AGATHA CHRISTIE VERTELT DR. D00RENB0S: „ONTGRIEZELAAR" VAN EEN CURACAOS SPOOKHUIS PANDA EN DE MEESTER-FLESSER c „Euroraket" in voorbereiding Commissie gaat geneesmiddelen controleren Ring met diamant voor Amerikaanse toeristen „Sangers"-feest in Stevensweert MOORD OP MAJORCA Antieke meubelen houden waarde ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1963 19 flnniinniniiini GETUIGE A CHARGE Oud rapport van medicus volkenkundige nu actueel Jaap Stigter In Amsterdam Kort nieuws t |HU!1!!!IIIIII1 4) Hij legde de nadruk op het feit dat Janet Mackenzie welis waar een mannenstem in de zitka mer meende te hebben gehoord, maar dat er geen enkel bewijs was dat het juist Voles stem was geweest en hij slaagde erin de indruk te wekken dat deze getuigenverklaring wel eens sterk beïnvloed zou kunnen door ja loezie en antipathie ten opzichte van de beklaagde. Toen werd de volgende getuige op- geroepen. „U bent Romaine Heilger?" „Ja". „Oostenrijkse van geboorte?" I „Ja". „De afgelopen drie jaar hebt u met I beklaagde samengeleefd en u uitge- i geven voor zijn vrouw?" Een seconde ontmoetten de ogen van Romaine Heilger die van de man in de beklaagdenbank en er was een vreemde, ondoorgrondelijke blik in die ogen. Toen keek ze weer voor zich. „Ja". De vragen volgden elkaar op. Het ene vernietigende antwoord na het an dere kwam over haar lippen. Op de bewuste avond had de beklaagde een breekijzer bij zich gestoken voor hij het huis verliet. Hij was om tien voor half elf thuisgekomen en had haar bekend de oude dame te hebben ver moord. Er zaten bloedvlekken op zijn manchetten, die hij in de kachel had verbrand. Hij had haar met alle mo gelijke dreigementen gedwongen haar mond te houden. Naarmate het relaas vorderde ver anderde de stemming van het hof. In de aanvang was er duidelijk zo niet sympathie, dan toch een zekere welwillendheid ten aanzien van de be klaagde te bespeuren geweest. Nu begon de sfeer vijandig te worden. Leonard Vole zelf zat moedeloos, met gebogen hoofd, in de beklaagdenbank. Toch vie' het op dat de aanklager zelf trachtte Romaines vijandigheid iets te verzachten; hij zou de voor keur hebben gegeven aan een objec tiever getuigenis. Toen kwam het ogenblik dat de verdediger zich verhief en met zijn machtige stem de aandacht vroeg. Hij slingerde de vróuw in het gezicht dat haar hele getuigenis van het be gin tot het einde op leugens berustte, dat ze op het door haar aangegeven tijdstip niet 'eens thuis was maar in de bioscoop, dat ze nu verliefd was op een andere man en dat ze er nu op uit was Vole aan de galg te bren gen voor een misdaad die hij niet begaan had. Met ongehoorde brutaliteit ontken de Romaine alles. Toen kwam de verrassende ontkno ping: de brief werd als bewijsstuk overgelegd. In een ademloze stilte werd hij hardop voorgelezen: „Max, liefste, het Lot heeft hem in onze handen gespeeld! Hij is gearres teerd voor moord ja, de moord op een oude dame! Stel je voor, zeg: Leonard, die nog geen vlieg kwaad kan doen! Eindelijk zal ik dan toch mijn wraak hebben! De ar me jongen! Ik zal tegen hem getui gen, zeggen dat hij die avond met bloed aan 2n kleren thuiskwam en dat hij tegenover mij alles bekend heeft. Ze zullen hem opknopen, Max en op dat ogenblik zal hij weten dat Romaine hem de dood ingejaagd heeft. En dan, liefste.dan zullen we samen gelukkig zijn. Eindelijk ge lukkig zijn!" Handschriftexperts waren bereid te zwaren dat de brieven door Romaine Heilger waren geschreven maar dat bleek niet nodig te zijn. Gecon fronteerd met de brief zakte de vrouw snikkend ineen en bekende alles. Leo nard Vole was inderdaad om tien voor half tien thuisgekomen, zoals hij gezegd had. En de rest had ze alle maal maar verzonnen om hem uit de weg te ruimen Daarmee was het pleit in feite be slist. Sir Charles riep zijn enkele ge tuigen op, de beklaagde zelf kwam naar voren en legde rustig en be heerst zijn verklaring af, zonder zich door het kruisverhoor van zijn stuk te laten brengen. Wat nog door de offi cier van justitie en later resumerend door de rechter ten aanzien van Leo nard Vole naar voren werd gebracht was wel niet in elk opzicht in diens voordeel, maar de reactie was inge treden en de jury had dan ook niet veel tijd nodig om tot haar uitspraak te komen: Onschuldig!" Leonard Vole was vrij! Mr. Mayheme haastte zich in de richting van zijn cliënt om hem geluk te wensen. Maar halverwege betrapte hij zich erop, stil te staan om met verwoede ijver zijn pince-nez op te poetsen. De dag tevoren nog had zijn vrouw hem erop gewezen, dat hij be- zig was daar een gewoonte van te maken. Daar moest hij toch voor op- passen.Rare dingen gewoon ten. Zelf wist je nooit dat je er een had Interessante zaak geweest heel interessante zaak. Neem nu die vrouw, die Romaine Heilger. Wat een bleke, kalme vrouw had ze niet ge leken in haar huis in Paddington en hier, in de rechtszaal, was ze opge vlamd als een wild, exotisch schep sel Hij behoefde maar even zijn ogen te sluiten om haar voor zich te zien' dat lange, slanke lichaam, ge spannen als een veer, iets naar hem overgebogen terwijl ze sprak die eigenaardige manier waarop ze haar M handen ineenklemde, met de vingers ineengestrengeld in en uit elkaar in en uit Rare dingen gewoonten. Dat in- eenklemmen van die handen was ook toch weieens meer gezien. Nog niet g eens zo lang geleden bij wie ook weer waar? O ja Zijn adem stokte. Die vrouw die vrouw in Shaw's Rents Het duizelde hem en hij moest zich aan een stoel vasthouden om niet te vallen. Nee, het was onmogelijk onmogelijk.... En toch.... Romaine Heilger was actrice geweest. Op dat ogenblik werd hij hartelijk op de schouder geklopt door zijn con frère: „Dat was op het randje, hè? Ga mee, dan gaan we hem gelukwensen." Maar mr. Mayherne schudde het hoofd. Leonard Vole interesseerde hem niet langer. Maar Romaine Heilger zoveel te meer. Er ging enige tijd voorbij voor hij haar weer ontmoette; bij welke ge legenheid zich die ontmoeting voor deed doet weinig ter zake. „Dus u had een vermoeden," zei ze, nadat hij haar verteld had wat hem zo hevig had beziggehouden. „Dat gezicht? O, dat was gemakke lijk genoeg en bij dat flakkerende gas licht viel miin make-up niet zo op." „Maar waarom waarom. „Waarom ik de zaak op mijn eigen houtje heb opgeknapt?" vroeg ze glimlachend, dezelfde uitdrukking ge bruikend van toen. „Ja. Waarom die hele ingewikkel de comedie opgevoerd als we toch. „Mijn beste mr. Mayherne ik moest hem toch redden? Hebt u niet zelf gezegd dat het getuigenis van een liefhebbende echtgenote nauwe lijks enig gewicht in de schaal zou leggen? Ik weet wel iéts van massa psychologie af. Nee, alleen een mij afgedwongen bekentenis, waarbij ik er zo lelijk mogelijk op zou komen g te staan, zou voor Leonard de stem- ming in gunstige zin kunnen be- 'invloeden. En heb ik geen gelijk ge- M kregen?" g „En dat stapeltje brieven?" „Zou het geen achterdocht gewekt hebben wanneer er alleen die éne "brief die noodlottige brief, was ge weest?" „Maar die man dan die Max?" „Heeft nooit bestaan." „En toch vind ik," zei mr. Mayher ne gepikeerd, „dat u dit niet had moeten doen. We hadden hem ook wel langs de eh regulaire weg vrij kunnen krijgen." ,,'k Durfde het er niet op te wa gen. Ziet u u gelóófde dat hij on schuldig was „Maar u wist het zeker Tja, ik begrijp het," zei mr. Mayherne. „Maar m'n beste man," zei Ro maine, „u begrijpt het helemaal niet. Ik wist dat hij schuldig was!" EINDE „De maan stond helder boven de bergen, de sterren schitterden als dia manten. Mars klom omhoog als een rode keizer. Toen ging de hemel open en een man viel eruit Zo begint ons nieuwe feuilleton „Moord op Majorca" en ook de rest van het opwindende, vlotlopende ver haal bljjft adembenemend. De geschie denis van Stephen Barrett, een Engels officier van de geheime dienst, die met vakantie is op dat mooie Spaanse eiland, is een verhaal vol vaart en be weging. Het neemt u mee door olijf gaarden, naar verborgen grotten en over de dorre bergen van Majorca naar een boeiend einde in de arena 5j van Las Palmas. Maandag beginnen wtf met de pu- blikatie van deze spannende roman, s een werk van de bekende Engelse g schrijver Paul Tabori. „DAAR MIJN inheemse assistent, die de nachtelijke spookgeluiden rammelende kettingen en schuifelende voetstappen in het sedert tientallen jaren verlaten monumentale landhuis „De ronde klip" op Curagao op een taperecorder zou op nemen, in ontzetting hals over kop de vlucht nam, heb ik deze effecten achteraf maar ingeblikt. Dat wil zeggen: ik heb ze vanuit mijn geheugen gereconstrueerd met behulp van deze attributen, die u wel enigszins aan de geluidsinspeciënt van een hoorspel zullen doen denkenDe 70-jarige dr. W. Doorenbos in het dorp De Klomp (hij is hoofd van de micro-bacteriologische dienst van het Julianaziekenhuis te Veenendaal) heft een rond tabaksblik en een sigarenkistje omhoog. En terwijl hij deze langzaam draait, ontstaan er inderdaad merkwaardige geluiden.... ALVORENS over de diepere en tevens actuele achtergrond van dit experi ment iets naders te zeggen, dienen we even de figuur van deze veelzijdige en vitale arts te schetsen. Hij is een klein zoon-naamgenoot van de bekende „tach tiger", die o.a. aan de „Nieuwe Gids" mee werkte én was destijds 15 jaren achtereen directeur van de bacteriologische dienst bij de internationale gezondheidsraad in Alexandrië (Egypte). Reeds toen ging hij zich interesseren voor de symboliek de diepere betekenis van bepaalde oersym- bolen in de prehistorische volkskunst, welke hobby hij in later jaren (vooral tijdens zijn medische werk in de tropen) steeds wetenschappelijker benaderen ging. Dit inspireerde hem ook om eigenhandig min of meer abstracte figuren van koper- en ijzerdraad te buigen, waarin volkenkundige symbolen verwerkt zijn. Het door kippen omkakelde huis in De Klomp bevat dan ook twee streng ge scheiden wereldjes: enerzijds het weten schappelijk laboratorium en anderzijds zoiets als een volkenkundige afdeling, die zich vooral in een woud van speelse draadvormen manifesteert. Deze vitale en bewegelijke zeventiger leeft een druk programma. Binnenkort („na de regentijd ginds") gaat hij met ca mera's en tape-recorder op jacht naar nieuwe volkenkundige geheimen in het Saramanca-gebied (Suriname) en de oer wouden van de Amazone in Brazilië. ,Het is mijn bedoeling, een kleine expe ditie te vormennatuurlijk ga ik ook naar „De ronde Klip" en verder wil ik me bezig houden met de camouflage in het oerwoud". DE INTERESSEN van dr. Doorenbos zijn verbonden door een duidelijke rode draad tot zijn interesse in „spoken" toe. Want het doordringen tot het functionele van de primitieve volkskunst waarbij hem de verwantschap en overeenkomst van symbolen in Egypte, Curacao, het Ca- Eigenlijk had Colin Newlove, een 27- jarige boerenzoon uit het Engelse i jfiorp Bugthorne, het liefst een vurig 'springpaard gehad, maar voor zulke nutteloze luxe-kostgangers was geen emplooi op de boerderij, zei zijn vader Nu heeft Colin dan maar troost gezocht bij William, de vier jarige Ayshire-stier op de ouderlijke hofstede, die in elk geval tempera ment genoeg bezat. En ook voldoen de intelligentie, want na veel vallen en opstaan is William nu in zijn vrije uurtjes gepromoveerd tot rij- en springstier. Met Colin als rui ter ziet hij er zelfs niet tegenop, een sprong door een brandende hoepel te maken. raïbische gebied en Mexico opviel is niet los te denken van de ziel van de pri mitieve mens zelve, waartoe zeker de pa nische angst voor demonen (en niet minder het bijgeloof) gerekend moeten worden. Dit bracht hem er een aantal jaren geleden toe het gebeurde tijdens het waarnemen van een praktijk op Curacao om drie weken lang in dat ongeveer 160 jaar oude landhuis (eens bewoond door rijke heren met vele slaven) te gaan kamperen. Zijn doel was: aantonen, dat de inheemse be volking ten onrechte beangst was voor allerlei zonderlinge verschijnselen in dat huis die op een natuurlijke oorzaak terug te voeren waren. Hij meende ook genoeg gezag te hebben, te kunnen beweren, dat hij nu eens „geen man zonder hoofd ge zien had". Maar zijn studie, die hij ter plaatse in een rapport publiceerde, had slechts tot resultaat, dat hij volgens som migen „één met de demonen was", zodat het raadzaam was om maar te vertrekken. „Ja, nu wordt het allemaal anders. Het rapport is in de actualiteit gekomen. Na mijn onderhoud met de Antilliaanse de legatie en in net bijzonder met minister C. D. Kroon men wil namelijk in ver band met het nieuwe tienjarenplan „De ronde klip" eindelijk eens een zinvolle be stemming geven bestaat er niet slechts grote belangstelling voor mijn suggestie, er een studiecentrum van te maken, maar wordt ook mijn „spookanalyse" serieus onder de loupe genomen. Eind september begin ik hier in De Klomp met enkele Antilliaanse studenten tijdens de week ends reeds 'n studiecentrum-in-miniatuur op te bouwen". „Dit kan dan als voorbeeld dienen voor Curacao en dit werk gebeurt in nauw con tact met de chef van de voorlichtingsdienst van de Antillen, de heer H. Dennert, die in het Antillenhuis in Den Haag zetelt. De bedoeling is, het algemene ontwikke lingspeil van de bevolking gunstig te beïnvloeden; naast lessen in astrono mie en taal zal vooral aandacht besteed worden aan de daarginds enigszins in ver val geraakte volkskunst. Ik denk hierbij aan het maken van allerlei symbolische draadfiguren eventueel als huisvlijt die grif aftrek vinden bij de toeristen en een inkomstenbron kunnen vormen om het studiecentrum in stand te houden", .^ZONDER TWIJFEL is „De ronde klip" erg luguber, een oord dat menige niet-in- gewijde de rillingen op het lijf kan jagen. Het gebouw staat op een heuvel ver moedelijk een oude offerplaats der Azte ken en op de binnenplaats weerkaatst om te beginnen het kettinggeluid van ver re windmolens. Het is een schitterende plaats voor astronomische waarnemingen dit even tussen haakjes. Prachtig, hoe je van hieruit de sterrebeelden bijvoor beeld het briljante Zuiderkruis kur.t 4 zien. Zowel aan de plaats als aan de ar chitectuur van het huis ligen bepaalde meetkundige wetten ten grondslag. En nu is het merkwaardig, dat juist dit meet kundige dat overigens ook een rol speelt in de symboliek van de volkskunst onder bepaalde voorwaarden een lu gubere sensatie kan oproepen. We komen hier op een psychologisch gebied, waar over veel te zeggen zou zijn. Ik heb een verwantschap gevoeld tussen de gevoels sfeer als ik het zo eens zeggen mag bij een sarcophaag in de pyramide van Cheops (waar dus het meetkundige ele ment ook overheerst) en het bedoelde land huis op Curacao ONZE GASTHEER, die in een brief aan minister Kroon het complex van het oude landhuis (door Monumentenzorg onder houden) omschreef met de termen „the temple of the stars" en „the magie garden of symbolism", vertelde ons verder, dat hij op De ronde Klip ook een zwak geel groen lichtschijnsel waargenomen had, dat Zich flardenachtig en waaiervormig ver spreidde. Dit bleek echter op de typische elektrische ontladingen in de lucht te be rusten, die onder de naam „St. Elmusvuur" bekend zijn. Dr. Doornbos noteerde slechts één nogal spookachtig gebeuren: het plotseling spoorloos verdwijnen van een brandende kaars. ,Dit feit heb ik echter op de reke ning van de ratten gezet, die dieren zijn n.l. dol op kaarsvet". Hoe dan ook het vertrouwen is ge rechtvaardigd, dat de destijds gedane dn derzoekingen op „De ronde Klip" de spo ken daar eindelijk eens op de vlucht zul len jagen. HOE DIEP het bijgeloof geworteld is, blijkt wel uit het feit, dat zelfs een politie man op Curacao het destijds niet waagde, zo'n „heksenblik" het ingeblikte spook- geluid dus, waarover we in het begin van dit stukje spraken te openen. En zeker niet, nadat dr. Doornbos half schertsend gezegd had: „U mag het openen op eigen risico". Overigens zou de man bij het openen slechts twee moderne babyramme laars van plastic in het blik vastge klemd gezien hebben. Want na lang zoeken bleek deze contraptie een geluid te produceren, dat het meeste de ramme lende windmolenkettingen en wat dies meer zij benaderde. (,Mijn rapport had tenslotte enige illustratie nodig") „Jammer dat ik aldoor tijd tekort kwam", verzucht dr. Doornbos. „Ik wil nog zo veel onder zoeken en experimenteren, er is nog stof voor jaren. Advertentie Secretaires, chiffonnières, stoelen, ronde ta fels, ook uitschuifbaar. Alles van mahonie hout. Ook kleinmeubelen. Canapé's. Voor restaureren en inkoop antieke meubelen. Telef. 12223, Groot Heiligland 64, A. Mudde, Gasthuisvest 45. Wl „Hou je maar niet van de domme, Joris!" riep Panda boos. ,.En zet die flessen terug in het rek! Ik doorzie je lelijke plannetje heus wel!" „Uit uw toon begrijp ik dat ge een hoeveelheid Inzicht tot u hebt genomen", merkte Joris op. „Dat past u niet, manne ke. Ik mag u juist zo graag om uw onschuldig en goedgelovig karaktertje". „Ja, allicht", zei Panda. „Je vindt het natuurlijk helemaal niet leuk dat ik inzicht in jouw zaken heb, maar. De ander wachtte echter niet tot Panda was uitge sproken. Hij repte zich de keldertrap op en riep over zijn schouder: „Als mijn persoon u zo tegenstaat zal ik mij wel verwijderen, hoor. Ik wil me niet opdrin gen! Vaarwel!" „Laat die flessen hier!" riep Panda en hij zette de achtervolging in, maar omdat zijn be nen zoveel korter waren dan die van Joris, moest hij het al gauw opgeven „Tjonge", zuchtte Panda, de verdwijnende schim bedrukt naogend. „Als de Moer- heer nou maar niet merkt wat Joris met die flessen uitspookt. Hij zou woedend zijn. De voorzitter van de Britse nationale commissie voor ruimte-onderzoek, Sir Har ry Massey, heeft bijzonderheden hekend- gemaakt over de gegevens, die voor Enge land gelanceerde kunstmanen zijn verkre gen. De eerste kunstmaan, de Ariel, werd op 26 april 1962 in samenwerking met de Nasa, het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, gelanceerd. De bedoeling was dat deze kunstmaan een jaar in ge bruik zou blijven, maar tot nog toe zendt zij nog steeds waardevolle gegevens uit over de snelheid van elektronen, zonne- spectra en het energiespectrum van zwa re primaire kosmische straling. Een tweede kunstmaan zal nog dit jaar worden gelanceerd om de Melkwegruis, de verdeling van ozon in de aardatmosfeer en het aantal en de afmeting van micro meteorieten zullen worden gemeten. Een derde satelliet moet in 1966, even eens door de V.S., in zijn baan worden ge bracht. Deze echter wordt geheel door En geland vervaardigd. Raketten voor kunstmanen -zijn zo enorm duur, dat alleen de V.S. en de Sovjet-Unie deze kunnen vervaardigen. In Europa zijn twee organisaties in wording om de ande re Europese landen gelegenheid te geven aan het ruimte-onderzoek deel te nemen. Een daarvan is de ESRO (European Spa ce Research Organisation) voor uitsluitend vreedzame, wetenschappelijke doelein den. Voor de raketten die in dit verband zullen worden gelanceerd, zal de basis in Europa, waarschijnlijk Zweden, worden gebouwd. De tweede organisatie is de „European Launcher Development Organisation" (E.L.D.O.), vrucht van Engels-Franse be sprekingen in Straatsburg begin 1961. In dit kader wil men een drietrapsraket ontwikkelen, die ongeveer 700 miljoen gul den gaat kosten. Als eerste trap zal de Engelse raket „Blue Streak", worden ge bruikt. De tweede trap zal uit een Fran se raket bestaan, de derde trap wordt in de Westduitse bondsrepubliek ontwik keld. Aan dit programma werken Neder land, België en Italië mee. Het optische waarnemen van kunstma nen wordt veel gedaan door amateur-ster renkundigen thuis. Hun werk wordt ge coördineerd door de afdeling van het radio- onderzoekstation te Slough, een van de drie wereldcentra die gegevens leveren voor ruimte-onderzoek. Dr. Doorenbos: zinvolle draadvormen, ontleend aan oude primitieve symbolen. Voor de controle op verpakte geneesmid delen en de werking ervan is in Den Haag een commissie geïnstalleerd, die door de Kroon in het leven is geroepen op grond van de nieuwe wet op de geneesmiddelen voorziening. De commissie heeft o.m. tot taak te con troleren of het geneesmiddel inderdaad is samengesteld zoals de fabrikant opgeeft. Zij moet erop toezien dat de geneesmid delen vooral farmacologisch en toxilogi- sch zijn getoetst zodat het risico van on voorziene reacties van de gebruikers tot een aanvaardbaar minimum is beperkt. De commissie zal voorts in het algemeen moeten nagaan of het in de handel bren gen van een bepaald geneesmiddel ver antwoord is. Tienduizend verpakte geneesmiddelen, die nu in de handel zijn, moeten worden be oordeeld om daarna al of niet te worden ingeschreven in het register van „heilza me en ongevaarlijke" geneesmiddelen. Jaarlijks zullen ongeveer 400 nieuwe ge neesmiddelen moeten worden onderzocht. Dr. P. Siderius is voorzitter van de com missie die twaalf leden telt. Bij het onder zoek van de geneesmiddelen zullen dieren maar ook een beperkt aantal menselijke patiënten worden ingeschakeld. (Van onze redacteur in Amsterdam) De Amsterdamse V.V.V. zal van 1 sep tember tot 1 januari iedere dag een ring met diamantje ter waarde van ongeveer 400,- uitreiken aan een Amerikaan, Ca nadees of Mexicaan die zijn reis door Europa in de Nederlandse hoofdstad be gint. Deze vrijgevigheid is toegevoegd aan de reeks van attracties waarmee Amsterdam Amerikanen naar Nederland wil lokken. De actie, die vier maanden duurt, kost een kwart miljoen gulden. Dit gel dis door het bedrijfsleven beschikbaar gesteld. In 1963 is het toeristische bezoek uit Noord- Amerika aan Amsterdam met 17 percent gestegen. Het gemiddelde bedrag dat Amerikanen per dag in de hoofdstad be steden, is 75,-. In het Limburgse Maasdorp Stevens- weert wordt dit weekeinde een familie reünie gehouden door 170 leden van het geslacht Sangers, afkomstig uit verschil lende delen van Europa. Met een oecume nische kerkdienst wordt de familiebijeen komst geopend, want het geslacht Sangers kentzowel katholieke als protestantse leden. De reünie wordt gehouden op instigatie van ds. W. Sangers uit Havelte, pater W. Sangers uit Maasijk (België) en de heer J. Sangers uit Beek. Pater Sangers bestu deert de genealogie van het geslacht en heeft tal van familieleden in Europa op gespoord. Als stamvader wordt beschouwd de in 1709 in Kaldenkirchen (Duitsland) geboren' Matthias, die zijn naam echter niet met een S maar met een Z schreef. Voor nationale herdenking. De finan ciële bijdrage van het rijk voor de activi teiten bij de nationale herdenking 1813- 1963 zal naar raming f 300.000.— zijn. Hier van zal 100.000.dienen voor tentoon stellingen en kunstmanifestaties en f 78.000.voor activiteiten op het gebied van jeugd en onderwijs.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9