Drie jaar geëist tegen de vier verdachten van brandkastkraak Behandel uw smaak met zachtheid itnir l l n n h ii i AAN DE TOP POLITIE BETRAPTE HEN OP HETERDAAD Twee verdachten ontkennen hun mededaderschap Opgegraven doodshoofden weggegeven Vermageringsmiddel veroorzaakt staar Geen vervolging tegen „aardstralen-Bron" Aanvoer verse haring is sterk opgelopen Vikingen in Harlingen met een oud schip Nieuwe sportterreinen gaan zaterdag open Twee doden in het verkeer Kohier en Naumann Naaimachines i/ ii i n (t r i i/ n n ut VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1963 4 Op heterdaad Niet op de hoogte? Duidelijk gezien Wm DE SIGARET MET HET NIEUWE MICRONITE FILTER Gaat u met vakantie? Dukel en Laros in het damkampioenschap van Noord-Holland Kerkelijk nieuws Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de officier van justi tie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G, W. F. van der Valk Bonman donderdag tegen achtereenvolgens een 43-jarige Rot terdamse havenarbeider, een 42-jarige han delsagent, een 37-jarige automonteur en een 44-jarige aannemer, allen uit Amster dam. De officier achtte wat de eerste twee betreft bewezen dat zij gepoogd had den in de nacht van 9 op 10 mei een brandkast te kraken in een warenhuis in de Haarlemse Kruisstraat. De beide an deren verdienden volgens de officier de ze straf in verband met hun mededader schap aan dat feit. Allereerst had de havenarbeider zich te verantwoorden. De man gaf de ten laste gelegde feiten volmondig toe. Hij zou het plan opgevat hebben om in het-warenhuis in te breken en zou de Amsterdamse han delsagent voor dit plan hebben kunnen winnen. Ze zouden de automonteur bereid gevonden hebben hen te brengen en te halen, zonder dat deze op de hoogte ge steld zou worden van de te plegen kraak. Op het allerlaatste ogenblik zou de aan nemer zich nog bij hen gevoegd hebben. De havenarbeider wist voor diens aanwe zigheid echter geen reden op te geven. De toevalligheid deed zich echter voor dat de gangen van enkelen van dit vier tal reeds geruime tijd door de hoofdstede lijke politie werden nagegaan, zodat zich achter het busje eveneens een wagen met Amsterdamse politiemensen in de rich ting van de Spaarnestad spoedde. Boven dien hadden deze de Haarlemse politie reeds op de hoogte gesteld, zodat deze ook op de loer lag. Men liet het viertal echter aanvankelijk zijn gang gaan om hen op heterdaad te betrappen. Dit lukte wonderlijk goed, want de havenarbeider werd aangetroffen in een om de brandkast gebouwde tent met een warme snijbrander in zijn han den. Op de brandkast bevond zich reeds een grote schroeiplek. De handelsagent, die zich ook in de kantoorruimte bevond, had kunnen ontsnappen. Hij was gealar meerd door het plotseling aanknippen van het licht. Ver reikte zijn vlucht niet, want hij liep in de armen van de wachtende politiemensen. De auto-monteur werd na zijn vlucht aangetroffen onder een bed in een belendend perceel en de aannemer werd in de geparkeerde auto gevonden. De havenarbeider gaf zijn aandeel in de zaak ruiterlijk toe hetgeen hem niet slechts een compliment van zijn raads man, maar zelfs van de officier van jus titie opleverde. Deze laatste had echter ook een pluim voor de Amsterdamse en Haarlemse politie. Hij eiste vervolgens te gen de havenarbeider drie jaar met af trek en verbeurdverklaring van de grote hoeveelheid in beslag genomen inbrekers werktuigen. De raadsman van deze verdachte, mr. C. J. Doorenbos, bestreed enigszins door de officier als bewezen aangenomen fei ten. Hij was van oordeel dat geloof ge hecht moest worden aan een verklaring van verdachte dat hij net met de po ging wilde ophouden en het gebouw wil de verlaten. Hij trok de bekwaamheid van verdachte als brandkastkraker in twijfel en vond de geëiste straf aan de hoge kant. Ook de tweede verdachte, de hahdels- agent gaf zijn aandeel in de zaak zon der dralen toe. Hij bevestigde met zijn verklaring het door de havenarbeider Ver klaarde en wees er tevens op, dat de au tomonteur aanvankelijk niet op de hoog te was van de bedoeling en dat de aan nemer slechts mee was gereden naar Haar lem om daar familieleden te bezoeken. De officier van justitie noemde deze ver dachte een man met capaciteiten, die ech ter verkeerd werden gebruikt. Hij eiste ook tegen hem drie jaar met aftrek. De raadsvrouw, mr. H. H. J. M. Felhoen- Kraal-Otto was van oordeel dat bij het opleggen van een straf rekening moest worden gehouden met het strafblad van Advertentie Het gereedschap voor de moderne vrouw met Sterna door en door ser vice. Alleenverkoop voor Haar lem en Omstreken. Drie jaar geleden heeft de directeur van gemeentewerken in Landsmeer zijn buurman, een hoogleraar, op diens ver zoek drie doodshoofden gegeven, die op de algemene begraafplaats van Landsmeer waren opgegraven uit graven die meer dan veertig jaar oud waren. De hoogle raar wilde ze voor wetenschappelijke doel einden gebruiken. De directeur zou daar bij echter hebben gehandeld in strijd met de wet, die voorschrijft dat stoffelijke resten na het ruimen van graven dienen te worden herbegraven. Totdusver was dit feit doodgezwegen, maar nu heeft een gemeentearbeider, die onenigheid met de directeur van Gemeentewerken kreeg en die bij het opgraven van doodshoofden aanwezig was geweest, aangifte gedaan bij de politie. Er is proces verbaal op gemaakt, maar het staat nog niet vast of een gerechtelijke vervolging zal worden ingesteld tegen de directeur van gemeen tewerken. Wel heeft de burgemeester zijn misnoegen ever diens handelswijze uitge sproken. verdachten. De havenarbeider had reeds meer dan tien veroordelingen achter de rug. Haar cliënt was „pas" vier maal veroordeeld. Ze achtte in verband hier mee een gecombineerde straf op haar plaats, omdat ze vond dat de man nog een kans moest hebben. Minder vlot liep het verhoor van de derde verdachte. De man hield vol aan vankelijk niet op de hoogte geweest te zijn van de bedoelingen. Toen hij gemerkt had wat er aan de hand was zou hij er vandoor hebben willen gaan. Op weg om zijn twee kameraden te waarschuwen was de politie echter tot de aanval overge gaan. De automonteur ontkende ook maar enigszins meegewerkt te hebben. Enkele agenten zouden echter gezien hebben dat deze man het tentje in Amster dam in de auto had gedragen. Dit werd behalve door verdachte ook onder ede be streden door de havenarbeider, die ver klaarde dat hij zelf het tentje had gedra gen. Ook een verklaring van de recher cheurs dat deze verdachte enkele weken eerder reeds in de omgeving van het wa renhuis gesignaleerd was werd door ver dachte ontkend. De officier hechtte echter meer waarde aan het rapport van de agenten dan aan de verklaringen van de beëdigde getuige. Hij was van oordeel dat het mededader schap van de automonteur zonder meer vaststond en eiste ook tegen hem drie jaar met aftrek. De raadsman, mr. K. B. J. M. Haase, was het hier echter in het geheel niet mee eens. Hij voerde aan dat de automon teur duidelijke niets met deze zaak te ma ken had. Toen hij eenmaal merkte wat er aan de hand was had hij zich willen terugtrekken. Hij vroeg dan ook vrijspraak voor zijn cliënt en verzocht zijn directe invrijheidsstelling. Dit laatste werd ech ter door de rechtbank van de hand ge wezen. Nog pertinenter in zijn ontkermen was de vierde verdachte. Deze hield vol tot gijn aanhouding niet geweten te hebben wat er aan de hand was. Ook verklaar de hij direct na aankomst in Haarlem het gezelschap in de steek gelaten te heb ben en enkele minuten nadat hij in de auto was teruggekeerd te zijn aangehou den. Opmerkelijk was echter dat twee re chercheurs tijdens de zitting onder ede verklaarden verdachte op bedoelde tijd herhaaldelijk in de buurt van het perceel te hebben gezien. De havenarbeider en de handelsagent getuigden op hun beurt voor de onschuld van de aannemer. Ook in dit geval liet de officier zich weer door de verklaringen van de agenten leiden, alsmede door het strafblad van de ver dachte (meer dan twintig veroordelingen). Hij eiste ook tegen hem drie jaar met aftrek. De raadsman van de aannemer, mr. R. Groen, schetste de hele zaak als een to neel in vier bedrijven. Hij bestreed de verklaringen van de rechercheurs omdat hij het onmogelijk achtte dat men in de donkere straat achter het warenhuis deze verdachte zou hebben kunnen herkennen Hij concludeerde derhalve dat zijn cliënt moest worden vrijgesproken, omdat hij niets met de zaak te maken had gehad. De rechtbank zal op donderdag 5 sep tember uitspraak doen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Negen dames, allen met donkere brillen op, zaten donderdag op de publieke tribune in een rechtszaal te Brus sel. Ze zijn de slachtoffers van het genees middel dat hun door een 50-jarige genees heer was voorgeschreven als vermage ringskuur. Toen zij bij hem kwamen wa ren zij ten einde raad, doordat andere behandelingen door andere doktoren had den gefaald. De behandeling van de dok ter, die thans in de verdachtenbank zit, deed dat wel. In het middel dat zij moes ten slikken was echter het chemisch pro- dukt dinitrophenol verwerkt. In bepaalde doses kan dat grauwe staar veroorzaken. Een aantal patiënten van de dokter werd dan ook door die oog-ziekte getroffen. Tijdens de rechtzitting bleek nog dat het vermageringsmiddel in kwestie werd gefabriceerd door een laboratorium waar van de vrouw van de arts de grootste aan deelhoudster is. Deskundigen, als getuigen gehoord, hebben verklaard dat de dokter het produkt niet had mogen voorschrijven, want dat hij van de gevaarlijke werking op de hoogte had kunnen zijn. De rechtbank zal later uitspraak doen. Advertentie SENT GARETTES ^,re_mrev- r ^AciusivePI— KING-SIZE P. LORILLARD COMPANY. U.S.A. - FIRST WITH THE FINEST CIGARETTES - THROUGH LORILLARD RESEARCH De officier van Justitie te Arnhem heeft een eind gemaakt aan de juridische kant van de „zaak-Bron". De heer Bron uit Ede kwam indertijd in het nieuws, toen hij beweerde de eeuwenoude mummies in de kerk in Wiewerd (Fr.) te kunnen laten verdwijnen met zijn anti-aardstralenkast- jes. Een van zijn tegenstanders, ir. Dooyer, die o.m. 100.000,- had uitgeloofd als de heer Bron het bestaan van aard- stralen kon aantonen, diende tenslotte een aanklacht in. De officier van Justitie zal de heer Bron echter niet vervolgen. „Iemand die alles tegen een ziekte heeft geprobeerd gaat soms naar iemand toe, die rondjes om hem heen loopt," aldus de officier. „De rondjesloper is juridisch niet aan te vallen zolang de mensen uit vrije wil naar hem toekomen. Zo is het ook met de heer Bron," meende de officier. „Men is uit vrije wil naar hem toegekomen." Nederland heeft nu behalve een minis ter van Defensie ook -nog drie staatssecre tarissen. Daarbij is niet meer de heer Cal meijer, die zijn zittingsperiode opvallend begon: hij nam plaats achter de regerings tafel, zodat minister Marijnen bij gebrek aan een zetel een plaats in een venster bank moest zoeken. Nu zit premier Marij nen op de ereplaats, en is er voor de heer Calmeijer geen vensterbank over. Geen Calmeijer dus, maar wel brigade generaal Haex, de man van de psycholo gische oorlogsvoering, die onlangs met een degen een autodief bedwong. Men is niet onverdeeld gelukkig met de ze top, die uit louter militairen bestaat. DE TIJD schrijft hierover: De top van het ministerie van Defen sie lijkt een bijzonder krijgshaftig geheel te gaan worden. De minister zal niet al leen moeten verdedigen, dat hij heeft af gezien van de door velen bepleite zoge naamde „horizontale organisatie", te we ten staatssecretarissen Personeel en Ma terieel voor de gezamenlijke krijgsmacht onderdelen. Hij heeft thans ook de indruk gewekt, dat de hoogste politieke leiding van Defensie geheel en al een militaire aak zou zijn geworden, waar de burgers hun handen vanaf moeten houden. On danks alle persoonlijke waardering, waar op de nieuwe staatssecretarissen aan spraak mogen maken, zijn wij met de keuze van minister De Jong niet er ge lukkig". Het AGEMEEN DAGBLAD acht de or ganisatorische opzet beter dan onder het vorige kabinet: Een ambtenaar is de staatssecretaris nooit; hij is een politieke figuur. Naar onze opvatting behoort hij te zijn primair een technicus, een specialist op zijn terrein, wiens politieke kleur uiter aard met het kleurenpalet moet harmonië ren, maar die toch vooreerst om zijn specialistische kennis wordt aangetrok ken. Tot dusverre heeft, kan men zeggen, het nieuwe kabinet een gelukkige hand van kiezen gehad. De benoemde of ter benoe ming voorgedragen staatssecretarissen zijn allen specialist op hun terrein, qua politieke kleur aanvaardbaar binnen de signatuur van dit kabinet en naar aantal keurig verdeeld om het politieke evenwicht van „de ploeg" te handhaven. Bovendien zijn zij geen van allen zeer uitgesproken politici, geen „partijmannen". Wat dat betreft is er aanleiding de nieuwe mensen met vertrouwen tegemoet te treden. Ook al is dan nog altijd de staatsrechtelijke en politieke positie van de staatssecretarissen in ons land on voldoende geregeld. En ook al zal het zaak zijn, de taakverdelingen ten departe- mente goed in de gaten te houden. Voor wat dat laatste betreft blijven wij zeer sceptisch staan tegenover de verdeling der taken bij het departement van onderwijs." Het DEVENTER DAGBLAD heeft er minder vertrouwen in: „De drie heren zijn voor 99 percent mi litaire figuren, daaraan doet dat ene per cent van hun politieke voorkeur niets toe of af. Er is dus sprake van een „ontpolitise- ring" en „ontburgerlijking" van een onzer ministeries, die niet door iedereen wordt toegejuicht. Er is daarnaast sprake van een kennelijke capitulatie voor bepaalde onderdelen van de krijgsmacht, die als even zovele „pressure-groups" fungeren, en die met alle geweld op de tradities van hun vroegere zelfstandigheid terug willen grijpen vooral in marinekring leeft die behoefte sterk hoewel de strategie an no 1963 meer dan ooit om coördinatie en integratie van eertijds autonome „wapens" vraagt." Het blad wijst op het grote belang van een goede verhouding tussen krijgsmacht en bevolking: „Een burger-minister nu kan ongetwij feld veel beter als schakel tussen volk en krijgsmacht fungeren dan een uitsluitend militaire ministerie-top. Een eenzijdig-mi- litaire leiding immers zal nu eenmaal makkelijker de kritische vragen welke haar door de „burgermaatschappij" wor den gesteld naast zich neer leggen dan ivel gewenst is." DE VOLKSKRANT voelt meer voor de „horizontale top", waarbij bijvoorbeeld staatssecretarissen voor personeel en ma- terieelzaken optreden voor alle drie on derdelen, maar neemt aan, dat minister De Jong de „verticale top" straks in de Kamer wel aannemelijk kan maken. Men acht het hierbij echter wel een groot be zwaar, dat men drie militairen heeft be noemd. Nu op Defensie twee staatssecretarissen benoemd zijn, en van de derde bekend is dat ook hij uit het door hem te beheren deel van de krijgsmacht zal voortkomen, mag de vraag gesteld worden of op deze manier de bezwaren, die tegen het verti cale systeem kunnen bestaan, niet worden aangescherpt." Het blad vindt dat de schijn wordt ge wekt dat de politieke partijen de leiding van het departement van Defensie aan de krijgsmacht overlaten. „Die indruk wordt nog versterkt als het gerucht waar is, dat de minister van De fensie de chef van staven heeft gevraagd om geschikte kandidaten te noemen. Voor al bij een dergelijke gang van zaken moet het de nieuwe staatssecretarissen zwaar vallen zich te ontworstelen aan de geva ren, die aan het nu volledig doorgevoerde verticale systeem verbonden zijn. Wij heb ben dan met oud-militairen te maken, die door hun eigen onderdeel naar voren zijn geschoven, maar daarvan in hun nieuwe functie toch zo ver afstand moeten kunnen nemen, als voor een verantwoord politiek en doelmatig beheer noodzakelijk is. Het is te hopen, dat de nieuwe staatssecreta rissen van Defensie hierin zullen slagen. Voorshands hadden wij echter liever een minder zware militaire bezetting van het departement gezien." DE TELEGRAAF zegt dat voor de func tie van staatssecretaris voor de Lucht macht eerst dr. M. Broekmeijer naar vo ren is geschoven. „Deze werd echter ineens ook voor enke le V.V.D.-kringen onaanvaardbaar, toen bleek dat hij overigens op verzoek een artikel in de Internationale Spectator had geschreven, waarin op blijkbaar te sympathieke wijze het standpunt van pre sident De Gaulle werd uiteengezet. Nu maakt op het ogenblik een minister deel uit van de regering die niet lang gele den een artikel heeft geschreven waar\ii de samenstelling van de huidige coalitie ten sterkste werd af geraden:'. Als een over wegend bezwaar om toe te treden tot de ze regering, heeft dit artikel blijkbaar niet gegolden. In eerste instantie is echter de minister van Defensie zelf verantwoordelijk voor het aanzoeken van staatssecretarissen. Het is daarom te betreuren dat de nieuwe mi nister van Defensie heeft gemeend de chefs van staven der drie krijgsmachton derdelen te vragen een kandidaat aan te bevelen. Dit is een slechte procedure. Het staats secretarisambt is een overwegend politie ke functie. De beïnvloeding van een keu ze in de vorm van een belangrijke advi serende stem mag niet in handen worden gelegd van chefs van staven, die uit hoof de van hun functie juist geen enkele poli tieke invloed mogen hebben." De minister, waarop De Telegraaf doelt, is minister Andriessen. Deze verklaarde in het maandblad voor Evangelie en Cul tuur WENDING op een vraag hoe zijn desi derata verwezenlijkt kunnen worden: Door een regering die afkomstig is uit kringen van de K.V.P., de P.v.d.A., de A.R. en de C.H.U. Een regering zo mo gelijk in onderlinge binding met de betrok ken partijen." ELSEVIERS WEEKBLAD zegt hier van: „Nu zegt de heer Andriessen bij voor baat dat hij op politiek gebied een dilet tant is. Of dit in een minister te bewon deren valt, staat te bezien. Hij doet zijn uitspraken in een tijdschrift dat in zijn titel het woord evengelie voert, hetgeen voor de betrokkenen toch enigszins een aansporing tot eerlijkheid moge zijn. Het zal de nieuwe bewindsman misschien niet onbekend zijn dat in het huidige kabinet de P.v.d.A. niet is opgenomen. Deze heer hoogleraar heeft het dus bestaan aan een regeringsvorming deel te nemen die hij zelf verwerpt. Dit nu vinden wij een po litiek onoorbare daad. Geen mens behoeft te blijven zweren bij wat hij veertig jaar geleden dacht. Doch in januari de juistheid te betogen van een zaak waar aan men in juli zelf gaat meedoen, gaat ons wel wat ver". Dat er politieke problemen bestaan, waar we ze niet vermoeden, bleek ons uit HET VRIJE VOLK: „We hadden", zo zei hij, „net Koningin nedag gevierd en zodoende". De politie rechter wees erop, dat verdachte al eer der voor een dergelijk vergrijp was ver- oodeeld". Koninginnedag een vergrijp, wist u dat al? Uit hetzelfde stuk in dit blad blijkt trouwens hoe snedig sommige magistraten kunnen zijn: „Merkt u dan niets als u gedronken heeft, voelt u geen invloed van alcohol?" vroeg de politierechter. A. ontkende. Het geen de officier de opmerking ontlokte: Waarom drinkt u dan eigenlijk?" En om met een knipsel uit een zeer se rieus blad, in casu DE STAATSCOURANT, te eindigen: Door Fietje, Lubbert Harm, wonende te 's-Gravenhage, is tot H.M. de Koningin een verzoek gericht ter bekoming van ver gunning, zo voor zich als voor zijn min derjarige kinderen, tot het veranderen van de geslachtsnaam „Fietje" in die van Fietié". We nemen onmiddellijk aan dat het voor de betrokkene een heel serieuze zaak moet zijn. De aanvoer van verse haring is in juli veel groter geweest dan in de maand juli van 1962. De voorzitter van het produkt- schap voor vis en visprodukten heeft dit donderdag tijdens de vergadering van het bestuur van dit produktschap in Den Haag medegedeeld. De aanvoer steeg in IJmuiden van 711 tot 799 ton, in Sche veningen van 622 tot 1189 ton. De gemid delde prijs zakte in IJmuiden van 63 tot 36 cent, in Scheveningen van 56 tot 34 cent. De aanvoer van makreel daalde in Scheveningen van 244 tot 184 ton, in IJmuiden van 2456 tot 1487 ton. De ge middelde prijs steeg van 27 tot 35 cent. De schelvisaanvoer liep op van 637 tot 1009 ton. De gemiddelde prijs daalde van 49 tot 28 cent. In Scheveningen daalde de gemiddelde prijs van 48 tot 35 cent, de aanvoer steeg van 93 tot 140 kilo. Bij kabeljauw daalde de aanvoer in IJmuiden van 538 tot 522 ton, in Sche veningen was er een stijging van 117 tot 203 ton. De gemiddelde prijs liep in IJmuiden terug van 73 tot 65 cent, in Scheveningen van 69 tot 57 cent. De scholaanvoer steeg in IJmuiden van 890 tot 918 ton, in Scheveningen van 202 tot 330 ton. De gemiddelde prijs liep in IJmuiden terug van 52 tot 42' cent, in Scheveningen van 53 tot 40 cent. De tongaanvoer daalde in IJmuiden van 756 tot 290 ton, de prijs steeg van 272 töt 432 cent. In Urk steeg de scholaanvoer van 28 tot 101 toftj vafl toh'g van 56 tot 149 ton. De scholaanvoer liep in Harlingen op van 21 tot 39 ton, de tongaanvoer daalde van 35 tot 29 ton. Bij de gezouten haring was er een lan delijke aanvoerstijging van 130.000 tot 230.000 kantjes (1961: 213.000). Voor de ex port resteert nog 1,3 miljoen, maar als op 3 september een nieuwe Ausschrei bung in werking treedt zal men er toch grotendeels doorheen zijn, want de laat ste weken wordt 260 ton per week uit gevoerd. De prijzen van gezouten haring zijn gedaald. Bij de verse haring verloopt de export bevredigend, aldus de heer Van Dijk. De export van zeevis verloopt regelmatig. Op 20 augustus resteerde nog 853 ton van het contingent. Ook bij garnalen is sprake van een regelmatige export. De aanvoer steeg in de periode van 1 juli tot 15 augustus van 700.000 kilo tot 1.520.000 kilo. Hoewel er veel meer is doorgedraaid is de ver koop toch bevredigend verlopen, want er werd 1.200.000 kilo verkocht tegen vorig jaar 700.000 kilo. De prijs daalde van f 2,29 tot 1,04. De drogerijen verwerkten 320.000 kilo tegen vorig jaar 1500 kilo. Bij de mosselen was de aanvoer vrij bevredigend. Van 1 juli tot 15 augustus was er een aanvoer van 102.000 ton tegen yorig jaar 70.000 ton. De leveranties uit de Waddenzee nemen momenteel sterk toe. De export is ook verbeterd. Naar België werd 4000 ton meer uitgevoerd naar Frankrijk iets minder dan vorig jaar. De inleggen,ien namen 18.700 ton af tegen vorig jaar 16.400 ton. De buurtschippers van de „Ameland hebben gisteren een meer dan honderd jaar oude Noorse vissersboot van Nes naar Harlingen gesleept. De bemanning, de 23- jarige verslaggever van „Nordland Farm- tid" Jens Henrik Stemland uit Baclo en zijn vriend, de 21-jarige bediende van ho tel „Continental" in Oslo, Odd Sörensen uit Fauske had daarom verzocht. Hun scheepje, de „Victoria", moet wor den opgelapt. De beide jongemannen zijn begonnen aan een reis naar Israël en zijn niet voornemens hun plannen op te ge ven. Wat tien eeuwen geleden hun voorva deren konden, moeten zij toch ook kun nen, si hun mening. De beide Noren wanen zich heuse Vi kingen. Hun scheepje heeft een vierkant zeil. Ze hebben wel moeten toegeven, dat hun reis niet zonder moeilijkheden ver loopt, althans tot Harlingen. In een vliegende storm kwam de boot zaterdag bij De Cocksdorp op Texel. De zeelieden dreven naar de kust van Vlie land, maar slaagden er niet in door de branding te komen. Ook Terschelling bleef terra incognita. De boot werd er intussen niet beter op zodat zij blij waren dat men kon weg kruipen achter de pier van Nes op Ame land. Het veilig gevoel werd geen geweld meer aangedaan, eelfs niet door de plicht om elk uur te hozen, opdat de „Victoria" niet zou vergaan. Eenmaal in de Harlinger haven konden de Vikingen een beetje tot rust komen. De vermoeienissen van de laatste dagen had den enkele sporen achter gelaten. Het scheepje zal worden opgelapt, waarna andermaal het zeegat wordt gekozen. In Santpoort-Zuid Op zaterdag 24 augustus zullen de nieu we gemeentelijke sportterreinen aan het v. d. Bergh van Eysingaplantsoen bij het station Santpoort-Zuid worden geopend. Voor het eerst na vele jaren zal de S.V. Terrasvogels hierdoor weer in Santpoort de beschikking krijgen over eigen speel velden. Ter ere hiervan organiseert Terrasvo gels op 24 augustus een complete sport dag, waarbij alle afdelingen van deze sportvereniging in aktie komen, 's Mor gens om 10 uur begint een muzikale rond gang door Santpoort van de muziekvereni ging Wilhelmina, daarna een receptie, ge organiseerd door de Velser Sportstichting in het stationskoffiehuis te Santpoort-Zuid. Omstreeks 11.30 uur, na de officiële ope ning, komen dan de softballploegen van Terrasvogels in actie tegen teams van On ze Gezellen. Om 12.30 uur is er een ju nioren honkbalwedstrijd Terrasvogels- H-C.G.W. Daartussendoor, om 14.15 uur en om 15.30 zullen de Santpoortse vereni gingen Dschen Dui een judo-demonstratie en T.V.S. een turndemonstratie geven. Al met al, een dag die de (niet op sport gebied verwende) Santpoortenaren volop gelegenheid geeft, hun eigen Santpoortse sportverenigingen eens aan het werk te zien. ■O". vak, In Haarle gemeente Hellendoorn. is gis teren de twee-en-een-half jarige Tony Bes ten overreden door een achteruitrijdende bestelauto en om het leven gekomen. De 79-jarige G. Buitenhuis uit Apeldoorn is in het Julianaziekenhuis in zijn woon plaats bezweken aan de verwondingen, die hij zaterdagavond bij een botsing had op gelopen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden 7 Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met er- melding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres ge zonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wtlt u dan het abonnementsgeld voor de vakan tieweken vooruit aan de bezorger be talen DE ADMINISTRATIE Nu ook H. Laros van het bondsbestuur een uitnodiging heeft gekregen om aan het persoonlijk damkampioenschap van Noord- Holland deel te nemen is DCIJ met twee spelers (Dukel en Laros) vertegenwoordigd. Er zijn in dit toernooi 16 deelnemers. Kans hebbers zijn o.a.: N. v. Hal (Abbenes), Beeke (Weesp), Ansema, v. d. Sluis (Am sterdam), Holstvoogd (Zaandam) en de nationale jeugdkampioen Govert Wester- veld (Purmerend). De overige spelers zijn: Grooteman, Smit, Van Westerloo, Veenstra, Westerveld, Belien, Van Hal en Van Heer- de. De eerste twee komen uit in het natio naal toernooi. Het toernooi begint 7 sep tember. Er zal tijdens het weekeinde wor den gespeeld in hotel Brandtjes in Uitgeest. De eerste klasse begint na afloop van het toernooi hoofdklasse op 26 oktober. Ned. Herv. kerk Beroepen te Bameveld (toez.) (vac. W Vroegindeweij) J. v. Rootselaar te Delft te Midwolda (toez.) R. Houtsma te Exmorra. Beroepen te Boven-Hardinxveld R. J. Steur te Doornspijk te Lexmond (toez.) B. J. Zaal te Nieuwe Tonge te Tholen H. Zethof te Kockengen te Ried (Fr.) c.a. (toez.) J. F. M. van Malsen, kand. te Zaan dam te Barsingerhorn H. Zwiers, kand. te Utrecht, die dit beroep ook aannam. Be roepen door de Generale Synode als predi- knat voor buitengewone werkzaamheden (legerpredikant) C. G. Bons, laatstelijk predikant in Canada, woonachtig te Zeist. Bedankt voor Woudenberg L. Kok te Zegveld.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4