Amerika gereed voor „grootste demonstratie van deze eeuw Washington verwacht meer dan 100.000 deelnemers Russische kranten richten felle aanvallen op China - WERELDNIEUWS Fa. B. ENGELENBERG DE MARS VOOR DE BURGERRECHTEN Mars naar Washington op Eurovisienet Studenten in Saigon bij honderdtallen gearresteerd Russische nota's over de positie van de DDR Chinese pamfletten vergeleken met die van Goebbels Hatta - verzoend met Soekarno - richt een oproep tot het land Negende arrestatie in treinroofzaak <~Praatótoel MAANDAG 26 AUGUSTUS 1963 3 Eisen Treinen en vliegtuigen Toespraken Steun uit Hollywood iedereen heeft zo z'n eigen genoegens. Ze geven het leven kleur en bieden ontspanning. Zoals Arsenal: een grote sigaret in formaat, smaak en aroma. Kanonnen of boter de OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN LETTERPENSELEN Gaat u met vakantie? Antara: mr. Scholten acht volksstemming overbodig De mars naar Washington, die woensdag zal plaats vinden, en die is gekenschetst als de grootste protest manifestatie van deze eeuw, zal i in zo goed als niets meer lijken op het oor spronkelijke plan, dat in december van het vorige jaar is ontworpen door de algemene leider, A. Philip Randolph, voorzitter van de Raad voor de arbeid van de Amerikaanse negers. Randolph had de mars aanvankelijk opgevat als een demonstratie van de eensgezinde, fundamentele eisen van de negers inzake de burgerrechten en de werkgelegenheid. Thans sporen de or ganisatoren alle Amerikanen zowel zwart als blank aan om zich bij de demonstratie aan te sluiten. De mars heeft een ongekende weerklank gevonden door het gehele land. Sommige schattingen spreken thans zelfs van 250.000 deelnemers. Aanvankelijk was de mars bedoeld als een nogal direct pressiemiddel op het Congres, waarvan men verwachtte, dat het omstreeks 28 augustus midden in de behandeling van president Kennedy's wets ontwerp op de burgerrechten zou zitten. Het Congres is echter nog lang niet zo ver. Intussen zijn de eisen waarvoor de mars opkomt uitgebreid, al vormt de wet op de burgerrechten nog het centrale punt. De mars zal opkomen tegen compromis sen in die wet, die aan ieder behoorlijke woningen, toegang tot alle instellingen van openbaar nut, doeltreffend onderwijs en kiesrecht waarborgt. Verder zal een groot federaal werk- en opleidingsprogram ma worden geëist, dat alle werklozen, zwart en blank, weer werk verschaft. Daarnaast wordt een wet geëist, die dis criminatie bij tewerkstelling verbiedt door de verschillende overheden, werkgevers, aannemers, arbeidsbureaus en vakvereni gingen, en wordt de vaststelling verlangd van een nationaal minimumloon van twee dollar per uur voor alle arbeiders. Het aantal organisatoren van de mars is van één de Raad voor de arbeid van Amerikaanse negers gegroeid tot tien. Daarnaast hebben ongeveer 40 plaat selijke organisaties en instellingen zich als deelnemende groepen opgegeven. Het aantal deelnemers aan de mars werd in het begin geschat op 100.000. maar in particuliere gesprekken spreken de or ganisatoren thans de verwachting uit, dat meer dan 250.000 mensen aan de mars zullen deelnemen. Extra treinen zullen deelnemers naar Washington brengen. De politie heeft rond om het monument van Washington par- keermaatregelen getroffen voor 2.173 bus sen, die elk ongeveer 50 mensen naar de hoofdstad kunnen brengen. Plannen zijn gereed voor een „vrijheidsmars-trein'' uit het zuiden. Duizenden mensen zullen per bus uit Mississippi, Tennessee en Kentucky ko men. Treinen en vliegtuigen zijn gechar terd voor vervoer vanuit het midden westen. Verwacht wordt, dat uit het ge bied van New York meer dan 50.000 deel nemers naar Washington zullen komen. Bij aankomst in Washington zullen de deelnemers aan de mars zich verzamelen bij het monument van Washington om la ter langs Constitution Avenue en Pennsyl vania Avenue te marcheren en zich te verzamelen bij het gedenkteken voor Lin coln. Daar zullen zij luisteren naar redevoe ringen van leiders van „de grote tien" (3e organisaties die de leiding hebben). Voorts zullen voor hen optreden de zan geressen Mahalia Jackson en Marian An derson. de Freedom Singers en het Eva Jesse-koor. De leiders van de beweging zullen op de avond van de mars door president Kennedy worden ontvangen. Er is geen officiële correspondentie als die al is gevoerd tussen het hoofdkwartier van de mars en het Witte Huis gepubliceerd. „De mars is nu een realiteit", zei een leider van de negerbeweging voor burger rechten. „Maar wij kunnen op het ogen blik niet zeggen, of hij het hoogtepunt zal vormen van de opstand der negers en aan duizenden van mijn volk de moed zal geven om te strijden tot de volledige overwinning is behaald". De mars heeft de steun gekregen van een grote groep beroemde filmacteurs uit Hollywood. Een „sterren-comité" onder leiding van Charles Heston, Marlon Bran do en James Gardner, heeft intensief ge werkt aan deelneming uit Hollywood. Een radio-commissie onder leiding van Mei Ferrer, heeft veel gedaan voor de voor lichting van het publiek. Men verwacht dat onder meer de vol- WASHINGTON (AFP) De „Mars naar Washington", die woensdag door naar ver wachting bijna 200.000 Amerikanen, zowel negers als blanken, zal worden ondernomen om de aandacht te vestigen op het vraag stuk van de rassenscheiding in de V.S., zal door de Eurovisie rechtstreeks worden uit gezonden, zo wordt in Washington verno men. De beelden zullen waarschijnlijk naar Europa worden gezonden via de verbin dingssatelliet „Telstar". SAIGON (Reuter en AP) In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon heeft het leger gisteren een dreigende opstand van studenten onderdrukt. Honderden jongeren werden in de straten gearres teerd en weggevoerd in Amerikaanse vrachtauto's. Bij het uiteenslaan van een studentenbetoging zou een meisje zijn omgekomen. Terwijl de razzia in volle gang was, werd op vele punten in de stad luchtafweer geschut in stelling gebracht. Het leger was kennelijk beducht, dat de luchtmacht een aanval op het paleis van president Diem zou ondernemen, zoals dat ook in 1960 is gebeurd. Saigon ziet er uit als één groot fort. Overal staan prikkeldraadversperringen. Censuur en avondklok duren voort. Zoals gemeld, zijn universiteit en scho len in Saigon op bevel van de overheid gesloten, toen het er naar uitzag, dat de studenten het verzet van de gearresteerde boeddhistische leiders zouden overnemen. Inmiddels is gebleken, dat de speciale politie-eenheden van Ngo Dinh Nhoe, de machtige broer van president Diem, een belangrijke rol hebben gespeeld bij de aanval van vorige week op de pagoden. Het gewone leger zou er nauwelijks aan te pas zijn gekomen. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Cabot Lodge, heeft van morgen zijn eerste onderhoud gehad met Diem. Cambodja heeft Oe Thant verzocht tus senbeide te komen in de twist in Zuid- Vietnam. gende bekende figuren uit de show-wereld naar Washington zullen komen: Tony Cur tis, Billy Wilder, Tony Francisca, Peter Brown, Paul Newman, Joanne Woodward, Sidney Poitiers, Pearl Baily en Sammy Davies. Harry Belafonte heeft zich vrijgemaakt van een contractuele verplichting om eveneens aanwezig te kunnen zijn. Burt Lancaster en Gregory Peck hebben aan gekondigd van Parijs naar Washington te zullen vliegen. De voorbereidingscommissie heeft studie materiaal onder de filmacteurs verspreid, zodat men weet waarvoor men zich inzet. Algemeen is de verwachting, dat de mars ordelijk zal verlopen. De organisa toren hebben een straffe organisatie op gesteld. Niettemin heeft de overheid in Washington een grote politiemacht in ge reedheid gebracht. In het bijzonder vreest men tegendemonstraties van de Ameri kaanse „nazi-leider" Rockwell en zijn aan hangers. MOSKOU (Reuter, AFP) De Sovjet- Unie heeft de Verenigde Staten en Enge land in nota's laten weten, dat Oost-Duits- land door de ondertekening van het kern- stopverdrag een gelijkgerechtigde deelne mer aan dit verdrag is geworden, met al le daaruit voortvloeiende rechten en ver plichtingen. Deze nota's waren het antwoord op no ta's, die de Verenigde Staten en Enge land tot de Sovjet-Unie hadden gericht en waarin werd verklaard, dat de V.S. en En geland de ondertekening van het kemstop- verdrag niet opvatten als een erkenning van de Oostduitse regering. De Russische nota noemt dit standpunt in strijd met de geest van het verdrag van Moskou. „In de internationale betrekkin gen zijn beide Duitse staten gelijk en zij oefenen gelijke rechten en gelijke ver plichtingen uit", zo heet het De bewering van West-Duitsland als zou het in internationale aangelegenheden ge heel Duitsland vertegenwoordigen, wordt in de nota's ongegrond genoemd. „Zij weerspiegelt het revanchistische streven van bepaalde kringen in West-Duitsland", zegt de Russische nota. nut/cr i/cituc Arsenal MOSKOU (AP) De Russische cam pagne tegen China heeft dit weekeinde een hoogtepunt bereikt met aanvallen in de Izvestia, de Pravda en de Rode Ster. Het regeringsorgaan Izvestia oordeelde het nodig een uiteenzetting over de dis tributie in China te geven, gezien „de las terlijke stroom leugens over het leven in de Sovjet-Unie, die de pagina's van de bla den in Peking vuiler,." De Chinese kran ten, aldus de Izvestia, beweren voortdu rend dat de levensstandaard van de ar- 5 j j Zuidvietnamese studenten iuichen de j minister van Buitenlandse Zaken toe, S J tijdens een bijeenkomst in het ge- J bouw van de juridische faculteit van S de universiteit van Saigon. Voe Van j 5 Maoe trad af uit protest tegen het J regeringsoptreden tegen de boeddhi- 5 sten. Een dag na de bijeenkomst, 5 die zaterdag plaats ■qond, werd de universiteit bij een grote razzia om- J singeld, en werden honderden stu- i denten gearresteerd. s beidende klasse in China heger is dan in de Sovjet-Unie. „Deze verzinsels zijn chadelijk en onhandig. Zij kunnen nie mand Voor de gek houden." Het partijorgaan Pravda gaf een hele pagina i'an bloemlezingen uit „duizenden ingezonden brieven." De toon en de inhoud ervan leken zeer veel op de vroegere aan vallen op de „westerse imperialisten." Een groep gepensioneerde officieren schreef, dat de Chinese vlugschriften „ons doen denken aan de smerige pamfletten van Goebbels, die tijdens de laatste oor log door fascistische piloten boven de Sov jet-Unie werden uitgeworpen." De Pravda schreef: „De Chinese pers maakt zich gretig meester van op zichzelf staande gevallen van tekortkomingen in bepaalde staatsboerderijen of in staatshan- delsbedrijven, die in de Sovjet-pers wor den vermeld, om het dan te doen voorko men alsof dergelijke zaken zich veelvul dig voordoen." Het officiële militaire orgaan „Rode Ster" deed een felle aanval op de Chine zen, omdat zij zouden hebben aangespoord tot opstand in landen, die pas onder het „juk van het kolonialisme" vandaan zijn gekomen. De Russen betogen, dat econo mische hulpverlening nuttiger kan zijn dan kanonvuur. „De Chinese kameraden," aldus Kras- naya Zvezda," zijn er ontstemd over, dat de economische, technische en culturele steun van de Sovjet-Unie niet naar kruit riekt. Maar is het werkelijk mogelijk met vuurwapenen zulke taken van anti-impe rialistische en anti-feodale revoluties te volbrengen als de liquidatie van economi sche achterstand en het tot stand brengen van economische onafhankelijkheid?" DJAKARTA (AFP) - Dr. Mohammed Hatta, die in 157 na openigheid met pre sident Soekarno aftrad als vice-president van Indonesië, heeft een beroep op de bevolking gedaan om trouw te blijven aan de „Pantja Sila", de vijf beginselen waarop de staat is gegrondvest. In een boodschap ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsdag, waarvan de inhoud zondag in Djakarta werd bekendgemaakt, zei dr. Hatta, dat het belangrijkste be ginsel geloof in het opperwezen de Indonesische democratie zal behoeden voor corruptie en anarchie. Het is de eerste maal, dat Hatta zich over nationale aangelegenheden heeft uit gelaten sinds hij aftrad. Zijn boodschap werd ook door de radio verspreid. Vrijdag had hij voor het eerst sinds 1957 een ont moeting met president Soekarno, die hem in zijn paleis ontving. Dr. Hatta, die in het begin van deze maand een lichte hartaanval had, wordt deze week in Stockholm verwacht voor een medische behandeling. LONDEN (Reuter) De Londense poli tie heeft zaterdag wederom een man aangehouden in verband met de overval ppf'-de posttrein Glasgow-Londen. Dit is de negende arrestatie in deze zaak. Zijn identiteit werd niet bekend gemaakt. Het voorarrest van zeven der aangehou den mannen en vrouwen werd zaterdag tot 2 september verlengd. Mogelijk volgt na die datum voorlopige invrijheidstelling tegen borgtocht van degenen, die slechts van heling van een deel van het gestolen geld worden verdacht. Schotland Yard meent, dat het leeuwe- deel van de buit in Londen is verborgen op een plaats die alleen aan de aanvoer ders van de bende bekend is. Het zou hier gaan om een bedrag van 20 miljoen gulden. Als u er een onaardig woord voor wilt gebruiken: het is wel een beetje huichel achtig van me, omdat ik er in genen dele naar leef, maar ik heb altijd die mannen benijd die, gehuld in een paardedeken en óf met lange haren óf met een kaal ge schoren heufd (de tussenweg van gewoon- met-een-scheiding bestaat in die kringen niet) ergens in de stilte een hut bewonen met een 'n beetje wazige dame op blote voeten, teneinde van puur-natuur te leven. U kent ze wel: de geitemelkboys, de rau- weworteljongens en die juffrouw zorgt voor de tuin en de geit en zit overigens alsmaar achter de weefstoel. U kent die mensen wel: 't zijn ook geestdriftige honing-, maïs- en boontjes eters. Vanzelf geen vlees. Zij voorzien voor 99 percent in eigen (karige) behoeften. Gen bioscoop. Nooit vreemde dames ach terna zitten. Veel navelstaren. Nimmer sterker drank dan boven reeds genoemde geitemelk. Ik heb altijd een hang naar zulk soort leven gehad, maar de omstandigheden heb ben mij steeds tegengezeten en nu durf ik mijn baard niet meer te laten staan en op blote voeten in een paardedeken rond te lopen. Maar ontzegging, om niet te zeggen versterving, hebben altijd hoog op de lijst van mijn levensambities ge staan. Ik heb trouwens altijd naar zo'n etherische weefdame gezocht, maar er nooit een gevonden. Integendeel (mag ik wel zeggen Ik kom op dit uiterst-persoonlijke onder werp, omdat er zoveel gezeur in de kran ten is over de boterprijs en omdat ik al sinds jaren geen likje van dat spul ge proefd heb. Indertijd, toen de zwellende lijn mij zorg ging baren, heb ik suiker, boter, jus, aardappels en vrijwel alle broodgebruik afgeschaft en nu is het re sultaat, dat ik al die zaken niet alleen niet mis, maar dat ik ze zelfs ben gaan ver afschuwen. Een machtig koffiedrinker, maar met suiker vind ik haar ondrink baar en alles wat vet is doet mij kokhal zen. Op dat ene sneetje brood per dag vooral geen boter. Als het van mij moest afhangen zou het dividend van de Unile ver tien punten lager liggen en zouden de heren Van den Bergh en Jurgens op z'n gunstigst in een Volkswagentje rondrossen, ivant margarine is er vanzelf ook niet bij. Ik vertel u dit om u te zeggen, dat u zich niets van de boterprijs zou behoeven aan te trekken als u er eenvoudig toe overging het botergebruik af te schaffen. Laat die meneer Buisman uit Leeuwar den er desnoods drie gulden per pakje óp doen, mij deert het niet en u zoudt in diezelfde prettige positie verkeren als u mijn raad zoudt opvolgen. Het is zo eenvoudig mogelijk: boter te duur boter afschaffen, kapper te duur baard laten staan; kleermaker omhoog paardede ken; dame te begrotelijk frugale weef dame aanschaffen. Iedere dag-wat sla met boontjes en wat de drank betreft: vooruit met de geit! Probeert u het maar eens. Het zal u best bevallen en het zal Uw figuur ten goede kom,en bovendien. Dat is trouwens hoog nodig. Ik schrok toen ik u gisteren tegenkwam. u - - r Floris Flaneur Advertentie Poolstraat 59 - Haarlem - Te). 15252' Rusland doet mee. De Sovjet-Unie en de Oekraïne hebben voor het eerst afge vaardigden gestuurd naar de conferentie van de Commissie voor ijzer en staal van de Internationake Arbeidsorganisa tie, die vandaag in Cardiff geopend is. In elk van de 20 delegaties zijp de re gering en de werkgevers en werknemers vertegenwoordigd Een klap van de kerk. In Uster (Zwitser land) zijn acht mensen, waaronder vijf kinderen, gewond toen slopers een oud kerkgebouw in de lucht lieten vliegen. Stenen en puin vlogen meer dan 100 meter weg. De slopers hadden oorspron kelijk een veiligheidszone van 50 meter afgebakend, maar de politie had de af stand laten verdubbelen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met ^er- melding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres ge zonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakan tieweken vooruit aan de bezorger be talen DE ADMINISTRATIE DJAKARTA (AP) „Een volksstem ming in West-Irian is niet langer nodig," zo heeft, volgens Antara, mr. N. J. Schol ten, de leider van de Nederlandse delega tie van 39 studenten, gezegd op een ge- dachtenwisseling met studenten van de universiteit van Djokjakarta. Mr. Scholten zou zijn opvatting baseren op de mening, dat de problemen van West- Irian onder Indonesisch bestuur op de juiste wijze tot een oplossing gebracht kunnen worden. (Volgens de Nederlands-Indonesische overeenkomst moet de volksstemming in 1969 worden gehouden). Staking in Kongo afgelast. De algemene staking van Kongolese ambtenaren, die vandaag zou beginnen, is zaterdag afge last omdat „de regering al onze eisen heeft ingewilligd", aldus de vakvereni ging. Mislukte afbetaling. Ghana heeft de Sov jet-Unie weten over te halen vier van de acht aan Ghana geleverde Iljoesjin- vliegtuigen terug te nemen. De toestellen waren op krediet geleverd en kostten per stuk ongeveer 6.700.000. Strijd in Angola. Tussen 14 en 21 augustus zijn in Angola drie Portugese soldaten omgekomen en acht gewond bij botsin gen met opstandelingén, zo is in een officieel communiqué in Loeanda ge zegd. Behaaglijk Moskou. In het centrum van Moskou en in de drukste wijken van deze stad zullen onder de trottoirs verwar mingsinstallaties worden aangebracht, die automatisch gaan werken zodra de eerste sneeuwvlokken vallen. Folklore-festival. Aan het einde van het internationale folklore-festival dat in de afgelopen week in Tunesië is gehouden, is de eerste prijs toegekend aan Joego slavië. Hierna volgden Tsjechoslowakije, Turkije, Egypte en Italië. Rust in Oost-Duitsland. De 65-jarige Ame rikaanse negerzanger Paul Robeson en zijn vrouw zijn zondag uit Londen naar Oost-Duitsland gevlogen, waar de zanger volgens een vriend, rust zal houden in een kuuroord en zich onder medische be handeling zal stellen. Onveilige huwelijken. Het Britse ministe rie van luchtvaart heeft om veiligheids redenen een verbod uitgevaardigd op hu welijken tussen radiotelegrafisten die bij de verbindingsdienst werken en Chinesê meisjes die familie in Communistisch China hebben. Zuigelingensterfte. Blijkens gegevens van het Amerikaanse ministerie van gezond heid is in Nederland en Zweden de zui gelingensterfte het laagste. Engeland be zet de negende plaats en de V.S. de elf de. West-Duitsland heeft het hoogste sterftecijfer, namelijk 29.2 per 1.0C0 kin deren onder 1 jaar. Voor Nederland en Zweden is het ciifer 15,3. Het onderzoek had betrekking op het jaar 1962. Onlusten in Columbia. Botsingen tussen militairen en stakende arbeiders van de „Texas Petroleum Company" hebben zaterdag in Columbia aan drie mensen het leven gekost. L

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3