J H ker] Sne! uitbreidende gemeente naar 50.000 inwoners r i BOUWWERKEN N U1TVOER1NGI IECHTE WEGENl OBSTAKELS 1 r i 1 T 1 H 9 1 AA Tl UITGEBREID FEESTPROCRAM ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1963 E*bli PAGINA DRA_ 8 T A cliterstand ingehaald Bestaansrecht bewezen Op de goede weg Slot Assumburg Oorsprong van Heemskerk Huidtoneel Maerten van Heemskerck LeemsJ k 1 bestaat eegemlioi iderd jaar WK0* HET 900 JAAR OUDE HEEMSKERK heeft eigenlijk in 1956 een streep onder het verleden gezet. Want in dat jaar begon Heemskerk te bouwen aan een toekomst die maar weinig zou overlaten van het dorp dat Heemskerk eeuwen lang is geweest. Het Heemskerk van 1063 was een nauwelijks waarneembare vlek in de Kennemerlandse rimboe, vaak twistappel van begerige Heren met als gevolg dat het bijna even vaak doelwit is geweest van brandschatters en plunde raars. Een fors uit zijn dorpse kluiten gewassen gemeente is het Heemskerk van nu. Riante flats, moderne scholen, sportparken, het oog bekorende plantsoenen, bungalows als plaatjes en als laatste aanwinst een hypermoderne sporthal bepalen thans in hoofdzaak het gezicht van deze snelst groeiende woongemeenschap in Nederland. In 1956 telde Heemskerk nog geen 7.000 inwoners, eind 1961 was dit aan tal verdubbeld en dit jaar verwacht men de 20.000ste in woner. En daarmee is deze dynamisch groeiende gemeente in het IJmondgebied nog lang niet volgebouwd. Als het „tienjarenplan" van het voortvarende Heemskerkse ge meentebestuur naar wens wordt uitgevoerd zullen vóór 1974 rond 50.000 mensen zich Heemskerkers kunnen noemen. Zo op het eerste gezicht lijkt een dergelijke ontwikkeling nogal fors aangezet. Maar wie van de 5.300 inwoners die Heems kerk in 1945 telde had kunnen voorspellen dat de bevolking rondom de oude dorpskerk binnen twintig jaar vervier voudigd zou zijn? De emancipatie van Heemskerk bracht uiteraard een ingrijpende heroriëntering van bestuur en beleid met zich mee op velerlei gebied. Vraagstukken aan gaande woningbouw, wegenaanleg, openbare voorzieningen, onderwijs, verzorgingspeil, verenigingsleven, recreatie en nog veel meer andere zaken stapelden zich op. Zij lieten niets heel van de maatschappelijke en economische status van het vroeger zo gezapig levende Heemskerk. O zeker, het Heemskerk van kasteel Assumburg, van Marquette en het Huidtoneel, waar de graven van Holland hun eed van eer biediging aflegden op de leenrechten van de Heren van Kennemerland, is er nog steeds. Maar zoals de vloed van het Wijkermeer eeuwen her het land om Heemskerk heeft overspoeld heeft de laatste jaren een stroom van mensen uit de IJmond bezit genomen van landerijen die eens de Heren van Velsen en van Assendelft toebehoorden. Duizenden woningen zijn binnen weinige jaren in Heemskerk in een verbazingwek kend tempo uit de grond gestampt. Van iets meer dan duizend woningen in 1947 heeft de woningvoorraad in 1963 dicht de vierduizend genaderd. Op het ogenblik zijn in Heemskerk 1500 woningen in aanbouw. Deze opzienbare groei is in hoofdzaak gevoed door de enorme ontwikkeling van de industrie in de IJmond, waarvan die van de Hoogovens wel het leeuwendeel opeist. Maar ook andere belangrijke onder nemingen hebben ertoe bijgedragen dat de woningbouw in Heemskerk zo'n opgang maakt. Heemskerk is voor duizenden wer kers uit het IJmondareaal een geliefd woonoord geworden, maar ook uit de Zaan streek komen steeds meer arbeidskrachten zich in deze gemeente vestigen. Burgemeester van Heemskerk sinds 1945 is de heer H. Nielen. Over de huidige ont wikkeling van zijn gemeente zegt hij. „Heemskerk is zich bewust van de taak die het in het streekplan IJmond-Noord te vervullen heeft en het zal die opdracht om mee te werken aan het scheppen van woon ruimte voor dit industriegebied zo goed mogelijk uitvoeren." Historisch gesproken heeft Heemskerk De oudste inwoonster van Heemskerk is de weduwe Trijntje Stubenitsky, ge boren De Ruiter. Zij is 97 jaar en woont Rijksstraatweg 3. Haar zoon is de heer C. J. Stubenitsky die een zadelmakerij heeft en auto's bekleedt. Het bedrijf heeft een originele blikvanger in de vorm van een levensgroot opgezet paard, dat zo uit het huis lijkt te stappen. Mevrouw Stubenitsky is een Edamse van geboorte. Haar man Jan Stubenitsky, die de zadelmakerij oprichtte, overleed in 1954. Het lopen gaat niet meer, maar lezen en haken doet ze nog steeds zonder bril. Ze vindt Heemskerk een gezonde plaats om te wonen want ziek is ze maar zeer zelden geweest. Televisie heeft mevrouw Stubenitsky mg nooit gezien, film nog maar één keer van haar leven en dat was op haar gouden huwelijksfeest in 1950. Het liefst zit ze voor het raam kleedjes te haken. „Ik wil graag honderd jaar worden", zegt Heemskerks oudste in woonster, „ik zie daar heus niet tegen op. En dé drukte van het verkeer hier op de weg valt wel mee". Het is niet bekend wanneer Heemskerk precies is gesticht. Uit opgravingen heeft men kunnen vaststellen dat deze streek vóór de christelijke jaartelling al door mensen werd bewoond. De naam Heems kerk zou blijkens oude geschriften afgeleid zijn van Hemezenkirica. Een andere over levering wil, zo lezen we in het boekje „Het Ambacht en Dorp Heemskerk" van Van Ollefen en Bakker, uitgegeven in 1792, dat „toen de bewooning van dien ooit eenigszins aanmerkelijk werd, zekere vermogende vrouw, Heemsie genaamd, er eene kerk (naamlijk een Roomsche) liet bouwen, bij welke bouwing het vlek den naam verkreeg van Heemsiekerk." In het jaar 1063 legde de bisschop van Utrecht, Willem I, in een oorkonde het recht vast van Reginbertus, abt van Ech- ternach, op de helft van verschillende door karei (Martel?) aan Willibrordus ge schonken kerken in Holland, waaronder die van Heemskerk. In de middeleeuwen stonden de Heems kerkse contreien meer dan eens in het brandpunt van bloedige strijdtonelen. Om streeks 1350 vochten de Hoekse en Ka- een roemrucht verleden achter zich, maar in feite heeft de bevolking door de eeuwen heen weinig weelde en voorspoed gekend. Tuinbouw was de voornaamste bron van bestaan en daaruit kwam doorgaans geen rijkdom voort. Wie Heemskerk tot het einde van de laatste wereldoorlog heeft gekend zal moe ten toegeven dat er nu heel wat van de achterstand op het gebied van rioleringen, onderwijs, plantsoenen en wegen is inge haald. Men kan wel zeggen dat er zich na 1956 een nieuw Heemskerk heeft ge vormd. ..Het gemeentebestuur", zegt burgemees ter Nielen, „kan met de grootste voldoe ning terugzien op wat in de afgelopen ze ven jaar tot stand is gebracht. Van bij zonder veel belang vind ik dat de duizen den nieuwe bewoners zich Heemskerkers zijn gaan voelen. Voor een zeer groot deel is dat te danken aan de activiteiten van de Heemskerkse Gemeenschapsraad. De taak van burgemeester en wethouders en van de gemeenteraad wordt niet in geringe mate verlicht door het werk van deze ge meenschapsraad." Burgemeester Nielen heeft veel bewonde ring voor de energie en het enthousiasme waarmee de gemeenschapsraad de feesten ter viering van het 900-jarig bestaan van Heemskerk heeft voorbereid. Tekenend voor de burgerzin van zijn gemeentena ren noemde hij het feit dat 70 percent van comitéleden en medewerkenden „import" Heemskerkers zijn. Met groot vertrouwen ziet de heer Nie len de toekomst van zijn gemeente in het IJmondgebied tegemoet. Naar zijn mening heeft Heemskerk door zijn sterke groei zijn bestaansrecht als zelfstandige gemeen te overduidelijk bewezen. „De twintigduizend inwoners die wij dit jaar hopen te bereiken zijn eigenlijk nog maar een tussenfase in onze uitbreidings plannen. Binnen tien jaar zullen ten oos ten en ten zuiden, maar vooral ten noor den van de bestaande bebouwing woon gelegenheid geschapen moeten worden voor nogmaals twintig- tot dertigduizend mensen. Dat betekent dat we jaarlijks zo'n duizend woningen moeten bouwen om aan de vraag te kunnen voldoen", aldus bur gemeerster Nielen. Ten aanzien van een mogelijke samen voeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk zei de heer Nielen ervan over tuigd te zijn dat geen Heemskerker deze samenvoeging wenst en de noodzakelijk heid ervan inziet. Dat wil niet zeggen dat Heemskerk niet het belang zou onderken nen van een nauwe samenwerking met Beverwijk op het gebied van enkele open bare voorzieningen. Om bepaalde psychologische en sociolo gische redenen wil men echter niet inwo ner zijn van de grote stad, die door de samenvloeiing van Beverwijk en Heems kerk gevormd zou worden, waarbij mis schien de vrees op de achtergrond staat dat Beverwijk zich dan op het eerste plan zou kunnen schuiven. „Maar de Heemskerkers die zich, het zij als gemeentebestuurder hetzij als amb tenaar of in een andere functie tot taak hebben gesteld Heemskerk de plaats in het IJmondgebied te geven waarop het ge zien het gepresteerde in de afgelopen ze ven jaar recht heeft, hebben weinig tijd om aan deze samenvoegingsplannen te denken. Het grote doel dat hun voor ogen staat is van Heemskerk een prettige, leef bare woongemeente te maken. En wat dat betreft," zo besluit burgemeester Nielen Op tal van plaatsen in Heemskerk kan men dit bord tegenkomen. Dat er soms ook te snel gebouwd kan worden hebben de recente moeilijk heden met de bouw van 216 wonin gen in het uitbreidingsplan Assum burg bewezen. Al vier maanden geldt hiervoor een door de Kroon opgelegd bóuwverbod. Wie spreekt het ver lossende woord? beljauwse edelen er hun twisten uit en in 1492 werd Heemskerk door het in op roer gekomen kaas- en broodvolk geplun derd. Bekende historische gebouwen zijn het slot Heemskerk of, zoals het doorgaans wordt genoemd Marquette en het kasteel Assumburg. Het oorspronkelijke „huys tot Heemskerk" werd in 1252 door graaf Wil lem II gesticht als een bolwerk tegen de invallen der West-Friezen. Het was het stamslot van de Heren van Heemskerk. In latere eeuwen kwam Marquette in het bezit van verschillende families. In 1610 werd het huis verkocht aan de De Her- taing, heer van Marquette in Henegouwen naar wie het slot sindsdien is genoemd. Het wordt thans bewoond dóór jhr. A. D. T. Gevers. Ten zuidoosten van het dorp Heemskerk ligt het kasteel Assumburg. daterend uit de tweede helft van de 13e eeuw. Het werd bewoond door de heren Van Velsen en Van Assendelft. In de 16e eeuw werd de toen in verval geraakte burcht afgebroken en herbouwd met resten van het slot oud- De Commissie H 900 heeft voor de viering van het 900-jarig bestaan van Heemskerk een uitgebreid feestpro gramma samengesteld voor de week van 31 augustus tot en met 8 sep tember. De feestelijkheden worden zaterdag 31 augustus kwart voor twaalf geopend met klokgebeier en een toespraak door burgemeester Nielen op het Raadhuisplein, 's Mid dags om twee uur volgt de officiële opening van de sporthal door de Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen. Verder zijn er een beurs van de middenstand, een tentoon stelling „Verleden, heden en toekomst van Heemskerk", een kermis, een autorally en een concert met mede werking van enkele zangkoren. Zon dag 1 september zullen o.a. de heer en mevrouw Boesman om 4 uur met hun ballon opstijgen van het sport terrein De Vlotter waar ook muziek korpsen een mars-tamboerfestival houden. Maandag 2 september zullen een tafeltennistoernooi en een badmin- tontoernooi plaats vinden en wordt een openluchtspel opgevoerd op de binnenplaats van slot Assembourg. Van de verdere programmaonder delen noemen we nog een kortebaan- draverij op 5 september, aanvang half twee, en een groots opgezette histo rische optocht met meer dan 400 deel nemers op zaterdag 7 september, die om 2 uur begint. Maar er is nog veel meer in Heemskerk te beleven dan we in dit bestek kunnen opsommen. Het aloude Heemskerk roept iedereen een harte lijk welkom toe! Moderne flatgebouwen zijn in Heemskerk al lang ingeburgerd. In de komende jaren zullen er nog heel wat bijkomen. Heemskerk is van klein dorp uitgegroeid tot een belangrijke woongemeente in het noordelijk IJmondgebied. ons gesprek, „geloof ik te mogen zeggen dat we al een flink stuk op de goede weg zijn. Er is dan ook alle aanleiding het 900-jarig bestaan van Heemskerk met grote opgewektheid te vieren." Zo zag de tuin van het slot Heems kerk of Marquette er in de 18de eeuw uit. Vijvers en bloemperken maakten het tot een ware lusthof, waarin bewoners en gasten graag vertoefden. Haerlem, dai vlakbij lag. In 1867 stierf de laatste particuliere eigenaar van het kasteel. In 1911 werd het slot aan het Rijk verkocht en sinds 1933 doet het dienst als jeugdherberg. Ter hoogte van de Marquettelaan bij de Rijksstraatweg Heemskerk-Castricum ligt een kunstmatige heuvel, de Scepelenbergh of het Huidtoneel. In oude tijden werden op deze plaats offers gebracht. Hier ver zamelden zich ook de graven van Holland om de nieuwe Heer van Kennemerland hulde te brengen, die dan op een schild werd verheven als teken van erkenning. De toren van de Ned. Hervormde kerk stamt uit de dertiende eeuw en is opge bouwd van z.g. reuzenmoppen. De toren spits is geheel van steen opgetrokken wat in ons land een grote zeldzaamheid is. Het koperen „haantje" werd in 1728 vervaar digd. Vermoedelijk heeft de kerk waaraan Heemskerk zijn naam heeft te danken op de plaats van de Ned. Hervormde kerk ge staan. Deze rooms-katholieke kerk werd in 1580 grotendeels verwoest, slechts de to ren bleef gespaard. De kerk bezit een eike houten preekstoel die meer dan 300 jaar oud is. Het doophek en de koperen licht kroon dateren uit de zeventiende eeuw. De klok in de toren van de kerk is een der oudste luidklokken van ons land. Zij werd gegoten in 1464 en weegt 900 kg. Een beroemd zoon van Heemskerk was de schilder Maerten van Heemskerck die er in 1498 als Maerten van Veen werd ge boren. Op latere leeftijd verhuisde hij naar Haarlem. Hij werd in 1572 begraven in de zogenoemde Kerstkapel aan de noordzijde van de St. Bavo. Maerten van Heemskerck werd voor zijn werken goed betaald. Hij liet een fonds na waarvan de opbrengst jaarlijks ten goede moest komen aan „twee huwbare arme maagden, te Haar lem of Heemskerk geboren" onder voor waarde dat zij moesten trouwen op zijn graf en wel tussen het feest van St. Lucas (18 oktober) en Maria Lichtmis (2 februa ri). Sinds het eind van de achttiende eeuw hebben geen huwbare maagden op deze „bruidschat" aanspraak gemaakt. G. van Berkel Burgemeester H. Nielen: „Heemskerk heeft zijn bestaanrecht als zelfstandige gemeente afdoende bewezen". De Heemskerkers voelen niets voor de samensmelting van hun gemeente met Beverwijk, zoals ook uit dit pam flet spreekt. V mag raden wie met die hand bedoeld wordt

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13