg de deur uitge wandeld. Hij had ook nog bedreigingen tegen anderen geuit, waaruit mocht wor den geconcludeerd dat hij een zeer gevaar lijk individu was. Niettemin zijn blijkbaar zo weinig voorzorgsmaatregelen genomen voor zijn opsluiting, dat hij heel gemak kelijk kon ontvluchten. Het feit dat hij vier uur later weer werd gevangen,Iran-, nauwelijks als 1 een - ar gument voor mindere bezorgdheid gelden. Dat is namelijk intensief politiewerk ge weest, dat vermeden had kunnen Worden, zoals ook het risico voor de bedreigden gedurende de korte periode van vrijheid van deze delinquent had kunnen worden vermeden. Plaatsgebrek in inrichtingen zal wel het hoofdmotief voor deze zorgeloos lijkende „insluiting" zijn geweest. Een open inrich ting is geen geschikte verblijfplaats voor psychopatische misdadigers-met-moord- plannen. Hoezeer de ziekelijke toestand van zo'n arrestant ook onmiddellijke me dische behandeling eist, de veiligheid van de maatschappij blijft punt nummer één. Er zijn droevige ervaringen opgedaan met dit soort lieden. Er zijn doden gevallen waar mensenlevens gespaard hadden kun nen blijven door strenger voorzieningen. Nog steeds blijkbaar is de les van die ervaring niet voldoende toegepast. (Vervolg van pagina 1) De koppelbazen komen 's avonds bij de werknemers op bezoek en bieden werk aan tegen een loon, dat 50 hoger ligt dan volgens de C.A.O. mag gelden, aldus de heer Cohen Tervaert. bat gebeurt in Rot terdam, in Delfzijl, in Amsterdam, en waar eigenlijk niet? Zelfs bij het plaatsen van de vangrail in de middenberm op het ver keersweggedeelte Utrecht-Woerden werkt geronseld personeel, dat geleverd is door een „uitleenbedrijf", dat in de Botlek al gemeen bekend staat als een grote ron- selonderneming. Ook de overheid maakt gebruik van de koppelbazen. Niet de prijs is beslissend, maar de tijd waarbinnen een bepaald karwei wordt verricht. Het is daarom duidelijk, zo zei de heer Cohen Tervaert verder, dat het probleem niet binnen het metaalbedrijf alleen kan worden opgelost. De werkgevers moeten vaak van ronselaars gebruik maken om de werknemers, die hun zijn afgenomen door ronselaars, terug te krijgen. Het voorstel van de werknemersorganisaties om een bepaling op te nemen in de CAO is niet voldoende. Een landelijke regeling moet volgen voor het gehele bedrijfsle ven. Is er een reële kans op zulk een lande lijke regeling? Dit zou kunnen, als er een situatie bestaat zoals b.v. bij de Rotter damse havenbedrijven. Daar bestaat een arbeidsreserve die bestemt is voor de ar- beidspiek. Maar zo ligt de kwestie van de koppelbazen niet. Hier gaat het om een algemeen tekort aan werknemers. Niette min is de federatie metaal bereid om mede te werken om een oplossing te krij gen van het probleem. Tegen het opheffen van de artikelen 31 en 32 in de CAO bestaan ernstige be zwaren bij de werkgevers. Het zou dan namelijk zo .worden, dat er een bepaling in de CAO'? zou komen te staan, die niet door arbitrage kan worden opgelost. De werkgevers in het metaalbedrijf voelen dan ook meer voor een kort geding in gevallen waarbij overtreding van een nieuw artikel zo dit al wordt aangeno men plaats heeft. Het blijft echter de vraag of het mogelijk is zulk een artikel bindend te laten verklaren. Maar in geen geval zullen de werkgevers medewerken aan het mogelijk maken van stakingen. Een landelijke regeling acht het sociaal bestuur van de FME via de Stichting van de Arbeid zou dit mogelijk zijn de enige mogelijkheid om uit het probleem te komen. De organisaties aangesloten bij de FME zullen zich in de komende dagen ernstig beraden. Hopelijk kan op de vol gende vergadering van de vakraad, die vol gende week vrijdag gehouden wordt, spij kers met koppen geslagen worden. Advertentie World mifZNB LEXINGTON -srn ZXfi President Kennedy treedt voorzichtig op inzake Zuid-Vietnam. Er staat veel op het spel en de ruimte om te manoeu vreren is gering. Vanuit Washington ge zien lijkt de aanval van president Diem op de boeddhisten een ongelukkig bij nummer, dat het hoofdnummer dreigt te bederven. Het hoofdnummer is de strijd tegen de communisten uit Noord-Vietnam. De Verenigde Staten hebben voor de guer rilla-oorlog mensen en militaire hulp op grote schaal ter beschikking gesteld. De grootste zorg is echter, dat een slechte regering in Saigon het getij zal doen keren ten gunste van de communisten. De drang om „iets te doen" heeft de Verenigde Staten in Zuid-Vietnam het klassieke- probleem opgeleverd, dat ook al in zoveel andere landen de kop heeft op gestoken: aan de ene kant zijn er zware verplichtingen aangegaan in de strijd te gen het communisme, aan de andere kant mist het plaatselijke anti-communistische bewind brede steun onder de bevolking. Amerikaanse politici hebben verklaard, dat zij op het ogenblik geen alternatief zien voor het bewind van president Ngo Dinh Diem. Eén van de eerste taken die de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge wacht, is het bekijken welke andere mogelijkheden er bestaan zonder dat de campagne tegen de communisten wordt verzwakt. Zuid-Vietnam is één van de staten die zijn voortgekomen uit het voormalige Frans Indo-China, dat in 1954 werd ver deeld in Noord-Vietnam en Zuid-Vietnam. Het land heeft veertien miljoen inwoners. De boeddhisten vormen een grote meer derheid. Ongeveer de helft van de rooms- katholieken is afkomstig uit het commu nistische Noord-Vietnam, dat zij in 1954 ontvluchtten. De katholieke president Ngo Dinh Diem is een vurige nationalist, die in 1955 bij een volksstemming tot staatshoofd werd gekozen. Voortdurend zijn pogingen onder nomen om zijn bewind omver te werpen. In november 1960 werd zijn paleis in Sai gon een dag lang belegerd door een batal jon muitende parachutisten en in februari van het vorig jaar werd een vleugel van het paleis zwaar beschadigd bij een be schieting door twee vliegtuigen, die be stuurd werden door opstandige officieren van de Zuidvietnamese luchtmacht. In de eerste jaren van de onafhanke lijkheid ging het Zuid-Vietnam goed. De betrekkelijke rust leidde tot een betrekke lijke welvaart. In 1960 begonnen de com munisten een offensief op grote schaal met het doel het land te verlammen. Dat of fensief gaat onverminderd voort. In La Baule (Frankrijk) kiVam de wereldkampioen zandbeeldhouwen uit de bus met een perfect nagebootste Bhoedda. De strijd was, ondanks de koude op het strand, heet want de beste zandkunstenaars ter wereld waren er bijeen. In 1961 vroeg Diem meer Amerikaanse hulp. Kennedy reageerde met een ver sneld hulpprogramma, dat er toe heeft ge leid dat er nu 14.000 Amerikanen in het land zijn, allen militairen. Sommige ra ken betrokken bij vuurgevechten. Er sneu velden ook Amerikanen, hoewel zij tech nisch de status hebben van „militaire ad viseurs". Washington had toen echter reeds vol doende moeilijkheden met Diem gehad om hervormingen te eisen van de regering in Saigon in ruil voor meer hulp. Er heerst in Washington echter een groeiende onvrede over het dictatoriale op treden van Diem. Het boeddhistische verzet wordt be schouwd als de ernstigste bedreiging voor Diem sedert hij aan het bewind is geko men. Het conflict begon op religieus ge bied, maar het heeft zich snel uitgebreid tot het politieke leven naarmate de boed dhistenleiders de samenbundelende kracht gingen vormen voor diverse oppositionele elementen. De strijd begon in mei van dit jaar met een boeddhistische demonstratie in Hue tegen een regeringsvoorschrift, waar bij het uitsteken van boeddhistische vlag gen werd verboden. Troepen van Diem braken de demonstratie, waarbij acht mensen werden gedood. Sedertdien volgde het ene incident op het andere. Vijf boedd histische geestelijken hebben in het open baar zelfmoord gepleegd door verbran ding. Nu heerst er een noodtoestand met brute onderdrukking. De schoonzuster van president Diem, mevrouw Ngo Dinh Nhoe, wordt be schouwd als de machtigste figuur achter de schermen van het bewind. Als echtge note van een jongere broer van president Diem, die hoofd is van de geheime poli tie, heeft zij een belangrijke stem in poli tieke zaken weten te verkrijgen. Bij haar huwelijk keerde zij zich af van de gods dienst van haar ouders en werd katholiek. Zij haat het communisme met een ver bluffende felheid en heeft gepeperde uit vallen en acties tegen de boeddhisteji ge daan. Over de politieke zelfmoorden sprak zij als „openlucht-vleesroosterij voor de show". LONDEN (Reuter-AFP) De Britse kranten hebben op grote schaal de foto's en signalementen verspreid van drie man nen, die Scotland Yard „voor een goed verloop van het onderzoek graag zou wil len spreken" bewoordingen die er in de regel op wijzen, dat tegen de betrokkenen een aanhoudingsbevel is uitgevaardigd. Het zijn de antiquair en autoverkoper Bruce Reynolds, de bookmaker Charles Wilson en de caféhouder James White. De bookmaker Wilson werd twee uur na het uitkomen van de kranten aangehou den. Hij zou vandaag voor de rechter wor den geleid. De blonde vrouw die woensdagavond in Londen werd gearresteerd, blijkt de vrouw te zijn die de zwarte sportauto heeft ge kocht, die zondag bij Londen Airport werd aangetroffen. Zij is in hechtenis genomen op verdenking van heling van 835 pond sterling, afkomstig van de treinroof. In de afgelopen nacht kreeg de politie een anoniem telefoontje, dat er plannen be stonden om de posttrein van Portsmouth naar Londen te beroven. Vijftien politie mannen maakten de reis naar Londen mee, maar er gebeurde niets. Annet is jarig geweest. Zeven jaar, ja, ja, ea, een hele leeftijd al. Tweede klas la gere school. Geen kleinigheid. Een vrouw tje in de dop, oud genoeg om embryonale moederlijke gevoelens te ontwikkelen. Op haar verlanglijstje stonden dan ook onder elkaar als haar drie hartewensen: Een pop Een pop met echt haar Nog een pop. Natuurlijk hebben we haar liefste wens: een pop met echt haar, evrvuld. Ze heeft ons de keuze gemakkelijk gemaakt, dat moet worden gezegd. In de weken voor de grote dag kwam ze elke dag óf op het nippertje óf te laat op school, eenvoudig omdat ze onmogelijk de speelgoedwinkels in onze aan winkels zo rijke buurt voorbij kon komen. Tijden moest ze met haar neus tegen de etalage-ruiten gedrukt blij ven staan om op verantwoorde wijze haar keuze te kunnen bepalen. Maar bij de in levering van haar wenslijstje kon ze dan ook een nauwkeurige beschrijving van de begeerde objecten geven. „Zie je, als jullie nou die éérste willen geven, dat is die uil de winkel van Van Zon en hij zit vlak vooraan, vlak bij de ruit, de derde van links, met een rode jurk aan. En die met het echte haar, maar dat is een dure hoor, die ligt in de poppenwagen bij Van der Ster, m.iddenin. En die derde, die heb ik gezien in dat leuke winkeltje, je weet wel, waar jullie die vorige ook hebben gekocht. Met een matrozenblouse". „En welke heb je nou het liefst?" „Natuurlijk die met hel echte haar!" „En waarom heb je die dan niet boven aan gezet op je lijstje?" „Nogal wiedes! Staat toch veel te in halig". Enfin, het is dus de pop met het echte haar geworden. Met nog een kammetje erbij en een borsteltje, ook met echt haar. Een een heerlijke dag is het ook geweest met vriendinnen te spelen en buikpijn van de snoeperijen, kortom volmaakt. Het pop- pental is nu, mede dankzij tante Betsy, tot zeven gegroeid, oud bezit en nieuw bezit tezamen. Annet is er gewoon ver legen mee. Toen de laatste vriendin ver trokken was en de buikpijn een beetje gezakt, overzag ze haar schare met trots en met liefde. Vatte haar dierbaren stuk voor stuk in het oog. Noemde ze bij de naam. Zweeg toen. Peinsde. Keek toen plotseling om met opeens verbazing in haar grote blauwe kijkers en zei: „Nou barst ik van de kinderen.en ik ben nog niet eens getrouwd!" Advertentie Zomertje. Een helikopter heeft voedsel en brandstof gebracht naar een berghut in Oostenrijk, waar zeventien toeristen door een laag verse sneeuw van ruim een meter dik van de buitenwereld zijn af gesneden. Zuid-Afrika overlegt. Zuid-Afrika heeft zijn ambassadeurs in Washington, Lon den en Ottawa en het hoofd van zijn vertegenwoordiging bij de Verenigde Na ties voor overleg naar Pretoria ontbo den. Waarnemers achten het waarschijn lijk, dat er overleg zal worden gepleegd over de te volgen gedragslijn tijdens de zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, die volgende maand begint. Een hoop geld. In New York heeft de politie ten huize van een rijke weduwe 351.875 dollar gevonden in een vak van de brandkast waaruit zondag 250.000 dollar werd gestolen. De „brandkast in de brandkast" moest worden openge- brand nadat sleutelsmeden twee dagen lang vergeefs hadden getracht hem open te krijgen. De dieven hadden het ook zonder succes geprobeerd. De weduwe had de combinatie van dat deel van de brandkast nooit bezeten. Ze dacht dat er niets van waarde in zat, zei ze. Veel plezier. Een Engelse schilder is tot een boete van 100 gulden veroordeeld. Hij had de politie tot tweemaal toe te lefonisch laten weten, dat de buit van de grote treinroof in Kirkcudbright was verborgen. Hij vertelde, dat het hem veel plezier had gedaan te zien hoe ver scheidene rechercheurs zich voor niets naar de opgegeven plaats repten. Brits protest. De Britse regering heeft bij de Cubaanse regering geprotesteerd te gen de landing van Cubaanse strijdkrach ten op een der Britse Bahama-eilanden vanwaar zij 19 Cubaanse vluchtelingen terughaalden. Londen eist terugzending van de vluchtelingen. Oorlogspropaganda. De Italiaanse verte genwoordiger op de ontwapeningsconfe rentie in Genève heeft een beroep ge daan op Amerika en Rusland om hun onderhandelingen te hervatten over het uitbannen van oorlogspropaganda. Duitse raketten. West-Duitsland zal dit jaar op Sardinië beginnen met het af vuren van meteorologische raketten. De in Amerika gemaakte raketten zullen een hoogte van 80 km bereiken en met me teorologische gegevens naar de aarde te rugkeren. Sardinië is gekozen omdat West-Duitsland te dicht is bebouwd. De Westduitse regering heeft 140 raketten besteld. Geld onder de molen. Melkbussen vol bankbiljetten worden door arbeiders op gegraven onder een oude molen bij Troy, in de Amerikaanse staat Ohio, nadat de eigenaar daarvan kort voor zijn sterven tegen zijn familie had gezegd, dat hij het geld daar had verborgen. De over ledene had een bekend wantrouwen in banken. In totaal is reeds een half mil joen dollar geborgen. De arbeiders wer ken onder politiebewaking. „The Liz Look". De Amerikaanse film actrice Elizabeth Taylor acht haar naam misbruikt door een warenhuis in Los Angeles, dat buiten haar medeweten een reclame-campagne is begonnen voor „The Liz Look". Dat slaat dan op zo genaamde ..Liz Taylor-bloesjes". De ge krenkte ster eist een schadevergoeding van een miljoen dollar. „Starlifter". President Kennedy heeft met een korte plechtigheid een nieuwe reusachtig vliegtuig voor troepenver voer, de C-141 Starlifter, in gebruik ge steld. „Op plaatsen waar de vrijheid in gevaar is, zal dit vliegtuig tonen dat de Verenigde Staten altijd aanwezig zijn", zei Kennedy. De C-141 kan 154 manschappen met hun uitrusting met een snelheid van 880 km per uur ver voeren. Het vliegtuig kan in één ruk de Atlantische of Stille Oceaan oversteken. Koeienhotel. Tachtig boeren uit de omge ving van Essen (Ruhr-gebied) zullen hun 1.500 koeien in een gemeenschappelijke koeienstal onderbrengen. De boeren zijn tot deze maatregel overgegaan wegens het tekort aan arbeidskrachten.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3