Twintig jeugdige timmerlieden ontvingen hun vakdiploma Wisselvallige aanvoer van haring en zeer hoge prijzen voor platvis Eechtrop oefende tegen Krefeld Botsing ter xee gefotografeerd Weekoverzicht van de vishandel i/ n i n p p i if n ii t ii ii i r d k l n n n n Havenberichten In de vishal en op zee Kleuter op zebra aangereden Ernstige botsing in Velsen-Noord MAANDAG 26 AUGUSTUS 1963 DEM pas in de verlenging op winst tegen Helder Grote buit uit stationsvijver Beverwijk Velsen verwierf na nemen penalty's zilveren bokaal Zeeburgia winnaar in het Smit-juniorentoernooi De Kennemers rekende af met EVG in Edam: 1-3 IJmuiden in finale tegen Zandvoortmeeuwen-team Hoe de duiven vlogen Eerste prijs: nieuw shirt Ploeg van Wijk aan Zee haalde tot 2-3 op mmmm Haring naar Frankrijk STOFZUIGERS Lasser sloeg caféhouder door grote winkelruit Meisje raakte bekneld tussen „bots"-autootjes 9 Twintig jeugdige timmerlieden uit de IJmond hebben zaterdagmorgen in de boven zaal van hotel „Royai" aan de Kennemerlaan loon naar werken gekregen, toen hun na de verleden week afgenomen examens over de door hun opleiding aan de lagere technische school en in de praktijk verkregen vakkennis, het begeerde diploma ter hand kon worden gesteld. Dit examen bestond uit een schriftelijk en een praktisch gedeelte, waarbij voor het laatste een vijfhoekig werkstuk moest worden vervaardigd. Vier van deze werkstukken vloerelementen vormden gezamenlijk een zeshoek, zodat uit een groot aantal hiervan een vloer kon worden vervaardigd. En dit was dan ook inderdaad de bedoeling. De resultaten van de verschillende in Nederland gehouden examens worden namelijk verzameld en naar Baarn overgebracht, waar zij als vloer voor het nieuwe padvindershuis zijn bestemd. Aldus krijgen deze werk stukken nog een bijzonder nuttige bestemming. De examens worden telkens gehouden onder auspiciën van de stichting „Vakop leiding Bouwbedrijf", waarbij de voorzitter van de afdeling IJmond, de heer Jacq. Bart zaterdag het gebruikelijk welkomstwoord voor zijn rekening nam. Hij richtte zich hierbij tot de geslaagden en hun ouders, hun leraren en de directeuren van de L.T.S. in Velsen en Beverwijk. Aan het slot van deze bijeenkomst had de heer Bart ook het laatste woord, waarvan hij gebruik maakte om zijn grote erkentelijk heid te betuigen aan allen, die voor het vlotte verloop van deze examens verant woordelijk zijn geweest. Zijn dank gold in het bijzonder de heer H. J. van Kaam, de enthousiaste voorzitter van de examen commissie. Het was ook de heer Van Kaam, die de diploma's aan de geslaagde cursisten heeft uitgereikt. Spreker was daarbij uitermate tevreden over het hoge percentage der ge slaagden, namelijk twintig van de drieën twintig, hetgeen dus bijna negentig percent betekent. Voorts vestigde de heer Van Kaam de aandacht op de betekenis van het behaalde diploma, dat volgens hem aller minst een reden was om nu maar „met de duimen in het vest te gaan zitten". In tegendeel, vandaar dat spreker de jeug dige timmerlieden aanspoorde zich nog zo veel mogelijk in hun mooie vak te be kwamen. Een speciaal woord van lof had hij voor M. H. Geldermans uit Driehuis en P. Lan- ser uit Velsen, die het examen met zulk Leden van de Krefelder Hockey- und Tennisverein brachten dit weekeinde een tegenbezoek aan de hockeyers in Bever wijk. Vorig jaar bezochten leden van Eechtrop Krefeld. De Duitsers kwamen met een herenhockeyteam. Zaterdag en zondag werden oefenwedstrijden gespeeld. Beide ploegen kwamen zaterdag tot een gelijkspel: 3-3. Zondag had de thuisclub het beste van het spel en Eechtrop won met 3-0. Eechtrop gaat zich de komende weken in nog meer oefenwedstrijden voorberei den op de komende hockeycompetitie. Door het vertrek van enkele leden naar elders zal Eechtrop in het nieuwe seizoen in de promotieklasse vermoedelijk uitko men met een elftal, dat op drie plaatsen zal verschillen van hef team, waarmee vorig jaar aan de competitie werd deel genomen. Komend weekeinde wordt deel genomen aan een toé'möói in Oosterwfjk en de zondag daarna (8 september) aan het Ever Swift-toernooi in het Van der Aartsportpark in Haarlem. Tijdens het in Alkmaar gespeelde RKAFC-toemooi heeft de tweedeklasser DEM pas na verlenging de vierdeklasser Helder kunnen verslaan: 32. Het goed spelend Helder nam al spoedig door Stins de leiding, maar Van Balen antwoordde voor DEM: 11. Kort voor rust maakte Helder dankzij De Graaf er 12 van. De Boer kon na rust de partijen weer op gelijke voet brengen: 22, maar weer hielp De Graaf Helder aan een voorsprong (23). Een strafschop, genomen door De Boer, betekende 33. In de tweede ver lenging schoot Zonjee DEM naar de zege (3—2). Vijfendertig hengelaars van de visclub Het Karpertje hebben zondag ongeveer honderd bovenmaatse karpers uit de Sta tionsvijver te Beverwijk op het droge ge haald. Later zijn deze vissen naar de vij ver op Oosterwijk overgebracht. De migra tie stond in verband met de grote sterf te onder de vissen gedurende de laatste winter. Aan deze hengelpartij werd deelgeno men door onder andere Gerrit Langendijk, Ab Hoebe, Piet Hogewerf en Piet Kleyne, allen „oude jonges" (zij zijn elk zeven tig). Enkele jaren geleden werden in de Stationsvijver vijfhonderd jonge karpertjes uitgezet. Deze vissen hebben de jongste strenge winter overleefd. Het voetbaltoernooi om de zilveren bo kaal, door Beverwijk georganiseerd, is met de laatste strafschop geëindigd in het voordeel van Velsen. Velsen en QSC speelden tenslotte om de eerste en tweede plaats. De Wormerveerders namen al spoe dig de leiding door Fonteijn. Maar na de rust zorgde Hoogzaad voor de gelijkma ker (1-1). Er kwamen geen doelpunten meer waardoor een verlenging noodzake lijk werd. Ook toen echter viel er geen enkele goal. Velsen werd tenslotte in de strafschoppenstrijd winnaar. De uitslagen waren: Beverwijk-QSC 0-1, Velsen-Schoten 5-0, Velsen-QSC 1-1, (Vel sen wint na strafschoppen), Beverwijk- Schoten 4-2. (Beverwijk werd hierdoor 3- de). Het Th. Smit-juniorentoemooi, dat zon dag op de sportvelden van DEM werd gehouden, is voor de tweede maal door het Amsterdamse Zeeburgia gewonnen. De verdere prijzen werden behaald door: DHL (Delft) 17 pnt., 3. DEM 11 pnt., 4. SDO (Bussum) 8 pnt. een goed gevolg hebben afgelegd, dat hun respectievelijk als eerste en tweede prijs nog een boek kon worden aangeboden. Hierna werden de diploma's door de heer Van Kaam aan de geslaagden overhandigd, hetgeen telkens geschiedde met een per soonlijk woord en een hartelijke felicitatie. De namen der geslaagden zijn: IJmuiden: R. T. Bok, J. B. Bot, H. J. A. Hoogendoom, H. H. Koek, P. Danser, J. H. van Someren, L. J. H. Starken en C. C. Wabeke; Bever wijk: Th. Dobbelaar, P. J. Hollenberg, H. C. van Keulen, H. C. Stikvoort, A. J. M. Swart en J. P. M. van Kempen; Heems kerk: C. Beuker, R. A. Cornelisse, P. J. Koper en Q. H. M. Sprengers; Driehuis: M. H. Geldermans en Bakkum: W. Kloos. Kennemers trok naar Edam om daar een goed spelend EVC aan te treffen, maar de roodzwarten brachten het toch tot winst: 13. Noordemeer van Kennemers zette goed door en bracht een van de achterhoedespelers danig in het nauw. Deze schoot daarop de bal in eigen doel: 01. Toch kwam EVC nog voor rust naast Kennemers. In de tweede helft nam Ken nemers het heft in handen en dankzij doelpunten van Noordemeer en Van Dui- venbode werd het een verdiende 13 over winning. Het eerste elftal van de zaterdagvoet balvereniging IJmuiden heeft zich in Zandvoort geplaatst voor de finale van het Zandvoortmeeuwentoemooi. Deze fi nale zal komende zaterdag worden ge speeld. De tegenstander van IJmuiden in de finale is het elftal van de organiseren de vereniging. In de voorwedstrijden ver sloeg IJmuiden Telefonia met 7-1. Zand- voortmeeuwen bleef de meerdere van Kin- heim (4-2). Om de derde en vierde plaats strijden op dezelfde datum Telefonia en Kinheim. IJmond Van de postduivenhoudersvereniging De IJmond (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen 83 duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af (103 km.). Gelost om 12 uur. Eerste duif van P. Ver duin om 13.11 uur, laatste prijsduif 13.44 uur. Regen; sterke z.z.w.-wind. Uitslag: Verduin 1 5 15; v. d. Scheer 2 10 11 12; De Heer 3; Koffeman 4; Antonis 6 8; De Kommer 7; Suurmond 4 16 17; Knapen 13 14. IJmuiden Van de postduivenhoudersvereniging IJmuiden namen 149 duiven deel aan een wedvlucht van Roosendaal af (103 km.). Gelost om 8 uur. Eerste duif van P. Hoekstra om 9.16 uur, laatste prijsduif 9.23 uur. Uitslag: P. Hoekstra 1 3 6 25; J. Eelsing 2 10 24; G. v. d. Struik 4; K. Metzelaar 5 18: A. J. Waal 7 8 16 19 20 22; M. Vendel 9 15 26 29: F. Piers 11 12 21 23 30; J. Mol 13 14; J. de Waard 17; A. Voetman 27; H.Exalto 28. Snelvlieger Van de postduivenhoudersver. De Snelvlieger te IJmuiden namen 321 duiven deel aan een wed vlucht van Roosendaal af (104 km.). Gelost om 8 uur. Eerste duif van gebr. Boender om 9.12.20 uur, laatste prijsduif 9.19.40"uur. Deze vlucht had een snel verloop; de duiven van F. F. Booy blon ken uit: bij de eerste tien waren drie van hem. Uitslag: gebr. Boender 1 12 17 26 37; J. de Weers 2 29; F. F. Booy 3 6 8 22 55; S. Voet 4 13 31 48 61; F. de Boer 5 10 18 32; J. Wijker 7 45 56; A. J. Ham 9 39 60: H. v. d. Wiele 11 14 24; B. Visser 15 19 28 38; C. G. Zwanenburg 16 23 26 30 41 53; Joh. Broek 20 27 40 49; K Klepper 21 35 62; Jac. Broek 25 58; H. in 't Velt 33 43 63; J. v. d. Kammen 51; R. Jung 36 42; W. Remmers 47 57; P. Schelvis 46; J. Koorn 50 59; W. Rolvink 52 53; L. Tervoort 64. Oranje Nassau Van de postduivenhoudersver. Oranje Nassau te IJmuiden namen 135 duiven deel aan een wed vlucht van Roosendaal af (102 km.). Gelost om 8 uur Eerste duif van A. Broek om 9.16.33 uur. Uitslag: A. Broek 1; J. Dorp 2 6; H. de Weers 3 16 22 23; A. de Waard 4 9 13 18 21; J. Ulehake 5 14 15: G .Duin 7; J. Kraayenoord 8 11 12 19 24 25; J. Rijs 10; Wassenaar 17; P. Martens 20; L. van Leeuwen 26; J. de Weers 27; Ch. Prins 28. Het Heemskerkse ADO smaakte het ge noegen na afloop van de nederlaagwed strijd tegen Monnikendam te horen dat het het toernooi had gewonnen. ADO was de enige ploeg die de thuisclub een neder laag kon toebrengen. Als prijs kreeg het gehele elftal een nieuw shirt aangeboden. Voor rust werden er drie ADO-doel- punten afgekeurd. Twee minuten voor rust maakte de thuisclub uit een corner een doelpunt 1—0. Direct na de hervatting kreeg Van Tunen een vrije trap te nemen die in een doelpunt werd omgezet: 11. Kort voor het einde kwam de beslissing ten gunste van ADO. Putten was de maker van het doelpunt (12). Een met tien man spelende Volewijckers- combinatie heeft met moeite de verjongde Wijk aan Zee-ploeg van het lijf kunnen houden. Volewijckers nam na tien minuten de leiding: 0—1. Kort hierna werd het uit een strafschop 02. In de laatste minuten voor rust werd het nog 03. In de tweede helft kwam de thuisclub, gesteund door de straffe wind, er beter in. Doelpunten van Bol en De Boer gaven de score toen een wat redelijker aanzien (23). Nadat maandag in IJmuiden vierduizend kisten haring waren aangevoerd, volgden dinsdag twaalfhonderd kisten, woensdag niets, donderdag zeventienhonderd en vrij dag 3500 kisten. Er werden redelijke prij zen gemaakt. Van deze haring gingen aar dige partijen naar Frankrijk, terwijl Bel gië, als gewoonlijk, z'n portie opeiste; Duitsland was matig geïnteresseerd: de haring uit de Scandinavische landen is, door de lagere prijs, aantrekkelijker voor de Duitsers, maar er is goede hoop, dat „Recreatie" is een woord dat steeds meer gewicht krijgt. Naarmate de vrije "fij'd toéneemt worden dé mogelijkheden groter. Het is dan ook noodzakelijk dat er steeds meer voorzieningen op dit ge bied worden getroffen. Er is echter ook grote behoefte aan grond voor woning bouw en voor wegen. Steeds weer ziet men dus een streven naar een compro mis. Een voorbeeld hiervan ziet men op de Veluwe, waar de zich uitbreidende ge meenten Arnhem en Rheden grond nodig hebben, terwijl Nederlandse grootste aan eengesloten natuurgebied eigenlijk niets kan missen. De ARNHEMSE COURANT signaleert verschillende dreigingen, in de vorm van wegen, woningen en ook in de vorm van een „pretpark". „Natuurlijk: in al deze kwesties zeggen alle partijen dat het natuurschoon hun zeer ter harte gaat. De ontwerpers van de projecten voor nieuwbouw, wegen of recreatiecentra plegen ook wel degelijk te streven naar een zo gering mogelijke aan tasting van de natuur. Maar het is onver mijdelijk, dat de natuur wordt aangetast, terwijl men nooit in de hand heeft hoever die aantasting gaat. Al die plannen hou den immers in, dat opnieuw een stuk Ve- luwezoom wordt opengelegd, of het nu om huizen, wegen of pretparken gaat. En een stuk natuur, dat eenmaal is opgeofferd, komt nooit meer terug. Alleen al daarom zouden wij willen pleiten voor de groot ste voorzichtigheid bij het maken van plannen, waardoor het karakter van stil- tegebieden wordt bedreigd". Dr. ir. E. C. M. Roderkerk, directeur van de Stichting „Het Nationale Park de Kennemerduinen", heeft onlangs uitgespro ken dat leidende instanties maar weinig begrip hebben van de werkelijke recrea tiebehoeften van de grote massa. Voor recreatiezoekenden uit de grote steden vormen de eenzaamheid en het be studeren van planten en dieren niet het hoogste natuurgenot. In zijn park is hem gebleken, dat de mensen vooral gezellig buiten willen zijn. Het DEVENTER DAGBLAD haakt hier op in: „Wie deze conclusie allesbehalve be moedigend vindt dient toch wel te beden ken, dat het verlangen van de meesten die naar buiten trekken, alleen om bui ten te zijn, niet uitsluitend een schaduw zijde heeft. Want zoals ook dr. ir. Ro derkerk concludeert, het blijft nu moge lijk óm in de natuurparken een rijke flora en fauna in stand te houden en tegelijk aan vele tienduizenden de door hen ge wenste vorm van genot te verschaffen, zonder dat er prikkeldraad of bordjes met verboden.aan te pas komen. Hij gaat zelfs nog een stap verder. Hij gelooft niet aan een tekort aan re creatieruimte. Wel aan een tekort aan voor massarecreatie geschikte ruimte. Laat men op zo kort mogelijke afstand van de woongebieden de recreatieterreinen aanpassen aan de werkelijke behoefte, zo luidt zijn advies. Of men het nu helemaal of slechts ten dele hiermee eens is kunnen we in het midden laten, maar dat men met de fei telijke toestanden rekening behoort te hou den bij het scheppen van recreatieruimte en ontspanningsmogelijkheden ligt ons in ziens voor de hand. Dit houdt vanzelfsprekend geenszins in, dat de gehele gang van zaken rustig aan het lot overgelaten kan worden. De lei dende instanties dienen er echter wel voor te waken een botsing te forceren tussen wat het publiek niet en wel vraagt. De ontspanning in de natuur behoort een wer kelijk genot te zijn, niet een van boven opgelegde dwang. Er moet veeleer naar een juiste ver houding gezocht worden om aan de uit eenlopende wensen zoveel mogelijk tege moet te komen. Eerst dan is er sprake van een recreatie naar behoefte. Dat in deze opvatting geen plaats is voor uitwassen behoeft nauwelijks gezegd". Hoe belangrijk gezelligheid voor de men sen is is onlangs ook gebleken uit een onderzoek naar de betekenis van Valken burg als recreatie-oord. Uit dit rapport kwam onder meer naar voren: „Watspeekt daar nu wel inzonderheid tot de verbeeldingskracht? Het „Kurort"- idee, de kermisachtige drukte, de omge ving, de mogelijkheid van tochten haar het buitenland en het ietwat buitenissige, on-Nederlandse en toch vertrouwde karak ter". Ouderen amuseren zich er met een va kantiehoedje en het arm in arm deinen over de trottoirs. Valkenburg nog steeds populairder wordend leert dat het percentage, dat rust en eenzaamheid zoekt, heel klein is in vergelijking met de grote groep, die de drukte en de ge zelligheid prefereert. Dat er veel voor de recreatie wordt ge daan door de verschillende VVV's blijkt uit de ANVV-lijsten, die elke maand ver schijnen. In augustus telt deze 31 folio-pa gina's. HOTEL-REVUE schreef: Daar is veel bij, dat geen afzonderlijke of bijzondere organisatie heeft gevraagd, maar er is veel méér bij dat serieuze, langdurige en bekwame voorbereiding heeft gevergd eer men het als „evene ment" kón aankondigen. De Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft een rapport gepubliceerd over de recreatieruimten in Nederland. Over één facet van dit rapport schrijft DE LAND- BODE (algemeen agrarisch weekblad): „Het is ons op dit moment nog niet pre cies duidelijk wat bedoeld wordt met de suggestie om het recreatief gebruik van het agrarisch land te verhogen. Zou men daarmee eindelijk willen bepleiten dat ook een agrarisch gebied veel meer zou kun nen worden benut voor de recratie, dan kunnen we daanmee slechts instemmen. Te lang zijn land- en tuingebieden èn re creatieruimte als twee verschillende zaken gezien zelfs met tegenovergestelde belan gen. Dat behoeft niet. Wanneer in de agra rische gebieden bepaalde voorzieningen tot stand komen (geschikte restaurants en pensions, zwembaden e.d.), wanneer daar wellicht wat meer dan tot dusver werk wordt gemaakt van de landschappelijke verzorging en wanneer in plaats van elke meter voor de produktie te benutten meer wordt gelet op het reserveren van wat vrije ruimte, dan is de situatie naar onze smaak minder benauwend dan het lijkt. Maar dan zal men ook het agrarisch plat teland de middelen en mogelijkheden dienen te verschaffen, om deze taak beter dan in het verleden te kunnen vervullen." In het recreatiekader komt ter sprake de kwestie van de Duitse invasie. DE LEEUWARDER COURANT vindt dat het niét meer - aangaat dé Duitsers al te kri tisch te bekijken. Maar wat wit men? Met de Duitsers handel drijven en niet met hen omgaan? Wat toeren naar de Harz en naar het Zwarte Woud, maar een bijzonder visum voor Duitse toeristen aan de Nederlandse grens gaan vragen? We zullen in ons land samen met de Duitsers vakantie moeten houden, of we dat nu leuk vinden of niet. De helft van de Nederlanders heeft geen eigen herinnerin gen aan de oorlogsjaren en voor die helft is het niet zo moeilijk en misschien zelfs gewoon. De andere helft kan zich troos ten met de gedachte, dat vijftig procent van de Duitsers niets met Hitier en zijn troepen te maken heeft gehad". En voor kamperende Nederlanders is er een waarschuwing in de PHILIPS KOE RIER: ..Wie gaat kamperen, doet er goed aan zich eerst te overtuigen van de toestand van sanitair, watervoorziening en vuilaf voer in het kamp. Als drinkwater is prak tisch alleen leidingwater veilig. De kam peerder die zich in de ongerepte natuur een eigen plekje kiest moet goed beden ken dat in ons land al het oppervlakte water als besmet moet worden beschouwd. Zomerdiarree is misschien wel de meest voorkomende kampeerziekte. De gevaar lijkste verspreider van deze ziekte zijn de vliegen, die op de meest walgelijke afval neerstrijken." Die afval ergert trouwens veel buiten landers. In ELSEVIERS WEEKBLAD ver telt Ina van der Beugel over enkele Zwit serse dames, die Nederland teleurgesteld een week eerder hebben verlaten dan zij van plan waren. „Zij hebben zich geërgerd aan de la waaiigheid van de Nederlanders, aan de joelende jongelui en de bromnozems. Een van de Zwitserse dames zeide voorts niet te weten dat de pommes frites het natio nale gerecht was van de Nederlanders. Ook waren zij ontzet en verbaasd over al dat vuil in de Nederlandse straten, over de schillen, de rommel, het papier. „Wij meenden dat Nederland een rein land was, wij hadden dat vroeger toch al tijd gehoord. Wij hebben ook wel veel vrouwen gezien, die op trapjes staande voor hun huis de ramen wasten. Maar uw straten, zegt zij en zij strikt haar grote grijze schoenen, schoenen als vermoeide sleepboten, wat losser: uw straten zijn ontzettend vuil" Zij zegt het bedroefd. Kwam haar klacht als een venijnige aan val, men zou er onberoerd door blijven Maar hier zit een hevig geïnteresseerde toeriste, die vertelt een zakje aan het strand met zand te hebben gevuld en te hebben meegenomen als aandenken aan die machtige, die prachtige zee. Die ver telt van een orgelconcert op een stille avond en van een tocht door de verlich te grachten van Amsterdam. Het is als iemand, die zegt: uw kind is zo aardig, het heeft zo een helder hoofd, maar uw kind is helaas een vies kind, een onge wassen onverzorgd kind." De schrijfster besluit: „Men weet dat die vrouw met haar kor date vermoeide schoenen de waarheid en niets dan de waarheid spreekt. En men peinst: zó erg is het dus al met ons ge worden, de vreemdelingen spreken er schande van. Het blijkt niet langer moge lijk de vuile was „en familie" te klaren de vuile was wappert in al zijn slonzige schande de straat op en de grenzen over." dit deze week wel anders zal zijn. Ook de conservenindustrie heeft een flink aan deel van de aanvoer gekregen, évenals de haring-inleggers. De rokerijen zorgden er voor, dat de aangevoerde makreel, in de eerste dagen van de week, werden opgeruimd; in de laatste dagen liepen de makreelprijzen dermate op, dat de conservenfabrieken er helemaal niet aan te pas kwamen en zo werd makreel een aangelegenheid van de rokers. Het stormachtige weer <was er de oor zaak van, dat in de eerste dagen veel geld moest worden betaald voor de plat vis. De verwachting, dat dinsdag meer kot ters hun buit zouden lossen, werd niet be waarheid. De kotters wilden maandag weer naar zee en vrijwel alles werd die dag gelost. De tongen beleefden weer eens een hoog tepunt. Zo gingen lappentongen donder dag tot zeven gulden per kilo, terwijl klei ne tong twee het tot 6.40 per kilo bracht. Dit zijn nu eenmaal de consequenties van egn geringe aanvoer. De aanvoer van gül én kabeljauw was zeer matig en deze vissen werden dus voor hoge prijzen verkocht. De vrijdag door de HD 74 aangevoerde enkele kisten koolvis werden gretig gekocht. Zelfs de kleine koolvissen, de zo genoemde „bad- schoenen" brachten dertig tot tweeënder tig gulden op. Deze visjes zijn grotendeels tot filets verwerkt. Terwijl diverse handelaren nog voorra den schelvis, die tien gulden of zelfs min der hadden gekost, hadden, moesten zij maandagmorgen dertig gulden neertellen voor een kist (prima) braandschelvis; de goedkoopste braadschelvis kostte een goe de zestien gulden. Donderdag was het hek helemaal van dt dam: voor een kist schelvis moest f 56- f 67 betaald worden. De HD 74 „Michiel" heeft er goed van gepro fiteerd, men had niet verwacht zulke hoge prijzen te maken voor z'n schelvis en wij ting. Advertentie Electrolux Excelsiot Erres. Bolland Electro Ruton AEG Philips en? VERKOOP - REPARATIE Betalior r overler VELSERIM INWEG 173 TELEFOON 4402 Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: R. L. Russ van Hamburg; Kontiki, Rotterdam; Willemstad, Plymouth; Hontfestroom, Londen; Hoogvliet, Mantyluoto; Teun, Barry; Francesca, Narvik; Rolf Behrman, Vasteras, IJmuiden; Joma, Aboe; Inge, Buchanan; Texelstroom, Huil; Atland, Lulea, IJmuiden; Saint Jean, Le Havre; Whitby Abbey, Goole; Amiga. Londen, IJmuiden; Jacob Teekman, Londen, IJmuiden; Vechtstroom, Swansea; Buka, Londen; Hoe Vinces, Londen: Stad Zwolle. Philadelphia; Helicon, Bremen; Anne Herfurth, Hudiksval, Zaandam; Keizers gracht, Mantyluoto. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: President Brandt, naar Perzische Golf; Fivelborg, Halm stad, IJmuiden; Krautsand, Brunsbuttel; Wono- sari, Marseille; Kennemerland, Bremen; Mar- wick Head, Dunstad; Sofia, Kopenhagen; Fern- valley, Hamburg; Edison, Wismar, Zaandam; Polytimi Andreadis, Baie Comeau; Jean E., Londen; Oldesloe, Aalborg; Alk, Lübeck; Eller- bek, Archangel; Jacob Teekman, Sundsvall, IJmuiden; Phenix E, Perzische Golf; Garnes, Trondheim; Alcetas, Hamburg; Mercurius H., Dagenham; Zaanstroom, Shoreham; Batavier 3, Stockholm: Paris, Calais, IJmuiden; Isarstein, Bremerhafen. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Niederhein van Koeping; IJstroom, Grangemouth; Dahomey- kust, Antwerpen; Oranje, Southampton; Embla, Gefle; Lechstain. Bremen; Nagusena. Stettin; Looiergracht, Kotka; Neth Coast, Newcastle; River Afton, Pepel, IJmuiden. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Lapwing naar Londen, IJmuiden; Rijnstroom, Huil; Vlie- stroom, Londen; Daphnis, St. Domingo; Armar, Le Havre, Buitenhuizen; Bosworth, Nantes, IJ muiden; Rolf Behrmann, Rotterdam, IJmuiden; An ja, Montrose, IJmuiden; Tarzan, Londen, IJmuiden; Veritas, Londen, IJmuiden; Tor, Malmoe; Qui Vadis, Norrkoeping; Hohenhorn, Gothenburg; R. L. Russ, Rotterdam; Nimba, Pampa; Montan, Rotterdam; Sappemeer, Rot terdam. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Wilja van Duinkerken, IJmuiden; Flevo. Aarhus: Theano, Dublin; Kylebank, Swansea. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Norder- holm naar La Guaira, Buitenhuizen; Inge, Nar vik. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Tijdens de jaarlijkse sleepboten-race in Toronto Candawerd een van de deelnemers door een ander geramd. Er vielen geen slachtoffers, maar het kleinere schip moest de strijd staken. De andere sleper voer de race uit. 00000000000*000000****0000*0/7*0000000000000, Prjjzen van maandag Per kg. in guldem. tarbot 1,50-4,10; heil bot 4,40; gr. tong 6.50-6.gr. middel tong 5,70-5,30; kl. middel tong 6,40-5,50; tong 1 6,40-6.—; tong 2 6,40-6,10. Per 125 kg.: gr. en middel kabeljauw 162- 104. Per 10 stuks: gr. kabeljauw 134-112; middel kabeljauw 81-61. Per 50 kg. gr. schelvis 53-44; middel schel vis 48-32; kl. middel schelvis 43-35; schel vis 1 49-30; schelvis 2 41-25; schelvis 3 16-; kabeljauw 1 60-40; kabeljauw 2 60- 38; kabeljauw 3 44-28; gr. schelvis en mid del schol 56-47; klein middel schol en schol 1 60-41, schol 2 46-31; schol 3 27-16; schar 33-28; haai 36-12; wijting gestript 39-27; wijting dicht 19-12.50; tongschar 98-76; haring 16,80-11; makreel 37-11 Aanvoer van maandag 120 vaartuigen met 1200 kisten schelvis, 650 wijting, 280 gul en kabeljauw, 90 kool- vis; 5500 haring; 600 makreel; 1900 schol; 50 tarbot; 340 varia; totaal 10950 kisten 280 kleine kistjes haring, 520 gladde ka beljauw en 17000 kg. tongen. Aanvoer Scheveningen 130 kisten rondvis: 130 kisten schol; 3800 kisten haring; 400 kg. tongen. Vijftien meter werd een driejarig jon getje weggeslingerd, nadat het zaterdag op zebra op de zuidelijke rijbaan van de Lange Nieuwstraat in IJmuiden, ter hoog te van de Spaarnestraat, was aangereden door een personenauto. De kleuter bleef bloedend aan het hoofd op straat liggen. Per ziekenauto werd hij naar het Anto- nius Ziekenhuis vervoerd. Daar bleek, dat het ongeval nog betrekkelijk goed was af gelopen. Het kereltje had een lichte hersen schudding en een snijwond in de rechter wang opgelopen. De bestuurder van de auto vertelde aan de politie, dat hij de kleuter niet had ge zien. Wel had hij bij het passeren van de zebra een tik aan de voorzijde van zijn wagen gehoord. Vermoedelijk is het jon getje, dat in de Spaarnestraat woont, zon der voldoende uit te kijken de oversteek plaats opgelopen. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart over tien zaterdagmorgen. Op het kruispunt Bornstraat-zuidelijke Rijbaan Stratingplantsoen in Velsen-Noord zijn zaterdagmiddag twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. De be stuurder van de auto, die geen voorrang zou hebben verleend aan de auto, die voor hem van rechts uit de Bomestraat naderde, reed na de aanrijding het noor delijke trottoir op en sloeg daar om. De bestuurder, een 44-jarige machinist uit Vel sen-Noord, kwam met de schrik vrij. Zijn echtgenote, die bi] hem in de wagen zat, werd licht aan het hoofd gewond. Beide auto's werden ernstig beschadigd. Een 23-jarige lasser uit IJmuiden kreeg, na een stevige dronk, zaterdag kort na middernacht, op het IJmuidense Markt plein ruzie met een caféhouder uit IJmui- den-West. Plotseling gaf de lasser de café houder een klap in het gezicht en wel met zo'n kracht, dat laatstgenoemde achter over door een grote winkelruit tuimelde. De caféhouder werd niet gewond, maar was wel hevig geschrokken. Zaterdag is een negenjarig meisje in het Lunapark op het IJmuidens marktplein bekneld geraakt tussen twee botsautootjes, waardoor haar voetje ernstig was ge kneusd. Het meisje werd naar het Anto- niusziekenhuis gebracht.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6