éi* Explosie bedelft 25 mijnwerkers HET WEER Mars op Washington ingeluid door boodschap van Kennedy Leider Randolph: „Deze mars is een kreet om vrijheid Noodweer rond het Gardameer Aanslag in VS op negermeisje Komende verkiezingen in Zuid-Vietnam opgeschort S.C. TELSTAR Vriendelijke blik door het IJzeren Gordijn Redders boren naar derde mijnwerker Vragen over uitlating van mr. N. J. Scholten in Indonesië Kleuter gestikt in Keulse pot éee MORRIS 'éefore you êuy! BETOGERS STROMEN WASHINGTON BINNEN Tijdschema mars Regenrecord van 1864 in Zeeland gebroken Haarlemmer ernstig gewond bij ongeluk in Velsen-Noord Telegrammen van ambassades opgehouden f* 48e JAARGANG NUMMER 248 WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1963 Fellin mijnwerker af FALCON TWEEDJASSEN Minder wind Aan het strand: Een kreet om vrijheid '99 Josephine Baker Solidariteitsbetuigingen Het wóórd is aan Zolder stortte in, laboratorium verwoest In de krant van heden: illiiil - 1 k1 1 IN* Leger betuigt trouw SEIZOENKAARTEN V Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije HAZLETON (Reuter) Na de redding van de Amerikaanse mijnwerkers Fellin en Throne gaat men in Hazleton voort met pogingen een gat te boren naar de derde ingesloten mijnwerker, Louis Bova. De hoop dat men hem nog levend zal aan treffen is niet groot meer. Gisteren zorgde het breken van de boor voor de vijfde maal voor een ernstige stagnatie. De artsen die Fellin en Throne onder zoeken, hébben hun verbazing uitgespro ken over de goede gezondheidstoestand van beide mannen, na hun verblijf van veer tien dagen in een nauwe, vochtige, koude en donkere ruimte. Fellin heeft zijn vrouw beloofd, dat hij het ondergrondse mijnwerkerslèven zal op geven. MOAB (Reuter) Bij een explosie in een kaliummijn in de Amerikaanse staat Utah zijn 25 arbeiders bedolven op onge veer 800 meter onder de grond. Men vreest dat zij zijn omgekomen, mede door de gro te hitte die bij de ontploffing moet zijn vrijgekomen. De arbeiders waren bezig met de aanleg van de mijn. Kroesjtsjev en Tito in de dierentuin van het Joegoslavische eiland Brioni een plaatje dat noodt tot politieke interpretatie. Wie ziet hier niet de glimlach in van het Sovjet-blok, dat de blik naar het Westen heeft gericht en de „papieren tijger", die het Wes ten zou zijn, welwillend beziet door de openingen in het ijzeren gordijn? Het tweede-kamerlid de heer Jongeling (G.P.V.) heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd of de bewindsman kennis heeft genomen van het Antarabericht, dat mr. N. J. Scholten, leider van de Nederlandse stu dentendelegatie die thans een bezoek brengt aan Indonesië, steun heeft toegezegd aan de onafhankelijkheidsbeweging in Brits- Bomeo en tevens heeft verklaard „dat een volksstemming in West-Irian niet lan ger nodig is". „Indien dit bericht waar is, is de mini ster dan niet van oordeel," zo vraagt de heer Jongeling, „dat de leider van deze delegatie waarvan de uitzending ten dele op rijkskosten geschiedt zich in zijn officiële uitlatingen dient te onthou den van inmenging in het geschil tussen Engeland en Indonesië over Brits-Borneo, en van verklaringen die schadelijk kun nen zijn voor de ongerepte handhaving van het in een verdrag vastgelegde zelf beschikkingsrecht van de bewoners van Westelijk Nieuw-Guinea? Ten slotte vraagt hij, of de minister bereid is zijn afkeuring over deze uitla tingen van de heer Scholten uit te spre ken en met zijn ambtgenoot van Buiten landse Zaken overleg te plegen omtrent de wenselijkheid van een duidelijke re geringsuitspraak inzake de onaantastbaar heid van de verdragsbepaling over het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's, zulks mede in verband met allerlei Indo nesische recente uitspraken, waarin dit recht wordt gebagatelliseerd of ontkend. In Volendam is de tweejarige Alex de Boer met zijn hoofd beklemd geraakt in een Keulse pot. De pot stond achter het ouderlijk huis van het jongetje. De kleu ter stak er zijn hoofd in, maar kon niet meer terug. Toen de moeder enige tijd later het jongetje vond bleek het reeds overleden te zijn. Advertentie BARmJORISSTR" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met nog hier en daar een bui en van nacht in het binnenland plaatse lijk mist. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk westelijk, later veranderlijk. Iets hogere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Mórgen wat opklaringen, maar morgenmiddag toenemende bewol king, gevolgd door regen. Weinig wind. Temperatuur 16 tot 17 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Onbesten dig. WASHINGTON (AP) - Bij het begin van de dag stroomden vanmorgen dui zenden Amerikanen uit alle delen van de Verenigde Staten Washington binnen, om deel te nemen aan wat naar de verwachtingen de grootste demonstratie zal worden in de Amerikaanse geschie denis van deze eeuw: de mars voor de burgerrechten. Aan de vooravond van de mars gaf president Kennedy een verklaring uit, waarin hij het Amerikaanse volk oproept zijn inspanningen te vergroten om ge lijke rechten voor alle burgers te ver krijgen. De boodschap van de president was aan vankelijk bestemd om volgende week op „Labour Day" te worden bekend gemaakt, maar met het oog op de mars naar Was hington werd de boodschap vervroegd uit gegeven. De schattingen over de opkomst van de demonstranten variëren van 100.000 tot 250.000. Het bleef tot het laatste een on zekere factor. Vooral voor negerdemon stranten uit het zuiden is het moeilijk ge bleken de hoge reiskosten naar Washington op te brengen. Onder de eerst-aangekomenen was een vrachtwagenchauffeur uit Chicago, die een afstand van 1100 kilometer naar Washing ton in elf dagen op rolschaatsen had af gelegd. De algemeen ledier van de mars, A. Philip Randolph, president van de bond van slaapwagenpersoneel, zei op een pers conferentie: „Deze mars is een uitbarsting, eed kreet om vrijheid. Er is tumult, het gist. Nu is het ogenblik aangebroken om de grenzen van vrijheid en menselijke waardigheid te verleggen. Er zal een in grijpende verandering komen in de mense lijke verhoudingen. Geen macht onder de zon kan de revolutie om de burgerrech ten tegenhouden". Randolph zei, dat de eigen ordedienst van de mars alle maatregelen die moge lijk waren heeft genomen om te voorko men, dat er gewelddadigheden zullen plaats vinden. Niettemin is het gebied van j Washington versterkt met 3000 man troe pen van leger en korps mariniers. Dertig helikopters staan gereed om de manschap- pen snel te kunnen dirigeren naar plaat sen waar zij nodig mochten zijn. Uit Hollywood, Detroit, New York en Parijs zijn vliegtuigen vertrokken die we reldbekende sterren van film en showwe reld naar Washington brengen. Josephine Baker, die meer dan 35 jaar geleden uit de Verenigde Staten vertrok om de kleur- barrière achter zich te laten, is gister avond per vliegtuig uit Parijs in New York aangekomen om deel te nemen aan de vrijheidsmars. „Voor deze zaak bestaan geen afstanden", zei de zangeres, die de Franse nationaliteit heeft aangenomen. De Amerikaanse omroepmaatschappij NBC heeft meegedeeld, dat de Telstar-te levisie-uitzending van de mars ook ter beschikking zal staan van het televisienet van de Sovjet-Unie. Uit alle delen van de wereld hebben maatschappelijke en politieke groeperin gen en individuen zich gedrongen gevoeld te getuigen van hun solidariteit met de mars. De voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de Partij van de Arbeid, prof. Vondeling, heeft in een brief aan de Ame rikaanse ambassadeur in Nederland, de solidariteit van de P.v.d.A. te kennen ge geven. De Britse filosoof en pacifist Bertrand Russell heeft een emotionele, fel anti- Amerikaanse verklaring gepubliceerd, die bedoeld zou zijn om tijdens de betoging in Washington te worden voorgelezen. In Amsterdam wordt vanavond een mars gehouden uit solidariteit met de Amerikaanse manifestatie. VERONA (A.F.P.) In de omgeving van het Gardameer (Noord-Italië) heeft in de afgelopen nacht noodweer geheerst. Zware regenval, die gepaard ging met storm en hagel, deed wegen onder wa ter lopen en veroorzaakte grondverschui vingen. Volgens de eerste berichten is één Duitse toerist om het leven gekomen en werden enkele mensen gewond. Ook zouden enkele mensen worden vermist. Talrijke wegen zijn versperd door aard verschuivingen De storm heeft vooral huisgehouden op een kampeerterrein dicht bij Verona. De kampeerders, onder wie zich vele buiten landse toeristen bevonden, zochten een toe vlucht in omliggende huizen of in hun auto's. Enkele auto's werden door aard verschuivingen bedolven. De opsorings- en hulpzaamheden door vrijwilligers en politie worden bemoeilijkt door het slechte weer en de aardverschui vingen. Het tjjdschema voor de mars op Washington ziet er in Europese tjjd alsvolgt uit: 14.30 Leiders van de mars hebben op het Capitool besprekingen met leiders van het Congres. 15.00 De deelnemers aan de mars ver zamelen zich bij het monument van Washington. 16.30 Vertrek naar het gedenkteken van Lincoln. 17.30 Begin van het programma voor de mensen die het eerst bij het ge denkteken komen. 19.00 Begin van de plechtigheden. Ma rian Anderson zingt het volkslied. De r.-k. aartsbisschop van Wash ington smeekt de zegen over de mars. De leider van de mars, A. Philip Randolph, houdt een toespraak gevolgd door korte redevoeringen van andere leiders van de mars. 21.00 Einde van de plechtigheden. De demonstranten vertrekken naar treinen en bussen. 22.00 De leiders van de mars worden op het Witte Huis ontvangen door president Kennedy. De toeristen zijn weer op weg naar huis en welke gevolgen deze drukte op de Duitse autobanen kan hebben, wordt door deze foto geïllustreerd. Opstoppingen zijn aan de orde van de dag en van het geduld der auto mobilisten en vrachtwagenchauffeurs wordt het uiterste gevergd. Urenlang staan de files, vaak het gevolg van kettingbotsingen en soms zeer ern stige ongelukken, te wachten op een doorstroming. Het nut van de kilo meterslange snelwegen wordt op deze manier wel zeer problematisch, vooral ook omdat de hoge snelheden er vaker tot ongevallen leiden dan op de binnenwegen. COLUMBIA (Reuter, AFP) In een buitenwijk van Columbia* in de Ameri kaanse staat Zuid-Carolina, is een bom ontploft in de buurt van het huis van een negermeisje, dat volgende maand als eerste niet-blanke de universiteit van Zuid- Carolina zal gaan bezoeken. De universiteit zal haar op grond van een uitspraak van het federale gerechts hof moeten toelaten. De bom maakte geen slachtoffers. Er werd een enorm gat in de grond geslagen. De oom van het meisje, een arts die vlakbij woont, zei dat hij de afgelopen nachten met een geladen geweer op zijn veranda had gezeten, omdat hij moeilijk heden verwachtte. In de nacht van de aanslag stond hij echter niet op wacht omdat hij zich toen niet goed voelde. Er heeft zich ook een explosie voorge daan in een rooms-katholieke school in Buras, in de staat Louisiana. De school is vorig jaar voor negerkinderen openge steld. Bij de explosie werd een lokaal ver nield en brak brand uit. De nonnen van de school waren vorige week telefonisch gewaarschuwd, dat de school zou worden opgeblazen. (Van onze weerkundige medewerker) De zware buien met onweer,die. in de nanacht en vroege morgenuren vele uren boven het kustgebied van Zeeland tot de Wadden aanwezig waren hebben plaatse lijk opnieuw zeer veel regen gebracht. In Zierikzee werd vanmorgen 54, in Se- rooskerke 40, in Vllssingen 20 mm. geme ten. Sinds augustus 1864 is het in Zee land nog nooit zo nat geweest in augus tus. Normaal valt in augustus in Zeeland 75 mm. neerslag. Vanmorgen overschreed de hoeveelheid in Sas van Gent reeds de 200 mm. Vlissingen had 155 mm. Het re cord voor deze stad was 166 mm. in 1864 gemeten. De oogst die nog vrijwel geheel op het lar.d staat heeft veel van de zware regenval te lijden. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ Vierde klasse, zevende lijst 25.000 3095 5.000: 1390 2.000: 2842 19280 1,500: 18363 1.000: 1600 4463 8429 15626 16388 18043 19770 400: 1146 3043 3098 3799 7147 8794 10140 10493 10544 13114 13419 16484 20391 200: 1018 1763 1941 2078 3367 5302 6426 7174 7229 8786 9352 11631 12302 14933 15001 15552 15763 16992 16996 17119 19012 19525 19823 20293 20792 21366 21931 Eriedrich Nietzsche: Menigeen vindt zijn hart pas als hij zijn hoofd verloren heeft. Bij een verkeersongeluk op de Wijker- meerweg in Velsen-Nrd. is dinsdagmiddag óm vijf uur een 33-jarige fabrieksarbeider uit Haarlem ernstig gewond. Hij zat achter op de duo van een mo torfiets die werd bestuurd dóór een 56- jarige chemicus uit Haarlem toén deze motor in botsing kwam met een personen auto. bestuurd door een 26-jarige monteur uit Beverwijk, die uit een uitrit kwam. De 33-jarige Haarlemmer werd van zijn zitplaats tegen het wegdek geslingerd. Door de Ongevallendienst is hij naar een zie kenhuis in Haarlem overgebracht. De motorrijder die geen letsel opliep, bleek niet in het bezit te zijn van een rij bewijs. Hijwas ook niet verzekerd. De motorfiets en de auto werden vrij ernstig beschadigd. In een drukinktfabriek in Winschoten is een grote zolder van 6 bij 8 meter inge stort. Óp de zolder lag 8.000 kilogram verf- grondStof in papieren zakken. Zólder en grondstoffen kwamen naar beneden in het daaronder gevestigde laboratorium, waar van de kostbare instrumenten niets heel bleef. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 ,Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel.3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving.4, S Radio én t.v7 Agatha Christie vertelt7 Kunst 7 Eéönómisch niéuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport U Luidsprekers4 Dit nummer bestoet uit twaalf pagina's SAIGON (AFP, Reuter) De regering van Zuid-Vietnam heeft de verkiezing, die op 31 augustus zouden worden gehouden, in verband met de huidige noodtoestand naar een latere datum verschoven. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge, heeft gis teren een onderhoud gehad met Ngo Dinh Nhoe, de machtige broer van president Diem. Zuid-Vietnam heeft de afgelopen week de diplomatieke telegrammen van ten minste dertien ambassades in Saigon vast gehouden. De ambassades, die geen van alle een eigen radioverbinding hebben met S' |w.r - het moederland, vernamen pas gisteren dat geen van de door hen aangeboden codetélegrammen zijn verzonden. Aan de ambassades is meegedeeld, dat hun telegramman voortaan ongecodeerd moeten worden aangeboden aan de natio nale raad voor de censuur. Onder de betrokken ambassades zijn on der meer die van Nederland, Indonesië en het Vaticaan. Frankrijk, Engeland, Ame rika en enkele andere landen hebben een radioverbinding met hun hoofdsteden. Aangenomen wordt dat 'n deel van de tele grammen voor het Vaticaan is verzonden via de Franse radioverbinding. Volgens een communiqué van de gene rale staf van het Zuidvietnamese leger, zijn de verklaringen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, volgens welke dé hógere officieren van het Viet namese leger niet op de hoogte waren van de maatregelen inzake de staat van beleg, volkomen onjuist. Ook de meededè- ling dat de militaire acties tegen de boedd histen werden uitgevoerd door speciale troepen die niet onder het gezag van de opperbevelhebber van het leger vallen, zijn onjuist, aldus het communiqué. NEW DELHI India heeft Oe Thant zijn „emstigé bezorgdheid" over de ont wikkeling in Zuid-Vietnam te kennen ge geven. PARIJS Tussen de 200 en 300 Viet namese studenten van de Pa rij se univer siteit hebbén een zwijgende stidowristaking gehouden tegen de regering in Saigon. Advertentie Donderdagavond 7—9 uur in ftOYAL. Kennémerlaan. zij-ingang. Vrijdagavond 7—9 uur KENNEMERHOF, Kennemerlaan. Zondag 12.3014.00 uur aan het terrein.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1