Hauri won de beker na foutloos parcours in de derde barrage In triomf uit de modder Ik wil „zonder hulpin oranje-team Dansles ervaren vaklieden Internationaal concours hippique in Rotterdam m Anton Ebben kreeg op de wal fouten Zege noch remise van Kuypers Witvoet favoriet in Grote Kermisprijs De opstellingen Moeilijk parcours voor deelnemers ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1963 15 Outsider zegevierde in springconcours om prijs van de haven D.M.N. nog enkele plaatsen 4 CONSTRUCTIE BANKWERKERS 1 SPECIALIST in de be diening van een gecom bineerde knip- en zet- bank. IBM-schaaktoernooi Jenny Ridderhof mindere van Amerikaanse Miller BETAALD VOETBAL AM ATEURVOETBAL KORFBAL Idool Lenstra Geen tank Jan Dassen AUTORACES ZEILEN CRICKET TENNIS HANDBAL Maandag mot or zesdaagse Dansschool RIEN KNOL Okker niet zö succesvol Advertentie De Zwitserse luitenant Hauri met zijn Ierse vosruin Millview werd de meest bejubelde combinatie op de vierde dag van het internationale concours hippique in Rotterdam. Als enige slaagde de koel bloedige Hauri erin zijn paard in de derde barrage van het puissance spring concours om de Prijs van de Haven over de twee van de acht overgebleven hin dernissen te brengen: een twee meter hoge grijze muur en een Ierse wal met daarop groen-gele bomen, die een hoog te had van 1.85. Een daverend applaus barstte los voor de Zwitserse outsider na zijn geslaagde greep naar de overwin ning. De beide favorieten, de Brit David Bar ker met France en een andere Zwitser, Hans Möhr met Troll, de combinatie, die in de Londense horse-show het puissance springconcours won, welke combinaties met hem tot de derde barrage waren door gedrongen, had Hauri op prachtige wijze getroefd. Van de ruim 25 combinaties, die de strijd in dit spectaculaire springconcours aanbonden, kwamerï er 12 zonder fouten rond en onder hen was een Nederlander, Anton Ebben met Kairouan, een combina tie die het vorige jaar zich reeds in Am sterdam in dit nummer onderscheidde. Van onze overige landgenoten kwam ook Irene Jansen met Nabab zeer goed rond, doch een weigering schakelde haar voor verdere deelneming uit. De twaalf in de eerste barrage, die over vier hindernissen ging, waarvan de hoog ste (de muur) op 1.80 was gebracht, deden wederom niet voor elkaar onder. Slechts één viel er af, de Duitser Schmitz. De eer ste scherpe selectie zou echter niet lang op zich laten wachten. In het tot twee hin dernissen ingekrompen parcours van de tweede barrage met. nog slechts de muur (nu op 1.90) en de groene wal (op 1.75) bleven slechts de machtigsten op de been. Zowel de wal als de muur bleken harde, meedogenloze rechters. De Brit Welch en de Duitser Schridde ondervonden dit let- terlijk en figuurlijk aan den lijve. Beiden kwamen achter de hindernis in het zand terecht, terwijl hun paarden de benen na men. Maar ook anderen werden door deze twee „beulen" geveld en onder hen was Ebben die met Kairouan op de wal fou ten kreeg. Weliswaar sprong hij de muur goed, doch de weg naar de finale was voor hem afgesneden. Als vijfde ex aequo vindt men hem terug in de uitslag. Doordat de Duitser Meyer zich voor de derde barrage terugtrok, bleef de eind strijd tot drie combinaties beperkt. Het re sultaat vond u in de aanhef. Zowel Troll als Franco haalden de muur uit haar voe gen. De beide overige erepalmen, die vrijdag waren te verdienen, kwamen in handen van de Britse Ann Townsend, die met Flight of Fancy de prijs der amazones won en in die van de Duitsers Jarasinsky en Schridde die op respectievelijk AlmYhu- dik ep j&amerad de prijs. van de 'MaaS wonnen, een springconcours vóór équipes van twee ruiters, die elk een gedeelte van het parcours reden. Jan Notermans, de 31-jarige ex-interna tionaal heeft vrijdag alsnog een contract getekend voor de Limburgse eredivisieclub Fortuna. Notermans begint volgende week met de training. Hij zal voorlopig in het tweede team worden opgenomen. De Machinefabriek Noordwijkerhout N.V. heeft in haar bedrijf In de machinale afd. is plaats voor 1 DRAAIER 1 BOORDER en in de constructiewerkplaats voor Aanmelding dagelijks van 9.00 tot 18.00 uur en bovendien ook 's avonds na te lefonische of schriftelijke afspraak bij de afdeling personeelszaken van ons bedrijf, 's-Gravendamseweg 16, Noord wijkerhout. Telefoon: 0 25 33 - 29 41. Bijna heeft de sensatie van het IBM- schaaktoernooi plaatsgehad in de ontmoe ting KuypersPortisch. Het betrof hier een uiterst gecompliceerde partij, waarin zwart een kwaliteit had geofferd, die wit met een venijnige tegenactie beantwoordde. Men tipte reeds een Nederlandse zege, maar de Hongaarse grootmeester bleef compliceren. We geloven dat Kuypers juist in de slotfase een uitstekende remisekans miste. Toen was het meteen uit. DonnerMilic is afgebroken in een toreneindspel. Gedurende de gehele partij had de Nederlandse grootmeester de lei ding, doch het ziet er naar uit dat de si tuatie thans onduidelijk is geworden. De RooiBarendregt, een Philidorverdediging met vroegtijdige dameruil eindigde na stugge positionele strijd in een zwarte zege. Parma versloeg Udovcic in een fraaie positiepartij. In de meestergroep waren BertokRell- stab en DunkelblumKieninger binnen twee uur klaar: remise. Crabbendam had met de snel spelende Hartoch te doen. Hij zag kans tweemaal in een zitting in tijd nood te komen. Toen was een eindspel ont staan dat gunstig voor Hartoch bleek. Ree verloor tegen Zuidema die uit het Spaans een goede drukstelling opbouwde. Kool Lehmann is afgebroken in remiseachtige stand. In de eerste tonde van het damesenkel spel van de Amerikaanse tenniskampioen schappen, die in Forest Hills worden ge houden, heeft Jenny Ridderhof vrijdag met 6-3, 6-2 verloren van de Amerikaanse An drea Miller. Jan Hajer, de nieuwe Nederlandse ten niskampioen, heeft vrijdag in de eerste ronde gewonnen. Hij versloeg de Ameri kaan Mickey Schad in vier sets. De cijfers waren: 6-3, 6-4, 2-6, 10-8. Sport tijdens het weekeinde EDO wil dit seizoen zo lang mogelijk vasthouden aan hetzelfde team. Een goed streven, want al dat geharrewar, zo bleek vorig jaar, brengt nu ook niet het ge wenste resultaat. De spelers uit Haarlem- Noord begonnen zoals bekend goed met een zege op RCH. Zondag heeft EDO we derom een zware krachtmeting voor de boeg, want het bezoekende KFC staat be kend om zijn harde maar niet unfaire spel. Vorige week verloren de Kogers op eigen terrein van Tubantia. Haarlem reist naar streekgenoot ZFC, een ploeg die ronduit slecht startte: 5-0 nederlaag tegen Alkmaar. De roodbroeken, zelf beter van stapel gelopen, ontmoeten echter een danig gewijzigde formatie. Ook Haarlem veranderde de bezetting van en kele plaatsen. Bons probeert het morgen als midvoor en Berendregt keerde terug op zijn vertrouwde spilplaats. Over Ange- nent is nog niets naders bekend. RCH, geschrokken van de onverwachte nederlaag tegen EDO gaf de voor hoede voor de uitwedstrijd tegen het verre Be Quick een totaal ander gezicht. Im mers, tegen stadgenoot EDO ontpopte dit deel van het team zich nu niet als een bijzonder schotvaardige linie. Hendriks zal de aanval leiden. Het blijft evenwel nog een open vraag of de Racing zonder Maslo dezelfde produktiviteit kan bereiken als tegen het einde van het vorige seizoen. Overigens blonk Be Quicks voorhoede af gelopen zondag tegen Haarlem ook niet vanwege een grote vuurkracht uit. Er rest de amateurvoetballers nog één vrije zondag voordat de competitie begint en die hopen zij nuttig te kunnen besteden met het spelen van oefenwedstrijden en het deelnemen aan toernooien. Van de tweedeklassers uit het Haarlemse district neemt Schoten het in Zaandam op tegen de reserves van ZFC en trekt Ripperda naar Amsterdam om OVVO te bekampen. Zandvoortmeeuwen neemt in Amsterdam deel aan het toernooi van RKAVIC en TYBB in de Zaan aan dat van Zilver meeuwen. Van de vierdeklassers besluit Onze Ge zellen zondagmiddag zijn activiteiten op het sportveldencomplex aan de Vergierde- weg met het toernooi om de „Kennemer- land"-beker en daaraan nemen ook V.V.Z. I.E.V. en Lisse deel De OG-ers verhuizen daarna naar het tweede „Van der Aart sportpark". Renova speelt in het toernooi van St. Pancratius om de „Jan van Gee- nen"-beker tegen Stormvogels en moet daarvan winnen om definitief in het bezit van de beker te kunnen komen. Bloemendaal gaat in Amsterdam op be zoek bij Neerlandia. Ook de veteranen en junioren A van de „whites" maken de reis mee om in de hoofdstad te voetballen. Hoofddorpse Boys en ETO sluiten zondag hun voorbereidingen af met uitwedstrijden tegen respectievelijk ZSGO en Zeeburgia. -De laatste-zondag voor het-begirt varr de nieuwe korfbalcompetitie neetnt een aantal Haarlemse verenigingen aan toer nooien deel. In Haarlem houdt Animo Rea dy een toernooi, waarin strijden de Haag se vereniging Hou Stand en Pams en de verenigingen Animo Ready, O'kwartier en Neptunus uit de HKB. Het toernooi heeft plaats op het sportterrein aan de Klever- laan in Haarlem van 10 tot half vijf. Nieuw Flora neemt met 3 ploegen deel aan de seriewedstrijden van M.E.O. in De stevige jongelieden op de foto hebben u kunt het geloven of niet hun sport beoefend op de be roemde Sydney Cricket Ground Ze hebben geen cricket gespeeld, maar rugby en naar hun bemod- derde sportplunje te oordelen waren de weersomstandigheden daar in Australië ook niet al te best. De man, die in triomf uit de modder naar de douche wordt gedragen, is Norm Provan, een beroemd rugbyspeler die zich na 241 wedstrijden voor zijn club St. George gespeeld te hebben terugtrekt uit de topsport. De traditionele kermiskoersen, die zon dag in Alkmaar (aanvang half twee) wor den gehouden, hebben in drafsportkringen een goede klank. Zij kenmerken zich steeds door een enorme belangstelling en grote velden. Zelfs de Grote Kermisprijs over ruim drie kilometer maakt hierop geen uitzondering. Dertien paarden wagen zich aan deze voor het publiek zo spectaculaire koers. Favoriet is de steeds beter gaande Witvoet, die zijn kuren schijnt te vergeten. Zijn grote concurrent is de sterke Yucatan, die het nadeel heeft lange tijd op rust geweest te zijn. Woudsnip S en Yellow Six zullen in dit uitstekende nummer evenmin kansloos zijn. Ook het internationale nummer is van kwaliteit. Vrijdag zal hierin met Nottelman zijn heroptreden doen. In vorm zou hij kunnen winnen, doch daar die er niet zal kunnen zijn gaat de voorkeur naar Ylite Rose, vóór Wanita van Barke en X Tello. De veelbelovende Zombro probeert het eens in een amateurnummer. Met een goe de rijder staat zijn zege vast over Zilver fazant en Ylogie M. De Schiettentprijs brengt als groot favo riet aan de start Art Erebus, vóór Antilope en Zelda the Saint. Een sterke collectie driejarigen werpt in de Zweefmolenprijs vele' vraagtekens op, doch indien Benno Signal op dezelfde energieke wijze wordt aangepakt als bij zijn laatste optreden op Duindigt kan hij de plaatselijke favoriet Bosvink en Boyke Dear achter zich hou den. Een mogelijk outsider is Boy van Quick. Ook de tweejarigen zijn van zulk een gehalte, dat eindelijk eens een echte koers kan worden verwacht. Coco S en Check mate worden in deze volgorde aan de finish veryvacht. Chéri de Kinley en Coureur Frances, die de laatste maal opmerkelijk goed liep, zijn de overige gegadigden. De afdelingen van de Carrousselprijs kunnen worden gewonnen door Anton en Alie Bel- win. Het openingsnummer komt voor reke ning van Baron Kinley, vóór Bergleeuwe- rik en Bente Victoria „ln Groningen zijn ze na die wed strijd van ons tegen Feijenoord ineens niet meer te houden. Nuninga, zestien de speler voor centrale training in Zeist. Nuninga moet midvoor worden in het Nederlands elftal, schrijven de kranten hier. Dat benauwt me allemaal een beetje. Ik wil niet in het nationale team geschreven of geschreeuwd worden. Ik wil er door mijn capaci teiten in komen. Wat heb ik er aan om in een roes na zo'n wedstrijd te worden gekozen, één wedstrijd in het oranje shirt te spelen en dan terug te vallen? Natuurlijk is het voor mij de hoogste eer dat shirt aan te mogen trekken, maar dan omdat men er van overtuigd is dat ik de beste ben en niet omdat er toevallig voor zo'n wedstrijd geen betere te vinden is of iemand anders zijn vorm nog niet heeft bereikt". Op de Winschoter markt troffen we hem, staande tussen enkele bouwvakar beiders aan voor een groenwitte beton mixer. Breed grijnzend hoorde hij, toe komstige onderwijzer, in een blauw col bertje en een hagelwit overhemd het commentaar van zijn in overalls gesto ken stadgenoten aan. „Klaas Nuninga?", vroeg ik vrij overbodig. „Dat ben ik", antwoordde hij. Spontaan springt hij in mijn wagen om bij „moeke-thuus" wat te babbelen. In de huiskamer, waar een laag tafel tje vol ligt met krantenknipsels over de wedstrijd GVAV-Feyenoord: „Ziet u die koppen in de kranten? Ze schreeuwen me gewoon in het Nederlands elftal. Prachtig natuurlijk, daar heb ik altijd van gedroomd, van zulke koppen. Maar nu ze er in staan, lijkt het net of ze me aan Elek Schwartz willen opdringen. Alleen als hij zoveel vertrouwen in me heeft, dat hij me niet gebruikt als nood- spelertje, maar me echt rijp vindt voor internationaal voetbal, dan wil ik in het nationale team komen". „Zo'n wedstrijd tegen de sterren van Feijenoord geeft je natuurlijk veel zelf vertrouwen. Als Hans Kraay tegen je zegt, dat je de beste midvoor bent, die hij in lange tijd tegenover zich had, dan is dat een geweldige morele opjutter. Als ik nu zou worden gekozen, zou ik vol zelfvertrouwen het veld in stappen, voor al ook omdat Luxemburg niet een van „Nu hebben we trouwens helemaal een elftal van spelers, die op elkaar bouwen, elkaar aanvoelen en helpen. Hoeveel dat waard is, heeft Feyenoord zondag ge merkt. Ik had medelijden met die jon gens. Ze speelden allemaal of ze met zakken zand op de rug liepen. Wat zul len die een moeite hebben om onder die zware mentale druk opgelegd door de verwachting van iedereen dat ze zonder slag of stoot kampioen zullen worden uit te komen". „Zou iedereen wel begrijpen, wat een mentale rijpheid je dan moet bezitten om als aanvoerder en stopperspil van het verliezend, over alle linies teleurstellend team na die wedstrijd tegen je direkte tegenstander die je toch eigenlijk een slecht figuur heeft laten slaan te zeg gen: „Jij hebt fantastisch gespeelt, je was me de baas!" en tegen anderen niet te zeggen: „Hij was goed, omdat ik een slechte dag had". Hans Kraay is door zijn houding tijdens en na die wedstrijd voor mij een voorbeeld voor altijd ge worden. Dat is de ware sportiviteit. Trouwens alle Feijenoord-jongens. Hoe gemakkelijk hadden ze hun teleur stelling, hun chagrijn over het mislukken van al hun acties niet kunnen afreage ren door ruw spel of onvriendelijkheden. Niets daarvan. De wedstrijd bleef tot de laatste minuut een reclame voor de voet balsport. Voor mij zijn die Rotterdam mers sterren." de meest gevreesde internationale tegen standers is. Bovendien is Abe Lenstra ook tegen Luxemburg begonnen. Hij is mijn idool, 't Klimaat is voor mij dus nu erg gunstig, maar als de bondscoach nog niet helemaal overtuigd is, dat ik, en ik alleen, die plek in het elftal ver dien, dat hij bijvoorbeeld Tonny van der Linden een heel goed voetballer liever op die plaats ziet, dan zal ik dat zonder meer aanvaarden. „Elek Schwartz weet veel te goed wat er komt kijken voor zo'n interland wed strijd. Dat je daar niet alleen een goed voetballertje voor moet zijn, maar ook een bepaalde mentale hardheid voor no dig hebt. Een goede lichamelijke condi tie is de basis van alles, maar dan is het bealngrijkste mentale conditie, geestelij ke rijpheid. Om maar wat te noemen: wanneer je het Wilhelmus voor zo'n wed strijd hoort spelen en de knieën begin nen te knikken en je lip begint te tril- Al glimlachend hoort Klaas Nuninga, midvoor van GVAV, op de Win schoter markt de lofuitingen van zijn plaatsgenoten aan na zijn succesvolle wedstrijd tegen de Feijenoord-cracks. len, dan moet je de mentale hardheid hebben omdat weeë gevoel van je af te zetten, zodra je een bal aanraakt. Ik ken jongens, die die slappe knieën de hele wedstrijd hielden en ver beneden hun normale doen bleven". „De coach en de medespelers moeten ervan overtuigd zijn, dat ik rijp ben, qua spel en karakter, voor die wedstrijd. Dan kunnen ze je vertrouwen geven, kunnen ze je mentaal steunen. Ik heb het toch gehad, nu twee seizoenen gele den, dat ik als 19-jarige in de ere-divisie ging spelen bij GVAV, dat ik toen van iedereen morele steun nodig had, maar van bijna niemand kreeg. Nu ben ik er bij GVAV, nu kan ik anderen helpen". „U hoort wel, ik beschouw voetballen als meer dan alleen maar een spelletje. Misschien ligt dat wel aan mijn oplei ding in september hoop ik mijn hoofd akte te halen. Ik probeer er ook de men tale kant van te ontdekken, te begrijpen en te verwerken. De estetische kant. In mijn spel kun je het zien. Ik kan als midvoor niet voor „tank" spelen, ik schuw het „lijf-aan-lijf-werk" met een spil, probeer door veel uit te zwenken, wat terug te komen, passjes te geven door in openingen te sprinten voor me zelf en anderen kansen te scheppen." „Mijn ouders hebben me geleerd nuch ter over dingen na te denken. Daarom, als ik niet word gekozen, speelt „Nuun- tje" zaols ze me hier noemen ge woon prettig verder in GVAV. Kiezen ze me wel, dan zal ik mijn best doen waar te maken, wat ze van me verwachten. Voor de rest... afwachten maar. Over een paar weken hoofdakte-examen. Daar moet ik straks van leven..." EDO (thuis tegen KFC): Amama; Dissel- köter en Spiers; Nijman, Krooder en Koene; Van Beekum, Jonker, Peters, Wiertz en Hopman. Haarlem (uit tegen ZFC): Vader; Duwel en Duyster; Boom, Berendregt en Clavan; Van der Berg, Vreeken, Bons, Jaski en Jonker. RCH (uit tegen Be Quick): Van der Voort; Nanai en Wullems; Liefhebber, Koning en Euwes; Engelsma, Dahrs, Hendriks, Doesselaar en Meijer. Amsterdam. Aurora speelt met 3 twaalf tallen in het toernooi van D.K.C. in Delft. Autorace-liefhebbers kunnen zondag op het circuit van Zandvoort genieten van niet minder dan 6 wedstrijden, te weten 2 nationale races, een voor toerwagens, een voor Grand Tourismes en specials, 3 internationale toerwagenraces om de Zandvoort Trophy en als sluitstuk een internationale Formule Jnuiorrace. De wedstrijden beginnen om half een en zul len omstreeks kwart voor 6 zijn beëin digd. De Haarlemse Jacht Club en de Haar lemse Zeilvereniging houden vandaag en morgen op het Noorder Buiten Spaarne en de Mooie Nel in Haarlem nationale zeilwedstrijden. Zondag begint de strijd om tien uur. Dit weekeinde wordt de cricketcompeti- te afgesloten met een aantal bijzonder spannende wedstrijden. In de eerste klas se A mag dan HCC 1 kampioen van Ne derland zijn, maar Rood en Wit, dat de Haagse club op bezoek krijgt, zal er on getwijfeld een eer in stellen zondag als overwinnaar het veld te verlaten. Onderaan de ranglijst is het een ge drang van belang en na afloop van de wedstrijden HBS-HCC II en ACC-Haar- lem zou het best wel eens kunnen blijken dat er vier clubs met een gelijk aantal punten onderaan eindigen. Het is namelijk niet uitgesloten dat HCC II van HBS wint en ACC en Haarlem tot een draw komen. Dit viertal zou dan tot een aantal van 28 punten komen. Een zelfde aantal als VRA op dit ogenblik, maar deze Amster damse club ontspringt de dans ook al zou men twee keer (zaterdag van Rood en Wit en zondag van VOC) verliezen. Ook in de eerste klasse B is de si tuatie onderaan nog verre van duidelijk, maar zeer vermoedelijk zal de wedstrijd tussen de zwakke broertjes HCC III en Excelsior wel uitsluitsel geven. Op het tennispark „Duinwijck" aan de Joh. Verhulstweg in Santpoort wordt van daag en.-morgen voor hetBloe.mendaal- toernooi gespeeld. "Zondag begint men om ongeveer elf uur met de eindstrijden. Het Bloemendaal-toernooi is het laatste toer nooi in het district. Aan de „vooravond" van de competitie, die de volgende week zondag begint, spe len de Haarlemse handbalverenigingen een aantal oefenwedstrijden t^gen elkaar. Van daag speelt op het HBC-terrein de heren- ploeg van Rapiditas tegen de Blinkert en zondag zal op het terrein aan de Van Oos- tij de Bruijnstraat in Haarlem een kracht meting plaatsvinden tussen Concordia en De Blinkert. Zes teams komen hierbij in het veld. De eerste damesteams beginnen om twee uur, de eerste herenteams om drie uur. De teams van het Velsense IJmond behoren tot de deelnemers aan het Foresters-toernooi in Heiloo. De 285 motorrijders, die maandag in het Tsjechische plaatsje Spindleruv Mlyn van start gaan voor de 38ste internatio nale motorzesdaagse, gaan een zware week tegemoet. In 6 dagen zullen de cou reurs 1500 kilometer moeten afleggen op een parcours in het Krokonos gebergte in Noord-Bohemen. De 300 kilometer, die de rijders dagelijks moeten verwerken gaan meestal over smalle, bochtige bergpaden, die bezaaid zijn met grote keien. De Nederlandse ploeg, die voor het me rendeel woensdag al in Spindleruv Mlyn arriveerde, heeft al enkele dagen getraind. In Nederland A-Vaas-team is Simon Schram (Wolvega) die nog last heeft van enkele blessures vervangen door Hein van Olst (Heino) De plaats van Van Olst in het B-Vaas-team wordt ingenomen door de jonge Amsterdammer Cor Wouters. Maan dagmorgen om 7 uur begint het zesdaagse- avontuur. Advertentie De inschrijving is weer geopend voor alle klassen, beginners, gevorderden, ook ouderen en gehuwden. SPECIALE TANGO-CURSUS JIVE-CURSUS Prospectus op aanvraag. Ged. Raamgracht 77 - Haarlem Telefoon 17068 - bij de Schouwburg Abusievelijk berichtten wij in de editie van gisteravond dat Tom Okker woens dag in Amerika van Waltz zou hebben gewonnen. De Haarlemse tennisser moest evenwel tegen de Amerikaan het onder spit delven.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15