Vergunning gevraagd voor aanleg van buisleiding Fors verlies Haarlemsche Scheepsbouw Mij. Hein Cujé prolongeerde zijn titel in de steeple-chase De Beurs De boer op nieuwe wegen Westduitse interesse voor Nederlands aardgas Houtvaart 4 (7) De handel op Cuba in het jaar 1962 Nieuwe Onroerend Goed Maatschappij in Eindhoven VS-investeringen in het buitenland fors toegenomen BOAC stuurt 19 piloten met vervroegd pensioen Zuidhollandse Bank ook in assuranties Hoger dividend Rembours- en Industriebank Kort economisch nieuws Exportheffing boter naar Engeland tot 0.85 verhoogd Jordaans-Israelisch vuren in Jeruzalem Albert Schweitzer dankt Kennedy voor het kernstoppact Brute roofmoord E. Nieuwenhuis overleden Italianen voorlopig niet naar Tokio Dividend gepasseerd SCHEEPVAARTBERICHTEN De Springbokken tweede in België Twee Nederlandse records verbeterd MAANDAG 26 AUGUSTUS 1963 8 Ook voor '63 een pover resultaat verwacht Israëliër gedood Oud-directeur van cacaofabriek Baronie IJmuidenaar reed bijna met auto de sluis in Voor-Olympische week Sepp Herberger blijft nog tot wereldtitelstrijd 1966 21 maart tegen België Ruim 40 tippelaars liepen naar Leeuwarden (150 km) Amerikaanse titel was voor combinatie Smith-Ebbern Behalve in West-Duitsland schijnt er ook in Oostenrijk, Zwitserland, België, Frank rijk, Denemarken en Engeland belangstel ling te bestaan voor afname van aardgas uit noordelijk Nederland. In Duitsland zjjn de plannen voor een grote aardgaslei ding van de Nederlandse naar de Oosten rjjkse grens zelfs al in een tamelijk ver gevorderd stadium. In de Frankfurter Allgemeine Zeitung wordt gezegd, dat de plannen voor de ex ploitatie van de aardgasreserve in Noord- Nederland en voor de aanleg van een gro te buisleiding dwars door de Bondsrepu bliek de laatste weken meer concrete vor men hebben aangenomen. Maandenlang heeft er in West-Duitsland een ware „gas- oorlog" gewoed, die tenslotte geëindigd is in een wapenstilstand tussen de groepen, die aan het transport en de verkoop van het Nederlandse aardgas willen deelne men. Onder leiding van de grootste Duitse on derneming op het gebied van het leveren van gas over grote afstanden, de Ruhrgas A.G., hebben de grote regionale gasver- koopondernemingen in het westen en het zuiden van de Bondsrepubliek zich aan eengesloten en voor hen samen bij de mi nisteries van economische zaken van Noordrijn-Westfalen, Hessen en Baden- Wurttemberg vergunningen aangevraagd voor de bouw van de door hen geprojec teerde buisleiding. De buisleiding door West-Duitsland zal, volgens de plannen, ten oosten van de Rijn over Frankfort naar Karlsruhe lo pen, zich daar splitsen en dan ongeveer de beide autobanen naar Bazel en München volgen. Het zal waarschijnlijk een buislei ding met een dikte van 90 centimeter wor den, een voor Duitsland ongekend dikke pijp. Tot dusverre blijft de middellijn van dergelijke leidingen in Duitsland onder de 60 centimeter. Volgens vakkringen staat het welhaast vast, dat het project zal worden goedge keurd. De investeringscontrole zou slechts een formele aangelegenheid zijn. In Bonn ziet men in het plan bovendien een ver- De sombere verwachtingen van de direc tie van de n.v. Houtvaart te Rotterdam over 1962 zijn ten volle bewaarheid. De resultaten zijn niet rooskleurig. De exploi tatierekening sluit met een voordelig saldo van 163.867 tegen 922.297 over 1961. Hierbij is in aanmerking te nemen dat dit resultaat nog gunstig werd beïnvloed, door dat enige in vorige jaren gevormde reser veringen hoger waren dén nódig is ge bleken. Daar de gevormde reserve voor belastingen thans voor een groot deel als vrij kan worden beschouwd, wordt voor gesteld 455.000 ten laste van deze reserve over te brengen naar de winst- en verlies rekening. Deze toont dan een voordelig saldo van 508.387 (v.j. 827.254). Voor gesteld wordt 425.000 af te schrijven op de schepen. Voorgesteld wordt 4 percent (7 percent) dividend. De directie (Vinke en Zonen) kan geeh optimistisch geluid laten horen. De exploi tatie van de voor gezamenlijke rekening in de Westcoast Line varende 3000 ton motorschepen werd door de havenstaking in de Verenigde Staten ongunstig beïn vloed. De wereldvrachtenmarkt vertoont nog steeds een zeer ongunstig beeld. Enige verandering in deze situatie is in de na bije toekomst onwaarschijnlijk. De directie moet dan ook herhalen, dat de exploitatie van de motorschepen nauwelijks lonend kan geschieden. Men dient er dan ook rekening mee te houden dat de resultaten ook over 1963 pover zullen zijn. WASHINGTON (Reuter) De niet- communistische landen, met uitzondering van die in Azië, hebben hun handel met Cuba in 1962 aanzienlijk verminderd. Dit blijkt uit een rapport van de Amerikaanse regering. De Verenigde Staten, die in 1961 nog de grootste niet-communistische handelaars op Cuba waren met 48,8 miljoen dollar, zakten in 1962 tot de elfde plaats met 7,2 miljoen dollar. Japans handel op Cuba steeg daaren tegen van 36,1 miljoen tot 46,4 miljoen dollar, waardoor Japan boven aan de lijst kwam te staan zeer tot ongenoegen van de Verenigde Staten De Britse handel daalde van 28,2 miljoen dollar tot 27,2 miljoen dollar. Engeland neemt de derde plaats op genoemde lijst in. Hieronder enkele cijfers over de handel van andere landen op Cuba in 1962 (tussen haakjes de bedragen van 1961): Nederland 11,7 miljoen dollar (15,2 miljoen), West- Duitsland 11,5 miljoen (13,8 miljoen), Span je 9,9 miljoen (13,6 miljoen), Finland 4,5 miljoen (0,7 miljoen), Noorwegen 2,8 mil joen (2,5 miljoen) en Joegoslavië 2,3 mil joen (6,7 miljoen). Met een maatschappelijk kapitaal van f 2Vs miljoen is opgericht de N.V. Bouw en Exploitatie maatschappij De Burgh te Eindhoven. Doel is o.m. het verkrijgen en exploiteren van onroerende goederen, als mede het stichten van gebouwen. Van het kapitaal, verdeeld in 2500 aandelen van f 1.000 zijn geplaatst en volgestort duizend aandelen. Hierin participeert de n.v. Maat schappij voor Onroerend Goed De Nieuwe Erven voor 999 aandelen, die worden vol gestort door inbreng van onroerende goe deren en contanten. Voor één aandeel wordt deelgenomen door de heer A. P. Schipper te Eindhoven, die tevens tot di recteur werd benoemd. sterking van de concurrentie op de ener giemarkt, waarbij in dit geval ook de mij- nenbouw via de Ruhrgas A.G. deel heeft in de resultaten, aldus de Frank furter Allgemeine Zeitung. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van handel heeft be kendgemaakt, dat het totaal der Ameri kaanse activa en investeringen in het bui tenland eind 1962 tot een bedrag van 80.126 miljoen dollar waren toegenomen. De waarde van de particuliere investe ringen in bet buitenland steeg tot 59.810 miljoen dollar en nam in de eerste helft van 1963 nog met drie miljard dollar toe. Het totaal der Amerikaanse activa en investeringen in het buitenland beliep aan het eind van het kalenderjaar 1961 55.513 miljoen dollar, het totaal der parti culiere investeringen was toen 49.003 mil joen dollar groot. De ramingen van het ministerie voor 1962 zijn voorlopig, die voor 1961 zijn herziene cijfers. LONDEN (Reuter) De British Over seas Airways Corporation (BOAC) die vo rig jaar een verlies van naar schatting f 145 miljoen leed, heeft een plan bekend gemaakt om 125 employees vervroegd met pensioen te sturen, onder wie 19 gezag voerders. De betrokken leden van het grondpersoneel van 60 jaar en ouder zullen onmiddellijk volledig pensioen krijgen. De genen die nog niet zo oud zijn krijgen een pensioen en een betaling ineens, afhanke lijk van het aantal dienstjaren. De 19 ge zagvoerders die alleen begin vijftig zijn met 55 jaar gaan vliegers men pen sioen krijgen ook een pensioen en een bedrag ineens. De Zuidhollandse Bank te Rotterdam heeft een dochteronderneming opgericht onder de naam Assurantiebemiddelings- bedrijf der Zuidhollandse Bank. De Zuid hollandse Bank stelt zich voor via deze vennootschap in nauwe samenwerking met haar kantoren in ruimere rpate dan voor heen actief op assurantiegebied werkzaam te zijn, teneinde de relaties zo volledig mogelijk bij de verzorging van hun as surantie-belangen van advies te dienen en behulpzaam te zijn. De directie van de Rembours- en Indu striebank is tevreden over de resultaten behaald in het boekjaar per 31 maart 1963. Het winstcijfer kon, door de toegenomen activiteit, een stijging vertonen, hoewel de algemene onkosten een hoger bedrag aan wijzen. De ontvangsten aan interest, pro visie en diversen beliepen 711.526 (v.j. 607.300). De algemene onkosten stegen van 260.100 tot 330.107. Per saldo res teert een netto winst van 401.158 369.700). Voorgesteld wordt 7 (v.j. 6) per cent dividend. Dee Internationale Koffieraad heeft op zijn eerste zitting het totaal beschikbare kofifecon- tingent voorl oktober 1963 tot 30 sept. 1964 op 45.732.622 balen vastgesteld. Het produktschap voor zuivel heeft de toeslag bij export van boter naar Enge land, die op 60 cent per kilo stond, voor deze week verhoogd tot 85 cent. Dit geldt voor een hoeveelheid, niet groter dan de gemiddelde wekelijkse export in het tijd vak 1 juli 1960-1 juli 1963. •Tegenover deze toeslag staat de voor alle bestemmingen geldende heffing van 75 cent, zodat per saldo nog een toeslag van 10 cent overblijft. Bij de export van boter in kleine verpakking naar andere bestemmingen dan Engeland wordt de heffing van 75 cent ongedaan gemaakt door een toeslag tot hetzelfde bedrag. Op de export in grote verpakking naar andere bestemmingen dan Engeland drukt de vol le heffing. JERUZALEM (Reuter) Tijdens een vuurgevecht tussen Jordaanse en Israëli sche militairen in Jeruzalem, dat veertig minuten duurde, is een Israëlische soldaat om het leven gekomen. Sinds juli 1962 is het rustig geweest in Jeruzalem. In die maand werd een Is raëlische officier bij een vuurgevecht ge dood. Zowel Israel als Jordanië heeft onmid dellijk een klacht ingediend bij de ge mengde bestandscommissie. Er ontstond op verscheidene plaatsen pa niek in Jeruzalem toen het vuren losbarst te. In het luxueuze King David Hotel, in de Israëlische sector van de stad, vlucht ten vele gasten in nachtkleding naar de hal om daar beschutting te zoeken. HYANNIS PORT (Reuter) Dr. Albert Schweitzer heeft president Kennedy een brief geschreven, waarin hij het gedeelte lijke kernstopverdrag „een van de groot ste gebeurtenissen, misschien de grootste in de wereldgeschiedenis" noemt. „Eindelijk verschijnt er een lichtstraal in de duisternis waarin het mensdom zijn weg zoekt, en geeft ons hoop dat de duis ternis plaats zal maken voor het licht," aldus Schweitzer. „Toen ik hoorde van het verdrag van Moskou, dacht ik aan mijn vriend Ein stein, achter wie ik mij schaarde in de strijd tegen de kernwapens. Hij stierf in wanhoop te Princeton. Ik ben, dank zij uw moed en vooruitzien, in staat mee te ma ken, dat de wereld een eerste stap op de weg naar dè vrede hééftgedaan," schrijft Albert Schweitzer de Amerikaanse president. De brief was in het Frans geschreven. Het Witte Huis publiceerde een vertaling. Manilla (AP) Dieven hebben vanmor gen vroeg in een regeringsgebouw in Ma nilla, vijf bewakers met hijlen vermoord en een half miljoen pesos in contanten benevens chèques ter waarde van 125.000 dollar gestolen. Vier van de slachtoffers waren onmiddel lijk dood, de vijfde overleed in een zieken huis. In Epe is zondag overleden de heer E. Nieuwenhuis, oud-directeur van de n.v. Cacao- en Chocoladefabriek „Baronie" in Schiedam. Hij is tachtig jaar geworden. De heer Nieuwenhuis was een der stichters van de „Baronie", die als vennootschap onder firma in Rotterdam werd gevestigd en later in een n,v. werd omgezet en naar Schiedam verplaatst. Ruim dertig jaar, van 1 januari 1919 tot begin 1950, heeft de heer Nieuwenhuis de fabriek gediend. Het heeft maar een haartje gescheeld of een IJmuidenaar was zondagmiddag om kwart voor drie met auto en al de mid- densluis ingedoken. Gelukkig voor hem bleef de wagen op het laatste moment met de neus in de grond onder het hellende talud op weinige meters van de sluis ste ken. De IJmuidenaar reed in een file auto's op de middensluisweg in oostelijke richting. Vlak bij de brug op de midden- sluis wilde hij afremmen, maar bemerkte tot zijn schrik dat zijn remmen weiger den. Om een botsing met de voor hem rijdende auto te voorkomen stuurde hij scherp naar links, schoof rakelings langs het aldaar staande bedieningshuisje en reed vervolgens het hellende stenen- talud langs de sluis af, waarna de wagen tot stilstand kwam. De bestuurder kwam er met een lichte verwonding af. De organisatoren van de voor-Olympi sche week. die in oktober in Tokio zal wor den gehouden, hebben uiteengezet waarom men geen Italiaanse atleten voor dit eve nement heeft uitgenodigd. Het organisatie comité deelde mede, dat aan de Japanse atletiekunie alle vrijheid was gegeven wat betreft de selectie van de uit te nodigen atleten en atletes. De atletiekunie heeft in totaal 46 atleten uit zestien verschillende landen geïnvi teerd en heeft dat niet gedaan op grond van hun prestaties, maar eerder met het doel voordeel te slaan uit de 'gevens, die een dergelijke meeting voor de Japanners zou opleveren. Omdat, nog steeds volgens de woord voerder, de atletiekunie aanneemt, dat de Italianen minder bekende atleten naar To kio zullen sturen, maar vooral omdat men de waarde van de grote Italianen Ber- ruti, Morale en Ottolina reeds kent in Japan, zullen de Italiaanse atleten, in ok tober in Tokio ontbreken. Het blijft echter mogelijk, dat de Italianen alsnog voor To kio worden uitgenodigd, wanneer andere atleten de uitnodiging zouden afslaan. De thans 66-jarige Duitse bondscoach Sepp Herberger za! nog tot en met de wereldkampioenschappen voetballen 1966 in Engeland het Westduitse nationale elf tal onder zijn hoede houden. De Westduit se voetbalbond maakte tevens bekend dat op voorstel van Herberger de in dienst van de voetbalbond zijnde trainer Heimot Schön ih de toekomst Herberger zal op volgen. (Van onze landbouwkundige medewerker De boer is veel minder een buitenman dan tot voor kort algemeen werd aange nomen. Dit is wel een heel duidelijk voor beeld ervan hoe wij elkaar dikwijls ge woon napraten. „Men" zegt, dat het werk van de boer vooral buiten ligt en dan wordt dat voetstoots aanvaard. Totdat er eens iemand zo snugger is om de werk uren buiten en binnen te noteren. En wat blijkt nu? Dat de boer tweemaal zoveel uren in zijn schuur werkt als op zijn land! Toen dat zo bleek te zijn is men ver der gaan denken en heeft een volgende zelfstandige denker gezegd: dan moeten wij bij ons streven om op menselijke ar beid te bezuinigen ook het werk in de gebouwen eens bezien. Dit leverde de twee de belangrijke ontdekking op: de meeste boerderijen zijn wat hun indeling betreft totaal verouderd; zij spotten met ons hedendaagse streven om het werk met een minimum aan moeite en in de korst mogelijke tijd te doen. Was tot dusver onze aandacht betreffen de een herindeling van de ruimte geheel op het land gericht geweest, nu kreeg ook het bedrijfsgebouw zijn beurt. De zeer wei nige deskundigen die er dadelijk na de oorlog waren in ons land gingen aan het tijdopnemen. meten, looplijnen uitzetten enz. Zij vervielen van de ene verbazing in de andere: hoe kunnen boerenmensen die toch als verstandig en nuchter bekend staan, zoveel onnutte moeite doen en zo veel kostbare tijd verspillen? Er werd over gepraat en geschreven, de belangstel ling van de betrokkenen en van de over heid werd gewekt. Maar hiermee is het euvel niet verholpen. Er moest dus iets gebeuren, zeer veel gebouwen zouden opnieuw ingedeeld en in gericht moeten worden. Maar hoe zou dit moeten en wie zou hieraan leiding moeten geven? Uit deze overwegingen is in 1958 het instituut voor landbouwbedrijfsgebou wen geboren, dat in Wageningen gevestigd is. In de inleiding tot het vijfde jaarver slag dat een dezer dagen verscheen, wor den enkele belangrijke punten aangestipt. Het instituut heeft ijverig verder gezocht naar moeilijkheden om tot verbetering van indeling en inrichting der gebouwen te ko men. Waar het werk veel tijd dus veel kosten vraagt, zoals bij de rundveehoude rij, wordt de besparing vooral hierin ge zocht. Als het voeder de meeste kosten veroorzaakt zoals bij de varkens- en pluimveehouderij het geval is, wordt op besparing hiervan de' nadruk gelegd. Door de onderzoekingen die hierover in middels in ons land en vporal ook in de ons omringende landen al verricht zijn, is komen vast te staan, dat het stalkli- maat vooral voor de varkens en kippen een veel grotere betekenis heeft dan men tot dusver heeft vermoed. Wie weet zijn de opzienbare resultaten van deze proeven nog eens aanleiding om ook de betekenis van het „stal"-klimaat voor de gezond heid, het humeur enz. van de mens in b.v. Bljjkens het verslag heeft de Haarlem sche Scheepsbouw Maatschappij in 1962 een verlies vóór afschrijvingen geleden van 569.000. Door dit teleurstellende resultaat wordt het dividend, dat over 1961 nog 6 percent beliep, gepasseerd. Ook de resul taten over 1963 zullen zeer teleurstellend zijn. De oorzaak: de strenge winter gaf een ernstige vermindering van de pro- duktiviteit met verliezen. Tevens worden op de afgesloten orders verdere verliezen verwacht. Na de directiewisseling eind juli 1962 bleek dat de reeds afgesloten contracten werden verkregen tegen prijzen, die noch de afschrijvingen noch alle kosten dekten. Afgezien van een op een dezer orders ge leden groot verlies moest op voor eind 1963 af te bouwen orders 245.000 worden afgeboekt. Blijkens het rapport van de twee commissarissen van de onderneming is bovendien het nadelig saldo van de interestrekening verder omhoog gegaan en werden verdere onderbezettingsverliezen geleden. Het bedrijfsverlies bedraagt 452.000. Het totale nadelige saldo van Achilles 26 te Le Havre. Acteon 24 v. Port Harcourt n. Curasao. Adara 23 v. Montevideo n. Rio Grande. Adonis 23 200 m. z.z.o. Azoren n. Porntia Pit re. Alblasserdijk 24 in Panamakanaal n. Cristobal. Aldabi 26 te Paranagua verwacht. Algol 25 te Puerto Amelia v. Dar Es Salaam. Albhacca 25 te Rotterdam. Aludra 24 400 m. z.z.w. K. Verd. eil. n. L. Palmas. Ammon 24 970 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Ampenan 24 v. San Francisco n. Hongkong. Amstelland 24 v. Montevideo n. Santos. Amstelstad 26 v. Balboa n. Nagoya. Amstelveld pass. 26 Dondrahead n. Singapore. Annenkerk 25 v. Bremen n Amsterdam. Area 24 v. Quebec n Curagao. Archimedes 24 v. Arica n. Iquique. Ares pass. 24 Vlissingen n. Bremen. Baarn 24 v Belize n. Barrios. Bali 24 v. Genua n. Marseille, Banggai 26 te Akaba. Batavia 23 v. Singapore n, Bangkok. Batu 24 te Vera Cruz. Bawean 25 te Kandia. Bengalen 26 te Singapore verwacht. Bmtang 25 te Djibouti. Bovenkerk 25 te Mtwara. Breda 23 225 m. z.o. Bahama 'sn. Nassau. Bussum 25 te Curagao. Caltex Leiden 24 v Prai n. Port Swettenham. Caltex Nederland 25 v. Rotterdam n. Obk. Caltex Rotterdam 26 te Savona. Caltex The Hague 24 te Bahrein. Cartago 24 20 m. n. Kp. Maysi n. Kingston. Castor 25 te Livorno. Ceres 25 te Rotterdam. Charis 25 te Antwerpen. Cities Service Valley Forge 25 te Marseille. Colytto 24 v. Lorenzo Marques n Dakar. Congokust pass. 26 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Delft 25 v. Rotterdam. 26 te Hamburg, Deneb 25 800 m. n.w. Par n. Buenos Aires. Diemerdijk 24 300 m. n.o. Kp. S. Lucas n. Balboa. Dinteldijk 26 te Antwerpen. Diogenes 24 v. Corral n Taïcahuano. Doel wijk 25 te Rotterdam. Dongedijk 25 v. Rotterdam, 26 te-Hamburg. Dorestad 23 400 m. w. Azroen n. Rotterdam Esso Den Haag 24 v. R'dam n. Marsa el Brega. Forest Town 24 te Kuwait v. Aden. Fravizo 26 te Sundsvall. Friesland SSM pass. 24 Brunsbiittel n. Rdam, Giessenkerk 24 v. Port Said n. Livorno. Grote Dijk 24 v. Rotterdam n. Bremen. Gulf Hansa 26 te Rotterdam verwacht. Gulf Hollander pass. 24 Perim n. Le Havre. Gulf Italian 26 te Liverpool Gulf Swede pass. 24 Gibraltar n. Port Said. Helicon 23 v. Bremen n. Amsterdam. Hercules 24 v. New Orleans n. Aruba. Houtman 26 v. Suva n. Sydney. Isis 24 v. Mobile n. Houston. Ittersum 24 v. Corpus Christie n. Brownville. Izalco 24 v. Galveston n Houston. Jagersfontein 24 v. Durban n. East-London. Jason 23 540 m. z.w. San Miguel n. Paramaribo. Kabylia 24 15 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Kamperdijk 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Kara 25 v. Curagao n. Punta Cardon. Karachi 24 te Auckland. Keizerswaard 24 v Gibraltar n. Lavera. Kermia 24 te Douala. Korenia 25 te Bonny. Kosicia 25 te Punta Cardon. Leiderkerk 25 te Hamburg. Liberiakust 26 te Antwerpen. Loppersum 23 v. New Orleans n. Savannah. Maashaven 24 te Sapele. Maaslloyd 24 te Tanga. Marathon 24 te Paramaribo. Marnelloyd 25 rede Astoria. Maron 24 v. New York n. Curagao. Meerkerk 25 te Chittagong. Meliskerk 26 te Basrah. Memnon 24 215 m. z.w. Kp. Hatteras n. Newport. Mentor 24 v. Le Havre n. Duinkerken. Montferland 2 4v. Bahia n. Hamburg Moordrecht 24 v. Curagao n. San Lorenzo. Musilloyd 26 te Calcutta. Mylady 24 35 m. z w. San Francisco n. Cristobal. Naess Commander 24 v. Brega n. Fawley. Naess Lion 26 v. Banias n. Rotterdam. Neder-Eems 24 v. Bluff n. Balboa. Nestor 24 v. Beyrouth n. Lattakla. Nias 25 te Barcelona. Noordwijk 24 te Port Said. Nushaba 24 v. Paranagua n. Vitoria. Oberon 25 te Puerto Cabello n. Willemstad. Ommenkerk 26 v. Fremantle n. Aden. Oranje 24 v. Southampton n. Amsterdam. Oranje Nassau 26 te Port of Spain verwacht. Osiris 25 te Baltimore v. Charleston. Ouwerkerk 24 v. Genua n. Port Said. Overijsel 25 te Marseille. Pacaya 24 dwars San Juan n. Antofagasta. Palamedes 24 te Buena Ventura. Parthenon 24 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. Pendrecht 14 v. El Palito n. Ostermoor. Peperkust 24 v. Dakar n. Rotterdam. p. G. Thulin 23 v. Chanaral n. Balboa. Philidora pass. 24 Scillys n. Tranmere. Philine 24 180 m. n.w. Alexandrië n. Mena. philippia 24 140 m. n.w. Alexandrië n. Mena. Pieter S. 24 te Rotterdam. Polydorus 24 v. Hamburg n. Glasgow. Poseidon 25 rede Punta Cardon. Pr Johan Willem Friso 25 v. R'dam n. Le Havre. Prins Willem II 26 te Londen. Prins Willem IV 25 v. Antwerpen n. Newhaven. Prinses Margriet 26 te Rotterdam. Pygmalion 24 v. Ceuta n. Malta. Rempang 24 v. Alexandrië n. Genua, Roggeveen 24 v. Hongkong n Bangkok. Rondo 23 v. Hamburg n. Stettin. Rossum 26 te San Francisco verwacht, Rotti 24 v. Siain n. Singapore. Rijndam 25 te Rotterdam. Rijnkerk 24 v. Aden n. Singapore. Sambas 21 v. Haiphong n. Pnompenh. Sanana 23 v. Sihanoukville n. Haiphong. Sarpedon 24 te Paramaribo. Schiedijk 25 v Rotterdam te Hamburg. Schielloyd 24 te Singapore. Seinelloyd 25 te Cristobal. Senegal 25 25 m. z.w, Ouessant n. Dakar. Siaoe 25 te Sydney. Silindoeng 24 400 m. n.o. Socotra n. Mogadiscio. Sinon 25 v. Jacmel n. Port A uPrince. Sirrah pass. 24 Azoren n. Caribbean. Soestdijk 26 te New York verwacht, Solon 23 250 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Sommelsdijk 24 80 m. o.z.o. Kp. Hatteras nara Le Havre. Spaarnekerk 24 270 m. w. Minicoy n. Singapore, Stad Delft 25 te Lulea. Stad Utrecht 26 te Vlaardingen. Statue of Lib. 23 v. Mena Al Ahm. n. Gibraltar, Stentor 25 v. Puerto Cortez n. La Ceiba. Steven pass. 24 Malta n. Lagoulette. Straat Johore 24 v. Colombo n.. Trincomalee. Straat Lombok 26 te Durban. Straat Torres 24 v. Matadi n. Luanda. Streefkerk 24 v. Mombasa n. Aden. Sumatra 24 v. Alexandrië n Beyrouth. Tahama 24 v. Finnart n. Eastham. Telamon 24 te Puerto Plata n. Sint Maarten. Tero 24 te Takoradi. Theron 25 te Sheet Harbour. Tjitarum 24 v. Luanda n. Lagos. Towa 26 te Buenos Aires. Tweelingen 24 v. Lulea n. Rotterdam. Van Heemskerck 24 v. Lagos n. Tema. Van Neck 23 v. Hongkong n. Manilla, Van Spilbergen 24 1000 m. n.o. Amsterdam eiland naar Durban. Vivipara pass. 24 Little Quoin n. Mombasa. Waingapoe 26 v. Suez n. Akaba. Waterman 24 te Rotterdam. Westertoren 24 60 m. n.w. Cochin n. Mena. Will. Ruys 24 540 m. n.n.w. N.W.kp. n. M'bourne. Woltersum 26 te Le Havre. Wonogiri 24 v. Port Albemi n. Balboa. Zaankerk 24 v. Penang n. Colombo. Zarla 24 50 m. w.z.w. Djeddah n. Rotterdam. KLEINE VAART Ank T. 23 v. Amsterdam n. Delfzijl. Areas 23 v. Istanbul n. Volos. Boezemsingel 24 dwars Portlandbill n. Par Eddystone 23 dwars Hanstholm n. Gothenburg. Flores 24 te Sete. Goote 25 te Lizard n. Antwerpen. Hardenberg 23 480 m. z.w. Kp. Clear n. Dublin. Inspecteur Mellema 23 te Terneuzen. Netta 22 v, IJmuiden n. Southampton Spolanda pass. 24 Vlissingen n. Venetië. Stella Maris 25 35 m. n. Longship n. Avilles. Thatetas 24 150 m\ n. Alexandrië n. Malta. SLEEPVAART Friesland. Cycloop en Junior 26 gestationeerd te Marsa el Brega. Groningen 26 nog te Amsterdam (dok). Hector 25 te Zeebrugge met „Trondheim" van Esbjerg; heden te Southampton verwacht. Help 26 werkzaam wrakopruiming IJmuiden. Schelde pass. 23 Vlissingen n. Dover. Slmson en Nestor 26 8 m. n.w. IJmuiden met van Britse sleepboot losgesl. booreiland Hubinsel 4 Titan 26 gestationn. west, toegang Eng. Kanaal. Utrecht 26 nog te IJmuiden, Zeeiand 26 nog te Brisbane, Australië. Willem Barendsz 20 v. Suez n. Perzische- Golf. 569.000 wordt voor zover mogelijk gedekt uit de reserve risico's en de reserve diverse belangen, terwijl het restant van 221.230 wordt overgebracht op nieuwe rekening. De bankschuld bij de NHM beloopt f 1,2 miljoen. Afschrijvingen worden dit jaar niet gedaan adnkzij de activa dit voer een miljoen te boek staan. Begin 1963 is de bankschuld verder gestegen. Meegedeeld wordt nog dat de werf tot juli volgend jaar volledig bezet is. de woon- en slaapkamer, de treincoupé en niet te vergeten de vergaderzaal, eens te onderzoeken. Als een vuurtje eenmaal brandt, gaat het meestal, vooral als de wind een beetje meezit, vanzelf wel verder. Zo ook met de belangstelling voor de landbouwbedrijfs gebouwen. De voorzitter van het land bouwschap installeerde op 22 februari 1962 een werkgroep met een tweeledige op dracht: de knelpunten opsporen voor de aanpassing van de bedrijfsgebouwen aan de moderne bedrijfsvoering en aangeven, hoe deze knelpunten weggenomen kunnen worden. Als belangrijke onderwerpen wer den aan de werkgroep verder voorge legd: de rentabiliteit, de financiering en de fiscale kant van investering in bedrijfs gebouwen. Zo tussendoor zou de groep dan nog verband moeten leggen met het pacht- en prijsbeleid, met de kredietvoor ziening en met de rechtspositie van de pachter. Geen geringe opgave dus, maar het voorzitterschap werd in handen gelegd van de directeur van de Cultuurtechnische Dienst, ir. S. Herweijer en die heeft wel voor hetere vuren gestaan. Precies .15 maanden later lag een rapport op tafel, waarin de voorgelegde vragen op duide lijke wijze zijn beantwoord en waarin te vens de financiële gevolgen zijn becijferd. De beleidsinstanties hebben nu een door deskundigen opgesteld schema dat voor de te nemen beslissingen zonder twijfel zeer waardevol zal zijn. Ten besluite vestig ik nog de aandacht op Zweden. Daar is het instituut dat in 1940 door de Federatie van landbouwcoöpe raties is opgericht voor de verbetering van bedrijfsgebouwen de basis geworden voor een van de grootste architectencombina ties met meer dan veertig vestigingen over het gehele land verspreid. Als men de koe maar tijdig bij de horens vat! De Nederlandse selectie voor het Euro pees kampioenschap basketbal, dat in ok tober in de Poolse plaats Wroclaw wordt gehouden, heeft als voorbereiding voor „Polen" deelgenomen aan een toernooi in de Belgische plaats Pepinster. De ploeg, die onder de naam Springbokken uitkwam, speelde de eerste wedstrijd van het toer nooi, waaraan door vier ploegen werd deelgenomen, tegen het sterke Belgische Standard Luik gelijk: 61-61 en verloor ver volgens van de Poolse formatie uit Lodz: 69-63. In de laatste wedstrijd kwamen de Nederlanders echter tot een knappe zege. Zij versloegen Etoile uit het Franse Charleville duidelijk met 58-45, waardoor in het eindklassement nog juist de twee de plaats achter Lodz kon worden bereikt. Jong Oranje zal zaterdag 21 maart, daags voor de ontmoeting België-Nederiand dus, uitkomen tegen België onder 23 jaar. De wedstrijd wordt in Nederland gespeeld. Voorts staat er een wedstrijd Frankrijk onder 23 jaar - Jong Oranje op het pro gramma. De KNVB heeft voorgesteld de ontmoeting woensdag 2 oktober te houden. Het afgelopen weekeinde werd voor de 18de maal de lange afstand-wandeltocht van Amsterdam naar Leeuwarden over 150 km gehouden, georganiseerd door de vereniging De lange-afstandtippelaars. Van de 55 zaterdagmiddag vertrokken wande laars arriveerden er 44 zondagmiddag in Leeuwarden. Van de wandelaars die de tocht volbrachten waren onder andere Schol (Velsen-Noord), die voor de 16de maal deelnam, Kluyskens (Haarlem), voor de 15de maal en P. Mulder (Velsen) voor tie 3de maal. De Middelburgse atleet Hein Cujé heeft zondag voor eigen publiek op de gemeente ljjke sintelbaan van de Zeeuwse hoofdstad het Nederlands kampioenschap 3000 meter steeple chase geprolongeerd. Hij zegevierde in 9 min. 5.6 sec., hetgeen zijn beste pres tatie van dit seizoen betekent. De meeste tegenstand ondervond Cujé van de Lim burger Jos Scheyen, die zijn tweede wed strijd liep. Deze hield de Middelburger twee ronden lang bij. Hij ging echter bij het nemen van de sloot even onderuit en had toen meteen een achterstand van tien meter. Cujé breidde vervolgens zijn voor sprong verder uit. De uitslag was: 1. Hein Cujé (Dynamo, Middelburg) 9.05.6, 2. Jos Scheyen (Unitas, Geleen) 9.29.6, 3. J. de Wit (MFC, Medem- blik) 9.38.9, 4. Ronald Spierenburg (Mem phis, Enschede) 9.45.6, 5. Huib Coumans (Unitas, Geleen) 9.47.6, 6. Cas Mulder (Dy namo, Middelburg) 9.49.2. Er namen 17 at leten aan deze wedstrijd deel. Herman Buuts van het Eindhovense PSV heeft zaterdagmiddag tijdens atletiek wedstrijden in Eindhoven zijn eigen Ne derlandse record kogelslingeren, dat hij op 7 juli j.l. in Beverwijk vestigde met 45.12 meter, verbeterd en gebracht op 49,67 me ter. Buuts verbeterde zijn oude record drie maal op één middag. De eerste keer kwam hij tot 47.15 meter, daarna tot 48.03 meter om tenslotte uit te komen op 49.67 meter. De Sagitta-atlete Els Noorduyn heeft zondag bij atletiekwedstrijden in Zaandam hét nationale record kogelstoten meisjes verbeterd tot 16,09 meter. Het oude record stond sinds 19 april 1959 op naam van Corrie Bakker met 15,68 me ter. Els Noorduyn overschreed deze afstand niet minder dan drie maal. Bij haar vierde worp haalde ze 16.09 meter, bij de vijfde worp 15.73meter en bij de zesde worp 15.87 meter. De Rotterdammer D. de Bruijn van Mi nerva heeft de zaterdag gehouden Loöp door Bussum over-een afstand' van 4600 meter gewonnen in 18 min. 54 sec. Zijn clubgenoot D. van Heden kwam met een tijd van 19.26.4 op de tweede plaats en J. Boelens van de organiserende vereniging Tempo finishte in 19.46.- als derde. De jubileumwedstrijden, die PSV zondag ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan, in Eindhoven organiseerde, hadden door het afschrijven van talrijke atleten veel van hun aantrekkelijkheid verloren. Alleen de 5.000 meter en de 400 meter hebben de aandacht enigszins kunnen boeien. Op de 5 kilometer vochten Cees Clement en Joep Delnoye opnieuw een hevig sprintduel uit, dat Clement op de streep won. De 400 me ter leverde een onbedreigde zege op voor de Belg Dijzers, die op de zware baan tot 48,3 sec. kwam. Jaap Noordenbos, de Ne derlandse kampioen, net terug van vakan tie, bracht het niet verder dan de vijfde plaats in 49,3 sec. Voornaamste uitslagen: 100 m: 1. Knic- kenberg (Did.) 10.8, 2. Luitjes (Trekvogels) 10.9; 400 m: 1. Dijzers (Belg.) 48,3 sec., 2. Maul (Did.) 48,5 sec., 3. Rensbergen (Belg.) 48,5; 800 m: 1. Wengoborski (Did.) 1.51.6, 2. Walther (Did.) 1.51.7, 3. Nürnberger (Did.) 1.51.9; 1000 m: 1. Zur (Did.) 2.28.2, Schwarte (Did.) 2.28.5, 3 Jansen (AAC) 2.28.6; 5000 m: 1. Clement (Fit) 14.41.6, 2. Delnoye (Kimbria) 14.41.6, 3. De Wachter (Belg.) 14.42.8; speer: 1. Schenk (Did.) 67,07 m, 2. De Bock (Belg.) 62,76 m; pols- hoog: 1. Schmidt (Did.) 4,10 m. Margaret Smith en Robbyn Ebbern heb ben in de Amerikaanse tenniskampioen schappen (dubbelspel) revanche genomen voor de nederlaag, die zij in de finale van het dames-dubbelspel in Wimbledon tegen de Amerikaans-Braziliaanse combi natie Darlene Hard-Maria Bueno leden. De Australische meisjes wonnen nu de titel door de titelhoudsters Hard-Bueno in de eindstrijd met 4-6, 10-8, 6-3 te verslaan. Het was de eerste keer, dat een geheel Australische combinatie dit kampioen schap behaalde. Wel was eerder in 1961 de Australische Lesley Turner te zamen met Darlene Hard als winnares uit het strijdperk getreden. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv A.K.U. Hoogovens Kon Olie Philips Unilever 605—608 607Vj 172,00—172,10 172,00 154,40—155,00 154,70 180,60 gb-181,20 181,00

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 8