IJmuidense slepers redden een BBMHBB losgeslagen Brits booreiland Drilling platformraakte in slecht weer op drift ff BONT HET WEER lH VS maken ernst burgervliegtuig Gletsjer geeft lichaam prijs van koerier Britse neo-nazi-brochures aangeplakt in West-Berlijn met ultra-snel Redders werken omzichtig voort Linkse rebellen ontvoeren een voetbal-ster r Meer dan 2400 km/u Actie van Duitse kruideniers tegen Venlo'se collega's Londen zond 10.000 vlugschriften Mijnwerkersstaking in Spanje duurt voort en groeit Vopo's neergeslagen voor vlucht naar West-Berlijn Vatenfabriek Van der Burg stopt de produktie Zes ministers gaan werken aan partij éeë MORRIS iefore you êuy! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 99 Nog niet binnen NESTOR FALCON REGENJASSEN NOG 5 DAGEN VOOR ZOMER- PRI1ZEN Wisselvallig Aan het strand: KM1 Vermoord of verongelukt? 20.000 stakers In de krant van heden: Velsense politie kent geen pardon bij hinder door bromfietslawaai Het woord is aan Hazleton houdt adem in Grappen Stunt in Venezuela Nehroe reorganiseert 48e JAARGANG NUMMER 246 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant .MAANDAG 20 AUGUSTUS iyo3 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—," franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peerehoom en Mr. H. C^van Tijdens slechte weersomstandigheden met een stormwaarschuwing voor wind kracht 8 tussen noordwest en zuidwest meldde de Britse zeesleepboot Service man van de United Towing Company te Hull zaterdagmiddag omstreeks half drie op de Noordzee op ongeveer 22 mijl ten westzuidwesten van Den Helder, dat haar sleep, een drilling platform, een drijvend oliebooreiland, op drift was geraakt doordat de sleepdraad was gebroken. Aan boord van het eiland waren geen runners. Het eiland, de Hubinsel 4, dreef in de richting van de Nederlandse kust, maar de Serviceman zou trachten opnieuw vast te maken. De Serviceman was met het eiland onderweg geweest van Emden in Duitsland naar Southampton, waar een Britse firma het op de Engelse zuid kust voor werkzaamheden zou gaan gebrui ken. De Hubinsel 4 is 30 meter lang, 18 meter breed en 6 meter hol en is voor zien van een aantal ongeveer 30 meter hoge spudpalen. Deze poten fungeerden in het slechte weer zaterdagmiddag als enorme windvangers en stuwden het ei land steeds dichter naar de kust. De „Ser viceman" verloor haar sleep 16 mijl ten Westen van Petten uit de kust. N.V. Bureau Wijsmuller zond op deze melding van de Serviceman onmiddellijk haar zeesleepboot Simson naar zee om eventueel bijstand te verlenen aan de sleepboot en haar sleep. Later ging ook de sleepboot Nestor naar zee. De gezag voerder van de Serviceman weigerde al le aangeboden hulp en verzocht ruim baan opdat hijzelf pogingen kon doen opnieuw vast te maken. Zaterdagavond waren de Simson en Nes tor bij het eiland en had de Serviceman nog steeds niet vast. Peilingen en het ra darbeeld leerden, dat het booreiland nog slechts 9 mijl uit de kust was verwijderd. Omstreeks half elf was dit zaterdagavond 6V2 mijl geworden, omstreeks half twee in de nacht van zaterdag op zondag slechts 3»/2 mijl. Het eiland was inmiddels dicht bij de zandbanken voor de kust bij Texel gekomen. De toestand werd steeds meer kritiek te worden. Dé pogingen van de „Serviceman" wa ren mislukt en lijdzaam keek men van de ze Engelse sleepboot toe hoe het eiland naar het strand dreef. De IJmuidenaren gingen daarna tot han delen over. Kapitein A. v. d. Wiele van de „Simson" besloot een poging te doen de Hubinsel 4 voor de stranding te be hoeden. Het kostbare eiland werd in het licht van de schijnwerpers genaderd en op een moeilijke zee werd de „Simson" dichtbij het eiland gemanoeuvreerd. De IJmuidenaren slaagden erin een sleepver- binding tot stand te brengen. Het was toen omstreeks half drie in de nacht van zaterdag op zondag. De afstand tot de duinen op het Texelse strand was nog geen mijl. Daarna ging ook de „Nestor" tot actie over, Kapitein A. Perisutti en zijn men sen slaagden er eveneens in vast te ma ken. De twee maal 1200 pk. van de zeesle pers trokken het eiland nu verder uit de kust in Noord Westelijke richting de Noord zee in. De gezagvoerder van de Britse „Serviceman" meldde aan zijn reders dat het eiland weer was vastgemaakt, nu echter door de twee Nederlanders. „Het was 1 minuut voor de stranding zou plaats vinden", zei hij. „Alle respect voor het zeemanschap van die bemanningen". Zondag zijn de „Simson" en „Nestor" met wisselende vaart met de Hubinsel 4 onderweg gewéest naar IJmuiden. Daarbij ondervond men tot zondagavond veel hin der van een lastige zee, veroorzaakt door een bries met windkracht 5 uit Z.W.-rich ting. Zondagavond veranderde dit in storm weer met windkracht 8, de loodsdiensten op de Nederlandse kust en ook in IJmui den werden er zelfs voor gestaakt. Het transport was maandagmorgen omstreeks acht uur 7 mijl te NW van IJmuiden. Hedenmorgen omstreeks twaalf uur be vond de sleep zich op vijf mijl van IJmui den. Het is nog niét te zeggen wanneer de sleepboten het booreiland tussen de pieren van IJmuiden zullen hebben gebracht. Er zal namelijk geen toestemming tot bin nenvaren worden verleend, alvorens het afgebroken stuk kabel, waarmee de Servi ceman het booreiland aanvankelijk vast had en die er nog aan zit, zal zijn ge borgen. Het verwijderen van deze kabel zal enige tijd vergen. Het is de bedoeling dat het booreiland naar het Binnenspuikanaal wordt gesleept, waar het, na een inspectie, zal worden overgedragen aan de Engelse sleepboot, die het transport steeds op enige afstand heeft gevolgd. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL .13439 LËIDSESTRAA1 (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IÉI 223596 Advertentie B IJ Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Iets lagere tempe raturen. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde wind tussen zuidwest en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. Door een buienstorina uit het westen zal het morgen wisselend be wolkt zijn met grote kans op een bui. De westenwind blijft nog vrij krachtig. Temperatuur 16 tot 18 gra den. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Door de aanhoudende westelijke luchtstro ming blijft het koel en winderig. WASHINGTON Het hoofd van de fe derale luchtmacht-administratie in de Ver enigde Staten, Halaby, heeft zich optimis tisch uitgelaten over de ontwikkeling van een Amerikaans verkeersvliegtuig, waar- van de snelheid aanzienlijk boven de 2400 i km. per uur zal komen te liggen. Wellicht waren zijn uitlatingen ten dele bedoeld, om Amerikaanse maatschappijen er van af te houden bestellingen in het buitenland te doen. Halaby gaf toe, dat het Fran^-Engelse supersonische toestel Concorde waarschijn lijk een half jaar eerder gereed zal zijn, maar het Amerikaanse vliegtuig moet snel ler worden en perfecter. Het protytvpe komt misschien in 1967 gereed. Het doorbréken van de geluidsbarrière veroorzaakt een flinke dreun. Öm de be volking zoveel mogelijk lawaai té bespa ren, streeft men naar eén toestel dat pas boven een hoogte van 12 kilometer super sonisch wordt. ZERMATT (Reuter) De gletsjer van de Monta Rosa in Zwitserland heeft za- van de Italiaanse berggids Giacomo Chiara, wiens verdwijning in 1945 veel stof heeft doen opwaaien. Het stoffelijk overschot was in het ijs uitstekend ge conserveerd. Bij zijn verdwijning had Chiara belang rijke documenten bij zich, die hij klan- destien de grens over zou brengen voor in Zwitserland wonende Italiaanse vluch telingen. Alfred Perino, die hem op zijn tocht ver gezelde, en' die verklaarde dat Chiara in een spleet was gevallen werd ervan be schuldigd Chiara te hebben vermoord en de papieren te hebben gestolen. Hij stond zowel in Zwitserland als in Italië terecht, maar werd in beide processen vrijgespro ken. Perino zei zaterdag blij te zijn, dat het stoffelijk overschot van Chiara is gevon den. „Hij zal nu een fatsoenlijke begra fenis kunnen krijgen en voor mij zal het gemakkelijker zijn mijn onschuld te be wijzen," zei hij. De Duitse vakgroep van kruideniers wil iets gaan ondernemen tegen de wekelijk se inkomen die vele Duitsers in ons land komen doen. De bond eist van de Duitse regering dat de tolvrije invoer wordt te ruggebracht van 200 tot 20 mark en voorts dat bij individuele invoer de heffing van invoerrechten wordt verhoogd tot 25 per cent. Ook vraagt zij de controle bij de grensovergangen te verscherpen, omdat vele aangiften niet conform de waarheid zouden zijn. Los hiervan wil men de Nederlandse win keliers op een geheel ander terrein gaan beconcurreren. De Duitse winkeliers wil len artikelen bij hun Venlose collega's la ten kopen en deze aan een zeer strenge keuring onderwerpen. Zij menen dat zij daarna hun klanten, niet zozeer door de prijs als wel door de kwaliteit, opnieuw tot zich kunnen trekken. De Westduitse winkeliers vinden dat hun klanten in eigen land veel hogere éisen stellen dan wan neer zij inkopen in Nederland doen. BERLIJN (AP) Aanplakbiljetten met portretten van Hitier en anti-semitische leuzen in de Engelse taal zijn in de nacht van zaterdag op zondag aangebracht op de deuren van het Joodse gemeenschaps centrum in West-Berlijn. De pamfletten waren ondertekend door de Britse-socia listische beweging. Eén ervan luidde: „Hitier deed Duits land opstaan uit de diepte der democra tie. Hij streefde naar vriendschap met Groot-Brittannië en naar de oprichting van een nieuw Europa, gegrondvest op natio nale eenheid, sociale rechtvaardigheid, ver betering van de betrekkingen tussen de rassen en verdediging tegen het commu nisme. De Joden dwongen Groot-Brittan nië echter voor hun belangen de oorlog te verklaren". „Hitier viel, maar het nationaal-socialis- me leeft voort en is heden de enige macht die onze natie en ons ras kan redden van de ondergang en een nieuw groter Brittannië voor de Britten kan bouwen". LONDEN Het Londense hoofdkwar tier van de Britse nazibeweging heeft be- bevestigd, meer dan 10.000 vlugschriften en biljetten naar West-Duitsland te heb- MADRID (AFP) De mijnwerkerssta king in de Spaanse provincie Asturië, die nu ai bijna zes weken duurt, blijft zich uitbreiden. Drie mijnen in de buurt van Nalon, die weer waren opengesteld, zijn zaterdag opnieuw gesloten. Het aantal mijnen dat de afgelopen week werd heropend maar weer moest worden gesloten, bedraagt daarmee alleen al in dit gebied twaalf. Bijna niemand heeft zich op het werk gemeld, toen de mijnen weer werden opengesteld. Sinds vrijdag ligt ook het werk stil in drie mijnen in Ponferrada, in de provin cie Leon. Hier staken ongeveer 2500 mijn werkers. Ook onder de andere mijnwer kers in dit steenkoolbekken zou grote onte vredenheid heersen, zodat een uitbreiding van de staking te verwachten valt. In totaal zijn op het ogenblik naar schat ting 20.000 mijnwerkers in staking. ben bestuurd. „Zij zijn hoofdzakelijk naar Westduitse firma's en zakenlieden gestuurd en verder voor de algemene versprei ding, aldus Martin Webster, woordvoerder voor de beweging. „Wij zijn volkomen gerechtigd dit ma teriaal naar Duitsland te sturen", meende hij. Hij zei, dat er meer propagandama teriaal van de zijde der Amerikaanse na- tionaal-socialisten zal volgen. BERLIJN (AP) Drie Oostberlijnse monteurs hebben vrijdagavond twee Oost- duitse grenswachten neergeslagen en zijn vervolgens over de muur naar West-Berlijn gevlucht. Voor zover bekend was dit de eerste keer, dat vluchtelingen bij een ont snapping naar West-Berlijn geweld hebben gebruikt tegen de Oostduitse grenspolitie. De drie mannen, die voor de pers ver borgen zijn gehouden, hadden zich bij het vallen van de avond verstopt in een loods van een bouwwerk bij de sectorgrens. Toen de arbeiders het werk hadden verlaten, „vermomden" de drie mannen zich in overalls en kwamen een kwasi-vriend- schappelijk praatje maken met de twee Vopo's die ter plaatse met de bewaking van de muur waren belast. Toen de Vopo's geen argwaan meer koesterden, werden zij bewusteloos gesla gen. De vluchtelingen gooiden de machine pistolen van de neergeslagenen buiten hun bereik. Daarna werkten zij zich door het prikkeldraad en klommen vervolgens over de muur. Eén van de Vopo's was inmiddels tot bewustzijn gekomen, had zijn wapen ge pakt en was gaan vuren. De vluchtelingen werden echter niet geraakt. Terwijl zij door de Westberlijnse politie in veiligheid werden gebracht, werden aan de oostelijke kant van de muur rode en witte liChtkogels de lucht in geschoten. Een ziekenauto bracht de drie mannen naar een ziekenhuis voor behandeling van de verwondingen, die zij hadden opgelopen toen zij zich een weg door het prikkel draad baanden. In totaal zijn het afgelopen weekeinde elf Oostduitsers en Oostberlijners naar het Westen gèvlucht. Een van de grootste technische proble men vormt de hitte, dié wordt opgewekt wanneer een toestel met zulk een grote snelheid vliegt. Even boven de snelhëid van 2400 kilometer per uur krijgen som mige delen van het vliegtuig een hitte te doorstaan van 300 graden Fahrenheit (drie maal zo veel als de straalvliegtuigen die thans in gebruik zijn). Bij veel hogere snelheid kan de tempe ratuur wel oplopen tot 600 gfaoën Fahren heit. Aluminium zal daaróm waarschijnlijk steeds meer plaats maken voor titanium, waarnaar grote vraag zal ontstaan. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJntond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 7 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee8 Kunst 7 Agatha Christie vertelt7 T.v. en radio7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten8 Sport 10, 11, 13 Topsy 12 Luidsprekers12 Dit nu mm ei bestaat uit twaalf pagina's Dé aloude vaten- en kistenfabriek en za gerij C. van der Burg en Zoon te Vlaar- dingen (130 man personeel) zal op 15 sep tember de produktie stopzetten. Hoewel de directie enkele bescheiden compensaties heeft aangeboden, is het per soneel niet tevreden over de gang van zaken. Het besluit om de fabriek te slui ten werd duidelijk, toen de directie de fa- brieksruimte aan de gemeente Vlaardim gen verkocht. Gevraagd naar de oorzaak van het slui ten van de fabriek zei de directeur dat het „een complex van redenen is, waaraan ook de kwestie van de koppelbazen niet vreemd is." Ook in de gemeente Velsen gaat de politie streng optreden tegen berijders van die bromfietsen, welke niet zijn voorzien van een deugdelijke geluidsdemper in de uitlaat. Indien blijkt, dat de uitlaat ont breekt of daaraan zodanig is geknoeid, dat een onnodig en hinderlijk geluid wordt veroorzaakt, zal de bromfiets, op last van de officier van Justitie in beslag worden genomen. Ook zal de politie niet aarzelen een bromfiets in beslag te nemen, indien die niet is voorzien van een goedgekeurde carburator. Een dergelijke bromfiets wordt dan niet meer gelijkgesteld met een fiets, maar zal als motorrijtuig worden be schouwd, met alle voor de eigenaar na delige consequenties, die daaraan zijn ver bonden, zoals het in het bezit moeten heb ben van een motorrijbewijs, een kenteken bewijs, een kentekenplaat en dergelijke. De Velsense politie heeft al verscheidene bromfietsen in beslag genomen, die niet aan de gestelde eisen voldeden. PRIJZEN STAATSLOTERIJ Vierde klasse, vijfde lijst 1.500: 20472 f 1.000: 5171 7838 11166 18569 19640 19803 Prijzen van ƒ400,-—: 1483 2172 3498 7180 10276 10486 11595 12938 15522 18449 19589 ƒ200,—: 1516 2765 3687 4656 6087 6468 6967 8259 10130 10411 10799 11155 12339 12805 13093 13340 15046 15892 16447 16712 16741 17587 19601 19678 20696 21667. Bet j e Wolff Ja, als het met vechten te doen was, de meeste mans kwamen wis in de hemel. HAZLETON (Reuter) Met de grootste voorzichtigheid werken de reddingsploe gen in Hazleton (VS) aan het verbreden van het boorgat, waardoor de opgesloten mijnwerkers Feliin en Throne omhoog moeten worden gehaald. Als de trillingen van de boor grote instortingen zouden ver oorzaken, kan het werk dagen achterop komen. Als alles meeloopt kan de bevrij ding van de twee vanavond worden ver wacht. De stélen cilinder waarin de mannen naar boven moeten worden gehesen, heeft slechts iets méér dan één centimeter spe ling in 'het boorgat, dat men nu bezig is van 30 cm op 45 cm te brengen. Fellin en Throne werken hard aan het maken van stutten. Fellin wilde geen eten hebben. Ik heb hét te druk." zei hij. Er is nog steeds geen nieuws vah de derde ingesloten mijnwerker, die van de anderen is gescheiden door tonnen puin. Men heeft weinig hoop hem nog levend aan te treffen, maar men zal alsnog trach ten eén smal gaat te boren om, zo hij nog in leven is, contact met hem te ma ken. Fèllifl en Throne zijn intussen vol góede moed en maken grapjes over de telefoon die hen met de buitenwereld verbindt. De over hun toestand (de temperatuur bene den schommelt om 't vriespunt) kreeg van Throne tón antwoord: „We zijn klaar om naar boven te kómen. Ik zal wél bruin verbrand zijn, want ik ben een tijdje onder de schijnwerper gaan liggen". (Lampen zijn neergelaten om dé mannén te helpen bij hun stutwerk). Over de réddingscylin- der zei Throne schertsend: „Davéy (Fel lin) zegt, dat hij er niet in past. Hij zal zelf wel naar boven kruipen". CARACAS (ANP) Alfredo di Stefa- no, de beroemde middenvoor van de Spaanse voet balclub Real Ma drid, is zaterdag morgen ontvoerd uit zijn hotel in Caracas, waar hfj met de ploeg van Real Madrid lo geerde. De spec taculaire ontvoe ring was het werk van een linkse, ondergrondse be weging in Vene zuela, die daarmee de aandacht wil vesti gen op de politieke toestand in het land. Anonieme telefoontjes brachten de pers op de hoogte. Di Stefano zou geen haar worden gekrenkt, zo werd gezegd. Van nacht zal hij worden vrijgelaten. Het Venezolaanse „bevrijdingsleger", een sterk door Fidel Castro geïnspireerde rebellen-organisatie, heeft reeds meer malen in bravourstukjes gezocht om de aandacht op zich te vestigen. De over meestering van het schip „Anzoategui", dat na een spectaculaire kaperstocht tenslotte in Brazilië werd ingeleverd, en de schil derijenroof in Venezuela, zijn er twee voorbeelden van, die men wellicht zal her inneren. Het bestuur van Real Madrid heeft de ontvoering van zijn ster niet zwaar opge nomen. De vice-president van de club, die in Lausanne vertoeft, zei: „Ik hoop dat Di Stefano het record van Fangio breekt, die 25 uur in Havanna werd vastgehou den", (De beroemde coureur werd daar in 1958 ontvoerd door rebellen van Castro). De Venezolaanse rebellen zoeken het overigens niet uitsluitend in dit soort ta melijk onschuldige acties. Regelmatig plegen zij bomaanslagen op Amerikaanse olieinstallaties in het land, en vermoorden politie-agenten en anderen. NEW DELHI (AP) Premier Nehroe van Lndia heeft zés ministers van zijn ka binet verzocht af te treden, om de zware taak op zich te nemen van het inblazen van nieuw leven in zijn achteruitgaande Congrespartij. Bij deze taak .zullen zij worden gehol pen door zes premiers van Indische deel staten, die eveneens zullen aftreden. De ministers die zullen aftreden zijn: de ministers van financiën, Desai; binnen landse zaken, Sjastri; voedsel en landbouw, Pa til;' transport en verbindingen. Ram; voorlichting en radio-omroep, Reddi; en onderwijs, Sjrimali. Alfredo di Stefano

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1