Hoofdpijn Briels vond in Nijmegen een roemloos „Waterloo" Het leger krijgt andere camouflagemiddelen Amsterdams hotel weigerde neger-student een kamer POLLE, PELLI EN PI NCO NIBBELTJE EN Z'N PRETPILLEN en A Cl E N DA Oorzaken: Slecht weerhoge entreeprijzen, maar ook het gdrag van de spelleider Verf die infrarood licht reflecteert en netten met „bladereffect' „Trouwe klant" stal honderden grammo foonplaten Vier burgemeesters ondertekenden het protocol Onstabiel weer Gemiddeld inkomen van bejaarden is gestegen Duitse winkeldievegge aangehouden neem la ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1963 Onwaarheden Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Kaakslag Unie van Oranjesteden Verslag ziekenfondsraad Gaat u met vakantie? 1 sr zzö t Advertentie (Van onze correspondent) NIJMEGEN. De show is voorbij. Het spel „Voor en na Waterloo", aange kondigd als nationale manifestatie en tot voor kort beschouwd als hoogtepunt van de viering van 150 jaar koninkrijk, beleeft vanavond zijn laatste opvoering. Dan kan met zekerheid worden vastgesteld wat in Nijmegen al lang werd voor zien: Carel Briels en de feesten van deze week in het Goffertstadion in Nijmegen hebben roemloos hun „Waterloo" gevonden. Voor spelleider Carel Briels resteert een keuze tussen Elba en Sint Helena, maar hij prefereert Amerika, waar hij meer waardering voor zijn artistieke kwaliteiten hoopt te vinden. „Dit was mijn laatste show in Nederland. Ik ben er mij van bewust dat niemand daar een traan om zal laten zei hij enkele dagen geleden. Er was niemand die hem tegen sprak De Koninklijke Landmacht zal in de komende jaren de tot nu toe gebruikte camouflagemiddelen gaan vervangen door nieuwe. De eerste stappen in dit vervangingsproces zijn al gedaan. Zo zijn bijvoorbeeld vele legervoertuigen al be spoten met camouflageverf die de militair gezien goede eigenschap heeft infrarood licht te reflecteren. De camou- flagenetten, waar de landmacht er vele tienduizenden van heeft, worden ver vangen door nieuwe. Doordat men ze aan elkaar kan haken zullen de nieuwe netten ook te gebruiken zijn voor grotere objecten. paald patroon is gestanst, dat de neiging heeft onder bepaalde weersinvloeden te gaan omkrullen, zodat het een „bladeref fect" geeft. Het net heeft vele voordelen boven die welke nu bij de strijdkrach ten in gebruik zijn. Het is veel lichter, het is op te vouwen tot een klein pakje, het gaat niet rotten en het heeft een uit stekende infrarood-reflectie. Het Duitse net is ongeveer anderhalf maal zo duur als het nu gebruikte type. Maar daar staat tegenover dat het veel langer meegaat. Volgens majoor Timmer zullen er ook gelden beschikbaar komen voor camoufla gemiddelen voor individuele militairen. De troepencommandanten vragen daar al ge ruime tijd om. Er wordt nu gewerkt aan een camouflageschmink die de soldaat op gezicht en handen kan smeren. Vooral in Amerika heeft men op dit gebied goede resultaten bereikt. Zelfs is daar een zalf vervaardigd waarin tevens een insectenbe strijdingsmiddel verwerkt is, zodat men twee vliegen in één klap sloeg. Meer zorgzaamheid. De Nederlandse Spoorwegen hebben een oproep gericht tot het buitendienstpersoneel naar aanleiding van het recente ongeval in Venlo, waar bij een elektrische locomotief van een landhoofd op de openbare weg stortte. Dit betekende een schadepost van ruim hon derdduizend gulden. Vóórts is het herhaal delijk voorgekomen dat door verregaande onachtzaamheid schade aan het materieel werd toegebracht tijdens het rangeren, zo wordt in de oproep gezegd, waarin het per soneel tot grote zorgzaamheid wordt aan gemaand. Drie jaar. De rechtbank in Amster dam heeft een 31-jarige monteur veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar wegens een poging zijn 25-jarige echtge note en zijn twee dochtertjes van 3 en 5 jaar door gasvergiftiging van het leven te beroven. Hij had 's nachts een gasslang doorgesneden. Zijn vrouw en de kinderen waren echter bijtijds wakker geworden, waardoor zijn toeleg mislukte. Postkantoor overhoop. Er is inge broken in het postkantoor te Nijverdal. De dieven, die een ruit hadden uitgebroken, hadden postzakken opengemaakt en de inhoud her en der verspreid. Ook waren kasten opengebroken. Er wordt echter niets vermist. Niemand twijfelt aan de artistieke kwa liteiten van spelleider Briels en dat in het algemeen waardering bestaat voor zijn show, die hij in amper vijf weken in el kaar heeft gezet. Maar hij sprak beslist onwaarheid, toen hij op de premièreavond zijn ere-gasten op het lege stadion wees en uitriep: „Kijk, dat hebben we aan de Nederlandse pers te danken." Want geen enkele krant had op dat moment geschre ven dat de show geen succes was. De werkelijke oorzaken waren het slechte weer, de hoge toegangsprijzen en het ge drag van de spelleider. Dat laatste had veel misnoegen opgewekt. Briels nam het de journalisten kwalijk, dat zij niet alles klakkeloos in hun kran ten hebben geschreven wat hij hun voor kauwde, maar eerst een eigen onderzoek instelden en dan vaak tot andere conclu sies kwamen. „Nijmegen krijgt een duizend-paarden- kampement. Schrijf maar dat er driedui zend paarden komen," zei hij. Maar bij navraag bleek dat aan de langer dan een week durende hippische evenementen to taal weliswaar ruim duizend paarden zou den deelnemen, maar dat er nooit meer dan 250 tegelijk aanwezig zouden zijn. „Er rijdt een postkoets van Nijmegen c Teylers Museum, zondag 15 u.: Bespeling van het 31-toons orgel door Anton de Beer. BIOSCOPEN Cinerma Palace, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Kid Galahad", a.l. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u. en zondag Ook 16.30 u.: „Meisjes langs de weg", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „55 dagen in Peking", 14 j. Vandaag 23.30 u.: „Schiet op de pia nist", 18 j. Zondag 11 u.: „Serengeti mag niet sterven", ai. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u. „De dodenlijst van A.M.", 14 j. Minerva, vandaag 14.30 u. en zondag 14 en 16.15 u.: „De dolle verhuizers", ai.; 19 en 21.15 u. en maandag 20.15 u.: „Drie is teveel", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.30 u. en zondag 13.30, 16.15, 19 en 21.30 u.: „Minnaressen en intriges", 18 j. Zondag 11 u.: „Naar het rijk der Inca's", ai. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Vijf pis tolen in Tombstone", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Hyena's van de nacht", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „D'r moet nu maar 'ns getrouwd worden", a.l. Monopole (Zandvoort), vandaag en zon dag 20 u.: „Drie dolle tantes", a.l.; zondag 14.30 O.: „Laurel en Hardy op 't oorlogs pad", a.l. Maandag 20 u.: ,Dèr Vogel- handler", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 621: Werken uit de Haarlemse schóól van de 16de tot en met de 19e eeuw. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u Tot 8 september avondopen stelling van 20.30-22.30 u. Prentenkabinet: Etsen van Rembrandt. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat)Tentoon stellingen van tekeningen en aquarellen uit Spanje en Baskenland van Popoe Damave. Tot en met 31 augustus. Van 1 t.m. 30 sep tember: Tentoonstelling van tekeningen van Cor Hak. Dagelijks geopend van 10-18 en 20-24 u., en zaterdag en zon dag tot 1 u. Dagelijks klassiek grammo- foonplatenconcert van 21-22 u.: Schubert Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositiezaal: zomertentoonstel- ling. Tot en met 8 september. H. F. Boot zaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-22.30 u. Museum „Huis van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan) Tentoonstelling van cultuur-historische diorama's. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Tot en met 1 september Teylers Museum (Spaame 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse. Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. Vishal, Foto '63, tentoonstelling van amateurfotografen uit Haarlem en om geving. Dagelijks geopend van 10-17 u„ zondag 13-17 u., vrijdagavond 20-22 u. Tot en met 1 september. Linnaeushof, BennebroekOpenlucht tentoonstelling van zomerbloemen. Mini- corso in tropentuin. Tentoonstelling van beeldhouwwerken van de „Carolus Kring" uit Den Haag. Dagelijks geopend van 9-18 uur. DIVERSEN „Waagtaveerne" (Damstraat/Spaame) Iedere avond (behalve maandag) van 20 u. af: Internationaal liederenrepertoire door Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 31 augustus). naar kasteel Drakesteyn," werd er ge zegd. Aan het organisatiebureau werd ge vraagd of inderdaad de gehele route per koets was afgelegd. Zeer beslist luidde het antwoord, dat dit inderdaad het geval was geweest. Wantrouwig geworden door vroe gere ervaringen hebben we de hele route „nagebeld" waarbij spoedig bleek dat van Oosterhout tot Huis ter Heide de tocht per auto was afgelegd „De show wordt een financieel succes. Ik ben al 90 000 plaatsen in voor-verkoop kwijtgeraakt," riep Briels nog dezer da gen. In werkelijkheid blijken er in totaal voor de vier shows nog geen 5.000 toe gangskaarten te zijn verkocht. De paardensportevenementen, welke de financiële steun moesten verzekeren van de op dit terrein geïnteresseerde in dustriëlen die in het stichtingsbestuur zit ting namen, zijn een volledige misluk king geworden. Op de speciale tribunes, die hiervoor werden gebouwd, heeft vrij wel geen belangstellende gezeten. De met veel ophef aangekondigde „Europese landelijke markt," leek in niets op een dergelijke markt. Bezoek kwam er niet en de kleine pachtertjes, die zich voor veel geld een standplaats hebben laten aanpraten, zitten finan cieel aan de grond. Briels had voor de koninkrijksfeesten een deputatie van 38 man uit Orange als ZATERDAG 31 AUGUSTUS City, 20 u.: „55 dagen in Peking". Marktplein, 14 tot 24 u.: Lunapark. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 u. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek. Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 u. Heemskerk 900 jaar Sporthal, Maerelaan, 20.30 u.: Prome nadeconcert door Hoogovenharmonie, m.m.v. diverse zangverenigingen. Beurs „H 900", tot 01 u.: Diverse muzi kale attracties. ZONDAG 1 SEPTEMBER City, 14.30 u.: „Hercules verovert Atlan tis"; 20 u.: „55 dagen in Peking". Heemskerk 900 jaar 13.30 u.: Ballonopstijging echtpaar Boes man. MAANDAG 2 SEPTEMBER City, 20 u.: „55 dagen in Peking". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder zaterdag. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 a R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, parochiezaal, Venusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 u.; Jozefhuis, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. Heemskerk 900 jaar Slot „Assumburg", 20 u.: Openluchtvoor stelling door plaatselijke toneelvereni gingen. Gespeeld wordt „De vrouwen krij gen hun zin". Beurs „H 900", tot 01 u.: „Het Atlas kwartet" en „The Spotlights". ZATERDAG 31 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De nacht van de koude neuzen"; 23.30 u.: „Liefde is mijn vak". Luxor Theater, 19.30 u.: „55 dagen in Peking", (Eén voorstelling). W.B. Theater, 20 u.: „Doorbraak". ZONDAG 1 SEPTEMBER Kennemer Theater, 14.30 u.: „Flitsende degens"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „De nacht van de koude neuzen". Luxor Theater. 14.30 en 19.30 u.: „55 da gen in Peking". W.B Theater, 14.30 u.: „Santiago"; 16.30 en 20 u.: „De zwarte panter". MAANDAG 2 SEPTEMBER Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „De nacht van de koude neuzen". Luxor Theater, 19.30 u.: „55 dagen in Peking". (Eén voorstelling). W.B. Theater, 20 u.: „De zwarte panter". ere-gasten uitgenodigd. Toen zij in Nij megen arriveerden, werden ze afge scheept met: „Ik heb ze niet meer nodig, laat ze oprukken." De Orange-deputatie ging zich over de ze behandeling in Den Haag beklagen, hetgeen resulteerde in een woedend te lefoongesprek tussen Buitenlandse Zaken en het Nijmeegse gemeentestuur, dat tenslotte met de deputatie werd opge scheept. Briels vestigde nog meer de aandacht op zich door links en rechts opzienba rende verklaringen af te leggen. „Hon derdvijftig jaar koningsschap, daar wordt niemand koud of warm van. Ik ook niet, maar wat wilt u? Ik heb een vrouw en vijf kinderen." En over de „buitenlandse medewerkers", die voor zijn show uit Italië en Grieken land zouden overkomen en die nader hand arbeiders uit Nijmeegse fabrieken bleken te zijn; zei hij. „Als het pak er maar is, wat maakt het dan uit wat voor vent erin zit?" Hij gaf een Nijmeegse arts, die zich over de slechte organisatie en loze beloften kwam beklagen, een kaakslag en ver weet de arts twee dagen later honend per ingezonden stuk in een dagblad dat hij niet had teruggeslagen en dat hij een tweede keer „door de gang zou worden heengeslagen". De rechter zal deze mis handelingszaak nog te behandelen krijgen. De arts heeft gezegd passief te zijn ge bleven omdat hij Briels op dat moment levensgevaarlijk achtte en als een psy chiatrisch geval beschouwde. Deze uit sprak heeft opnieuw de woede van de heer Briels opgewekt. De laatste dagen heeft de leider van de nationale manifesta tie in Nijmegen de aandacht op zich ge vestigd door op op het feestterrein be zoekers en zelfs eregasten vast te grijpen en toe te voegen: „I kill you, I kill them all!" De nationale manifestatie „150 jaar ko ninkrijk" is voorbij. Briels gaat uitrusten in Frankrijk en dat zij hem gegund, want toegegeven moet worden dat hij heeft ge werkt en dat hij massa's tegenslagen heeft kunnen overwinnen. In de komende weken, bij het opmaken van de balans, zal wel blijken wie met dé brokken blijven zitten en voor hoeveel. Een 18-jarige Utrechter heeft uit win kels honderden grammofoonplaten, tien tallen boeken en grote hoeveelheden post zegels gestolen. In een muziekwinkel was hij een trouwe klant, die vrijwel dage lijks zijn keuze kwam doen uit de gram mofoonplaten. Maar op zekere dag kwam iemand de muziekwinkel binnen, die de winkelier ver telde dat hij had gezien dat de jonge man een plaat in zijn tas liet glijden. De winkelier hield de volgende dagen zijn klant scherp in het oog en zag dat deze soms zelfs enkele platen tegelijk weg nam. De politie werd in de zaak gemengd en ontdekte dat de jongeman in de zaak waar hij werkzaam was regelmatig boe ken en postzegels stal. De boeken ver kocht hij aan kennissen met dertig per cent korting. De platen verkocht hij voor 1-, en (1,50. Hij heeft bekend ongeveer 200 platen weggenomen te hebben. Het aantal gestolen boeken loopt in de tien tallen. Notorieel recht. Aan de r.-k. universi teit te Nijmegen is benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der rechts geleerdheid mr. E. A. A. Luijten uit Sit- tard. Hij zal onderwijs geven in het no tarieel recht. 62-63. Nibbelije verliet het circusterrein. Hij kon rustig vertrekken, want met die clown was alles nu wel in orde. Nibbeltje zweefde weg, de hoogte in. Hij zoemde om een kerktoren heen en besloot Op het ogenblik worden er ook proeven genomen met nieuwe verfsoorten voor me talen, hout en textiel. Ook wordt geëxpe rimenteerd met „camouflagezalf, die door militairen gebruikt kan worden. Het ver vangen van de camouflagemiddelen is noodzakelijk geworden door het voort schrijden van de techniek en het gebruik van infraroodlicht op het gevechtsterrein. Verder stellen de nieuVe voertuigen die in het leger hun intrede hebben gedaan andere eisen dan voorheen. Vooral het vinden van een verfsoort die infraroodlicht ongeveer in dezelfde mate reflecteert als gebladerte van struiken en bomen, heeft veel moeite gekost. Majoor J. F. C. Timmer, commandant van de camouflageschool in Soesterberg, vertelde ons, dat vooral de „nare saaie kleuren" die voor camouflage tot dusverre het bes te voldeden, de eigenschap hebben infra rood licht sterk te absorberen. Speciaal de Duitsers zijn er echter de laatste tijd in geslaagd om verfsoorten samen te stel len die infra-rood niet absorberen maar reflecteren. Die verfsoorten voldoen het beste voor metalen en hout. Voor textiel (gevechtskleding) is men nog zoekende. De Duitsers hebben ook een naar het oordeel van majoor Timmer buitengewoon goed camouclagenet ontwikkeld. Het is vervaardigd van kunststof waarin een be- In aanwezigheid van ongeveer duizend genodigden uit binnen- en buitenland heb ben de burgemeesters van Dillenburg. Diest, Orange en Breda, vanmorgen in de Grote Kerk in Breda onder trompetgeschal en klokgelui het protocol ondertekend, waarmee de unie tussen de vier steden een feit is geworden. Van het bordes van hét stadhüïs heeft burgemeeste/1 dr. R. Geuljans van Breda daarna de folklo ristische groepen toegesproken, die de buitenlandse delegaties begeleiden. Hij zei dat het doel van de unie is het bestendigen en versterken van de historische verbond- heid van de steden met het Huis van Oran- je-Nassau, het instandhouden van duurza me betrekkingen tussen de stadsbesturen, en het bevorderen van uitwisselingen op elk gebied tussen de bewoners. Na het ondertekenen van het unie-proto col heeft burgemeester mr. Bruey van Orange aan burgemeester Geuljans van Breda het presidium van de unie aange boden. Minister Toxopeus, de commissarissen der koningin in Brabant en Limburg, de ambassadeurs van België, Frankrijk en Duitsland, ongeveer dertigburgemeesters van steden in België, Duitsland en Frank rijk, die in de titelatuur van de koningin worden genoemd, vele Nederlandse burge meesters, de regeringspresident van Hes sen en de secretaris-generaal van het de partement Vaucluse hebben de plechtig heid bijgewoond. daar helemaal boven, op de rand van de toren, even te gaan zitten. Van zijn hoge zitplaats uit keek hij over de stad, waar zoveel mensen woonden. En daar zat hij wat te peinzen... (Van onze redacteur in Amsterdam) Op de dag dat de gehele wereld mee leefde met de Mars naar Washington, waar werd gedemonstreerd voor gelijke rechten van de Amerikaanse negerhe- volking, heeft een Amsterdamse hotel houder een jonge Amerikaan een kamer geweigerd omdat hij een neger is. De 23-jarige Amerikaan, L. P. Sam, kwam zich geheel overstuur beklagen in het V.V.V.-kantoor. Toen hij daar temidden van een groep toeristen in snikken uit barstte, heeft de V.V.V.-directeur zich over hem ontfermd en gezorgd dat hij onderdak kreeg in een hotel waar men bredere opvattingen heeft. De Amerikaan is student aan het Inter nationale Instituut voor Sociale Studies in Genève. Hij kwam woensdagmorgen bij de logiescentrale van de Amsterdamse V.V.V., vertelde dat hij ziek uit Hamburg was gekomen en dat hij een niet te dure hotelkamer zocht. De volgende dag zou hij naar Genève terugkeren. De logiescentrale raadpleegde het regis ter van vrije hotelbedden en vroeg tele fonisch aan het hotel „De Oude Stuiver" in de Nieuwebrugsteeg bij de Zeedijk of men een kamer had voor een Amerikaan. Een meisjesstem antwoordde bevestigend. De Amerikaan betaalde de logieskosten ad 7,50 aan de V.V.V. en ging naar het opgegeven adres. Korte tijd later meldde het politiebu reau Warmoesstraat dat de heer Sam daar zijn beklag had gedaan vanwege het feit dat het hotel hem de deur had gewe zen omdat hij neger is. Toen de logies centrale zich in verbinding stelde met de hotelier, werd aanvankelijk gezegd dat men de student, had weggestuurd omdat er alleen maar tweepersoonskamers vrij wa ren. Later gaf men toe, dat men liever geen negers had, omdat dit wel eens tot moeilijkheden leidde met Amerikaanse militairen in het hotel. De directeur van de V.V.V. zei ons: „Ik vind dit een hoogst kwalijke zaak, die Amsterdam veel schade kan doen als niet onmiddellijk wordt opgetreden. Ik heb „De Oude Stuiver," dat eigenlijk nauwe lijks een hotel genoemd kan worden, van de hotellijst afgevoerd. De heer Sam heb In een groot magazijn in de Rotter damse binnenstad werd een 47-jarige Duit se artieste uit Bonn betrapt toen zij een mantel wilde stelen. De gewaarschuwde politie hield haar op straat aan. Zij be weerde toen dat zij met de mandel naar buiten was gegaan om uit haar auto geld te halen om de mantel te betalen. Toen de politie in de wagen ging kijken, vond zij er een grote partij goederen, die ook van diefstal afkomstig waren. Het waren drie jongenskostuums, zes portemonnaies, drie damesmantels en twee suèdejasjes. De vrouw was in gezelschap van een vriendin en een 10-jarig pleegzoontje. De dames zijn in het politiebureau opgesloten. De kinderpolitie heeft zich over het jon getje ontfermd. ik er in een lang gesprek van kunnen overtuigen dat het optreden van de ho telier een grote uitzondering is. In de ja ren dat ik V.V.V.-directeur ben, heb ik nooit gehoord dat iemand wegens ras of huidskleur door eeri Amsterdams hotel is geweigerd. De heer Sam is woensdag in een ander hotel gastvrij ontvangen. De eigenaar van het hotel „De Oude Stuiver" heeft verklaard, dat het meisje aan de telefoon ten onrechte heeft gezegd dat er een bed voor de heer Sam vrij was. Voorts zegt hij niet door de V.V.V. zijn geschrapt, maar naar aanleiding van dit geval zelf uit de logiescentrale te zijn ge treden. „Ze sturen mij altijd vreemde mensen als Turken en Chinezen..." be weerde hij. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens' drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met ver melding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres ge zonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakan tieweken vooruit aan de bezorger be talen DE ADMINISTRATIE 3CKSO00ÖÖOOOOÜ0OO00OOOOOOOOOO 30CO0000000000OOO0OOOOOOOOOO0 Het KNMI deelt mee: Een depressie is in de nacht van vrijdag op zaterdag in zuidoostelijke richting over Ierland ge trokken. Frontale storingen ervan veroorzaakten in ons land enige regen. Verwacht wordt, dat de depressiekern het komende etmaal ongeveer langs het Kanaal naar het vaste land zal trekken, zodat het weer onder invloed blijft staan van deze storing. Er stroomt dan vrij onstabiele lucht binnen, waarin tijdelijk enkele opklaringen voor komen, maar waarbij vooral in het bin nenland ook enkele buien zullen vallen. De overwegend matige wind zal voor namelijk uit richtingen tussen zuidoost en zuid waaien. In de temperatuur komt weinig verandering. Maandag 2 september Zon op 05.51 uur, onder 19.28 uur Maan op 19.18 uur, onder 03.39 uur. Hoog en laag water in I.lmuiden Zaterdag 31 augustus Hoogwater 0.42 uur 13.19 uur. Laagwater 8.35 uur en 21.04 uur. Zondag 1 september Hoog water 1.43 uur en 14.14 uur. Laag water 9.42 uur en 22.05 uur Maandag 2 september Hoog water 2.31 uur en 14.57 uur Laag water 10.34 uur en 22.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuidên. WE ZOEKEN EEN ZOU HM H0N6ER HE886N 0 DE FLES IS LÊEö - WAT NU 2 POEH - ZUWEN EVEN RUSTEN WAT IS Xo» ERAAN Vfè DE HAND <2 VS> KOEIEN ©PIB f265-8 Uit het verslag van de Ziekenfondsraad over 1962 blijkt dat het aantal verplicht verzekerden per 31 december 1962 5.907.756 bedroeg. Het aantal personen in de be jaardenverzekering was 670.527. Het aantal inwoners van Nederland van 65 jaar en ouder is in 1962 naar schatting met circa 30.000 toegenomen, maar het aantal per sonen in de bejaardenverzekering bedroeg echter eind december 1962 slechts 1.000 meer dan eind 1961. Dit achterblijven van de toeneming van het aahtal personen in de bejaardenverzekering is volgens het verslag vermoedelijk een gevolg van een verbetering van het gemiddelde inkomen van personen van 65 jaar en ouder, die verder gaat dan de verhoging van de des betreffende inkomensgrens. In 1962 is een einde gekomen aan een reeds vele jaren durende daling van het aantal vrijwillig-verzekerden. Eind decem ber 1962 waren er totaal 1.803.900 vrijwillig verzekerden. Per 100 inwoners bedroeg het aantal verplicht-verzekerden op 31 december 1962 49,7, het aantal personen in de bejaarden verzekering 5,6 en het aantal vrijwillig- verzekerden 15,2 (totaal 70,5). Eind 1961 waren deze percentages respectievelijk 50,1, 5,7 en 15,3 (totaal 71,1). WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen u binnen- en buitenland. 9 Neei-aUc: laatste 34 uur. SÜ fi 8 V öS Den Helder regen zzo 18 2 Ypenburg zwaar bew. z 18 3 Vlissingen regenbui z 18 1 Eelo'e zwaar bew. zo 18 0 De Bilt regenbui zzo 18 2 Twente regen 0 20 0.3 Eindhoven geheel bew. zo 19 1 Zd-Limburg regen z 20 0.1 Stockholm regen nno 19 0.6 Oslo zwaar bew. windstil 18 0 Kopenhagen zwaar bew. O 17 0 Aberdeen regen O 15 26 Londen half bew. 17 1 Amsterdam regen zzo 18 3 Brussel regen z 19 1 Luxemburg geheel bew. zzo 19 0 Parijs regen z 20 4 Bordeaux regen z 22 9 Grenoble zwaar bew. windstil 19 0 Nice licht bew. nnw 23 0 Berlijn geheel bew. windstil 17 0 Frankfort geheel bew. ono 21 0 München mist zzo 12 0 Wenen regen wnw 15 11 Innsbruck mist windstil 12 2 Belgrado geheel bew. nnw 27 5 Athene zwaar bew. z 29 0 Rome onbewolkt windstil 24 Ajaccio onbewolkt ono 24 0 Madrid half bew. windstil 29 0 Mallorca onbewolkt windstil 27 0 Lissabon motregen nnw 25 0 Zondag 1 september Zon op 05.50 uur, onder 19.30 uur. Maan op: 18.45 uur, onder 02.27 uur.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2