Westduitse arts van onwettige beschuldigd sterilisatie Onplezierige vervolging op wankele juridische basis DANSSCHOOL T. GRIEK Nieuw wapen bij muur in Berlijn: een filmcamera Negergezin nu toch in huis WERELDNIEUWS VS stellen lening aan Pakistan uit Zuid-Afrika stuurt negerarts terug Israel en Jordanië berispt om gevecht Op verjaardag met auto verongelukt Na val van 40 meter in luchtschacht overleden Gecamoufleerde voorlichting Duitse bisschoppen contra groep rond Böll en Amery Vopo's bang voor incidenten-archief Nieuwe voorzitters concilie benoemd Venezuela bewaakt Maurice Chevalier Politie zette door Negers veroordeeld Russische treilers voor kust van VS Interpol"hopstuhhen Op d e ^Praatótoel Thant uitgenodigd voor bespreking in Lissabon Reorganisatie bij ministerie van Defensie ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1963 3 Beroepsgeheim genegeerd Grote woorden Na verdrag Pakistan-China Waarheid verdraaid Niet-juridische motieven Zijlweg 49 - Haarlem - Telefoon 14441 ,0 Incidenten-archief ,Geen fractievorming" Finse kabinet afgetreden Huis vraagt stappen Cri Stellweg Directeur-generaal met verlof gezonden (Van onze correspondent) BONN. Vier jaar lang heeft de Westduitse justitie onderzocht, of de chirurg Axel Dohrn, oud-chef arts in het ziekenhuis van Burgdorf bij Hannover, zich schuldig heeft gemaakt aan mis dadige handelingen. Dohm heeft na melijk 1.300 vrouwen onvruchtbaar ge maakt door het afbinden van de eier stok. Hij deed dit alleen als de desbetref fende patiënten hem daar uitdrukkelijk om vroegen, of als er een medische noodzaak voor bestond. Dohrn eiste tevens, dat ook de echtgenoten van zijn patiënten ermee instemden, en dat er al enige kinderen aan het huwelijk waren ontsproten. Van 1946 tot 1959 werkte Dohrn zonder moeilijkheden. Maar vier jaar geleden gaf Dohrns collega Hindemith, met wie hij ru zie had, de justitie in Hannover informa ties over de sterilisatie. Aan de hand van 162 gevallen uit de laatste twee jaren stel de de officier van justitie in Hannover evenwel vast, dat Dohrn niet vervolgd hoefde te worden. De gegevens over bo vengenoemde 162 gevallen gaf Dohrn zelf aan de justitie. De namen van zijn patiën ten hield hij echter geheim, evenals hun ziekenregisters. De procureur-generaal in Celle, Bier- mann, de hoogste aanklager in de deel staat Nedersaksen, een gelovig protestant, dacht er echter anders over. Hij liet nog maals een onderzoek instellen tegen de inmiddels op staande voet door het zieken huis in Burgdorf ontslagen Dohrn. Alsof er geen medische zwijgplicht en geen arts geheim bestonden liet Biermann alle gege vens over de vrouwen die Dohrn tussen 1946 en 1959 onvruchtbaar maakte, in be slag nemen. Een storm van verontwaardiging stak op, vooral bij de 1300 voormalige patiënten van de arts. Biermann legde alle tegen hem geuite bezwaren echter naast zich neer en liet een aantal der 1300 vrouwen door politie-mannen ondervragen. Dohrns advokaat, dr. Joseph Augstein, een broer van de uitgever van Der Spiegel, diende hierop een aanklacht in tegen Biermann wegens schending van het medische ambtsgeheim en wegens het overschrijden van bevoegdheden. Ook dat leidde tot niets. De rechtbank in Celle wilde ..niet. op deze..aajik.lach:kj.ngaan met het argument, dat hét 'Biermaan ge oorloofd was geweest het privégeheim van WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten hebben voor onbepaalde tijd een lening van a 15,5 miljoen aan Pakistan uitgesteld. Het Amerikaanse besluit volgt op de ondertekening van een luchtvaart overeenkomst tussen Pakistan en China. Een Amerikaanse woordvoerder ontkende echter, dat het uitstel in verband zou staan met deze overeenkomst. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft de overeenkomst op 5 juli een ongelukkige inbreuk op de soli dariteit in de vrije wereld met betrekking tot het luchtverkeer met communistisch China genoemd. De lening was bedoeld voor verbeterin gen aan het vliegveld van Dacca. KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri- kaanse regering zal de negerarts Kenneth Abrahams en drie van zijn metgezellen naar Beetsjoenaland terugsturen. Dit „in het belang van de goede betrekkingen met de regeringen van naburige landen". Dr. Abrahams had verklaard, dat hij met drie metgezellen door de Zuidafri- kaanse politie uit het Britse protectoraat Beetsjoenaland was ontvoerd, nadat hij vorige maand daarheen was gevlucht. Hij werd in Kaapstad vastgehouden we gens verdenking van overtreding van de wet op onderdrukking van communistische activiteit. De Engelse, regering had haar „ernstige bezorgdheid" over deze zaak uitgesproken. een aantal patiënten te schenden om een onderzoek te kunnen instellen naar een mogelijk vergrijp, dat met tuchthuis ge straft kan worden. Grote woorden. Maar de rechtbank ver meldde er niet bij, dat Dohrn verdacht wordt van een misdaad, die behalve in de deelstaat Nedersaksen slechts in weinige andere staten nog in het wetboek van strafrecht voorkomt. In de meeste andere deelstaten werd paragraaf 14, lid 1, waarin staat dat sterilisatie en onderbreking van de zwangerschap alleen dan is toegestaan als het voor leven of gezondheid van de betreffende noodzakelijk is, namelijk na 1945 door de geallieerde bezettingsmachten wat betreft de sterilisatie geschrapt. En wel omdat deze paragraaf uit de na- zitijd stamde en opgesteld werd in ver band met de nazistische rassentheorieën, die niet toestonden dat gezonde Germa nen vrijwillig afstand deden van nakome lingschap. r>e Britten, die Nedersaksen in 1945 bezetten, verzuimden echter bovenge noemde paragraaf officieel buiten werking te stellen. Vandaar dat procureur-generaal Bier mann zich er nu op kan beroepen om Dohrn te vervolgen, om de geheime medi sche registers van 1300 patiënten in beslag te nemen, en om dr. Dohrn met een nu al vier jaar durend onderzoek een ver dere carrière onmogelijk te maken. Nadat in de Westduitse openbaarheid veel te doen was geweest over het geval- Dohrn kwam de Nedersaksische minister van justitie, Von Nottbeck, na vier jaar in actie. Hij belegde een perconferentie, waar in hij beweerde, dat met de zaak grote haast gemaakt was.. Hij vertelde zonder meer dat Dohrn in 1959 zelf inzage had ge geven in de medische registers van 162 pa tiënten, zodat de arts zich in de eerste plaats zélf aan schending van zijn ambtsgeheim zou hebben schuldig gemaakt. Nottbeck verdraaide evenwel de waar heid. En dat begint langzamerhand type rend te worden voor de manier w.aarop de Nedersaksische justitie het geval-Dohrn behandelt. Zoals hierboven is uiteen gezet, gaf Dohrn in 1959 weliswaar gegevens JERUZALEM (AFP) De gemengde Israëlisch-Jordaanse bestandscommissie heeft Jordanië en Israel berispt vanwege een vuurgevecht vorige week aan de sec torgrens ,in Jeruzalem. B,ij, hgt gevpcht werd eer. Israëlische soldaat gedood en een Jordaniër gewond. Kotortel Burn, de UNO-voarzitter van de gemengde Israëlisch-Jordaanse wapenstil standscommissie zei dat het niet mogelijk was vast te stellen wie het vuur had ge opend. Hij deed een beroep op beide landen zo spoedig mogelijk vertegenwoordigers sa men te laten komen voor het bestuderen van maatregelen waardoor de vrede en rust in Jeruzalem kunnen worden gehandhaafd. NEW YORK De Veiligheidsraad heeft besloten de stemming over een Brits- Amerikaanse ontwerp-resolutie tegen Sy rië uit te stellen tot dinsdag. Vrijdagavond laat werd langs een weg nabij Kreil in de Noordoostpolder een per sonenauto met de wielen omhoog in een sloot aangetroffen. De bestuurder die door de voorruit moet zijn geslagen, lag leven loos in het water. Hij bleek de 19-jarige A. van der Wal uit Bant te zijn, die deze dag zijn verjaardag had gevierd. De auto is bij een bocht in de weg in de sloot ge reden. In Eindhoven is de 30-jarige arbeider J. van R. om het leven gekomen bij werkzaamheden in een ventilatieschacht van het Philipskantoorgebouw Van R. was in de schacht op een vloertje gaan staan, dat was achtergebleven van de bekisting van het beton. Het vloertje kon hem niet dragen, waardoor hij van een hoogte van ongeveer veertig meter in de schacht stortte. Tijdens zijn overbren ging naar een ziekenhuis is hij overleden. De militaire gouverneur-generaal van Saigon Don That Dinh (voorgrond) in specteert een afdeling Zuidvietnamese mariniers, even later hield hij in ca mouflagepak een persconferentie ten stadhuize. over 162 gevallen waarin hij vrouwen had gesteriliseerd aan de jusititie, maar hij hield de namen van zijn patiënten geheim en hij verleende geen inzage in de medi sche registers van het ziekenhuis. Al met al een onverkwikkelijke historie, waarbij men de indruk heeft, dat vooral religieuze en ideologische motieven een rol spelen. In het zeer godsdienstige en conservatieve Nedersaksen heeft men in brede kring principiële bezwaren tegen sterilisatie. Dohrn daarentegen is ervan overtuigd, dat hij vele vrouwen, waarin een groter aantal kinderen niet welkom was, heeft gered door zijn ingreep. Hij zegt trouwens, dat 40 percent van genoemde 1300 geval len vielen onder het argument „medische redenen", 10 percent wegens „sociale om standigheden" en 50 percent der ingrepen voerde hij uit om medisch-ethische rede nen. Men kan daarover denken zoals men wil. Het lijkt er echter op, dat de justitie in Nedersaksen zich door haar morele en religieuze bezwaren tegen de sterilisatie heeft laten leiden dr. Dohrn te vervolgen. Dat men zich daarbij heeft moeten base ren op een in het grootste deel der Bonds republiek niet meer geldende wet, die stamt uit de racistische denkwereld van de nazi's, toont wel aan hoe dubieus deze zaak juridisch is. Inmiddels heeft dr. Dohrn een 300 blad zijden omvattende aanklacht ontvangen, waarin hij er van wordt beschuldigd tus sen 1947 en 1961 in 149 gevallen vrouwen te hebben gesteriliseerd, zonder dat daar voor dwingende medische of sociale rede nen aanwezig waren. Advertentie Aanmelden van nieuwe leerlingen dagelijks. - Clubs beginners en gevorderden. Alle leeftijden! „Werelddansprogramma" 10 dansen in 1 cursus. Privélessen volgens afspraak. - Voor inlichtingen en inschrijving gehele dag geopend. „Gevaarlijke non-<conf or misten" FULDA (W.-Duitsland) (ANP) De rooms-katholieke kardinaal Frings heeft op een persconferentie in Fulda bekendge maakt, dat de Westduitse bisschoppen op 22 september een gemeenschappelijk schrij ven zullen publiceren, dat gericht is „tegen een jonge, gevaarlijke stroming onder de Duitse katholieken: de beweging der non conformisten". De beweging der non-conformisten is ontstaan rond de boeken van twee katho lieke schrijvers: Heinrich Böll en Karl Amery. Hun boeken „Die katholische Kirchë" en Die Kapitulation, oder Deutschei; Katholi- cismus" bevatten een krachtige aanval op de rooms-katholieke kerk van heden, voor al op het katholicisme zoals het in brede lagen der milieus wordt beleefd. De be weging zelf steunt op een kleine groep jonge intellectuelen. Kardinaal Frings deelde mede, dat de bisschoppen-conferentie in Fulda zich met deze stroming had bezig gehouden, nadat kardinaal Döpfner daarover een pre-advies had uitgebracht. In de literatuur, zo zei kadinaal Frings, wordt soms een vals beeld van de kerk gegeven. WEST-BERLIJN (Reuter) - De Oost- duitse grenswachters aan de Berlijnse muur onttrekken zich tegenwoordig snel aan het gezicht als het nieuwste wapen van de Westberlijnse politie op hen wordt gericht: een filmcamera. Volgens de Westberlijnse politie heeft de uitrusting van 60 politiemannen met camera's van bijzondere kwaliteit, het aantal grensincidenten verminderd. De Vopo's voelen er namelijk niets voor, dat hun foto's in de Westduitse archie ven over grensincidenten worden op- De foto-oorlog heeft ertoe geleid, dat ook de Oostduitse politie haar mannen van camera's heeft voorzien. Zij worden ge bruikt voor het maken van foto's van be togers in West-Berlijn, die dan in Oost- duitse kranten worden afgedrukt. Menig Westberlijns politieman moest in het verleden hulpeloos toezien wanneer Oostduitse politiemannen vluchtelingen be schoten. Met behulp van de camera kun nen zij echter ieder incident vastleggen, zodat de Oostduitse autoriteiten dit later niet meer kunnen ontkennen. VATICAANSTAD (ANP) De paus heeft drie nieuwe leden benoemd van de voorzittersraad van het tweede Vaticaanse concilie, namelijk kardinaal Siri, aartsbis schop van Genua; kardinaal Meyer, aarts bisschop van Chicago en kardinaal Wy- szynski, aart-bisschop van Warschau. Het presidium telde aanvankelijk tien leden, onder wie de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Alfrink. De Spaanse kar dinaal Pla y Deniel is later uitgetreden. Thans zijn er dus twaalf voorzitters, die bij toerbeurt de algemene vergaderin gen zullen voorzitten wanneer binnenkort de tweede fase van het concilie begint. FULDA (DPA) De rooms-katholieke bisschoppen van Noord-Europa hebben zich inmiddels gekeerd tegen Italiaanse persbe richten, waarin de in Fulda (West-Duits- land) gehouden gemeenschappelijke con ferentie van de Duitse bisschoppen met hun ambtgenoten uit een tiental andere landen, als een soort van fractievorming binnen het concilie is voorgesteld. In een ver klaring voor de pers hebben zij vrijdag hun bevreemding over bedoelde persbe richten uitgesproken. CARACAS (AFP) Maurice Chevalier, de Franse zanger die vrijdag in Caracas is aangekomen voor enkele televisiepro gramma's, krijgt een „onopvallende maar voortdurende bewaking". De Venezolaanse autoriteiten willen voorkomen, dat de populaire Fransman hetzelfde lot ondergaat als de voetballer Di Stefano die door een ondergrondse ver zetsbeweging uit zijn hotel werd ontvoerd. HELSINKI (Reuter) De Finse coalitie regering is vrijdag afgetreden, na een meningsverschil over de vraag of de staat dan wel de consument de op handen zijnde stijging in de prijzen van landbouwpro- dukten moet dragen. President Kekkonen heeft het ontslag van de regering aanvaard en de aftredende premier gevraagd een nieuw kabinet te vormen. Foto's die enige documentaire waarde hebben, worden naar Salzgitter gestuurd, waar zich het archief over grensincidenten van de Westduitse regering bevindt. Men beschikt daar thans over gegevens van 2.025 grensconflicten in Berlijn of elders langs de zonegrens. Een derde van de Oostduitse grenswach ten die bij deze incidenten waren betrok ken, kon worden geïdentificeerd. Het is onder de Oostduitse grenswachters be kend, dat bij een vlucht naar het Westen een bezwarende foto in het Westduitse ar chief zou kunnen leiden tot het weigeren van politiek asiel en een gerechtelijke ver volging. De Westberlijnse politiemannen maken van deze- wetenschap gebruik. Als zif een incident aan de andere kant van de grens- versterkingen zien richten zij- langzaam hun camera's op de Oostduitsers. ..Dat verontrust hen meer dan een geweer". De filmploegen, die voor ieder ernstig incident worden gewaarschuwd, kunnen binnen een kwartier op ieder punt langs de grens zijn. PHILADELPHIA (AFP) Een neger gezin in de voorstad Folcroft van Phila delphia, dat tweemaal door een menigte van blanken was tegengehouden, heeft tenslotte toch zijn woning kunnen be trekken. Door politie tegen ongeveer 200 joelende blanken beschermd, kwamen Horace Ba ker en zijn gezin vrijdag voor de derde maal bij hun huis aan. In tegenstelling tot de dag tevoren, zette de politie ditmaal door, ondanks de scheldpartijen van de blanken die enkele stenen gooiden. Een ruit van het huis werd verbrijzeld. Vier predikanten en een hoogleraar kwamen het gezin welkom heten in de nieuwe woning. De politie moest later versterkingen laten aanrukken om een tot duizend men sen aangegroeide menigte blanken van het huis weg te houden. Er braken gevechten uit tussen de politie en de jouwende, met stenen gooiende blanken. Twee mensen werden in een ziekenhuis opgenomen. De menigte werd tenslotte uiteengedre ven De politie barricadeerde de toegangen tot de straat. KAAPSTAD (Reuter). Het hoogge rechtshof in Kaapstad heeft tien negers veroordeeld tot gevangenisstraffen va riërend van 7 tot 15 jaar, op beschuldiging van het beramen van moorden en vernie lingen. Volgens de tenlastelegging zouden zij van plan zijn geweest willekeurig alle mensen, ongeacht hun huidskleur, te do den die weigerden te helpen bij het ver nielen van eigendommen in een woon wijk van Kaapstad. WASHINGTON (AFP) —Een subcom missie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft er op aangedrongen, dat de Verenigde Staten stappen nemen tegen Russische treilers die binnen de Amerikaanse territoriale wateren varen. Volgens de commissie zijn de laatste zes maanden verscheidene Russische schepen waargenomen bij de kust van Flöfi'daUdié op weg waren naar Cuba en binnen de driemijls-zöhe voeren. De kustwacht zou handelend op moeten treden als zich binnen de territoriale wa teren schepen bevinden met „elektronische of andere uitrusting", die een gevaar vor men voor de nationale veiligheid, zo wordt in het rapport gezegd. De Finse hoofdcommissaris van politie Fjalak Jarva middenis tijdens het Interpolcongres in Helsinki tot presi dent van deze organisatie gekozen. Mohammed Zantoeti uit Libië (rechts) werd vice-president. De Fransman Jean Nepote (links) is de nieuwe se cretaris-generaal. Nieuw begin Een nieuw schooljaar is zijn loop be gonnen om, enkele korte adempauzes daar gelaten, niet meer stil te staan voor een andere julimaand daar is. De start ver liep, zoals gebruikelijk, niet geheel zonder moeilijkheden; knarsend en onwillig van onwennigheid kwam het op gang. Neem de boeken, de oude, die weer en nog meer wijsheid af zullen moeten geven, waar zijn ze allemaal? Zeven weken prop vol ontspanning liggen tussen het laat ste contact en nu. Waar is Geradeaus, dat een baken in zee van naamvalsuit gangen wil zijn, gerade de weg wijzend tot zowel het boek als het jaar aus zijn? Waar het Frangais Vivant dat werkelijk verbluffend levendig voorziet in alles waar aan een Hollands meisje, eenmaal het le vende Frans hanterend, maar behoefte zou kunnen hebben: De Aartsbisschop heeft Dit Heiligdom Gewijd, De Kist Met Tweedehands Auto-onderdelen Bevindt In De Garage. En het geschiedenisboek? Piet Hein nog altijd als een Groot Man naar voren schui vend en over rassendiscriminaties geen woordje reppend? En de gebonden pagina's vol algebraï sche orders: Trek lijnen evenwijdig met de coordinaatassen, maak onderstaande noemers rationaalontbind dit lid in fac toren? Het is een toer alles te vinden. Neem de nieuwe boeken, alle potloden, waskrijtjes, schriften: tachtig gulden schoon brengen je een end op weg maar niet tot het eindpunt. De fietsen! Zijn de fietsen in orde? Een nieuwe binnenband hier, een andere bel daar, een reparatie aan een kettingkast. Er moeten schoenen komen voor weer en wind die beide niet voor de poes zijn. Verder moeten we ook weer naar de wekker leren luisteren, het zal uit moeten zijn met gewoon maling hebben aan wek kers, hem geen nonchalante dreun meer geven wanneer hij het bedrijvig stemme tje verheft. Eruit, eruit! Je moet weer op tijd zijn. De schoolbel wacht niet. De plicht roept! Maar de werkwilligheid laat nog te wen sen over. „Huuh? Eh.Mmmm ikoso. Gesmoord, onwelluidend geknor uit bed- dekussens. Opschieten. De pap staat klaar. Was je oren, kam je haren, eruit! De wekker kwettert triomfantelijk door tot hij geen adem meer over heeft. Hallo daar! Het schooljaar is begonnen! Gera deaus naar het Frangais Vivant en Piet Hein die een Groot Man was. De kerk vaders, alle lieve coëfficientjes en A die een Aapje is, staan te trappelen van on geduld in de onderwijsinrichtingen met hun geraniumpje in het raam, het fontein tje voor het Personeel en het andere fonteintje voor de leerlingen en het gla zen ruitje in iedere deur van elk klas selokaal. De school roept met een stem die de orde predikt, orde die alle dagen (enkele korte adempauzes daargelaten en tot er weer een andere julimaand daar is) in keurig afgepaste brokjes hakt, velen voor de plicht, anderen voor vrije tijd. Het schooljaar is begonnenIn alle wo ningen met kinderen heeft het signaal ge klonken. Moeilijk en onwjUig hebben ze zich tót' gehoorzamen gezet. Eens, 'hoe wonderlijk het nu ook schijnt, ééns zullen alle betrokkenen zich deze tijfd herinne ren als een mooie, een bezige en vrucht bare. LISSABON (Reuter) De Portugese re gering heeft secretaris-generaal Oe Thant uitgenodigd voor een bezoek aan Lissabon, ter bespreking van enkele vraagstukken die aan de orde zijn gekomen tijdens de zitting van de Veiligheidsraad in juli. In deze zitting werd een klacht van Afrikaanse landen tegen Portugal over zijn bewind in de overzeese gebiedsdelen behandeld. Een UNO-woordvoerder kon vrijdag niet meedelen of Thant Portugals uitnodiging zal aanvaarden. Waarnemers achten het onwaarschijnlijk, dat Thant de uitnodiging zal afslaan. Hem was verzocht tegen eind oktober rapport uit te brengen over de stappen tot uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin wordt aangedron gen op een verbod van de levering van wapens aan Portugal, bestemd voor ge bruik in de Afrikaanse gebiedsdelen van dat land. (Van onze parlementaire redacteur) Voor een van de topfiguren op het mi nisterie van Defensie, directeur-generaal S. D. Duyverman, is op het departement geen plaats meer als gevolg van een re organisatie, die onder leiding van minis ter De Jong in hoog tempo wordt vol trokken. Minister De Jong wil de oude structuur van het ministerie van Defen sie doorbreken en aan ieder van de drie krijgsmachtonderdelen een eigen admini stratieve top geven. Enige diensten, die aangelegenheden voor de drie krijgsmacht onderdelen behartigen, worden gesplitst. Als gevolg daarvan komt de functie van de directeur-generaal van Defensie, onder wiens leiding deze diensten werkten, in de lucht te hangen. In afwachting van een definitieve regeling is aan de heer Duy verman verlof verleend. Lanterfanters opgepakt. Radio-Havana heeft vrijdag gemeld, dat in de Cubaan se hoofdstad een aantal mensen in bil- jardzalen is gearresteerd, omdat zij weigerden te werken of zich bij het le ger aan te sluiten. Doden in het verkeer. In de eerste ze ven maanden van dit jaar zijn in de Verenigde Staten 22.930 mensen door verkeersongevallen om het leven geko men. Dit is vijf percent meer dan in de overeenkomstige periode van 1962. Drie Russische burgers. Een rechtbank in Paitigorks heeft drie Russische bur gers, onder wie een rabbijn, ter dood veroordeeld wegens speculatie en onge oorloofde handel in goud en buitenland se valuta. Twee China's. Het ondertekenen van het Moskouse kemstopverdrag door Natio nalistisch China toont opnieuw het verraad aan van de Russische leiders jegens Communistisch China, schreef gis teren het Volksdagblad van Peking. Als een zwijn. Ex-dictator Jimenez van Venezuela die door de Verenigde Staten is uitgeleverd om terecht te staan op beschuldigingen van verduistering, is vol gens zijn raadslieden in zijn Amerikaan se gevangenis „als een zwijn behandeld". Rome contra pil. De „Osservatore Roma no", het dagblad van het Vaticaan, heeft vrijdag bezwaren geopperd tegen het gebruik van de anti-conceptiepil, die door haar onnatuurlijke" werking ethisch niet aanvaardbaar is, aldus 't blad. Egyptische onderzeeboot. De proefvaart van de eerste Egyptische onderzeeër is het succes voltooid, aldus meldt het avondblad Almassaa uit Cairo. Weinig de moeite waard. Keizer Hirohi- to van Japan heeft tegen verslaggevers gezegd, dat hij er „in alle nederigheid en met pijn in het hart" aan herinnert, dat hij in de 60 jaren van zijn leven niet veel heeft gedaan wat werkelijk de moeite waard was. Hij zei dit op een persconferentie in de keizerlijke villa, waar hij met keizerin Nagoka zijn va kantie doorbrengt. Zuurstof op Venus. Russische geleerden hebben vastgesteld, dat er zuurstof in de dampkring van de planeet Venus voorkomt. Door de zuurstof zijn de at mosferische omstandigheden op Venus vrijwel gelijk aan die op aarde. Dit heeft radio -Moskou bekendgemaakt. Twee helikopters. Communistische guerril la's hebben ten noordwesten van Sai gon twee Amerikaanse hefschroefvlieg- tuigen neergeschoten. De beide Ameri kaanse vliegers kwamen om het leven en vijf anderen werden gewond. Enke le andere helikopters werden bescha- schadigd. UNO in Andes. Drie Zweedse UNO-ambte- naren zijn vermoedelijk omgekomen toen hun vliegtuig in het Andes-gebergte, 300 km ten zuidoosten van La Paz, neer stortte. De Zweden waren leden van een technische missie van de UNO die naar mineralen zoekt.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3