Moskou 1963: Het Russische overheidsapparaat overwint moeilijk zijn er in gehamerde argwaan Ontspanning kost inspanning DAGBOEK VAN EEN DIALOOG I DIALOOG IN MOSKOU Aanvoer van groenten en bloemen was, ondanks slecht weer, groot Bonen nemen nog belangrijke plaats in Havenberichten Telstar ontvangt zondag Eindhoven émè Moskou Wantrouwen De laatste indrukken Historische argwaan ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1963 5 Voor Kogellagers Stalen Bouten Gereedschap Keerringen V-snaren naar FIL. IJMUIDEN - LOGGERSTRAAT 17 - TELEF. 0 2550-7789 Reportage van W. L. Brugsma „De Vriendschap" tracht koorzang te stimuleren ru AUTO- en SCOOTERRIJSCHOOL H. ANEPOOL Receptie P. R. G. Huijboom Hoogovens voetbalt -w. Advertentiè UldcU (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma HELMSTEDT. Aan de breuklijn van twee werelden staan duizend auto's in een queue van vijf kilometer. Zij wil len naar de egelstelling West-Berlijn. Het is vroeg maar al gloeiend heet. En toch wachten de welgestelde Westduit sers in hun glimmende Mercedessen, Opeis en Volkswagens zonder morren tot zij aan de beurt zijn bij de Oost- duitse grenspolitie. Beseffen zij dat zij doende zijn een zeer geringe prijs voor de tweede wereld oorlog neer te leggen? Zij morren zelfs niet als de Westduitse politieman buiten landse wagens direct langs de queue naar voren stuurt. Onder zijn witte pet staat hij op eigen houtje een politiek te voeren die aanzienlijk van die van Bonn verschilt: voor hem is de Duitse splitsing een inter-Duitse aangelegenheid. Bui tenlanders worden van deze twist vrij gesteld. In het grenskantoor kijkt de stalinist Walter Ulbricht uit zijn lijst neer op de Duitsers die elkaar het leven zuur ma ken: de Oostduitse grenspolitie is honds, de Westduitse bezoekers zijn onderdanig. De buitenlanders zijn verbaasd. KOSZTRYN Driehonderd kilometer verderop stroomt weer een nieuwe grens, de Oderrivier. Aan de oostkant daarvan laten Polen zien, hoe gemakkelijk natio nale gevoelens als ze uit leed geboren zijn over ideologische obstakels klim men. Een Poolse RAF-piloot, met vakantie over uit Engeland, stuurt zijn sportwa gen langs een saluerende Poolse politie man. Franse wagens vol Poolse emigran ten van landarbeider tot boer geklom men, tot „koelak" zou men haast zeg gen worden vriendelijk door de douane verder geholpen. Er is een Amerikaanse toerist die Kowalski heet. Kapitalist of communist, allen zijn Polen. MOSKOU Na deze aanloop door het omstreden Centraal-Europa, klim ik in Warschau in een Ilyushin-turboprop, die omstreeks middernacht op het vliegveld Het Rode Plein Sheremetyevo zijn wielen aan de Russi sche grond zet. Voor de derde keer ga ik het door afstand vervormde beeld van de Sovjet-Unie op dat van de werkelijk heid leggen, om te zien waar zij elkaar dekken. Voortschuifelend tussen Amerikaanse toeristen, die speldjes met „goodwill am bassador" op hun revers dragen, Britse handelsreizigers en Fransen die graag voor progressieve intellectuelen zouden willen doorgaan, noteer ik de eerste in drukken. De douane heeft nieuwe, grijze pakken, is hoffelijk en gemakkelijk en maakt geen koffer meer open. Intoerist heeft een ach- teraf-hotel voor mij uitgezocht. Maar voor het eerst helpt een energiek protest. Dat is dus veranderd. De student die mij vergezelt in de Zim- automobiel opent het gesprek. Hij studeert Afrikaanse talen en is geïnteresseerd in in wat hij als het belangrijkste wereldpro bleem ziet. Niet het Oost-West-conflict, maar de tegenstelling tussen de ontwik kelde en onderontwikkelde landen. Hij is Moskou op liet uur van de ontspanning En nog staan boeren, burgers en buitenlui voor het Mausoleum waarin Lenin weer alleen ligt. ook daarom verheugd, dat de proeven met atoomwapens worden gestaakt. Terwijl wij door de nieuwe tunneltra verse de stad binnenrijden, geeft hij zijn mening over de Chinezen. Hij vindt het een geluk voor de wereld, dat de Chinezen geen atoomwapens hebben, „revolutionai ren van de koude grond" als zij zijn. Dat is dus ook veranderd. Als de Zim langs de voormalige keizer lijke manege over de zee van asfalt zijn weg naar het hotel Metropole zoekt, kijk ik rechts naar de kantelen van het Kreml. Zeven jaar geleden, bij de eerste blik er op, gaf het bollende Rode Plein mij een schok van ik weet niet wat. Toen wist ik nog niet, dat de naam niets met de revo lutie te maken heeft. Het heeft altijd zo geheten. In oud-Russisch waren de woor den „mooi" en „rood" identiek. Nu weet men het dus wel. Men kijkt voor de vorm naar de rcrens waarop nog steeds grote, lichtende, rode sterren tegen de nacht staan. Dat is dus niet veranderd. .v>Xv...v v.*.<s-Xv Plichtsgetrouw bel ik de volgende och tend het ministerie van buitenlandse zaken op, om te melden dat ik graag mijn op wachting op de persafdeling wil komen maken. Een nieuweling verwacht dan ter stond per Zim te worden afgehaald om gelijke delen caviaar, wodka en documen tatie over de heilsleer in te nemen. Ge- routineerderen weten dat men integendeel te horen krijgt: „Wij zullen in overweging nemen of uw bezoek aan onze afdeling mogelijk en wenselijk is". Het apparaat heeft ook zo lang met de deuren dicht ge leefd. Het apparaat stuurt wel een afgezant, een Sovjet-journalist die uitnodigt voor een diner met nog een collega. Beiden spreken vloeiend Amerikaans en zijn joviaal. Maar hun leeftijd doet voortdurend in het ach terhoofd de vraag opkomen wat zij voor 1953 aan het doen waren. Uit de discussie bij de Armeense lek kernijen blijkt snel. dat men niet met twij felaars te maken heeft: hun argumenta tie blijft keihard. Twijfel geldt slechts de vraag, of ik Russisch spreek. Hoewel ik naar waarheid antwoord, dat de 30 Rus sische woorden die ik in een Duits con centratiekamp heb geleerd, slechts eten en vloeken oetreffen. komt de vraag óm de vijf minuten terug. Eveneens om de vijf minuten verschijnt er een ontzagijkle bel Armeense cognac voor de neus. De ene collega drint mee. de andere klaagt bij elke slok sodawater over een hartaandoening. Om hun versie van de Russische traditie niet te doorkrui sen, leeg ik de bellen zoals zij komen, bij voorgerecht, kip, toetje en koffie. Het is een van de dingen waarin ook een klein land groot kan zijn, zo merk ik met vol doening als de meedrinkende collega half onder tafel zakt. Bij zijn verdwijning uit het gezichtveld roept hij nog eenmaal wanhopig: „Als u dan geen Russisch spreekt, dan kunt u het misschien toch nog wel leze n?" Daarmee eindigt niet de eerste dag, maar wel de indrukken ervan. Een bevriende diplomaat stelt rae de volgende morgen gerust over deze arg wanende ontvangst. Denken de Sovjets een spion voor zich te hebben? Hij zegt: „De spionnage-affaire Wynne-Penkovsky heeft de argwaan weer tot principe en praktijk verheven. Men gaat er weer van uit, dat iedereen gewantrouwd en aan de tand gevoeld moet worden. Vergeet niet, dat bijna het hele apparaat van regering en partij zó door de omsingeiingspolitiek en het stalinisme is getraumatiseerd, dat Voor het eerst komt er beweging in de vastgevroren stellingen van de kou de oorlog. Tussen Moskou en Peking heeft zich een breuk voorgedaan, die van even groot historisch belang kan worden als die tussen Rome en Con- stantinopel. En in Moskou is een ak koord getekend tot gedeeltelijke stop zetting van de proeven met kernwapens, dat tot strekking heeft het huidige machtsevenwicht vast te leggen. De twee blokken beginnen eikaars bestaan te aanvaarden en spelregels voor het naast elkaar bestaan op te stellen. Dit zjjn de eerste stappen op een lange en moeilijke weg. Om te zien hoe het Oostblok erop reageert, is onze reisredacteur W. L. Brugsma voor de derde maal naar Moskou en voor de vjjfde maal naar Warschau gereisd. Hjj sprak in Moskou met Sovjet-politici, journalisten, schrijvers, intellectuelen en mensen op straat. In Warschau com pleteerde hij het beeld van het Sovjet blok in het „uur van de dialoog". Wjj beginnen vandaag met de publi- katie van deze nieuwe, grote reisrepor tage. Het eerste deel zal bestaan uit notities over gesprekken en beelden van alledag. Het tweede uit een analyse van de motieven en factoren, die de Sovjet- Unie ertoe hebben geleid met China te breken en een akkoord met het Westen te zoeken. Het behandelt de vraag of het nieuwe Russische „vredesoffensief" een tacti sche manoeuvre is uit het arsenaal van Lenins zig-zag-politiek. of dat het uit wezenlijker eerder nationale dan ideologische overwegingen is ge boren. Het antwoord op die vraag neigt naar het tweede, geruststellender mo tief. het iedere keer weer een bewuste inspan ning moet doen om zich te ontspannen. Het wantrouwen is instinctief geworden, bij de geringste aanduiding komt de Pav- lov-reflex. Er is nauwelijks een volk in de wereld, dat een sterker vredesverlangen heeft als het Russische. En toch sluit de reële uiting daarvan, tenminste bij het ap paraat, op die interne, onbewuste weer stand. Het is zó volledig geconditioneerd op waakzaamheid, dat de nagestreefde ont spanning ook vrees wekt, dat het in mili taire ontwapening ook geestelijke ontwa pening ducht". Een paar uur later laat een Russische vriend zich in niet zeer verschillende ter men uit over Adenauer, De Gaulle en som mige leden van de Amerikaanse Senaat. Het is algemeen bekend, dat vooral de laatste tijd bij de jongeren de animo sterk is verminderd om actief lid te worden van een zangvereniging. Ten einde te trachten het verloren terrein enigszins te herove ren, wordt door het mannenkoor „De Vriendschap" uit Beverwijk een actie voorbereid, waarbij in de eerste plaats in de IJmond op grote schaal een circulaire zal worden verspreid. Hier wordt men in verzocht woensdag 4 september een bij eenkomst te bezoeken, welke des avonds om half acht in het gemeentelijk verga derlokaal aan de Wijkerstraatweg in Vel- sen-Noord een aanvang neemt. Het be stuur hoopt deze avond de verschillende problemen aan een uitvoerige gedachten- wisseling te kunnen onderwerpen, van wel ke eventuele conclusies bij de verdere pro paganda voor de koorzang een dankbaar gebruik zal worden gemaakt. In het kader van deze actie wordt voorts zaterdag 21 september onder auspiciën van de Hoogovenharmonie in het Kenne- mer theater in Beverwijk een concert ge geven. waar medewerking aan wordt ver leend door een uit tachtig leden bestaand mannenkoor uit Dortmund-Hörde (Roer gebied). Op de groenteveiling Kennemerland in Beverwijk heeft men deze week bepaald geen gebrek aan produkten gehad. Ook de prijzen waren, voor de producenten, heel goed te noemen. De bonen nemen nog een belangrijke plaats in. Ze zijn ook duur: zo kwamen de snijbonen tot 1.55 per kilo en betaalde men voor een kilo sperziebonen tot bijna een gulden. Pronkbonen liepen eveneens in prijs op, tot 83 cent per kilo. Sla was zeer gewild en noteerde vrijdag van 12 tot 42 cent per krop. Daarentegen kon de andijvie haar prijspeil van het be gin der week niet handhaven; de prijs viel terug naar 12-24 cent per kilo. Ook de spinazie werd iets goedkoper. Dit produkt deed toch nog altijd van 23 tot 52 cent per kilo. Postelein stond ook rond de 50 cent per kilo genoteerd. Bloemkool ging vlot weg tot 85 cent per stuk. De bospeen blijft nog steeds op een goed niveau, dat tussen de 22 en 36 cent per bos ligt. Waspeen liep zeer in prijs uiteen, namelijk van 10 tot 35 cent per kilo. Prei was er vrijdag even te veel, waar door de prijs van de 29 cent per kilo terug viel naar rond de 15 cent per kilo. Tomaten werden weer duur en noteer den vrijdag nog 68 cent per kilo. Er is een ruim aanbod van pruimen uit de Betuwe, waarvoor veel animo bestond, de prijzen varieerden van 19 tot 100 cent per kilo. De noteringen waren vrijdag: andijvie 8-26, bloemkool 23-84, sla 8-42, bospeen 22-34, waspeen 12-32, snijbonen 44-145. sperziebonen 48-98, pronkbonen 41-78, prei 8-31, spinazie 12-45, postelein 36-49, rode kool 11-16, groenekool 22-32. pruimen 19- 102, appels 18-38, tomaten 33-68. Stevige bloemenprijzen Ondanks regen en wind waren er deze week veel bloemen aan de Beverwijkse bloemenveiling, maar er werden toch hoge prijzen betaald. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Lapwing naar Dagenham; Mercurius H., Dagenham; Kors- nes, Moh i Rana, voor IJmuiden; Heinrich Wes- sels. Hamburg; Nike, Swansea; Lady Sonia, Lo westoft, voor IJmuiden; Confid, Londen; Mar grit Angelika, Antwerpen, voor IJmuiden; Delft, Bremen: Frey, Londen; Congokust, Rotterdam; Rugen, Kopenhagen; Ser, Barcelona; Spolesto, Dordrecht: A. Jungerhans, Walkom; sleepboot Headman met 3 lichtertjes, Hull; Anita Thyssen, Narvik: Tilly, Pateniemi, naar Zaandam: Peri cles, Rotterdam; Hoop, Rotterdam; Land Hadeln, Rotterdam; Aar, Kristinehamn, naar Zanadam; Queensgate, Great Yarmouth, voor IJmuiden; Leiderkerk, Rotterdam: Vigrid, Ventspils. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Tajo naar Santos; Aaltje Rochester, van Koog a. d. Zaan Calvijn, Domsjö. zout van IJmuiden: Liberia- kust. Rouaan; Willemstad, Plymouth; Mercurius H., Dagenham; Joma, Londen: Ibis, Hamburg; Jans, Londen; sleepboot Headman, Hull, van IJmuiden; Beatrice, Norfolk (U.S.A.) van IJmui den; Zaanland, Hamburg; Otava, Rotterdam, van Velsen; Nero, Odense; Aeneas, Rotterdam; Nord- holm, Liverpool; Veendam, Delfzijl, van IJmui den; Baden, Kristiansand; Nordsee, Kopenhagen: Libertas, Kopenhagen; Gouwestroom, Liverpool; Wasaland. Brahestad, van Velsen; Stad Zwolle, Pepel; Monsoon, Thameshaven; Aagtekerk, Kaap stad: Catherina F Sundsvlal; Esso Hamburg, Aruba. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Liberty van Felixtowe. voor IJmuiden: Kaethe Jonas, Norresundet, hout voor Zaandam; Birdwood, Immingham: Hertha, Leeuwarden voor IJmui den; Agamemnon, Duinkerken: Reimar Edzardd Fritzen, Gefle, erts voor IJmuiden. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Nike naar Rotterdam; Willem Fortuin, Sundsvall; Saarland, Lissabon; Rote, Stockholm; Brouwersgracht, Ant werpen; Cosmotella, Thameshaven; Sophocles, West-Indië; Magula, Odense. walsmateriaal van IJmuiden; Korsnes, Wallangen, van IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie Gedipl. V.A.M.O.R.- en B.O.V.A.G.-instructeur TUINDERSSTRAAT 63 - RIJNSTRAAT 91 Telefoon 4565 Telefoon 6285 Wij lessen met Dauphine. Opel en Taunus vanaf f 7. Dinsdag 3 september is de heer P. R. G. Huijboom veertig jaar in dienst van de familie Baron Van Tuyll van Seroos- kerken. Ter gelegenheid van dit jubileum zal dinsdagmiddag tussen vijf en zes uur een receptie worden gehouden in „Garage Waterland", Velsen. Vrijdagavond speelden in het Hoog ovens Voetbaltoernooi Boekhouding tegen Stopstangen, welke wedstrijd werd gewon nen door laatstgenoemd elftal en wel met 6-1. De wedstrijd IMCT-WW eindigde in 4-3. Eerstgenoemd elftal had echter een speler in zijn gelederen, die, wegens zijn „for maat" niet had mogen meespelen. IMCT werd derhalve gediskwalificeerd en WW werd als overwinnaar aangewezen. Nog Steeds komen er veel gladiolen, waarvoor tot ruim een gulden per bos werd 'neergeteld. De chrysanten van buiten waren héél duur: ze brachten 1.60 per bos op; de kaschrysanten waren nog duurder en kwa men tot 3.45 per bos! Ook de anjers bleven, voor deze tijd van het jaar, flink aan prijs, die tussen de 14 en 25 cent per stuk lag. Voor de rozen, waarvan de aanvoer niet zo groot was, werden ook zeer goede prijzen betaald, die tot 45 cent per stuk kwamen. Fresia's gmgen eveneens vlot van de hand en gingen tot 80 cent per bosje. Bij de buitenbloemen waren het ook de dahlia's die in het teken der belangstel ling stonden; ze noteerden 90 cent per bos. Asters gingen grif weg tot 70 cent per bosje. Nu de lelies volop aan de markt zijn, vallen ook hier de stevige prijzen op. Voor de Rubrums werd van 12 tot 55 cent per tak betaald; Nog hogere noteringen kregen de kaslelies. De White Triumphator bracht het tot 24 cent per kelk. De potplanten beleefden een vlotte han del. Telstar speelt zondag zijn eerste thuis wedstrijd in de eerste divisie. Het ont vangt daartoe Eindhoven, dat afgelopen zondag tegen het bezoekende RBC gelijk speelde. Ook Telstar deelde vorige week de punten. Het resultaat werd evenwel be reikt in de zware uitwedstrijd tegen VW. De formatie van de nieuwe en goed ge starte eerste-divisievereniging is waar schijnlijk gelijk aan die van de voorbije zondag. In de sportrevue van de AVRO wordt een nabeschouwing over de match Telstar-Eindhoven gegeven. Advertentie GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: L. Smit-Dollé, d., Molen straat 7, Santpoort; J. A. van der Wal- Krabbendam, z., de Zandstraat 3, Velsen- Noord; J. Huiberts-Coule, d„ Bloemstraat 29 rd„ IJmuiden; A. Korf-Zijlstra, r„ Kerkplein 2, Velsen-Zuid; M. Kossen-Was- sink, z., Nieuwe Groenmarkt 31 rd., Haar lem; J. H. Ros-Meijer, d., Stratingplant- soen 61, Velsen-Noord; Th. F. M. Zijlstra- Osendarp, z„ Dolfijnstraat 280, IJmuiden; Th. Th. M. Groot-Janssen, z„ Meerweiden- laan 16 rd., Velsen-Noord. ONDERTROUWD: A. Kwaak, de Noo- straat 101, IJmuiden-Oost en H. M. Vir- tanen, de Noostraat 101, IJmuiden-Oost; C. Martens, Napierstraat 20, IJmuiden en J. Klinkenberg, Kennemerlaan 132, IJmui den, t.a. Kompasstraat 33, IJmuiden; H. P. Steinhauser, Hogeweg 163 a, Uitgeest en G. P. Botman, van Rijswijkstraat 32, Velsen- Noord, t.a. van Rijswijkstraat 32, Velsen- Noord; A. Flaman, de Savornin Lohman- straat 88, Veenendaal en B. Massier, Kal- verstraat 4, IJmuiden-Oost; G. J. Moens, Nieuwe Achtergracht 103 III, Amsterdam, en S. I. Kneefel, de Noostraat 86, IJmui- cfen-Oost, tegenwoordig adres de Noo straat 86, IJmuiden-Oost; J. Meyer, Rijn straat 141, IJmuiden en J. Demier, Lange Nieuwstraat 319, IJmuiden, t.a. Lange Nieuwstraat 319; H. Balk, Hondhorst- straat 40, 's-Gravenhage en E. J. C. Schou ten, IJmuiderstraatweg 178, IJmuiden, t.a. Keplerstraat 276, 's-Gravenhage; G. A. van der Veldt, Hendrik Rozenlaan 4, Haarlem en J. E. van Leeuwen, Moerbergplantsoen 109, IJmuiden, t.a. Hendrik Rozenlaan 4, Haarlem; H. G. van Balen, Heemskerker- weg 88. Beverwijk en M. A. Stijnman, Lad derbeekstraat 59, Velsen-Noord, t.a. Lange Graafdijkstraat 14, Beverwijk; A. Nap, Rembrandtlaan 5, IJmuiden-Oost en M. W. H. P. Hars. Rembrandtlaan 5. IJmuiden- Oost; G. de Vries, Harmenjansweg no. 5, Haarlem en J. Veerman. Berkenstraat 16, IJmuiden-oost, t.a. Harmenjansweg no. 5, Haarlem. GETROUWD: G. R. Spanjaard en C. G. Graaman. Stolstraat 9, IJmuiden-Oost; C. C. Hermans en A. A. M. Bakker, Meervliet- straat 77, Velsen-Zuid; N. de Haan en M. H. Both, Grahamstraat 140, IJmuiden; J. A. Brasser en M. E. G. Bakker, van Zijpe- steinstraat 93, Assendelft; J. A. Depen- brock en R. G. Wijker, Schoolstraat 6, IJ muiden: M. J. M. Aarts en C. A. M. Hand- graaf, Wüstelaan 68, Santpoort; G. Zijl en H. Mulder, Homburgstraat 38. IJmuiden; R. B. Polisini en B. Alders, Stratingplant- soen 68 rd., Velsen-Noord. OVERLEDEN: H. Wichmann. 60 j., e. van J. Nol, Slingerduinlaan 2, IJmuiden-Oost.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5